Oud Soest. J. KOPPEL. SOEST. Burgerlijke stand. W. N. NIEUWENHUIS SPECIAAL ADRES Dameskapsalon WALDEK EN WULCO ONS RODE KRUIS OEFENING. Begunstigd door prachtig zomerweer hebben zaterdagmiddag de afdelingen Soest, Amersfoort en Baarn van het Nederlandse Rode Kruis een gezamen lijke oefening gehouden in eerste-hulp- verlening bij een botsing tussen een trein en een autobus. De afdeling Amersfoort had tenten meegebracht, die eerst opgezet werden. Zij werden ge bruikt als noodziekenzaal en als tijde lijke verblijfplaats voor shockpatienten. Toen om half vier de sirene loeide had het gefingeerde ongeval juist plaats ge vonden en de damesploegen werden naar het terrein van de ramp gestuurd om de denkbeeldige gewonden eerste hulp te verlenen. De helpers kwamen later voor het vervoer. Het was de helpsters niet gemakkelijk gemaakt, daar de gewonden per bran card uit de autobus gehaald moesten worden. De gewonden uit de trein la gen langs de spoorbaan. Voor het vervoer naar de hoofdverband- plaats werd een auto gebruikt. Veel gewonden moesten per brancard naar de tenten vervoerd worden. Toen er een twintigtal gewonden bij de verbandplaats gearriveerd was, kwam er bericht, dat er een ontploffing had plaats gevonden op het terrein van. autoslo perij De Ridder. Hier lagen tien gewon den, waarvan enkele zeer ernstig. Deze werden geholpen door de mannelijke leden van het Rode Kruis-korps. De gewonden die zich allen vrijwillig be schikbaar hadden gesteld, waren in hoofdzaak padvinders van de groep Hopman v. d. Schoor. De afdeling Amersfoort zorgde voor verlichting in de tenten en de auto's waren beschik baar gesteld door de firma's Strietman en De Ridder. Na afloop van de oefening werden door de doktoren J. C. Rip en J. Hartog de goede en foute behandelingen van de gewonden besproken. Ook dokter A. Vrijlander uit Utrecht, die namens het distriktsbestuur de oefening bijwoonde, bracht rapport uit. Hierin liet hij naar voren komen, dat er een goede samen werking en uitstekende discipline moet zijn bij een oefening in groot verband. Er was veel belangstelling voor deze oefening en onder de aanwezigen be vonden zich de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck; de commandant van de B.B., de heer J. van Leeuwen, en de secretaris-penningmeester van het Rode Kruis, afdeling Soest, de heer H. de Graaf. Voor beveiliging bij de spoorwegover gangen en afzetting van het terrein van de ramp zorgde de plaatselijke politie. Dokter Rip, commandant van de Soes- ter colonne, dankte alle helpsters en helpers van het Rode Kruis en hun GEBOREN Vrouwkje, dochter van H. ter Meer, agent van politie en G. Bo vendeur, Moerbessenberg 11. Johan- na Margaretha, dochter van A. Bart, huisknecht en S. Hulsman, Kerkstraat 10c. Petronella Maria Johanna, doch ter van B. Kaats, huisschilder en H. A. van Schaik, P. Potterlaan 4. Goos- sewinus Johannes, zoon van G. A. Huurdeman en G. G. Smeeing, Nieuwe- weg 37. Albertus Wilhelmus Maria, zoon van A. W. van Hal, belasting consulent en J. L. M. Zonderop, Steen- hoffstraat 38. Peter Johan, zoon van J. van den Hoek, vetegenwoordiger en G. H. Maaskant, Parkstraat 13, Baarn. Jannetje Arnolda Catharina, doch ter van C. van Leeuwen, militair en C. H. M. van Wandelen, Stadhouders laan 32. Johannes Gerardus Theo, zoon van A. van den Brink, seinhuis wachter en H. Reijerse, Eikenlaan 33. Gerhardus, zoon van G. Muts, chauf feur-monteur en C. Labree, Schaep- manstraat 74. Jacobus Johannes Adel- bcrtus, zoon van A. J. A. van den Oord, banketbakker en L. H. van Klooster, Kerkplein 4. Jannetje, dochter van G. J. Ribberink, uitvoerder en C. Vos, Birkstraat 161. Paulus Petrus Fran- ciscus, zoon van J. A. Wildenburg, aan nemer en F. A. Kop, Wilhelminalaan 21. ONDERTROUWD Geurt Reijerse, ma gazijnbediende, Birkstraat 54 en Maria Johanna Geelen, Utrechtseweg 17, Amersfoort; datum huwelijk 18 juli 1956. Hendrik Jacob Albertus van Velzen, magazijnbediende, Schoolstraat 20 en Barta Johanna van den Heuvel, Molenstraat 72; datum huwelijk 19 juli 1956. Arnoldus Johannes Appelhof, timmerman, Eigendomweg 117 en Wil- helmina Petronella Gerarda Hilhorst, Eigendomweg 59; datum huwelijk 25 juli 1956. Wouter Deijs, timmerman, Leliestraat 36, Amersfoort en Maria Theodora Huurdeman, Schoutenkamp weg 2; datum huwelijk 21 juli 1956. GEHUWD Marinus Booden, landmeet kundig tekenaar, Stadhouderslaan 38 en Anna Kraaijenbrink, spoorwegambte naar, Oude Utrechtseweg 2b; adres na huwelijk ieder op eigen adres. Cor- nelis Johannes van der Veer, brieven besteller, Julianalaan 30 en Aaltje Hodde, zonder beroep, Schoolstraat 21; adres na huwelijk ieder op eigen adres. Mello Jacobus Beekink, stucadoor, Nieuweweg 105 en Bertha Jannetje Priem, verkoopster, Beetzlaan 83; adres na huwelijk ieder op eigen adres. Gijsbertus van Geijtenbeek, betonwer ker, Krommeweg 26 en Sipkje Aria Rijksen, dienstbode, Beetzlaan 67; adres na huwelijk ieder op eigen adres. OVERLEDEN Geen. commandanten voor de medewerking aan deze geslaagde oefening verleend en bracht tevens dank aan alle anderen, door wie deze oefenmiddag tot een suc ces geworden was en hen, die, door hun aanwezigheid, van hun belangstelling in het Rode Kruis-werk blijk gaven. VERGROTING VAN HET DIERENTEHUIS. Vele leden, donateurs en belangstellen den grepen j.1. zaterdag de gelegenheid aan om de vergroting van het Dieren tehuis ,,'t Hart" der Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Soest, te gaan bezichtigen. Immers werd die dag de nieuwbouw, waardoor thans 24 hon denkennels beschikbaar zijn, in gebruik genomen. Bovendien werden de beide speelweiden van elk ruim 100 vierkante meter door de viervoeters aan een nauwkeurige inspectie onderworpen en door luid geblaf gaven zij blijk van hun volle tevredenheid. De bezoekers waren unaniem vol lof over de helderheid van de kennels, over de nieuwe buis-verlichting, over de vernieuwde keukeninrichting en tal van kleine verbeteringen. Mevrouw Jekel, de verzorgster, kreeg vele complimenten over haar beheer. Ontzettend jammer, dat, door het over lijden van de inspecteur, de heer Tave- nier, die de stoot gaf voor de vergro ting, deze dag niet meer mocht be leven. Het is voorwaar een prettig idee, dat degenen, die met vacantie willen gaan, weten, dat hun huisdieren in het dieren tehuis een prima verzorging zullen on dervinden. GESLAAGD. Van de openbare lagere school in Soest-Zuid slaagden de volgende leer lingen voor toelatingsexamens Paulus van Oven (Middelbare Handelsschool in Amersfoort), Rientje Herwijnen en Es- ther Cörmann-Rudi (Baarns Lyceum); Peter Job, Niesje v. d. Kuy, Axel v. d. Heyden, Tjeerd v. d. Wetering (Rijks- H.B.S. te Amersfoort) en Annette Sille- vis (Amersfoorts Lyceum). PRIMACLOSETS LOODGIETER ELECTRICIËN Van Weedestraat 23 Tel. 2577 OLYMPIA-SUCCESSEN. 44 Olympia-aspiranten hebben, onder leiding van de heer W. A. Suman, een eerste prijs behaald in de wedstrijden, welke georganiseerd werden door de Christelijke gymnastiekvereniging „Wil- helmina" in Amersfoort. Er werd 10 k.m. gelopen en dit leverde 256 van de 300 punten op, die als maximum behaald kunnen worden. De juniores, onder leiding van de heer D. v. d. Kamp, deden het niet minder goed. Zij liepen 18 k.m. en behaalden een eerste prijs met 464 van de 500 punten. Een uitstekend debuut van lei der v. d. Kamp. DE DUIVEN VLOGEN. Wedvlucht van Pont St. Maxence, 371 k.m. De vereniging „De Zwaluw" had 128 duiven in concours, die te 6.15 uur werden gelost. Aankomst eerste duif 10.28.46. Snelheid 1464,10 m. Aankomst laatste prijsduif 11.12.04. Uitslag H. Onwezen 1. W. Krijt 2 6 24. J. Rauch 3 13. A. van Dorrestein 4 10 16 23 27. P. de Bes 5 29. A. Snijders 7. H. Kriek 8 32. A. Hilhorst 20. J. v. d. Brakel 11 14 17. G. Visser 12 31. H. Gorissen 15 19 22. V. Reyerse 18. P. Grift 21 28. C. van Soest 25. A. Don selaar 26. J. Otiens 30. De vereniging „De Vriendschap" had 116 duiven in concours; eveneens gelost te 6.15 u. Aankomst eerste duif 10.22.04. Snelheid 1507,23 meter. Aankomst laat ste prijsduif 10.59.23. Uitslag W. Nieuwenhuizen 15 13 19. G. Rijksen 2 10 21 23 24 29. D. J. Bos 3 14 17 28. E. C. van Daatselaar 4. C. Dijkman 6. Koster-Altenaar 7 26. G. Teeken 8 11. A. Waayenberg 9 18. J. Hodde 12. H. Verkerk 15. G. Sikkelbein 16. Jac. Stalenhoef 20 22. T. Groene- steyn 25. Z.K.H. Prins Bêrnhard 27. GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur, contactsleuteltje, touwtje met 4 sleuteljes, rode nylon handschoen, langharige hond met pluimstaart, rode autoped, binnenzooltje, sponzen mat, 4 biljetten van 1,postduif, honden- riem, meisjesfiets, witte duif, wit kin derschoentje, groene dames handschoe nen, regenjas, fietstas, roodleren por tefeuille met inhoud, zwarte glacé da meshandschoen, groene portemonnaie met inhoud, rode damesjas, sportfiets, bruine jongensschoenen, rode autoped, bruine portefeuille met inhoud. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 2 tot 4 uur. GESLAAGD. Voor Gymnasium B is geslaagd Ton de Jong, leerling van het Constantijn- college te Amersfoort. Voor het Staatsexamen Heilgymnastiek en massage slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. W. Pas. W. Fennema en J. Kenemans slaagden voor het eindexamen H.B.S. B van het Christelijk Lyceum te Hilversum. Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Hilversum slaagden Rudie de Lange, Dinie Snijders, Nel Troost en Henk Verkade en voor het toela tingsexamen van de Middelbare Han delsschool te Amersfoort Frits Gerth. Al deze candidaatjes waren leerlingen der Groen van Prinstererschool. JAARLIJKSE UITSTAPJES. Begunstigd door het betere weer van verleden week maakten de verschil lende klassen van de Groen van Prin stererschool weer hun jaarlijkse uit stapjes. Teneinde aan de reis van de hoogste klas een instructiever karakter te ge ven, werd de al oljna traditionele drie daags fietstocht ondernomen naar de „Bijenkorf" te Nunspeet, een voor jon gelui ideaal Chr. Vacantiecentrum, dat in het voorseizoen ook schoolklassen de gelegenheid biedt te logeren en te genieten van de onvolprezen genoegens en uitstekende maaltijden. De heenreis liep dwars over de Veluwe, langs het Uddeler meer, Elspeet enz. Om plm. 4 uur arriveerden de jon gelui met hun begeleiders(sters) in de Bijenkorf, van waaruit verschillende tochten werden ondernomen, terwijl te Polsmaten naar hartelust werd geroeid en gezwommen. In het huis zelf werd 's avonds voor de nodige afwisseling gezorgd, o.a. door een prachtige kleurenfilm. Via Harder wijk, waar de Zuiderzeewerken werden bezichtigd en een boottocht werd ge maakt, ging het tenslotte weer huis waarts. Donderdagmiddag waren klas 1, 2 en 3 aan de beurt. Voor de kleintjes stond Rhenen op het programma. Ook dit uitstapje werd een waar festijn. Voor de derde keer deed een grote VOOR PERMANENT WAVE EN HAARKLEURINGEN. Braamweg 84 Telefoon 2045 schare ouders vrijdagmorgen klas 4 en 5 uitgeleide. Dank zij de firma Tensen, die weer voor het vervoer zorgde op de bekende prettige manier, kon het hele programma afgewerkt worden. Na dat een bezoek aan Arnhem werd ge bracht (Openluchtmuseum, Park Rozen- daal en boottocht Westerbouwing) ging het naar Nijmegen, waar o.a. het Valk hof en de Heilig Landstichting op het programma stonden. Het laatste uur werd doorgebracht in de speeltuin van hotel „Erica" te Berg en Dal. Het werd een lange, welbestede dag, waarover door de kinderen nog veel gebabbeld zal worden. WINKELS VRIJDAG OPEN. B. en W. hebben goed gevonden, dat de winkels vrijdag a.s. tot 10 uur open zijn, om de mensen die zaterdag naar het bloemencorso gaan kijken, zoveel mogelijk tijd te geven proviand voor de zondag in te slaan. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. De jeugd houdt zich onledig met het vernielen van roggevelden en za terdagmiddag zijn er een paar kleine vandalen enige tijd op het politie bureau vastgehouden om hun zonden te overdenken. Op de Eikenlaan stond de bestel wagen van K. v. V. uit Zutfen en deze auto reed gelijk weg met het motor voertuig van H. K. uit Soest. Dat zou best gegaan zijn als H. K. niet ineens gestopt was en plompverloren achter uit tegen de auto van v. V. opgereden was. S. zat dronken op een bromfiets, zodat hij in de cel kwam. De brommer wordt voorlopig vastgehouden. Op de Burgemeester Grothestraat reed G. v. d. R. uit Maarsen op zijn bromfiets. Zijn vrouw zat achterop. Bij het passeren van enige jeugdige fiet sers kreeg v. d. R. J. G. uit Amers foort voor zijn brommer, omdat deze plotseling naar links uitweek. Remmen leidde tot stippen, v. d. R. viel en be schadigde zijn kleding. OUDE KERK EN TOREN. Woensdagmiddag, te 3 uur, zal de heer Th. J. Regter, in het bijzonder voor de zomergasten, een excursie leiden in de Oude kerk, waarbij tevens de toren zal worden bezichtigd. Wanneer blijkt, dat hiervoor voldoende belangstelling bestaat, wordt deze ex cursie in Augustus herhaald. Plaatsge noten mogen ook komen. Kosten zijn er niet aan verbonden. CONCERT P.V.O. P.V.O. heeft geconcerteerd op de hoek van de Braamweg en de St. Willibror- dusstraat en de toehoorders, die zich door het minder fraaie weer niet lie ten afschrikken, konden tenvolle van de muziek genieten, daar de politie op taktvolle wijze de jeugd belette te sto ren. 13. Tevergeefs wachtte prins-regent Ga ris op het bericht uit Bardije, dat Wal- der bij de jacht om het leven was gekomen. Tenslotte wilde hij niet langer wachten en liet hij zich uitroepen tot koning van Virgulië. Een groepje bevriende edelen diende op zijn bevel het voor stel in bij de landraad, die bestond uit mensen, die Garis er zelf in ge plaatst had en die alles deden, wat hij wilde. Natuurlijk hadden zij geen be zwaar en zo werd Garis uitgeroepen tot koning van het goede land Virgulië. De arme onderdanen zuchtten en dach ten terug aan de mooie tijden, toen koning Beowulf over het land regeerde en velen vroegen zich af, waar de jonge prins Walder toch gebleven zou zijn, want hij moest nu toch bijna de leef tijd hebben, om koning te kunnen wor den. Er waren er enkelen, die het ge mene spel van Garis doorzagen, maar zij konden niets doen. Op een dag brachten Garis' soldaten een hevig spartelende man binnen de burcht. Hij bleek één van Garis' oude vijanden te zijn, die (zoals velen) naar Bardije was gevlucht, maar nu was te ruggekeerd. Eén van Garis spionnen had hem herkend en de soldaten hadden hem gearresteerd. Na een lange ondervraging kwam Ga ris te weten, dat de jonge prins Walder nog leefde. Hierop ontstak de koning in een hevige woede. Had hij niet de aanvoerder van zijn lijfwacht opdracht gegeven om Walder onschadelijk te maken Hij tiet Jaro bij zich roepen en hij dreigde hem met de ergste straf fen, wanneer die er niet voor zorgde, dat hij ook in de toekomst onbevreesd als koning over Virgulië kon blijven regeren. Zonder verder een woord te zeggen, stuurde hij de hoofdman weg. Jaro zwoer zichzelf niet te rusten, voor dat hij de jonge prins uit de weg had geruimd en nam zijn maatregelen. In het geheim zocht hij vier mannen van de lijfwacht uit. Moedige geharde ke rels, waarmee hij het waagstuk wel aandurfde. Gehuld in hun beruchte zwarte mantels ging de troep op weg naar Bardije. Dag en nacht joegen zij voort en dre ven zij hun paarden tot het uitersten aan. Zij zouden niet eerder rusten, voordat zij op de plaats van bestem ming waren. Jaro begreep nog steeds niet, hoe het mogelijk was geweest, dat bij zijn vorige poging de jongens ont komen waren, maar deze keer zouden ze hem zeker niet ontglippen. EEN RAPPORT OVER SOEST UIT 1-569. VII. Het Gaesbeecker Gild. „Noch ook) is in den voernoemde dorpe van Soest een schutterie van hantboghen ende is genaempt Gaes- beecks schutterye", zo begint in het rapport (eerste versie) een paragraaf over het Gaesbeecker Gild. Welk een belangrijke plaats dit thans, in 1956, nog altijd bestaande Gild toen tertijd in het Soester gemeenschapsle ven innam, blijkt wel uit feit, dat schout en schepenen het beslist noodzakelijk vonden zelfs in hun tweede rapport (nadat de maarschalk op vermelding van alleen het allerbelangrijkste had aangedrongen) een extra paragraaf, 9, op te geven over dit Gild, en dat ze bovendien aan beide rapporten als aparte bijlage een samenvatting van het reglement van het Gild toevoeg den. Het originele, uit de tijd van de oprichting stammende reglement was door brand verloren gegaan, doch men had uit de mond van de oudste gilde- leden de bepalingen, zoals die al die jaren hadden gegolden, laten optekenen. Door dit gereconstrueerde reglement weten we gelukkig heel wat van de in richting en de gang van zaken bij het Gaesbeecker Gild in die oude tijd. Er is echter in dit blad al een paar maal over het Gaesbeecker Gild geschreven en daarom zal ik dit onderwerp ver der laten rusten. Alleen zij vermeld, dat we uit genoemde bijlage ook ver nemen, wie in de tijd, toen ons rapport werd opgesteld, de schout in Soest was Gerrit van Hemert, en ook de namen van twee schepenen Roetert Jacobszoon en Gerbert Aertszoon. Zij hechtten na melijk hun zegel aan deze bijlage. Een paar belastingen. Behalve de hierboven genoemde tien den, die aan kerkelijke instanties moes ten worden betaald, vermeldt het rap port nog een paar belastingen, die aan de wereldlijke overheden ten goede kwamen. „Noch soe geven syluyden van alle huer landen oudschilgelt, van elcke oudtschilt vijftalve vijfdehalf 4Vs) Brabants stuver". Het oudschildgeld was een soort vermogensbelasting, die afgemeten werd naar de onroerende goederen, en/of naar het geld, dat men bezat. Het „oudschild" was een daarbij gebruikte waardemaatstaf. Zelfs waar 't bezit der onroerende goederen niet absoluut was, moest dus daarvoor toch deze ftlasting worden betaald. „Noch geven syluyden excijssen ac cijns) van elcke vadt byers dry stu- vers, welcke excijs werdt alle jaer ver pacht bij eenen commissaris uuyten Haege van dye camere van de reecke- ninghe". Wie er wat in zag en er wat geld in kon steken, kon dus het innen van de accijnsen pachten, in de hoop goed aan zijn trek te komen. Hoe meer bier er gedronken werd, hoe gunstiger voor hem. Bier was trouwens in die tijden de volksdrank bij uitnemendheid: pas veel later namen thee en koffie z'n plaats in. Van het betalen van het accijns op bier was alleen het Gaesbeecker Gild vrij gesteld en wel op de dagen, dat het Gild feest vierde, de zgn. teerdagen. Brave onderdanen. Om goed te laten uitkomen, wat een brave onderdanen Zijne Koninklijke Majesteit hier in Soest heeft, komen schout en schepenen tegen het eind van hun rapport nog met deze ietwat flik- flooierige verzekering voor de dag „Noch soe observeert men alhier schar- pelicken alle andere ordonanciën van den plattelanden ende ander placcaten, by Carolus quintus (Karei V) gegeven ende nae daarna) oeck alle by Phi- lipus, coninck van Spaengen etc., ons- sen aldergenadichsten heeren, mede ge- confirmeert bevestigd) ofte ver- nyeuwet by generael publicatiën, duer dye landen van Utrecht bij clockeslach ghepubliceert, welcke ordonnanciën by den schepens, als sy gheëdet werden van den maerschalck in der zijt we- sende die op dat moment in functie is), besworen worden, dat syluyden daer nyet tegens wysen uitspraakdoen) noch ordineeren ofte buytengaen sullen". De nieuwe schepenen moesten dus, wan neer zij hun ambtseed aflegden in han den van de maarschalk van Eemland, beloven, dat bij hun ambtelijke beslis singen, vonnissen en verordeningen alles zouden vermijden, wat tegen het platte- landsrecht en andere verordeningen van hoger hand zou indruisen. Ja, de koning had hier brave, oppas sende onderdanen, zou men zo zeggen, als men dit alles leest. Twaalf jaar la ter werd hij door de Staten-Generaal als vorst afgezworen. Het waren twaalf bloedige jaren geweest. Of het Soester gerecht toen nog zo onderdanig dacht over de koning van Spanje We weten het niet; maar wel, dat de Hervorming weinig weerklank vond in Soest. Een oude tijd had zijn einde gevonden; een nieuwe tijd brak aan, met vele nieuwe ontwikkelingen, ook in de ver houdingen ten plattelande. Het rapport van 1569 geeft nog juist een aardig beeld van onze dorpsgemeenschap, zo als deze reilde en zeilde aan het eind van het middeleeuwse tijdperk. J. HEPP. (Einde.). Stijlvolle metalen SCHEMERLAMP 165 c j; hoog. In diverse ki< ren. Gemonteerd met kap moderne dessins. CompleetI U kleu- in 90

Soester Courant | 1956 | | pagina 2