"tooi ..AfafV De gevaarlijke rijksweg door Soesterberg. Elisabeth Arden Bestuursleden Sportfederatie in de commissie van advies. De heer J. W. Ooms ambtenaar van de Burgelijke Stand. Wetenschappelijk Haarinstituut E. J. EGTBERTS Uw adres voor n goede wagen. Autoverhuurbedrijf Wijma Het A.B.C. van Uw succes Voor Scooterrijles D. ENGEL Kapsalon W. A. BUTZELAAR TWEEDE BLAD Geen Nt angst V voor nare dagen WITTE KRUIS DE SOESTER RAAD BIJEEN. Woensdagavond is, onder voorzitter schap van de burgemeester, de gemeen teraadsvergadering gehouden. De voor zitter opende met gebed en deelde me de, dat de heer A. P. Hilhorst (K.V.P.) verhinderd was aanwezig te zijn. Voor de behandeling van punt 1 van de agenda kreeg de heer PIEREN (P. v. d. A.) het woord en hij vroeg aan dacht voor zijn motie, waarin de raad nadrukkelijk verzocht werd medewer king te verlenen aan een verbetering van de situatie op de Rademaker- straat in Soesterberg, waar zater dag j.1. opnieuw een zeer ernstig ongeval plaats vond. Naast de enorme materiële schade was er een dode te betreuren en het is dringend noodza kelijk opnieuw ter sprake te bren gen, dat deze weg een groot gevaar oplevert. Reeds eerder hebben de ge meenteraadsleden uit Soesterberg om voorzieningen gevraagd, maar er is nog steeds niets gebeurd. Men heeft om be tere verlichting gevraagd en om een parkeerverbod, men heeft gewezen op het nut van borden en het invoeren van een maximum-snelheid, maar de instanties die hierin beslissen moeten zijn van mening, dat er pas ongeluk ken gebeuren zullen wanneer die maxi mum-snelheid ingevoerd wordt. De heer PIEREN vraagt zich af waar om niet gereageerd wordt op deze dringende oproepen en waarom er geen inhaalverbod komt, wat ook al zo vaak gevraagd is. Knipperlichten en betere voorzieningen voor de voetgangers, het zijn allemaal zaken, die dringend nodig zijn, maar de gemeente heeft op deze rijksweg geen zeggenschap en de rijks waterstaat reageert niet op alle ver zoeken om verbeteringen. Zij legt alle klachten naast zich neer. Er zou natriumverlichting komen maar die is er nog steeds niet en men vraagt zich af of Soesterberg helemaal niet meetelt. Er wordt overwogen de weg om te leggen, maar wanneer dat ge beuren zal is niet bekend. Spr., die het vorig jaar niet geheel eens was met de critiek van de heer Oranje (V.V.D.) op de Rijkswaterstaat, is thans van mening, dat het in Utrecht met deze instantie toch echt niet zo best gesteld is. Hij verzoekt derhalve de raad medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een schrijven aan de minister van verkeer, waarin verzocht wordt maatregelen te treffen, die het gevaarlijke karakter van de Rademakerstraat zullen, beperken; in voering van een maximum-snelheid van 40 k.m. inhaalverbod, borden, knipper lichten, betere verlichting en betere voorzieningen voor de voetgangers. Miss Arden's persoonlijke assisten te zal op 11 en 12 mei in onze zaak aanwezig zijn, om U raad te geven voor de verzorging van Uw huid en Uw make-up. Laanstraat 20 Telefoon 3173 Baarn De VOORZITTER betuigt zijn deelne ming, namens de gehele raad, met hen, die door de jongste verkeerskatastrofe getroffen zijn. Met de nabestaanden van de verongelukte en met de bewoners van het huis, die zo zwaar getroffen zijn. Men kan echter zeggen, dat het in zeker opzicht nog betrekkelijk goed afgelopen is, daar slechts één mensen leven te betreuren is. Bijzonder groot is echter de materiële schade. Men is dank verschuldigd aan hen, die spontaan hulp verleend hebben om de gevolgen van het ernstige ongeval te beperken; aan de garnizoenscommandant van Soesterberg, die materieel ter beschik king stelde en aan de leden van de brandweer en de rijkspolitie, die het gevaar voor brand en ontploffing met succes bestreden en voor de regeling van het verkeer zorgden. Toen de gemeente nog zeggenschap op deze weg had was er een inhaalverbod dat uitstekend voldeed, maar water staat heeft hieraan een eind gemaakt en daarmee is het gevaar op deze weg groter geworden. Het zou echter on juist zijn de verbetering van de weg te beperken tot het gebruik maken van hulpmiddelen. Ook bestond het gevaar, dat men door steeds met klachten te komen rijkswaterstaat er toe zou bren gen de weg om te leggen wat grote schade voor dat deel van onze ge meente zou kunnen betekenen. Men heeft te kiezen tussen het onbeperkt snel laten rijden van het verkeer door het omleggen van de weg en het aan banden leggen en rijkswaterstaat huivert kennelijk voor deze maatregel, zodat omlegging in de lijn ligt wanneer steeds klachten binnen komen. Deze omlegging levert beslist economi sche bezwaren voor Soesterberg op, want de Rademakerstraat heeft voor delen van de situatie zoals die thans is. Er zal dus een andere oplossing gezocht moeten worden en die zal te vinden zijn in een betere besteding van de breedte van de weg. Wandelpaden, fiets paden en een paralelwegvoor het langzame verkeer en in het midden een tweebaansrijweg met inhaalverbod of eventueel een scheiding door een heg, zodat door het vrij smalle deel aan iedere kant inhalen onmogelijk is. De rijkswaterstaat wenst een vierbaans- weg naar Amersfoort, maar in Soester berg zal dit niet mogelijk zijn. Spr. acht het gewenst, dat er eerst nog eens een deskundig onderzoek in gesteld wordt voor men een beslissing neemt of de zaak ter diskussie in de raad stelt. Hoe meer men hamert op het gevaar van de weg hoe meer rijks waterstaat de mening zal zijn toege daan, dat omlegging noodzakelijk is en dit betekent schade voor Soester berg. De verlichting zal in juni verbeterd worden dus dit kan vervallen. Verder acht de voorzitter het voldoende wan neer er in de motie slechts sprake zal zijn van een inhaalverbod. Met knip perlichten is het al heel moeilijk, om dat er een verzameling van gevaar lijke punten is en men kan niet bij elke kruising knipperlichten plaatsen. Ook borden zijn aan te bevelen, maar nog beter zou het zijn als de raad zich een mening vormde over deze zaak en men daarna met concrete plannen bij de minister kon komen. Het is niet juist te zeggen„We willen dit en dat, en we willen dit en dat niet". We moe ten een concreet plan meebrengen en trachten te voorkomen dat de weg omgelegd wordt. Komt deze omlegging eventueel tot stand dan zijn alle moei lijkheden uit de weg geruimd want er moeten verbindingen met het vlieg veld blijven, zodat gevaar blijft be staan. Spr. stelt voor, na ernstig be raad, een onderhoud met de minister te vragen, waarbij een gefundeerd plan naar voren gebracht wordt. De heer CLEMENS (K.V.P.) sluit zich aan bij de woorden van de heer Pie ren (P. v. d. A.) en voor een groot gedeelte bij de woorden van de voor zitter. Soesterberg is buitengewoon te spreken over de geboden hulp. Aan vankelijk zou de heer Clemens volledig achter de woorden van de heer Pieren gestaan hebben, maar de woorden van de voorzitter manen tot voorzichtig heid, al geloofde de heer Clemens niet, dat de middenstand van Soesterberg het een ramp zou vinden als de weg om gelegd zou worden. Gebeurt dit niet dan zal een inhaalverbod inderdaad vol doende zijn. Misschien is het wel raad zaam zelf eens een bord te plaatsen en dan af te wachten wat er gebeurt. Bij het ministerie van waterstaat wor den alle protesten toch immers voor kennisgeving aangenomen. Ook de heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) dankt voor de hulp en de belangstel ling. Er moet zeer zeker aangedrongen worden op het omleggen van de weg, die ook bij snelheidsbeperking gevaar lijk zal blijven. De zakenlieden aan de kant van het vliegveld zullen er wei nig schade van hebben en dat het om leggen van de weg met het slopen van vele huizen gepaard moet gaan, zoals de voorzitter meedeelde, acht de heer Schaafsma niet nodig. Velen zijn de mening toegedaan, dat het omleggen van de weg de juiste oplossing is. Dit brengt grote kosten met zich mee, maar de weg is veel te gevaarlijk geworden, waarom krachtige maatregelen geno men moeten worden. Het lijkt de heer Schaafsma dan ook gewenst, dat het gemeentebestuur op omleggen aandringt. De VOORZITTER wijst er nog op, dat de maximum-snelheid van 40 K.M. zo als de heer Pieren voorstelt, waar schijnlijk niet mogelijk is. Wel 15 K.M., maar dat is natuurlijk veel te lang zaam. En dan een inhaalverbod en grote borden, die zeker meer resultaat zullen hebben dan knipperlichten. Nu blijkt dat twee Soesterbergse raadsle den voor omlegging van de weg zijn is het raadzaam een onderzoek in te stellen naar de mening van de be trokken middenstanders. Mevr. LANDWEER (Prot. Christ.) ge looft, dat het goed is in het schrijven aan de minister te wijzen op de wen selijkheid van een maximum snelheid, daar dit juist weer in studie genomen zal worden. De VOORZITTER vraagt zich af of het wel gewenst is te veel op hulpmid delen te wijzen daar dit de indruk wekt, dat met deze hulpmiddelen alle pro blemen uit de weg geruimd zijn. Be perken van de snelheid zal wel toe komstmuziek blijken te zijn, maar een inhaalverbod en borden liggen meer in de lijn, vooral daar het inhaalver bod vroeger uitstekend werkte. Dr. ORANJE (V.V.D.) sluit zich aan bij de woorden van deelneming en van lof. Het is van groot belang, dat de raadsleden van Soesterberg voor om legging van de weg zijn. Die weg hoort niet door een bebouwde kom en zelfs als het schadelijk zou zijn, dan mocht de dreiging van omlegging niet verhinderen dat gewezen werd op het grote gevaar van deze weg. Spr. ziet graag dat de gemeente op korte ter mijn voorzieningen treft, die het mo gelijk maken in een onderhoud met de bevoegde instanties tot resultaten te komen. IS NOG STEEDS Soesterbergsestr. 95 - Tel. 3316 Verhuur van grote en kleine wa gens in verschillende merken. AU risks verzekerd. Vraagt onze billijke prijzen. Het is misschien niet verstandig al te concreet te willen zijn met de op somming van hetgeen gedaan kan wor den om verbeteringen aan te brengen. Bij een onderhoud kunnen de voor zieningen die getroffen moeten worden nog altijd ter sprake gebracht worden. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) vraagt zich af of de gemeente niet in een moeilijk parket komt nu de Soesterbergse raadsleden verklaren, dat omleggen heus niet zo erg is voor de zakenlieden. Men schijnt hiermee de kruideniers en de bakkers op het oog te hebben. De heer CLEMENS repliceert, dat de wethouder waarschijnlijk alleen op het Zwaantje let. De Wethouder wijst er op, dat men er rekening mee moet houden of de weg in het komende rijkswegenplan komt te liggen en vindt het erg voor barig nu al een beslissing te willen nemen over al of niet omleggen. Het gaat trouwens om een heel klein stuk je in Soesterberg, want de heer Pieren heeft al gezegd, dat automobilisten er door zijn voor ze erg in hebben. Het profiel van de weg is wel zo te maken, dat er weinig gevaar meer is. Hiervoor moet een plan gemaakt wor den, waarmee men naar de minister moet. ejsje Haar succes bij Jan wordt mede bepaald door haar vlotte mantelpakje. Gelukkig is er Elantelcostuums reinigen I Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tel. 216 De heer PIEREN dankt de voorzit ter voor het uitvoerig betoog over deze zaak en hij geeft uiting aan zijn vertrouwen in de actie van de ge meente. Daarmee zal echter veel tijd gemoeid zijn en door deze motie is misschien een oplossing op korte ter mijn mogelijk. Het voordeel van knip perlichten is dat de automobilist dan tenminste merkt, dat hij binnen de bebouwde kom komt, wat nu vaak niet het geval is, zodat met onver minderde snelheid doorgereden wordt. Het was dan ook te hopen, dat de raad voor deze motie zou «temmen. (Rijbewijs A) naar NIEUWEWEG 97 TE LEF. 2543 De heer CLEMENS acht het voorstel van de heer Oranje beter en ziet graag een onderhond met de minister, waarop de WETHOUDER zegt, dat ook hijzelf voor een onderhoud is, maar dan moet het plan er zijn. De VOORZITTER wijst erop, dat het voorstel van de - heer Pieren op korte termijn beslissingen beoogt. Daarna kan beslist worden over omlegging of pro fielverbetering. Hiervoor zijn de raads leden op dit moment niet genoeg voor bereid. Mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) dringt erop aan, dat eerst geïnformeerd wordt bij de zakenlieden die er belang bij hebben en de voorzitter zegt toe, dat dit gebeuren zal. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) vraagt of het niet gewenst is eerst overleg te plegen met Zeist als aan grenzende gemeente, maar de voorzit ter is van mening, dat de Soester raad hierin zelf beslissen moet. Vervolgens wordt de heer Pieren ge- vraagt of hij akkoord gaat met het amendement van de heer Oranje, dat beoogt een beslissing te krijgen door een onderhoud van de gemeente met de minister en de heer Pieren ver klaart zich akkoord, mits de borden en het inhaalverbod ter sprake zullen komen. Dit zal gebeuren en motie en amandement worden aangenomen. 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering gehouden op 26 ja nuari 1956. Zonder bemerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 27 maart 1956, inzake ver daging beslissing op het uitbreidings plan „Kampweg" met voorstel dit be sluit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Schrijven d.d. 27 maart 1956 van mej. G. van der Wiel te Gorinchem, dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan de o.l. school aan de Beetzlaan niet aanvaardt met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. c. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring U IV" van de 8e wijziging begroting 1955 met voor stel deze voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. d. Schrijven van de heer R. Hilhorst d.d. 17 april 1956, inhoudende mede deling, dat hij ontslag neemt als lid van de raad met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. e. Verzoek van het bestuur van de R.K. Kleuterschool Soesterberg om be schikbaarstelling van gelden voor aan schaffing van meubilair, speel- en ont wikkelingsmateriaal voor die school met voorstel om dit verzoek in handen van B. en W. te stellen om praeadvies. Aldus besloten. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van de ge meenteraad de heer J. C. Brouwer. Dit voorstel vervalt daar de heer P. Versteyne de heer R. Hilhorst in de raad zal opvolgen. 4. Voorstel tot het verlenen van de ontheffing als bedoeld in artikel 2, lid 1, van de hinderwetverordening aan A. B. Grift, Nieuwstraat 46 te Soest, voor het oprichten enz. van een timmerbe drijf op het perceel Nieuwstraat 44. Conform besloten. 5. Voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening op de keuring van wa ren onder intrekking van die van 30 september 1929. Conform besloten 6. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van een aantal onbe woonbaar verklaarde woningen. Conform besloten. 7. Voorstel tot verhoging van het kre diet voor a. de verbreding van de Beukenlaan en Nieuweweg. Conform besloten. b. de verbetering van de Stadhouders laan. Conform besloten. 8. Voorstel tot vaststelling van regelen als bedoeld in artikel 6 van de We genverkeerswet, onder intrekking van de op 28 oktober 1955 vastgestelde ver ordening tot wijziging van de veror dening op de openbare wegen, het open baar water en de gemeentekade. Conform besloten. STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 9. Voorstel tot vaststelling van een verordening als bedoeld in artikel 11 lid 2 van de Winkelsluitingswet t.b.v. de buurtschap Soestduiner.. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge art. 72 van de La- ger-onderwijswet 1920 t.a.v. a. de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. het vak lichamelijke oefening door het bestuur van de R-K. Maria- school; De heer VAN WELY (V.V.D.) vraagl zcih af of de gymnastiekvereniging, die altijd zo bereidwillig was de toe stellen ter beschikking van de school jeugd te stellen, nu gebruik zal mogen maken van de nieuwe toestellen die aangeschaft zullen worden. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) zegt, dat hiertegen geen bezwaar is. Conform het voorstel wordt besloten. b. De gedeeltelijke betegeling van de speelplaats met toegangspad door het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" t.b.-v. de school aan de Driehoeksweg. Conform besloten. c De aanschaffing van leermiddelen t. b.v. het verkeersonderwijs door de be sturen van diverse scholen voor g.l.o. Conform besloten. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst voor stroomlevering aan het openbare slachthuis. Conform besloten. 12. Voorstel tot aanwijzing en benoe ming van leden in de commissie van advies voor de lichamelijke opvoeding en de sport buiten schoolverband. De heer PIEREN (P. v. d. A.) meent gelezen te hebben, dat de Soester Sport federatie geen kandidaten zou stellen voor de commissie voor de sport. Dit moet gebeurd zijn in een vergadering, waarin het nogal heet toegegaan is en de raad en het college van B. en W. in een kwaad daglicht geplaatst zijn, terwijl er toch overleg gepleegd was voor de eerste vergadering waarin de raad hierover sprak. Spr. vraagt zich af of er misschien nader overleg ge- geweest is, daar de S.S.F. zo'n om zwaai gemaakt heeft. De raadsfraktie van de P. v. d. A. keurt de houding van de S.S.F. ten sterkste af en heeft VAN DE „SOESTER COURANT' VAN VRIJDAG 4 MEI 1956. weinig waardering voor de hetze in de pers, die de federatie ontketend heeft. Dit was niet sportief. Verder is spr. van mening, dat het raadslid de heer Butzelaar (K.V.P.) zich tweeslachtig getoond heeft door in de vergadering van de S.S.F. zich minder gunstig uit te laten over de raad. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) kan vrij gemakkelijk aantonen, dat men hem verward heeft met een oud-raads lid en de heer PIEREN accepteert gaar ne de verklaring van de spreker, dat hij geen commentaar op het gemeente bestuur gegeven heeft tijdens deze ver gadering van de S.S.F. Overigens dient men er op te letten, dat alle leden van de sportfederatie unaniem leden, van haar bestuur in de commissie ver langden. De heer ORANJE (V.V.D.) kan zich ook niet voorstellen in welk opzicht de heer Butzelaar laakbare dingen ge daan of gezegd zou hebben. Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen jnaagstoornissen teweeg. Ook in tablet- en cachet-vorm De VOORZITTER wijst er op, dat de hele affaire vertroebeld is door een zijdige voorlichting van de pers, waar in de zaak wel heel erg van één kant bekeken is. De S.S.F. heeft zich zeer voorbarig een mening gevormd en hier aan ruchtbaarheid gegeven en de ten dentieuze berichten in de bladen heb ben geen goed gedaan aan nuchtere en rustige beoordeling. De heer PIEREN (P. v. d. A.) laat zich opnieuw afkeurend uit over wat hij de pers-hetze-campagne noemt. De he ren Pieren, Butzelaar, Van Schaf fe- laar, Uiterwijk, Bergman, Van Daal en dokter Schutte worden vervolgens ge kozen als leden van de commissie van advies voor de sport buiten school verband. 13. Voorstel tot benoeming van een ambtenaar van de burgelijke stand. Na een geheime zitting van 20 minuten wordt de heer J. W. Ooms als opvol ger van wijlen de heer G. J. van Vleu ten gekozen tot ambtenaar van de bur gerlijke stand. De heer Ooms kreeg 9 stemmen, de heer P. Boer 8. De VOORZITTER verzoekt de raad hier na krediet te verlenen voor de aan koop van het pand Julianalaan 58, dat de gemeente nodig heeft. Een krediet van 11.000.wordt verleend. 14. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 28 oktober 1955, betreffen de garantie van een geldlening, ver strekt aan een deelnemer van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Conform besloten. 15. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de Nederlandse Middenstandsbank. Conform besloten. 16. Voorstel tot oninbaarverklaring van aanslagen inzake het recht voor het ophalen van as en vuilnis. Conform besloten. 17. Voorstel tot benoeming van een bestuurslid in de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad. Dit voorste] wordt aangehouden. 18. Voorstel tot wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement, de ar beidsovereenkomstenverordening, de kindertoelagenverordening en de uitke- rmgsverordening. Conform besloten. autorijschool L\ van Dooren g pelsweg 14 telefoon 3823 Soest i. n, w. b, Instructeur 19. Voorstel tot het verstrekken van een vakantieuitkering aan het gemeen- tepersoneel 1956. Conform besloten. 20. Voorstel tot verstrekking van een uitkering ineens van 3 °/o aan het ge- meentepersoneel. Conform besloten. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zegt zich niet te willen verzetten tegen dit voorstel maar die 3 en straks de 6 »/o moeten toch ergens vandaan ko men en er bestaat gegronde vrees, dat het prijspeil hierdoor beïnvloed zal worden. Onze voordelige positie op de wereldmarkt kon wel eens in gevaar komen met al deze prijsverhogingen en men vraagt zich af waar het met ons loonpeil heen moet. Er zijn zaken, die enorme winsten gemaakt hebben en er is niets op tegen de werknemer hierin te laten delen, maar dan niet op deze wijze, die een grote geldverruiming te weeg brengt. Vervolg raadsverslag pag. 2.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5