Oud Soest. KAPSEL k si q CENTRAAL INKOOP BEDRIJF Burgerlijke stand. de beroemde ASCOT- RACE in Engeland. PHILIPS TELEVISIE „KWAK" w N. NIEUWENHUIS SOEST. WALDER EN WULCO ïj]0 Dameskapsalon J. KOPPEL. Officiële Mededelingen. van lompen; papier; ijzer en alle soorten metalen. Eigen ophaaldienst. De zaak van service en vertrouwen. BUSCH ZONEN Soestdijk Telefoon 3397 EEN RAPPORT OVER SOEST UIT 1569. V. Het erfrecht. Het erven is altijd en bij alle volken en stammen een hoogst belangrijke kwestie geweest, die gemakkelijk tot allerlei geharrewar aanleiding gaf en geeft. Het is daarom begrijpelijk, dat op dit punt al in de oudste tijden vaste regels ontstonden, waaraan men zich binnen grootfamilie, stam of streek te houden had, „uyt older gewoenten", zoals men zei. Maar dit ongeschreven gewoonterecht betreffende het erven was niet gelijk, lang niet. Zelfs tussen de verschillende plaatsen van Eemland waren er nog aanmerkelijke onderlinge afwijkingen. Het rapport, dat de maar schalk van Eemland op grond van de ingekomen rapporten der dorpsgerech ten en van eigen kennis opstelde, is juist over het erfrecht en de eigen domsverhoudingen in het huwelijk zeer uitvoerig en interessant en laat ook duidelijk de punten uitkomen, waarin de plaatsen een afwijkende gewoonte hebben. Maar aangezien dit artikel niet handelt over het rapport van de maar schalk van Eemland en ook niet over het erfrecht in Eemland, zullen we ons hier beperken tot wat het Soester rap port over de erfregels in Soest vertelt. Er wordt een scherp onderscheid ge maakt tussen de zgn. heerlijke goederen, d.w.z. de goederen, die geen volledig eigendom van de overledene waren, doch die feitelijk aan een grondheer behoorden, èn datgene, wat de over ledene in algehele eigendom bezat. Voor GEBOREN Herma, dochter van H. Nap, timmerman en D. van Schaik, Molen straat 17. Robert Jan, zoon van A. L. Cox, militair en M. Tamsma, Rade- malcerstraat 54. Augusta Margaretha Louise, dochter van C. E. van de Veen, grondarbeider en Z. J. Heidman, Nieuw- straat 42. Johanna, dochter van H. van Dorp, bouwkundige en N. H. Swa- ger, Bartolottilaan 29. Ferdinand, zoon van A. I. van der Werf, construc teur en R. Bulthuis, Laanstraat 50. Cornelis Hubertus, zoon van C. J. dap pers, bankwerker en W. J. Hagenaar, Wieksloterweg W.Z. 37. Maria José, dochter van C. van de Werken, krui denier en J. Grift, Koninginnelaan 123. Aleida Johanna Maria, dochter van H. P. Majoor, machine-bankwerker en J. H. Verschoor, Fokkerstraat 5. Eduard, zoon van K. de Goede, straat maker en van K. G. F. Verbeek, Vos- seveldlaan 45. Wilhelmus Nicolaas Johannes, zoon van J. N. Grift, bos- arbeider en J. A. Brundel, Wieksloter weg O.Z. 109. Suzanna Sabina Clara Adelheid, dochter van R. J. van Am- stel, expediteur en S. S. C. A. Schmidt, Maartensdijk, Tolakkerweg 97. Ber- tus Lucas, zoon van G. Roorda, maga zijnbediende en van H. G. Ammerman, Van Lenneplaan 13. Willem Gerrit, zoon van C. J. Webbink, militair en G. W Boswinkel, Frans Halslaan 9. Willem Haijo, zoon van J. F. Groart, rijwielhandelaar en G. A. Schipper, Van Weedestraat 36. Johanna Fre- derika Maria, dochter van J. F. H. ten Brink, vertegenwoordiger en J. Smyter, Schrikslaan 55. ONDERTROUWD Gerrit Veldhuizen, chauffeur, Blauwkapelseweg 18, De Bilt en Hendrika Stasse, naaister, Rade- makerstraat 50; datum huwelijknog onbepaald. Gijsbertus van Geijten- beek, betonwerker, Krommeweg 26 en Sipkje Aria Rijksen, dienstbode, Beetz- laan 67; datum huwelijk 29 juni 1956. Cornelis Johannes van der Veer, brievenbesteller, Julianalaan 30 en Aaltje Hodde, zonder beroep, School straat 21; datum huwelijk 29 juni 1956. GEHUWD Johannes Martinus van Ber- kel, brandstoffenhandelaar, Rijnlaan 60, Utrecht en Renee Johanna Bodemeyer, verkoopster, Prins Bernhardlaan 33; adres na huwelijk: ieder op eigen adres. Arie Hendrikus van Eijkelenburg, spoorwegambtenaar, Bisschopsweg 51, Amersfoort en Richarda Geertruida Kaats, zonder beroep, Molenstraat 113; adres na huwelijk Bisschopsweg 51, Amersfoort. Jan Schlebaum, chauf feur, Birkstraat 16 en Hendrikje Mol, zonder beroep, Birkstraat 16; adres na huwelijkBirkstraat 16. Willem Versteeg, metaaldraaier, Birkstraat 122 en Frieda Stern, zonder beroep, Birk straat 122; adres na huwelijkBirk straat 122. OVERLEDENWillem Veldhuizen, 70 jr., zonder beroep, gehuwd met N. Klein, Prins Hendriklaan 7. Teunis van Roomen, 91 jaar, landbouwer, we duwnaar van S. Tolboom, Korte Brink- weg 19. Adrianus van Lokhorst, 71 jaar, arts, gehuwd met H. van Soe- ren, Sparrenlaan 5. Marianna Jacoba Brits, 3 jaar, Birkstraat 132. Ar- noldus Johannes Hatjens, 72 jaar, zon der beroep, weduwnaar van D. J. Grondijs, Julianalaan 76. de vererving van deze beide catego rieën goederen bestonden geheel ver schillende regels, voor de eerste waar schijnlijk opgelegd door de grote grond- heren (adel enz.), voor de tweede over gelegd volksgebruik. Nu deed zich in Soest het typische ge val voor, dat alle onroerende goederen, dus alle stukken land en alle boerde rijen, „heerlijk" waren. (Hetzelfde was in Baarn het geval, maar in geen van de andere dorpen van Eemland, ten minste volgens het rapport van maar schalk Cornelis van Leeuwen). Men had verschillende vormen van heerlijke goe deren leengoederen, cijnsgoedcren 1), erfpachtgoederen, keurmedige goederen 2), tafelgoederen 3) en nog enkele an dere soorten. Al naar de categorie maakte het oppereigendom van de „heer" over het goed zich zeer nadruk kelijk of slechts heel flauwtjes bemerk baar. Van deze „heerlijke" onroerende goe deren nu zegt het rapport van het Soester gerecht, dat zij „vordelijck" waren, d.w.z. dat zij „erven ende suc- cederen altoes ongescheyden opten out- sten erffgenaem", maar dat zij bij de verdeling van de overige goederen on der de erfgenamen niet meetelden, zo dat de oudste erfgenaam hierin dus een extra-erfportie had, een vóór-deel, van daar de uitdrukking een voordelig of vordelijk goed. Boerderijen en lande rijen kwamen dus steeds aan de oudste zoon; waren er geen zoons, dan aan de oudste dochter. Er waren echter afwijkingen van deze regel mogelijk, zegt het rapport, maar dan moesten de .beide ouders bij hun leven nadrukke lijk in een „octroye ofte andere dis positie van maeckijnghe (vermaking)" ten overstaan van het gerecht hebben vastgesteld op welk ander kind de goederen zouden erven. Doch dit gold alleen voor die goederen, die geen leen- of cijnsgoederen waren. De over dracht van een goed van de ene ge bruiker op een ander, dus ook in geval van vererving, kon namelijk bij leen- en cijnsgoederen alleen voor het „leen hof" van de grondheer geschieden. Bij alle andere heerlijke goederen mocht de overdracht ten overstaan van schout en schepenen plaats hebben, waaruit blijkt, dat het bezitsrecht van de grond heer hier al zeer vervaagd was en prak tisch niet meer dan een recht op be paalde voordelen uit zekere landerijen betekende. „Man ende wijff en mogen malcanderen niet lijftochten in heerlijcke goederen dan reciproce ende aen wedersyden Ook deze week weer een interes sant Televisie programma, o.a. Donderdagavond 19.05 uur. ZIE 'T OP ZIJN BEST MET gekocht bij Soesterbergsestraat 20a - Tel. 2379 DEMONSTRATIE BIJ U THUIS. Vakkundige antenne-aanleg. ende tot wederhylicken toe", stelt het rapport nog vast. Man en vrouw kon den elkaar dus een levenslang levens onderhoud uit het vruchtgebruik van bepaalde heerlijke goederen legateren, mits dit wederkerig gold, dus zowel voor de man als voor de vouw, welk vruchtgebruik echter bij hertrouwen kwam te vervallen. (Dit laatste is een bijzonderheid van Soest alleen.) Waren de heerlijke goederen bij verer ving ondeelbaar, nu komen we aan de deelbare goederen. Volgens wat hierbo ven gezegd werd, zouden dit alleen roe rende goederen geweest kunnen zijn, maar ik heb reden om te vermoeden, dat er zich toch nog wel enkele onroe rende goederen van mindere omvang, stukjes grond of huizen, onder het Soester privé-bezit bevonden zullen hebben. Echtgenoot en echtgenote leefden in ge meenschap van goederen. Dit gold tot op zekere hoogte van de heerlijke goe deren, bij de andere goederen was dit echter volledig. „Man ende wijff sijn ge meen in alle deybare goederen". 1) goederen, waarvoor grondrente moest worden betaald. 2) goederen, waaraan voor de heer het recht verbonden was uit de nalatenschap van de gebruiker het beste stuk te kiezen. 3) goederen, waaraan de verplichting vastzat, elk jaar aan de heer een zekere hoeveelheid levensmiddelen te leveren, bijv. een varken, enkele ganzen, een mud rogge. J. H. (Wordt vervolgd). LOODGIETER ELECTRICIËN Van Weedestraat 23 Tel. 2577 JAARVERGADERING P.V.O. Onder voorzitterschap van de heer A. Hooft heeft P.V.O., in het repetitie lokaal aan de Kfrenweg, de jaarver gadering gehoudea. De secretaris, de heer J. Oversteejen, deelde mee, dat het aantal lodrf^van 30 op 32 ge komen is. Hierin zijn de tamboers niet begrepen. Uit het jaarverslag bleek, dat het een druk jaar voor P.V.O. geweest is. Be vrijdingsdag, vijftigjarig bestaan van de Boerenleenbank, avondvierdaagse, hul digingen, concerten in de gemeente, concert bij Zonnegloren, medewerking aan de V.V.V.-feesten, twee winteruit- voeringen, diverse gouden bruiloften, maar van deelname aan een concours is dit jaar niets gekomen, daar het be zoek aan de repetities te wensen over liet. De penningmeester, de heer W. Lage- maat, deelde mee, dat er een batig saldo van bijna 1500 gulden is en namens de kascommissie deelde de heer Fe- nema mee, dat de financiële admi nistratie en het beheer van de gelden in orde was. De heer J. K. de Bruin gaf het finan cieel verslag van het uniformfonds. In augustus van het vorig jaar was er 953.10 in de kas, thans nog slechts 366.-, dus de bodem is in zicht. Het geld was besteed aan de aanschaf van enkele nieuwe uniformen en er zou den maatregelen genomen moeten wor den om het fonds in stand te houden. De schuld van 526 obligaties was ver minderd doordat 65 mensen, die het goed met P.V.O. meenden, de obligatie terug gaven. Van de 25 uitgelote obli gaties werden er 17 teruggegeven, 3 uitbetaald, terwijl over vijf nog beslist zal worden. De heer De Bruin dankte notaris M. van Veeren voor het verrichten van de uitloting en de heer H. van Harten van de Nederlandse Middenstandsbank voor het beschikbaar stellen van de loketten. Om de leden er aan te herinneren, dat men door het plaatsen van zijn hand tekening de verplichting op zich neemt het uniform zo te dragen en te ge bruiken, dat het zo lang mogelijk in goede staat blijft, werden de ervarin gen van een oud-lid verteld, die zijn uniform in dusdanige desolate staat had ingeleverd, dat het opknappen geld kostte. Hij kreeg het verzoek de kos ten te betalen maar gaf niet thuis, zo dat men gedwongen was minder pret tige maatregelen aan te kondigen, waarop een minnelijke schikking getrof fen werd en het geld alsnog betaald is. De heren S. Besselen, H. Staal en B. Lagemaat traden af als bestuurslid en in vrije stemming werden ze herkozen. De volgende stemmen werden uitge bracht S. Besselsen 11, H. Staal 11, B. Lagemaat 14, Fenema 3, Schalkwijk 4, Parel 5, Vos 2 en Dijkman 1. Drie stemmen waren blanco. In de kascommissie werden de heren Vos, Schalkwijk en Herny gekozen. Tot leden van de reiscommissie werden de heren J. Oversteegen, Schalkwijk en Vos benoemd. Zij zullen beraadslagen over de reis, die de P.V.O. waarschijnlijk op 21 juli zal gaan maken. De mening kwam naar voren, dat het nodig is de financiën van de vereni ging te versterken en dat er daarom meer donateurs moeten komen. Er zal voortaan wekelijks muziek gemaakt worden in de gemeente en maandag 25 juni zal begonnen worden in Soest- Zuid. De dames van de leden zullen dan trachten donateurs te winnen. De jaarlijkse concerten in de gemeente zullen op 29 juni (Soest-Zuid), 14 juli (Soestdijk), 16 juli (Soestduinen) en 31 augustus (V.V.V.-plein) gegeven worden. 25 JAAR JEUGDHERBERG. Zaterdag herdachten velen, die in het dagverblijf van de jeugdherberg „De Heidebloem" bijeen waren, het feit, dat voor 25 jaar dit hotel voor jeudige trekkers opgericht werd. In de avond werden er volksdansen gehouden, die o.a. werden bijgewoond door de negen tigjarige heer Felix Ortt en toen het donker werd gingen allen naar het dag verblijf van de jeugdherberg, een com binatie van eetzaal en conversatiezaal, en de vice-voorzitter van het plaatse lijk bestuur van de N.J.H.C. verwel komde de cud-voorzitter, de heer Van Zinderen Bakker en echtgenote, de bur gemeester, Mr. S. P. Baron Bentinck, bestuursleden van de N.J.H.C. en van de distriktcommissie en allen, die als oud-trekkers, trekkers en toevallige gas ten van de jeugdherberg aanwezig waren. De heer Gerhard bracht het jaar 1928 in herinnering, toen de Gooise Jeugd herbergvereniging werd opgericht en de eerste jeugdherberg in Amersfoort tot stand kwam. Een jaar later werd „De Karekiet" in Kortenhoef geopend en in 1930 „De Heikneuter" in Laren. Deze jeugdherberg werd spoedig te klein en var. een Heikneuter werd een Heidebloem gemaakt door het oprichten van de jeugdherberg aan de Bosstraat, waar eerst Lena Robert de leiding had, later het echtpaar Van Dalen en sinds 10 jaar het echtpaar Gardien de be- 9. Terwijl de jongens - onwetend van het gevaar, dat hun boven het hoofd hing - door de donkere grotgang schui felden, klom de vreemde jager tegen de steile bergwand omhoog, totdat hij een uitstekend gedeelte bereikte, waar op een enorm rotsblok lag. Het plan, dat hij zo zorgvuldig had voorbereid, zou hij ten uitvoer gaan brengen. Hij greep tussen de magere struikjes, die op de bergwand groeiden en haalde een dun stammetje te voorschijn. De punt hiervan stak hij onder het rots blok en nu ging hij met zijn volle ge wicht aan het andere einde hangen. Heel langzaam kwam het geweldige brok steen in beweging en na vrese lijke inspanning gelukte het de jager, de steen van het uitstekende gedeelte te laten rollen. Precies daaronder was de ingang van de grot. Met een doffe bons, die de aarde deed dreunen, kwam het rotsblok voor de grot terecht en sloot deze geheel af. De jager wierp het stammetje weg, sloeg de handen af en stootte een brul lende lach uit, die honderdvoudig door de bergwanden werd weerkaatst. Snel liet hij zich nu naar beneden zakken en rende naar een groepje boompjes, waartussen hij zijn paard verborgen had. Hij trok haastig de jagerskleren uit. Daaronder droeg hij de uniform van de soldaten van prins Garis. Vanonder het zadel trok hij een zwarte mantel, hij sloeg die om en sprong in het zadel. In razende galop joeg hij zijn paard voort op weg naar Virgulië. Hij, Jaro, kapitein van de lijfwacht van de prins-regent, had zijn taak ver vuld. Maandenlang had hij als jager door de streek gezworven, op zoek naar prins Walder, om de jongen, in opdracht van Garis, onschadelijk te maken. Wan neer het bericht bekend werd, dat de jonge prins door een ongeval op de jacht om het leven was gekomen, kon Garis zich tot koning van Virgulië la ten kronen. Niemand zou ooit de jon gen terug vinden. Buitengewoon vol daan stormde Jaro in de richting van de hoofdstad. Aangekomen bij de burcht van de re gent, liet de kapitein zich dadelijk aan dienen. Garis begreep, dat Jaro hem belangrijk nieuws had mede te delen en hij liet hem direct bij zich brengen. Toen zij alleen waren bracht de ka pitein verslag uit en Garis glimlachte tevreden. Hij gaf zijn soldaat een zak goudstukken en wreef zich in de han den. Zo, nu was hij volkomen veilig en binnenkort werd hij koning van Virgulië. langen van dè jeugd op vakantie be hartigde. In de Heidebloem komen 6000 tot 6500 jeugdigen per jaar, waaronder vele buitenlanders. Zang, voordracht en muziek gingen vooraf aan het grote kampvuur, dat door de aanwezigen in een geweldige kring werd bijgewoond. De zevensprong werd gedanst en natuurlijk werd er gezongen. Onder de sprekers, die aandacht schon ken aan dit jubileum, bevond zich de burgemeester, die de nadruk legde op de opvoedende taak van het jeugdher- bergwerk. Het leert de jongeren de rekreatiemogelijkheden, die de natuur biedt op, de juiste wijze te gebruiken en hierdoor wordt de natuur beschermd. De oud-voorzitter, de heer Van Zin deren Bakker, herdacht het overleden bestuurslid, inspecteur Schreuder, die in het verzet het leven verloor. Het duitse koor, dat op bezoek is bij het Soester Hervormd koor, bracht een serenade ter gelegenheid van dit jubi leum. B.D.C. 4 KAMPIOEN. Het vierde elftal van B.D.C. is vorige week kampioen geworden nadat op Al len Weerbaar uit Bussum een 40- overwinning behaald was. GEVAARLIJKE SITUATIE IN DE RIJKSWEG. Het gebeurt herhaaldelijk, dat auto mobilisten op de rijksweg nabij Baarn (Oranjeboom) bij avond de midden scheiding tussen de rijbanen raken. Deze scheiding is aangebracht ter ge leiding van het verkeer in de richting Amsterdam. Het is de A.NW.B. gebleken, dat on gevallen voortkomen uit de onvoldoende markering van deze situatie, terwijl dit punt niet is verlicht, waardoor de weg gebruikers hier bovendien ernstig wer den gehinderd door de koplichten van tegenliggers. De A.N.W.B. heeft de rijkswaterstaat dan ook verzocht om, ter verhoging van de verkeersveiligheid, hier verkeersstre- pen en rijrichtingpijlen aan te brengen, waarvan er één met reflecterend ma teriaal de ander als lichtbak dient te worden uitgevoerd. De Bond kan voorts berichten, dat in 1957 een volledige reconstructie van dit gevaarlijk punt, in samenhang met de uitbreidingsplan nen van de gemeente Baarn, zal wor den uitgevoerd, in afwachting waar van er slechts provisorische beveiligin gen kunnen worden aangebracht. Het plan van de rijkswaterstaat om hier verlichting aan te brengen is in ver band hiermee uitgesteld. TWEE SOESTENAREN GEWOND BIJ AANRIJDING IN DUITSLAND. De heren W. H. Oldemans, wonende aan de Van Lenneplaan en H. Velthuy- sen, wonende aan de Kerkstraat alhier, zijn, komende van een zakenbezoek aan Bremen, zondagavond, te Schetsdorf in Duitsland, betrokken in een ongeval. Een Joegoslaaf stak onverwacht de rij weg over zonder op het verkeer te letten, waarbij hij door de auto van de heer Oldemans werd aangereden, als gevolg waarvan hij spoedig daar na is overleden. De beide Soestenaren liepen lichte ver wondingen op, waarvoor zij werden opgenomen in het Bonifacius-hospitaal te Lingen. De auto werd licht be schadigd. Hoe U ook gekleed bent, met een verzorgd staat alles stukken beter. 4 gil ïf Braamweg 84 Telefoon 2045 ARTIKEL 20 WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan T. J. Riemsdijk te Emmen en J. Schipper te Wormerveer op hun daartoe gedane verzoeken, op grond van artikel 20 van de Wederopbouw- wet, vergunning te verlenen voor het bouwen van respectievelijk de rechter- en linkerhelft van een dubbele woning op het perceel, gelegen aan de Park laan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4072 (ged.), zulks in af wijking van het goedgekeurde uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor het ge deelte der gemeente gelegen ten noor den van de spoorlijn Utrecht-Amers foort. De eigenaren van de aangrenzende per celen en andere belanghebbenden kun nen hun eventuele bezwaren tegen dit voornemen schriftelijk bij ons college indienen binnen één week na de dag tekening dezes. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 18 juni 1956.

Soester Courant | 1956 | | pagina 2