r u fvififtL *fo/» ceVWs R □1 UI Om ROUW- TROUW- TWEEDE BLAD CENTRAAL INSCüÖP~BEDRIJF SOEST. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Burgerlijke stand. Het A.B.C. van Uw succes .-r Willem de Zwijger betaalde zijn eigen kogel. WALDER EN WULCO UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Zennwrast. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 25 MEI 1966. van lompen; papier; ijzer en alle soorten metalen. Eigen ophaaldienst. De zaak van service en vertrouwen. BUSCH ZONEN Soestdijk Telefoon 3397 H. W. TILANUS SPRAK IN SOEST. De fraktievoorzitter van de C.H.U. in de tweede kamer, de heer H. W. Ti- lanus, heeft in het Oranje-Hotel ge sproken over de verkiezingen van 13 juni a.s. De spreker werd ingeleid door de heer C. van Andel, die tevens de belang stellenden uit Soest, Amersfoort en Baarn en in het bijzonder de voorzit ter en secretaris van de A.R. afdeling Soest verwelkomde. De heer Tilanus wees op de verheu- KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Krabben en peuteren maakt de ILfl Tt "1 /l- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in liltSHclG de Poriën door. doodt de ziekte- kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP GEBOREN Arme Jacoba, dochter van L. Poutsma, schilder en A. Sluijs, Thor- beckestraat 9. Harry. zoon van A. Hollander, plaatwerker en A. B. Mat- hey, Vredehofstraat 11. Wilhelmus Martinus Franciscus, zoon van H. Stoel, lasser en H. M. Plekkepoel, Nieuwe- weg 62. Elisabeth Johanna Maria, dochter van J. Chr. Pastoor, militair en M. E. Kloppenbrug, Prof. Lorentz- laan 53. Maria Rosalina Allegonda, dochter van M. J. M. Smit, assistent accountant en A. E. Rasch, Heuvelweg 39. Adrianus, zoon van E. H. On- wezen, grondwerker en F. J. Soeter, Molenstraat 115. Johannes Gerardus Maria, zoon van J. W. Persoon, schoen winkelier en C. A. M. Grimbergen, Ko- ninginnelaan 24. ONDERTROUWD Piet Henrie Schnitz- ler, scheepswerktuigkundige, Duinweg 27 en Gardina Hendrika van Dongeren, boekhoudster, Duinweg 27; datum hu welijk 24 mei 1956. Hendrikus Jo hannes van den Heuvel, fabrieksarbei der, Grote Melmweg 9 en Gerritje van der Schagt, werkster, Nachtegaalweg 4; datum huwelijk 31 mei 1956. Wil helmus Cornelis Anthonius Adriaanse, loonadministrateur, Amsterdamsestraat weg 294bis en Charlotta Wilhelmina van Gelder, typiste, De Beaufortlaan 26; datum huwelijk 1 juni 1956. Jo hannes Martinus van Berkel, brandstof- fenhandelaar, Rijnlaan 60, Utrecht en Renee Johanna Bodemeyer, verkoop ster, Prins Bernhardlaan 33; datum hu welijk 12 juni 1956. Henricus Fran ciscus Sips, kassier, Mendelssohnlaan 16 en Maria Theresia Johanna van den Berg, zonder beroep, Kerkstraat 22. Da tum huwelijk nog onbepaald. Wil helmus Petrus Johannes Brouwer, wijn handelaar, Steenhoffstraat 64 en Gode- frida Maria Rademaker, zonder beroep, Vinkenweg 51; datum huwelijk 29 mei 1956. Gerhard Willem Johan Betlem, zadelmaker, Schoutenkampweg 6 en Maria Brekelmans, naaister, Krom- meweg 33; datum huwelijk nog onbe- bepaald. Cornelis Hermanus Enge- ringh, slager, Krommestraat 53, Amers foort en Johanna Cornelia Couwenberg, zonder beroep, Koninginnelaan 49; da tum huwelijk 30 mei 1956. Willem Hart, aannemer, Gen. Winkelmanstraat 97 en Jannigje Meyer, zonder beroep, Gen. Winkelmanstraat 28; datum hu welijk 30 mei 1956. GEHUWD Joannes Cornelis Rooijak- kers, bloembollenkweker, Oostdorper- weg 71, Wassenaar en Helena Wijnanda Kuijer, zonder beroep, Vredehofstraat 4; adres na huwelijk Oostdorperweg 71, Wassenaar. - Antonius Wilhelmus Plek kepoel, automonteur, Nieuwerhoekplein 6 en Maria Hendrika Cornelia Koelink, coupeuse, Talmalaan 15; adres na hu welijk Nieuwerhoekplein 6. Karei Peter Joseph Wiss, fabrieksarbeider, Klaarwaterweg 74 en Maria Brouwer, werkster, Klaarwaterweg 74; adres na huwelijk Wieksloterweg O.Z. 25. OVERLEDEN Marinus Johannes Theo- dorus Brouwer, 61 jaar, magazijnbe heerder, gehuwd met A. M. Florie, Molenstraat 5. Therese Eckermann, 84 jaar, zonder beroep, weduwe van J. Bredefeldt, Schoutenkampweg 6a. Elisabeth Hoorn, 76 jaar, zonder beroep, gehuwd met J. H. Hesselink, Anna Paulownalaan 10. Anna Marretje van Soeren, 75 jaar, zonder beroep, wedu we van A. D. Snitslaar, Gallenkamp Pelsweg 2a. - Cornelis v. Paddenburg, 67 jaar, kruidenier, gehuwd met A. Hoek, Burg. Grothestraat 45. Jelte Brouwer ,68 jaar, zonder beroep, ge huwd met J. de Boer, Beetzlaan 48. gende stabiliteit van het aantal C.H.- stemmen in Soest. In 1948 865, in 1950 953, in 1952 918 en in 1954 904. Hij sprak de hoop uit, dat het er ditmaal 1000 of meer zouden zijn. Op 13 juni gaan 6 miljoen nederlanders naar de stembus onder wie veel zoe kenden. De heer Tilanus hoopte, dat de toehoorders na zijn uiteenzetting een steun zouden kunnen zijn voor hen die hun keus nog niet bepaalden. Voor de oorlog waren er 53 kandidaten lijsten, thans nog 10. Nr. 1 is de K.V.P., die evenals de P. v. d. A., 30 zetels heeft, maar na de fusie met Weiter sterker werd. Tussen de K.V.P. en nummer twee, de P. v. d. A., is een felle strijd gaande om de macht. Num mer drie is de A.R., 4 de C.H., 5 de V.V.D. en 6 de communisten, die in 1952 6 zetels kregen, maar het staat te bezien of zij die handhaven kunnen nu er grote verwarring heerst over het geen van Stalin bekend werd. De P. v. d. A. vist thans in troebel water en tracht de afvallige communis ten te winnen. Dit doen ze met de leus Drees of Romme. Nummer 7 is de partij van ds Zandt, de S.P.G., nummer 8 het Gereformeerd Politiek Verbond en de heer Tilanus betreurde het, dat deze twee partijen de versnippering onder de protestantse partijen groter maken. Het Gereformeerde Verband is fel ge kant tegen de A.R., maar het staat te bezien of ze de 60.000 stemmen halen, die ze nodig hebben voor een zetel. Nummer 9, de Nationale Unie, is een combinatie van conservatieve katholie ken van Weiter en protestanten, ter wijl de Nederlandse Oppositie Unie met aanhangers van Westerling en oud- N.S.B.-ers de rij sluit. Van beide par tijen is het eveneens de vraag of ze het halen. De heer Tilanus keurde de felle strijd die thans gevoerd werd af, want straks moeten de partijen samen tot het vormen van een regering komen. Deze strijd is trouwens tegen de beginselen van de C.H. De kern van het verkiezingsmanifest van de C.H. is de wens ons land be stuurd te zien als een Christelijke staat in protestantse zin. Zo was het in 1946 toen de C.H. ongeschonden uit de be zettingsjaren bleek te zijn gekomen en zo is het nu nog. Naast deze principiële uitspraak behelst het manifest punten van praktisch politieke aard en vraagt het opnieuw om het vertrouwen van de kiezers. De regering heeft de kamers ontbonden omdat er door het volk over een wij ziging van de grondwet gestemd moet worden. Naast enige formele kwesties gaat het in hoofdzaak om uitbreiding van de kamers van 100 tot 150 en van 50 tot 75. Dit is geen overbodige luxe, mroeper Hij roept om, maar zijn overjas schreeuwt om een goede \y behandeling. Gelukkig is er JjJverjassen stomen en verven I Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 1 6 - Tel. 3258 Oud Lopsdrécht - C 144 Tel. 216 want het werk is enorm toegenomen, vooral door de samenwerking met het buitenland op velerlei terrein. Een uit breiding met 50 °/o was echter, naar de mening van de heer Tilanus, niet nodig. Veel aandacht wil de C.H.U. wijden aan de internationale politiek, want de toe stand in de wereld is nog altijd zorgvol. Rusland beweert lVs miljoen man naar huis te zullen zenden, maar die zijn als arbeiders in de bewapeningsindustrie ge vaarlijker dan soldaten. Berlijn, Cyprus, China, Israël, over de gehele wereld heerst onrust. De oos terse volken dulden geen overheersing van de blanken meer en tonen dit dui delijk. Daarbij ziet men altijd Rusland achter de schermen. Deze spanning heeft echter een verheu gende samenwerking tussen de wes terse landen ten gevolge en de C.H.U. is bereid tot deze bundeling van krachten. Bemoedigend is de hechte eenheid tus sen Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen en op waardige en beminnelijke wijze heeft H.M. de Ko ningin, door haar bezoek aan de west, deze band versterkt. Uw adres voor het kuren «sa kiedtag BAARN. TEL. 2783 Met Indonesië is het één tragedie en betreurenswaardig is de wijze waarop Soekarno in Amerika ontvangen is. In zijn rede voor het parlement werd hij 24 maal door applaus onderbroken en zijn toespraak, die op het sentiment ge richt was, had een enorm succes. Straks gaat Soekarno naar Moskou en daarmee is een gevaarlijk internationaal spel gaande. De C.H. wensen beperking van de in menging van de regering in het maat schappelijk leven, zonder te ontkennen, dat zekere inmenging nodig is. Er bestaat gevaar, dat het stijgen van lonen en prijzen moeilijkheden gaat veroorzaken en dé export in gevaar brengt, maar andere landen hebben met hetzelfde euvel tekampen, zodat hier geen direct gevaar'dreigt, mits de zaak in de hand gehouden kan worden. De conjunctuur is gunstig en het buiten land heeft onze artikelen nodig. De C.H. hopen, dat de ouderdomsvoor ziening op 1 januari 1957 van kracht wordt en dat er niet alleen veel over de woningnood gesproken wordt, maar ook veel gedaan. Het verdient aanbe veling de gemeentebesturen wat meer vrijheid te geven bij de woningbouw. Voor men naar de stembus gaat ver dient het overweging te bedenken wat de partijen als gedachte-ondergrond hebben. Voor de liberaal is het de vrije mens, voor de socialist het democratisch so cialisme en voor de C.H. de Bijbel. Niet als wetboek, maar ais richtsnoer, dat de grote lijnen voor het persoonlijk en staatkundig leven uitstippelt. De doorbraak heeft dit omver willen gooien, maar deze protestants-christe lijke gedachtengang heeft stand gehou den en zal stand houden, want er wordt gebouwd met Gods Woord als funda ment. Wanneer de protestants-christe- lijken in Nederland dit beginsel uitdra gen, dan zal dit 'in het belang van het nederlandse volk zijn. iegen pijnen i;v Hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. est gevoelige maag verdrag wordt COLLECTE RODE KRUIS. De Rode Kruis-campagne zal dit jaar van 28 mei tot en met 9 juni gehouden worden. Met intekenlijsten worden de inwoners bezocht en de straatcollecte zal op 9 juni plaats vinden. Zestig taken heeft het Rode Kruis zich gesteld en hier voor is veel geld nodig. Het belangrijkste van deze taken is wel de hulp bij rampen, de opsporing van vermisten uit de oorlog, het vervoer van gewonden, het ziekenvervoer, hulp bij sportevenementen, hoornvliesover brenging bij blinden en slecht-zienden, hulpposten langs de wegen, het inzame len van boeken en tijdschriften voor pa- tienten, bloedtransfusiedienst, welfare- werk, moedermelkvoorziening, been transplantatie, uitstapjes voor ouden van dagen, radio-medische hulp voor sche pen, strandposten en het beschikbaar stellen van ziekenwagentjes op stations. ONGEVAL. De oud-verpleegster, mejuffrouw A. M. A. v. B., 74 jaar oud, kwam op haar fiets van de Soesterbergsestraat en wilde bij garage Van Kooij oversteken. Jeugdige trekkers, die op hun fiets uit de richting Soestdijk kwamen, probeer den haar te ontwijken, maar dit lukte H. v. d. Z. niet en hij reed mej. v. B. aan. Zij kwam te vallen en brak de linker heup. Dokter Stroband verleende de eerste hulp. autorijschool L\ van Dooren g. pelsweg 14 telefoon 3823 Soest a. n. w. b. Instrudeur 4-persoons Kip-Caravan te huur. DE SPIEGEL VAN HET VERLEDEN. Prins Willem I van Oranje werd door 'n verraderlijk pistoolschot op lafhartige wijze van het leven beroofd door Bal- thasar Gerard. Het tragisch lot wil, dat het pistool, waaruit het fatale schot afkomstig was, toebehoorde aan een van zijn eigen soldaten van de lijfwacht, van wie Gerard het pistool gekocht moet hebben van het onder steuningsgeld, dat hij tevoren van de prins had ontvangen. Wie was deze man, die een moord pleegde op een lid van koninklijke bloede Tussen de geschiedschrijvers heerst er onenigheid over het geboortejaar van Balthasar Gerard, waaruit duidelijk blijkt, dat hij pas een belangrijk per soon werd, nadat hij de moord had ge pleegd. Verschillende schrijvers vermel den als zijn geboortejaar 1557, anderen zeggen omstreeks 1562. Hij werd ge boren als 9e kind van een franse va der en een uit Holland stammende moe der te Villafons in Frankrijk. Hoewel hij dus slechts door een ui terst verre band met Holland verbon den was, moeten de verhalen over de gruwelen, die de Geuzen in deze tijd in Holland uitoefenden, hem zo gepakt hebben, dat hij op twaalfjarige leeftijd verklaarde, prins Willem van Oranje, volgens hem de oorzaak van alle ellende, ter dood te willen brengen. Zijn gehele LWH 3. Na een lange, vermoeiende tocht kwamen de reizigers eindelijk bij de burcht van koning Roderik, de vader van koningin Alvi, aan. De koning was erg verwonderd zijn dochter terug te zien. Snikkend wierp koningin Alvi zich in de armen van haar gelietde vader. Bewonderd keek de vorst naar zijn kleinzoon Walder, die hij nog nooit had gezien. „Dat zal een waardig koning van Vir- gulië worden", sprak hij vol trots, ter wijl hij de kleine jongen door zijn blon de krullen streek. Alvi lachte door haar tranen heen. Eerst moest zij vertellen, wat er alle maal gebeurd was en welke redenen hen ertoe gebracht hadden het vader land vaarwel te zeggen en naar Bardije te gaan. Toen het verhaal ten einde was, streek koning Roderik zich eens door zijn baard en keek ernstig. „Zo, dus al die jaren zal Garis het land besturen", merkte hij op. En terwijl hij zijn dochter peinzend aankeek, dacht hij „Ik weet niet, of je daar wel verstandig aan gedaan hebt, beste kind". Maar koning Rode rik had zich niet met de staatszaken van Virgulië te bemoeien, dus zei hij verder niets. De toekomst zou wel le ren of de koningin verstandig gehandeld had Natuurlijk wilde de koning, dat de te rugkeer van zijn dochter feestelijk ge vierd zou worden, 's Avonds kwamen alle edelen bijeen in de schitterende ridderzaal en er werd een groot feest maal gegeven ter ere van Alvi. Ook de kleine Walder was er bij en hij keek zijn ogen uit naar al dat moois. Er waren edelen en jonkvrouwen in kostbare kledij. Er werden de heer lijkste gerechten opgediend en men dronk de wijn uit glinsterende kristallen bokalen. De kleine jongen zei niets, maar keek met glanzende oogjes toe, totdat hij zo moe werd, dat hij in slaap viel. Koningin Alvi gaf Lugi een teken en voorzichtig pakte zij het kleine prinsje op en bracht hem naar bed. Terwijl ze met hem door de donkere gang liep, keken twee ogen haar na. Het was één van de zwarte ruiters, die zich in een nis verborgen had. Hij wilde precies weten, wat er gebeurde. En terwijl beneden in de ridderzaal het vrolijk feest werd voortgezet, bracht Lugi in één van de grote zalen van de koninklijke burcht de kleine prins naar bed. Zij keek nog even of Wulco, die daar ook lag, goed sliep en toen ging zij weer naar beneden. leven lang is hij van dit denkbeeld doordrongen geweest en uiteindelijk heeft het hem gebracht tot de uit voering van zijn daad, die zulk een grote opschudding zou verwekken. Met valse voorwendsels. Gerard werd door zijn vader naar Döle gezonden om daar in de rechten te gaan studeren. Waarschijnlijk hoopte zijn vader later in hem nog eens een waardige opvolger te vinden of mis schien zelfs, dat zijn van postuur ten gere zoon niet alleen de voetsporen van zijn vader zou drukken, maar hem als rechter in begaafdheid zou over- I reilen en een voorname plaats in het land zou bekleden. Helaas, hoe vaak komen dromen geheel anders uit Balthasar Gerard ging, steunend op zijn voornemen om de prins ter dood te bren gen, zeer sluw te werk. In 1582 trad hij in dienst van zijn neef Jean Dupré, die secretaris was van de gouveneur te Luxemburg. Hier vatte hij het voor nemen op om de in 1580 door Philips II vogelvrij-verklaarde prins te doden. Daarbij zou hij, om tot de prins fe kunnen doordringen, zich een over tuigd volgeling van de hervorming to nen en zich aldus indringen om zijn plan te kunnen volvoeren. En dit ge lukte hem De moordaanslag. Toen hij vernam, dat de aanslag op de prins door Jean Jaureguy was mis lukt, nam hij zich voor in elk geval te slagen. Hij wist de hertog van Par- ma voor zijn plannen te winnen en be vond zich in mei 1584 reeds in Delft, waar hij voorwende een zekere Fran- gois Guyon te zijn, wiens vader om zijn ketterij ter dood was gebracht. Door slinks manoeuvreren slaagde hij er in het hart van Willem van Oranje te vermurwen en zelfs zijn onbeperkt vetrouwen te winnen, zo zelfs dat de prins hem naar de hollandse gezant in Frankrijk zond. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Toen kwam het toeval Gerard te hulp. De hertog van Anjou stierf en hij wist te bewerken, dat hij met dit bericht naar Holland werd gezonden. Zijn eer ste kans om Willem te doden, liet hij voorbijgaan, naar men enerzijds zegt, omdat hij ongewapend was, anderzijds omdat de moed hem ontbrak. Hij was bij deze gelegenheid tot in de slaap kamer van de prins doorgedrongen, waar Willem de Zwijger ziek te bed lag. Zijn voorgewende armoede - hij ging in schamele kledij gekleed - wekte bij de prins medelijden op en deze gaf hem geld om nieuwe kleding en schoei sel aan te schaffen. Weinig kon de prins vermoeden, dat hiermede zijn doodvon nis getekend werd. Van het geld kocht Gerard twee pistolen bij een van de soldaten van de lijfwacht Gevierendeeld. Twee dagen later bevond hij zich weer in het Prinsenhof, zogenaamd om zijn paspoort af te halen. Onder zijn mantel hield hij de twee pistolen. Hij was bang, maar wachtte vol ongeduld op een gunstig moment. Terwijl hij zich van een goede plaats om zijn aanslag te plegen wilde verzekeren, ontmoette hij de gemalin van de prins, Louise de Coligny, en uit geheel zijn houding bleek, dat de man iets ongunstig in de zin had. Niet voor niets vroeg Loui se „Wie is die man met dat onheil spellende gezicht Nadat de prins zijn middagmaal ge nuttigd had, daalde hij de trap van het Prinsenhof af. Het moet bepaald donker zijn geweest op deze trappen. Gerard had zich in de draaiing van de trap verdekt opgesteld en zag zijn kans schoon een (of meer schot knalde en trof de prins dodelijk. Verwarring heerste alom en de moor denaar zocht zich een uitweg. Hij werd echter gevangen genomen, verhoord en gepijnigd en reeds vier dagen na de moordaanslag op 14 juli, werd zijn lichaam op de grote markt in Delft gevierendeeld. Zijn hoofd werd op een staak achter de woning van de prins opgesteld en de stukken van zijn li chaam aan de bolwerken rond de stad opgehangen. Zo ontving hij zijn straf voor een prinsenmoord. Aanvankelijk voer zijn familie er wel bij. Door Philips II werden zij in de adelstand verheven en kregen de ver beurdverklaarde goederen van de prins, waaronder zijn heerlijkheden Lievre* mont, Hostal en Dammartin in Bour« gondië toegewezen. Nog geen eeuw later verloren zij die weer.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1