Soest voor 30 jaar. DERDE BLAD SOEST VRAGENDIEN ST. Vo-o-K ^LaaEiteiUu-aede'i VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 25 MEI 1966. Ook in Soest werd dertig jaar ge leden voor het eerst de Moederdag gehouden, die overgewaaid was uit En geland. Er was in onze gemeente zoveel deining ontstaan door de belasting-na vordering van de gemeente, dat niet alleen een brief naar de Koningin ge stuurd werd, maar ook een vereniging opgericht werd, die bestond uit men sen van velerlei gezindten, die er naar streefden alle gemeentebelangen te bevorderen, van leer wilden trek ken tegen alles wat tegen de gemeen tebelangen indruiste, kortom Soest hoog wilden opstoten in de vaart der volken. Er werden vergaderingen gehouden, verzoekschriften samengesteld en ver zonden en de minimum-contributie be droeg 50 cent per jaar, dus je hoef de geen machtig inkomen te hebben om lid te zijn. Het comité van oprichting bestond uit de heren Bloupot, Buning, Clements, Dekking, Van Doorne, Van Duren, Groenman, Haver, De Koning, Lamoraal Wichers, De Lange, Muts, Van Olden- borgh, Ran, Steen, Tensen en Wiersma. Deze club noemde zich Plaatselijk Be lang. Door de penningmeester van het Plaatselijk Comité Soest voor de Olym piade 1928 werd als eerste bijdrage 250.overgemaakt naar het Natio nale Fonds te Amsterdam. Wie de gevonden voorwerpen van dertig jaar geleden leest kan dezelfde zaken in 1956 bij het verlorene aan treffen, maar dan zonder rijwielbelas- tingplaatjes en carbidlantaarns. „Tengevolge van de ondragelijke hitte zijn in onze gemeente drie per sonen bezweken; zij moesten worden bijgebracht". Ze waren dus niet be zweken, alleen maar flauw gevallen. Omdat het zo heet was raadden de textielzaken aan een linnen costuum te kopen, dat je al voor 13.50 je eigendom kon noemen. Het stations koffiehuis adverteerde, dat er in een koele zaal gedanst zou worden. Het komisch duo Steensel zou dan voor veel gelach zorgen, zodat je weer warm kon worden. En veel limonade drinken was goed tegen de hitte. De brand- stoffenhandelaren keken echter in de toekomst en deelden per advertentie mee, dat die hittegolf bijzonder ge schikt was voor het opslaan van ko len. Het zou heus wel weer eens gaan vriezen. „Stemt woensdag niet zwart of rood, maar stemt uitsluitend nr. 1 van lijst 26, den eminenten staatsman Prof. mr. A. van Gijn", raadde een enorme ad vertentie aan. Nu zal die meneer Van Gijn best eminent geweest zijn, maar dan is dat wel wat in het vergeet boek geraakt, want ik neem aan, dat weinigen van ons de naam van die eminentie kennen. Anderen waren van mening, dat je no. 1 van lijst 14, dr. Schoking, moest stemmen. Dat zal dan ook wel gebeurd zijn. -Na de stemming voor de tweede kamer bleek, dat de Katholieke Staats partij 30 zetels kreeg, A.R. 13, C.H. 11, S.D.A.P. 24, Liberalen 9, Vrijzinnig De mocraten 7, Plattelanders 1, Commu nisten 1, Staatkundig Gereformeerden 2, Hervormd Gereformeerden 1 en. R.K. Volkspartij 1. In Soest kreeg de R.K. Staatspartij 1619 stemmen, de R.K. Volkspartij 56, A.R. 837, C.H. 495, Liberalen 491, Vrij zinnig Democraten 461, S.D.A.P. 646. De vrijdenkers, de bezuinigingspartij, de socialistische partij, de ned. nat. partij en de plattelanders kwamen geen van alle aan de tien stemmen. Een paar dagen voor de verkiezingen kwam er een meneer van de Vrijzinnig Democratische Bond een verkiezingsrede houden en toen hij klaar was ging een A.R. man met hem in debat. Daar zit wat in. Nu is iedereen het altijd met iedereen eens op zo'n verkiezings bijeenkomst, waar alleen gelijkgestem den het woord voeren. „Met ingang van 6 juni a.s. zal de melkprijs wederom verhoogd worden en op 16 cent komen". Ook dit lezen wij in een Soester Courant van 30 jaar terug. De eerste vergadering van de nieuwe vereniging, die zich Plaatselijk Belang noemde, vond plaats op de dag dat afwijzend beschikt werd op het schrij ven van Soester ingezetenen aan H.M. de Koningin en Gedeputeerde Staten, met het verzoek die navordering nie tig te verklaren. Gemeenteraadsleden zouden zich wel kunnen aansluiten bij de vereniging, maar geen bestuursfunk- tie kunnen vervullen, daar zij anders in een scheve positie kwamen. In het bestuur namen zitting de heren Groen man, Van Duren, Hofslot, Bloupot, Man en De Lange en mevr. Van de Man delen. P.V.O. ging naar Nijmegen, kwam er aan, speelde en overwon, waarmee de eerste prijs in de ereafdeling be haald werd en dat was het hoogste wat men kon bereiken. De leider van het fanfarecorps, directeur H. Kok uit Amsterdam, ontving de directeursprijs. De intocht van P.V.O. in onze gemeen te werd een ware zegetocht en de be langstelling van het publiek was enorm. P.V.O. had toen graag de directeur en de leden een gezellige avond wil len aanbieden om de overwinning te vieren, maar de centen ontbraken. Er werd dan ook een oproep gedaan om de bevolking aan te sporen voor het kranige corps geld te offeren. PUZZLERIT ONS GENOEGEN. De eerste puzzlerit van Ons Genoegen is gehouden over 21 km. Er namen 22 koppels deel. De uitslag was 1. D. Hoolwerf en G. Vlug, 5 strpnt. 2. H. Blankestein, 11 pnt. 3. Mej. W. v. d. Broek en G. v. d. Broek, 11 pnt. 4. Mevr. B. v. d. Broek en B. v. d. Broek, II pnt. Mevr. H. Rouwendaal en H. Rouwendaal, 12 pnt. B.D.C. WINT VAN AMERSFOORTSE BOYS. De eerste competitiewedstrijd van B.D.C. was een overwinning, de laatste ook en nu was het de kampioen, Amers- foortse Boys, die het tegen de Soes- tenaren moest afleggen. Voor de aan vang van de wedstrijd complimenteerde B.D.C. de gastheren met het behaalde kampioenschap. B.D.C. was direct goed in de aanval en na een kwartier doelpuntte J. v. d. Lugt uit 'n voorzet van Van Breukelen. Aan de andere kant had keeper Van 't Lam niet over pech te klagen toen hij al gepasseerd was en H. v. d. Lugt de bal van de lijn weg kon halen. In de tweede helft maakte Kraak de ge lijkmaker, maar vijf minuten later scoorde middenvoor Brouwer het twee de doelpunt voor B.D.C. Amersfoortse Boys gaf zich echter nog niet gewon nen en Van Bekkum zorgde voor de gelijkmaker. Het harde schot dat hij loste zou geen probleem voor keeper 't Lam gevormd hebben als de bal niet van richting veranderd was. Drie minuten voor het eind van de wedstrijd maakte Van Breukelen het winnende doelpunt (23) voor B.D.C. S.P.S. V.-V OLLE YBAL. Op dinsdag 22 mei heeft S.P.S.V. deel genomen aan een volleybaltoernooi, dat werd georganiseerd door de Nijmeegse Politie Sportvereniging, in verband met het 25-jarig bestaan. Dit toernooi was verdeeld in 2 poules. In poule 1 speelden de politiesportverenigingen Utrecht, Venlo en Eindhoven, in poule 2 Soest, Nijmegen en Roermond. Om precies elf uur opende de voorzit ter van Nijmegen dit toernooi met een woord van welkom aan de deelnemers, waarna de wedstrijden begonnen. Door een 20 overwinning op Roer mond wist S.P.S.V. de finale te berei ken, terwijl in poule '1 Utrecht, door overwinningen op Venlo en Eindhoven, in de finale kwam. In de eerste game tegen Utrecht ging Soest met 152 roemloos ten onder. In de tweede game herstelden de spelers zich echter kranig en zij kwamen met 1412 voor te staan. Een verkeerde opslag maakte echter aan alle illusies een eind. Met 1614 won Utrecht ook de tweede game en daar mee de eerste prijs. Soest kwam in het bezit van de tweede prijs, een beker. Derde werd Nijmegen, vierde Venlo, vijfde Eindhoven, zesde Roermond. N.V.E.V. Donderdag 31 mei houdt de bekende radiospreker dr A. J. van Leusen, voor de leden van de Ned. Vr. Electr. Ver., in hotel „Zeiler" te Baarn, een lezing over „Ouder worden en gelukkig zijn" onder het motto „Tijdelijk uitgescha keld". Op woensdag 4 juli maken de dames een excursie naar de Deventer Koek- fabrieken. Mevr. V. Moet mijn kostganger als hij met vacantie gaat ook betalen, zo ja, hoeveel. Antwoord Gewoonte is, dat indien ie mand met vacantie gaat, langer dan 5 volle dagen, hij twee/derde van het kostgeld betaalt. Mevr. J. C. B. Onze watermeter is in de vorstperiode stuk gevroren, welke wij als huurder moeten laten repa reren. Zijn onze kosten, omdat de put buiten in de tuin ligt, niet voor re kening van de eigenaar AntwoordAls daaromtrent niets in het huurcontract vermeld staat, vallen dergelijke kosten, bevroren waterleidin gen enz. onder geringe en dagelijkse reparaties, welke ten laste van de huur der komen. Dit neemt niet weg, dat u uiteraard kunt trachten van de ei genaar gedaan te krijgen, dat hij geheel of gedeeltelijk deze kosten overneemt, in gezamenlijk minnelijk overleg. Abonnee. -Mijn dochter, 18 jaar, is reeds 3Vz jaar werkzaam in een huis houdelijk betrekking bij een particu lier. Zij heeft nog nimmer een vrije dag gehad, behalve dan als zij die nam tegen inhouding van loon. Is dat wel in orde AntwoordWettelijk we], want huis- FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 houdelijk personeel, in dienst bij een particulier, heeft geen andere rechten dan eventuele uitkering bij ziekte, waar voor zij moet zijn ingeschreven bij de bedrijfsvereniging voor detail en am bacht, Maliebaan Utrecht. Zij moet ver der elke week (of maand) een zieken- coupon ontvangen van haar werkgeef ster, waarmede "zij de verschuldigde premie als verplicht verzekerde moet betalen. Zij dient zich derhalve te la ten inschrijven bij een erkend zieken fonds en aan de bode van dit fonds de ontvangen ziekencoupon afgeven. Wat nu verder betreft de vrije dagen en het geen vacantie krijgen, delen wij u mede, dat dit berust op de overeen gekomen dienstvoorwaarden bij de in diensttreding. Haar werkgeefster be hoeft geen vacantie te geven, ook geen vacantietoeslag, maar dit is echt „ou derwets". De vraag naar huishoudelijk personeel is groot, dus u kruit zeer zeker wel betere dienstvoorwaarden be dingen. Iedere werknemer tegenwoor dig heeft recht op vacantie met door betaling van loon plus eventueel va cantietoeslag, dus waarom huishoudelijk personeel niet Laat uw dochter der halve een nieuwe overeenkomst sluiten of een andere betrekking zoeken en er die arbeidsvoorwaarden bij bedingen. M. - Is het raadzaam vrijwillig rente zegels te blijven plakken, dit in ver band met de a.s. ouderdomsverzekering Antwoord Ja, u doet er verstandig aan door te blijven plakken, want op de uitkering wordt niets gekort. U hebt er dus alleen maar voordeel van t.z.t. J. D. S. Is het inderdaad zo, dat niet. een ieder het recht zou hebben, toe gang te verkrijgen tot de beurs te Am sterdam, om te kunnen kopen en ver kopen, omdat - voorzover ik weet - dit alleen maar zou zijn toegestaan aan door de regering beëedigde personen, zoals b.v. commissionairs, makelaars, agenten AntwoordDe amsterdamse beurs is uitsluitend toegankelijk voor de leden van de Vereniging voor de Effecten handel, gevestigd Beursplein 5 te Am sterdam. Dit instituut tracht er voor te zorgen, dat haar leden voldoen aan bepaalde normen van vakkennis, ka pitaalkracht en betrouwbaarheid. Wij raden u aan om u voor nadere inlich tingen, zo u die wenst, tot bovenge noemd adres te wenden.

Soester Courant | 1956 | | pagina 9