NATUURBAD opent op Hemelvaartsdag. Elisabeth Arden STILTE OP 4 MEI. SUPER KAT-KEUKEN. f 149.50. VAN HALL BAZAR DE LUXE BEVRIJDINGSFEEST. Wetenschappelijk Haarinstituut H. J. EGTBERTS GROTE BRAND IN SOESTDl l\EN. IN DE HOEK. FUGERS Rijwielen DINSDAG 8 MEI 1956. 34e JAARGANG nr. 35. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zoals ieder jaar werd op de avond van de vierde mei door nagenoeg alle be woners van onze gemeente het lawaai voor enkele ogenblikken uitgebannen om daarmee de gevallenen uit de tweede wereldoorlog te eren en de stilte te vinden om hen te gedenken. Lange rijen kwamen van verschillende punten naar Braamhage, dat steeds meer een waardige omlijsting gaat vor men voor het monument, dat het doel van de tocht was. Zij sloten zich aan bij de velen, die daar reeds stonden en om 8 uur werd het stil. De burgemeester legde een krans bij het monument namens het gemeente bestuur, de heer W. J. van Schaffelaar namens de Soester Sportfederatie, de heer G. Pasman namens het oorlogs graven-comité en de heer J. W. Ooms namens de oud-illegalen. Een groot koor, samengesteld uit de Soester ko ren, zong Ecce quomodo moritur, onder leiding van de heer G. v. d. Schepop, waarna velen bloemen bij het monu ment legden. Inspecteur Schreuder herdacht. In de loop van de dag was reeds - zoals ieder jaar - de voormalige korps chef van de Soester politie, wijlen in specteur A. F. Schreuder, herdacht. Op het politiebureau vond een kleine plech tigheid plaats, die werd bijgewoond door de zoon van de overledene, de heer F. A. Schreuder, met vrouw en kinderen. De korpschef, hoofdinspec teur Van Es, hing een krans onder de plaquette, welke zich in de hal van het politiebureau bevindt en waarop vermeld staat, dat de heer Schreuder in Neuengamme het leven liet. De fa milieleden legden bloemen neer. Herdenkingsdienst. In de Gereformeerde kerk aan de Ju- lianalaan vond een herdenkingsdienst plaats, die werd geopend met het zin gen van 2 coupletten van „Wilt heden nu treden", waarna ds Maarsingh psalm 66 las en voorging in gebed. Ds Maarsingh hield een toespraak met als onderwerp „Waar zijn wij uit be vrijd Ieder volk heeft zijn goede en kwade eigenschappen. Wanneer wij zouden zeggen, dat wij boven het duit- se volk staan, dan maken wij ons schul dig aan hoogmoed, welke niet uit Chris tus is. Er had zich echter een bepaalde geest meester gemaakt van het duitse volk. Onder de schijn van recht werd het grootste onrecht bedreven en in plaats van orde werd er een ontstel lende wanorde geschapen. De geest van dit systeem drong door tot alle lagen van de bevolking. Toch zijn er ook geweest, die een open oog hadden voor de grote gevaren en onder hen waren Niemöller en Canaris. Van deze geest en dit systeem werden de volkeren rondom mede het slacht offer. Het werkte secuur als een uur werk met het geweld van een orkaan. Inplaats van het kruis het hakenkruis en verzet tegen Israël en God zelf. Goddank zijn wij van dit systeem be vrijd en wij kunnen onze kinderen weer opvoeden naar wij menen dat goed is. Maar waarderen wij deze vrijheid Aan 't slot van zijn toespraak herdacht ds Maarsingh allen die hun leven ga ven voor onze bevrijding. WIJ VERKOPEN DE HET BESTE WAT U KUNT KOPEN. MET KOELSTOF OREN EN HAND VATEN. COMPLETE KEUKEN VAN WEEDESTRAAT 31 TEL. 2239 SOESTDIJK Na het zingen van enige coupletten van „Gelukkig is het land" declameerde An ne Holtrop het gedicht van Yge Foppe- ma „God, help mijn vrouw en kinde ren, ik kom wel terecht". De inspiratie tot dit gedicht ontving de dichter uit deze woorden, die gegrifd stonden in de cel van een ter-dood-veroordeelde. Na het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus sprak ds Lambers Heerspink over „Hoe gebruiken wij de vrijheid Vrijheid is geen willekeur, geen los zijn van alle banden, want de mens is een religieus en sociaal we zen. De religie is de binding aan God en slechts onder Zijn heerschappij zijn wij waarlijk vrij. De werkelijke vrij heid bestaat niet uit eten, drinken en vrolijk zijn, maar uit een gebonden zijn aan God en op velerlei wijzen kan de ze vrijheid gebruikt maar ook mis bruikt worden. Hoe is in de afgelopen 11 jaar onze ver houding geweest van mens tot mens, ook in sociaal opzicht Gaar wij aan de ellende van anderen voorbij Wat bent u voor uw medemens, uw man, uw vrouw, uw kinderen Zijn wij iets geweest voor onze naaste Hebben wij God lief gehad boven alles en onze naaste als onzelf Na dankgebed door ds Lambers Heerspink werd de bijeen komst gesloten met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus. De collecte bij de uitgang was bestemd voor de Stichting 1940-1945. Het bevrijdingsfeest is zaterdag op be scheidener wijze gevierd dan het vorig jaar, toen in alle vroegte herauten door onze gemeente reden om rond te ba zuinen, dat de tiende bevrijdingsdag een zeer bijzondere dag was. Dit jaar waren het de kinderen van de gymnastiekverenigingen, die de feeste lijkheden openden met een bevrijdings mars in het klein, waarvoor opgesteld werd bij de school op Braamhage. De jeugd van de Soester Turnclub, van Crescendo en van Olympia was daar aanwezig en de ruim 300 jeugdige gym nasten marcheerden onder het geroffel en gedreun van de Olympia drumband naar het gemeentehuis, waar de bur gemeester, de gemeentesecretaris, de wethouders De Haan en Van Zadelhof f en de voorzitter van de Soester Sport federatie het défilé afnamen. Te 7 uur kwamen, in het St. Joseph- gebouw, de jonge vrouwen en mannen bijeen, die dit jaar voor het eerst mo gen stemmen. Zij werden verwelkomd door de burgemeester, die dr Spanjaard uit Baarn dankte omdat hij inplaats van mr Diepenhorst, die ziek gewor den was, zou spreken. In het bijzonder verwelkomde de burgemeester de raads leden mevr. Landweer en de heren Oranje, Zoetelief, Van Wely. Deze bijeenkomst was speciaal op be vrijdingsdag belegd, omdat zonder de bevrijding een dag als deze vijfde mei en een volwaardig burgerschap niet mo gelijk is. Anne Holtrop declameerde „Nieuw Ne derlands Lied" van Anton van Duin kerken en „De ballade van de ter dood vooroordeelden" van Yge Foppeman. Dr.'Spanjaard herinnerde zich 't moment nog dat hij mocht stemmen en dat was een bijzonder moment geweest. Vroe ger was de politiek bewogener dan thans en zij betekende iets voor de jeugd, die debatteerde en diskussieerde. De jongeren zochten nieuwe wegen en zij stemden anders dan vader. Dr Spanjaard wees erop, dat hij niet als spreker voor een partij of richting kwam, maar alleen om er duidelijk op te wijzen, dat het nodig is dat kie zers zich bewust zijn in een demo cratisch land te wonen, waar vrijheid heerst. Men moet zich afvragen wat het wezen van de democratie is. Ook de jongeren, die voor het eerst stemmen, moeten zich op de hoogte stel len welke politieke stromingen en par tijen er in ons land zijn, want hun stem bepaalt mede hoe de regering zal zijn. Het is nuttig te weten wat met de doorbraak bedoeld wordt, wat het man dement van bisschoppen en het herder lijk schrijven van de Ned. Herv. Kerk behelst. Men moet de achtergronden daarvan willen onderzoeken en daaruit de beginselen van de medeburgers le ren. Dr Spanjaard wees erop, dat vrijheid een kostbaar bezit is, dat nooit in los bandigheid ontaarden mag. Het is de moeite waard zich in deze vrijheid te verdiepen en na te gaan wat zij be tekent voor de persoonlijke politiek. Wie zich in de politiek verdiept komt in contact met het algemeen belang, het eigen belang en de gerechtigheid en het is van waarde ook hierover na te denken. Bij de politieke keuze gaat het om spanning tussen het individu en de gemeenschap. Wij zijn een deel van het geheel en wij moeten de juiste aansluiting trach ten te vinden. Het individu moet een intrigerend deel van de gemeenschap zijn. Als de jonge kiezer straks voor het eerst stemt dan zullen er vele poli tieke partijen op zijn stem wachten en dr Spanjaard raadde aan zich op de hoogte te steller van de geschiede nis van deze partijen, want iemand die in vrijheid stemt moet de achtergronden kennen en moet zici rekenschap geven van de grote problemen van het he den, wanneer hij zich zijn verantwoor delijkheid bewust is. In een vrij land heeft ieder individu betekenis en ieder kan zijn stem uitbrengen om daarmee het geheel van ons maatschappelijk leven te bepalen. Dr Spanjaard wees op het onbeschrijf lijk grote geluk, dat ons in 1945 de vrijheid terug gaf en raadde de jonge mensen aan hier niet onverschillig te genover te staan, maar er verantwoord aan mee te werken tot heil van ons land en de samenleving. De burgemeester dankte dr Spanjaard, die getoond had burgerschap te bezit ten door spontaan de open gevallen plaats van mr Diepenhorst in te nemen. Bevrijdingsmars. Zaterdagavond verzamelden zich bij de v. d. Huchtschool de vele honderdtallen leden van de sportverenigingen, die deelnamen aan de Bevrijdingsmars, met als inzet de wisselbeker. Via de Wal deck Pyrmontlaan, de Beukenlaan, Ko- ninginnelaan, Nieuwerhoek, Burgemees ter Grothestraat, Van Weedestraat en Steenhoffstraat kwam de lange stoet, die veel belangstelling trok, bij het ge meentehuis, waar de burgemeester, de wethouders Van Zadelhoff, v. d. Arend en De Haan, de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen, de raadsleden mevr. Landweer-Visser en de heren Van Wely en Orc{Le. samen met het bestuur van de Sportfederatie, bestaande uit de heren Van Schaffelaar, Uiter- wijk, Jurriens en Bakker het défilé afnamen. Het was juist acht uur geweest, toen P.V.O. van de weg afzwenkte en zich opstelde voor het gemeentehuis, om de politie vrij baan te geven voor het be gin van het défilé. Voorop liep de in specteur, de heer H. G. Scholtmeijer, en 33 agenten en leden van de reser- vepolitie marcheerden in keurige orde voorbij. Achter hen een vijftigtal klein- Miss Arden's consultant is here on 11 and 12 May te advise on skin care and make-up. Laanstraat 20 Telefoon 3173 Baarn tjes van de R.K. Gymnastiekvereniging Crescendogevolgd door ongeveer eenzelfde aantal meisjes en de jury zou uitmaken dat de eerste twee vere nigingen van de stoet ook de eerste twee in de klassering zouden worden. Een tamboersgroep van de Hilversumse padvinders verleende medewerking bui ten mededinging en zij werden gevolgd door padvinders van de Hopman Mas- selman-groep onder Hopman De Boer, een groep padvindsters en een afdeling van de Masselman-groep onder Hopman v. d. Schoor. Gerrit Ruttenberg droeg de vlag van Tempo voor zijn fietsende clubgenoten uit en achter hen kwamen de juniores van B.D.C. De Olympia drumband, drie vlagdragers, die de groet brachten en daarachter de vele leden van „Olym pia" en de volleybal-afdeling en toen gingen de spoorbomen dicht. Een paar minuten later opnieuw Olym- pianen met de kranige wandelafdeling o.l.v. de heer Suman, die bij de jeugd de eerste prijs behaalde. De Mixed- Hockeyclub strekte de sticks ten groet, de tamboers van „Crescendo" uit Baarn trokken roffelend voorbij en zij werden gevolgd door de leden van de Soester gymnastiekvereniging S.T.C. S.E.C. had de heer Veldhuizen met vele welpen afgevaardigd en K.P.S., dat 's morgens nog niet wist dat er mee gedaan zou worden, behaalde de derde prijs door in elftal-formatie langs het bordes te trekken, terwijl de heer Paans met de grote nieuwe vlag de groet bracht. De Duinkikkers sloten de stoet, waarachter het verkeer deskundig in bedwang werd gehouden. Op het schoolplein achter St. Joseph maakte de voorzitter van de Sportfe deratie, de heer W. J. van Schaffelaar, de prijzen bekend, die door de jury leden, de heer C. R. Boudewijn en C. v. d. Velde uit Baarn, toegekend waren. Met 66 punten won de Soester politie definitief de wisselbeker. 2. Crescendo, 55,5 punten. 3. K.P.S. 50,5 p. De win naar kreeg naast de wisselbeker een kleine beker. Bij de jeugd won de Olympia wandel afdeling de wisselbeker en een kleine beker met 57,4 punten. 2. S.T.C. met 56,5 p. 3. Olympia met 56 en 4 Mixed Hockeyclub met 55,9 p. In café Centraal kwamen de leden van de Soester Politie Sportvereniging bij elkaar en de voorzitter van de S.S.F. wenste de vereniging geluk met het resultaat. De heer C. van Es, de korpschef, wenste de overwinnaars geluk en toonde zijn trots over deze overwinning, terwijl de heer Scholtmeijer van mening was, dat de grote beker het best zou doen in de nieuwe prijzenkast. In de avond niet het uitbundig feest- gedoe van vorig jaar met een groot cabaret en tot slot een daverend vuur werk, maar een concert van P.V.O., het optreden van Rodi Roeters met teken kunst en kaart-gegoochel en tot slot van de avond een forse taptoe, door P.V.O. voor het eerst uitgevoerd. GEEN SPREEKUUR. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de burgemeester verhinderd is op de woensdagen 9 en 16 mei zijn we kelijks spreekuur te houden. Toen zondagmiddag groot alarm gege ven werd dacht men aanvankelijk, dat er brand was bij de benzineopslagplaat- sen van de L.S.K., maar het bleek jonge aanplant te zijn, die over 20 hektare L-y,. - brandde. Het vuur breidde zich bijzon der snel uit en burgers, militairen en brandweerlieden bestreden de brand. Twee nevelspuiten kwamen uit Soest, de bosbrandweer en de brandweer van Soesterberg namen aan het blussings- werk deel. Ook een spuit van de mili tairen verleende hulp. De nevelspuiten gaven met 6 stralen de doorslag en blusten de brand, die waarschijnlijk veroorzaakt is door onvoorzichtigen, die deze mooie zondag in de natuur door brachten. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Op de Beukenlaan reed de bestel auto van J. J. L. uit Den Haag, die de bakfiets van G. A. L. uit Soest in haalde. Op het moment, dat de auto zou passeren, ging de bakfiets ineens Onder de deelnemers aan de doden herdenking op vrijdagavond op Braam hage weren er verschillenden, die van mening waren, dat de herdenkingsplaats welke wij nu in Soest hebben gekre gen, uniek in Nederland is. Zover wil ik niet gaan, omdat ik niet alle andere gelegenheden in ons land ken, maar zeker is, dat we ons, in on ze gemeente, geen betere, fraaiere en in drukwekkender plaats kunnen denken. Ik kan rnij dan ook indenken, dat onze Burgemeester en de Wethouders, met rechtmatige trots en voldoening op het gezicht, na afloop van de plechtigheid, aan de ingang van Braamhage, nog even bleven napraten. Ik geloof dat dit hoekje nu een mooie gelegenheid biedt te erkennen, dat de mannen, die het plaatsen van het mo nument in Braamhage, tegen nogal veel oppositie in, er door wisten te krijgen, het bij het rechte eind hadden en een pluim op hun hoed verdienen. De meest fanatieke voorstander van toen van een andere plaats zal nu moeten toegeven, dat de plaatsing van het monument, in een entourage zoals we ons geen betere kunnen denken voor een dodenherden king, een goede en weldoordachte be slissing is geweest. En nu we toch aan het pluimen uit delen zijn de organisatie van de her denking, de stille tocht inbegrepen, was ditmaal prima. Klokslag acht uur stonden tijdens en na het hoornsignaal allen in eerbiedige hulde doodstil en waren alleen de vogels aan het woord, alsof ook zij de gevallenen wilden eren. Dat op de hoofdweg, zoals ik vernam, het verkeer gewoon doorging, waaraan ook de N.B.M.-bus zich schuldig maakte, is iets, dat hopelijk in de volgende ja ren voor elkaar te brengen is. H. OEKMAN. naar links en werd gegrepen, ging over de kop en de bestuurder kwam op straat terecht. Het liep nogal goed af, want alleen de bakfiets liep schade op. De bestuurder verklaarde naar links te zijn gegaan om een goede bocht naar rechts te kunnen maken. Op het kruispunt Soesterbergsestraat- Heideweg kwam G. T. uit Baarn bijna in botsing met de bestelauto van S die de Heideweg in wilde. T. kwam met zijn bromfiets uit Soesterberg over het rijwielpad, week uit voor de afslaande wagen die stopte en reed tegen een paal van de P.U.E.M. De bromfiets werd ernstig beschadigd, de bestuurder man keerde niets. E.D.O. KORFBAL. Zaterdag bond E.D.O. in Vreeswijk de strijd aan tegen Thob II. Kort na het begin wist Thob uit een hevig offen sief een voorsprong van 10 te be machtigen. De E.D.O. aanval beant woordde deze score met een tegen offensief, welke de gelijkmaker bracht. Tot de rust ging de strijd gelijk op, alhoewel Thob enkele seconden voor de rust, door het vallen van een verde diger, de score op 21 wist te brengen. Na de rust speelde Thob vaak te fors, waartegen de plaatsvervangend scheids rechter te weinig optrad. In regelmatig tempo wisten de gastheren de stand op 51 te brengen, waartegen E.D.O., gehandicapt door twee geblesseerde spe lers en het gladde harde kleiveld, wei nig kon doen. De overwinning bleef dus in Vreeswijk. Op Hemelvaartsdag zal E.D.O. deelne men aan de Zeister series in het Bison- park, georganiseerd door R.D.Z. Zaterdag 12 mei speelt E.D.O. I in Nij- kerk tegen Sparta, terwijl E.D.O. II bij S.K.F. in Veenendaal op bezoek gaat. ARTSENDIENST HEMELVAARTSDAG. Op Hemelvaartsdag wordt de dienst waargenomen door dr G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, telef. 2667 en dr H. van Dorssen, Eigendomweg 96, telef. 2119. Hemelvaartsdag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. THE RALEICH KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 Reeds vanaf 179.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1