VV D De VVD De Partij van de Arbeid is Stemt nr.1 vanlijst 2 Stemt Lijst 5! ROTAN STEMT LIJST 5 Stemt Lijst 5! Geef PREES dus UW vertrouwen. Op de bres voor het welzijn van allen. Wij willen hoger inkomen voor harde werkers Wij willen méér woningen door méér vrijheid en meer ruimte voor particulier initiatief» (Lijstaanvoerder Prof. Oud.) komt op voor de vergeten groepen DE TELEFOON EN DE VERKIEZINGEN. TON BEUKEN SOEST. Uitslag Verkiezing Tweede Kamer 1956. IN DE HOEK. Uw waarborg voor vooruitstrevende politiek. Uw waarborg voor een gezonde democratie. Uw waarborg voor geestelijke vrijheid. DINSDAG 12 JUNI 1956. 34e JAARGANG nr. 44. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Morgen gaan we allemaal stemmen, voorzover we de leeftijd hebben en we niet uitgesloten zijn van dit bewijs van ons Nederlanderschap. Een enkele zal niet gaan omdat hij .meent dat het bijten van de hond even onaangenaam is als het bijten van de kat en er zijn er natuurlijk ook die wel gaan en blan co stemmen of met grote koeienletters Johnny Jordaan over het biljet zetten om duidelijk te laten uitkomen dat het ze Siberisch laat. Het is aardig voor de verkiezingen eens te horen hoe de mensen denken over de uitslag van de stemming. En om dit te weten te komen is de telefoon een prachig hulpmiddel. Bel je bij iemand thuis aan dan wordt zo gauw gedacht aan geld lenen, terwijl je bij anderen die gastvrijer zijn te lang blijft plakken om te zien of ze na al die koffie nu eindelijk niet eens met dat staartje van de laatste verjaardag voor de dag ko men. Nummer 2041 is een man die de ver kiezingen een ernstige zaak vindt, waard om te overdenken. Het frappeert hem dat de verkiezingsstrijd in Soest zo lauw is en waarschijnlijk is het pu bliek zo weinig geïnteresseerd omdat men niet veel verschuivingen verwacht. Persoonlijk gelooft 2041 dat het man dement van de bisschoppen nog wel eens invloed zal kunnen hebben, maar bij voorbaat is moeilijk te zeggen hoeveel. Er is een reaktie merkbaar, die de P. v. d. A. stemmen gaat kosten en deze reaktie is niet alleen het gevolg van het mandement. Of het stemmen verlies morgen al in het ooglopend zal zijn staat te bezien, maar dan zal het toch het gaval zijn bij volgende ver kiezingen. De communisten krijgen klap pen en er bestaat kans dat de V.V.D. meer stemmen krijgt, hoewel de Na tionale Unie veel lieden zal trekken die anders V.V.D. zouden stemmen. Overigens zijn dit weggegooide stem men, want Nationale Unie, noch Oppo sitie Unie, noch Gereformeerd Politiek Verbond zullen waarschijnlijk genoeg stemmen krijgen voor een zetel. Nummer 2303 ziet geen winst voor de V.V.D. maar licht verlies omdat Zijl stra met zijn werk op economisch ter rein heel wat mensen naar de A.R. zal kunnen trekken. Dit zal de Anti revolutionairen echter wel geen zetel opleveren. Ook gaan er wat V.V.D.-ers naar de Nationale Unie. De C.H. zou wel eens een klein veertje aan de A.R. kunnen laten want Zijl stra is jong en dat kan de jongeren wel eens trekken. De K.V.P. is waar schijnlijk in de verkiezingsstrijd iets te vroeg haar conditietraining begonnen en daardoor de laatste tijd wat over- traihd. Weiter bood kiezers aan maar de Nationale Unie kon wel eens wat Ka tholieken wegtrekken. De P. v. d. A. mag wat stemmen verliezen door het mandement, de verkiezingsrelletjes in het zuiden zullen de K.V.P. geen goed doen, zodat de P. v. d. A. met de stem men die ze van een deel van de af vallige communisten krijgt, gelijk zal blijven of iets vooruit zal gaan. Als de K.V.P. inderdaad wat verlies heeft dan zal dat toch niet zoveel zijn dat het een zetel kost. Van de drie kleine partijen die het ook eens proberen, heeft de Nationale Unie enige kans met de hakken over de sloot te komen, daar haar gerichte propaganda wel van in vloed geweest is. De Oppositie Unie haalt het niet en het Gereformeerd Po litiek Verbond evenmin al zullen die wat meer stemmen krijgen. De com munisten laten veren en het kon wel eens een dreun worden dank zij het ros verleden van vadertje Stalin. Nummer 2080 ziet eveneens de V.V.D. stemmen verliezen. Die gaan dan naar de K.V.P., P. v. d. A. en A.R., terwijl de C.H.U. gelijk blijft. De K.V.P. wat omhoog, de P. v. d. A. wat omlaag, maar verschuivingen die zetels kosten zitten er niet in. G.P.V., N.U. en N.O.U. is een dom versnipperen. De N.O.U. moet bedenken dat wij geen land voor Poujadisten hebben. De Nationale Unie zal niet zoveel stemmen krijgen en de G.P.V. zal zich wel handhaven. De com munisten hadden in 1946 in onze ge meente bijna 1000 stemmen, in 1948 600, in 1952 467, in 1954 264, maar nu zullen ze de 250 niet halen. Nummer 3491 hoopt dat de N.O.U. geen succes zal hebben. Is dat wel zo dan raken we opnieuw in fascistische sfeer. Nationale Unie en G.P.V. halen het niet en er kon wel eens blijken dat de oppositie, waarin de V.V.D. vier jaar verkeerd heeft, stemmen kost. De P. v. d. A. zal licht verlies lijden aan K.V.P. en C.H.U. en Zijlstra zal de A.R. lichte winst bezorgen. Ook hierin kun nen wel eens wat doorbraakmensen van de P. v. d. A. terecht komen. De V.V.D. zal moeite hebben zich te handhaven. Numme 2834 heeft zich niet in de ver kiezingen verdiept en hoopt dat de partij die ons van de woningnood af kan helpen op alle fronten de zege behaalt. Er is sinds de bevrijding veel gepresteerd in ons land, maar het bou wen van woningen is vergeten. Als je niets of weinig hebt dan is het niet nodig te tellen hoe groot je bezit is. Eei.st werken om veel te krijgen en dan pas tellen want dan is het de moeite waard te weten te komen wat je hebt. Zoveel huizen bouwen dat je zelf versteld staat en dan gaan tellen en bekijken wat als onbewoonbaar op geruimd kan worden. Nummer 3004 vindt het niet zo be langrijk hoe het uitvalt, want het is toch het veel beloven en het weinig geven dat de gekken in vreugde doet leven. Voor de verkiezingen koeien met gouden horens en na de verkiezingen is alles gauw vergeten. P. v. d. A., K.V.P. en V.V.D. een beetje vooruit, Commu nisten een flinke tik, rest gelijk en de nieuwelingen doen verloren moeite. Nummer 2312 ziet geen grote verschui vingen want 60.000 stemmen voor ze telwinst of verlies is een hele hap. Wat Communisten naar de P. v. d. A. K.V.P. A.R. en CJLU. iets omhoog en de drie debutanten komen er niet. In Limburg en Brabant zal de P. v. d. A. wat aan de K.V.P. verliezen, maar ook dit zal wel geen zetels kosten. Nummer 3346 ziet evenmin heil in de drie kleintjes. C.P.N. natuurlijk ach teruit, V.V.D. wat vooruit en verder geen veranderingen van betekenis, ook niet bij de grootste partijen. Nummer 2729 vindt het vervelend dat we aan Duitsland een voorbeeld moe ten nemen bij de woningbouw, maar het is te hopen dat de verkiezingen zo uitvallen dat er een regering komt die dat zaakje nu eens klaart. Tevens is het nodig dat dan lonen en prijzen goed in de hand gehouden worden, want anders gaat het mis. Meer de vrije hand bij de woningbouw voor particulieren en veel minder babbelen. De grote partijen konden wel eens stemmen verliezen aan de snipperpar- tijen en de ontevreden middenstand kon wel eens op de „Nou-Nou" stem men uit wrevel tegen K.V.P. en P. v. d. A. Om die reden zit er ook winst voor de V.V.D. in de komende verkie zingen. Nummer 2871 meent dat het voor ons land slechts goed is dat die partijen winst behalen die ons uit de strikken van staatsinmenging halen. Vergunnin gen voor dit en diploma's voor dat rem men het zakenleven en de vrije ont plooiing van de middenstand. Bij de vekiezingen van morgen zal dan ook wel eens kunnen blijken dat niet al leen Professor Gerretson het onzinnig vindt dat een meisje gediplomeerd moet zijn om op de bewaarschool een kind op het potje te zetten en dit zal uitko men in stemmenwinst van de partijen die de vrijheid op velerlei terrein voorstaan. EEN PRETTIGE STOEL VOOR VADER. WIJ HEBBEN RUIME KEUS WONINGINRICHTING SOESTERBERGSESTRAAT 1 TELEFOON 2180 Nummer 2377 hoopt dat zij gekozen worden die hun plicht zullen doen en hard zullen werken voor ons land. En dat mag men van allen, met uitzonde ring van een enkeling wel aannemen. Of er dan een kleirle verschuiving plaats vindt is van weinig belang daar de par tijen toch samen voor een regering moeten zorgen. I Nummer 2570 ver-zocht eerst te willen vermelden na 7 uur, want voor 7 uur zou een ander zijn oordeel gegeven heb ben. De avjpsfllijke 2570 ziet de K.V.P. en de P. v. d. A. achteruit gaan en aanzienlijke winst voor de V.V.D. De communistennatuurlijk een flinke knauw door - de slechte propagandist Jozef Stalin en de laatste drie partijen halen het niet. OPBRENGST COLLECTE ROODE KRUIS. Van 28 mei tot en met 9 juni heeft het Roode Kruis met huis-aan-huis col lecte en een straatcollecte op de laat ste dag geld ingezameld. De straat collecte bracht ruim 450 gulden op. Het totaal van straat- en huiscollecte is 3465 gulden. Dit is bijna 400 gulden meer dan bij collecten in vorige jaren. Het bestuur van het Rode Kruis, afde ling Soest-Soesterberg, stelt er prijs op allen, die door hun medewerking en hun offervaardigheid de collecte tot een groot succes maakten, te danken. AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag stak de heer J. v. S. van de Koninginnelaan op de Steen- hoffstraat ter hoogte van café Middel- wijk onverwacht met zijn bromfiets de weg over. Uit de richting Amersfoort naderde een personenauto die door krachtig remmen een botsing niet kon voorkomen. De wagen greep de heer v. S. die over de auto heen op straat terecht kwam en met een hoofdwond en een hersenschudding per ziekenauto naar ,,De Lichtenberg" vervoerd werd, nadat mevr. Schutte-Beek eerste hulp verleend had. De bromfiets werd ver nield. VACANTIE POSTAGENTSCHAP SOEST-ZUID. Het potsagentschap Soest-Zuid aan de Gallenkamp Pelsweg is van 18 tot en met 23 juni wegens vacantie gesloten. Teneinde de belanghebbenden tegemoet te komen en hen een gang naar het postkantoor te besparen kunnen de in- validiteits- en ouderdomsrente, verval lende in bovengenoemde termijn, reeds deze week worden afgehaald. Alle poststukken zoals postcheques, post wissels enz., betaalbaar gesteld aan het agentschap Soest-Zuid zijn inwisselbaar aan het hoofdpostkantoor. VERZOEK VAN DE P.v.d.A. De fraktie van de P.v.d.A. heeft tot B. en W. 't verzoek gericht zich met een schrijven tot de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid te willen wenden om toestemming te verkrijgen tot het uitkeren van 3 °/o van het loon over 1955 aan de arbeiders die werk zaam zijn in de gemeentelijke sociale werkvoorziening. Zoals andere jaren zal ook a.s. woens dagavond voor ons bureau de uitslag van de verkiezing in de gemeente Soest der leden van de Tweede Kamer be kend gemaakt worden. Naast de uitslag per stemdistrict zal vergelijkend materiaal van voorgaande verkiezingen aanwezig zijn. CRESCENDO. Door het initiatief van Crescendo ko men er zondag a.s. turners, tafeltennis sers en voetballers uit Overschie naar Soest om hier hun kunnen te tonen. Zondagmiddag speelt het elftal van B.D.C. tegen een elftal uit Overschie, in het Ludgardisgebouw wordt getafel tennist en er vinden turnwedstrijden plaats. Nadere bijzonderheden over tij den zijn nog niet bekend. WEEKEND VAN ONGEVALLEN. Op de Van Weedestraat reed de bromfietser W. uit Soest. Achter hem reed L. uit Utrecht die passeren wilde en dit rechts deed. W. rekende daar niet op en ging juist iets naar rechts om L. de gelegenheid te geven langs hem te rijden. L. werd toen tussen een hek en de bromfiets van W. gekneld. De bromfiets van L. was ernstig be schadigd en W. had schaafwonden. Eveneens op de Van Weedestraat reed de B. uit Soest op zijn bromfiets. Onverwacht stak de negenjarige v. T. met zijn fiets het rijwielpad over, zo dat de B. hem ondersteboven reed. Lichte schade, licht gewond. Op de Middelwijkstraat reed de heer S. uit Amsterdam in zijn perso nenauto. Hij werd ingehaald door een vrachtauto met aanhanger, die de auto sneed omdat er een tegenligger na derde. De auto van S. werd door de aanhangwagen ernstig beschadigd. Op het rijwielpad op de Soester- bergsestraat reed S. op zijn bromfiets in de richting Soesterberg. Van de an- dere kant kwam M. uit H'sum, even eens per bromfiets. M. zag een auto aankomen die kennelijk de Heideweg inwilde en de twee bromfietsers voor rang verleende. M. remde voor alle zekerheid, slipte en viel tegen de na derende S. aan. Beide bromfietsen wer den beschadigd. Op de Vredehofstraat kwam vanuit de richting Amsterdam een colonne mi litaire auto's, die onverwacht naar links moest uitwijken, omdat een geparkeerde Het voorstel tot wet op het kopen van goederen op afbetaling, is er met ver bijsterende snelheid in de 2e kamer doorheen gehaald, omdat, volgens de Minister, het hoogstnoodzakelijk was dat die wet er kwam. Wanneer de he ren in Den Haag ook in andere zaken, b.v. het woningvraagstuk, tot ditzelfde inzicht en tempo kwamen, waren we gauw uit de narigheid. Men zegt dat we met de komende „wet op afbetaling" blij moeten zijn en ik wil. op gezag van mensen die het be ter weten, graag even applaudiseren. Maar wanneer U mij vraagt voor wie ik moet applaudiseren, voor 't aan ban den leggen van de handel of 't bescher men van de consument, dan weet ik het niet. Ik neem echter aan, dat we blij moeten zijn voor de door verleiding belaagde consument, omdat men vindt, dat hij met deze wet tegen zichzelf beschermd moet worden. Maar wat zegt de consument nu zelf van deze bescherming U moet eens opletten, dan zult U be merken, dat diegenen die de afbeta- lingswet het meest loven en prijzen, die mensen zijn, die niet op afbetaling behoeven te kopen, doch integendeel ge bruik kunnen maken van extra con- tantkortingen. Waarom die mensen het nu zo prettig vinden dat die wet er komt, weet ik niet. Misschien wel omdat „men" zegt dat het goed is. En omdat „men" ook nog zegt, dat je, als je iets wilt be zitten, éérst moet sparen en niet ach teraf, hetgeen kopen op afbetaling fei telijk inhoudt. Ik vind hier alles voor te zeggen, wan neer het om zuiver luxe dingen gaat, maar wanneer het gebruiksvoorwerpen betreft in de meest uitgebreide zins des woords, waarom zullen we de mensen dan niet in de gelegenheid stellen om ze desnoods op heel lange termijn te kopen, wanneer een fabrikant de ri sico's wil nemen Vorige week is een lijst gepubliceerd van de bedragen die „op afbetaling" zijn besteed. Die bedragen zijn inder daad indrukwekkend. Maar wat mij nog meer interesseerde was, of de ter mijnen behoorlijk binnenkomen en wan neer dit niet het geval is, welk per centage dit uitmaakt op die miljoenen. Daar stond echter geen letter over in, waar ik uit opmaak, dat het wel los zal lopen. O ja, inflatoire consequenties kwamen in dit verband ook nog ter sprake, maar dit lijkt me met die paar arm zalige miljoenen op afbetaling, een beet je ver gezocht. Ik heb zo'n idee, dat de spaarbanken de afbetalingsrage een beetje dwarsbomen en dat er verder aan onze moraal weer een beetje ge dokterd moet worden. H. OEKMAN. personenauto begon te rijden en de weg opkwam. Door de bocht van Nieu- werhoek kwam van de andere kant de personenauto van J. de G., aanne mer te Hilversum, die tegen de laatste auto van de colonne opbotste. De voor kant van de personenauto wefd vol komen vernield en de bestuurder werd zeer ernstig aan het hoofd gewond om dat hij door de voorruit schoot. Na door dokter Rupert behandeld te zijn is het slachtoffer per ziekenauto naar Amersfoort gebracht.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1