Knap óp die kale schatting met C E T A - B Jty E R Oud Soest. BELANGRIJK SMIT'S LEESBIBLIOTHEEK Blijf niet doorlopen met die Rheamatische Pijnen. Fa. Van de Wijngaart SOEST Huidgenezing Gordijneruiaaisters. Tevens volslagen en aankomende Meubelmakers. jonge draaiers Chemische Wasserij en Ververij „ACTIEF" te Amersfoort, een perser en eerste strijkster. KANTOORBEDIENDEN (*'U UW AUTO ALS NIEUW! FA. VOLKERS ZOON Uooa. ga-ede Vu£fi£n-kepaAaüe> HOEBEE'S KANTOORBOEKHANDEL KERKSTRAAT 20 - TELEFOON 2892 DE PRINS ZAL 'T WEL BETALEN. Het jaar 1787 kenmerkte zich in onze geschiedenis door belangrijke politieke gebeurtenissen. De politieke twisten tus sen „Oranjegezinden" en „Patriotten" laaiden hoog op zonder dat het feite lijk tot ernstige botsingen kwam. Aan weerszijden vielen geen doden of ernstige gewonden, hoogstens kreeg een partijgenoot, hetzij een Patriot of Oranjegezinde, een paar schram men en builen, veroorzaakt door een onbeduidend handgemeen tussen de aan hangers van beide partijen. Zoals bekend werd Stadhouder Willem V het bevel over het leger ontnomen en week hij uit naar Gelderland. Zijn echtgenote, Prinses Wilhelmine, door tastender van aard dan haar man, be sloot naar Den Haag te reizen, om te proberen de macht van haar gemaal te herstellen. Zij steunde hierbij op de gedachte, dat de burgers van Den Haag, die sterk Oranjegezind waren, in beweging zou den komen en de Patriotten zouden wegvagen. Onderweg, nabij Goejanver- wellersluis, werd de reiskoets door Pa triottische Vrijcorporisten aangehouden en de Prinses werd het reizen verder belet. Dit was aanleiding voor de Pruisische Koning, de broer van Prinses Wilhel mine, om tussen beide te treden en toen geen genoegdoening werd gegeven trok een Pruisisch leger ons land binnen, om de Stadhouder in zijn volle macht te herstellen. Dit voorval staat in de geschiedenis bekend als „de Restauratie van 1787". Onverwacht werd Soest in dit politiek gebeuren betrokken, want op woens dag 17 september 1787 rukten deze Pruisische troepen, op weg naar Den Haag, ons dorp binnen en werden de inwoners van Soest geconfronteerd met de politieke werkelijkheid. Ik vermoed niet, dat deze troepen als bevrijders begroet zijn, want deze lands knechten roofden en plunderden letter lijk alles, wat in hun handen viel tij dens het passeren van Soest, onder het motto„De Prins zal 't wel betalen". Bedden en hoofdkussens sneden zij aan stukken, de veren strooiden zij uit en van de „tijkten" maakten zij zakken, waar zij het gestolen goed in mee na men. In 1795, bij de komst van de Fransen in ons land, in het eerste jaar der Ba taafse Vrijheid, kon een ieder, die scha de had geleden tijdens de doortocht van de Pruisische troepen in 1787, een lijst vermeldende de geleden schade of gestolen en afgeplunderde voorwerpen en goederen indienen bij de Represen tanten 's Lands van Utrecht. Zeger de Beer, een vooraanstaand bur ger en felle patiot in „den Dorpe van Zoest", was benoemd tot provisioneel secretaris. Bij hem konden de betref fende lijsten worden ingediend en ook belastte hij zich met het opmaken er van voor die Soestenaren, die de „sgrijfkonste" niet of niet voldoende mfchtig waren. Nauwkeurig werd door hem omschre ven wat door de Pruissen was mee genomen of wat men was kwijt geraakt. Naar het schijnt vertrouwden de Soes tenaren dit zaakje niet al te best, want verscheidene Soesters schrijven „ben kwijt geraakt" of „hebbe vermist in 't doorpasseeren van de Pruisische troe pen", integenstelling met anderen, mis schien meer patriottisch gezind, die openlijk spreken van „pionderen ende rooven" en „zij bevestigen dit bij eede en zijn ten alle tijd bereidt dit te ver- klaaren". Wat er zoal werd meegenomen en bij wie, zult U zich wellicht afvragen en dat maakt juist voor ons, Soestenaren, deze lijsten zo interresant. Naast vele, nu nog in gebruik zijnde voorwerpen en kledingstukken, zijn er ook, waarvan wij op het ogenblik niet meer weten, waarvoor zij dienst de den of werden gebruikt. Bij Willem van den Hengel werd ge stolen een snuifdoos, een koornzak, roe mers, glazen en een orlogieketting. Hendrik Bussen Schimmel, werkman ter tijd bij Zeger de Beer, te Zoest, raakte kwijt of werd afgeplonderd in het doortrekken van de Pruisische troe pen op den 17 september 1787 een kul- der, een paar schoenen en gespen, voor een waarde van 3. Een kulder is een kledingstuk voor mannen, in het bijzonder van solda ten en zeelieden, wambuis zonder mou wen van leer, ook wel van een andere stof vervaardigd. Hannis Staal en zijn vrouw zijn even eens geplonderd. Zij vermisten een zil veren oorijzer met gouden stukken, 20.een nieuwe koffijmolen en aan geld 24-8 (stuijvers). Gijsbert van den Breemer, woonende onder Zoest, vermiste een stok bijen, een hembd en eenige andere dingen. Waarde 6. Dirk Varekamp raakte twee stokken immen (bijen) kwijt, de stok 3. De lappenwinkel van Dirk van de Wa- kelkamp onderging ook een aderlating. De ruiten moesten het schijnbaar ont gelden, want op de rekening staat ver meld de glazen 1-2-. Verder twee lappen bomezijn, een lap ygrijdt, een lap streept, een lap pladt, een sloop en een kerkboek met de hoeken van 1 krap. Een peperbus met de lepels en een ketel. Een merkwaardige com binatie van de meest uiteenlopende voorwerpen, die door deze soldaten werden georganiseerd. IN 11 FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND De dienstmaagd bij Zeger de Beer, Pe- ternella Teunisse Steenbeek, werd ook niet ontzien. De Pruissen plunderden haar af een gouden hair naald, twee keurslijven, een schorteldoek, een paar wanten, een krappelap, veertien mut sen, twee ondermutsen, vier witte neus doeken, twee rooije dito, een streepte broek en een zon hoed. Gerrit Roest vermiste een hang orlo- gie, een koper lunster, vijf ketels, 21 tinne lepels, een koekepan, blaaspijp, aschschup, een koffijmolen, een hoofd peulen en 2 kussens, een fluitmand, een keurslijf, twee vriesche schuldoe- ken, een luijermand met vrouwenmut sen en aan boter, kaas, spek en koffij- boonen 5.Totaal voor een waarde van 177-10-. Een lunster is een verlichtingskroon met drie of meer armen, waarin kaar sen werden gestoken. Aart Wouterse Hilhorst hebbe vermist Een deken en een koperen ketel. Een mans hoeds. Een vrouwe hoed, en een slijpsteen. Door de welwillende medewerking van de FA. ADRIAANSEN zijn wij in het bezit gekomen van de klanten-admini stratie, waardoor het ons mogelijk is alle lezers van genoemde Fa. een de zer dagen een circulaire te zenden. Alle inwoners van Soestdijk willen wij echter langs deze weg wijzen op het feit, dat de enige erkende Leesbiblio theek in het centrum van Soest nu is STEENHOFFSTR. 15A TEL. 2761 De oudste bibliotheek met de grootste sortering en de meeste NIEUWE boeken ter plaatse. Catalogus GRATIS ter inzage. De Pruissen hadden overal gebrek aan en al lieten zij gloeiend ijzer en mo lenstenen op hun plaats, een zwaar voorwerp als een slijpsteen was nog van hun gading. Frans van Es en Maria Hendrikse Mets, wonende te Zoest, die een winkelnering dreven, kregen ook bezoek van de sol daten, behorende tot het eerste Battail- Ion van Hessen Darmstadt. Niets bleek veilig voor de grijpgrage handen van de ruwe huursoldaten, die op deze „militaire wandeling", (gevoch ten werd er niet), alles meenamen, wat zij in handen konden krijgen. Genoemde echtelieden dienden een res- pectable lijst in tot een bedrag van 711-14. st; een voor die dagen niet gering bedrag. Afgeplonderd en vermist werden en nu laat ik de meest originele goederen en voorwerpen volgen Agttien slaaplakens, zestien kussen- sloopen, vier paar nieuwe schoenen, 'n doos met kant, een doos met zijde en fijne doeken, lint, gaaren en band, rijst, koffij, klontjes, nagelen, peper, lakmoes, gort, meel, stroop, suiker, drie kruiken jenever, een ton bier, wijn en flessen, glazen en roemers en 2 manden pijpen, spek, vleesch en worst, boter, rogge en weite brood. Aan den Timmerman van maken, deu ren vensters, luiken en ramen, 20. Aan den smit, ijzerwerk, 3.Aan den Glazenmaker, voor 't maken van glazen, 20. De winkel van Frans en Maria werd grondig van zijn voorraad beroofd en de echtelieden zullen, welke partij zij ook waren toegedaan, Oranjegezind of Patriotisch, de „Restaurateurs" verwenst hebben naar een plaats waar het van wege de heersende hitte ondragelijk is om uit te houden. Boei ze vit met wortel en tak. Neem Krvaehen Salto. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur. Onze Patriot Zeger de Beer met zijn vrouw en vijf kinderen, wonende te Zoest, hebbe vermist door plunderen en door passeeren van de Pruissische troepen een niet te beschrijven aantal gebruiksvoorwerpen en kledingstukken van uiteenlopende aard. Alles wat hier los en spijkervast zat werd meegeno men. Laden en kasten doorzocht en zachtzinnig ging het er tijdens dit be zoek niet toe, gezien de lijst. Drie stellen van de kasten aan stuk ken geslagen; een kast aan stukken ge slagen en twee kisten aan stukken ge slagen. Aan contanten werd meegeno men 252.Een en ander ging ge paard met veel „gedruisch en Roe- moer". Gijsbert Schimmel, Weerd „in de Drie Ringen", leed de minste schade, hij spreekt dan ook niet van plunderen of vermist, maar schreefNog te goe van Drank, voor Eeten en verders van het geene, dat bij mij is genomen door de Pruissen in het doorpasseeren. Zeg ge ƒ14.—. Bij de boer Jan Wouterse Bieshaar, wonende onder de Gerechte van Zoest, is geplunderd als 2 vim boekwijt, de vim a 4.Duizend pond hooi a 7 Gld het 1000. Vijfentwintig pond boter het pond a 5 st. 8 penn. 16-7-8. Ver der een agterwagen band 1.Een koffijmolen. Zes roggen brooden het stuk a 8 st. 2-8-. Totale schade 30-19-8. Jan van Dijen had ook schade gele den bij het doorpasseren en ook hier ging het niet bepaald zachtzinnig toe. De deur werd geforceerd en de sol daten deden ook hier hun handwerk grondig en een rijke buit was hun deel. Een groote konkelpot (vuurpot), twee kassekienen (vrouwenkledingstukken), 'n koperen strijkijzer, een tinnen pot, een kulder, zes lakens, een klok en het evan gelieboek. Bepaald waren er nog soldaten, die stichtelijke lectuur verkozen tijdens de rustpauzes of het moest zijn, dat er nog gouden sloten aan de bijbel zaten en dat lijkt mij waarschijnlijker dan het eerste. Laten wij het hierbij laten. Uit de lijs ten blijkt afdoende hoe de soldaten in Soest hebben huisgehouden. Eind 1794 rukte Generaal Pichegru, met de sterke man van Hattum, Daendels, de latere G.G. van Ned.-Indië, ons land binnen en de Patriotten konden juichen en dansen om de vrijheidsboom. „De Zon der Vrijheid, zo gelukkig als wonderbaar, de nevels van rampen en rampen onderdrukking ontworsteld, klimme spoedig in vollen luister ten helderen middag, en schenke het lieve Vaderland en deszelfs bewoonders het langduurig genot van dat zo duur ge kochte pand", zo schreef een vurig Pa triottisch gezinde Dominee, in de ge zwollen taal van die dagen. Ingevolge de Publicatie van de Provi- sioneele Representanten 's Lands van Utrecht, in dato den 12 Februarij 1795, konden bovenstaande lijsten, verlies en schaade opgevende, tijdens de omwen ding in den Jaare 1787 worden inge diend. Heil en Broederschap. In 1795 begon ook voor Soest de Franse Tijd. E. HEUPERS. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise autorijschool /L\ van Oooren g.pelsweg 14 telefoon 3823 Soest a. n. w. b. Inslrucleu DE B.B. VOOR K.V.B. Voor de Kath. Vrsyiwen Beweging^spra- ken de héren Van Hall en Van Leeu wen, de plaatselijke chef van de B.B., over bescherming Burgerbevolking in 't algemeen. De heer Van Hall belichtte de sociale sectie van de B.B., een taak, waarin juist vrouwen zo'n voorname rol kun nen spelen, om in geval van evacuatie actief op te treden. Zo'n evacuatie be hoeft niet alleen te ontstaan bij oor logsgevaar, maar ook bij bepaalde ram pen, denk maar aan febr. 1953. Hierna besprak de heer Van Leeuwen de organisatie van de B.B. en de voor naamste punten, die door de bevolking moeten worden nagekomen. Op alle posten komt de heer Van Leeuwen nog medewerkers tekort en hij hoopte in Soest het publiek er warm voor te krijgen, daar het beter is een B.B. zonder rampen, als 'n ramp zonder B.B. Op zeer onderhoudende wijze besprak de heer Van Leeuwen de diverse ta ken, waarbij bleek hoe de vrouw ook hier diverse functies kon verrichten, als b.v. telefonistes, E.H.B.O.-sters, ad ministratieve baantjes enz. Het was jammer, dat de dames verstek lieten gaan en velen deze zo gezellige en leerzame avond hebben gemist. Is de schoonmaak hieraan schuldig SEMPER AVANTI OP REIS. Morgenochtend zullen 56 van de 60 zangeressen en zangers van de R.K. zangvereniging „Semper Avanti" met een bus van Tensen naar Gummersbach, 30 k.m. ten n.o. van Keulen gaan om daar een concert te geven en in de R.K. kerk tijdens de mis te zingen. In ons land is dit niet toegestaan, daar het een gemengd koor is. De dirigent Lex Karsemeyer gaat na tuurlijk mee en het gezelschap wordt in de loop van de middag in Gum mersbach verwacht. Om 8 uur zal „Sem per Avanti" een concert geven en de volgende dag zal na de hoogmis een trip in de buurt gemaakt worden. Zon dagavond is er dan een gezellige avond voor de leden van „Semper Avanti" en het R.K. koor van Gummersbach, dat uit 85 man bestaat. Deze zangeres sen en zangers zullen in juni een te genbezoek aan Soest brengen. Maandag 23 april gaat het weer in de richting Soest, maar eerst zal een bezoek ge bracht worden aan Keulen om de dom te bezichtigen. Men kan er van verzekerd zijn dat „Semper Avanti" een uitstekende in druk zal maken bij de 30000 inwoners van Gummersbach. Het koor heeft al driemaal voor de radio gezongen en als het bezoek van het koor uit Gummers bach achter de rug is dan wordt een programma in studie genomen voor 'n nieuw optreden voor de K.R.O. De missa brevis van Palestrina, het Ave Maria van Josquin des Prez en het Exultate Deo van Scarlatti werden ge zongen in een uitzending van „Semper Avanti" en nu nog, lang na de uitzen ding, worden er delen van ten gehore gebracht in verschillende uitzendingen van de K.R.O. Enige tijd geleden zond de N.C.R.V. een concert uit, dat in het Concert gebouw in Amsterdam gegeven werd. Hieraan werkten Pro Musica uit Bus- sum, Toonkunst uit Hilversum, Het mannenkoor uit Krommenie, het Shell- mannenkoor uit Amsterdam en Semper Avanti uit Soest mee. Vorig jaar zong het Shell Mannenkoor in Soest en Semper Avanti trad als gast van de Shell-zangers in de Bachzaal van het Koninklijk Conservatorium in Amster dam op. Volgende week in Duitsland, dan het bezoek van de zangers uit Gummers bach met een concert in de Juliana- kerk en daarna nieuwe studie voor het optreden in een radiouitzending, zodat Semper Avanti een drukke tijd tege moet gaat. Deze drukte zal echter vele liefhebbers van uitstekende zang doen genieten. Daarvoor staan de namen „Semper Avanti" en Lex Karsemeyer borg. NED. CHR. VROUWENBOND. De afdeling Soest-Soestdijk van de N.C.V.B. hield dinsdag haar jaarver gadering in „Credo". Toen de presidente, mevrouw Knol-de Jager, deze avond opende met het le zen van een gedeelte uit de Bergrede, was de zaal geheel gevuld. Na een welkomstwoord kregen secre taresse, penningmeesteresse, propagan diste en ziekencomité gelegenheid hun jaarverslagen uit te brengen, welke ge tuigden van bloei der afdeling. Hierna zong het koortje enkele mooie liederen en declameerde mej. Vriend uit Laren verschillende stukjes, met als attractie „Wie brengt me thuis Daarna volgde een uitbeelding van ver schillende spreekwoorden en hersen gymnastiek over Soest. Aardige prijsjes waren hieraan verbonden. De Chr. Vrouwenbond mag op een ge noeglijke avond terugzien. Huid zuiverheid- Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder INTERCLUBONTMOETING TEMPO. In de Hooglandse polder werd de twee de rit van de interclub-ontmoeting tus sen Tempo, Adelaar en Pedaalridders gehouden en wegens het gure weer en de krachtige wind besloot de wedstrijd leiding de ritten in te korten tot 60 k.m. voor de A-klasse, 50 k.m. voor de B-klasse en 20 k.m. voor de juniores. De deelname was uitstekend 17 in A, 39 in B en 19 juniores, die om de lVx minuut gestart werden. Het was een fleurig gezicht al die verschillende kleu ren en het was dan ook jammer, dat de wedstrijd ontsiert werd door enkele valpartijtjes. Ook het koude weer maak te slachtoffers. Van de amateurs be reikten slechts vijf deelnemers de fi nish en van de nieuwelingen maar der tien. Zowel de amateurs als de nieu welingen kunnen een voorbeeld nemen aan de juniores, van wie veertien deel nemers de rit uitreden. Bij de amateurs kwam in de eerste ronde al een kopgroep van 6 renners tot stand, n.1. van Tempo Wil van Bar- neveld en Gerrit Ruttenberg, van de Adelaar A. Schaap en Martin en van de Pedaalridders Pol en De Jager. De drie laatsten verdwenen later van het toneel, zodat Schaap alleen tegen de twee Tempo-leden kwam te staan. In de negende ronde liep Gerrit Rutten berg weg en hij werd winnaar. Jaap v. d. Burgt, die op eigen verzoek met de A-klasse meereed, zat in het tweede peleton en wist zich vijfde te plaatsen. Bij de nieuwelingen ook al vanaf de eerste ronde een kopgroep van vijf renners, waarin drie Tempo-leden, n.1. Bep Kriek, Gerard van Wijk en Klaas van 't Klooster. Verder Terlien en Keu- ker van De Adelaar. De Tempo-renners zagen kans na de zesde ronde de an deren van zich af te schudden en on derling de eindstrijd uit te vechten. Deze werd gewonnen door Bep Kriek. Nol de Heus reed een prima rit en werd tiende. Bij de juniores gingen vanaf de eerste ronde vijf man op kop, maar in de twee ronde waren het tien man. In de derde ronde nam N. Lute van De Ade laar de kop, op korte afstand gevolgd door Damo (A), Hommes (Tempo), Bre der (P) en Heiderich (A). De rest volgde op betrekkelijk korte afstand. Het Tem po-lid Walter van Barneveld werd het slachtoffer van een renner, die tegen het parkoers inreed en dit kostte hem een kapotte fiets. Gerrit Ruttenberg won bij de amateurs de 60 k.m. in 1.42.5, Bep Kriek bij de Nieuwelingen de 50 k.m. in 1.25.20. 2. Van Wijk. 3. Klaas van 't Klooster. Bij de juniores won Lute en Wim Hom mes (Tempo) werd derde. Bekwame en aankomende gevraagd voor ons modern atelier. WONINGINRICHTING KERKSTRAAT HILVERSUM N.V. PHILIPS' PHONOGRAPHISCHE INDUSTRIE BAARN vraagt voor spoedige indiensttreding enige met opleiding Ambachtsschool. Leeftijd plm. 22 jaar. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht bij de Afd. Personeelszaken, Torenlaan 17 te Boarn, onder no. H 108. vraagt voor direct of later Voor de krachten, die over goede capaci teiten beschikken, is een uitstekende loon regeling. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht aan ons kantoorNijverheidsweg 16, tel. 6703, Amersfoort. Na zes uur Langestraat 117, telefoon 6609, Amersfoort. DE N.V. NEDERLANDSCKE SPOORWEGEN vraagt voor haar kantoren to Utrecht: Vereist: Mulo - of gelijkwaar dig diploma. Zij, die dit jaar het Mulo diploma hopen te behalen, kunnen nu reeds solliciteren. KANTOORHULPEN Vereist: volledig lager onder wijs. Enige jaren- Mulo-oplei ding en (of) diploma machine- schrijven strekken tot aanbe veling Leeftijd: in het algemeen tot 25 jaar. Geboden v goede vooruitzichten gunstige verlofregeling voordelige reismogelijkheden. Sollicitaties te richten aan de 2e Afdeling van de Dienst van Perso- neelzaken der N.S. te Utrecht. Op de enveloppe in de Imkerboven hoek vermelden: No. 122/1. Vernieuwen of repareren van bekledingea, bekledingshoezen en kappen. Rubber-, Cocos- en Plastic Matten - Tapijt. Opvullen van zittingen enz. Gevestigd sinds 1926. MAUVESTRAAT 1-3 TEL. K 2954-2179 BAARN

Soester Courant | 1956 | | pagina 6