Pastoor We Voss 25 jaar in Soest* Voor Koffers en Lederwaren BAZAR DE LUXE Voor Uw Keiikenmtrustmgeii Super Xat-keuken BAZAR DE LUXE Voor Serviezen alle bekende merken „BAZAR DE LUXE" Officiële Mededelingen. sortiment Speelgoederen Strand-artikelen „BAZAR DE LUXE" IN DE HOEK. Voor alle Huishoudelijke artikelen BAZAR DE LUXE DINSDAG 3 JULI 1956. 34e JAARGANG no. 50. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.19 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zaterdagavond om half acht stojnd voor de pastorie te Soestdijk een calèche, be spannen met twee paarden en hierin namen plaats pastoor W. Voss, vijf en twintig jaar pastoor in de parochie Soest, pastoor Mgr. A. G. Smit en twee leden van het kerkbestuur, de heren J. Koelman en H. Kuiper. Kuiters van de J.B.T.B., jonge boeren en tuinders, vergezelden het rijtuig op zijn tocht naar de pastorie in Soest. De belangstelling voor deze tocht was enorm en het deed de grijze jubi laris kennelijk goed, dat zo velen blijk gaven van hun medeleven met dit unieke jubileum. Bij het politiebureau stond P.V.O. en de fleurige uniformen deden het weer best in de stoet, die vergroot werd met vele leden van Katholieke jeugd- en sportverenigingen. Onder het hoefgetrappel van de vurige paarden der jeugdige boeren en tuin ders in zwarte rijbroek, wit hemd en gele sjerp en de vlotte muziek van P.V.O. werd de jubilerende pastoor naar de pastorie gebracht, waar P.V.O. een serenade bracht. De voorzitter, de heer A. Hooft, wenste de pastoor geluk met dit jubileum, waarna deze dankte voor het huldeblijk en een en veloppe met inhoud voor het corps schonk. Voor het kort plechtig lof, gecelebreerd door de jubilaris, bestond bijzonder veel belangstelling. Assistentie bij deze plech tigheid werd verricht door Mgr. A. G. Smit en pater Willibrord C.P. Zondagmorgen, vóór de plechtige hoog mis van 10 uur, werd de jubilerende pastoor door misdienaars en 8C^bruid jes van de pastorie naar het kerkge bouw gebracht. Voor de ingang stonden twee rijen vlaggen en van binnen was de kerk prachtig versierd met anjers, terwijl ook het altaar en de zijaltaren in feesttooi waren. Met klokgelui en gezang der gelovigen werd pastoor Voss, vergezeld van Mgr. Smit, pastoor Lommerse, pater Willi brord C.P., deken Smit uit Amersfoort, pastoor Akkerman en kapelaan Kuiper verwelkomd. Bij de plechtige hoogmis werd pastoor Voss geassisteerd door pater Willibrord C.P. als ceremoniarius, Mgr. Smit als diaken en pastoor Lommerse als sub diaken. Het koor, onder leiding van de heer C. Luyckx, zong de Missa van A. Lotti. In zijn feestpredikatie wees pater Willi- bord erop, dat pastoor Voss in het ambt van priester aangesteld was op dat zijn arbeid vruchtbaar zou zijn en ongetwijfeld waren deze 25 jaar in Soest mink, oud-kapelaan van de parochie, de burgemeester, de plaatselijke gees telijkheid en andere genodigden, merk ten in de muziektent niet veel van de regen, maar de parochianen, die toch gekomen waren, moesten al dat water trotseren. De schutterij uit Aerdt, de geboorte plaats van de jubilaris, arriveerde, en de regen kon het welkomstapplaus niet temperen en dit applaus werd tot een gejuich toen de jubilaris zelf arriveerde en begroet werd door het comité. De muziekvereniging St. Joseph uit Soesterberg speelde „Lang zal hij leven", er werd hard meegezongen en toen de regen zag, dat die mensen toch niet te verjagen waren, hield hij na enige laatste pogingen maar op en werd het ideaal weer voor de revue van 25 jaar, met begeleidende tekst van de heer A. Hilhorst, uitgesproken door de heer H. G. Taris. Het was een epos in feil- ZEER GROTE KEUZE. vruchtbaar geweest. De waarde van het priesterschap is uitnemend af te me ten aan het woord van Francois Mau- riac, die op de vraag „Hoe moet de priester zijn", antwoordde „Zoveel mogelijk de Christus-figuur benade rend". Na afloop van de kerkdienst wensten de burgemeester, mr. S. P. Baron Ben- tinck, die met de wethouders W. G. van Zadelhoff en K. de Haan en de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen, de dienst bijwoonden, de jubi laris in de pastorie geluk, nadat deze door de misdienaars en de bruidjes uit de kerk begeleid was. Van verdere fe licitaties door officiële genodigden werd afgezien, omdat de dag toch al druk genoeg voor de hoogbejaarde priester was. Toen kwam de regen en menigeen zat in zak en as, want nu dreigden alle voorbereidingen tevergeefs geweest te zijn. Twee zusters van St. Joseph, de dames mevr. v. d. Bremer-v. d. Laar, mevr. v. d. Hoef, mej. A. Schalkcx en mej. Bergvens en de heren kapelaan G. J. Kuiper, J. Koelman, W. Peet, J. H. Hom, H. G. Taris, A. Hilhorst, H. Butzelaar, W. van Roomen, B. W. Nie- hoff Werning, J. I^redeveld, J. Voskui len, J. Brouwer, A. W. van Hall en A. Kloppenburg hadden wekenlang ge werkt aan de feestmiddag, die een waar dige viering van het jubileum van de pastoor moest worden en 't regende maar. De heer C. Kok zat droog met zijn muziek-apparatuur en aalmoezenier Wil- De jubilaris wordt begroet bij aankomst aan de pastorie. loze verzen, geestig en tevens stijlvol, volkomen passend bij hetgeen uitge beeld werd. Hoog te paard kwamen St. Petrus en St. Paulus het eerst het schoolterrein op. Zij maaken hun opwachting bij de jubilerende pastoor en zij werden ge volgd door pastoor Steenhoff, pastoor Peer, van wie de tekstdichter wist, dat hij zulke harde handen had; pastoor Reymer, die van mening was, dat zijn koster veel te vaak in gelegenheden kwam met volledige vergunning, en pastoor Vossenaar. „Als die wat zei, was 't voor een ieder amen, en menig handswerkman gaf hij een kans", aldus de kroniekschrijver. De hond van pastoor Vossenaar ont brak evenmin op deze reünie. De boerendansers, begeleid door har- monikamuziek en onder het wakend oog van de heer Kamerbeek, dansten en zongen hun degelijke boerendansen en liederen en na het geschuifel en ge stamp van de witte klompen op de zwarte natte vloer was het applaus hevig. Dit was de dank aan „het fiere boerenvolk, kern van 't parochieleven". Minituur-bakker, slager, tuinman, ko lenboer, bloemist, visser en jager kwa men de produkten brengen, die bij hun beroep horen en er waren niet alleen men werden ze ontvangen door een da verend applaus. Achter hen liepen de koning en de leden van de senaat, en de kern van de schutterij, gekleed in witte broek met zwarte jas, sjerpen en witte koorden met kwasten, terwijl de uniformpetten van een grote vederbos voorzien waren. De vendels negen ten groet, kort klon ken de commando's cn ter ere van de jubilaris vendelden de dragers van de oranje, de rode, de witte, de blauwe en de groene vlag onder leiding van de heer H. Heymen. Pastoor Voss, die aanvankelijk aan een imitatie-schutterij dacht, moest ervaren, dat inderdaad ruim 40 mannen geko men waren om met hun aanwezigheid en hun prestaties aan het feest een bijzonder cachet te geven. De prachtige demonstratie, die men in Soest anders nooit te zien krijgt, werd besloten met een afscheidsgroet van vendels en sabels van de schutterij en het spelen van het Wilhelmus, dat door allen meegezongen werd. De schutterij van Aerdt, die nu 51 jaar bestaat, stelt zich tei. doel festiviteiten op wereldlijk en geestelijk gebied stijl vol te doen plaats vinden. Zij organi seert jaarlijks een kermis, neemt deel aan schuttersconcoursen en meet zich met andere verenigingen in defileren, marcheren, vendelzwaaien en schieten. Op de eerste zondag na 15 augustus is het kermis in Aerdt en dan wordt een wedstrijd gehouden in vogelschie ten, terwijl het koningsschot moet uit maken wie met zijn echtgenote het ko ningspaar zal vormen, dat deel kan nemen aan de wedstrijd, waar uitge maakt wordt wat het mooise konings paar is. De koning, die nu in Soest aanwezig was, heet J. W. Wanders, maar Zijne Majesteit had Hare Majesteit thuis gelaten. Onder de bezoekers uit Aerdt bevond zich een neef van o- foor Voss, die als lid van de schutterij een familietraditie voortzet. De uitbeelding ging door en kapelaan Voss bleek voor de ziekte een mager man, maar kapelaan Voss na de ziekte was welgedaan, want de dokter had stevige maaltijden voorgeschreven. Buuren, het kersenland, werd de eerste WAARONDER DE BEKENDE MET KOELSTOFACCESSOIRES a ƒ149.50 haantjes maar ook een krentebood en een enorme worst. Een imitatie-koster «zeulde bovendien een enorm wijwatervat in een krui wagen over het terrein. Pastoor Voss werd 81 jaar geleden in Aerdt geboren als inwoner van de thans 7000 zielen tellende gemeente Herwen en Aerdt, dat Herwen, Aaerdt, Lobith, Tolkamer en Spijk omvat. Zijn broer, die thans 85 jaar is en met een zuster nog in Aerdt woont, was de eerste voorzitter van de schutterij „Eensgezindheid", die 180 mannelijke leden telt, terwijl er in Aerdt slechts een 700 mensen wonen. Dit betekent, dat iedere volwassen lid is van deze schutterij, die over een eigen gebouw beschikt. Bereidwillig waren ruim 40 senatoren, vendeliers, commandant, majoor, kapi tein en officieren met de koning naar Soest gekomen, om het feest ter ere van de grijze oud-inwoner van Aerdt op te luisteren. Toen de in het wit geklede tamboers trommelend het veld opkwa- De parochianen huldigen hun herder. plaats waar kapelaan Voss als pastoor kwam en imitatie-Buurenaren brachten de jubilaris kersen. Zij werden gevolgd door trouwe Mieke, steeds bezorgd om het wel van de pastoor. Na Buuren kwam Goor. Tot op een dag iets ongewoons gebeurde en twee pastoors van plaats hebben geruild. Men zegt dat elk daar vreselijk om treurde en er in stilte lang om heeft gehuild. Ook de suisse maakte zijn opwachting bij de jubilaris en daarna verscheen het knapenkoor, dat, onder leiding van de heer Horvers, zong, maar op de PASAAN - ESCHENBACH - ROSEN- THAL - HUIZEN - SPHINX - MOSA ENZ. band-recorder, kundig bespeeld door de heer Kok. De kerkekas werd geplukt door Soest dijk en Soest-Zuid en voor' het oog van het jubilaris haalden de namaak- pastoors van deze parochies het geld bij duizenden uit de grote kist. Soestdijk kon zich behoorlijk installeren (de bruidsschat was ook waarlijk niet gering); Een oord, geschikt voor excellente heren, het paars, helaas, aan d'oude kerk ontging. En demonstratief tooide de namaak- pastoor van Soestdijk zich met 't paars. Verkenners, welpen en gidsen gaven blijk van hun dank voor het verken nersgebouw, dat echter wel een slacht offer geëist had dat gesteund moest worden, omdat het van de trap geval len was. Indianen voerden een bloeddorstige oor logsdans uit, maar de vredespijp werd gerookt, de strijdbijl begraven en de rode broeders bogen diep als afscheid van de pastoor na hun optreden. „De oorlog kwam en Hollands stille lanen, ruw opgeschrikt door oorlogsleed en wee, het trotse leger van luid blaffende Germanen baande zich rücksichtslos een weg naar zee. De pastoor liet zich echter niet van de wijs brengen en na bezetting en bevrijding zorgde hij voor nieuwe klok ken en deze klokken werden op een wagen het terrein opgereden. Voor de tweede maal traden de boe ren dansers op en zij eindigden met de schone hymne, die in het buitenland wel eens voor ons volkslied wordt aan gezien „En dadde we toffe jongens zijn dat willen we weten". Pater Brouwer, missionaris onder de negers; pater Visser, werkzaam onder de woonwagenbewoners; het priesterstu diefonds, gesticht door pastoor Voss; de paters Ernulfus en Paulus met goede de gaven; de V.G.L.O.-meisjes, die haar eigen baksels kwamen aanbieden; hand werkslieden, die de kerk opknapten en het oude meubilair, dat dank zij de aktiviteit van de jubilerende pastoor opgeruimd kon worden, het was alles te zien. Kinderen zongen het lied, dat zij het vorig jaar zongen toen pastoor Voss 80 jaar werd en toen werd het pro gramma onderbroken door een hum meltje van enkele turven hoog, dat eerst met korte dikke beentjes op de stoel van een commissielid geklommen was, maar het later gewenst vond de pastoor te gaan feliciteren en met die zelfde dikke beentjes de trap van de muziektent begon te beklimmen. Een commissielid meende de hummel tegen te moeten houden, maar dat wenste de jubilaris helemaal niet en de kabouter ging de grijsaard op haar manier ge lukwensen. Een pastoorsfiguur met een dik-om- zwachteld been kwam op een wagen het terrein oprijden en beeldde daarmee de desolate toestand van de verwar mingsinstallatie in de pastorie uit. Als bejaarde pastoors kans zien de benen te verbranden aan de kachel, dan deugt die kachel niet, zodat de heer J. Koel man met vreugde de enveloppe over handigde, waarin zich ruim 3000 gulden bevond, bestemd voor het aanleggen van een centrale verwarming in de pastorie, als geschenk van de parochia nen. De heer Koelman sprak de wens uit, dat pastoor Voss nog lang zou mo gen genieten van de weldadige warmte van dit cadeau. Met het zingen van „Aan U, o koning der eeuwen" werd het feest besloten, waarna de vele honderden langs de muziektent defileerden, waar pastoor Voss vriendelijk wuivend allen begroet te, die door hun aanwezigheid lieten blijken, dat de grijze jubilerende ziele- herder een grote plaats in hun hart inneemt. Dit défilé, beschenen door de zon die de regen verdreef, was een prachtig besluit van een middag, die een waar dige viering van dit bijzondere jubileum bracht. Met een kort lof besloot de jubilaris de prachtige herdenking van zijn 25- jarige pastoorschap in onze gemeente. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. van den Bos, wnd. Eerstaanwezend In genieur der Genie, Bilderdijklaan 1, VOOR EEN COMPLEET AUTOPEDS MET LUCHTBANDEN VANAF ƒ27.50 VAN WEEDESTRAAT 31 SOESTIJK Amersfoort, om 2 elektromotoren, elk met een vermogen van 4 p.k., in het voertuigenpark, op het perceel gelegen aan het Zeister Spoor, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie B, nr. 2411, De tegenstanders van het verlenen van vergunning voor het plaatsen van de Canadese bungalows zitten ogenschijn lijk op fluweel, want niemand minder dan de Minister van Volkshuisvesting (what is in a name heeft dezer da gen laten weten, dat er niets kan ko men van die houten huizen Het verlenen van bouwvergunningen stuit op onoverkomelijke bezwaren en is in strijd met bestaande bouwverorde ningen Als het niet zo schrijnend van droef heid was en zoveel duizenden zich niet weer een heel klein sprankje hoop ont nomen zagen, zou het zijn om te gieren. Te gieren om zoveel wanbegrip van autoriteiten, die zich rustig laten voor rekenen, dat het nog minstens 17 jaar zal duren voor we van een normale woningtoestand kunnen spreken en die blijkbaar niet inzien, dat noodtoestan den met noodmaatregelen aangegrepen moeten worden. Naar mijn smaak ligt de hoofdzaak in het feit, dat de mannen, die wij juist weer met z'n allen op hun zetel heb ben geholpen, al lang het contact met de massa verloren hebben en niet het flauwste benul hebben van de minimale verlangens van de mensen, die in één of twee vaak vochtige kamertjes moe- slapen, wonen, koken, eten en, nog er ger, hun kinderen groot brengen. Zij hebben er geen idee van hoe wei nig het deze mensen interesseert, dat de afmetingen in die Canadese bunga lows op. sommige punten enige luttele centimeters onder het vereiste minimum blijft. Het deert hen niet, dat uiterst bezorgde, zelf geriefelijk wonende des kundigen hebben uitgemaakt hoe groot een woning moet zijn om te beantwoor den aan moderne eisen. Zij zullen wijzen op hun krot en vra gen of dit dan misschien WEL verant woord is en snappen dan natuurlijk niet, waarom die Canadese bungalows, die slechts zeer minimaal afwijken, maar verder alle moderne comfort bezitten, waarvan zij alleen maar kunnen dro men, hun moet worden onthouden. Op zeer korte termijn zouden de kre- peergevallen kunnen worden geholpen, en woonschuiten, die vaak drijvende doodskisten zijn, worden verlaten. De autoriteiten wijzen deze prima nood oplossing echter van de hand en vol harden in een strijd, die minstens 17 jaar gaat duren. Een groot deel van haast een gehele generatie zal nooit weten wat „wo nen" is met alle gevolgen van dien. H. OEKMAN. te mogen oprichten, in werking bren gen en in werking houden door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 28 juni 1956. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van F. H. Dijk, Eikenlaan 6, Soest, om een depot voor het distribueren van flessen Butagas, op het perceel Eikenlaan 6, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie H, nr. 7467, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking hou den door hen is geweigerd. Soest, 2 juli 1956. WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn verga dering van 25 juni j.l„ is vastgesteld een verordening als bedoeld in artikel 5, lid 1, der Winkelsluitingswet (vakan tieregeling kruidenierswinkels, geduren de een tijdvak van 6 werkdagen in plaats van 2 maal drie dagen). De verordening ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage. Soest, 29 juni 1956. Door de raad onzer gemeente is het navolgende besluit genomen De raad der gemeente Soest; gezien het voorstel van burgemeester en wethou ders d.d. 19 juni 1956, afd. I, nr. 836; gelet op artikel 11 lid 1 der Winkel sluitingswet; besluit te bepalen, dat de winkels te Soesterberg tot des avonds 9 uur geopend mogen blijven op za terdag 28 juli en de werkdagen in de 3 daarop volgende weken. o.a. PEDE ELECTR. MOLEN ƒ44.75 BRABANTIA STRIJKPLANK 39.90 ACME WRINGER 74.85

Soester Courant | 1956 | | pagina 1