i El M i! iü r i r Soekarno's bezoek aan Amerika* Pracht 133333 HENGELSPORT ARTIKELEN Fa. Van de Wijngaarf Uw FALCON hangt voor U klaar bij: Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN SCHILDER ZELF MET RALSTON. DROGISTERIJ MOL W N. NTEUWENHUIS SOEST kiest RANG <t)e vmnapmttg. van GEMEENTE BAARN. Tuinman of Tuinman le klasse handen BIJ REGEN OF 50ESTERBERGSCHESTR. 51 SOEST J Een ruime sortering „AVICULTURA' Inkoop van Boeken UW TweiratrMt S-Ss-». Tel, 242* Onmiddellijk nadat Indonesië alle ban den met Nederland heeft verbroken, een Nederlander de dood in heeft ge jaagd na een proces dat vloekte tegen alle beginselen van rechtsbedeling en deze praktijken met andere Nederlan ders voortzet, wordt het indonesische staatshoofd in Amerika als een van de grootsten der aarde ontvangen en gehul digd door de volksvertegenwoordiging. Dit is een vernedering zonder weerga voor een land, waarmee de Verenigde Staten in bondgenootschap zeggen te le ven. En Nederland zwijgt en laat zich trappen. De houding van Nederland is zelfs nog verachtelijker dan uit dit zwijgen blijkt. Terwijl het aan alle kanten door de indonesische daden wordt mishandeld en neergebogen, schijnt het nog hand langers diensten te bewijzen aan de mogendheid, die over hem heen loopt. Een militaire missie van de Republiek der zuid-Molukken, die door nederlands toedoen op Nieuw-Guinea was gestrand, hebben de Nederlanders doen arreste ren. De leden van deze missie, ambone- se officieren, werden weggevoerd naar onbekende bestemming en de documen ten die zij bij zich hadden, werden zon der meer in beslag genomen. En tijdens dezelfde dagen, waarin men Soekarno zijn triomfen te Washington ziet vieren, zijn de hier „geherbergde" Ambonezen zo vol van grieven, dat zij een dagvaarding indienen tegen de ne- derlandse regering. Het aanzien van Nederland daalt. In de wereld èn te genover zijn voormalige indische rijks genoten. Het is het noodlot van Nederland, dat het in zijn indonesische politiek zich voortdurend liet hinken op twee ge dachten. Wij hebben ons overzees ge bied verloren, door deze wankelgang. Wij hebben „politiële acties" gevoerd en zijn terstond terug gekrabbeld, nadat zij volkomen waren geslaagd. Een strak ke lijn heeft steeds ontbroken en daar door hebben wij ons vertrouwen ver speeld. Thans, na de souvereiniteits- overdracht, wordt het onvast beleid voortgezet. voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 Minister Luns heeft te Genève de indo nesische eisen afgewezen, minister Beel verklaarde in de volksvertegenwoordi ging, dat er aan afstand van Nieuw- Guinea niet te denken valt. Maar te- zelfder tijd is er altijd nog een stem ming waar te nemen, die aan de In donesische in het gevlei komt. Soekarno heeft in Amerika gezegd, dat hij vriendschap met de Nederlan ders wil sluiten zodra zij in de over dracht van Nieuw-Guinea berusten. Maar mag iemand in gemoede ver wachten, dat er door de afstand van Nieuw-Guinea enige concessie op eco nomisch gebied in Indonesië zal worden verworven De heren zullen onder alle omstandigheden voortgaan met de ne- derlandse belangen te vernietigen. Af stand van Nieuw-Guinea zou betekenen prijs geven van een rechtspositie en van een politieke en strategische positie, zonder dat er economische voordelen tegenover staan. De annexatie van Nieuw-Guinea is het doelwit, waarop de indonesische poli tiek aanstuurt. Dat is wel ondubbel zinnig gebleken uit de verklaringen in Amerika van het indonesische staats hoofd. Dit verlangen is de bron van alle kwaadaardigheden, waarmee Indo nesië Nederland aanvalt. De grote vraag blijft echter voorhands of zijn opzien barende verschijning in de Verenigde Staten president Soekarno nader heeft gebracht tot verwezelijking van deze begeerte. Ontegenzeggelijk heeft het amerikaanse festijn Nederland gegriefd en voor de wereld, die het aanschouwde, verne derd. Maar bezoeken van staatshoof den en ministers voldoen aan een ze ker schijn, vormen meestal afleidings manoeuvres, gebaren, die de werkelijke problemen verhullen. Wat is er in feite terechtgekomen van de conferentie der russische en engelse leiders in Moskou De russische leiders hebben het benij denswaardig voorrecht genoten door engelse fabrieksmeisjes te worden ge kust, de franse leiders hebben die te derheid ondervonden van sowjet scho nen. Maar tot zaken is men in geen van beide gevallen gekomen. Zo zullen de amerikaanse vuurwerken voor de indonesische heerser uitwalmen, maar hij keert niet terug naar zijn land met de verzekering van de steun der Verenigde Staten bij zijn Nieuw Gui- nese ambities. Juist op dit punt be toonde het Congres zich zwijgzaam en koel. De ovaties aan Soekarno in Amerika gebracht, betekenen een slag in het aan gezicht van Nederland, een verlooche ning van de atlantische bondgenoot. Maar het is niet gebleken, dat Indonesië in zijn anti-nederlandse politiek de Verenigde Staten aan zijn zijde zal hebben. Er is op het ogenblik een twee slachtigheid in de westerse politiek. Aan de ene kant geeft het westen zijn verdediging tegen openlijke of heime lijke agressie van Rusland niet prijs. De opzienbarende verklaring, die Mollet te Moskou gaf, dat Frankrijk, het meest naar de Sowjet geneigde land van Eu ropa, aan zijn bondgenootschap onvoor waardelijk getrouw zou blijven, geef er blijk van dat 't westelijk blok zijn anti thetische houding tegenover Rusland niet prijs geeft. Ook Engeland en Ame rika gevoelen nog niets voor de coëxis tentie. Maar aan de andere kant is er een wedstrijd ontstaan om de gunst der neutrale of neutraal zich voordoende landen. Daartoe behoren India en In donesië. De koude oorlog blijft door gaan, maar hij is niet een strijd met de wapenen, hij is een strijd om cre- dietverlening en leveranties. Soekarno heeft het in Amerika onomwonden uit gesproken hij kan alle kanten uit. Op meesterlijke wijze maakt hij gebruik van de wip-plank-positie die hij in neemt. Vóór de wereldoorlogen kende men de geheime diplomatie. Tegenwoordig kent men de voortzetting daarvan in de ver hulde diplomatie. Men richt ontmoetin gen in tussen de staatslieden uit de tegengestelde kampen. Men geeft el kaar weidse maaltijden, men klopt el kaar op de schouder. Maar de werkelij ke tegenstelling wordt niet overbrugd. De ontvangst van Soekarno in Ame rika past in het schema van de wed strijd om de gunst van de (semi-)neu- tralen, niet in dat van de verdediging van het westen. DE RALSTON SPECIALIST TORENSTRAAT 4 TEL. 3251 Wij zijn verbitterd over de smaad, waarmee de Verenigde Staten ons be jegenen, maar als wij realistisch den ken, dan kunnen wij uit het indonesi sche bezoek aan Amerika niet afleiden, dat de Verenigde Staten zullen mede werken aan de bezetting van Nieuw- Guinea door Indonesië, hetgeen een dolkstoot zou zijn in de strategische positie van het westen. De president van Indonesië heeft zijn bezoek aan Amerika benut om zijn land schoon te wassen van de ernstige be schuldiging van rechtsverkrachting, die uit de gehele wereld tegen Indonesië oprijst naar aanleiding van het proces Jungschlager. Het lag op zijn weg. Maar hij heeft nagelaten de onomsto telijke bewijzen van de juristen te weerleggen. Hij heeft autoritaire verkla ringen gegeven en toespelingen ge maakt op geheime documenten en ge heime wetenschap, zonder op de zaak zelve in te gaan. Aldus openbaarde zich tijdens deze luisterrijke ontvangst de voosheid van het indonesische rechts- beleid. En wat mogen wij nu van de neder- landse regering verlangen Hoe de kaarten ook mogen liggen, het verlies van aanzien geeft aan een staat altijd een gevaarlijke klap. Niet alleen in ideëel opzicht, maar ook realistisch bezien heeft de eer van een mogend heid grote betekenis. Een staat, die zich aan de verachting prijs geeft, kan zich noch politiek, noch economisch doen gelden. Wij mogen verlangen, dat Nederland op enigerlei wijze blijk geeft van de ontstemming der Nederlanders over de smaad, die ons voortdurend wordt aan gedaan. Ten aanzien van Indonesië heb ben wij belangrijke troeven in han den. Maar wij moeten de strijd aan durven. LOODGIETER ELECTRICIËN Van Weedestraat 23 TeL 2577 MR. DR. C. BERKHOUWER VOOR DE V.V.D. Mr. dr Berkhouwer heeft, in het Oranje- Hotel, voor de V.V.D. gesproken over de houding van de liberaal bij de ver kiezingen van 13 juni. De liberaal dient te leven op een wijze, die een vrij man waardig is en er zich van bewust te zijn, dat het liberalisme veel ouder is dan het socialisme, al is het in ieder tijdvak anders. Prof. Huizinga schreef in de oorlog zijn cultuur-filosofisch testament met „Ge schonden Wereld" en hij merkte in dit werk op, dat na de oorlog voor het Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los ci 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. liberalisme een herstel tot de oude waardigheid nodig zou zijn en de heer Berkhouwer belichtte de huidige po sitie van de liberalen in de V.V.D. tegenover binnen- en buitenland. In de chaotische tijd waarin wij leven blijkt nog steeds, dat macht meer be tekent dan recht en daarnaast is op vallend, dat de staatkundige ontwikke ling en éénwording in de wereld geen gelijke tred houden met de technische vooruitgang. De idee van de wereld federalisten is nog een utopie. De houding van ons land in deze chao tische wereld dient zelfbewust te zijn. Nederland kan niet self-supporting zijn, maar daartoe is geen enkel land meer in staat. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Deze afhankelijkheid behoeft de zelf bewustheid echter niet nadelig te be ïnvloeden. Voor ons geldt niet alleen „exporteren of sterven", maar ook „im porteren of sterven" en dit veroorzaakt onze afhankelijkheid. In onze verbinding met de westerse mogendheden dienen wij echter te to nen, dat wij ons niet willen laten rin geloren. Wij willen wel samenwerken, maar niet als een mindere. De V.V.D. stelt prijs op vrijheid in bin nenlandse en buitenlandse aangelegen heden. Een toenaderingspoging van de Russen mag niet worden afgeslagen al dient men terdege op zijn hoede te zijn. Tegenstanders van de V.V.D. hebben het doen voorkomen alsof er door de partij van Oud naar de Russen gelonkt werd toen de wens te kennen gegeven werd te komen tot een betere verstand houding met Rusland, maar dit verwijt kan men dan ook Qhurchill maken, die van mening is, dat een verenigd Europa slechts tot stand kan komen wanneer Rusland deelneemt. De heer Berkhouwpr toonde zich ver ontwaardigd over de houding van de regering in indonesische zaken en de treurige aanpak vgn de belangen van oud-militairen en 'oud-gevangenen uit het voormalig Nederlanls Indië. Jung- sehleger is te gronde gegaan aan een proces zonder recht en Soekarno speelt thans in Amerika voor vrijheidsheld. Onze regering had het recht aan haar kant maar streed er niet voor. Van Weedestraat 8, Soestdijk, Telefoon 2458. Ziekenfonds leverancier. ZEISS-PUNKTAL GLAZEN. De V.V.D. is in 1952 buiten de rege ring gehouden omdat Oud Drees bele digd zou hebben. Drees zelf heeft ver klaard hiervan niets af te weten, maar de V.V.D. werd buitengesloten en heeft daarvan geen spijt. De 9 kamerleden hebben steeds een geluid laten horen dat er zijn mocht en zij hebben op positie gevoerd, niet om de oppositie maar om het belang van het land. Minister Drees heeft laatst gezegd, dat er nog steeds te veel geld naar weini gen gaat, maar in feite gaat er teveel geld naar één en dat is de staat. Op 8 miljoen inwoners hadden wij 67000 ambtenaren en thans hebben wij er 167000. De belastinginkomsten ble ven steeds boven de raming, maar er blijft niets over. De regering speelt mooi weer met behulp van de hoogconjunc tuur en het socialistisch deel eist het monopolie van de sociale rechtvaardig heid op alsof het Drees en Suurhof zijn, die op eigen houtje de definitieve wettelijke regeling van de ouderdoms voorziening in orde brachten. Merkwaardig was echter, dat Oud de meest principiële uiteenzetting in deze zaak gaf. Dit is begrijpelijk wanneer men bedenkt, dat de V.V.D. het ver groten van de menselijke vrijheid zoekt in het bestrijden van de armoe, zodat deze regeling geheel in de V.V.D.-sfeer ligt en het was de V.V.D., die zijn ver ontwaardiging toonde over het in min dering brengen van de pensioenen. Men moet zich afvragen of in een so cialistische staat de geestelijke vrijheid gewaarborgd is. Bij de wet op het cre meren is dit zeker niet het geval en bij de zondagswetgeving ook niet. De V.V.D. wil waken tegen het aan tasten van deze geestelijke vrijheid en in 1952 hadden 500.000 mensen vertrou wen in het werk van de V.V.D. Er is veel te doen want de woningnood is nog groot, het huurprobleem vraagt een oplossing en die bereikt men niet met dirigisme. „Ga met Oud en de V.V.D. voor uw recht en uw vrijheid". Met deze woor den besloot mr. dr. Berkhouwer zijn toespraak. MOTOR- EN AUTOCLUB SOEST. De motor- en autoclub „Soest" heeft een rit gehouden voor motoren en au to's, waarvoor vrij geringe belangstel ling bestond. Tien auto's reden mee en de heer J. Groart won de eerste prijs. 2. H. Zimmermann. 3. J. Breunissen. Bij de motoren had mevr. Schmidt geen moeite de eerste prijs te winnen, daar zij, als enige, de rit voor motoren reed. De secretaris, de heer Willemars, reikte na afloop de prijzen uit. De eerste drie autobestuurders hadden elk 3 straf- punten. DE DUIVEN VLOGEN. De vereniging „De Zwaluw' nam deel aan de wedvlucht vanaf Maastricht. Afstand 150 k.m. In concours 333 dui ven. Gelost met N.W.-wind om 8.15 u. Aankomst eerste duif 10.27.32. Snelneid 1127,85 m. per minuut. Aankomst laat ste prijsduif 10,46.39. Uitslag H. Gorissen 1 4 16 17 61 63. W. Krijt 2 11 19 49 74. J. Ottens 3 28 47. P. de Bes 5 6 12 29 37 45 55, G. Haks 7 10. A. Snijders 8 33 64 68 81. J. Groen 9 27. C. Coerman 13 72. A. van Dorrestein 14 24 25 54 58 73 79. V Reyerse 15. C. van Soest 18 31 53 69 77. A. v. d. Pol 20 26. A. Hilhorst 21 50 G Visser 22. J. van Breukelen 23. C van Veen 30 38 51. P. Wolfsen 32 36 80. B. Roest 34 59. J. Leek 35. A. Rijksen 39 43 65. F. Limburg 40. W. Grift 41. J. v. d. Belt 42. G. Sukel 44 .A. Kriek 46. P. Grift 48. H. Smit 52. J. Rauch 56 78. R. Schiffart 57 76. N. van Veen 60. H. Onwezen 62. J. v. d. Brakel 66 67. A. Donselaar 70. L. van Klooster 75. De vereniging „De Vriendschap nam deel met 299 duiven. Aankomst eerste duif 10.25.23. Snelheid 1152,85 ra. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.40.28. Uitslag H. Verkerk 1 10 46. C. Dijk man 2 63. Z.K.H. Prins Bernhard 3 28 29 72. Koster-Altenaar 4 15 19 20 49. A. Waayenberg 5 24. J. Hodde 6 8 47. E. C. van Daatselaar 7 42 56. G. Rijk sen 9 50 55 59 61. W. Roest 11 54. Jac. Stalenhoef 12 13 18 73. G. Sikkelbein 14. J. Onwezen 16 26 33. D. J. Bos 17 23 30 70 71. A. de Heus 21 31 44. E. Veerman 22 25 39 40 48 68. A. van Soeren 27. J. Duiser 32 34 51 52. G. Su kel 35 74. Th. De Muynck 36 64. F. Groenesteyn 37. P. Wagner 38 43 69. J. Rijnders 41. W. Nieuwenhuis 45 60 75. G. H. v. d. Broek 53. J. Gaasbeek 57. H. Kaats 58. G. Teeken 65 66. G. Hooyer 67. KORFBAL K.V.S. K.V.S. heeft een zeer bevredigend weekend achter de rug. Zaterdag ging het tweede twaalftal met slechts tien spelers naar Nijkerk, op bezoek bij Sparta. Zij kwamen met de volle winst thuis, dank zij doelpunten van mej. H. Es en de heren Klomp, Kreger en Maris. Maandag ging het met twee twaalftallen naar Zeist, om deel te nemen aan de G.U.K.B.-series. K.V.S. 1 behaalde in de tweede klasse de eerste prijs, een fraaie medaille. Zij speelden de volgen de wedstrijden K.V.S. 1Samos 5 2-0, door doelpunten van aanvoerder Kos ter. Excelsior 2K.V.S. 1 11. Hier scoorde Van Keeken voor K.V.S. K.V.S.- R.D.Z. 1 31. De doelpunten werden gemaakt door Van Keeken, Hovius en mej. H. Es. Het tweede twaalftal was iets minder gelukkig en viel buiten de prijzen. Hier werden gespeeld S.V.M.M. 1K.V.S. 2 12, met doelpunten van mej. Visser en Maris). K.V.S. 2K.V.O. 1 03. K.V.S. 2K.V.O. 2 30, met doelpunten van mevr. Hovius, Thorn en Maris). K.V.S. 2Edo 1 40. In de laatste wedstrijd scoorde mevrouw Lodewijks tweemaal en de heren Thorn en Maris ieder eenmaal. Bij de Dienst van Publieke Werken, af,j p, soenen, kunnen, naar gelang van bekwaamt?"'" worden geplaatst enige tuinlieden in de Vereisten grondige theoretische en practische bekwaamheid. Bezit van het diploma le en/ f knecht-hovenier van de Kon. Ned. Mij. voor 2/ ,2e bouw en Plantkunde strekt tot aanbevelr Weekloon Tuinman 61.92-/ 68.16. Tuinma?®', klasse 66.72-/72.96. le Bij gebleken geschiktheid volgt aanstelling in v dienst. Sollicitaties met uitvoerige inlichtin binnen 8 dagen te richten aan de Directeur Se" Publeke Werken, Eemnesserweg 52 te Ba""1 Het is de Hamamells die 't 'm doet BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 384 biggen in prijzen van 45.tot 60.en 3 drachtige zeugen van 300.— tot 375. Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 12,25 tot 13.Middenprijs 12,60. Prijs per k-g. 204. Handel vlot. BRAND. Tussen Bosstraat, Den Blieklaan en spoorlijn gingen 4000 m2. in brand en men vermoedt, dat een onvoorzichtige jongen de brandstichter is. De nevel spuit was er snel bij om te blussen. Het nablussen vergde enige tijd van de brandweer. L___ 1 TELEFOON 2400 VINDT U BIJ SOESTERBERGSESTRAAT 59 SOEST TELEFOON 3915 Laat Uw SCHOOR STEEN VEGEN door de vakman. J. H. Schle- baum Jr. Erkend Schoor steenveger. Troelstra- straat 2, Tel. 3732, Soest. „Het Kaperschip", Brink-1 straat 15, Telefoon 2525, Baarn. BEKIJKEN f KLEDING U kunt er rustig onder zijn als U zo n japon draagt in de moderne prinsessen ja. BETER GEKLEED, MINDER BESTEED DOOK MIDDEL VAN

Soester Courant | 1956 | | pagina 2