WERKSPOOR DE GEZINSECONOMIE VERANDERT. Een sterk staaltje WITTE POMPEN Vo-ai kw-atLteitlv-o-tdeA, AFSCHEID VAN PUUR. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Voorkom en bias die zaarbrand op de maag. Het Bennies. SOEST 0e grote drie VOOR ONZE DAMES. GEEN WOLKJE AAN DE LUCHT. Fa. F. VAN DEN HOVEN MOTORRIJWIELEN SCOOTERS. EN LAMBRETTA SCOOTER 150 L D Fa. J. VAN KOOY -cake rozijnen' Advocaat Roomboter-schelpjes Appelmoes FLINKE KRACHTEN KANTOORBEDIENDEN KANTOORHULPEN (vrl.) Wanneer één vrouw duizend mannen te erg is, zoals het dichtwoord zegt, dan mag men economisch voortaan wel zeggen, dat zij tweeduizend mannen de baas is. Dit is het gevolg van de op heffing der handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw, die thans prac- tisch een feit is geworden, nu de Twee de Kamer het wetsontwerp daartoe heeft aanvaard. Men kan betogen, dat er in de prak tijk van het leven niet veel verandert, maar niet te ontkennen valt, dat de machtspositie van de vrouw economisch enorm versterkt is. Zij kan voortaan zelf belangrijke zakelijke beslissingen nemen en in andere zaken zal zij de man medewerking moeten verlenen, wil deze bepaalde voornemens ten uitvoer leggen. Al deze veranderingen gelden voor het echtpaar dat in gemeenschap van goederen getrouwd is en dat zijn in ons land nog verreweg de meesten. Tot heden was het zo, dat een gehuwde vrouw geen afzonderlijke bank- of giro rekening kon hebben. Voortaan is dit mogelijk en kan zij dus afzonderlijk de bedragen oppotten voor hoedjes, japon nen en andere begeerlijkheden. Zij moet het wel aan manlief vertellen en wan neer het geld niet van de gemeenschap is, kan de heer der schepping er niet eens zonder machtiging van zijn vrouw aan komen. heeft niets met staal te maken, maar een PHOENIX wel. Die is gemaakt van het sterkste staal, dat er is en levert bovendien fantas tisch sterke staaltjes in snelheid en souplesse. Een fiets die niet moe wordt U gemak en plezier te geven. Voor Phoenix Rijwielen, Solex en R.A.P. Brommers Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Bovendien kan de vrouw zonder toe stemming van de man een betrekking aannemen. Ja, zij zou zelfs een zaak kunnen openen zonder dat haar „adam" een strootje in de weg kan leggen. De vrouw is zelf verantwoordelijk voor de schulden en zelfs sleept zij de gemeen schap, dus ook de goederen van haar man mee, wanneer deze zich door een rechterlijke tussenkomst niet buiten aan sprakelijkheid stelt. „Mag het, vrouw Wanneer man en vrouw in de toe komst samen een huis bezitten, dan kan pa dit niet meer van de hand doen zonder de toestemming van ma, tenzij de rechter er zich in mengt. Tot heden was het zo, dat de heer des huizes hier alleen kon beslissen en het hele hebben en houden van de gemeenschap er door kon jagen zonder dat vrouwlief er iets aan kon doen. Nu moeten zij samen beslissen. Er is geen sprake van gezamenlijke beslissing wanneer het gaat om de in komsten uit arbeid van de gehuwde vrouw. Die kan zij zelf beheren en uit geven op de wijze zoals zij wenst. Bij wanbeheer. De belangrijkste wijziging, die ook wel algemene instemming heeft gevonden, betreft het optreden van de vrouw bij wanbeheer van de gemeenschapsgoede ren door de man. In het belang van het gezin kan nu de rechter aan de man het beheer ontnemen en aan de vrouw geven. In het verleden was het zo, dat de vrouw praktisch niets kon doen om algehele verzwakking van het gemeenschapsvermogen te voorkomen. Een zeer goede verandering, die de vrouw tot mede-beheerster maakt, haar meer verantwoordelijkheid geeft, maar ook meer inzicht van haar vraagt in economische aangelegenheden. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 De grotere bekwaamheid, dus meer zeggenschap over eigen vermogen van de vrouw kon voordien slechts worden verkregen door het opmaken van de z.g. huwelijkse voorwaarden. Dit ge schiedde bij notariële acte vóór het huwelijk. Verzuimde men die voor waarden vast te leggen, dan was deze kans voorgoed van de baan. In de toekomst kan men zich drie jaar na het sluiten van een huwelijk daar over nog eens bedenken. Ook na het huwelijk kunnen dus de vermogens van de echtgenoten gescheiden worden. Uit economisch oogpunt is dit uitermate belangrijk. Wie een zaak begint. Vele mannen begeven zich bij of na hun huwelijk in zaken. Zij kopen en verkopen en nemen daarbij risico's, want dat is nu eenmaal het wezenlijke van het ondernemen. Daarbij wordt bij een bestaande gemeenschap van goede ren het gehele vermogen van man en vrouw ingezet. Gaan de zaken slecht, dan staat daarbij het bestaan van de gehele huishouding op het spel, hetgeen toch altijd een vrij riskante zaak is. Nu kan men betogen, dat een derge lijke gang van zaken het verantwoorde lijkheidsgevoel versterkt, niet te ont kennen valt, dat de vrouw en het ge zin in vele gevallen volkomen buiten de zaken van de man staan. Bij een scheiding van vermogens kan men de gezinsbelangen verzekeren door de vrouw de beschikking te geven over een deel van het vermogen. Dit is voortaan dus ook mogelijk tij dens het huwelijk en bij de snelle wis seling van economische getijden in de moderne tijd is dit in veel gevallen aan te bevelen. Het aantal huwelijken met „huwelijkse voorwaarden" zal door de nieuwe bepaling dan ook toenemen. Voor het zakenleven betekent dit, dat men nog meer dan voorheen zich goed moet oriënteren over de juridische structuur van het huwelijk om te weten over welke financiële kracht een zakenman in feite beschikt. Noch eco nomisch, noch juridisch zal het er een voudiger gaan uitzien. Meer deskun digheid wordt vereist, meer juridisch inzicht in de bestaande financiële ver antwoordelijk en dus meer voorzichtig heid is geboden bij het afsluiten van transacties. autorijschool L\ van Oooren g.pelsweg 14 telefoon 3823 Soest a. n. w. b. Instructeur 4-persoons Kip-Caravan te huur. Wie Puur is weet iedere Soestenaar, die interesse heeft voor de sport en de ver richtingen van S.E.C. volgt. Sommigen weten het zo goed, dat ze Puurtje zeg gen, maar dat past toch niet bij een man van 37 jaar, hoofd van een stevig gezin, voetballer in de competitie ge durende 25 jaar en met een lijst van wedstrijden die indrukwekkend is. Vier honderd maal kwam hij voor zijn club het veld op en speelde anderhalf uur lang en voor deze sportieve prestatie had hij 13 paar voetbalschoenen nodig. Toen Pureveen inderdaad nog een Puurtje was en als broekje van 12 jaar bij „Soestde voorloopster van S.E.C. kwam, speelde hij bij de adspiranten. Twee jaar later bij de juniores en toen hij als 16-jarige mee moest met het vierde naar Laren, scoorde hij als rechtsbinnen 9 doelpunten en de wed strijd werd met 11-2 gewonnen. W. Pureveen begon ineens naam te maken bij zijn vereniging en hij speelde de wedstrijd na die doelpuntenregen al in het tweede tegen Velox 3. En spoedig daarna in het eerste, waar Her waarden en Puur om de beurt de rechts- halfplaats bezetten. Deze plaats in de middenlinie werd het echte domein van Pureveen, die het postuur meebracht dat vele halfspelers hebben en dat ook wel een beetje de oorzaak van Puurtje geweest zal zijn, want niemand zal durven zeggen, dat hij groot is. Het voetballen bracht ongevallen en met kloppend hart ging hij eens met 'n gebroken pols naar huis. Een paar jaar later een gebroken been in een wedstrijd tegen B.V.C. aan de Schrikslaan en het zat S.E.C. toen niet mee, want kort daarna overkwam Kees Reyerse het zelfde. Drie maanden later stond Pure veen echter weer op z'n halfplaats, om zich als een echte terrier vast te bij ten aan z'n tegenstander. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Dat ging want hij bezat uithoudings vermogen en dit werd aangekweekt op de training onder Meinsma, Morree, Van Diermen, Hoogeveen, Maassen en Van Apeldoorn. Ook toen de jaren gingen meetellen en een bevriend tegenstander hem bij een ontmoeting vroeg of hij nog steeds niet met pensioen was, ging het uit houdingsvermogen weinig achteruit door het regelmatig trainen. De beste tijd was echter van 23 tot 27 jaar, toen wei nig voorhoedespelers z'n rug te zien kregen, want daarvoor moesten ze hem eerst passeren en dat was een hele op gave. Toen „Soest" met „Esvac" S.E.C. ge worden was, werd na enige jaren het eerste kampioenschap behaald tegen A.P.W.C. Er werd gespeeld op het U.V.V.-veld in Utrecht. Na het kam pioenschap, waarbij V.V.O.G. in Har derwijk verslagen werd, maakte de ploeg een trip naar Engeland, want het was de gouden tijd en de kas was vet. Promotie naar de derde klas volgde echter niet op de kampioenschappen, ook niet toen in 1950 aan de Schrikslaan wedstrijden gespeeld werden met vele duizenden toeschouwers en Donar, D.W.S.V., S.E.C., Patria en V.V.IJ. om een plaats in de derde klas speelden. Donar haalde het. Tegen D.W.S.V. had Pureveen het ongeluk, dat z'n arm uit de kom schoot, maar veertien dagen later stond hij weer tegen Donar in het veld, want er hing toen veel vanaf. Het vorig jaar speelde de rechtshalf van S.E.C. als aanvoerder zijn 350e wedstrijd tegen V.V.IJ. en hij werd door het bestuur en spelers gehuldigd met dit unieke feit. Nog één jaar wilde hij meespelen om te trachten op de valreep een nieuw kampioenschap en promotie mee te maken, maar het is er niet van gekomen en nu is het tegen „Zwaluwen Vooruit" een afscheid zon der kampioenschap en promotie gewor den, maar niet minder hartelijk, want spelers die hun club een kwart eeuw trouw blijven zijn dun gezaaid. Er zal niet meer in competitieverband door Pureveen gevoetbald worden, maar oude-liefde roest niet zo snel en S.E.C. heeft voor een oudspeler van formaat genoeg te doen. Daar is de jeugd, waar uit de spelers moeten komen, die Soest eindelijk eens aan een derde- of tweede klasser kan helpen. En Puur heeft er niets op tegen die jeugd eens wat weg wijs te maken en bij te brengen, dat Abe Lenstra het misschien zonder trai ning af kan, maar dat anderen slechts door geregeld oefenen tot prestaties ko men. Vooral zaaltraining acht de schei dende S.E.C.-speler van veel belang. Bij het ophalen van herinneringen kwam het beste elftal uit de bus dat S.E.C. ooit gehad heeft en Puur gelooft, dat dit het team was, dat kampioen werd tegen Maarssen Van Zoghei, Henk Kooy, Barend de Rooy, Pureveen, A. Rommers, J. van Ginkel, Klompen houwer, Kees Reyerse, Post, M. Maas sen en O. Maassen. De beste speler was ongetwijfeld Kees Reyerse, die doelpunten kon maken waar de huidige voetbalgeneratie niet meer van droomt. En dan de voorzit ters uit die kwart eeuw Lysee, Kals- hoven. Hoek, Donker, Zimmermann, Van Wijngaarden en thans Wilhelm. Misschien is er wel één vergeten, want 25 jaar is een hele tijd en een voet baller die zijn taak ernstig opvat, heeft meer met z'n trainer dan met z'n voor zitter te maken. Pureveen is van mening, dat er vroe ger beter gevoetbald werd, omdat de spelers geconcentreerder naar een wed strijd gingen. Er werd van woensdag tot zondag over de komende wedstrijd gepraat en tot woensdag over de af gelopen -wedstrijd nagekaart. De spelers hadden er meer voor over dan nu en er werd harder gewerkt voor een overwinning. Maar ook nu kunnen nog goede resultaten bereikt worden mits de training niet verwaarloosd wordt. En Puur heeft er niets op te gen de jeugd te wijzen op het belang van deze training, die het mogelijk maakt, dat een speler 25 jaar lang met veel plezier in de competitie speelt en geen afscheid hoeft te nemen omdat hij afgetakeld is, maar het tijd vindt om zijn plaats aan jongeren af te staan. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te stekenRennies helpen iedereen altijd direct en.... zij zijn nog smakelijk ook. ZILVER TETRA. De aquariumvereniging „Zilver Tetra" hield woensdagavond in „De Gouden Ploeg" de maandelijkse bijeenkomst en de heer J. van Burken, verwelkomde de aanwezigen. De notulen werden ge lezen door de secretaris, de heer Su- man, waarna de voorzitter het woord gaf aan de heer De Haan uit Amster dam, die een lezing hield over het on derwerp „Iedereen kan kweken". De heer De Haan wees op het grote onderscheid, dat er bestaat in de lief hebberij van de aquariumbezitter van nu en die van 30 jaar geleden. Toen ouderwetse verlichting met een petro leumlamp, nu met elektrische thermo staten en pompen. Het kweken van vissen is gemoderniseerd en geschiedt op meer wetenschappelijke basis. Uit de literatuur en de vakbladen is aller- hand te leren, maar wanneer men niet akademisch geschoold is valt het niet mee alle verhandelingen te volgen, zo dat vele liefhebbers al verdronken zijn voor ze water gezien hebben. Ook zonder die vele technische kennis is het echter mogelijk te kweken en een ingewikkelde apparatuur is evenmin onontbeerlijk. Bij het kweken komt de liefhebberij eerst tenvolle tot zijn recht en de aquariumhouder krijgt de gelegenheid het gehele proces van schijnparing, pa ring, eierafzet, nest bouwen, jongen en opgroeien te volgen. Met een minimum aan materiaal kan een maximum aan resultaat bereikt worden. Kweken eist veel aandacht voor de kweekstellen, die goed gevoerd moeten worden, ook met levend voer. Het kweekbakje moet goed in orde zijn en de kwaliteit van de jonge vissen ver hogen. Het besteden van grote zorg aan deze dingen vergroot het genoe gen in het kweken. Het is gewenst licht in het kweekbakje te maken om te kunnen zien wat er gebeurt. Goede beplanting is eveneens gewenst. Het water behoeft geen pro bleem te vormen wanneer men dit uit de grote bak neemt. Ook aan de bodem moet aandacht besteed worden. Er zijn veel theorieën over de wijze waarop de vis de eieren afzet en of hij een eierrover is. En ook of de eie ren tegen het licht beschermd moeten worden. Het groot brengen van de jongen ver eist veel zorg en aandacht. Veel voer, bij voorkeur uit de sloot en bij het groter worden veel variatie. Op deze wijze kan iedereen met succes kwe ken zonder handboeken. Na de pauze besprak de heer De Haan de kweek van verschillende vissen af zonderlijk. KORFBAL K.V.S. Na een vrij weekend voor de beide twaalftallen heeft K.V.S. het de ko mende dagen weer druk. K.V.S. 2 gaat zaterdagmiddag op bezoek bij Sparta 2 in Nijkerk en maandag gaan beide teams naar Zeist om deel te nemen aan de jaarlijkse pinksterseries van de G.U. K.B. op het bisonpark. K.V.S. zal daar in de 2de klas spelen tegen Samos 5. Excelsior 2 en R.D.Z. 1. K.V.S. 2 speelt tegen K.V.O. 1 en S.V. M.M. 1. In totaal nemen 70 twaalf tallen deel. De aspiranten van K.V.S. speelden woensdag een oefenwedstrijd tegen de openbare lagere school aan de Duin weg en zij wonnen met 60. Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel in 3 vormen. Naast poeders ook cachets en tabletten. Witte Kruis helpt direct tegen Uw pijnen. Brengt geen maag stoornissen teweeg. VOETBAL OP TWEEDE PINKSTERDAG. Twee oud-spelers van S.E.C., de gebroe ders M. en O. Maassen zullen op twee de pinksterdag met N.F.C. tegen Quick in Amersfoort spelen in de promotie wedstrijd van deze club uit Amstelveen. AUTOTOCHT SOESTER OUDEN VAN DAGEN. Zoals reeds in het blad van dinsdag 15 mei vermeld werd, zal het op 6 juni de dag van de Soester Ouden van Da gen zijn. Evenals vorige jaren zal hen dan een autotocht aangeboden worden. In een advertentie in dit nummer staat vermeld waar degenen, die voor deel name in aanmerking komen, zich kun nen aanmelden. Om het benodigde geld bijeen te krij gen, wordt er van 22 t.m. 26 mei een huis-aan-huis collecte gehouden. Het comité rekent erop, dat de Soester bur gerij ook thans weer flink in de beurs zal tasten. Tenminste 80 auto's zijn er nodig om alle bejaarden een genoeglijke dag te bezorgen. Er wordt dan ook een drin gend beroep op de automobilisten ge daan hieraan mede te werken en zich zo spoedig mogelijk op te geven. Zij, die voor de vorige tochten hun auto beschikbaar gesteld hebben, weten dat het ook voor hen een feestdag is. „WELTERUSTEN". K 3226 9-11-13-15-17 K 3225 10-12-14-16-18 K 3225. Mooi lingeriestelletje voor het grotere meisje. De onderjurk en het hemdje zijn aan de bovenkant met kant afgewerkt. Het broekje heeft elastiek in de taille. Patr. verkrijgbaar in de aangegeven leeftijden ad 0.75 bij vooruitbetaling. K 3226. Dit leuke nachtjaponnetje heeft een aangeknipte mouw, rond kraagje en een ruchje langs kraag en arms gaten gestikt. Ben. voor 15 jaar 3 me ter stof van 90 c.m. breed. Patr. ver krijgbaar in de aangegeven leeftijden ad 0.60 bij vooruitbetaling. De patronen kunt U bestellen per brief kaart, waarop aan de adreszijde het verschuldigde bedrag is geplakt. Ver meld op de briefkaart duidelijk het nummer en de leeftijd. Deze adresseert U aan Bella Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Indien besteld per Bella Patronen Ex presse, d.w.z. vandaag besteld, overmor gen in huis, dan plakt U 1.aan postzegels bij. Voor de Pinksterdagen bieden wij U pracht collectie KINDERJURKJES aan ir. verschillende modellen en kleuren, o a ook overgooiers, zonnejurkjes met losse jasjes. Tevens een leuke collectie Daraesblouses wollen Zomerjumpers en Vesten KONINGINNELAAN 25 TEL. 2663 Wij verkopen geen 1001 merken, maar bepalen ons tot het goede, n H 'S ^ere^s heste twee-takt-motor. _LF.IV. Alle modellen uit voorraad leverbaar D.K.W. 175 cc. SWING, de bestseller van 1955 1545.—. Bij ons ook de verkoop van B.S.A. en B.M.W. Motorrijwielen. A.S. SCOOTER-RIJDERS OPGELET De beroemde Italiaanse wel geïmiteerd maar niet geëvenaard. Leverbaar voor 1440. Eventuele renteloze financiering met 240.— aan betaling. D.W.K. HOBBY SCOOTER met vol-automatische versnellingen 995.— LAANSTRAAT 116 TEL. 2791 BAARN Een heerlijke grote voor slechts 59 cent. bij elk pak VéGé-goudmerk koffie a 2.08 met nog 42 gratis geldzegels. van verse eieren en brande wijn 2.99 met 100 gratis geldzegels. overheerlijk 250 gram 75 ct. met 15 gratis geldzegels. van geschilde goudreinetten. Per grote pot ditmaal 69 cent. -rraag onze gratis gezïat-kranl net interessante nieuwtjes ma tips vaar bet bete gezin WAGON. EN BRUGGENFABRIEK TE UTRECHT vraagt: voor gieterij- en transportwerkzaamheden. Aanmelden dagelijks van 81 uur bij de Aid. Personeel van WERKSPOOR N.V. te Utrecht DÉ N.V. NEDERLANDSCHE SP00RWE6EN vraagt voor haar kantoren te Utrecht: (vrl.) Vereist: Mulo - of gelijkwaar dig diploma. Zij, die dit jaar het Mulo diploma hopen te behalen» kunnen nu reeds solliciteren. Vereist: volledig lager onder wijs. Enige jaren Mulo-oplei- ding en (of) diploma machine- schrijven strekken tot aanbe veling. Leeftijd: in het algemeen tot 25 jaar. Geboden worden: goede vooruitzichten gunstige verlofregeling voordelige reismogelijkheden. Sollicitaties te richten aan de 2e Afdeling van de Dienst van Pe«o- neetzaken der N.S. te Utrecht- Op de enveloppe In de linkertx^en- hoek vermelden: No. 122/1.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6