KONINGINNEFEEST IN SOEST. SERVIEZEN VAN HALL BAZAR DE LUXE RECEPTIE K.P.S. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 •INSDAG 1 MEI 1956. 34e JAARGANG no. 33. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Toen gistermorgen de klokken begon nen te luiden om de verjaardag van H.M. de Koningin aan te kondigen, stelde P.V.O. zich op bij de Korenweg en al spoedig stonden honderden kinde ren met vlaggetjes klaar om vrolijk zwaaiend de tocht achter de muziek naar het Emma-monument te maken. VOLKSZANG. Daar verzamelden zich uit alle rich tingen de leerlingen van lagere scho len en andere onderwijsinstellingen en toen allen een plaatsje hadden, zette P.V.O. „Wilt heden nu treden" in, dat door de kinderen en de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging voor Volkszang, onder leiding van de heer A. B. v. d. Broek uit Baarn, gezongen werd. Na „Waar de blanke top der duinen" en „Wij willen Holland hou den" sprak onze burgemeester de schooljeugd toe en hij prees ons land gelukkig om het bezit van het huis van Oranje en het koninklijk gezin, waarvan H.M. de Koningin op deze feestdag in het bijzonder in het middel punt stond. Wij waren blij toen de le den van de koninklijke familie na de oorlog weer in ons land terugkwamen en wij moeten onze vreugde voor dit bezit steeds tonen door ons achter de koningin en het koninklijk gezin te scharen. Een driewerf hoera van de kinderen besloot de rede van de bur gemeester. De kinderen zongen „Alle man van neerlands stam" en het Wilhelmus, waarna de stoet op weg ging naar het gemeentehuis, waar het college van B. en W. en het Oranje-comité het de- filé van de vrolijke schooljeugd afna men. Op de Prins Bernhardlaan werd de stoet ontbonden en voor ieder kind was er een versnapering. DEFILé IN PALEISTUIN. Om half elf vond bij het paleis de ge bruikelijke bloemenhulde en het défilé plaats en ieder jaar zijn er meer be langstellenden, die de koningin op haar verjaardag willen zien en met het schenken van bloemen het bewijs van hun liefde voor onze vorstin willen ge ven. Naar schatting 15.000 tot 20.000 mensen trokken in een enorme stoet voorbij aan het bordes, waar H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinses sen Beatrix, Irene, Margriet en Ma rijke stonden. Ook de voorzitters van de oranje-comité's uit Baarn en Soest, Jhr. Hooft Graafland en de heer J. J. J. M. Festen, bevonden zich op het bordes. De muziekvereniging van de rijkspo litie, onder dirigent Tj. Timme, opende de stoet en de voorzitter van de vere niging, de heer F. M. C. Offermans, bood bloemen aan. Voor de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderoffi cieren gaf de heer B. Versluis bloemen en de tamboer-majoor van de jeugd drumband uit Glanerbrug, de heer B. Koning, bracht een krentenbrood voor de koningin als geschenk mee. Verder waren er de Ned. Chr. Vrou wenbond uit Soest, de harmonie „Con- cordia" uit Baarn, vier Australische da mes, die de australische vlag in bloe men aanboden, drumband en vendel- zwaaiers van „De trommelaeren van Rosendael, die op het gazon hun vaar digheid in het vendelzwaaien toonden en de voorzitter en de secretaris van de Bond van Christelijke Oranjevere nigingen, de heren Mr. Wessels en J. M. Schotborgh. Natuurlijk ontbrak P.V.O. niet en on ze muzikanten werden gevolgd door de buurtvereniging „Wilhelmina" uit Ben- nebroek. De Haagse rolschaatsclub „Hol- landia" met 20 meisjes en enkele vol wassenen bood eveneens bloemen aan in de vorm van een kussen. Ook waren aanwezig de Studenten delegaties, de Groninger vereniging uit Hilversum, de Larense Oranjevereni ging met 80 kinderen. Er werden wan ten aangeboden en de schapen die de wol leverden liepen mee in de stoet. Het fanfarecorps „Voorwaarts" uit Baarn, en de muziekvereniging „Cres cendo" uit Baarn. En toen kwam de kern van de stoet, de 200 man uit de Noord-oost-polder. Eerst pioniers met kruiwagens, de mu ziekvereniging uit Emmeloord, een gro te bulldozer, leden van sportverenigin gen, kinderen, een greppelploeg, een draineermachine, een kunstmeststrooier, een zaaimachine en een maai-dorsma- chine. Acht ruiters van de landelijke rijvereniging uit de N.O.-polder en zes echtparen voor de plaatsen Rutte, Creil, Espel, Tollebeek, Nagele en Bant en een produktenwagen, die een beeld gaf van de produkten die uit de N.O.- polder komen. Door Geertje van de Berg (11) en Adri van Hoeve (10) werd een taart van 60 bij 55 cm. aangeboden. Deze taart was geheel vervaardigd van produkten uit de N.O.-polder en de kleine gevers waren kinderen uit de eerste twee huwelijken, die in de N.O.-polder ge sloten zijn. Tijdens het aanbieden speel de de muziek uit Emmeloord. Vijf echtparen vertegenwoordigden de ge meenten Emmeloord, Marknesse, Krag- genbrug, Ens en Luttelgeest en 8 le den van de landelijke rijvereniging sloten te paard de stoet. En tussen al deze verenigingen door de vele duizenden burgers, gadegeslagen door het koninklijk gezin en door H-K.H. Prinses Wilhelmina, die zich in het paleis bevond. DAMESVOETBAL. Toen de wedstrijd tussen eerste-klas- sers ten bate van de kankerbestrijding ditmaal niet kon doorgaan heeft de heer Bergers van „Bos en Duin" voor een middag beslag weten te leggen op 22 voetballende dames van de vereni gingen „The Holvians" uit Amersfoort en D.C.O. uit Haarlem en een duizend tal bezoekers hebben het mogelijk ge maakt, dat ongeveer 300 gulden ter beschikking van de kankerbestrijding gesteld kon worden. Wat The Holvians betekent zal wel nie mand weten, maar ze hebben het ster ke D.C.O. uit Haarlem bijzonder goed partij gegeven en het heeft zeker niet gelegen aan doelvrouw Riek Hagen- beuk uit de keistad, dat de nazaten van Kenau met 1-0 wonnen, want ze was enorm op dreef. De achterhoede speelsters Geertje Priem en mevrouw Annie Drost trouwens ook en Beb de Graaf van D.C.O., de Bep Bakhuys van deze middag, kon het niet bolwer ken tegen de vasthoudendheid van de Amersfoortse achterhoede. Chieltje en Beb, Rie en Ciska, Doortje en Tini, Ada, Leni, Elly en nog een Beb en Toos wonnen tenslotte van Riek en Geertje, Annie en Trien, Sjaan en Jeanne, Ria en Rietje, Nelly, Netty en Jopie van de Amersfoortse ploeg, maar er is hard voor gevochten en voetballers onder de toeschouwers kon den een voorbeeld nemen aan de wijze waarop de elf in groen shirt en witte broek tegen de andere elf in wit shirt en rode broek streden. Gerrit Heyer, de scheidsrechter, deed zijn taak goed tussen de 22 speelsters, die bovendien uitermate sportief waren en bij het betreden van het veld keu rig het publiek de gelegenheid gaven kennis te maken met de ploegen door zich in een cirkel op te stellen. Ook daar kunnen de voetballers iets van leren. In de voorwedstrijd won de S.E.C— jeugd van E.M.M. met 2-0. KINDERSPELEN. Deze kou heeft echter de kinderen niet kunnen beletten zich op de Waldeck Pyrmontlaan uit te sloven om prijzen te winnen in zaklopen, blokjes rapen, was ophangen, trein halen en vele an dere kinderspelen, waarnaar de burge meester, wethouder De Haan en de korpschef van de politie kwamen kij ken. FEESTAVOND „BEATRIX". Om kwart over zeven begon het histo rische spel „Tien ure heit de klok", dat door de spelgroep van de Chris telijke Oranjevereniging te Bodegraven voor de leden van de Christelijke Oran jevereniging „Beatrix" in St. Josef werd opgevoerd. Het stuk speelt in de jaren 1829 tot en met 1831, dus in de tijd van de tiendaagse veldtocht. Het eerste bedrijf speelt zich af op 'n amsterdamse gracht voor 't huis van 'n koopman, wiens dochter de aandacht van een luitenant van de grenadiers ge trokken heeft. Het duurt nog drie be drijven voor de twee elkaar volledig gevonden hebben en de vader van het meisje zijn toestemming geeft, waarna alles tot volledig genoegen van de toe schouwers verloopt. CONCERT P.V.O. Om half acht begon P.V.O. een con cert, dat door velen beluistert werd on danks de dreigende regen, die, even als vorig jaar, een duchtig woordje meesprak op deze koude feestdag, waar van wel bewezen zal worden, dat het de koudste koninginnedag sinds vele jaren geweest is. LAMPION-OPTOCHT. Ook de lampion-optocht, georganiseerd door Olympia, die honderden kinderen met lampions op de been bracht om achter de forse drumband van de Olym- pianen door Soest te lopen, leed weinig schade van de kou. CABARET-PROGRAMMA. Om half negen begon het cabaret-pro gramma in de tent achter het V.V.V. huis en de belangstelling was goed. Die was trouwens tenvolle gerecht vaardigd, want Nelly en Dick Rector, de wasborders en de akkordeonist John de Vries toonden zich uitstekende al tisten, die konden doen vergeten, dat we op de dag voor 1 mei met een fe- bruari-temperatuur opgescheept zaten. DE MEEST MODERNE BIJ VAN WEEDESTRAAT 31 TEL. 2239 SOESTDIJK Gezeten naast de grote nieuwe vlag heeft het bestuur van K.P.S. zaterdag middag, in restaurant Eemland, gere cipieerd ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan, dat 17 april plaats vond. Achter de bestuurstafel namen de he ren G. M. Duiser, J. Jurriens, J. Kuiten, A. Steketee en C. Koedam de geluk wensen in ontvangst van hen, die door de heer J. Paans, voorzitter van het lustrumcomité, voorgesteld waren. De directeur van de biljartfabriek Wilhel mina uit Amsterdam was de eerste die gelukwenste en de heer A. Hulle- man, chef van de koninklijke garage te Soestdijk de laatste. Namens de mare-ihaussee te Soestdijk bracht adjudant Koeman de gelukwen sen over en hij memoreerde de hechte sportband, die er bestaat tussen de marechaussee en de leden van K.P.S. Voor het bestuur van de voetbalvere niging Spakenburg sprak de heer J. van Diermen. K.P.S. is de vereniging van het koninklijk paleis en koninklijk is ook altijd haar gedrag geweest. Sport was niet slechts een nuttige ontspan ning geweest voor de leden van K.P-S., maar zij hebben deze sport in dienst van de lijdende mens gesteld. Spaken burg is er trots op, dat het hierin een aandeel gehad heeft door de vele wed strijden, die zij tegen K.P.S. gespeeld heeft. De heer Duiser dankte Spaken burg voor haar sportvriendschap in de afgelopen tien jaar en sprak de hoop uit, dat de vereniging nog vele jaren op de sportdag ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zou komen spelen. De heer v. d. Biezenbos sprak namens de K.N.V.B. Amersfoort, district Utrecht, en hij sprak de verwachting uit, dat K.P.S. nog vele jaren met dezelfde goede resultaten aan de zomeravond competitie zal deelnemen. Voorzitter Duiser twijfelde niet aan het deelne men maar wel aan het blijven bezet ten van de bovenste plaats, want de K.P.S.-spelers beginnen de veteranen- leeftijd te naderen. Voor de K.N.V.B., district Hilversum, sprak de heer J. Hom, die het betreurde dat K.P.S. van de Hilversumse in de Amersfoortse afdeling van het zomeravondvoetbal moest gaan spelen, want enkele sei zoenen geleden was de jubilaresse een gezien deelneemster aan de Hilver sumse wedstrijden en de goede presta ties waren mede te danken aan de steun van de koninklijke werkgeefster, die 'n voorbeeld was voor alle werkgevers. Na de uitgever van het maandblad van K.P.S-, de heer J. v. d. Berg, wenste de heer Lodenstein namens de Baarnse Politiesportvereniging geluk. De heer M. Wilhelm, voorzitter van S.E.C., hoopte, dat K.P.S. in de toekomst voor Soest zou blijven wat zij steeds ge weest was en dankte voor de prettige verstandhouding tussen K.P.S. en S.E.C. De burgemeester, mr. S. P. Baron Ben- tinck, prees de jubilerende vereniging om haar sportieve prestaties ten bate van anderen. K.P.S. had een vereniging op zichzelf kunnen zijn, maar het be stuur en de leden hebben dit niet ge wild en zij hebben steeds aan het Soes- ter sportleven deelgenomen. Hiervoor dankte de burgemeester de vereniging. De heer Duiser merkte op, dat K.P.S. geografisch bij Baarn hoorde, maar er trots op was deel te kunnen nemen aan het Soester sportleven. Hij dankte de burgemeester voor de belangstel ling, die hij altijd toonde bij sporteve nementen. Ook de eervoorzitter van K.P.S., Jhr. mr. C. Dedel, kwam gelukwensen, even als de medeoprichters de heren P. de Koeyer en J. van Heerde en het oud-lid de heer R. ten Hove. Voor N.W.O. waren de heren Kamer beek en Kareisen aanwezig, voor B.D.C. en Strabo voerde de heer W. Bakker het woord en naas't de bestu ren van Hakaspa, S.V.D.U., de voetbal vereniging Baarn en de zangvereniging van het paleis Soestdijk kwamen vele particulieren, onder wie dokter Schutte, hun gelukwensen aanbieden. Afgevaar digden van de toneelvereniging „De Plankeniers" uit Bussum waren aan wezig en het voltallige bestuur van de voetbalvereniging van het Koninklijk Staldepartement uit Den Haag. Het ve- teranenelftal van deze vereniging heeft op de sportdag van het vorig jaar te gen de veteranen van K.P.S. gespeeld. K.P.S. was een van de eerste vere nigingen, die warm liepen voor de op richting van de Soester Sportfederatie en de heer W. van Schaffelaar, die met de secretaris, de heer W. Uiterwijk, kwam gelukwensen, dankte het bestuur voor de medewerking, die de S.S.F. steeds van K.P.S. ondervond. Het de vies „mens sana in corpore sano" staat bij K.P.S. hoog aangeschreven en de leden hebben hun gezonde lichaam steeds gebruikt om met hun sportieve prestaties anderen, die deze gezond heid ontbeerden, te steunen. Van het bestuur van S.P.S.V. waren de heren Scholtmeyer, Bergman en Den Ouden aanwezig en de voorzitter was vol lof over de prettige verstandhou ding, die er altijd geweest was tussen zijn vereniging en de jubilaresse. De directeur van de Ford-fabrieken, de heer H. van Beeck Calkoen, was een der laatsten die de vereniging gelukwenste met de herdenking van het tienjarig bestaan. Vele bloemstukken, 3 voetballen, een fruitmand, een kleine gedenkzuil en enkele enveloppes met geldsbedragen vergezelden de geluk wensen. FEESTAVOND K.P.S. Het jubilerende K.P.S. heeft een druk ke week achter de rug. Dinsdag de ere-avond in Gooiland, zaterdagmiddag de receptie en zaterdagavond de beslo ten feestavond voor de leden in res taurant Eemland. De grote, feestelijk versierde zaal was gevuld met leden van K.P.S. en hun dames, terwijl de ere-voorzitter, Jhr. mr. C, Dedel, en het erelid B. Hoo- geveen aanwezig waren. De voorzitter van het lustrum-comité, de heer J. A. Paans, sprak het wel komstwoord en Jhr. Dedel dankte de leden van bestuur en commissies voor het vele werk, dat gedurende 10 jaar verricht was. Het waren bijna altijd dezelfde enkelingen geweest, die het hadden moeten doen en Jhr. Dedel hoopte, dat de andere leden iets van deze taak zouden overnemen. Onder leiding van Joop Kraak trad 't cabaretgezelschap ,,d' Oprechte Ama teur" op, dat uitsluitend uit amateurs- teurs bestaat, die alleen optreden wan neer de baten voor een liefdadig doel bestemd zijn. Daar K.P.S. 10 jaar lang sportdagen en avonden organiseerde, waarvan de opbrengst bestemd was voor liefdadige doelen, bood ,,d' Oprechte amateur" de ze cabaretavond aan. Er was een Ha- waien band. Tom Roelofs speelde ac cordeon, de Sweet Violets en de Moun- tain Pioneers zongen, evenals mej. An Eas, die begeleid werd door de pianist K. van Heelsum. De conference werd uitstekend verzorgd door de leider van het ensemble, Joop Kraak. Voor de pauze kwam de heer J. van Laar het toneel op, om, namens de leden, de heer Jurriens geluk te wen sen met zijn benoeming tot lid van verdienste, waarbij 'n electrisch scheer- apparaat werd aangeboden. De heer Paans schonk namens de lustrumcom missie een kalkwagen voor het trek ken van lijnen op het voetbalveld en re heer G. Duiser Sr., de nestor van de vereniging, gaf de dames van hen, die zich verdienstelijk gemaakt hadden en vaak voor de vereniging op pad waren, een doos bonbons, terwijl de leden van de lustrumcommissie, de heren Paans, Kuiten en De Wit, eveneens een ge schenk kregen. Aan het eind van de avond dankte de heer Paans het gezelschap van Joop Kraak, waarna men nog lang gezellig bijeen was, SIBYLLE 'T ZIGEUNERMEISJE. Met dit toneelspel van Jan Vuysters heeft regisseur Engberink zondagavond zijn toneelclub „Kunst naar Kracht" Wanneer straks voor de door de K.N. V.B. aan onze regering voorgestelde voetbaltotalisator toestemming zal wor den verleend, zal er een pak van m'n hart vallen, want iedere keer als ik met m'n clandestien poolformuliertje naar de man sluip die voor doorzen ding zorgt, voel ik me een overtreder. Gewonnen heb ik nog nooit wat, maar iedere week had ik toch een paar da gen het prettige gevoel, dat ik binnen kort (misschien) aan het hoofd zou gaan van een ton of zo en reeds lang heb ik een lange lijst klaar van wat ik al zo met het geld zou doen. Door het verhaal van die Haarlemse kastelein, die een pool won maar naar de centen kon fluiten, heb ik me niet van de wijs laten brengen. Die kopzorg zou ik er best nog bij willen hebben. Maar nu gaan we hopelijk het komende voetbalseizoen een legale voetbalpool houden. Er zullen natuurlijk bezwaren tegen ko men, evenals tegen de Staatsloterij en paardentoto, doch men moet eerstens en vooral bedenken, dat zij, die persé in een pool willen spelen, dit toch clan destien doen en verder, dat door de voetbaltotalisator via aan regeringsin stantie in de hand te hebben, miljoe nen ten goede zullen komen aan liefdadige doelen, instellingen, die nu hun financiën vaak maar gedeeltelijk krijgen uit collecten, bedelpartijen, lo terijen enz., terwijl tevens wordt be reikt, dat de ontzaggelijke poolwinsten niet in de zakken komen van een stel brutale „zakenlieden", die in hun bru taliteit zover gaan om aan de winnaars de gewonnen gelden niet uit te betalen. H. OEKMAN. naar een succes geleid. Dit succes was verheugend, daar hij dit mocht doen voor een nagenoeg uitverkochte Lud- gardiszaal. Het moeilijke stuk met zijn vele, bewo gen elementen „lag"' dit groepje goed. De balans van het vaak zo moeilijk te vinden evenwicht tussen ernst en luim was in dit Brabantse spel in even wicht. In de typering der karakters, waar aan dit stuk zo rijk is, heeft men met de beschikbare krachten moeten woe keren, doch het resultaat was verras send. Sybille, met al haar vrolijkheid, ernst, smart, hoop en verwachting, was de glansrol van mej. It Vernooy, die reeds in het eerste bedrijf kans zag met haar sterk spel tot een climax te komen, het geen z'n uitwerking op de aanwezigen niet miste. De oude harmonica-Peter (F. W. Janssen Sr.), die ondanks alles over het zigeunerkind blijft vaderen, krijgt de voldoening hiervan wanneer de an dere dorpsgenoten zijn beschermeling beginnen te waarderen. Zijn opgewekt heid en beheerst spel, alsmede de op de juiste manier gebrachte plattelands- humor was een der peilers waarop het succes van deze avond steunde. De dorpspastoor (G. v. d. Bedum) was een „echte" pastoor met z'n vader lijke vermaningen en z'n warme hart voor Sybille. De wijze waarop hij de laster en roddelpraat in het kleine dorp aan de kaak stelt, had iets ster ker tot uitdrukking gebracht kunnen worden. Vrouw Cathrien (mej. W. Jak) met haar „giftong" en roddelpraat bleek een ware furie met soms vulkanische uitbarstin gen. Boer en Boerin Verberne (mej. J. Hom en A. Valk Sr.) bleken de twee uitersten in het huwelijk te zijn. Als de pleegouders van Sibylle werden zij het slachtoffer van de roddelpraat. Hun zoon Jan (A. Janssen), geplaagd door een ongeneeslijke verlamming in beide benen, nam het prachtig voor Sybille op, doch ziet zijn liefde voor haar in rook opgaan. Tenslotte de Speelman (A. Valk Jr.), die met zijn verleidelijke poëzie Sybille in zijn net tracht te vangen, kon zich niet voldoende geven. De vrijheid waar mee hij moest optreden had iets for ser kunnen zijn. De décors en de grime waren keurig verzorgd en het stormachtige applaus was een eerlijke beloning voor de gave vertolking. Eem tombola bracht een slot aan de avond. N.V.E.V. Donderdagmiddag houdt de heer A. de Raadt, adjudant van politie alhier, in het Oranje-Hotel, voor de Ned. Vrou wen Electr. Ver^ een causerie over „De vrouw in het moderne verkeer".

Soester Courant | 1956 | | pagina 1