©3 'ftfUjmr Meaat ips.. 1 TWEEDE BLAD HET SPEKTAKEL ROND SHAKESPEARE. SOEST. Modern en elegant WALDEK EN WULCO 1 Koningin Emma Huishoudschool te Soest Openbare les en tentoonstelling (rWl f altyct. \- 1/ ótt fexfo GOUDEN IAAR§ l(oN!hGlhhElAAh24 Schoenmagazijn „RAPID" Te koop aangeboden helft van groot dubbel landhuis Meisje gevraagd f2°ud&;:9" Rijwielhandel A. G. LAMERS V VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 15 MEI 1956. WAS WILLIAM SHAKESPEARE OF CHRISTOPHER MARLOWE DE BEROEMDE TONEELSCHRIJVER Kort geleden werd onder grote belang stelling van de gehele kunstminnende wereld het graf geopend van lord Wal- singham in de Scadbury-kapel te Chis- lehurst, in welk graf de Amerikaan Calvin Hoffman hoopte de sleutel te vinden, die het mysterie zou ontsluieren, dat volgens hem om de twee figuren van William Shakespeare en Christopher Marlowe hangt en waarop hij een theo rie heeft gebouwd, die, wanneer zij waar zou blijken te zijn, een grote sensatie in de literaire wereld zou ver oorzaken. Het graf was echter geheel leeg, geen papieren en ook geen stoffelijk overschot trof men aan, met als ge volg, dat Calvin Hoffman nog even ver is alhoewel zijn theorie er echter ook niet door aan het wankelen is gebracht. Calvin Hoffmann is reeds enige tien tallen jaren een amerikaanse criticus van toneelstukken. Ongeveer twintig jaar geleden kreeg hij toevallig een oud toneelstuk van een zekere Chris topher Marlowe in handen en bij het lezen van de tekst begon Hoffman zich iets af te vragen. Hoe was deze merk waardige overeenkomst in woordkeus en compositie der teksten van Marlowe en Shakespeare mogelijk Men meende toch altijd, dat Shakespeare enig in zijn soort was en hier trof hij als het ware een tweede Shakespeare. Hoffman liet het er niet bij zitten en stelde een twintig jaar durend uitge breid onderzoek in, dat leidde tot de volgende historische (en bewezen) feiten. Shakespeare bezigde een ongeëvenaarde woordenschat, gaf in zijn stukken blijk van een enorme kennis op velerlei we tenschappelijk terrein en van de hoge standen, maar was in werkelijkheid een burgermanszoon, die geen universiteit of middelbare school bezocht en in het geheel niet studeerde. Hoe kon de on geletterde Shakespeare Grieks en La tijn gebruiken Er klopt iets niet vol gens Hoffman. De Amerikaan ontdekte op zijn onder zoekingstochten vreemde dingen, die on omstotelijk vast staan. Zo bleek Mar lowe wel 'n grote algemene ontwikkeling gehad te hebben en een universitaire studie gevolgd te hebben, terwijl oude stukken van hem reeds de geest van Shakespeare ademden, nog voordat Shakespeare iets van enig belang had gepubliceerd. Toen Marlowe op jeugdige leeftijd bij een vechtpartij werd dood gestoken, verdween hij uit de geschie denis, maar er dook plotseling een onbe kende Shakespeare op, die meesterlijke toneelstukken het licht deed zien met teksten, die ver boven zijn capaciteiten lagen. Niet gedood Hoffman bewees op historische gronden, dat Marlowe een engelse spion en ket ter was met grote relaties. Een vriend van hem werd gegrepen en bekende - zij het op de pijnbank - de gevaarlijke ideeën van Marlowe te hebben opge daan. Kort daarop, nog voordat men Marlowe kon arresteren, werd deze bij een ruzie in een taveerne door een vriend neergestoken. Hier begint volgens Hoffman het mys terie. Volgens de amerikaanse criticus is dit afgesproken werk geweest, om Marlowe voor arrestatie te behoeden. Men kon geen dode voor het gerecht dagen. In werkelijkheid zou Marlowe bij zijn vriend en beschermer lord Wal- singham zijn ondergedoken, alwaar hij zijn grote literaire werken schiep, die echter door een onbeduidende figuur als Shakespeare en onder diens naam naar een uitgever werden gebracht, waarvoor Shakespeare behoorlijk be taald werd. Volgens Hoffman wijzen alle gegevens in de richting van zijn theorie. Hoe kan Shakespeare op het toppunt van zijn roem verzuchten „Ik durf mijn hoofd niet te vertonen; ik voel mij een uit gestotene; mij ontbreekt de rust; ik beween mijn ballingschap". Waar was dit voor nodig, vraagt men zich af. Deze woorden passen echter wel prima in de mond van Marlowe. Wie is W. H. Shakespeare droeg al zijn werken op aan een zekere W.H., welke letters men nooit kon thuisbrengen, doch wanneer men weet dat de naam Walsingham vroeger werd geschreven als Walsing- Ham, dan is W.H. te verklaren en dit wijst weer in de richting van de ame rikaanse theorie. De wereld wenst echter de theorie, die nog steeds een theorie is, van de heer Hoffman niet te accepteren en dit vol komen terecht, want Hoffman moet eerst bewijzen leveren. Hiernaar is de amerikaanse criticus steeds op jacht. Hij vindt steeds wel meer gegevens, maar tot nog toe niet het doorslagge vende bewijs. Dit hoopte hij te vinden in het graf van lord Walsingham, want wanneer hierin stukken waren gevon den, die de naam Marlowe zuden ver melden, terwijl wij ze kennen onder de naam Shakespeare, dan was het mysterie opgelost. Er werden geen papieren gevonden en Hoffman is dus nog even ver, maar typisch is wel, dat er ook geen stof felijk overschot in het prachtige graf werd aangetroffen en dat is bevreem dend. Een nieuw mysterie is nu aan het oude toegevoegd. SOESTER POSTZEGEL VERZAMELAARS TREDEN UIT I.V. PHILATELICA. De Soester afdeling van de I.V. Phi- latelica, waarvan het hoofdbestuur in Den Plaag zit, heeft vrijdagavond in „De Schouw" onomwonden getoond, dat zij het helemaal niet eens is met het optreden van verschillende hoofdbe stuurders en alle aanwezigen op één na zullen bedanken als lid van de I.V. Philatelica. Dit houdt in, dat de Soes ter postzegelliefhebbers voortaan geheel zelfstandig hun vereniging zullen blij ven vormen en dat hen dit wel toever trouwd is, bleek uit de groei van de vereniging in de laatste tien jaren en de grootse jubileum-expositie, welke het vorig jaar in Eemland gehouden werd. De voorzitter, de heer J. K. de Bruin, sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en verwelkomde naast de ei gen en de Amersfoortse leden de he ren Noorthoff en Kersting, voorzitter en secretaris van de afdeling Utrecht. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering, welke op 26 mei in Utrecht gehouden wordt, werden de heren De Bruin en Kool benoemd. De voorzitter zette uiteen waarom het bestuur van de afdeling Soest een uit spraak van de leden verlangde voor het bepalen van de houding van de afdeling tegenover het Haagse hoofdbestuur, dat blijk gaf zich heel weinig gelegen te laten liggen aan de belangen van de afdeling Soest. Er waren wel eens meer moeilijkheden geweest, maar het be stuur had zich steeds op het stand punt gesteld, dat slechts in zeer bij zondere gevallen de leden met onenig heid tussen afdeling en hoofdbestuur moesten worden lastig gevallen en in de praktijk was gebleken, dat de leden genoeg vertrouwen in het afdelingsbe stuur hadden om hiermee volkomen ak koord te kunnen gaan. Voor de tweede maal in het tienjarig bestaan zou nu echter het woord van de vergadering een beslissing moeten brengen. De heer De Bruin gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van de Soester afdeling en hieruit bleek dui delijk, dat de afdeling niet erg trots kon zijn op het hoofdbestuur, dat een groot deel van de contributie eiste, maar weinig of niets deed. In 1945 stond de afdeling er zeer slecht voor en er waren slechts een goede der tig postzegelliefhebbers lid. Afgevaar digden van de afdeling gingen naar het hoofdbestuur om hulp in te roepen, Een smaakvolle zomermantel, fraai van lijn en zeer afkledend. Uitgevoerd in prima kwaliteit kamgaren. In diverse modische kleuren. Maten 40 t/m 48 Prijs f. 128.- Exclusief mantelcostuum voor de modieuze vrouw. Origineel Franse coupe uitgevoerd in zeer fraaie Italiaanse kamgaren Als bijzondere afwerking is de rok - evenals het jasje - geheel gevoerd. Leverbaar in 3 fraaie tinten in de maten 38 t/m 44. Prijs f. 168.- KERKBRINK 15-17 HILVERSUM maar dit had geen resultaat tot met algemene stemmen, besloten werd uit te treden. De hulp die toen noodge dwongen verleend werd, was echter een druppel op een gloeiende plaat en slechts door financiële steun van een tiental leden kon met de opbouw begonnen worden, die leidde tot een geslaagde tentoonstelling bij het eerste lustrum en groei van de vereniging tot een be langrijke afdeling. In het bijzonder viel het werk van de directeur van het rondzendverkeer, de heer Overdij- king te prijzen, want niets was hem coit te veel geweest om dit onderdeel van de afdeling tot bloei te brengen. In 1952 waren er moeilijkheden, in 1953, in 1954 en ook bij het tweede lustrum in 1955. Die werden alle zo goed en kwaad als het ging opgelost, maar het bestuur achtte de maat vol na het vreemde gedrag van het hoofdbestuur bij het konstateren van fraude in het rondzendverkeer. Eén der leden had zich vergrepen aan zegels die van een ander lid waren, de dader was ontmas kerd en het afdelingsbestuur had maat regelen gevraagd aan het hoofdbestuur, waarbij verzocht werd de politie niet in deze zaak te mengen terwille van het gezin van het oneerlijke lid. Slechts het hoofdbestuur kan hierin af doende optreden, maar er werd niets gedaan en zelfs de aangetekende brie ven van het afdelingsbestuur bleven onbeantwoord. Er was wel eens een kaart gestuurd, maar die kon slechts hilariteit verwekken bij de geadres seerde en de leden van de afdeling, want hij was geadresseerd aan de heer De Bruin, begon met geachte heer Van Soest en was verstuurd naar Zeist. De nonchalance gevoegd bij het feit dat de schaarse korrespondentie uit nietszeg gende zinnen bestond, noodzaakte het afdelingsbestuur de leden te vragen hun mening te geven over het vreemde gedrag en de slappe houding van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur was er van op de hoogte, dat deze vergadering belegd zou worden en dat mogelijk be langrijke besluiten genomen zouden worden, maar ze hadden het in Den Haag niet de moeite waard geacht iemand te sturen. De heer Noorthoff van de afdeling Utrecht toonde zich hoogst verrast over het vreemde gedrag van het hoofdbe stuur en liet doorschemeren, dat hier over ongetwijfeld op de algemene le denvergadering gesproken zou worden. Op een vraag van een der leden wat de voordelen waren van het lidmaatschap van de I.V. antwoordde de voorzitter, dat hij de vragensteller dankbaar zou zijn als hij hem een voordeel zou kun nen noemen, want zelf wist hij er geen een. Het was dan ook begrijpelijk, dat alle aanwezige leden op één na zich bereid verklaarden te bedanken als lid van de Internationale Vereniging Phi latelica. Zouden er van de niet-aanwezige leden nog 9 lid willen blijven dan heeft de afdeling nog bestaansrecht, maar daar naast zal de vereniging, bestaande uit oud-leden van de I.V. een levenskrach tige vereniging blijken te zijn, die zich niet meer hoeft te storen aan een hoofd bestuur, dat niets voor de afdeling Soest betekent. De voorzitter dankte de leden voor hun solidariteit met het bestuur en deed de toezegging, dat mededeling van het bedanken van de Soester leden op de algemene ledenvergadering zal worden gedaan. BIGGEN- EN EIERMARKT Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 372 stuks biggen in prijzen van 45.tot 60.7 jonge drachtige zeugen van 300.tot 375.en 7 oude drachtige zeugen van 350.tot 480. Op de eiermarkt werden aangevoerd 165.000 stuks. Hoendereieren van 13.- tot 13.75. Middenprijs ƒ13,30. Prijs per k.g. 2.15 op basis 61.8 gr. 1. Intens verdrietig zat koningin Alvi aan het bed van haar man, koning Beowulf. De beroemde koning, wiens wapenfeiten men overal bezong, was overleden. De koningin wist, dat zij haar ver driet niet alleen behoefde te dragen, met haar treurde het hele volk van Virgulië om de goede vorst. Naast de stoel van de koningin, leu nend tegen moeders knie, stond de kleine prins Walder, haar enig kind. De kleine jongen begreep niet veel van het verdriet van zijn moeder. Wel voel de hij, dat er iets gebeurd was, maar dat hij zijn grote sterke vader nooit meer zou zien, dat begreep hij nog niet. Eén was er, die geen verdriet had, dat was de broer van de overleden ko ning, prins Garis. Met een geheimzinnig lachje om zijn mond trad hij het vertrek binnen, maakte een buiging voor de koningin en sprak„Majesteit, ik begrijp uw groot verdriet, maar bedenk wel, dat u niet eeuwig kunt blijven treuren om het verlies van uw grote, goede echt genoot. U zult moeten handelen en daartoe bied ik u mijn hulp aan. Zeg mij, waarmee ik u kan dienen." „Garis, wat raadt gij mij vroeg zij hem. Weer kwam het geheimzinnig lachje om zijn mond, toen hij anwoordde „Ma jesteit, ik raad u dit land te verlaten. Dat is de enige manier om spoedig te vergeten. Hier zal alles u steeds weer aan uw echtgenoot de koning herinneren. Neem de kroonprins met u mee en, totdat hij oud genoeg zal zijn om zijn land te regeren, zal ik het land als regent besturen", stelde prins Garis voor. De koningin dacht er over na en ei genlijk vond zij het een goed voorstel van de prins. Zij zou dan teruggaan naar het land van haar vader en daar rustig en tevreden leven. Reeds de volgende morgen werd alles voor de lange reis in gereedheid ge bracht. De koningin en haar zoon zou den slechts worden vergezeld door een getrouwe bediende, Egbert genaamd en omdat Egbert voor goed mee zou gaan, mocht hij ook zijn vrouw Lugi en zijn zoontje Wulco meenemen. Wulco was een klein, tenger, donker knaapje van dezelfde leeftijd als prins Walder. van het werk der leerlingen, op donderdag 17 mei, van 2-4.30 uur en van 7-9 uur. Op deze tijden zijn belangstellenden hartelijk wel kom. ,-V," llOj W' MATEN 20 35 ly SHOE-FLEX SCHOENEN VERKRIJGBAAR BIJ e> KLAS REPARATIE A. L. VOORBERG SPORT-LEDERWAREN - BETERE REPARATIE TORENSTRAAT 1B TELEFOON 2202 op zeer goede stand, met prachtige tuin en schuur. Vóór 1 october a.s. vrij te aanvaarden. Vestigingsvergunning vereist. Prijs ƒ20.000.—. R. H. VAN MILL, Beetzlaan 107, Soestdijk. voor dag of dag en nacht. NIEUWERHOEKPLEIN 6 SOESTDIJK De nieuwste frame-constructie uit de motorrijwiel-Industrie, toegepast in de bromfiets. Geperst stalen zgn. ruggegraat frame met achterwiel- vering door middel van een schar nierende, eveneens geperste stalen achtervork met twee telescopisch werkende veerelementen. Kphooh Deze unieke bromfiets heeft als krachtbron de vermaarde 2.2 P.K. H.M.W. 2-versnellings-motor met pedaal kickstarter en is uitgerust met zweef- zadel tm kilometerteller. Banden: 23 x 21/4 met extra canvas. De achter band verzwaard met 4 lagen canvas, speciaal voor duorijdors. Fabrikaat Radium. Wij nodigen U graag uii voor een proefrit SOESTERBERGSESTRAAT 6 TELEFOON 3409

Soester Courant | 1956 | | pagina 5