i too? kVw TWEEDE BLAD Burgemeester Bentinck opent gemeentehuis van Oosterland. Autoverhuurbedrijf Wijma Officiële Mededelingen. f4190.— Renault 4 f 5580.— Renault Dauphine f 7500.— Renault Frégate GARAGE STAM is er De pijn verdwijnA I' direct WITTÈ KRUIS BOUWKAS NEDERLANDSE GEMEENTEN. J. LENSSEN MAKELAAR-TAXATEUR ONTVOERD Bevrijd U van die snerpende pijn! VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 APRIL 1956. Met het hijsen van de vlag heeft on ze burgemeester, mr. S. P. Baron Ben tinck, woensdagmorgen het hernieuwde en uitgebreide gemeentehuis van Oos terland officieel geopend. In tegenwoordigheid van vele genodig den is deze middag bij monde van Oosterlands burgemeester, de heer S. W. A. Laurense, dank gebracht aan vele gemeenten in Nederland, vanaf de hoofdstad Amsterdam tot het dorp Eem- nes toe, voor wat na de watersnood voor de Oosterlanders gedaan werd. Vele geschenken zijn aangeboden, die een plaatsje in het raadhuis zullen vinden. In de zaal van de noodbarak, die bijna drie jaar als raadhuis dienst deed, ver welkomde burgemeester Laurense zijn gasten, w.o. onze burgemeester en de wethouders Van Zadelhoff, De Haan en Van den Arend, de heer P. C. Be- sanger als vertegenwoordiger van Am sterdam, de burgemeesters van Eemnes, Baarn en Rijssen, vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer en herverkaveling, de politiecommandant van Zeeland, ma joor Ballegoyen de Jong, de burge meesters van Dreischor, Ouwerkerk en Nieuwerkerk en uit onze gemeente de heer Van Hall, hoofd van de afd. So ciale Zaken, onder wiens leiding na de ramp veel hulp werd geboden en de heer Weeda, die, eveneens kort na de ramp, door onze gemeente werd af gestaan, voor werkzaamheden op de hulpsecretarie in Oosterland. Burgemeester Laurense herinnerde er aan, dat terwijl men in Oosterland nog doende was met het herstel van de oorlogsschade, een nieuwe ramp het dorp trof. Ook toen was het weer een kwestie van aanpakken, waarvoor uit alle delen van Nederland hulp kwam vanaf de hoofdstad en Soest tot Eem nes toe. „Wij zien in deze opening een climax van de wederopbouw, een mijl paal, waarop het goed is te bezinnen en te gedenken", zo zei de heer Lau rense, die zich vervolgens tot de ver schillende gemeenten richtte. Rijssen had, mede door de naoorlogse adoptie, de oudste rechten, maar bij de bouw van het raadhuis heeft vooral de Soes- ter burgerij zich actief getoond, waar van de heren Snijders en Kok, res pectievelijk technisch hoofdambtenaar en opzichter, zelfs dertig maal de reis naar Zeeland hebben gemaakt. De heer Laurense vertelde nog, dat Oosterland nog nooit een raadhuis gehad heeft. Tot in 1904 werd in een huisje in de Kerkstraat gewerkt, daarna tot de evacuatie in 1944 was het bestuurlijk centrum gevestigd in een gebouwtje tussen de kerk en de toren. „Wij hopen dat wij nu vooruitgegrepen hebben op de toekomst, daar het aanwezig zijn van dit raadhuis een belemmering zal zijn voor annexatie door andere ge meenten", zo zei de heer Laurense, die daarop de heer Bentinck verzocht de officiële opening te verrichten. In een korte toespraak zei onze bur gemeester, dat Soest na de ramp in tens met het leed van Oosterland had meegeleefd en dat duidelijk gebleken is, dat de adoptie geen lege frase ge weest is, eén hulpverlening die echter nimmer tot stand had kunnen komen zonder de toegewijde hulp van de amb tenaren. „Mogen de besluiten, die in het raadhuis genomen worden, tot in lengte van jaren in het belang zijn van Oosterland", zo eindigde baron Bentinck. Inmiddels waren veel belangstellenden voor het raadhuis aangekomen, waar burgemeester Bentinck, onder luid ap plaus, de vlag in top hees en vervol gens de deur van het raadhuis opende. In de burgemeesterskamer werd door burgemeester mr. F. J. van Beeck Cal- koen uit Baarn en burgemeester J. C. I. van Niekerk uit Eemnes een ets aan geboden, terwijl mevrouw Laurense een versnapering ontving. De genodigden maakten vervolgens een rondgang door het nieuwe gebouw, waarbij vooral de fresco, geschenk van Soest en Rijssen, grote bewondering oogstte. Er waren veel bloemen o.m. van de polder Ooster- en Sirjansland en de boerenleenbank uit Oosterland. Van de ambachtsheerlij ke familie uit Oosterland, baron Schimmelpenninck van der Oye, was een schriftelijke ge lukwens binnengekomen. In het verenigingsgebouw van de her vormde kerk, waar de genodigden bij eenkwamen voor de thee, zijn nog vele hartelijke woorden gesproken en mooie geschenken aangeboden. Als eerste nam de burgemeester van Baarn het woord, die, mede namens zijn ambtgenoot uit Eemnes, hartelijke gelukwensen sprak. Burgemeester Laurense had nog een speciaal dankwoord voor de Soester technici, in het bijzonder voor de he ren Van Noessel, Snijders en Kok, die hij de toezegging deed, als erkentelijk heid voor hun werk in Oosterland, te zijner tijd het rampboek over Schou- wen-Duiveland met speciale opdracht te zullen overhandigen. De heer Van Noessel sprak hierover zijn hartelijke dank uit en toonde zich zeer voldaan over de samenwerking tussen Soest en de Duivelandse ge meente. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam, dat door de komst van de Koningin in de hoofdstad verhinderd was zelf te komen, bood de heer P. C. Besanger een schilderij aan van de Amsterdamse St. Nicolaaskerk. De burgemeester van Rijssen zei in zijn felicitatietoespraak, dat er in zijn stad een album gemaakt wordt van Oos terland, dat t.z.t. zal worden aange boden. „God geve dat Oosterland voor rampen gespaard moge blijven en Rijs sen niet voor de derde maal behoeft te adopteren", zo zei de burgemeester van Rijssen. Namens het secretarie-personeel, de ge meentewerklieden, de technici en de conciërge bood de gemeentesecretaris van Oosterland, de heer C. J. Zoeter, een gekleurde foto in een prachtige lijst aan van ons koningspaar, welke de entrée van het gemeentehuis sieren zal. Alles samenvattend sprak de heer Lau rense zijn dank uit aan allen, die in Oosterland en daarbuiten meegewerkt hadden, dat deze zo getroffen gemeente op Duiveland thans een eigen gemeen telijk bestuurscentrum heeft. SOESTERBERGSESTRAAT 95 TELEFOON 3318 AU risks verzekerd Radio en verwarming STUDIEBEURZEN EN -TOELAGEN. Aan ouders en voogden van in de ge meente Soest woonachtige leerlingen wordt nogmaals medegedeeld, dat uiter lijk tot 1 mei a.s. aanvragen voor een studiebeurs of -toelage voor de cursus 1956-1957 bij burgemeester en wethou ders kunnen worden ingediend. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. H. van den Bos, Luitenant-Kolonel, wnd. Eerstaanwezend-Ingenieur der Ge nie, Bilderdijklaan 1, Amersfoort, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een installatie voor de zuivering van afvalwater, waarvoor als beweeg kracht zullen worden aangewend 4 elek tromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 6V-z p.k., op het terrein van de Dumoulinkazerne, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411; b. J. V. Meijer, Vosseveldlaan 15a, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een fabriek voor de vervaardi ging van asfaltbitumenprodukten, waar in o.m. geplaatst zullen worden 10 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 39 p.k., 2 dieselmotoren met een vermogen van 10 resp. 12 p.k., Voor inlichtingen en demonstratie NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEFOON 2850 Het A.B.C. van Uw succes Hij kon een sul zijn, als hij niet lette op zijn kleding. Qeurig stomen en persen I Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Laren - Vejdv/èg 1 - TeL 3025 Soest - Molehstraat ;1 6 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht'' -r,(L T44 - Tel. 216 alsmede een ondergrondse tank voor de opslag van 6000 liter dieselolie, op het perceel, gelegen aan de Beckeringh- straat kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr 4621. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmakingen bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 1 mei a.s., resp. te 11 en 11.30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van deze ver zoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 12 april 1956. AANGIFTE LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN. Inschrijving van leerlingen voor de openbare scholen te Soest en Soester- berg. De ouders, die hun kinderen met ingang van de nieuwe cursus onderwijs wen sen te doen geven aan een der hier onder aangegeven openbare scholen, i wordt verzocht hiervan aangifte te doen aan het hoofd van de desbetreffende school. Gelegenheid tot het doen van aangifte wordt gegeven a. voor de school g.l.o. in de Kerke- buurt (hoofd A. A. van Ieperen) in het schoolgebouw; maandag 23 en dinsdag 24 april a.s. van 19 tot 20 uur; b. voor de school voor g.l.o. aan de Beetzlaan (hoofdL. Overhoff) in het schoolgebouw; maandag 23 en dinsdag 24 april a.s. van 19 tot 20 uur; c. voor de school voor g.l.o. te Soest- Zuid (hoofdA. G. Koenderink) in het schoolgebouw aan de Bonifacius- straat; maandag *23 en dinsdag 24 april a.s. van 19 tot 20 uur; d. voor de school voor g.l.o. te Soester- berg (hoofdJ. L. Boer) in het schoolgebouw aan de Prof. Lorentz- laan; dinsdag 24 april a.s. van 19 tot 21 uur; e. voor de school voor U.L.O. (hoofd J. van der Wal) 1. in het schoolgebouw aan de Mid delwijkstraat op dinsdag 24 april a.s. van 19 tot 20 uur; 2. in het schoolgebouw aan de Beetz laan op woensdag 25 april a.s. van 19 tot 20 uur; 3. in het schoolgebouw aan de Bo- nifaciusstraat te Soest-Zuid op donderdag 26 april a.s. van 19 tot 20 uur. De ouders wordt verzocht bij de in schrijving het trouwboekje ter inzage te verstrekken. Om tot de gewone lagere scholen (a, b, c en d) te worden toegelaten, moe ten de kinderen vóór 1 oktober 1956 de leeftijd van 6 jaar bereiken of heb ben bereikt. Soest, 20 april 1956. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6de lid, van het wegenverkeersreglement; maken bekend, dat door hun college op 10 april 1956 is besloten het gedeelte van de Lindenlaan gelegen tussen het gedeelte van de Lindenlaan evenwij dig lopende aan de Van Weedestraat en de Van Weedestraat gesloten te ver klaren voor het verkeer met motorrij tuigen op meer dan twee wielen, zulks in één richting en wel van de Pr. Bern- hardlaan naar de Van Weedestraat. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht, doch inge diend bij de commissaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A. N.W.B., de Koninklijke Automobielclub, de Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Soest, 17 april 1956. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat er gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken wordt gegeven op woensdag 25 april 1956. Te SOEST om 2 uur n.m. precies, in een lokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3 uur n.m. precies, in een lokaal der o.l. school aan de Beetzlaan; Te SOESTERBERG van 2-2.30 uur n.m. ten huize van dokter A. Th. M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amersfoort- sestraat nr. 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te bren gen en de armen der in te enten kin deren vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepa lingen der inentingswet, welke de ver plichting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaardag der kinderen of indiening van een bezwaarschrift volgens vastgesteld model, ten gemeen tehuize verkrijgbaar. Soest, 18 april 1956. wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumotische pijnen. Oofe in tablet- cachet-vorm Dinsdag a.s. zal de burgemeester van Soest de rijdende tentoonstelling van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten in onze gemeente openen. Deze tentoon stelling wil de inwoners van Soest aan het denken brengen over het wonen in een eigen huis. In ons land wonen 28 °/o van de be woners in een eigen huis en dit is een laag percentage vergeleken bij Finland en de Verenigde Staten (beide 60 °/o) West-Duitsland (45 °/o), België, Zweden en Denemarken (40 In Engeland, Frankrijk en Italië is het 25 °/o. Dat het percentage in ons land vrij laag is komt grotendeels door de gunstige werking van de Woningwet, waardoor men voor een lage huur in een goede VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. 40. De dag schreed voort en David werd al aardig moe van het rondzwalken, toen hij toevallig voor een keurig huis aan het water bleef staan. Plotseling ging de deur open en een man trad naar buiten. Hij zag er schrander uit, met rode wangen, gepoederde pruik en glanzende bril. David vatte moed en vroeg hem waar het huis van de heer Rankeiller was. „Wel", zei de heer, „hier is zijn huis en het toéval wil, dat ik degene ben die je zoekt". David vroeg hem een onderhoud en toen de man de naam David Balfour hoorde, keek hij zeer verbaasd en nam David direct mee zijn huis in. Hij riep iemand toe, dat hij verder de hele morgen bezig zou zijn en bracht David in een klein vertrek, dat geheel gevuld was met boeken en papieren. Hier ging hij zitten en verzocht Da vid eveneens plaats te nemen. Hij nam een notitieboek uit een la en legde het open voor zich, waarna hij David een soort kruisverhoor afnam. David be antwoordde alle vragen duidelijk zon der aarzelen, maar enig papier om aan te tonen wie hij was, had hij niet. woning kan huizen. De laatste tijd sti muleert de regering echter de bouw van eigen woningen. Het verlangen naar een eigen huis is in Nederland sterk gegroeid, doordat velen slecht gehuisvest zijn, terwijl de huurverhogingen ook een woordje gaan meespreken. Op het ogenblik wonen reeds meer dan 5000 gezinnen in een woning, die zij hun eigen huis kunnen noemen, dankzij de hulp van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten en voor een groot deel gaat het hier om arbeidersgezinnen. Een deelnemer aan de Bouwkas Ne derlandse Gemeenten behoeft geen jaren te wachten voor hij zich eigenaar van een huis kan noemen. Zodra men over een deel van de totale bouwkosten be schikt kan men wat de bouwkas be- 'treft onmiddellijk gaan bouwen, maar het heeft dan toch nog enige voeten in de aarde. Men wordt deelnemer aan de Bouw kas voor het bedrag, dat men t.z.t. voor de bouw van zijn woning en de eventuele grondaankoop nodig heeft. In het jaar 1954 was het gemiddelde 10.000.per deelnemer. Deze moet in de spaarperiode geregeld sparen, maandelijks tenminste 2,per 1000 gulden bouwkapitaal, dus voor 10.000.- 20 gulden per maand. Boven het mi nimum mag men zoveel uitgaan als men zelf wil en de spaarder ontvangt een behoorlijke rente. Desgewenst wordt het geld door een bode thuis gehaald. Mocht men niet meer kunnen of willen sparen dan wordt het gespaarde be drag met rente, verminderd met een onkostenbedrag, terugbetaald. In het algemeen moet men ongeveer 15 °/o gespaard hebben van het bouw kapitaal om voor een bouwkaslening in aanmerking te komen, dus 1500 gul den bij 10.000.Het spaargeld, dat bij de bouwkas binnenkomt wordt ge bruikt ter financiering van de bouw van huizen voor andere deelnemers, die reeds genoeg gespaard hebben om voor de bouwkashypoheek in aanmer king te komen. Dit spaargeld is ech ter niet voldoende, hoewel het b.v. in 1954 7 Vz miljoen bedroeg. De Bouw kas Nederlandse Gemeenten weet ech ter extra geld te lenen, zodat geen en kele deelnemer een wachttijd behoeft door te maken wanneer hij voldoende gespaard heeft. Eind 1954 bedroeg het totaal van de uitstaande hypothecaire leningen dan ook 37 miljoen gulden. Voor het bouwen van een huis is ech ter meer nodig dan de financiering al leen, want men moet over bouwgrond beschikken en er moet gemeentelijke toestemming zijn voor de bouw van een huis met rijkssteun. Bouwterrein is op vele plaatsen moeilijk te krijgen en als er geen sprake is van complex- bouw, waarbij de Bouwkas de grond aankoop regelt, dan moet de aspirant huiseigenaar zelf voor de grond zorgen. Desgewenst kan het met Bouwkasfinan- ciering gekocht worden. De gemeentelijke bouwvolumepot is over het algemeen geen vetpot, dus wie gaat sparen moet niet te lang wach ten met het aanvragen van een ver gunning, want er kunnen jaren verlo pen voor het zover is dat men bouwen mag. Dit klinkt niet erg hoopvol, maar de 5000 die geslaagd zijn hebben dit bereikt met veel geduld en thans be zitten zij een eigen huis, dank zij de medewerking van de Bouwkas Neder landse Gemeenten. Dool dat zuurbranden op do maag. Wet Rennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. Als men zover is, dat men een huis mag laten bouwen gaat men natuur lijk overwegen hoe dat huis worden moet, Een eigen huis bouwt men ge woonlijk slechts éénmaal in zijn leven, dus het moet zo worden, dat men er zijn leven lang plezier van heeft. In principe mag derhalve ieder het huis laten bouwen zoals hij dit zelf wenst al zijn er natuurlijk overheidsvoorschrif ten, waaraan men zich houden moet. De bouwkas heeft een technische dienst, die de deelnemers adviseert wanneer hun woning gebouwd wordt. Men kan beschikken over haar bouwplannen of zelf een architect kiezen. Als de woning klaar is krijgt men die onmiddellijk in eigendom, ondanks de financiering door de Bouwkas en de rijkssteun. Het bouwbedrag, verminderd met het gespaarde en de rijkssteun, wordt als hypothecaire lening verstrekt. Deze moet uiterlijk na 30 jaar afgelost zijn. De lening kan niet door de Bouw kas opgezegd worden en het renteper centage is vast. Men weet dus vooraf precies welke verplichtingen men heeft. Bij aflossing in 30 jaar is het maan delijkse bedrag van afbetaling onge veer gelijk aan het huurbedrag over een maand. Natuurlijk mag de lening ook binnen 30 jaar afgelost worden. Op deze wijze tracht de Bouwkas Ne derlandse Gemeenten door een veilig en soepel financieringssysteem en door bouwkundige hulp de eigen woning voor zoveel mogelijk Nederlanders een bereikbaar ideaal te maken.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5