To/>? RDTERDDN FUR Oi TWEEDE BLAD SPORT IN JULI. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Huidgenezing DE STEMBUS ROEPT. Het A.B.C. van Uw succes Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN WALDER EN WULCO Acht Soestenaren maken boot tocht van het Rode Kruis. Een sterk staaltje WITTE POMPEN VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG I JUNI 1956. De jaarlijkse sportweek heeft een goe de naam gekregen in onze gemeente dank zij de moeite welke de Soester Sportfederatie zich bij de organisatie van dit gebeuren telkens weer geeft. Dit jaar belooft het een bijzonder at- traktief gebeuren te worden, want van 14 tot en met 21 juli zullen ploegen uit 4 landen elkaar op sportgebied be strijden. Belgen, Luxemburgers en Duitsers, in totaal 150 man, komen naar Soest en worden op zaterdag 14 juli op het raadhuis door het gemeentebestuur ont vangen. Te 6 uur zal er een gemeen schappelijke maaltijd zijn om kennis te maken met de gastheren. Zondag 15 juli is een rustdag en op maandag 16 juli is er een mars door Soest van de buitenlandse gasten en de Soester sportverenigingen, met een défilé bij het gemeentehuis voor de burgemeester. Om kwart voor acht volgt dan een vlaggenparade op het terrein aan de Schrikslaan en om 8 uur vindt de vierlandenwedstrijd in het dames- turnen plaats tussen ploegen uit Geel (België), Vianden (Luxemburg), Soest (Westfalen) en Soest (Nederland). Op dinsdag 17 juli wordt er door de volleyballers van de vier landen een halve competitie gespeeld. Op woensdag 18 juli spelen de voet balelftallen van de deelnemende Bel gen, Luxemburgers en Nederlanders te gen elkaar. De Duitsers hebben van hun voetbal bond nog geen toestemming kunnen krijgen, zodat voorlopig de wedstrijden België-Luxemburg, België-Soest en Lu xemburgSoest vastgesteld zijn. Het Soester elftal zal samengesteld heeft om het terrein aan de Bosstraat, daar de Schrikslaan geen kleedkamers heeft. De voorzitter was van mening, dat het terrein Bosstraat veel te ver uit het centrum ligt, terwijl de school aan de Beetzlaan als kleedgelegenheid gebruikt kan worden. Voor het zover is zal er nog wel iets aan de akkomidatie van het veld aan de Schrikslaan gedaan worden hoopt het bestuur. Er zal bekeken moeten worden hoe de buitenlanders bezig gehouden moeten worden wanneer er niet gesport wordt, want ze kunnen overdag niet geheel aan hun lot overgelaten worden. Het bestuur van de Sportfederatie hoopt hierin medewerking van de leden van de sportverenigingen, het gemeentebe stuur en V.V.V. te krijgen. Na de pauze kwam de wens van het bestuur ter sprake tijdens deze sport week, naast de 4 vlaggen van de deel nemende landen, de federatievlag te zien wapperen. Het ontwerp van dok ter Schutte ligt nog steeds klaar, maar een vlag is duur en het zou prettig zijn als de aangesloten verenigingen met 'n bijdrage van ten hoogste tien gulden per vereniging voor deze vlag zouden kunnen zorgen. Het was weer de voorzitter van S.E.C., NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Huidzuiverheid- Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder worden door een elftalcommissie, even als voor de jaarlijkse wedstrijd Baarn- Soest, die op 12 juli gehouden wordt, en het ligt in de bedoeling, dat het sterkste elftal zal spelen dat onze ge meente kan opbrengen, zodat het niet gezegd is, dat spelers van -iedere vere niging een plaats krijgen. Op donderdag 19 juli vindt de vier landenwedstrijd zwemmen plaats; 50 m. borstcrawl, 50 m. rugslag, 50 m. schoolslag, 3 x 50 m. wisselslag en een waterpolowedstrijd tussen Soest en een combinatie van de Belgische, Luxem burgse en Duitse deelnemers. Op vrijdag 20 juli de vierlandenwed strijd wielrennen over 80 k.m. met klas sementen. Op zaterdag 21 juli vindt dan de jaar lijkse sportdag van K.P.S. plaats, zodat de buitenlanders de gelegenheid krij gen deze bij te wonen. 's Avonds vindt dan in restaurant „Eem- land" de prijsuitreiking plaats en het ligt in de bedoeling hiervan een ge zellige avond te maken. Zondag 22 juli vertrekken de buiten landers. Dit programma werd bekend gemaakt door de voorzitter van de Soester Sport federatie, de heer W. J. Schaffelaar, op de vergadering, welke dinsdagavond in gebouw „Ludgardis" gehouden werd. Aanwezig waren de afgevaardigden van de Duinkikkers, de Soester Tennisclub, Crescendo, S.T.C., Olympia, S.E.C., Hockeyclub, Edo, Shot, S.V.V, B.D.C.- voetbal en handbal en de ijsvereniging Peter's Baan. Voor de huisvesting van de buiten landse gasten wordt de hulp van de leden der sportvereniging ingeroepen. Een commissie, bestaande uit de heren Hoyng en Kolthof, aangevuld met 3 leden van de 3 gymnastiekverenigingen, zullen de huisvesting verzorgen en er gaan folders rond waarin men verzocht wordt voor een week een buitenlandse gast op te nemen. Vanzelfsprekend bestaat de kans, dat binnenkort uitwisseling zal plaats vin den, zodat dan de Soester sportslieden gebruik zullen moeten maken van de gastvrijheid van Belgen, Luxemburgers of Duitsers. Het ligt in de bedoeling zoveel mogelijk er voor te zorgen, dat de buitenlandse gasten ondergebracht worden bij beoefenaars van hun eigen sport om 't contact te vergemakkelijken, terwijl men graag frans-sprekende gas ten ziet in gezinnen waar iemand is die de franse taal meester is. Met duits zal het gemakkelijker zijn. Het bestuur van de sportfederatie naemt aan, dat er geen moeilijkheden zullen zijn bij het onderbrengen van de duitse gasten. Dankbaar werd het voorstel van de S.E.C.-voorzitter aanvaard te zullen zorgen voor de huisvesting van 20 man bij leden van zijn vereniging. Als terrein werd het veld aan de Schrikslaan gekozen, doch S.E.C. vindt het vreemd, dat men niet gevraagd die met voortvarendheid deze zaak uit de weg wilde ruimen en graag zijn me dewerking wil verlenen, maar enkele andere verenigingen deden het voor komen alsof dit tientje het faillisement van hun vereniging zou betekenen en het liep uit op een fonds, dat met vrij willige bijdragen zal trachten een vlag te krijgen. Het was wel een benauwd eind van de avond, waarop bleek, dat er hard door het bestuur van de sport federatie gewerkt is. Veel geestdrift wekt de aanstaande verkiezingsstrijd niet op. Er heerst een tastbare onverschilligheid. Dit is op zichzelf een merkwaardig verschijnsel, maar het is zeker opmerkelijk, wanneer men de politieke lauwheid vergelijkt met de bruisende belangstelling, die er voor maatschappelijke vraagstukken aanwezig is. Ons volk onttrekt zich geenszins aan de publieke zaak, maar het wendt zich af van haar politieke vormen. De ietwat landerige stemming, die ten aanzien van de politiek om ons heen hangt, mag ons er echter niet van weerhouden onze plicht als kiezer te vervullen. Dit is een wettelijke plicht, maar het is ook een zedelijke plicht. Zonder een uit spraak der kiezers kan de democratie niet functioneren. Door niet te kiezen of blanco te kie zen verloochent men zijn staatsburger schap, begaat men een zonde tegen de gemeenschap, waarin en waardoor men leeft. Hoe wij zullen kiezen, dat heb ben wij te toetsen aan onze overtui ging. Het is een zegen, dat Nederland nog volgens beginselen leeft en het begin sel moet op de eerste plaats gelden bij de stem. Maar toch heeft het ons ver wonderd, dat er belangrijke persorga nen zijn, die zich verheugen over het uitsluitend stemmen op de partij, zon der dat de kiezers zich rekenschap ge ven van de persoon, wie zij hun gunst toebedelen. Een gezaghebbend orgaan als de „Nieuwe Rotterdamse Courant" heeft van deze gunst blijk gegeven. Wij onthouden ons van een advies op welke partij men stemmen moet, maar wij komen op voor de voorkeurstem. Als er één middel bestaat om de nivel lerende werking van de evenredige vertegenwoordiging te bestrijden en ons volk opnieuw van politieke belangstel ling te vervullen, dan is dat het uit brengen, binnen de partij die de onze is, van een stem op een bepaalde per soonlijkheid. Het is de enige manier om de verschillende stromingen binnen de politieke partijen haar gelding te geven, terwijl tevens de partij-eenheid blijft bewaard. Onze politieke partijen hebben een pro gressieve en een behoudende vleugel. Het is van evenveel belang voor de beoordeling van de verkiezingsuitslag, hoe de linkse en rechtse vleugels uit de stembus zijn gekomen, als dat men weet, welke partijen de meeste stem men hebben gehaald. Het uitbrengen van voorkeurstemmen preciseert de stembus-uitslag. In het biezonder bij de partijen op confessionele grondslag heeft de voor keurstem betekenis. Men is er daar in geslaagd de partij-eenheid te behouden, terwijl de stromingen binnen het par tijverband door het verschil in per sonen zich doen gelden. Hetgeen aan de verkiezing zin geeft, is, dat het oordeel van de kiezer tot zijn recht komt. Dat men zich voor de partij, welker beginselen men aanhangt, verklaart, ligt in de rede. Maar de open baring van de volkswil komt onvol doende tot uiting, wanneer er schema tisch wordt gestemd. De vraag is niet alleen komt mijn partij in een zo gun stig mogelijke positie maar ook door welke vleugel van mijn eigen partij zal die partij zo sterk mogelijk in de kamer worden vertegenwoordigd Aan het toe laten van candidaten van verschillende economische richting naast elkander, ontlenen de christelijke partijen het recht, zich „volkspartijen" te noemen. Het acht geven op de persoon, die men kiest, kan de bestaande politieke on verschilligheid opheffen. Het stemmen beperkt zich dan niet tot een automa tische daad - want ieder weet wel naar naar welke partij zijn voorkeur uitgaat - maar het wordt een actief medewer ken, een zich rekenschap geven van de problemen die aan de orde zijn. Van de nederlandse kiezer wordt een groter mondigheid verwacht. Wie is op de hoogte van het in gewikkeld samenstel van vraagstukken, die naar een oplossing hunkeren in on ze tegenwoordige samenleving Maar indien de kiezer nalaat zich op de rofessor Zijn inaugurale rede zou minder aandacht trekken als zijn gevlekte toga. Gelukkig is er rimal Ook Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tel. 216 tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen - 1 wordt door de meest gevoelige mee ig vefdregenl (ROT ER» hoogte te stellen, dan verliest de de mocratie haar kracht en eindigt zij met zich zelf in een dictatuur van par tijen te verloochenen. De taak der partijen is de verkiezings strijd te organiseren en het partijbe ginsel te bevestigen. Zij zullen niet sla gen in hun opdracht, wanneer zij zich bepalen tot het decreet „Stemt op de aanvoerder van onze lijst Medewer king van de individuele kiezer is een noodzakelijke factor voor de verwezen lijking van de democratie. Men stemme niet buiten zijn partij, maar men stem me bewust. Welk een ontzaglijke volks opvoeding ligt er in deze zelfwerkzaam heid van de kiezer autorijschool van Dooren g. pelsweg 14 telefoon 3823 Soest a. n. w. b. Instructeur 4-persoons Kip-Caravan te huur. Tot de eisen, aan de kiezer gesteld, be hoort dat hij afstand neemt van het eigen belang en het groepsbelang. De zedelijke vraag, die hem bij de stem bus wordt voorgelegd is deze„wat acht gij in het belang van het land En om die vraag te beantwoorden, heeft hij dikwijls voorlichting nodig. Hij schrome dus niet aan de voormannen van zijn partij vragen te stellen om trent toestanden die hem verontrusten en belangen, die naar zijn inzien bie- zondere behartiging behoeven. Verkie zingsredevoeringen zijn meestal handig in elkaar gezet. Zij sparen de kool en de geit. Maar zij hebben niet alleen ten doel de kiezers aan te moedigen tot het uitbrengen van hun stem op een bepaalde lijst, maar zij behoren ook antwoord te geven op concrete vraag punten. In onze tijd, nu de staat zo ver afwijkt van de gedraging van de „goede huis vader", is het meer dan ooit nodig, dat voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 de partijen een selectie maken tussen de duizend en een noden en verlangens, die om bevrediging roepen. De schat kist is geen bodemloze put en er komt een grens aan de fiscale draagkracht van de burgerij. De partijen hebben tot taak het h.i. noodzakelijke dat gebeu ren moet op de voorgrond te brengen en zij behoeven daarbij het oordeel van haar kiezers. Want kamerleden zijn ge bonden aan het politieke spel, kiezers vertegenwoordigen de sociale werke lijkheid. Welke bedoeling dit artikel heeft Geen andere dan de kiezers op te wek ken tot oordeelkundig denken en han delen, tot het uitbrengen van een stem, die zij voor zichzelf kunnen motiveren. Stemmen is geen willekeurige, maar een verantwoordelijke daad. Men make ernst met de democratie 5. Egbert stapte voort, alsof hij niets vermoedde, maar hij begreep, dat hij van de donkere nis uit, scherp in het oog werd gehouden. Om niet de kans te lopen, bij de nis onverhoeds aange vallen te worden, sprong hij vlak bij de nis opzij en trok zijn zwaard. Het bleek, dat hij verstandig gehandeld had, want dadelijk dook ook uit het duis ter een zwarte schim naar voren met het zwaard in de hand. De stoot miste. In de duistere gang, die slechts spook achtig werd verlicht door een fakkel aan de muur, onstond een fel twee gevecht tussen Egbert en de man in de zwarte mantel. De bediende wist nu heel goed, dat deze man één van de soldaten van prins Garis was en hij begreep ook, waarom het ging. Tij dens het gevecht werd hem alles vol komen duidelijk. Het enige wat Egbert niet wist was, of de vreemdeling op weg was om het kind te stelen, of dat hij het al ge stolen had. Op het ogenblik maakte het voor hem echter geen verschil. Steeds weer viel hij de vreemde aan, maar het bleek, dat deze uit het ge beurde in het bos een lesje had ge trokken en duchtig op zijn hoede was. De man in de zwarte mantel weerde zich fel, maar hij werd zwaar gehinderd door het spartelende knaapje, dat hij onder zijn mantel verborgen hield. Het duurde niet lang of Egbert bemerkte het en begreep, dat hij daar het prinsje verborg. Buiten zichzelf van woede viel hij nu de vreemdeling weer aan en om ze ker te zijn van de overwinning en terwille van prins Walder riep hij zo hard mogelijk om de wacht. Snelle voetstappen op de trappen en in de gang kondigden de komst van de soldaten van koning Roderik aan en weer deed Egbert een felle uitval naar de vreemde. Hierbij scheurde hij diens mantel geheel open en raakte blijkbaar de hand, die het prinsje vast hield. De man gaf een kreet en Wal der viel op de plavuizen, waar hij hui lend bleef liggen. De vreemdeling, die zijn wapen uit de hand was gevallen, maakte van de gelegenheid, dat Egbert zich bukte om het prinsje op te rapen, gebruik om zich uit de voeten te maken. De wach ters kwamen te laat. Ze renden door de gang achter de indringer aan naar de poort. Maar buiten in het donker wist de man te ontkomen. Egbert bracht de kleine Walder weer naar bed en suste hem en de huilende Wulco weer in slaap. Daarna had hij een lang gesprek met de hoofdman van de wacht, die hem eindelijk beloofde niets tegen de koning, koningin Alvi of anderen te vertellen. Daar had de trouwe Egbert zijn bedoelingen mee. Vier Soester dames en heren, door ziek te aan bed of huis gebonden, hebben een tocht van een week gemaakt op de „Kasteel Staverden", het grote schip van het Rode Kruis, dat iedere zomer vele reizen maakt met chronische pa- tienten. Vorig jaar konden er 3 Soester patiën ten mee, de heren Ziegenhardt, Brou wer en Broek, nu waren het acht ge lukkigen; mevr. Lagemaat, mevr. Band jes, mevr. Van Leek, mej. Scheierman en de heren Van Gardingen, L. Kok, van der Meyden en Clemens. Vorig jaar zochten wij de heer Ziegen hardt op, om te informeren hoe de tocht gewees was, thans hebben wij mevr. Lagemaat naar de belevenissen op de boot gevraagd en haar enthou siasme was al even groot. Het is een heerlijke "tocht geweest voor de patiën ten van wie het merendeel in geen jaren uit geweest was, daar de ziekte dit onmogelijk maakte. De ziekenauto van de E.H.B.O. bracht de Soester deelneemsters en deelne mers in twee ritten naar de Keulse- kade in Utrecht, waar de boot bij de Douwe Egbertsfabriek lag. In totaal gingen er ruim 70 patiënten uit het heeft niets met staal te maken, maar een PHOENEX wel. Die is gemaakt van het sterkste staal, dat er is en levert bovendien fantas tisch sterke staaltjes in snelheid en souplesse. Een fiets die niet moe wordt U gemak en plezier te geven. Voor Phoenix Rijwielen, Solex en R.A.P. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 distrikt Utrecht mee en zij werden verzorgd door de artsen D. M. Hoog land en W. F. v. d. Helm, bijgestaan door 20 verpleegsters. Bij de kennismaking werd door de dok ters gezegd, dat niemand zich op de boot in een ziekenhuis mocht voelen, maar dat ieder echt uit moest zijn. En daar heeft niets aan gemankeerd. Achter het Centraal Station in Amster dam was een grootse ontvangst met muziek georganiseerd en de patiënten kregen ijs met slagroom. Van een boot, die juist passeerde op weg naar Lon den, kwam een geschenk van 100 gul den, dat besteed mocht worden aan versnaperingen tijdens de reis en met nog meer ijver werd vanaf de boot gewuifd, terwijl de dames royaal wa ren met het rondstrooien van kushan den. Ook de ontvangst in Kampen liet niets te wensen over, terwijl ander plaatsen evenmin achter bleven. Muziekcorpsen, mondorgelclubs, zingende meisjes van een huishoudschool, bloemen, fruit, enorme taarten en via Doesburg, Nij megen, Tiel en Rotterdam werd naar Schoonhoven gevaren, waar de burge meester aan boord kwam. Hij sprak en werd toegesproken en had er geen be zwaar tegen gekust te worden door de verpleegsters. De patiënten zongen dat ze nog lang niet naar huis gingen en het werd een gezellig feest. Er waren trouwens meer aanleidingen voor een fuifje, want de kapitein van de boot vierde zijn dertigjarig jubileum tijdens deze toch en een jarige zuster moest heel wat handen drukken. Een fabrikant uit Schoonhoven schonk alle patiënten en het personeel een tegel met de boot erop. Er is dit jaar veel gedaan om geld bijeen te krijgen voor de chronische patiënten. De dames van U.V.V. gaven een avond, er werd een wedstrijd ge speeld, en het resultaat was, dat 8 Soestenaren een prachtweek gehad hebben. Zij hebben gevaren over onze rivieren en vele indrukken opgedaan, die hen lang zullen bezighouden wanneer zij gedwongen thuis zitten. Zij hebben heel veel hartelijkheid on dervonden en het was dan ook te be grijpen, dat er spontaan geofferd werd toen er gevraagd werd een bijdrage te geven om doktoren, verpleegsters en overig personeel een geschenk te kun nen geven. De enveloppe werd dank baar aanvaard, maar het geld werd aan Rode Kruis gegeven, zodat opnieuw an dere patiënten zullen kunnen genieten van een onvergetelijke tocht. Mevr. Lagemaat was vol lof over de verzorging door het personeel, dat de vakantie beschikbaar gesteld had om deze tocht mee te kunnen maken. Na afloop hebben dokters en verpleeg sters echter duidelijk uitgesproken wat de gehele tocht door gebleken was. Ook voor hen was het niet geweest een varend ziekenhuis, maar een tocht met patiënten, die eens echt uit waren en die erg graag nog eens zo'n reis maken als alle anderen aan de beurt geweest zijn.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5