GARAGE STAM 5® lichte Bestelwagen TWEEDE BLAD Rijdende Bouwkas-tentoonstelling. Renault 300 kg. Bestel '56. J.TH.VOSKUI LEN SEMPER AVANTI NAAR GUMMËRSBACH. VcwJi (Uua£iteiUu.aedeAó Nederland werd overweldigd in strijd met het oorlogsrecht. ONTVOERD tegen pijnen E3 D PI ^1 hoofdpijn, griep, kiespijn, I X Ibv I ba I kJ bJ I rheumatische pijnen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 APRIL 1956. Op het Kerkplein is dinsdagmiddag de rijdende tentoonstelling van de Bouw- kas Nedelandse Gemeenten door de burgemeester geopend in aanwezigheid van genodigden, onder wie de raads leden mevr. Polet, dr Oranje en de heer Zoetelief. De heer E. R. Karstens, directeur van de Bouwskas, vertelde over het ont staan van de showwagen. De bouwkas zorgt voor de bouw van woningen, maar stelt zich hiermee niet tevreden. Zij interesseert zich tevens voor de wijze waarop de woningen ingericht worden en zij wil aantonen, dat je met dezelfde geldmiddelen betere meubelen kan ko pen dan nu vaak gedaan wordt. Geen loodzware, maar lichte, moderne meu belen. Daarnaast kan door toepassing van kleurenwerking het interieur van de woning zeer verlevendigd worden. Ook in Soest is de bouwkas niet on bekend, want op het ogenblik zijn in de Bonifaciusstraat 12 woningen in aanbouw, die met financiële medewer king van de bouwkas gebouwd worden, terwijl bemiddeling verleend wordt bij de bouw van het Bejaardencentrum Braamhage. De burgemeester zag in de bouwkas het middel om bepaalde kategorieën mensen aan woningen te helpen en in Soest heeft men hiermee reeds ken nis gemaakt, ondanks het kleine bouw volume en de weinige bouwgrond. De burgemeester toonde zich er ver heugd over, dat gemeentebestuur en bouwkas zo goed samenwerkten bij de bouw van Braamhage en op andere wijze om de woningnood te verlichten. Dat de bouwkas ook aandacht besteedt aan de woninginrichting stemt tot vol doening, want het is vaak bedroevend te zien hoe sommige mensen hun hui zen inrichten. Het getuigt dikwijls van onvoldoende ontwikkeling van de smaak en onvoldoende kennis. Men neemt eenvoudig wat de leverancier heeft en men gaat op advertenties af, waar zwaar gebeeldhouwde gothische eetkamers aangeprezen worden. Het was de burgemeester niet erg duidelijk wat zwaar beeldhouwwerk is en hij vermoedde, dat die zwaarheid de prijs moet verhogen. Wie het koopt denkt vaak, dat het rijk en duur staat, maar dit is de reinste onzin, want in de tijd van de gothiek waren er hele maal geen eetkamermeubelen. In ons land zijn we achter op het gebied van woninginrichting. In de Scandinavische landen b.v. heeft zich een grote woon- cultuur ontwikkeld en daar bevorderen de regeringen de verbetering van de woninginrichting, waar op de scholen al aandacht aan besteed wordt. Daar haalt men de neus op voor die kwasi- antieke meubelen van ons. Het hollandse meubelstuk hoeft niet hypermodern en hyperfunktioneel te zijn en de burgemeester hoopte, dat deze wagen vele mensen de ogen zou openen voor een juiste woninginrichting en hen frisse en nieuwe ideeën zou bij brengen. Hierna opende de burgemeester de ten toonstelling, die enige dagen in Soest bleef. De heer Scholten ter Horst leid de de rondgang. Moderne meubelen, 'n moderne keuken, vloerbedekking, gor dijnstoffen en zelfs speelgoed viel te bezichtigen. Daarnaast foto's, tekenin gen en plattegronden met alle gege vens over het werk van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woensdag a.s., van 1.45 tot 3.30 uur, zitting ten Gemeentehuize alhier. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in verga dering bijeen geroepen tegen woensdag 2 mei a.s., 's avonds 7.15 uur, ter af doening van de navolgende agenda. 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering gehouden op 26 ja nuari 1956. 2. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 27 maart 1956, inzake ver daging beslissing op het uitbreidings plan „Kampweg" met voorstel dit be sluit voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 27 maart 1956 van mej. G. van der Wiel te Gorinchem, dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan de o.l. school aan de Beetzlaan niet aanvaardt met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de Kring U IV" van de 8e wijziging begroting 1955 met voor stel deze voor kennisgeving aan te ne men. d. Schrijven van de heer R. Hilhorst d.d. 17 april 1956, inhoudende mede deling, dat hij ontslag neemt als lid van de raad met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. e. Verzoek van het bestuur van de R.K. Kleuterschool Soesterberg om be schikbaarstelling van gelden voor aan schaffing van meubilair, speel- en ont wikkelingsmateriaal voor die school met Heeft U plannen voor de aanschaf van een Komt U dan eens kijken naar de Laadvermogen 1,4 M3. - Benzine verbruik 1 15. Uit voorraad lever baar. - Prijs slechts 4190. Renault-Dealer SOESTDIJK TELEF. 2850 voorstel om dit verzoek in handen van B. en W. te stellen om preadvies. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van de ge meenteraad de heer J. C. Brouwer. 4. Voorstel tot het verlenen van de ontheffing als bedoeld in artikel 2, lid I, van de hinderwetverordening aan A. B. Grift, Nieuwstraat 46 te Soest, voor het oprichten enz. van een timmerbe drijf op het perceel Nieuwstraat 44. 5. Voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening op de keuring van wa ren onder intrekking van die van ^30 september 1929. 6. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van een aantal onbe woonbaar verklaarde woningen. 7. Voorstel tot verhoging van het kre diet voor a. de verbreding van de Beukenlaan en Nieuweweg; b. de verbetering van de Stadhouders laan. 8 Voorstel tot vaststelling van regelen als bedoeld in artikel 6 van de We genverkeerswet, onder intrekking van de op 28 oktober 1955 vastgestelde ver ordening tot wijziging van de veror dening op de openbare wegen, het open baar water en de gemeentekade. 9. Voorstel tot vaststelling van een verordening als bedoeld in artikel 11 lid 2 van de Winkelsluitingswet t.b.v. de buurtschap Soestduinen. 10. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge art. 72 van de La- ger-onder wijs wet 1920 t.a.v. a. de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. het vak lichamelijke oefening door het bestuur van de R.K. Maria- school; b. de gedeeltelijke betegeling van de speelplaats met toegangspad door het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" t.b.v. de school aan de Driehoeks weg; c. de aanschaffing van leermiddelen t. b.v. het verkeersonderwijs door de be sturen van diverse scholen voor g.l.o. II. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst voor stroomlevering aan het openbaar slachthuis. 12. Voorstel tot aanwijzing en benoe ming van leden in de commissie van advies voor de lichamelijke opvoeding en de sport buiten schoolverband. 13. Voorstel tot benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. 14. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 28 oktober 1955, betreffen de garantie van een geldlening, ver strekt aan een deelnemer van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten. 15. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de Nederlandse Middenstandsbank. 16. Voorstel tot oninbaarverklaring van aanslagen inzake het recht voor het ophalen van as en vuilnis. 17. Voorstel tot benoeming van een bestuurslid in de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad. 18. Voorstel tot wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement, de ar beidsovereenkomstenverordening, de kindertoelageverordening en de uitke ringsverordening. 19. Voorstel tot verstrekking van een uitkering in eens van 3 °/o aan het ge- meentepersoneel. 21. Voorstellen tot aankopen van grond nabij de Kerkstraat van a. J. van den Broek te Soest. b. M. Westerveld c.s. te Soest. 22. Voorstellen tot aankoop van a. de Belvedèreweg van A. W. Becke- ringh te Soest; b. grond nabij de voormalige sintel cokes centrale van de Nederlandse Spoorwegen. 23. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n krediet voor de overname van plant- materiaal van A. Mulder te Soest. 24. Voorstel tot verkoop van industrie terrein aan J. J. Abbel te Soest. 25. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht tot het leggen van ka bels in de Kampweg en de Veldm. Montgomeryweg te Soesterberg aan de N.V. P.U.E.M. 26. Voorstel tot het verhuren van in dustrieterrein nabij de Dorresteinweg aan H. Poons te Amsterdam. 27. Voorstel tot wijziging van het raads besluit tot overdracht van grond in „Braamhage" aan het bestuur van „De School met den Bijbel" te Soest. DAMESVOETBAL OP 30 APRIL. Opnieuw zullen op het S.E.C.-terrein 44 stevige damesbenen zich uitsloven een voetbal in het doel te werken of er uit te houden, want nu de ge bruikelijke eerste klas voetbalwedstrijd niet gehouden wordt, komen de dames elftallen van The Holvians uit A'foort en D.C.O. uit Haarlem elkaar op de groene grasmat bestrijden ten bate van de kankerbestrijding. De welpen van S.E.C. zorgen met een wedstrijd tegen de E.M.M.-welpen voor de hors d'oeuvre van de smakelijke hoofdschotel. De wel pen spelen om 2 uur, de dames om 3 uur. Het elftal van D.C.O. is een van de sterkste dameselftallen van ons land, dus er zal wel wat te zien zijn. DE OPTICIEN VOOMW Van Weedestraai 8, Soestdijk, Telefoon 2458. Vijfenvijftig leden van Semper Avanti startten zaterdagmorgen om half negen om met dirigent Lex Karsemeyer naar het duitse plaatsje Gummersbach te gaan, dat 50 k.m. ten oosten van Keu len ligt. Natuurlijk waren er verschil lende van het koor, die met wat ge mengde gevoelens een bezoek gingen brengen aan het duitse koor St. Cecilia, maar het is geweldig meevallen en ent housiast kwamen de leden maandag terug. Bij aankomst van de bus in Gummersbach wachtte het duitse koor de Soester kunstvriendinnen en vrien den op en eerst werd er kennis ge maakt met de logeerruimte en gegeten, 's Avonds gaf Semper Avanti een con cert in het jeugdhuis en de pastoor van Gummersbach verwelkomde de gasten en sprak de hoop uit, dat er door Wat komt er terecht van een lord in een lor? Gelukkig is er ^3|anger meegaan van Uw kleding! Hilversum* Langesir. 99 Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C l 44 - Tel 216 maag verdrageni wordt door de zang een volledig begrijpen van el kaar mogelijk zou zijn en wel voor goed. Semper Avanti zong met mede werking van de mezzo-sopraan Frau Rosel Oehlke uit Gummerbach en de violist Wolfgang Jahn, die tussen de koorzang voor zang- en vioolsoli zorg den. Het concert opende met Exultate Justi van Viadana en Kurie van Scarlatti. Na een lied van de sopraan zong Sem per Avanti Ave Maria van Josquin de Prez en Ave Maria van W. Dufay. Het eerste van de uitvoering werd be sloten met Tantum ergo van Da Vittoria en Exultate Deo van Scarlatti. Na de pauze het Marialied van Dieker- •hof en O sainte croix van Vincent d'Indy en tot slot enige volksliederen uit Tsjecho-Slowakije, Rusland, Australië en Nederland. De bijval van de gastheren was bijr zonder groot en zij werd onderstreept door woorden van de burgemeester van Gummersbach, die opmerkte liever hol landse kaas te eten dan hollands te spreken, waaop de voorzitter van Sem per Avanti, de heer L. Rademaker zijn voorliefde voor duitse wijn boven het spreken van de duitse taal te kennen gaf. De pastoor zorgde echter voor een uit stekende vertaling van het hollands dankwoord voor de hartelijke ontvangst en de oorkonde, ondertekend door Bür- germeister en Stadtdirektor, met de woorden Unseren hollandischen Freun- den, den Sangern der Koorvereniging Semper Avanti aus Soestdijk zur Er- rinnerung an ihr Konzert in Gummers bach. De volgende morgen was de R.K. kerk van Gummerbach stampvol toen Sem per Avanti tijdens de hoogmis de missa brevis van Palestrina zong. In de mid dag werd een tocht in de omgeving ge maakt. De druipsteengrotten werden bezocht en men ging een kijkje nemen bij de enorme stuwdam in de Agger, de rivier, waaraan Gummersbach ligt. 's Avonds was er een wijnfeest dat bijzonder gezellig verliep en als er geen wijn gedronken werd dan wa ren de aanwezigen net aan het zingen. Maandagmorgen werd Semper Avanti met een Auf wiedersehen in Gummers bach uitgeleide gedaan en via Keulen ging het terug naar ons land. In juni komt St. Cecilia in Soest om een con cert te geven in de Julianakerk. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 HET DOEL HEILIGDE DE MIDDELEN. Wanneer wij op 5 mei a.s. onze natio nale feestdag vieren en onze bevrij ding herdenken, is het waarschijnlijk ook wel goed, dat wij ons de gebeur tenissen van mei 1940, die de inleiding vormden tot de vijf jaren van leed en ellende, nog eens duidelijk voor ogen stellen. Het is altijd verstandig de les sen der geschiedenis ter harte te ne men en deze nooit te vergeten, want de ervaring kan ons pantseren tegen mogelijke soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst. Wat kunnen wij leren van de verschrik kelijke meidagen van 1940 Ten eerste dat wij nooit meer zo dom mogen zijn om ons leger, onze vloot en luchtmacht te verwaarlozen, terwijl wij er tevens voor moeten zorgen, dat onze zonen bij de verdediging des lands in een prima outillage de zo nodige morele steun kunnen vinden om te trachten 42. David moest nu zijn belevenissen vertellen. Toen hij echter de naam Alan Breek noemde onderbrak de heer Rankeiller hem met de opmerking, dat hij niet onnodig namen moest noemen. Waarschijnlijk vermoedde hij, dat Da vid over de moordaanslag wilde praten en hij wilde daarvan niets meer weten dan nodig was. Het leek David een wonder, dat hij weer in een net, zindelijk huis zat te praten met een heer die rijk gekleed was. Toen hij hieraan dacht keek hij naar de lompen waarin hij gehuld was en deze aanblik verwarde hem niet weinig. De advocaat bemerkte dit en begreep Davids toestand volledig. Hij stond op en riep iemand toe, dat er voor een gast gedekt moest worden en bracht David daarop in een slaap kamer op de bovenverdieping. Hier gaf hij hem water, zeep, een kam en vrat kledingstukken van zijn zoon en liet hem alleen om zich te verfrissen en te kleden. David veranderde zijn uiterlijk zo goed mogelijk en toen hij klaar was bracht de heer Rankeiller hem weer in zijn werkkamer waar ze bleven praten tot ze door mevrouw Rankeiller aan tafel werden genodigd. zich tegenover een machtige vijand staande te houden. En ten tweede, dat wij er rekening mee zullen moeten houden, dat een eventuele vijand zich niet zal ontzien het oorlogsrecht met voeten te treden, om op die manier tot een sneller suc ces te komen. Dit eist van ons een verhoogde paraatheid. Flagrante schendingen. Met welke mogelijkheden van schen ding van het oorlogsrecht men rekening dient te houden leren ons de gebeur tenissen in de meidagen van 1940 wel zeer duidelijk. Op 10 mei, kort na 3.30 uur, kwamen bij het algemeen hoofdkwartier de eer ste berichten binnen van grensover schrijdingen bij Kerkrade en Vaals en te 4.00 uur cirkelden reeds vele duitse vliegtuigen boven Den Haag en wier pen pamfletten uit, waarin op de over gave werd aangedrongen. Officieel wist Nederland nog wan niets. Nauwelijks waren de eerste schoten in deze oor log gevallen of de Duitsers bomman- deerdén de Alexanderkazerne in Den Haag, alsmede enige doelen in de naaste omgeving. Ondanks de duitse belofte onze neutraliteit te zullen ontzien en ons ernstig streven deze neutraliteit ten kosten van wat ook te handhaven, werden deze wandaden bedreven zonder voorafgaande oorlogsverklaring of het stellen van een ultimatum. Pas te 6.00 uur overhandigde de duitse gezant aan onze minister van Buitenlandse Zaken een verklaring, waarin de inzet van duitse troepen werd aangekondigd. Wij waren op de meest gemene manier overrompeld. In burger kleding en bedrie- gelijke uniformen. Omstreeks kwart voor twee in de nacht had de eerste schermutseling plaats in de Kapellerlaan te Roermond, waar 'n nederlands groepje militairen bij toe val zich geplaatst zag tegenover een groep in bedriegelijke uniformen ge klede duitse militairen, die opdracht had te trachten de voetbrug over de Maas onbeschadigd in handen te krij gen. Na een korte schermutseling mis lukte de overval en de nederlanders konden de brug tijdig opblazen. Soort gelijke overvallen vonden bij vele brug gen in Limburg plaats. Even na drie uur in de nacht naderde een aantal mannen in blauwe over alls de wacht die de bewaking had over de Maasbrug bij Buggenum. De mannen waren voorzien van pikhou welen en schoppen. Bij aanhouding deelden de mannen mede arbeiders van de N.S. te zijn en toonden legitimatie papieren van de spoorwegen. De dienst doende sergeant vertrouwde de zaak niet en stelde zich telefonisch in ver binding met zijn commandant. Tijdens dit gesprek overvielen de ongeveer dertig „spoorwegarbeiders" de Neder landers, waarbij een korporaal werd gedood en een sergeant zwaar gewond, waarbij de laatste zag, dat een der spoorwegarbeiders onder zijn overall 'n duits uniform droeg. Toen de duitse troep de spoorbrug oprende, werd deze door de nederlandse troepen aan de westzijde opgeblazen, waarbij alle over vallers de dood vonden. De brug tussen Gennep en Oefelt viel helaas in duitse handen door een soort gelijke overval, waarbij de aanvallers op misleidende wijze gekleed waren in uniformen die veel geleken op die der koninklijke marechaussee. Hierdoor konden even over vier ongehinderd een pantsertrein en een goederentrein de brug passeren met als gevolg, dat de nederlandse troepen in de rug konden worden aangevallen. Rotterdam. Het bombardement van Rotterdam is wel een van de ergerlijkste schendin gen van het oorlogsrecht geweest. Een aan de commandant van Rotterdam ge zonden ultimatum van 10.30 uur, waar in de stad twee uur tijd kreeg tot overgave, moest vóór 12.30 uur worden beantwoord. Te 12.15 verscheen de ne derlandse parlementair voor de duitse commandant met een verzoek om na dere inlichtingen. Hierna volgde een nieuw ultimatum van de Duitsers op 13.20, waarbij men drie uur tijd kreeg tot overgave. Doch reeds tien minuten later, ongeveer 13.30 uur, vielen de eer ste bommen op Rotterdam. De gevolgen waren ontzettend. Onge veer 900 personen werden gedood, plus minus 25.000 woningen werden ver woest, 24 kerken, 2350 winkels en ma gazijnen, 550 café's en hotels, 2000 fa brieken, pakhuizen en werkplaatsen, 62 scholen, 2 schouwburgen, 12 bioscopen, een gebied van omstreeks 260 hectaren werd totaal verwoest. Tot dergelijke misdaden is een tegen stander in staat, ook al is hij numeriek en materieel superieur. Het doel heiligt de middelen is de stelregel van totali tair geregeerde landen. Men moet dus op alles voorbereid zijn, wanneer het tot een treffen komt. Dat is de les van 1940, die wij ter harte dienen te nemen en waartegenover wij slechts kunnen stellen een zo hoog mogelijk oproeren van onze paraatheid.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5