EXPORTEREN EN TOCH STERVEN STEMT V.V.D. LIJST 5 Semper Avanti" als gastheer* (Lijstaanvoerder Prof. Oud.) tf - SOEST. IN DE HOEK. Wij kennen grote betekenis toe aan een krachtige middenstand. DINSDAG 5 JUNI 1956. 34e JAARGANG nr. 42. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 REGERING KOERST IN DE VERKEERDE RICHTING. Wil Nederland een industrieland wor den, en daar koersen wij heen, dan zal de toenemende productie in hoofdzaak in het buitenland moeten worden ver bruikt. Daaraan is de leuze ontleend exporteren of sterven. De exportge dachte moet populair gemaakt worden in ons land, opdat alle groepen van ons volk hun medewerking verleenen ten einde het gestelde doel te bereiken. Om de uitvoer tot hoeksteen te maken van onze welvaart moet aan drie voor waarden worden voldaan. In de eerste plaats moet het kostenpeil verlaagd worden door opvoering van de produc tiviteit. Vervolgens moeten wij voort durend streven naar kwaliteitsverbe tering en tenslotte moet onze aandacht gericht zijn op een grote spreiding van de uitvoer. De overheid heeft de taak op de genoemde drie terreinen stimu lerend op te treden. Verlaging van kostenpeil betekent op zichzelf al de uitwerking van een om vangrijk programma. Dit houdt o.m. in, dat de arbeidskosten onder controle moeten blijven. Werkgevers en werk nemers moeten overleg plegen om de loonkosten in de hand te houden. Aan de wil tot samenwerking ontbreekt het stellig niet. Gezien de gecompli ceerdheid van dit probleem kan hier nu niet al onze aandacht aan worden besteed. Gesteld kan worden, dat werk nemers dus op korte termijn een deel van hun welvaart moeten offeren (door matiging in looneisen) teneinde op lan gere termijn ons gehele volk aan het eten te houden. Niet alleen de loon kosten maar het gehele inflatieprobleem valt onder dit hoofdstuk. Om die in flatie te bestrijden moet bijvoorbeeld de invoer stijgen en de kapitaalexport toe nemen. Verder wenst de internationale samenwerking, dat wij ons loonniveau aanpassen en men stelt er zelfs de ver ruiming van invoermogelijkheden in die landen van uit Nederland - dus onze export - van afhankelijk. Verder is voor export noodzakelijk, dat de overheidsfinanciën worden beperkt. In ons land stegen de uitgaven van de overheid in 5 jaren van 5 tot 7 mil jard. Dit verschijnsel is dus in strijd met de voorwaarde tot uitvoer- vergroting, zoals wij die wensen. Even zo zijn de overige genoemde factoren niet in harmonie met de voorwaarden tot exportstijging. Een stijgende invoer van grondstoffen kan enkele jaren wor den volgehouden, maar het doel van de uitvoer is immers, dat de verkoop naar het buitenland veel meer zal op brengen dan de invoer heeft gekost. Hier dus een voorwaarde, die zich zelf tegenwerkt. Veel geld nodig. Gaat men ervan uit, dat ons loonniveau moet stijgen, dan werkt men niet be paald kostenbesparend. Een uitweg daarvoor zou gevonden kunnen wor den door de productie veel meer te mechaniseren en te rationaliseren dan thans het geval is. Hiervoor zijn enorme sommen als investering een vereiste. Een niet geringere investering is nodig voor kwaliteitsverbetering. Betere producten brengen, vooral op chemisch gebied en het terrein van de metaalindustrie kan men bereiken door het nemen van een oneindig aantal proeven in werkplaatsen en laboratoria. Opnieuw worden hier enorme bedra gen door verslonden. En voor de ex portspreiding kan men hetzelfde recept afgeven. Wij zullen de landen in het midden oosten en noord-Afrika, die opkomende sterren zijn aan het firmanent van de wereldhandel, veel meer deskundig en intensief moeten bewerken. Aan de verovering van de zuid-amerikaanse markt wordt nog niet voldoende aan dacht besteed. Evenmin is er volmaakt heid bereikt op het terrein van onze handelspolitiek, die meer op het ter rein van de overheid ligt. Staat onze diplomatieke dienst in het buitenland voldoende gevechtsklaar aan ons export-front De slechting van barrières in de buitenlandse handel is nog niet lang voltooid. Uncle Sam en John Buil profiteren. Het verbreken van de flnanciële-econo- mische verdragen met Indonesië zal noch de industriële noch de handels belangen van Nederland aldaar ten goede komen. Engeland en de V.S. doen alle moeite om het door Nederland verloren terrein in Indonesië in te palmen. Een lekker hapje voor deze grote heren, die beide al het moge lijke doen om buitenlandse producten uit de door hen beheerste economische gebieden te weren. Onze export naar de V.S. blijft bene den het mogelijke. In de V.S. verwacht men in 1956 een stijgende vraag naar gebruiksgoederen, waarvan wij er vele kunnen leveren. De beschermende rech ten in het land van Eisenhower zijn bepaald niet zo gunstig voor Neder land. Engeland heft hoge rechten en het gehele britse gemenebest geeft En geland voorrechten. Wordt er in regeringskringen alle aan dacht besteed aan het slechten van de handelsbelemmeringen Op dit terrein ziet de toekomst er nog niet zo hoop gevend uit. Verloren resultaat. En wanneer wij nu kunnen exporteren, waar blijven dan de resultaten van die export Een groot deel van de winst gaat naar de staatskas via belastin gen. Die staat besteedt het geld voor vele (o.m. defensie-)verplichtingen. On ze deelneming aan het grote westelijk blok is voorlopig nog maar een ver liespost en of zij ooit vruchten voor ons oplevert, is een open vraag. Met een gestegen disconto maakt de Nederlandse Bank het nemen van kre diet onaantrekkelijk, waardoor de in- vesteringsdrang wordt afgeremd in- plaats van bevorderd. Een intensieve modernisering en versterking van onze industrie vindt niet plaats, althans is daar geen garantie voor. De rest aan de belasting. Wanneer wij nuchter zien, dan ont dekken wij, dat de werknemers hun offer brengen in de vorm van uitge stelde welvaart. Dan zien wij de on dernemers geremd in hun activiteit om zich te ontplooien en dan gaat de staat als lachende derde met een fantastische belastingopbrengst strijken. Als er nu een moordende concurren tie losbreekt in de internationale han del zijn wij dan met al die offers op het loonfront gebaat Staan wij dan gereed om in elk geval onze export positie van heden te handhaven Nie mand zal die garantie willen geven. Verminder dan de bureaucratie, ver meerder de activiteit van handelsat- taché's en versterk de industrie onder verplichting van investeren. Anders wordt het geen exporteren of sterven maar exporteren alleen tegen verlies en dus toch sterven. Een paar weken geleden is „Semper Avanti" te gast geweest bij de leden van het „Caeciliënkoor" in Gummers- bach bij Keulen en zaterdagmiddag kwamen de Duitse zangeressen en zan gers voor een tegenbezoek naar Soest. Met 2 bussen arriveerden de 112 be zoekers bij Ludgardis en er moest in derhaast gezorgd worden voor onder dak van een twaalftal, want er was op 100 personen gerekend. Dat gaf ech ter weinig moeilijkheden en na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer L. J. Rademaker, en hernieuwde kennismaking gingen de leden van het koor naar hun gastheren en gastvrou wen, om zich te verfrissen, te eten en zich gereed te maken voor de repe titie in de Julianakerk, waar om acht uur het concert begon, dat het hoogte punt vormde van dit bezoek. beide koorverenigingen weer bijeen in het Ludgardisgebouw, waar de hierbij geplaatste foto van de leden der beide i verenigingen werd gemaakt, waarna door de duitse gasten, onder leiding van het bestuur van „Semper Avanti", allereerst een bezoek werd gebracht aan Amsterdam, waar o.m. een rondvaart werd gemaakt door de grachten en ha vens, hetgeen voor hen een evenement werd. Nadat belangrijke punten in Amsterdam waren getoond ging men naar Zand- voort, waar de meesten van het gezel schap voor het eerst de zee zagen. De zon scheen er heerlijk en velen konden de drang om een bad te ne men niet weerstaan. Te ongeveer 6 uur arriveerde men weer in Soest, waarna de leden van beide verenigingen des avonds weer bijeen v/aren in de zalen van Eemland, waar tot laat gefeest werd. De duitse gasten kregen door voorzit ter Rademaker een foto aangeboden, waarop beide verenigingen waren ver eeuwigd en welke gestoken was in een omslag, waarop de uitwisseling der concerten was gememoreerd. Aan het einde van de avond bracht pastoor Müller, meegekomen uit Gum- mersbach, dank voor de hartelijke ont vangst en het gebodene. Maandagmorgen zijn de gasten naa; Gummersbach teruggekeerd. die" van Sweelinck, een goed gezon gen „Dixit Maria" van H. Leo Hassler en het „Voce mea" van de reeds ge noemde componsit Van Nuffel, een soort psalm, een stuk wat technisch zeer hoge eisen stelt, evenals het hierna volgen de „Credo" uit de e-moll mis van Anton Bruckner. Een hoogtepunt brachten ongetwijfeld de laatste drie stukken, t.w. 't „1'Eccho" van Lasso, een villanella van Donati en het „Ave Marra" van Bruckner, hetgeen voortreffelijk gezongen werd. Medewerking aan deze avond verleen den de jonge Keulse violist Wolfgang Jahn, welke h*eleid werd door Jan Ravens, orgamgt van de St. Jacobus- kerk in GenS" Zij voerden sSmen enkele delen uit van een vioolsonate van Handel en de prachtige „Ciacconna" van Vitali. De burgemeester, Mr. S. P. Baron Ben- tinck, sprak er zijn vreugde over uit, dat het duitse koor, na het bezoek van „Semper Avanti", naar Soest gekomen was om hier te concerteren en kennis te maken met de woonplaats van hun gasten. Dit bezoek en dit concert was echter niet het allerbelangrijkste, daar het aankno pen van vriendschapsbanden op de eer ste plaats stond en de culturele uitwis seling met Duitsland een bijdrage be tekende voor de verbetering van de europese samenwerking. De burgemees ter hoopte, dat de gasten een paar pret tige dagen in ons land zouden hebben en met veel prettige herinneringen naar huis zouden terugkeren. Het Caeciliën-koor begon met werken van componisten uit de palestrinaschool, de romantische periode (Bruckner) en zelfs een min of meer modern werk van de Belgische componist van Nuf fel. Met twee motetten voor de passietijd werd geopend, n.1. „Vere Languores nostros" van Vittoria en een Tenebrae van Perez, een componist, die 200 jaar later dan "Vittoria leefde en behoorde tot de in Spanje levende Napolitanen. Beide werken werden technisch zeer goed gezongen. Als volgende stukken hoorden we „Ho- Wolfgang Jahn liet ons genieten van een prachtige voordracht. Jan Ravens nam ook de begeleiding van het „Cre do" van Bruckner voor zijn rekening. Deze begeleiding vormde echter, zowel met het koor als met de solist, jammer- genoeg, geen goed geheel. Na de pauze liet „Semper Avanti" zich horen. Ook zij opende met twee oude meesters, n.1. Viadana en Dufay, van de eerste „Exsultate Justi", van de tweede „Ave Regina". Beide werken werden gezongen op een wijze zoals we van Semper Avanti gewend zijn. Een opmerkelijk werk was het „O Sainte Croix" van d'Indy, dat men veel innerlijke spanning ten gehore werd gebracht. Besloten werd met enkele Russische en Tsjechische volksliedjes. Zowel het „Caecilién-kuor" als „Sem per Avanti" hebben ons een avond bezorgd als zelden in Soest gegeven wordt. Van beide kanten heeft men zich ten volle gegeven om de samenwerking en uitwisseling te doen slagen en dit stre ven is met succes bekroond. Van harte hoop ik, dat dit niet de laatste maal is, dat iets dergelijks tot stand komt. Gerard van de Schepop. Zondagmorgen waren de leden van MEVR. HEINRICH-SPITZER 103 JAAR. Opnieuw hebben velen zich op 3 juni naar Parklaan 19 begeven om mevrouw Heinrich-Spitzer geluk te wensen met haar verjaardag. Ze werd zondag 103 jaar en wie het geluk had haar de hand te drukken en zijn beste wensen aan te bieden stond verstomd over de vitaliteit van de oude dame. Ze had helemaal geen last van de extra drukte van deze dag en veel belangstelling voor de vele bloemen en geschenken. Het gezicht wordt wat minder, maar de eetlust is nog even groot als vorig jaar en de huisgenoten moeten er steeds op letten, dat het 's avonds niet te laat wordt, want mevrouw Heinrich heeft nog zoveel belangstelling voor allerlei dingen, dat ze met te veel tijd verslapen wil. In 1853 werd in Mollemansdorf bij We nen Marie Spitzer geboren en in 1874 trad zij in het huwelijk en werd me vrouw Heinrich-Spitzer. In 1919 werd zij weduwe. Uit het huwelijk waren zes kinderen geboren, van wie thans een in Engeland woont en natuurlijk was deze zoon overgekomen om zijn moeder geluk te wensen. In 1938 moest mevr. Heinrich uit Oos tenrijk vluchten, want Hitier bezette het land en de joodse inwoners gingen een slechte tijd tegemoet. Zij woonde enige tijd in Den Haag, maar moest 2 jaar later onderduiken, kwam in Soest en bleef hier. Onder de velen die kwamen geluk wensen bevonden zich de huisarts, dok ter Stroband, opperrabijn Berlinger uit Utrecht, de heer B. Levie, Israelietisch voorganger uit Amersfoort, mevrouw Hamburger van de Joodse vrouwen vereniging uit Amersfoort, de heer P. H. Rintel, voorzitter van de Joodse ge meenschap Amersfoort en de heren Gerstenfeld en Polak, die eveneens na mens Joodse verenigingen de geluk wensen kwamen aanbieden aan de oudste Joodse vrouw van Nederland en misschien wel van Europa en de hele wereld. Ook de heren H. J. van Hal, chef van Sociale zaken en inspecteur H. G. Scholt- meijer kwamen feliciteren en mevrouw Spitzer dankte zelf alle belangstellenden voor hun medeleven met deze heugelijke dag. WATERPOLO. De dames van de „Duinkikkers" heb ben een wedstrijd gespeeld tegen A.Z. en P.C. uit Amersfoort. Direkt na het fluitsignaal namen de Soester speelsters het heft in handen en begonnen een offensief dat resulteerde in een doel- Heeft U, net als ik, alle biljetten ge lezen, die de verschillende politieke partijen in uw brievenbus hebben laten stoppen En heeft U al een keus kun nen maken Heeft U uit al die schone belofte doende mannen al de ware Jo zef kunnen halen Weet U al, dat het „die" wordt en geen ander Nou, zover ben ik nog niet hoor. Ik ben in de dagen voor de verkiezingen altijd een beetje jaloers op mensen, die geen enkele reclame nodig hebben om er achter te komen wie het nu eens zal zijn. De rotsvasten, de volgzamen. De engelsen hebben daar een aardig spreekwoord voor„right or wrong, my country". Ik ben helaas niet zo. Het zal wel een fout van mij zijn, maar ik neem het regeringsmannen altijd een beetje kwa lijk, wanneer zij vergeten op welke schone beloften zij mijn stem kregen en dan kan ik er eenvoudig niet toe komen om een volgende keer maar stomweg weer die man met mijn stem te verrijken. Wanneer ik terug denk aan de ver kiezingsleuzen van 1952, of nog erger, van 1948, heb ik van al die mannen zwaar tabak, om het zo maar eens te zeggen. Om op de hak genomen te worden vind ik niet leuk en ik heb maar zo het idee, dat vaak de gekozenen op het moment dat zij zeker zijn van hun zetel, het „beloftejasje" uittrekken en voor 4 jaar in de mottenballen leg gen en verder maar afwachten uit welke hoek de wind het hardst gaat waaien. Over 4 jaar poten ze dan wel weer andere leuzen in elkaar. Daarom weet ik nog steeds niet wie het de 13e juni zal zijn, die ik met mijn stem rijk maak. H. OEKMAN. punt, dat Roos Timmerman met een fel schot maakte. Na de ingooi kwamen de dames van A.Z. en P.C. stevig opzetten, maar zij stuitten op de sterke verdediging van de Duinkikkers, die bestond uit Hilde en Saskia Veenendaal en Ans Kraai- kamp. Het tweede doelpunt werd gescoord na een goede combinatie tussen Roos en Hilda Timmerman, van wie de laat ste scoorde. Opnieuw ging Soest in de aanval en weer waren het Roos en Hilda Tim merman, die voor het derde doelpunt zorgden. De Soester dames begonnen de tweede helft met grote veldmeerderheid en Truus Moree maakte het vierde doel punt. Het vijfde en laatste doelpunt werd door Hilda Timmerman gescoord. ONBEKENDE SCHONK ƒ100.—. Van de vereniging tot behartiging der belangen van T.B.C.-patiënten in Ne derland ontvingen wij het navolgende schrijven Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van onze vereniging houden wij een grote landelijke actie. De Minister van Justitie heeft toestemming ver leend tot het houden van een Nationale Jubileum Loterij van 100.000 loten ten bedrage van 0.25 per stuk. Ook in Soest hebben wij de aandacht op onze loterij gevestigd en hedenoch- 1end werden wij verrast met een post wissel van 100.geschonken door Mevrouw N.N. te Soest. Wij kunnen de milde geefster dus niet bedanken en daarom verzoeken wij U vriendelijk enige regels te wijden aan deze gift en vooral aan de letters N.N. U kunt er bijschrijven, dat de postwis sel op de plaats van bestemming is aangekomen en dat wij de geefster bui tengewoon dankbaar zijn. Wij vinden het een prachtig gebaar en vooral de letters N.N. hebben ons ge troffen. Er is toch nog wel naasten liefde in ons kleine landje. Dat is Holland op zijn breedst. (Om de dank van de vereniging ten volle te doen uitkomen, plaatsen wij het schrijven in zijn geheel. Red.).

Soester Courant | 1956 | | pagina 1