Middenstandscongres HET SOESTER VOETBAL. NIEUWE NEVELSPUIT. (met SLOTREDE van PROF. OUD). SUPER KAT-KEUKEN. f 149.50, VAN HALL BAZAR DE LUXE IN DE HOEK. R ALEIGH FUGERS Rijwielen DINSDAG 24 APRIL 1956. 34« JAARGANG no. 31. SOESTER OURAN Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De prestatie van de Soester voetbal verenigingen zijn niet van die aard, dat je er lange enthousiaste brieven over naar huis kunt schrijven. B.D.C. deed het in het begin aardig, maar met S.E.C. is het 't hele seizoen zeer matig geweest, zonder dat er de gradatiegevaar dreigde. Soest heeft 25.000 inwoners en als bes te vereniging een middelmatige vierde klasser. Baarn heeft nog geen 20.000 inwoners en haar tweede klasser is ge ducht sterk. Wij hebben eens aan de voorzitter van S.E.C., de heer M. Wilhelm, gevraagd of hij hiervoor een verklaring weet, maar een geheel bevredigend antwoord is niet te geven. De heer Wilhelm kan wel ongeveer aan geven waarover een vereniging met be hoorlijke resultaten moet beschikken, maar waarom nu juist Baarn wel en Soest niet, dat is niet duidelijk. In Soest zjjn immers ook spelers, die veel voor hun sport over hebben. Deze enthou siastelingen moeten echter 30 °/o van de vereniging uitmaken, terwijl daarnaast <le beschikking moet zijn over 20 dat niet alleen enthousiast is maar ook capaciteiten bezit en als men bedenkt, dat S.E.C. ongeveer 250 leden heeft, terwijl slechts een kleine tien man zich het vuur uit de sloffen lopen om de or ganisatie goed te doen verlopen, dan is wel duidelijk, dat dit percentage veel te laag is. Soest heeft een groot nadeel ten op zichte van Baarn en dat is de grote uitgestrektheid. Het valt niet mee in de Beetzlaan een oefenlokaal te be zoeken als je in Soest-Zuid woont en door deze grote afstanden ontbreekt het aan een trefpunt, waar regelmatig de gang van zaken besproken kan worden. En dan de belangstelling van het pu bliek, die werkelijk niet enorm is nu het S.E.C. niet zo erg naar den vleze gaat als enkele jaren geleden, toen wed strijden tegen Patria en Donar duizen den op de been brachten en de S.E.C.- spelers zich een trip naar Engeland ver oorloven konden. Dit gebrek aan belangstelling zou ver klaarbaar zijn als in Amersfoort of Hilversum bijzonder goed voetbal te zien was, maar H.V.C. en Het Gooi brengen er toch ook niet zoveel van terecht. En wat moet er nu gedaan worden om tot betere resultaten te komen Trainen, ondanks de grote afstanden en eerzucht opbrengen om het tot een beter resultaat te brengen dan tot nu toe. S.E.C. heeft een uitstekende trainer, die zich tevens goed clubman toont, dus er is geen enkele reden om niet te werken voor het verbeteren van prestaties. Met een beetje meer snel heid en een beetje meer ausdauer is er in de vierde klas van alles te be reiken, want bij de andere verenigingen is het in de regel ook niet zo best ge steld met de wil goede resultaten te bereiken, zodat de resultaten van trai ning al spoedig te zien zullen zijn. Het gebrek aan enthousiasme vindt zijn oorzaak ook in het feit, dat er geen op volgers zijn voor de spelers van het eerste, daar het met de jeugd niet zo rooskleurig gesteld is op het voetbal veld. De juniores van S.E.C. werden kampioen, maar ze waren niet eens zo opgetogen over dit resultaat, dat ze als een vanzelfsprekenheid aanvaardden. Over de jongens tot 12 jaar was de heer Wilhelm best tevreden. Die zie je altijd met een bal en die willen wel. Worden ze wat ouder dan menen ze al gauw, dat ze het peil van een Lenstra of v. d. Hart bereikt hebben en dan geloven ze het verder wel. Voor het bereiken van goede resultaten is dat funest. Toch moeten er goede resultaten be reikt kunnen worden in een plaats met 25000 inwoners, waar toch minstens een goede tweede klasser aan de kop van de voetbalverenigingen zou moeten gaan. Voorlopig schijnt daar echter nog geen kijk op te zijn. In tegenwoordigheid van de burge meester van Soest, mr. S. P. Baron Ben- tinck, de heer J. Küpers, chef van het kabinet van de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer B. J. M. Roelofs uit Utrecht, in- spekteur van het rijksbrandweer wezen, de heer M. V. van Keule van de pro vinciale griffie en hoofdredakteur van het orgaan Brand", de eerste luitenant van de Aan- en Afvoertroepen D. IJzer man, de heren C. van Es en H. G. Scholtmeyer van de Soester politie, de direkteur van Gemeentewerken, de heer J. Th. van Noesel, de voorzitter van de brandweer, dokter W. J. Schutte en de fabrikanten van de nieuwe nevel spuit, de heren Boudewijn uit Gelder- malsen en Hartog uit Beesd, is de nieu we spuit aan de commandant van de brandweer, de heer W. Groart, over gedragen. De heer Boudewijn sprak als eerste en dankte de burgemeester en de brand weercommandant voor de medewerking, die hij na het ontvangen van de op dracht- kreeg. De nieuwe nevelspuit heeft een tank, die 3000 liter water be vat, 4 slangen, een schuimgenerator en voert tevens een motorspuit mee, die gereden en gedragen kan worden en over 6 stralen beschikt. De heer Bou dewijn droeg de nevelspuit over en hoopte, dat de Soester brandweer er voldoening van zou hebben. De burgemeester wees op de zorg, waar mee de commandant van de brandweer tewerk ging bij de aanschaf van nieuw materiaal. Met deze nieuwe spuit zou zeer doeltreffend en praktisch gewerkt kunnen worden. De Soester burgerij zou hierdoor nog meer vertrouwen in de brandweer kunnen hebben dan thans. Bij het proefspuiten was ieder onder de indruk gekomen van de praktische resultaten en de vele mogelijkheden van de nieuwe spuit, die een eenheid bleek welke van alle markten thuis is. De commandant had er een nieuw mo dern apparaat bijgekregen en dit was geen pronkstuk maar bedoeld om on ze brandweer nog meer geperfektioneerd te maken. De brandweer was hiermee een goede stap vooruitgegaan en de commandant had zich alle moeite ge troost om deze stap te maken. De bur gemeester beval de auto in de grote zorg en liefde voor het materiaal van de commandant aan, waarbij zij de die nende taak zou hebben have en goed van de burgerij te beschermen. Ove rigens was het te hopen, dat er weinig voor brand uitgerukt zou moeten wor den. Tot slot dankte de burgemeester allen, die de aanschaf van de auto mogelijk gemaakt hadden en droeg deze aan de commandant over. De heer Groart wees erop, dat de bur gemeester direkt veel gevoeld had voor de aanschaf toen hij met het plan kwam. De heer Roelofs, wiens advies gevraagd was, had zich akkoord verklaard, ge zien de resultaten in Soest met de eerste nevelspuit, die in 5 jaar 261 keer uitgerukt was. Er was overleg gepleegd met de heren Segenhout, Tensen en Stam, waarna besloten was opnieuw 'n G.M.C.-truck te nemen. De heer Groart dankte de burgemeester en het gemeen tebestuur voor dit nieuwe wapen in de strijd. De heer Küpers bracht de gelukwensen van de Utrechtse Provinciale Brandweer Bond over en prees de sfeer in de Soester brandweer, waardoor het moge lijk was zo geperfektioneerd toegerust te zijn. De heer Roelofs meende, dat deze nieu we aanwinst door de Soester brand weer tenvolle verdiend was, gezien de ervaringen met de eerste nevelspuit en de heer Van Keule toonde zich ver heugd dit moment te kunnen meema ken. Deze nieuwe auto betekende een grote aanwinst voor Soest, de provin cie en het gehele rijksbrandweerwezen. Opnieuw kon de Soester brandweer zich nu bezinnen op haar taak tegen over de gemeenschap tot nut van ieder een. Eendrachtig was er in Soest sa mengewerkt en dit was het goede re sultaat, dat zij, die het goede brand- weerbloed in de aderen hadden, be- Luistert donderdagavond a.s., van half 8 tot 8 uur, naar de reportageflitsen van ons Stemt af op Hilversum 2, golflengte 298 meter. reikten. Doordat in ons land zoveel vrij willige brandweercorpsen zijn kan veel geld besteed worden aan het materiaal hetgeen het peil van de brandweer ten goede kwam. OPBRENGST COLLECTE. De Simavi-collecte heeft in Soestdijk opgebracht 515.89 en in Soest 196.96. SPEELTUINVERENIGING 'T HART. Morgenavond houdt de speeltuinvere niging 't Hart een algemene ledenver gadering in Ludgardis. INTERCLUB-ONTMOETING TEMPO. De amateurs van Tempo, Adelaar en Pedaalridders reden zondag 80 K.M., de nieuwelingen 50 K.M. en de juniores 25 K.M. Om 10 uur gaf de voorzitter van de Adelaar het startsein aan de 16 amateurs, drie minuten later aan de 31 nieuwelingen en weer drie minuten later aan de 17 juniores. Er werd di rect een hoog tempo ingezet, zodat na de eerste ronde van ruim 6 K.M. alle groepen Teeds uit elkaar lagen en er zich diverse kleine peletons hadden ge vormd. Bij de amateurs lagen 3 Ade laar-leden op kop, n.1. Schaap, De Boer en De Wit en het Tempolid Jaap v. d. Burgt. Deze viel later terug en een lekke band noodzaakte hem op te ge ven. In de tweede groep bevonden zich o.a. Wil van Barneveld en Gerrit Rut- tenberg en Van Dijk van Adelaar. Otto de Weerd kon niet meekomen, terwijl Gerrit Ruttenberg na de tiende ronde niet meer doorkwam. De Wit zag kans in de laatste twee ronden eerst Schaap en tenslotte De Boer van zich af te schudden. Schaap werd nog gepasseerd door Van Dijk en Wil van Barneveld. Bij de nieuwelingen waren het Bep Kriek en Gerard van Wijk, die de la kens uitdeelden. Alleen Voorn van de Adelaar kon hen. bijbenen. Verder be vond zich bij eïke groep een Tempo-lid. Klaas van 't Klooster in het tweede peleton, Koos van Selm in de derde groep, Nol de Heus en Ko Blankestijn in de vierde groep en Piet van de Broek, die voor het eerst weer mee reed, in de achterhoede. Bij de juniores lagen 3 man op kop n.1. Lute en Damo van de Adelaar en Wim Hommes van Tempo. In de laatste ronde kwamen 2 groepjes bij elkaar, maar Wim Hommes won de eindspurt en werd winnaar met vele lengten. Juniores 1. Wim Hommes, 25 K.M. in 47,45 min. 2. Damo. 3. N. Lute. Nieuwelingen1. Bep Kriek. 2. E. Voorn. 3. Gerard van Wijk. 50 K.M. in 1 uur 25 min. AmateursJ. de Wit. 2. G. de Boer. 3. L. van Dijk, allen Adelaar. 80 K.M. in 2 uur 9 min. JEUGD NAAR ZEE. In vroeger jaren was iedere nederlandse jongen van plan zeeman te worden en roem en geld op de zilte baren te veroveren. Dat is misschien wat minder geworden, maar er waren toch nog heel wat be langstellenden in „De Vergulde Polle pel", toen de heer J. D. J. Pbstma uit Groningen, oud-gezagvoerder op de gro te vaart, daar over „Kustvaart" sprak en de mogelijkheden uiteenzette, die voor een aktief jongmens openstaan. Men noemt het kustvaart, maar deze benaming is eigenlijk onjuist, want er wordt de kleine handelsvaart mee aan geduid met schepen beneden de 500 ton. Deze bevaren echter de gehele wereld, daar ze veelal een certificaat van deug delijkheid hebben voor onbeperkte vaart. In deze tijd van diploma's, waarin een kleuteronderwijzeres vele talen moet kennen voor ze 'n kleintje op het potje mag helpen, doet het goed te horen, dat jongens die alleen maar de lagere school doorliepen een goede carrière kunnen opbouwen bij het koninklijk zeemanscollege „De Groninger Een dracht", met 550 coasters of bij de Bond van werkgevers in de kustvaart- bedrijven, die eveneens over enkele honderden kustvaartschepen beschikt. Als zo'n jongen 15 jaar is en toestem ming van thuis heeft, dan kan hij zich, via het arbeidsbureau, aanmelden voor de kustvaart. Hij moet dan drie jaar als lichtmatroos, matroos onder de gage en matroos varen en als lichtmatroos voor een half jaar verdient hij onge veer 100.per maand met vrije voe ding. Een jaar lang is hij dan ma troos onder de gage voor 150.— met vrije voeding en als matroos verdient hij ongeveer 250.eveneens met vrije voeding. Dan gaat hij voor een jaar naar school om voor stuurman of machinist te le ren. Met het stuurmansdiploma bestaat $en goede kans voor ieder jongen die aanpakt na 6 jaar kapitein te worden en voor een machinist staat de betrek king van eerste machinist open, want iedere week loopt er een coaster van stapel, dus personeel kan altijd geplaatst worden. Zo'n cursus kost 5,per maand, on geveer 100.aan boeken en dan moet er natuurlijk kostgeld zijn, want de cursussen kunnen slechts in Gronin gen, Rotterdam, Delfzijl en Amsterdam gevolgd worden. De matroos die echter 3 jaar gevaren heeft en niet al z'n geld over de balk gooide heeft vol doende kunnen oversparen. Jongens, die als machinebankwerker van de ambachtsschool kwamen of die een jaar in een machinefabriek werkten hoeven slechts een jaar te varen voor ze aan de studie beginnen kunnen. Ook koks kan men bij de kustvaart gebruiken en ook voor hen zijn er goe de toekomstmogelijkheden. Er is door het Koninklijk Onderwijs fonds voor de scheepvaart een oplei dingsschool gesticht waar jongens van 13-16 jaar terecht kunnen, die zich aan getrokken voelen tot de zee. Het zijn internaten, die in Delfzijl, Am sterdam en Rotterdam gevestigd zijn. De jongens worden hier opgeleid voor de kust-, rijn- en binnenvaart. Op de ze dagnijverheidsscholen ontvangen de jongens een theoretische en praktische vakopleiding, afgewisseld met praktisch oefenen aan boord van de instruktie- vaartuigen „Prins Hendrik" en „Prinses Juliana". Er wordt op deze scholen les gege ven in reken-, natuur- en werktuig kunde, nederlands, duits of engels, eer ste hulp, aardrijkskunde, binnenvaart- kunde en er worden praktische oefe ningen gehouden in metaalbewerking, bediening en onderhoud van motoren, lichamelijke oefening en zwemmen. De ouders ontvangen driemaal per jaar een rapport. De kosten van deze opleiding worden vastgesteld in overeenkomst met de draagkracht van de ouders. De heer Postma toonde films over scheepsbouw, een bezoek aan een mo- torenfabriek, een reis op een coaster en de gehele gang van zaken op een kustvaartuig. WIJ VERKOPEN DE HET BESTE WAT U KUNT KOPEN. MET KOELSTOF OREN EN HAND VATEN. COMPLETE KEUKEN VAN WEEDESTRAAT 31 TEL. 2239 SOESTDIJK TENTOONSTELLING „ZONNEGLOREN". Het Zonnegloren-comité houdt vrijdag en zaterdag a.s., in het gebouw „Cre do" aan de Julianalaan te Soestdijk, een tentoonstelling met gelegenheid tot kopen van artikelen, die door patiën ten van het Sanatorium zijn gemaakt. Deze tentoonstelling wordt vrijdagmid dag, te 3 uur, door de burgemeester geopend. Zaterdagavond wordt bovendien door de personeelsvereniging van het Sa natorium, eveneens in gebouw „Cre do", het toneelstuk „Welterusten" op gevoerd. Men. zie de advertentie in dit nummer. EEN ZEEMAN GING PASSAGIEREN. „Ons Genoegen" heeft het, na twee loodzware stukken, weer eens gepro beerd met wat luchtigs en het was prima. Er valt hiermee weinig te be wijzen, maar als dit stuk gekozen was voor de wedstrijd om de V.V.V.-beker, dan stond misschien nu al vast, dat deze vereniging met de prijs ging strij ken. Met „Verdronken Land" kan dat natuurlijk ook, maar de zeeman ver dient beslist de voorkeur. Van de week las ik in een dagblad, dat tijdens een opinieonderzoek geen der ondervraagden een behoorlijk aan tal 2e kamerleden bij naam kon noe- en wanneer ik mij goed herinner was het hoogst aantal gegeven namen 7. Van de 100 volksvertegenwoordigers waren er voor de ondervraagden dus 93 en meer grote onbekenden Om mezelf eens te testen heb ik het ook geprobeerd en ik ontdekte, dat 7 nog niet eens zo'n gek aantal is, want ik kwam niet zo ver en van de namen die mij wel te binnen schoten, ben ik nog niet eens helemaal zeker of de dra gers er van wel lid van de 2e kamer zijn. Van de eerste kamer bracht ik nog minder terecht. Al zou ik een millioen kunnen verdienen, ik kom niet boven de 1. En ook hier twijfel ik of het wel een le kamerlid is. Bij de ministers ging het een beetje vlotter, maar compleet kreeg ik ook die groep naar mijn gevoel niet, maar dat komt omdat ik niet weet of we 15 of 25 excellenties hebben. Toen ben ik het dichter bij huis gaan zoeken en heb ik geprobeerd onze ei gen gemeenteraad compleet te krijgen. Nou, dat bracht ik er niet gek af, maar hoofdzakelijk, omdat er namen in voorkomen, die je kan opnoemen voor haast ieder beroep in ons dorp. Met Dorrestein en Hilhorst sla je nooit mis. Bij de wethouders ben ik er een tekort gekomen. Vraag me niet welke wet houder, want, behoudens voor 1 functie, weet ik niet welke wethouder wethou der van wat is. Ik vind het schandalig van mezelf, maar het is nu eenmaal niet anders. Ik schaam me er diep voor en wanneer mijn vader nog leefde, die de hele re gering van a tot z kon opnoemen met functie en scheldnaam, zou hij me een democraat van likmevessie noemen. Maar dan zou ik m'n vader uitleggen waardoor ik denk dat het komt. Door dat het bereiken van gestelde idealen er niet meer bij is. Dat er wordt be schikt over ons en zonder ons en dat de mannen, wanneer ze eenmaal op hun zetel zijn gezeten, geen enkel con tact meer met het stemvee hebben, om dat het, een enkeling misschien daar gelaten, een kwestie van een „goede baan" is, naar mijn gevoel. En wan neer ik hem tot slot zou zeggen, dat ik er over denk dit jaar bij de ver kiezingen mijn kaart ongebruikt in de bus te stoppen, omdat ik er geen gulden boete voor over heb door weg te blij ven, weet ik wel wat hij zeggen zou. H. OEKMAN. Ferry Boerhaven (J. v. d. Bor) is de losbollige zoon van een steenrijke re der en hij is heel wat meer sociaal denkend dan zijn arrogante butler (een glansrol van L. Wortel), die borrels en sigaren pikt van zijn patroon en graag trouwt met het dienstmeisje, dat niet op haar mondje gevallen is (mevr. N. van Geytenbeek-Meesters). Na een dolle avond sleept Ferry, een rondborstige matroos van een der sche pen van zijn vader mee naar huis en deze Arie Schellevis (S. Vonk) sticht heel wat verwarring als hij gaat pas sagieren met de freule (mej. E. den Besten), die als huwelijkspartner van Ferry moet fungeren. Dat geeft Lenie (mej. J. Praag) een kans en vader Moerhaven (G. Westerveld) is zo in z'n nopjes met z'n aanstaande schoon dochter, dat het huwelijk een feit wordt al is ze dan geen freule en geen nicht van de klaplopende baron De Mees van Vendel (H. v. d. Broek). Dit is dan een van de vier huwelijken, want Pa Moerhaven trouwt met zijn vroe gere vlam, de moeder van Lenie (mevr. A. Rodermond-van Dijk), Arie Schelle vis wordt stuurman en krijgt de freule als echtgenote en de huisknecht Frans Meesjes mag dienstmeisje Martie de zijne noemen. Na de opvoering was er verdiend ap plaus, want de laatste uitvoering van „Ons Genoegen" in dit seizoen was ge slaagd. s werelds beste rijwiel KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 n ▼anaf 179.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1