CENTRAAL INKOOP BEDRIJF „KERKEBUURT" WINT V.V.V. WISSELBEKER Burgerlijke stand. W N. NIEUWENHUIS Giro-nr. Afd. NED. ROODE Soest KRUIS 466734 ONTVOERD van lompen; papier; ijzer en alle soorten metalen. Eigen ophaaldienst. De zaak van service en vertrouwen. BUSCH ZONEN Soestdijk Telefoon 3397 Zaterdagavond is in „De Gouden Ploeg", na 7 maanden, de beslissing gevallen in de toneelwedstrijd om de wissel beker van V.V.V., waaraan Kerke- buurt, Ons Genoegen, West, Contact en Soestdijk deelgenomen hebben. Nagenoeg alle leden van deze vijf vere nigingen waren gezellig bijeen in af wachting van de uitslag en de span ning werd er goed in gehouden. De heer A. G. Terhorst verwelkomde de heren A. Gronloh en J. van Weelden uit Utrecht, twee van de drie jury leden, die met hun echtgenoten aan wezig waren en hij betreurde het, dat de heer P. Kuiken uit Baam, de derde van het driemanschap, dat zich zo ver dienstelijk maakte voor het Soester toneel, afwezig was. Het was de be doeling geweest van V.V.V. met het toekennen van deze prijs aan de beste Soester toneelvereniging een aardige wedstrijd te organiseren en daarin was men volkomen geslaagd. Er werd gedanst met medewerking van „The West Boys", er was een snel tekenaar met verbluffende prestaties, maar het hoogtepunt vormde wel de woorden van de jury-voorzitter, de heer Gronloh, die voor het bekend ma ken van de uitslag een waardevolle uiteenzetting hield over de wijze waar op in Soest toneelgespeeld wordt en hoe de jury gekomen was tot de pun- tenaantallen van de waardering voor het spel van iedere vereniging. Het is geen gemakkelijke taak geweest voor de jury uit te maken wie de beste prestatie geleverd had, want de vijf verenigingen ontliepen elkaar niet zoveel. Soest telt bijzonder goede krach ten, verdeeld over alle verenigingen en er zijn zelfs speelsters en spelers bij die in een beroepsgezelschap niet zou den opvallen als amateur. Het was de jury opgevallen, dat de Soester toneelverenigingen een voor keur voor dramatiek hebben. Men schijnt te denken, dat de opvoering van een stuk van hoge geestelijke waarde een voorsprong geeft, maar zo'n stuk is meestal veel moeilijker dan een wat luchtiger spel en onjuiste drama tiek kan gemakkelijk lachwekkend wor den. Het was ook opgevallen, dat veel spe lers de rol bijzonder goed kenden en woordelijk weergaven wat er in de boekjes stond. Daaraan is een groot gevaar verbonden want het uitspreken van de juiste tekst vergt veel inspan ning en daardoor komt het spel vaak in het gedrang. Niet de eigen woorden worden dan gesproken, doch de woor den van de figuur zoals ze in het boekje staan. Het samenspel liet vaak nog al wat te wensen over. In nagenoeg elk stuk is er een gevecht of ruzie geweest en de man die tussenbeide moest komen had niet goed genoeg getimed, greep te laat in en de vechtersbazen wisten niet wat ze moesten doen. Het zoenen in sommige stukken was weinig over tuigend en het weggaan van het to neel ook niet altijd feilloos. GEBOREN Yvonne, dochter van J. H. van Kasteel, vertegenwoordiger en W. Brand, Kerkstraat 21b. Hendricus Theodorus, zoon van Th. P. M. Die- mers, analyst en A. P. Th. Storm, Van Lijndenlaan 11. Cornelis Jan, zoon van C. J. Kooijman, pluimvee-deskun dige en J. H. Kamerbeek, Smitsweg 6. Eric Gerardus Hendrik, zoon van A. van der Burgh, psycholoog en K. van den Berg, Ossendamweg 54. Ali- ce, dochter van M. J. G. Bender, elek- triciën en J. Heytmeijer, Buntweg 4. Wilhelmus Bernardus Maria, zoon van van W. B. Berendsen, metselaar en M. M. Stalenhoef, Talmalaan 28. Johannes Wilhelm, zoon van T. Abbel, zandvormer in een ijzergieterij en N. Kersten, Koekoekweg 12. Gerardus Theodorus, zoon van G. J. Beek, fa brieksarbeider en G. Kuiper, Veldweg 10. Andries Jan, zoon van C. Ver- heus, militair en F. Westendorp, Ples- manstraat 6. Janny, dochter van G. Wassenaar, typograaf en R. de Bree, Braamweg 80. Maria Johanna, doch ter van J. R. van Poppelen, rijksamb tenaar en J. M. van Logtestijn, Burg. Grothestraat 27. GEHUWD Willem Houtman, verwar mingsmonteur, Nieuweweg 53 en Anna de Bruin, zonder beroep, Nieuweweg 29; adres na huwelijk Eigendomweg 76. Hendrikus Pechelmus Kienhorst, ma rechaussee, Dorpsstraat 38, Slenaken en Julia Johanna Wils, kantoorbediende, Beetzlaan 97; adres na huwelijk ieder op eigen adres. OVERLEDEN Christina Maria Keij- ser, 92 jaar, zonder beroep, Burg. Gro thestraat 25. Albertus Plooij, 82 jr., zonder beroep, weduwnaar van M. Schouten, Pijnenburgerlaan 1. Gerar- da Baart, 89 jaar, zonder beroep, we duwe van A. Broek, Steenhoffstraat 46. Wilhelmus van Hofslot, 46 jaar, landbouwer, gehuwd met J. P. Kok, Ferd. Huycklaan 12. De heer Gronloh wees er nadrukkelijk op, dat de laagst geplaatste vereniging zeker niet de slechtste hoefde te zijn, want er zijn veel factoren, die een toneeluitvoering kunnen beinvloeden. De jury had bij de beoordeling gelet op de artistiek-ideële waarde van het stuk, de regie en de mis-en-scene, de keuze van de spelers voor de bepaalde rol len, de algemene indruk, de uitbeel ding, de opvatting van de spelers van hun rol, het samenspel, het uiterlijk van de spelers in verband met hun rol, de rolkennis en de uitspraak. Al deze factoren hebben de vereniging Kerke- buurt met 184 punten de wisselbeker bezorgd. 2 was Soestdijk met 171 pnt. 3. West met 163% pnt. 4. Ons Ge noegen 158 pnt. 5. Contact 157 pnt. Groot was de vreugde van de speel sters en spelers van Kerkebuurt en de voorzitter, de heer H. v. d. Pol, dankte V.V.V. voor het beschikbaar stellen van de prijs en de jury voor het toekennen. Kerkebuurt verheugt zich nu over het bezit van de beker, aldus spr., maar hoopt dat het volgend jaar een vereniging kans zal zien deze aan de houder te ontnemen, want daar is het een wisselbeker voor. De heer Terhorst dankte de jury on der het aanbieden van bloemen aan de dames en een geschenk als herinne ring aan deze wedstrijd aan de heren Gronloh en Van Weelden. Kerkebuurt heeft de beker gewonnen met het stuk „Deining om een dorps dokter". De heren C. Hilhorst en F. Roelofsen vervulden hierin de rol van arts en chirurg, mevr. B. Koppen-Ven- hof was de huisvriendin juffrouw Vale- rius, de heer B. v. d. Pol beeldde de verkwistende zoon van de dorpsdok ter uit, mevr. B. v. d. Horst-v. d. Pol en de heer J. v. d. Broek waren de oude getrouwen in het huis van dokter den Brus, mevr. P. Rouwendaal-Hovius speelde de rol van Marjan, de pleeg dochter, die met haar pleegvader trouwt, de heer G. Achterveld was de geld schieter die zoonlief het leven zuur maakte, mej. Broers debuteerde als dienstmeisje en de heer C. Ouwens was bakker en de gelukkige vader van een tweeling. Regisseur was de heer J. v. d. Broek. In oktober vond de eerste opvoering voor de V.V.V.-beker plaats toen „Ons Genoegen" „Verdronken Land" bracht. Contact speelde „De man in het bruin", Soestdijk „Achter de wolken schijnt toch de zon" en West „Zij die gestuurd was". Na de prijsuitreiking was er gezellig samenzijn met cabaret, een kunstfluiter en muziek. COLLECTE GEZAMELIJKE MILITAIRE FONDSEN. „Al weer een collecte" zal men zeg gen en „Waarvoor „Voor de G.M.F.". Die letters zeiden tot voor kort niet veel. Het heeft zich wel voorgedaan, dat ook een collectant er geen uitleg voor wist te geven. Nu weet echter iedereen, wat „G.M.F." betekent, n.1. een afkorting van Gezamenlijke Mili taire (steun)-Fondsen. Deze zijn 1. Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen; 2. Koninklijke Nationale Vereniging tot Steun van Miliciens „Stamil"; 3. Vereniging „Eereschuld en Dank baarheid"; 4. Karei Doorman Fonds; 5. Prins Bernhard Stichting; 6. Stichting „Het Van Weeden Poel man Fonds". Het doel van die Fondsen is de gezin nen der gesneuvelde of verminkte mi litairen, alsmede de in de maatschappij terugkerende dienstplichtigen en vele oud-militairen te steunen, in aanvul ling op het staatspensioen. Evenals in de voorafgaande jaren zul len, dankzij de medewerking van Zijne Excellentie de Minister van Oorlog en van Marine, militairen in uniform ge heel vrijwillig aan deze actie deelne men. De Minister heeft hierin toegestemd in de volle erkenning, dat de G.M.F. (Ge zamenlijke Militaire (Steun)-Fondsen) een onmisbare functie vervullen bij het oplossen van problemen en het le nigen van noden in die gevallen, waar in de Overheid, door strikte maatsta ven, waaraan zij is gebonden, niet kan voorzien, zonder medewerking van het particulier initiatief. Laat dus de collectant voor G.M.F. niet voor niets Uw hulp voor een bijdrage inroepen U weet waarom het gaat en voor wie De collecte zal dit jaar op donderdag a.s., 3 mei, plaats vinden. pqiMA CLOSETS LOODGIETER ELECTRICIËN Van Weedestraat 23 Tel. 2577 OUDERAVONDEN ORANJE-NASSAUSCHOOL. Op twee achtereenvolgende avonden hebben de ouders van de leerlingen van de Christelijke school voor V.G.L.O. vorige week kennis kunnen maken met de prestaties die hun kinderen gele verd hebben sinds de school vorig jaar geopend werd en het meest opmerke lijke werkstuk was wel de maquette die oud-Soest weergaf met wegen, stra ten, lanen, het kasteel Bleyendaal, de windmolen „De Windhond", boerderijen van Saksische en Frankische bouw, al les door de kinderen zelf gemaakt en tot een grote maquette bijeengebracht. Na de zang en schriftlezing hield de heer W. Gerritse, het hoofd van de school, een toespraak tot de ouders, waarin hij de bedoeling van deze avon den uiteenzette. Het V.G.L.O.-onderwijs wil de kinderen tot algemene persoon lijke ontplooiing brengen nadat ze de lagere school verlaten hebben. Deze ontplooiing moet echter geleid worden en de leerkrachten zijn er van over tuigd, dat dit een moeilijke taak is daar men met zoveel verschillende karak ters en problemen te maken heeft. Het kind moet een zekere vrijheid gegeven worden om zich te kunnen uiten en het moet tenvolle de gelegenheid heb ben zelf te proberen en zelf aan te pakken. Daarvoor is het nodig, dat de onderwijzer niet in de eerste plaats meester, maar hulp' en leider is. Niet alleen onderwijzen is het doel, maar ook opvoeren tot zelfstandige individuen met verantwoordelijkheidsbesef voor eigen daden. Het V.G.L.O.-onderwijs schenkt dan ook niet een eenzijdige Verstandelijke op voeding, maar een ontwikkeling van hart, hoofd en hand, dus van kennen en kunnen, van gevoelen en willen. Het gaat om de totale vorming van het kind op verstandelijk, geestelijk, lichamelijk en religieus terrein. Er is bij het V.G.L.O.-onderwijs ge broken met het streng-klassikale sy steem en er wordt gebruik gemaakt van taak-, groeps- en projectwerk. Hier door wordt het kind zich eigen kennis bewust en leert ermee werken. De heer Gerritse wees erop, dat het project „De Wegen van Oud-Soest" en het project „Boter en vetten", dat o.m. getoond werd, de kinderen voor grote problemen gesteld hadden en door het oplossen van deze moeilijkheden had den ze geestelijk en verstandelijk veel ervaring opgedaan. Het gaat er hierbij niet in de eerste plaats om of alles even mooi uitgevallen is, maar om de aanpak, het doorzetten, de uitwerking en de arbeidsvreugde. De handenarbeid, de zang, de muziek en alles wat te zien en te horen zou zijn was grotendeels door de kinde ren zelf op touw gezet en de leer krachten hadden hierbij slechts leiding gegeven. Het V.G.L.O.-onderwijs gaat uit van de vraag wat nuttig en nodig is voor de ontwikkeling van het kind en veel ballast wordt overboord gegooid. Het is dan ook een prachtige voorbereiding voor verdere studie, waarbij eigen ini tiatief, zelfstandigheid, werkindeling volharding en het overwinnen van moeilijkheden een eerste vereiste zijn. Is een kind voldoende begaafd om naar Ulo, H.B.S., Gymnasium of Lyceum te gaan dan is daartegen geen enkel be zwaar, maar adviseert het hoofd van de school anders, dan is het V.G.L.O- onderwijs de aangewezen weg. Dan kan altijd nog door een test uitgemaakt worden of het gaat. Kinderen die on- dewijs moeten volgen waarvoor ze geestelijk of lichamelijk nog niet rijp zijn of nooit geschikt zullen worden, bewijst men in het geheel geen dienst met het sturen naar een school waar ze eigenlijk niet thuis horen. Er zijn wel eens ouders, die het jam mer vinden, dat hun kind net niet oud genoeg is voor de ambachtsschool en een jaar moet wachten. Zo'n kind kan prachtige voorbereiding krijgen op de V.G.L.O.-school, waardoor het 't vol gend jaar lichamelijk en geestelijk meer geschikt zal zijn voor de ambachts school. Men moet het vakonderwijs aan een nijverheidsschool niet onderschatten en vaak is een kind van 12 jaar hier voor nog niet rijp. Om te illustreren hoeveel moeilijkhe den kinderen soms met het onderwijs hebben wees de heer Gerritse op de 47 °/o van de lagere-school-leerlingen, die zonder te blijven zitten de school doorlopen. Op de Ulo-scholen met 3- jarige cursus behaalt 20 na drie jaar het einddiploma en bij de vierjarige cursus slechts 25 °/o. Bij de middelbare scholen haalt 20 °/o de einstreep zonder te blijven zitten. Dit alles is niet ver wonderlijk wanneer men bedenkt, dat 2V2 °/o van onze bevolking tot de zwakzinnigen behoort, 25 °/o tot de minder begaafden, 45 °/o tot de mid- delmatigen, 25 tot de vluggen en 2'A °/o tot de begaafden. Dat de resultaten zo pover zijn is vaak de schuld van de ouders, die hun kin deren de mooiste banen gunnen, maar daardoor een school kiezen, die voor het kind niet geschikt is. In twijfel gevallen moet men voorzichtig zijn en het liever nog eens een jaartje aan zien. Dit is van groot belang voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van het kind. Nadat de kinderen een schoollied ge zongen hadden kwam in „Buurpraatje" naar voren wat op school geleerd en gedaan wordt. De eerste meisjesklas zong geestelijke liederen en de jongens toonden de Bijbelse Geschiedenis in klank en beeld. Werktuigen en gereed schappen uit het oude Palestina waren gemaakt, er werden oud-oosterse kle dingstukken vervaardigd, er was een tafel met bijbehorende aanligbank en op deze wijze was het mogelijk de be doeling van verschillende uitdrukkingen uit de Bijbel duidelijk te maken. De mondharmonicaclub had veel suc ces, maar het werd nog overtroffen door de bijval die de jonge kunstfluiter Anton van Dijk oogstte. Een school- strip in kleuren, bestaande uit 36 ge projecteerde foto's toonde het leven van de kinderen op school. Na de pauze brachten de kinderen „De Feeën", met zang en declamatie en een lentesuite. De zelfgemaakte blou ses, jurken, rokken en pyjama's wer den door de meisjes in een alleraar digste modeshow getoond en ter gele heid van de Rembrandt-herdenking die dit jaar plaats vindt, schreef mej. Veer man het toneelstuk „Rembrandt", dat door Gerda Opmeer, Freddy Saarloos, Nel Berkhof en Dini Kohier uitstekend gespeeld werd. Op de tentoonstelling was van alles te zien; veel speelgoed, imitatie-glas-in- lood, viltwerk en leerwerk, houten sier en gebruiksvoorwerpen, koperwerk, rookstoelen, fotostandaards en kaarsen houders. Ook van touw waren de aar digste dingen gemaakt. Aan het eind van de tweede avond dankte de voorzitter van de vereni ging „School met den Bijbel", de heer H. Fennema, de kinderen en de onder wijskrachten voor al het werk dat ze gedaan hadden om deze ouderavonden te doen slagen. Het plaatselijk Bestuur maakt bekend, dat het giro-nummer van de afd. Soest- Soesterberg thans is onder de naamPenningmeester Ned. Roode Kruis, Afd. Soest-Soesterberg. 43. Nauwelijks had mevr. Rankeiller hen alleen gelaten of zij begonnen al weer over Davids toekomst te praten. Ran keiller legde David de omstandigheden uit, die hem in de huidige toestand hadden gebracht. Alles draaide om een liefdesgeschiedenis. De tragedie was ontstaan doordat beide broers, Ebenezer en de vader van Da vid, verliefd geworden waren op de zelfde dame. Deze jonge vrouw had het meest op met Davids vader, maar deze zag van haar af om zijn broer een genoegen te doen. Daarop wees zij beiden de deur. Tenslotte sloten de broers een soort handelsovereenkomstde ene broer koos de vrouw, de andere de goederen. De bezittingen behoorden nu geheel zonder twijfel toe aan David, want hetgeen zijn vader destijds ondertekend had was voor hem van geen enkele waarde. Rankeiller stelde echter voor om Ebe nezer een zo dragelijk mogelijk voor stel te doen en hem zelfs op Shaw te laten wonen en voor David een be hoorlijke lijfrente en erkenning van zijn erfrechten te verlangen. Tenslotte maakte hij een paar aante keningen, waarbij hij ieder woord zorg vuldig overwoog. Daarna belde hij en zijn secretaris trad binnen. Torrance, zei hij, voor vanavond moet dit geschreven zijn en wanneer het klaar is maak je je gereed voor een tocht met deze heer en mij, want we hebben je waarschijnlijk nodig als ge tuige. TENTOONSTELLING „ZONNEGLOREN". Onze burgemeester heeft vrijdagmid dag de tentoonstelling geopend, welke gehouden werd van artikelen, die ver vaardigd zijn door patiënten van Zon negloren. De voorwerpen van textiel, leer, rietwerk, bijouterieën en speelgoed kon men kopen. Ds Jalink van Zonnegloren verwel komde de aanwezigen en sprak de wens uit, dat velen van de gelegen heid tot kijken en kopen gebruik zou den maken om Zonnegloren te steunen. De burgemeester vond het 'n goede ge dachte het werk van „Zonnegloren" weer eens onder de aandacht te brengen. De naam „Zonnegloren" is in Soest een gangbaar begrip geworden en er is wel niemand, die niet weet, dat het een groot sanatorium met vele patiënten is. Men zou zo denken, dat het een bloeiende zaak is, maar dan staat men er niet bij stil, dat de verpleging vaak van lange duur moet zijn en enorm veel geld kost. Financieel kan dit omdat „Zonneglo ren" vele vrienden in het gehele land en ook in Soest heeft, die hun bijdra gen leveren. Nu zou men ter gelegen heid van deze tentoonstelling z'n sym pathie kunnen tonen door hier wat te kopen en daarmee steun te verlenen. De patiënten die deze artikelen ge maakt hebben deden dit uit behoefte iets te doen en deze arbeidstherapie of bezigheidstherapie was zeer heilzaam, vooral bij langdurige verpleging. De patiënten zouden met nog meer genoe gen de artikelen vervaardigen, wan neer ze weten dat hiervoor belangstel ling bestaat en dat de voorwerpen ver kocht worden. De burgemeester hoopte, dat op de ver koopdagen grote lust tot kopen aan wezig zou zijn, zodat de patiënten een stimulans zouden hebben aan de goede verkoop, waardoor ze het gevoel heb ben, dat men hun werk waardeert. Dit zal het ziek zijn kunnen verlichten. Met dank aan de organisatoren en de medewerkers en de beste wensen voor een goede verkoopopende de burge meester de tentoonstelling. ROODE KRUIS HEEFT NIEUW GIRONUMMER. De afd. Soest-Soesterberg van het Roode Kruis heeft een nieuw gironummer ge kregen. Laten we dit nummer, dat vermeld is in een advertentie in dit blad, gelijktijdig even noteren, want ons Roode Kruis mag geen schade lij den. RECLASSERING. De afdeling Amersfoort van de reclas sering belegt donderdag a.s., in het St. J osephgebouw, een contactavond met het doel het werk van de reclas sering te propageren en te activeren. De reclassering beoogt de hulpverle ning aan hen, die door een misstap met de strafrechter in aanraking geweest zijn en hiervan de noodlottige gevol gen ondervinden. Reclasseren is een werk van christelijke charitas bij uit stek, daar de helpende hand gereikt wordt aan een mens in nood. Om ge brek aan begrip voor het reclasserings- werk te bestrijden worden deze con tactavonden belegd en de voorzitter van de afdeling Amersfoort, Mr. L. C. Baas, zal donderdag spreken over „Re classering en Charitas". Daarna zal de secretaris, de heer G. A. C. Heunks, een toelichting geven over de praktijk en de organisatie van het reclasseringswerk. OPBRENGST COLLECTE. De Emmabloem-collecte heeft in Soest opgebracht 683.70. Aan collectanten en gevers wordt hartelijk dank gebracht voor hun werk en gaven. LANDELIJKE RIJVERENIGING „DE EEMRUITERS". Vrijdagavond is in het restaurant „Eem- land" het bestuur benoemd van de op gerichte landelijke rijvereniging, die de naam „De Eemruiters" zal dragen. Na opening van de bijeenkomst door de voorzitter van de Soester Sportfe deratie, de heer W. J. van Schaffelaar, werd de heer J. Rijks tot voorzitter van de nieuwe vereniging gekozen. De heren J. Baars uit Baarn en H. A. Beemer uit Soest werden tot bestuurslid ge kozen. De vereniging heeft thans 19 leden. De heer G. Duiser Sr. heeft zich be schikbaar gesteld als instructeur en ie dere donderdagavond zal er geoefend worden op het terrein van de heer Van Zijtveld aan de Biltseweg. De vereni ging heeft zich aangesloten bij de Ko ninklijke Federatie van Landelijke Rij- verenigingen en bij de Soester Sport federatie.

Soester Courant | 1956 | | pagina 2