DERDE BLAD HEEFT DE ONTWAPENING NOG EEN KANS Officiële Mededelingen. VRAGENDIENST. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 18 MEI 1956. Vergelijk op korte termijn NIET, op lange termijn WEL dankbaar. Is er een kans, dat de wereld binnen afzienbare tijd de bewapeningswedloop, die, ondanks de sinds de dood van Stalin iets verbeterde internationale be trekkingen, onverminderd wordt voort gezet, zal staken Tijdens de onlangs in Londen gehou den, met een mislukking geëindigde ontwapeningsconferentie hebben Stassen (namens de Ver. Staten) en Gromyko (namens de Sovjet-Unie) inderdaad voorstellen tot een beëindiging van deze onheilszwangere wedloop ter tafel gebracht. Dit feit kan echter niet ver doezelen, dat men nog mijlen ver van een overeenkomst is verwijderd. Toch is er in de onderhandelingen een hoop gevend nieuw element opgedoken. Dui delijk is gebleken, dat de regeringen der twee grootste mogendheden er elk voor zich het grootste belang aan hech ten, dat niet zij kunnen worden be schouwd als degenen, die een eventueel akkoord in de weg staan. De londense bijeenkomst, die volgend jaar zal worden herhaald, is, ondanks het uitblijven van een resultaat, vooral interessant geweest, omdat zij de ob jectieve militaire situatie der huidige wereld zo helder weerspiegelde zowel de Ver. Staten als de Sovjet-Unie zien de toestand van een nieuwe gezichts hoek uit, beide reageren zij, elk op eigen wijze, op hetzelfde fundamentele feit het hoogst precaire evenwicht op het gebied der atoomwapens. Beducht voor verrassing. Moskou en Washington hebben openlijk toegegeven, voor het eerst op de ge- aeefse conferentie van juli 1955, dat zij met het oog op dit evenwicht, met haar wederzijdse afschrikwekkende wer king, verhinderd worden eventueel hun toevlucht in een oorlog te zoeken. Het ligt voor de hand, dat deze af schrikwekkende werking niet meer van kracht zou zijn, indien één der beide grote mogendheden in de bewapenings wedloop ver bij de andere ten achter bleef. Maar ook wanneer de wedloop verder onbeslist blijft, zou het even wicht verstoord kunnen worden, wan neer een partij door een tactische ver rassing een beslissend strategisch voor deel zou behalen. Hierin ligt de sleutel tot de voorstellen, die Washington en Moskou totnutoe hebben gedaan. Voor het westen be staat het gevaar erin, dat de Sovjet- Unie als een streng gesloten, onder censuur en geheimhoudingsdwang staan de maatschappij plotseling een vernieti gende slag zou kunnen uitdelen. Daar om streeft de amerikaanse politiek niet zozeer naar een beperking der bewa peningen als wel naar maatregelen ter verhindering van een onverhoedse over val. De Verenigde Staten wensen een inspectie te land en van de lucht uit, om zich zo een waarschuwingssysteem te scheppen. Tegen de amerikaanse bases. De Sovjet-Unie daarentegen maakt zich geen zorgen over een verrassende over val. De Russen weten heel precies, dat het bij de open maatschappij van het westen moreel en technisch onmogelijk zou zijn, een overval in het geheim voor te bereiden en er zonder aankon diging op los te slaan. Het voorwerp van hun zorg is veel eer het netwerk van amerikaanse lucht- baseS rond het russische territorium, van waaruit een groot aantal aanvallen zou kunnen worden ondernomen. Daar om richt de Sovjet-politiek zich tegen het westelijke systeem van bondge nootschappen en het voortbestaan der omsingeiingsgordel. De Russen zouden willen, dat de Ame rikanen hun buitenlandse steunpunten opgaven. De Amerikanen willen, dat de Russen hun grenzen openen. De Russen kanten zich tegen de militaire verdragen, waarop het westelijke vei ligheidssysteem berust. Het westen ver langt, dat de Russen het systeem van geheimhouding, dat de basis van hun regiem is, beëindigen. Twee kruithuizen Dat zijn zulke geweldige meningsver schillen, dat nauwelijks is in te zien, hoe een overeenkomst zou kunnen wor den bereikt. Of misschien zou men beter kunnen zeggen, dat nauwelijks is in te zien, hoe dit binnen kortere tijd zou kunnen gebeuren. Op lange ter mijn is het echter volstrekt denkbaar, dat de amerikaanse steunpunten een maal als uit de tijd zullen gelden en dat het russische geheimhoudingssy- steem niet meer is te handhaven. En tenslotte is er nog dit de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn de enige atoomlanden in een voor de atomaire oorlogvoering onbewapende wereld. Weliswaar heeft ook Engeland atoom bommen, maar het is te klein om een atoomaanval te kunnen absorberen en overleven. Amerika en Rusland zijn daarom in feite gewapende landen in een ongewapende wereld. Het is der halve natuurlijk en onvermijdelijk, dat beide grote mogendheden onder een ge weldige en nog voortdurend sterker wordende druk staan van de zijde van hun bondgenoten en de niet-verbonden naties, die van hen het bewijs verlan gen, dat zij het niet tot 'n oorlog zullen laten komen. Hoever men daarom nog van een over eenkomst verwijderd is, Washington en Moskou blijft niets anders over dan verder te .onderhandelen. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de le den van de 2e Kamer der Staten-Gene- raal een kiezer op verzoek bij vol macht kan stemmen, indien hij mede deelt vermoedelijk niet in staat te zul len zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 30 mei a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is op genomen. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgeno men in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deelneming aan de zelfde verkiezing. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtge note, één der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de vol machtgever. Deze beperking van de aanwijzing van een gemachtigde is niet van toepas sing op de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende een gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezerregister hij is opgenomen, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, één- of meer malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt, alsmede op zijn echtgenote, voorzover zij met hem, in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwe zig pleegt te zijn (dit is o.a. van be lang voor schippers). Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, be houdens dat hij een tweede aanwijzing mag aanvaarden, indien beide zijn ge schied door personen, die tot zijn huis genoten behoren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van B. A. de Bruin, Gallenkamp Pels weg 1, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een reparatie-inrichting voor rijwielen en motoren, op het perceel Gallenkamp Pelsweg 1, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie C., nr. 2408. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 5 juni a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 17 mei 1956. J. S. Gaarne verneem ik van u wat ik alzo moet doen om mijn rijbewijs verlengd te krijgen. Antwoord U gaat in de eerste plaats naar het gemeentehuis voor een uit treksel uit het geboorteregister. Bij de A.N.W.B. kunt u een formulier voor de geneeskundige verklaringen krijgen. Deze papieren levert u ingevuld in op het gemeentehuis onder bijvoeging van een drietal pasfoto's. L. B. Hoe moet ik mijn clivia be handelen die, na twee jaar goed ge bloeid te hebben, dit nu schijnt te vergeten AntwoordU maakt geen gewag van vernieuwing van aarde, mogelijk is het hieraan toe te schrijven. Mogelijk is ook, dat de plant in de afgelopen winter, die nogal streng geweest is, te veel ge leden heeft. U zet de plant toch niet te veel in de zon Doet u dit wel, dan loopt u kans, dat er donkere vlekken op de bladeren komen. Hebt u na de bloei de stengel wel diep af gesneden en haalt u de uitgebloeide bloemen wel tijdig weg Verpotten eens in de twee jaar is wenselijk, voor al als het een sterke bloeier is (geweest). Mevr. de V. Ik heb gehuurd een ka mer, keuken en slaapgelegenheid (ge stoffeerd). Onlangs wilde ik een bij mij op bezoek zijnde dame bij mij laten logeren, doch dit werd met geweld te gengegaan door de hoofdbewoner. Mag dat AntwoordDe hoofdbewoner heeft er niets mede te maken of u een logé in uw gehuurde vertrekken laat verblijven. U bent als huurder precies zo vrij als uw hoofdbewoner in de door hem be woonde vertrekken, natuurlijk met dien verstande, dat men over en weer el kaar niet mag plagen. U behoeft zelfs uw hoofdbewoner niet toe te laten in uw vertrekken. Vergunning om bezoek te ontvangen hebt u van hem ook niet nodig. Abonnee W. Ik moet als militair enige tijd op oefening naar België en Luxemburg. Wat mag ik medenemen Antwoord Hoe eventuele militaire be palingen luiden, weten we niet, maar normaal moogt u medenemen 200. nederlands geld, verder de tegenwaarde van 1000.per persoon per reis (dag maximum 75,200 sigaretten of 50 sigaren en 250 gram tabak. Levens middelen voldoende om de plaats van bestemming te bereiken. A. V. Ik ben werkzaam op een kan toor bij een bouwbedrijf. Op hoeveel dagen vacantie heb ik recht Antwoord Op 8 aaneengesloten en 6 snipperdagen. De vacantie valt voor u in het tijdvak 28/76/8 1956. K. H. S. Hoe kan men olieverfschil derijen, die door rook en stof dof zijn geworden, opknappen Antwoord Zijn het meesterwerken, dan moet u er mee naar een kunsthandel. Zijn het geen kostbare doeken, dan kunt u deze schoonmaken met terpetine (met een doekje) of met alcohol (met een watje). Nodig is het schilderij uit de lijst te nemen en u moet snel werken met terpetine. Als u ze op deze wijze behandeld hebt, moeten zë vernist wor den. Hiervoor kunt u schilderijenvemis krijgen in de handel. Aan het gebruik van alcohol zijn moeilijkheden verbon den, want de verf kan spoedig oplos sen. Terpetine is dus voor een leek wenselijker.

Soester Courant | 1956 | | pagina 9