RDTERDDN -K» TWEEDE BLAD Australië gezien door een Soestenaar. Kapsalon W. A. BUTZELAAR f4190.— Renault 4 f 5580.— Renault Dauphine f 7500.— Renault Frégate GARAGE STAM MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Uw adres voor 'n goede wagen. Autoverhuurbedrijf Wijma GESTRAFTE VRIJGEZELLEN Als steken en scheuten D het leven vergallen WALDER EN WULCO Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN Kou en Pijn OAMPO r,!—i VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 18 MEI 1956. De heer J. D. L. Zoetelief, gemeente raadslid van Soest, is enige maanden in Australië geweest en in een causerie voor de R.K. middenstanders over deze reis verteld. Met zijn vrouw heeft hij de reis per boot gemaakt; een afstand van een 20.000 k.m. Tussen Port Said en Co lombo vaart men 9 dagen en dan is er slechts water en lucht te zien, even als de 9 dagen tussen Colombo en Tre- mantle. Vliegende vissen vormen nage noeg de enige afwisseling buiten boord, al vallen er ook wel eens dolfijnen, pot vissen of haaien te zien. Tremantle is het. eerste stukje Australië dat aangedaan wordt en het is een sensatie het land van de tegenvoeters in zicht te krijgen na al dat water. De eerste aanblik van de kust is erg vrien delijk en na aankomst van de boot kon er gepassagierd worden. Er werden winkels bekeken en al spoedig werd kennis gemaakt met een Rotterdams echtpaar en een gezellige avond met uitsluitend de hollandse taal was het gevolg. Na vijf dagen varen werd Melbourne bereikt. Het is een prachtige stad met anderhalf miljoen inwoners en vanzelf sprekend kwam het echtpaar Zoetelief ook daar met Hollanders in contact. Nog drie dagen reizen en Sydney, het einddoel van de reis, was bereikt. De aanblik van de haven van Sydney, misschien wel de mooiste havenstad ter wereld, overtrof alle verwachtingen. De havens zijn er natuurlijke baaien met aanlegsteigers. Sydney is zo groot als de provincie Urecht en heeft 21/? mil joen inwoners. Dat is een kwart van het totale aantal van Australië. Het verkeer houdt er links, hetgeen in het begin bijzondere oplettendheid eist. Vergist men zich, dan wordt men netjes op de fout attent gemaakt. De bussen in de stad zijn allemaal dubbeldekkers en de hollander gaat natuurlijk in het begin altijd boven zitten om te kunnen genieten van de omgeving. STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 Het bouwen in Sydney biedt weinig moeilijkheden, omdat de bodem uit zandsteen bestaat. In de stad vindt men woningen met 10 verdiepingen, maar is men uit het centrum, dan zijn het al lemaal huizen van 1 verdieping. Een Australiër heeft een broertje dood aan trappen lopen. Aan gewoon lopen trou wens ook, want de bushaltes zijn hoog stens 150 meter van elkaar. Merkwaardig is, dat de conducteur je niet vraagt of je een kaartje moet heb ben, omdat hij aanneemt, dat je fat soenlijk genoeg bent om te weten, dat je niet voor niets mee mag rijden en dat je een kaartje voor de volle rit moet kopen. Controle is er niet, ook niet in de treinen. Er zal natuurlijk wel misbruik gemaakt worden van deze kans tot gratis reizen, maar de spoor wegen draaien daar met een fraktie van het personeelsaantal, dat hier no dig is voor controle. Het autoverkeer is ontzettend druk. De hoofdwegen hebben 6 rijbanen in de buurt van de stad en verder het land in vier om met twee te eindigen. Voor de voetganger wordt in de stad goed gezorgd, want er zijn vele stoplichten en oversteekplaatsen. Geen enkele auto bestuurder zal het in z'n hoofd halen niet te stoppen voor zo'n oversteek plaats, ook al staat er maar één per soon. Fietsen zijn er weinig en alleen de jeugd rijdt er op. Geen spatbord en geen kettingkast hebben deze rijwielen. Motorrijden en scooterrijden komen in Australië in zwang, maar auto's voeren de boventoon. Men vindt er modellen onder, die wij allang vergeten zijn, maar natuurlijk ook de mooiste en duurste sleeën. Er is een levendige han del in tweedehands auto's en de han delaren hebben soms grote garages. Voor immigranten is het in het begin wel eens tobben met de akkomodatie, maar als je niet precies in het hart van de stad wilt wonen en je spaart wat geld over, dan kun je een hoek grond kopen en er een garage op bou wen. In die garage mag je twee jaar wonen, maar in die twee jaar moet je met de bouw van je huis beginnen. Tekenbureaus zijn je behulpzaam bij de voorbereidingen van de bouw. Met te keningen van die bureaus kan men aan alle wettelijke eisen bij de bouw vol doen. Op deze wijze hebben verschil lende hollanders met behulp van vrienden en kennissen hun eigen huis gebouwd, compleet met voor- en ach tertuin. En onder die landgenoten zijn ook Soestenaren. De Australiërs zijn prettige mensen om mee om te gaan. Iedereen noemt ieder een bij de voornaam en de baas noem je Voor inlichtingen en demonstratie NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEFOON 2850 John of Tom of hoe hij heten mag. Het is helemaal niet nodig je hoed af te zet ten wanneer je een heer een hand geeft. Een dame mag je slechts groeten als zij het eerst groet en een hand geven als zij die toesteekt. De huishuur in Australië is hoog, maar bij de prijs is ook het gasfornuis in begrepen of er is een elektra fornuis, een boiler en akkomodatie voor het wassen van goed met spoelgelegenheid, zodat een vrouw nooit met emmers wa ter behoeft te slepen. Sommige huizen hebben een koelcel, maar meestal is die van de huurder. De temperatuur in Australië is heer lijk, hoewel de mensen bij 80-85° zeg gen dat het heet is. Op het ogenblik is het er winter en' dan valt er tamelijk veel regen. Soms is het gras in de morgen berijpt, maar dan is het al heel koud geweest. De natuur is er feller dan bij ons, want als het onweert lijkt het soms of de wereld vergaat en als het regent spoel je weg, maar een uur later schijnt de zon weer en dan lijkt 't alsof er niets gebeurd is. De Australische cyclonen zijn berucht, zodat in de dakpannen gaatjes gemaakt zijn om ze vast te spijkeren. Ziek zijn en kinderen krijgen kost in Australië heel veel geld, maar lang zamerhand beginnen de ziekenfondsen te werken. Een doktersvisite aan huis kost een pond; dat is 8.50. In het binnenland zijn vliegende dokters, die de patiënten per vliegtuig bezoeken. De natuur in Australië is prachtig. In de bergen wordt aan wintersport ge daan. Tenslotte wees de heer Zoetelief erop, dat Australië eigenijk uit 8 verschillende landen bestaat met 8 parlementen en verschillende wetten, terwijl de bevol kingsdichtheid zeer gering is. In Nederland wonen op iedere k.m.2 302 mensen en in Australië slechts 1,25. Er zijn dan ook grote woestijnen en veel onbekend gebied. Maar in het bekende gebied kan het ook voor de Hollander goed wonen zijn, mits hij over durf en doorzettingsvermogen beschikt. Geachte Redactie. Met veel interesse heb ik de omschrij ving gelezen in de Soester Courant van 1.1. vrijdag, 11 mei, van adjudant A. de Raadt, chef van de Soester Ver keerspolitie. Deze omschrijving is soepel gesteld, niets op af te wijzen, dus volkomen juist, doch ik zou er gaarne het vol gende aan toe willen voegen. Er is een zeer groot gevaar, dat niet mag worden onderschat, dat in de va- cantiemaanden veelvuldig voorkomt en waarop ik de aandacht van het publiek wil vestigen. Er zijn mensen, die in het bezit van 'n rijbewijs willen komen om uitsluitend en alleen op een enkele zon- of feestdag en tijdens vacantie met de familie uit rijden te gaan. Hebben zij na veel lessen en proeven van bekwaamheid een rijbewijs be machtigd, dan menen zij kant en klaar te zijn om diverse tochten te onderne men; vertellen aan vrienden en ken nissen, dat zij njvaardig zijn en dus gemakkelijk met een gehuurde auto naar België, Duitsland, ja zelfs* naar Zwitserland kunnen gaan. Zolang de theoretische bestuurder zich op een grote verkeersweg bevindt zal dat rijden wel heel mooi gaan, maar hoe zal hij reageren als hij de vaak voor hem onbekende, gecompliceerde kruisingen moet passeren, om maar niet eens te gewagen van de drukke even eens voor hem onbekende steden met de veelvuldige signalen en ver keerstekenen wat mag en wat niet mag Ik weet, dat deze rijders in hoge span ning zitten, waarbij ook wel 'n zweet druppeltje zal vallen. Zo las ik dezer dagen in een der dag bladen de volgende advertentie „Echt paar in het bezit van rijbewijs, zoekt dito efchtpaar, om gezamenlijk een auto te huren, met als doel Zwitserland. Juli of Aug." Zie eens mensen, hier ligt een groot gevaar voor hen zelf maar ook voor anderen. Het is te eenen male niet mo gelijk zich met een gehuurde auto voor een enkele maal in het drukke verkeer te begeven als men dat niet regelmatig doet en daardoor geen routine in het rijden krijgt. IS NOG STEEDS Soesterbergsestr. 95 - Tel. 3316 Verhuur van grote en kleine wa gens in verschillende merken. All risks verzekerd. Vraagt onze billijke prijzen. Daar komt nog bij, dat de theoretische rijder zijn gehuurde auto in 't geheel niet kent, b.v. hoe reageert deze (voor een leek) op de bedieningsorganen Pakken de remmen bruut of soepel Heeft de wagen neiging naar één kant af te glijden Wat doet deze met een gang van b.v. 70 K.M. Om niet van 80 en meer te spreken. De praktische bestuurders zijn zij, die dagelijks voor hun zaken of wat ook in het drukke verkeer zitten, daardoor routine krijgen en zonder enige inspan ning rustig en gemoedelijk hun eigen wagen automatisch door de verkeers drukte loodsen. Dan is het 'n pleizier om auto te rijden, maar niet met twijfelaars, die zich met 'n rijbewijs een enkele maal in 't drukke verkeer wagen, hetgeen nooit verant woord is en gevaren voor zich zelf en voor anderen opleveren. Dat de theoretische bestuurder met aan dacht van dit geschrift kennis neemt van iemand, die reeds 39 jaren per au to het land heeft doorkruist en zich daardoor behoede voor ongelukken in de komende vacantiemaanden. Rijdt met verstand en toon geen nei gingen tot renbaanallures. K. P. VAN INGEN. Molenstraat 8. DE VERLICHTING DER SOESTEBBEBGSESTRAAT. Wanneer men zo de raadsverslagen leest, Dan is het daar lang niet altijd feest. De één wil dit, de ander dat En altijd is er heus wel wat. Ook de verlichting is menigmaal besproken En vaakt heeft ze als nachtmerrie liggen spoken, Want als bewoner der Soesterbergsestraat Hadden wij het menigmaal te kwaad Want heus, en dat is gewis, Leek het af en toe een Egyptische duisternis. Maar nu gewoon een zee van licht, Het is gewoon een pracht gezicht. Daarom van deze plaats deez' blijde klank Dank gemeentebestuur, hartelijk dank. Enige bewoners van de Soesterbergsestraat. Mijnheer de Redacteur. Als trouwe lezer van Uw Courant, ver zoek ik enige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. Ik las in de vragendienst van vrijdag 11 mei de vraag van de heer P. B. v. S of een kind van 3 jaar de helft van zijn totale lengte heeft op latere leef tijd. Mijn vader heeft 3 van zijn kinderen op die leeftijd gemeten en het is pre cies uitgekomen. Ook ik heb mijn zoon tje gemeten. Hij moest mijn lengte krij gen, circa 1.79 a 1.80 meter, en heeft deze ook bereikt. Een kennis van mij heeft, op mijn aan raden, ook zijn zoontje gemeten. Volgens de gangbare mening zou hij 2 meter worden. Hij is er 4 a 5 cm. onder ge bleven. Ziekte kan natuurlijk de groei tegen houden, doch over het algemeen komt het uit. U dankend voor de plaatsruimte. M. KOSTER Heideweg 52, Soest (Z.) Op de wereld-vrijgezellendag, die de zer dagen in Den Haag is gehouden, heeft het tweede-kamerlid mr. Van Leeuwen een overzicht gegeven van de fiscale positie onzer ongehuwden. In zijn beschouwing over de verlaging van ta rief I der loon- en inkomstenbelasting zei de afgevaardigde, dat deze „straf- klasse" van de extra belasting op het vrijgezellenleven nog uit de duitse be zetting stamt en dit tarief I na de be vrijding niet tot zijn vooroorlogse pro porties is teruggebracht maar integen deel nog is verhoogd. Bij een inkomen en geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Kruschen Salts uitkomst. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. iegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatischè pijnen. 'ordt door de meest gevoelige maag verdragen! 2. Reeds vroeg in de morgen zette de kleine stoet zich in beweging. De grote tocht naar Barbije, het vaderland van koningin Alvi, had een aanvang geno men en hiermee begon het grote avon tuur voor prins Walder en de kleine Wulco. Het was een lange, vermoeiende tocht, die soms het uiterste van de reizigers vergde. Toen zij door een dicht bos reden, hield Egbert plotseling stil. „Wat is er Eg- bert 7", vroeg de koningin angstig. „Ik meende paardehoeven te horen majes teit, maar ik schijn mij vergist te heb ben", antwoordde de bediende, terwijl hij scherp om zich heen keek. Lang zaam kwam de stoet weer in bewe ging en slingerde zich verder door 't bos. Plotseling stonden er twee ruiters, ge huld in zwarte mantels, voor hen op het smalle bospad. Zij hadden de zwaarden in de vuist. „Roversgilde de koningin. Egbert bedacht zich geen moment. Met het zwaard in de hand stormde hij vooruit. Deze onverhoedse aanval bracht de onbekenden in de war. Listig wipte Egbert één van de mannen uit het zadel en hakte dusdanig op de ander in, dat deze het wapen uit de hand vloog. Vreselijk geschrokken door deze onverwachte weerstand en danig toegetakeld wisten de zwarte ruiters niet anders te doen dan zo snel moge lijk het hazenpad te kiezen. In wilde ren verdwenen zij in het bos. In angstige spanning hadden de ko ningin en vrouw Lugi de strijd gevolgd. Zij slaakten een zucht van verlichting toen de vreemdelingen vluchtten. „Die gemene rovers vallen iedereen aan, rijk zowel als arm. Zij doden iemand voor een kleinigheid aan goud en zil ver", merkte de koningin woedend op. „En ze zijn nog laf ookvulde Eg- berts vrouw aan. Egbert zelf zei niet veel. Hij zette zijn paard weer in be weging en de anderen volgden. Hij was niet geschrokken of bang. Hij had wel andere vijanden tegenover zich gehad, maar er was iets, dat hem tot naden ken stemde. Tijdens het gevecht had de punt van zijn zwaard de mantel van één van de aanvallers toevallig opgelicht en daaronder zag hij het blazoen van prins Garis. Dit waren dus geen ge wone rovers, maar soldaten van de prins-regent geweest. Egbert piekerde. Wat kon hiervan de bedoeling zijn Welke opdracht had den deze mannen gehad Wat voerde Garis in zijn schild Hij was echter zo verstandig niets te gen de anderen te zeggen, anders zou den zij zich ongerust maken. van 6000 gulden bedraagt de belasting voor een vrijgezel thans 165 procent van hetgeen een gehuwde betaalt, bij een inkomen van 9000 gulden 176 pro cent. Dit percentage bedroeg tijdens de bezetting voor de gehele kategorie van vrijgezellen 150. Wij staan hier voor een der belasting excessen, die tot de grote euvelen be horen van onze samenleving. Er is weinig logica in de overheids bemoeienis met de structuur der maat schappij. Men onderhoudt een ingewik keld stelsel van kinder-bijslagen, waar tegen wij geen bezwaar hebben, indien de kinder-bijslagen, werkelijk gebruikt worden voor de verzorging der kinderen en niet voor de aankoop van brom fietsen, koelkasten of televisie-toestel len. Wij gunnen het grote gezin de steun, die het geniet bij de moeilijke omstandigheden, waarin het dikwijls heeft te leven. Maar als wij ons er rekenschap van geven, dat deze maatregelen worden genomen, omdat gezinsvorming een weldaad en een noodzaak is voor de maatschappij, dan rijst onmiddellijk de vraag, waarom men aan de ene kant die gezinsvorming aanmoedigt, terwijl men aan de andere kant die gezins vorming tegen gaat. voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehof str. 19 Soestdijk - Tel. 2169 wrijft U weg met ItHPII W Er zijn niet veel „verstokten" onder de vrijgezellen. Er zijn maar weinigen, die ongehuwd blijven omdat zij er niet in slaagden de levenskameraad te vin den. De meeste vrijgezellen zijn vrij gezellen uit nood. Zij wensen geen on beraden huwelijk, zij willen sparen om hun toekomstig gezin een behoorlijke economische basis te geven, alsvorens zij de grote stap wagen. De omstandigheden van tegenwoordig staan dwars tegen hen in. De prijzen der waren stijgen met de dag. Een in boedel kopen, zich een uitzet verwer ven, kost het veelvuldige van wat het voor de oorlog vereiste. Vele verloof den moeten hun huwelijk jarenlang uitstellen omdat er geen woning be schikbaar is, De enige manier om zich op tijd een huis te verschaffen is, dat men het koopt. Zo zijn er duizenden oorzaken in onze tijd, die een zeer be hoorlijke financiële voorziening, alsvo rens men een huwelijk sluit, bemoei lijken. Het zijn niet de lichtzinnigen, maar de mensen met verantwoorde!ijksgevoel, die aarzelen het huwelijk in te gaan zonder dat de grondvesten van het ge bouw zijn gelegd. En de verantwoor delijken blijven lang in de vrijgezellen- staat, omdat zij er tegen op zien tot een verloving te komen, die geen uit zicht biedt. Waarom moet men een kategorie van landgenoten, die op sparen, op bezits vorming dringend is aangewezen ex tra belasten Wij zouden integendeel willen uitroepengeef deze groep de grootst-denkbare ontheffingen, plaats ze onder minimum-tarieven. Schep de gelegenheid om de meest-verantwoor- delijken onder ons een gezond gezin te doen stichten, een gelegenheid die gij, fiscus, hun thans onthoudt. Niet alle vrijgezellen zijn toekomstige huwelijkscandidaten. Er zijn er velen, die buiten het huwelijk blijven, omdat zij kostwinners zijn voor behoeftige familieleden, die aan de ondergang zou den worden prijsgegeven, indien zij het arbeidsinkomen van de dappere vrij gezel, die voor hen een stuk levensge luk ten offer brengt, zouden missen. „Belast dit heldenmoedig vrijgezellen dom", zegt de fiscus. Vele vrijgezellen zijn er erger aan toe dan de „vergeten groepen". Zij worden niet vergeten, er wordt in negatieve zin biezonder op hen gelet. Zij krijgen een extra boete, ook als hun vrijgezel zijn voortkomt uit een edel besef van sociale verantwoordelijkheid. Een groep van nuttige staatsburgers wordt gedis kwalificeerd en in hun levensontwikke ling belemmerd. Er is nog een klein gedeelte onder de ongehuwden, dat geen kostwinner is en dat zich om persoonlijke redenen het huwelijk ontzegt. Hieronder zijn men sen met een zwakke gezondheid, men sen bij voorbeeld die aan een erfelijke kwaal lijden, die zij niet willen over planten op een nageslacht. Moet men op deze mensen aanstormen om er be lasting van te trekken De meeste vrijgezellen zijn mensen met sociaal gevoel. Hebben zij niet te zorgen voor een gezin of voor een be hoeftig familielid, dan gevoelen zij zich toch meestal geroepen tot hulp en steun aan anderen. Het is een leemte in onze wetgeving, dat er zo weinig rekening wordt ge houden met het menselijke in de sa menleving. Het vrijgezellen-vraagstuk is een bij uitstek menselijk probleem. Mensen, die in geen enkel opzicht zich aan de gemeenschap hebben vergrepen, worden door de fiscus in de strafklasse geplaatst. Daar moet verandering in komen, zo spoedig mogelijk.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5