mm \koemuker van £ssen Van week tot week in Soest. r HET SPROOKJE V.J WAT WILLEN DE WONINGTELLERS WETEN? Reeds een halve eeuw Gazelle Raleigh Locomotief fUGERS RIJWIELEN SOEST. IN DE HOEK. PCCIfl Depot Zeiss Punktal glazen. 59. 75 T- VBIJDAG 2# APBIL 1M«. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 34« JAARGANG no. 30. OÜRANT Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Soester politie heeft de café houders uit onze gemeente laten we ten, dat het uit moet zijn met het tij delijk herbergen van lieden, die te veel Schiedams vocht nuttigden. Dat krijg je ervan als de heren op de vuist gaan en hun geschillen in het openbaar uit- knokken. Wie voortaan dronken aan getroffen wordt in een zaak krijgt een bon en de eigenaar van het bedrijf ook. Ze dwingen je gewoon geheelonthou der te worden. De mannequins hebben weer in Eemland geschreden en de fraaiheid van de toiletten was groter dan de prijzen hoog waren. Het is alleen zo jammer, dat die japonnen en mantels ineens veel minder mooi zijn wanneer een koopster ermee loopt, die er nog niet achter is, dat ze geen figuur heeft. Bij de opening van de vernieuwde winkel van de firma Kraal vertelde de eigenaar aan de bezoekers als anec- dote het verhaal van de twee jongens, die jaren geleden bij zijn vader in de winkel kwamen. „Dag Kraal", zei de één bij het vertrek. „Dag meneer", zei de ander. „Dat is geen meneer, dat is Kraal", corrigeerde nummer één, die de grondslag wilde leggen voor de naam Kraal als een ^begrip in Soest. De voetbalcompetitie raakt afgelo pen en weer kunnen we niet pochen op de resultaten van de /Soester elf tallen. B.D.C. deed het in het begin aardig goed, maar is nu kansloos ge worden en over S.E.C. viel de afge lopen maanden eveneens weinig te juichen. Maar weer hopen op het vol gend jaar. Op de jaarvergadering van de V.V.V. toonden verschillende heren zich toe gerust met ouderwetse hoffelijkheid door vol vuur te pleiten voor verhoging van het salaris van de juffrouw, die op het verkeershuis zit. Het bestuur zal zeker niet minder hoffelijk wil len zijn. De voorzitter van de gemeenteraad riep de leden bijeen voor een infor mele vergadering, waarbij afscheid werd ERKENOE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 't Begin van dit vers hoef ik niet te verzinnen Een sprookje moet stééds met „Er wés eens" beginnen; Het middenstuk staat mij óók al voor de geest Een meisje, een prins en een vorstelijk feest; En 't slot weet ik óók al zij werden een paar En leefden nog lang in geluk met elkaar. In het hart van grote mensen ('t klinkt misschien een beetje gek) Is voor kinderlijke sprookjes Altijd nog een zwakke plek. Tóch is dat niet onverklaarbaar Is de oorzaak niet misschien, r>"* 't prozaïsch „heden", 1 1/1 litersblj^^ romantisch zien? 1 1/1 litersb.nen wij persóónlijk 1/ FDCI7 J~',ï?rr n*et> noch zijn bruid, V HilxSJ-j vjll telkens de gedachten Kropsla, ext" sprookjes-huw'lijk uit k* wij n^.jben interesse, Al weet niemand goed waarom, Zelfs vanuit de verre verte Voor de sprookjes-bruidegom. En wij dromen met het bruidje Door een sprookjeswereld heen Grace - One day my prince wil come - en Zie sneeuwwitjes prins verscheen. Ta, wij leven graag in sprookjes, Ook al zijn we al zo groot, Waar wij óók al van genoten Toendertijd op oma's schoot. Bruidspaar, onze huw'lijkswens is, Dat gij na zo'n sprookjestijd Lang, gelukkig, mooi zult leven In de echte werk'lijkheid. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). genomen van de heer Hilhorst, die naar irekt. de Soester bestuurders vreemd te zijn, Australië veri Materialisme schijnt want ze kwamen allen, hoewel voor een vergaderir^ van deze aard geen pre sentiegeld betaald wordt. Een raad met stijl i REEDS 16 VRAGEN OVER HET TOILET. Over de woningtelling is reeds veel geschreven en veel gemopperd, maar zij is nu toch wettelijk geregeld. Wat staat ons land thans te wachten De tellers zijn voorzien van een in structie, waarin hun is opgedragen met tact het publiek te benaderen. Zij moe ten zich kunnen legimiteren en onbe scheidenheid achterwege laten. In artikel 4 van de Wet op de Al gemene Woningtelling wordt bepaald, dat de bewoner verplicht is de teller toegang tot de woning te verlenen en in die woning alle vertrekken en plaat sen te laten bezichtigen, die hij nodig oordeelt voor een goede uitvoering van de hem opgedragen taak. Wanneer wij u nog vertellen, dat de teller rekening moet houden met 224 punten van zijn instructie zult u wel kunnen begrijpen, dat het hem zeer welkom zal zijn in dien u vlot antwoord geeft op zijn vragen, al zult u enkele technische on beantwoord moeten laten. Wat u niet weet, kunt u ook niet zeggen. Als u uw medewerking weigert. Weigert men de toegang aan de teller, dan is deze verplicht er de bewoner op te wijzen, dat hij nadere instructies aan zijn chef zal vragen, men moet echter wel bedenken, dat men zich schuldig maakt aan een overtreding. Als men weigert bepaalde gegevens te verstrekken, of- wanneer de teller de indruk heeft, dat hij onjuist of onvol ledig wordt ingelicht, dient de teller er op te wijzen, dat op het niet vol doen aan artikel 6 der wet een hech tenis van ten hoogste 2 weken of een geldboete van ten hoogste drie honderd gulden staat, maar met deze waarschu wing moet hij volstaan. Hij geeft van de weigering kennis aan de leiding van de telling, die onge twijfeld zal zorgen, dat de weigeraar alsnog aan zijn verplichtingen zal vol doen, of voor de bevoegde rechters komt te staan. Het kan lang duren De woningteller moet veel, zeer veel weten, hij legt derhalve vrij lang be slag op uw tijd, maar aangezien hij ook zijn voorschriften heeft, kan hij het niet helpen, zodat wij adviseren hem niet kwalijk te nemen, dat hij u beroofd van uw tijd. Hem is de plicht opgelegd het zo kort mogelijk te maken en vooral niet on bescheiden te zijn. Hij moet weten hoeveel huur u be taalt, uit hoeveel leden uw gezin be staat, plus de geboortejaren. Hij moet ook weten uw weistandsgrens. Voor dit laatste is voor velen een onoverkome lijk bezwaar, want wat heeft deze, voor u vreemde man, te maken met uw sa laris. Het is in dit verband goed te weten, dat u kunt opgeven of uw inkomen ligt beneden 3000.per jaar. Tussen 3000.en 6000.per jaar, tussen 6.000.en 10.000.of boven dit laatste bedrag. Ook dient hij te weten of u al dan niet verplicht bent ver zekerd bij een ziekenfonds. Dat hij uw beroep moet weten, spreekt vanzelf. Onderhuur. Hebt gij een gedeelte van uw gehuurde woning onderverhuurd, dan heeft hij niet het recht te vragen hoeveel die onderhuur bedraagt. Hij moet volstaan met opgave van de huur van het ge hele pand. "Wel moet hij weten wat gij als onderverhuurder hebt gehuurd, d. w.z. hoeveel vertrekken. Uw naam be hoeft hij niet te weten. Indien de woning bewoond wordt door de eigenaar zelf, moet hij weten hoe veel de huurwaarde bedraagt volgens de personele belasting; indien gij huur der zijt, dient u hem de zuivere huur op te geven. Hij moet eveneens weten of u als hoofd bewoner inwoning, hebt, tengevolge van de woningnood, dan wel of u reeds inwoning had voor de woningnood. Sedert wanneer u opgescheept zit met de inwoning dient hij ook te weten. 16 vragen over het toilet Over uw privaat moet hij 16 verschil lende vragen stellen en zo is het met alles, echter als u hem vlot de gevraagde gegevens geeft, bent u er het eerste af, u moet n.1. niet vergeten dat u verplicht bent te antwoorden, hetzij nu vrijwillig, hetzij naderhand gedwongen (met betaling van even tueel een bedrag aan boete). U moogt ook wel eens informeren bij uw huiseigenaar in welk jaar uw huis gereed is gekomen, want dit moet hij ook weten (als u het niet weet, kunt u het ook niet helpen). Zo hebben wij u voorbereid op enkele punten van de thans reeds aan de gang zijnde woningtelling, die echter pas nu officieel van kracht geworden is. verkopen wij 's werelds beste Rijwielmerken t.w. Munt uit door degelijkheid. The British Bost Bicyele. Loopt altijd lichter. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL203O GOED AFGELOPEN. De 22-jarige chauffeur A. T. R. uit Utrecht stopte met zijn grote bestel wagen bovenaan de Emmalaan om iets af te leveren, liet de motor draaien omdat die zo slecht startte en zette de wagen op de handrem. Die is blijkbaar los geschoten, want de auto begon ach teruit de tocht van de helling af in de richting van de hoofdweg, recht op de bioscoop af. a'&Ii juffrouw, die op het fietspad reed kon de auto net ont wijken. Een auto uit de richting Amers foort, bestuurd door de heer M. C. N. G. La Maille de Luère, werd aan de achterzijde geraakt, waardoor de los gelaten bestelauto van richting veran derde en niet de bioscoop inreed, maar tegen 'n boom belandde. Hij werd zwaar beschadigd en moest worden wegge sleept. SOESTER LANDELIJKE RIJVERENIGING OPGERICHT. De oprichting van de Soester Landelijke Rij vereniging, een schepping van de Soester Sportfederatie, is gisteravond inrestaurant „Eemland" een feit ge worden en voorlopig hebben zich 2 dames en 12 heren opgegeven. Er was een vergadering belegd door het bestuur van de S.S.F. en de voor zitter, de heer W. van Schaffelaar, heet te de aanwezigen welkom, in het bij zonder de secretaris van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigin- gen, de heer Voorsluys uit Leusden, die enige films vertoonde van 'n jeugd kamp van de landelijke rijverenigin- gen, van concoursen hippique en van een jacht achter de meute. Eveneens gold een bijzonder welkom de heer Duizer Sr. De heer Van Schaffelaar wees erop, dat de S.S.F. zich o.m. ten doel stelt de sporten te propageren en te stimu leren* die in Soest nog niet beoefend worden in verenigingsverband en de rij sport, misschien de oudste van de wereld, behoorde daartoe. Er wordt jaarlijks een concours hippique gehou den en het zou prettig zijn wanneer voortaan onze eigen landelijke rijvere- niging hieraan zou kunnen deelnemen. De liefhebberij voor het paard is nog lang niet verdwenen ondanks de toe nemende motorisering en in de loop van deze winter bleek, dat de tijd rijp was om te trachten in Soest een rij vereniging op te richten. De heer Voorsluys dankte de Soester Sportfederatie voor het initiatief en hij sprak als zijn overtuiging uit, dat een rijvereniging in Soest zeker bestaans recht zou hebben. Na het draaien van de films dankte de voorzitter de heer Voorsluys en hij deelde mee, dat het concours hippique dit jaar niet in september gehouden zal worden, maar op 28 juli. Uit de besprekingen bleek, dat er geen bezwaar tegen is, dat burger ruiters lid worden van de nieuwe landelijke rijvereniging en dat zij een neutraal karakter zal hebben. De heer K. van Zijtveld stelde een oefenterrein be schikbaar, dat gelegen is op de grens tussen Baarn en Soest. De leden van de nieuwe vereniging wonen in Soest, Baarn en Eemnes, dus de ligging van het terrein is gunstig. De oefenavonden zullen op donderdag gehouden worden. De nieuwe vereniging zal zich aanslui ten bij de Federatie van Landelijke Rij verenigingen en op vrijdag 27 april zal opnieuw een vegadering gehouden worden, waarop een bestuur gekozen zal worden. GRAFISCHE KUNST. Jan Sleper, graficus en docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Breda, heeft voor de Volksuniversiteit in het Oranje-Hotel gesproken over grafische kunst en tot en met vrijdag is er een expositie van zijn werk in het Oranje-Hötel. Bij het noemen of lezen van „Gra fiek" denkt men aan statistieken, lij nen en schema's, maar grafiek is ook iets anders. Heel vroeger bestond de grafische kunstenaar niet, maar er wa ren wel mensen, die in hout, steen en papyrus krasten. Dit was een oervorm van grafische kunst. Het vermenigvuldigen van grafische kunst is niet oud en houdt verband met de uitvinding van het papier in de twaalfde eeuw. Toen werden de eerste grafische stempels gemaakt en die hadden allemaal iets met miniatu ren te maken. Bij de eerste boeken die gedrukt werden moest iedere pagina in hout uitgesneden worden. Dit had den de Egyptenaren in klei reeds eeu wen eerder gedaan. Vroeger werd de grafische kunst verbonden aan de al chemie, thans ziet men in het grafisch laboratorium flessen met zuren, bei tels en andere gereedschappen. Tekenen is een groot kenmerk van de grafiek. Hiervoor zijn speciale tech nieken nodig. De oudste hiervan is het hakken in hout of steen, hetgeen het eerst in Duitsland gebeurde. De twee de vorm is het graveren in koper en staal, een oud handwerk. Op de derde plaats komt de lithografie, een zeer jonge techniek, gebruik makend van een chemisch procédé, dat werd uitge vonden door de duitser Senefelder, die het toevallig vond toen hij bezig was met het vermenigvuldigen van een par tituur. Hij nam bergsteen en tekende daarop met vet krijt. Het vet drong erin. Daarover arabische gom en door de steen vochtig te maken kon hij af drukken vervaardigen. Bij houtsnede spreekt men van hoog druk, bij metalen van diepdruk. Bij lithografie van vlakdruk. Alle drie vor-l men hebben een geheel ander karakter. Bij houtsneden krijgen we een abstracte werking; de tussentonen ontbreken, er is alleen sprake van zwart-wit. Gravures hebben accentuaties en daar om gebruikt men ze voor het vervaar digen van postzegels en waardepapieren// De lithografie, meer op het terrein vanf de schilder, is eigenlijk in strijd met het wezen van de graficus. De heer Sleper besprak vervolgens def'k verschillende technieken en toonde met lichtbeelden de vele mogelijkheden en! moeilijkheden van de grafische kunst.; Waar we de laatste dagen voor zijn gaan vrezen is droeve werkelijkheid geworden. Onze landgenoot L. Jung- schlaeger is in het Tjikini-hospitaal te Djakarta overleden. Zo heeft de Indonesische openbare aan klager Soenario, nog voordat de rech ter het vonnis kon uitspreken, zijn doel bereikt. Dat Jungschlaeger de dood is inge jaagd door een onmenselijke wijze van procesvoering zoals nog nooit is ver toond, staat voor een ieder als een paal boven water. Het moet een niet te dragen marteling zijn, terecht te moeten staan tegenover zoveel redeloosheid, zoveel onwil, zo veel willekeur, zoveel verblindende haat. Door de meer dan onbehoorlijke wijze van procesvoering en vooral nu de be wijzen van Jungschlaegers onschuld zich steeds hoger opstapelden, is het niet te verwonderen, dat de mensen die iets meer weten van Indonesië, de berichten over Jungschlaegers ziekte met zeer argwanende oren hebben be luisterd. Zaterdag zouden we in Den Haag voor Jungschlaeger een grote protestmeting houden en een soortgelijk plan bestond voor New York, waarbij wij hoopten de Amerikanen wakker te schudden voor het vreselijke onrecht, dat in Dja karta stond te gebeuren en waarin mi nister Dulles de heren nog sterkte. Voor Jungschlaeger heeft een demon stratie geen zin meer. Er zijn er ech ter nog meer, waarvoor het wereld geweten moet worden wakker geschud, want Jungschlaeger stond niet alleen voor onwillige rechters. Aanstonds zijn Schmidt en anderen aan de beurt en voor hen zal Nederland moeten blijven strijden. Of zal straks blijken, dat ook voor hen de strijd nutteloos is OTO. -GEIajDORAr PARATE BIRKSTRAAT 2 TEL 2874 DE VRIENDSCHAP. De vereniging van duivenhouders „De Vriendschap" vergaderde in restaurant „Zonneheuvel" onder voorzitterschap van de heer J. Duizer. De tweede sec retaris, de heer C. Dijkman, las de notulen en er werd besloten zaterdag in te korven voor de eerste oefenvlucht vanaf Rhenen. Er zal een derbyvlucht voor jonge duiven gehouden worden vanaf Mons. De heer E. van Daatselaar bracht ver slag uit over de afdelingsvergadering, er werd een nieuw lid geïnstalleerd en de vrachtprijzen, die iets hoger liggen dan het vorig jaar, werden onder de loep genomen. Met een bespreking van de uitgereikte vhichtprogramma's ein digde de vergadering. NED. RODE KRUIS. Maandagavond heeft dr. L. Hoorweg afscheid moeten nemen van de cursis ten van het Rode Kruis-korps. Dit af- L scheid was een gevolg van zijn ver- trek naar Indonesië, waar nieuwe werk zaamheden in ziekenhuis en sanatorium hem wachten. Namens het bestuur van de afd. Soest-, Soesterberg van het Ned. Rode Kruis P Elegante regenmantel ia prima poplin-changeant. ruit gevoerd. Royale moderne kraag, met ea zonder ceintuur te dragen. Fraaie timen. Met bijpas», regenhoedje Uiterst attractief Coidutoy, thans de mode- stof voor regenkleding. Uiterst beschaafde mante4 met een royale coupe. In diverse tinten. LAANSTR. 70 BAARN- G0ES TEXTIEL

Soester Courant | 1956 | | pagina 1