VAN ESSEN Na Jungschlager Uo-ok een. fait ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE TELEVISIE MEI. J PROGRAMMA HERDENKEVGS- EN BEVRIJDINGSDAG '56. fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 BKRiNS. De beste Bromfiets BEVRIJDINGSMARS OOK VOOR KINDEREN Officiële Mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen VRIJDAG 4 MEI 1»5S. 34« JAARGANG nr. 34. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P, H. RITTER. Geen schaamte of leedwezen is de reactie geweest van Indonesië op het tragisch einde van Jungschlager, maar alleen maar een feller campagne tegen Nederland. Men gaat nu de andere ver dachten te lijf met methoden, welke die van het proces Jungschlager eve naren. Men houdt hardnekkig vast aan de beschuldigingen tegen de mens, die men zodanig gefolterd heeft, dat zijn lichamelijke weerstand brak en men is verbolgen over het feit, dat rechter Maenkom geen vonnis wil vellen over een nagedachtenis. De officier van justitie Soenarjo is van plan een brochure te gaan schrijven, waarin zijn eis van de doodstraf te gen Jungschlager wordt verdedigd. Hij wil die brochure toezenden aan de in- donesische vertegenwoordigingen in het buitenland. Wij mogen wensen, dat de indonesische vertegenwoordiging in Ne derland ook tot de gegadigden zal be horen en dat er hier publiciteit aan zal worden gegeven, want die zou haar vernietiging betekenen. Er ligt een uitspraak van vooraanstaan de juristen, die het proces Jungschla ger haarfijn hebben ontleed en die zijn onschuld zonneklaar hebben bewezen. Wanneer de brochure onder hun ogen komt, dan zullen zij de drogredenen van dit strijdschrift tegen een dode wel zo kunnen ontvezelen, dat het in al zijn valsheid wordt ten toon ge steld. Indonesië trekt zich van zijn reputatie als rechtsstaat blijkbaar niets aan. Het is alles geforceerde politiek, het is al les schijnvertoon, wat het huidig be leid aldaar bepaalt. Drukke gebaren, waardoor een fictie van macht wordt opgewekt, valse processen, waarin po litieke dreigingen liggen besloten en waarin men met de levens van on- schuldigen speelt. En voortdurend is Nederland, dat door een voortreffelijk beheer het gebied heeft opgebouwd, de zondebok. Indonesië spot met alle regelen, die tussen behoorlijke naties gebruikelijk zijn. Het zegt eenzijdig plechtig gesloten verdragen op. Het betaalt zijn schulden niet. Het maakt het leven van iedere Nederlander, die zich binnen zijn ge bied bevindt, tot een hel. De Nederlander die vrij zijn oordeel geeft over de onschuld van Jungschla ger {denk aan de K.P.M.) wordt „ver hoord", morgen waarschijnlijk vervolgd. Wat blijft er van het vrije oordeel over in de „rechtstaat Indonesië Zo nu en dan komt de kat uit de boom kijken. De bekende indonesische oud minister van onderwijs (wij ontlenen ons bericht aan de „Nieuwsbrief"), de communist Moh. Yamin, lid van het nieuwe indonesische parlement, moet aan het persbureau „Antara" hebben V.WE EDESTR36*SOESTDIJK Meimaand, maand van licht en leven En van zachte zonneschijn Komt ons vóór jaarvreugde geven, Laat het échte lente zijn. Nieuwe tijd begint er heden Alles is verjongd, ontwaakt, Ook de kievit kijkt tevreden 't Eier zoeken is gestaakt. Nieuwe moed en nieuwe plannen Brengt de mooie maand van mei; Enkele miljoenen mannen Juichen: schoonmaak is voorbij, 't Is 't Geluk, dat weer te gast komt, Alles geurt en groeit en bloeit; Als mijn dim pak uit de kast komt Blijk ik er wéér uitgegroeid Machtig mooie, milde meimaand, Gij brengt inspiratie aan. Zonneschijn en zomerwarmte: (Tóch laat ik mijn kachel staan). CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) medegedeeld, dat de eenzijdige opzeg ging van de Nederlands-Indonesische Unie een unieke gelegenheid schenkt Nieuw-Guinea in bezit nemen, omdat de indonesische souvereiniteit hierover zelfs op papier geen geschilpunt meer is. Nieuw-Guinea valt nu geheel onder de proclamatie van 17 augustus 1945, die een einde maakte aan alle kolonialisme en imperialisme. Internationaal behoeft men zich ook geen zorgen meer te maken, want de proclamatie van 1945 draagt ook de goedkeuring weg van de aziatisch-afrikaanse landen. Nieuw- Guinea wordt een „strijdprovincie" van Indonesië, zoals Borneo en Ambon dit nog waren, toen de guerillastrijd te Djocja werd gevoerd. Deze redenering is volkomen kolder, want het nederlands bezit van Nieuw- Guinea is het gevolg van een nog gel dige overeenkomst tussen partijen, die in overleg met de grote mogendheden is tot stand gebracht. Over het aan deel der westelijke staten daarin wordt met geen woord gerept. Maar het is nuttig van dergelijke ab surde verklaringen kennis te nemen, omdat men er de achtergrond door ziet van de reeks van onrechtmatige daden, die in de laatste tijd door Indonesië tegen Nederland zijn begaan. Indonesië wenst Nieuw-Guinea als kolonie en daartoe moet Nederland zoveel mogelijk worden getreiterd, moet het recht wor den vervalst en worden nederlandse mensen de dood ingedreven. De verhouding tussen de beide landen is dusdanig vertroebeld, dat er maar één geneesmiddel mogelijk is om tot herstel van 'n gezonder toestand te gera ken. Een krachtige daad van de neder landse regering. Maar die bleef tot dus ver uit. Waarom vindt het kleine, onmachtige Griekenland de moed om Engeland voor de rechterstoel van de Verenigde Naties te dagen en schroomt Nederland, dat het recht aan zijn zijde heeft, zulk een handeling te ondernemen Vreest men een snelle afbrokkeling van de nederlandse zakelijke belangen, die wij in Indonesië nog hebben te be hartigen Men kan het op zijn vin gers natellen, dat, met of zonder Nieuw- Guinea, alle nederlandse invloed in In donesië zal worden weggewerkt. Het negatieve beleid, dat thans nog ge voerd wordt, berust op een illusie. Laat ons dus éénmaal durven en daardoor de oplossing vinden, die aan deze tra gedie een einde maakt. aan de plaatselijke organisaties is be kend gemaakt. Hieraan kunnen zij deel nemen, die 10 jaar en ouder zijn. Daar de besturen van de gymnastiek verenigingen hun leden geen bericht meer kunnen zenden, wordt er op ge wezen, dat de opstelling voor de be vrijdingsmars te 6.30 uur plaats heeft bij de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan. De leden worden met klem verzocht geen verstek te laten gaan en in vere nigingstenue te verschijnen. Tevens verzoekt men ons er nog op te wijzen, dat voor de leden van „Cres cendo" de lessen op zaterdagmiddag vervallen. 4 mei, 15 uur Herdenking van de ge vallenen op de fusiladeplaats Soester- berg. Medewerking van het Soester berg's Gemengd Zangkoor. 20 uurHerdenking bij het oorlogs monument op Braamhage, voorafgegaan door de stille tocht naar het monument. Medewerking gezamenlijke Soester ko ren. 5 mei, 19 uur Burger bijeenkomst in het St. Jozefgebouw, Steenhoffstraat. De jonge kiezers wordt verzocht ongeveer 5 minuten voor 7 aanwezig te zijn. Er dient n.1. stipt op tijd te worden begonnen, om tijdig weer bij het ge meentehuis te kunnen zijn voor het défilé van de eveneens om 7 uur be ginnende Bevrijdingsmars, waarvan de deelnemers te ongeveer 8 uur bij het raadhuis zullen zijn. 20.30 uur: Feestavond op het plein ach ter het V.V.V.-gebouw. P.V.O. concer teert, afgewisseld door het optreden van de bekende radio- en televisieartist Ro- di Roeters. Tot slot (ongevetf**half elf) zal P.V.O. voor het eerst een taptoe uitvoeren. Op verzoek van onze burgemeester en onder zijn leiding heeft dins dagavond een bijeenkomst plaats gehad tussen vertegenwoordigers van de plaat selijke gymnastiekverenigingen en de Soester Sportfederatie, waarin aan de orde waren de moeilijkheden met be trekking tot de Bevrijdingsmars. Er werd een oplossing verkregen in die zin, dat in de middag van 5 mei een défilé zal worden gehouden door de leden van de verenigingen van 9 jaar en jonger, terwijl op het reeds vast gestelde avonduur door de leden van 10 jaar en ouder de bekende Bevrij dingsmars zal worden gelopen. De Soester Sportfederatie maakt daar om aan alle plaatselijke organisaties, die onder haar leden kinderen bene den 10 jaar tellen, het volgende bekend Op zaterdagmiddag a.s. (5 mei) zullen deze kinderen in de gelegenheid wor den gesteld deel te nemen aan een défilé af te nemen door onze burge meester voor het raadhuis. Bijzonderheden verzamelen met leid sters en leiders bij de Oranje Nassau- school op Braamhage. Hier is gelegen heid tot verwisseling van kleding, daar in verenigingstenue zal worden gelopen. De kinderen worden verzocht te 3 uur aanwezig te zijn. 3.30 uur start Braamhage. Route Bur gemeester Grothestraat, Van Weede- straat, Steenhoffstraat, Raadhuisstraat, Lange Brinkweg, Burgemeester Grothe straat, Braamhage. Het défilé vindt om kwart voor vier plaats. Er wordt gelopen in rijen van drie. Voor de marswedstrijd en het défilé in de avonduren blijven de bepalingen van kracht zoals bij een rondschrijven SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kermis, dat op woensdag, 16 mei 1956 a.s., zal worden gevoerd de schouw over de in de ge meente gelegen wegen, voetpaden, wa terleidingen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom her innerd aan de artikelen van het regle ment op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht, waarbij de aandacht erop wordt ge vestigd, dat steeds blijkt, dat ten tijde van de schouwvoering geconstateerd moet worden, dat niet altijd aan de schouwplicht wordt voldaan. In een dergelijk geval zal worden opgetreden door het opmaken van proces-verbaal. Aan deze maatregel zal streng de hand worden gehouden. Soest, 1 mei 1956. SCHUILKELDERS BIJ WONINGEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 21 december 1955, heeft vastgesteld een verordening tot Wijziging van de bouwverordening (betreffende schuilkel ders bij woningen). De verordening ligt gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage. Soest, 28 april 1956. met „speciale" glazen is „De Speciaal zaak" het veilige adres. Trifocale glazen. ~k Zonneglazen op sterkte (een ideale reservebril BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 Grote sortering zonnebrillen, van een voudig tot de allerbeste soorten. INSTALLATIE RESERVE-POLITIE. Door de burgemeester is gisteravond, In de raadzaal, de installatie verricht van 8 nieuwe leden van de soester reserve-politie, waarbij alle reservisten aanwezig waren. In het bijzonder werden de nieuwe le den verwelkomd en de burgemeester zei, dat het op hoge prijs gesteld werd, dat zij zich aangemeld hadden. In be paalde omstandigheden zal de reserve- politie het beroepscorps moeten verster ken, zoals dit nu ook al gebeurt, zodat er naast een goede samenwerking in het reservecorps ook met het beroeps corps een goede verstandhouding moet zijn. De burgemeester hoopte op het reserve corps te kunnen rekenen. De 8 nieuwe reservisten hadden de cursussen trouw gevolgd ondanks strenge kou en de burgemeester dankte de mannen voor dit uitstekende bezoek. De brigadier van de reservepolitie A. van Veen gaat deze maand met de Grote Beer naar Canada, hetgeen een verlies voor het corps betekent. De burgemeester prees zich gelukkig, dat hij indertijd brigadier Van Veen be noemd had, want hij had zich steeds trouw ingezet voor het corps. Brigadier van Veen gaat, na lang overwegen, voor het gezin weg en de burgemeester wens te hem een goede reis, veel succes in het nieuwe vaderland en bood een her inneringsbordje aan. De korpschef van de Soester politie, de hoofdinspecteur C. van Es, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de prettige samenwerking met brigadier Van Veen en schonk hem een doos sigaretten. De reserve-agent Van Daalen dankte de scheidende brigadier namens de reser visten voor de prettige leiding en de prettige omgang en bood een sierblaas- balg met inscriptie aan. VLEESVERKOOP. Morgenochtend (zaterdag), te 9 uur, heeft wederom vleesverkoop plaats aan het slachthuis. B.B.-BINDIN GSA V OND. De Soester Bescherming Bevolking heeft in de grote zaal van „Eemland" een bindingsavond gehouden en het plaat selijke hoofd, de heer J. van Leeuwen, verwelkomde de aanwezigen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal geheel vol was Indertijd had men zich opgegeven, om dat men gevaar zag" en wel graag wilde helpen. Naast deze bereidheid is echter bekwaamheid nodig en daarom moeten de cursussen gevolgd worden, waarvan juist gisteren weer een aantal diploma's aan geslaagden uitgereikt werden. Er waren nu veel mensen, die zich moeite getroostten om van de B.B. een goed werkend geheel te maken. De gehele bevolking moet daartoe bijdragen door mensen voor de B.B. te leveren. Wie beweert dat hij te weinig tijd heeft kan er best tijd voor vinden, want de ervaring leert, dat het juist diegenen zijn, die altijd meer kunnen doen dan zij die wel tijd hebben. De B.B. raakt allen. De toneelgroep van „Zonnegloren" voer de vervolgens het blijspel in drie be drijven „Welterusten" op, maar van dat rusten kwam niet veel, want iedere keer als de mannen, die zich in een slaapkamer moesten behelpen, nu echt willen gaan slapen gebeurt er iets geks, waardoor het een echt blijspel gewor den is. VERKOPING IN EEMLAND. Notaris M. van Veeren heeft woensdag avond, in restaurant „Eemland", enige huizen publiek verkocht. De helft van 'n woonhuis, Pr. Bernhardlaan 22, werd verkocht aan A. J. Stalenhoef voor 12.260.Aan W. Groenestein het woonhuis Julianaplein 10 voor 14.000.-. Aan J. E. van Coeverden een winkel woonhuis, Julianalaan 40, voor 14.400.- en een dubbel woonhuis, Julianalaan 42 en 44, voor 13.660.De gemeente kocht voor 10.200.de helft van een dubbel woonhuis, Julianalaan 58, en de heren G. R. Kaarsgaren uit Naar- den en J. van Zwol uit Bussum koch ten de helft van de dubbel woonhuis, Laanstraat 70, voor 4601.J. Grift, Soest, kocht voor 4000.de helft van het dubbele woonhuis Laanstraat 68, terwijl het woonhuis Laanstraat 30 uit de hand verkocht werd. AANBESTEDING. Gisteren werd door de directeur van Gemeentewerken aanbesteed de aanleg van de Meidoornweg, de Ericaweg en de Bonifaciusstraat. Er werd door de volgende bedrijven ingeschreven E. H. Kuyer, Blaricum, 62.300.J. F. Aernouts, Nijmegen, 62.690.H. S. Hendrikse, Soest, 66.340.W. Rijkeboer, Amersfoort, 68.000.M. Kostermans, Wijk bij Duurstede, 69.000.C. P. Boshuis, Zeist, 69.990.De gunning werd aangehouden. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. T. B. reed op zijn scooter op de Steenhoffstraat bij de Talmalaan, waar een auto met uitgestoken richtingaan wijzer op het midden van de weg stond om af te slaan. B. lette daar echter Al enige malen heb ik na de herden king op 4 mei moeten schrijven, dat het jammer was, dat de diverse naar het monument optrekkende groepen op een slecht berekend schema liepen, om dat ze meestal net even na achten op de herdenkingsplaats arriveerden. Vorig jaar klopte het wat beter, al was het toen toch ook iets over tijd voor de heer Scholtmeijer aan de trom pettist het signaal kon geven, dat hij zijn gang kon gaan. Er werd toen nog hevig geschuifeld om een goed plekje te bemachtigen en de laatkomers bleven rustig doorlo pen naar het monument. Feitelijk was het zo, dat gedurende de gehele „stilte periode" mensen bleven toestromen. Daaraan hebben velen zich aan ge ërgerd, want heel erg veel eerbied sprak er niet uit. Nu komt de Soester Courant juist een paar uur voor de herdenking uit en dit is nog een mooie gelegenheid om iedereen, die vanavond naar Braamhage denkt te gaan, te verzoeken zó vroeg van huis te gaan, dat hij of zij geen storend element wordt. En wanneer ik me ook even mag be moeien met de Stille-Tocht-organisatie, laat de groepen dan 5 of 10 minuten eerder starten dan in het voornemen lag. We behoeven dan niet in angst te zit ten halen ze het wel, halen ze het niet. Bovendien lijkt het mij in het geheel niet erg, integendeel zelfs, wanneer alle deelnemers 5 minuten voor acht rond het monument staan geschaard. Wanneer onze politie bovendien de toegang tot Braamhage 1 of 2 minuten vóór acht afsluit of de laatkomers op de toegansweg dwingt stil te staan, kan het een herdenking worden de ge vallenen waardig. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN niet op en het werd een botsing met lichte schade. W. W. uit Soest reed op de Birk- straat op zijn motor, werd ingehaald door een auto, kreeg een duw in zijn rug en kwam op het wegdek terecht. Schaafwonden, motor beschadigd en de wegpiraat reed door. Op de Vredehofstraat reed een file auto's, waartussen D. D. uit Den Haag. Hij stopte voor 2 kinderen. De achter hem rijdende wagen bemerkte dit niet en er volgde een botsing. Een dronken man werd opgesloten, omdat hij zich in beschonken toestand op particulier terrein bevond. ZAKENNIEUWS. Uitbreiding en vernieuwing ligt in het streven van iedere middenstander. Ook dit heeft de heer Quelle, eigenaar van de Kantoorboekhandel „Minerva" te Soest-Zuid weer gedemonstreerd door in zijn zaak een nieuwe vulpen-show- kast te plaatsen. In deze kast ligt een keur van vul pennen uitgestald, terwijl onder een grote loupe, welke op deze kast is aangebracht, verschillende modellen vulpennen ronddraaien, waardoor de klant de kleinste onderdelen van de vulpen zeer vergroot kan waarnemen. INSTALLATIE LEDEN SPORTCOMMISSIE. De veelomstreden commissie voor de sport buiten schoolverband is een feit en de heren Van Schaffelaar, Uiterwijk, Bergman, Bakker en Schutte hebben hierin zitting met de heer Van Daal uit Soesterberg. Voor de raad zijn de heren Pieren en Butzelaar aangewezen. Wethouder Van Zadelhoff is voorzitter en de heer Peet secretaris. De heer Van Noesel, de directeur van gemeen tewerken, was eveneens aanwezig toen wethouder Van Zadelhoff de nieuwe leden verwelkomde en uiteenzette, dat het ging om het adviseren en overleg plegen met het gemeentebestuur in zake subsidie-aangelegenheden, terrein- aanleg enz. De heren Van Zadelhoff, Peet, Pieren en Van Schaffelaar wer den na de installatie aangewezen als afgevaardigden naar het landelijk con gres van vertegenwoordigers van ne derlandse gemeenten in Vlaardingen, waar een landelijke subsidieregeling voor sportverenigingen ter sprake zal komen. Na dit congres zal de com missie de eerste vergadering houden en de voorzitter sprak de wens uit, dat er een goede samenwerking tussen de leden zou zijn.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1