VRIJDAG-AANBIEDINGEN VROOM ék DREESMAM ONS KONINKRIJK IS EEN ACHTERLIJK LAND! SOEST. Film, Blijspel, Tour de France en Weekendshow van de A.V.R.0. PHILIPS TELEVISIE „KWAK" SOESTERBERG VRAGENDIEN ST. BRAJVDWEER TELEF. 33 3 3 ALLEEN VRIJDAG AMERSFOORT geen miljarden voor onder ontwikkelde GEBIEDEN. Er is in ons land de laatste tijd een dis cussie gaande over de hulp aan achter gebleven gebieden. Men heeft na de oorlog ingezien, dat er een aantal lan den zijn, die economisch zo ver achter staan bij de gecultiveerde delen van de wereld, dat men vreesde hier een chaos te veroorzaken wanneer men ze aan hun lot overliet. Tot die landen behoort o.m. Indonesië, een eilandenrijk, waar wij miljarden hebben geinvesteerd. Wij hebben daar veel goeds verricht en al misten wij ook de middelen om in korte tijd de archipel op een peil te brengen, dat gelijk is aan het westen, wij waren op de goede weg. Slechts kan worden vastgesteld, dat na het vertrek van de Nederlanders de economische en cul turele opbloei in vele streken aanzien lijk is terug gevallen. Ook deze hulp aan economisch achter lijke gebieden is ten offer gevallen aan politieke sentimenten. De strijd tussen oost en west, militair nog in de ijskast gehouden, is uitgegroeid tot een loven en bieden met gunsten en gaven aan aziatische en afrikaanse landen met het doel, deze of in westerse of in oosterse invloedssfeer te brengen. Hierbij dient nog te worden aangetekend, dat het suc ces op politiek gebied geenszins ver zekerd is, wanneer de oosterse of wes terse landengroep het pleit inzake eco nomische hulpverlening heeft gewonnen. Wat brengt de toekomst Ten eerste is het mogelijk, dat de op geheven landen na hun verheffing van koers veranderen, omdat men nu reeds streeft naar een zelfstandige aziatische en afrikaanse blokvorming. Vervolgens kunnen die landen zich op een neu traal voetstuk gaan plaatsen en nu eens naar het westen lonken, terwijl ze anderzijds vrijen om de gunst van het oosters blok, met als resultaat nog meer tegenstellingen en een vergroting van de politieke problematiek met een derde en zelfs een vierde macht, die voor de bestaande politieke blokken eerst zelf op het paard zijn geholpen. Met dat verlenen van economische hulp dient men dus zeer voorzichtig te zijn. Bovendien heeft de vooruitgang van de techniek in Noord-Amerika die van Europa zo ver overtroffen, dat wij op menig terrein in ons oude wereld deel zelf al voor achterlijk worden uit gekreten. Het pleizier, dat de Europea nen zullen beleven van hun collectieve investeringen in Afrika en Azië, is dus nogal twijfelachtig. Bezien wij deze zaak eens vanuit de ne- derlandse gezichtshoek. Wij leven in een land, dat aan een ernstige structuele verandering bouwt. Van een gemengd agrarisch-industrieel land met een sterke neiging als internationaal financier op te treden, zijn wij bezig ons te vervor men tot een zuiver industriële natie. De ontwikkeling van de laatste jaren wijst in die richting. De sterke groei van onze bevolking dwingt ons er toe. Irreëel. In ons land leeft een grote groep van voorstanders van hulp aan achterlijke landen. Wij kunnen het als ontwikkelde mensen niet aanzien, dat de negers in Afrika geen radio kunnen bezitten en geen auto kunnen besturen. Een brok schiet ons in de' keel, wanneer wij le zen, dat in een deel van China de honger duizenden in de dood jaagt en wij willen graag helpen. Dat is onze christenplicht, terwijl wij evenzeer onze economische relaties met die landen willen uitbreiden. Dit is een noodzakelijk gevolg van onze industria- lisatiepolitiek. Ons grootste vakverbond, het N.V.V., heeft zich derhalve uit gesproken voor hulp aan achterlijke landen. De regering met haar inter nationale verplichtingen voelt zich in het kader der Ver. Naties ook verplicht tot bijdragen. Dit is een irreëel standpunt. Wij ver geten, dat wij als koninkrijk zelf, tot de achterlijke landen behoren. Nog al tijd behoort het geweldige Nieuw-Gui- nea bij Nederland. Het is een van de achterlijkste streken ter wereld. De investeringen, die wij daar doen, zijn zonder meer onvoldoende. Wij kun nen meer doen en wij zouden meer doen wanneer wij wisten, dat wij Nieuw- Guinea zouden behouden. Maar terwijl wij enerzijds staatkundig ons vastklam pen aan het behoud van dit onmetelijke land, zijn wij bezig er economisch reeds afstand van te doen. Geld Graag Wij kunnen dichter bij huis blijven. Zijn wij van mening, dat Suriname en Curagao zich economisch op een peil bevinden, dat zij mee kunnen in de moderne wereld De moeizaam ontwor pen plannen tot ontwikkeling onder vinden vertraging door gebrek aan geld. Wanneer wij dus door grote mogend heden worden benaderd met de vraag of wij voelen voor de bijstand aan ach tergebleven gebieden dan kan ons ant woord alleen maar luidenWij zijn daar grote voorstanders van en wij nodige u uit ons geld ter beschikking te stellen voor de verheffing van Nieuw- Guinea en Suriname. Is het zo, dat wij kapitalen ter be schikking kunnen stellen voor de ach terlijke landen, welnu, laten we die aan ons koninkrijk besteden en Suriname tot een bloeiend land maken of Nieuw- Guinea als een economisch proefveld exploiteren voor het oosten. Het is in dit verband onbegrijpelijk, dat wij snik kend staan aan het economisch kraam bed van donker Afrika of achterlijk Azië en onze eigen rijksdelen in de zorgen laten zitten. Enorme achterstand. De vraag of wij als natie moeten in vesteren in achtergebleven gebieden kan bevestigend worden beantwoord. Maar dan binnen de rijksgrenzen. Ne men wij het nog steeds ontzaglijke gebied van het koninkrijk als geheel, dan zijn wij als rijk een achtergebleven gebied. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag (woensdag), te 3 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. GESLAAGDE ULO-LEERLINGEN. Voor het eindexamen B van de Chr. Ulo aan de Prins Bernhardlaan slaagden Ria de Hartog, Tiente de Boer, Gerda Kracht en Fikky Blankenstijn. BENOEMD. De heer de Jong, onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool alhier, is benoemd aan de Chr. U.L.O. te Slee wijk. In de vacature, ontstaan door diens vertrek, werd voorzien door de be noeming van de heer S. Andringa te Minnertsga. BLOEMENCORSO OP DE TELEVISIE. Het bloemencorso, dat zatermiddag ge houden wordt, zal op de televisie te zien zijn. Op verschillende plaatsen zullen opnamen worden gemaakt. STEERIT NAAR DEN HAAG. De vereniging „Sparta" in Den Haag organiseerde een rit, waaraan 2 Soes- ter dames, mej. R. Schafer en mej. W. Bunt, deelnamen, terwijl 6 Soester he ren de strijd tegen de 240 k.m. aan bonden. Veertien anderen, die eveneens toegezegd hadden mee te zullen rijden, waren naar de T.T. geweest of ze vrees den de regen. Ze kwamen in ieder ge val niet opdagen en daardoor miste „Tempo" de kans de groepsprijs te winnen. Er werd om 7 uur in Soest gestart en te half acht 's avonds waren de 8 dapperen zonder uitvallers terug. D. MAAGDELIJN TER AARDE BESTELD. Heden is het stoffelijk overschot van de heer D. Maagdelijn, die vrijdag on verwacht overleed, ter aarde besteld. De heer Maagdelijn, die een der oudste kanariekwekers van ons land was, heeft zich gedurende een halve eeuw toege legd op het kweken en fokken van vogels, pluimvee, konijnen en geiten en tientallen jaren was hij bestuurslid van de plaatselijke verenigingen op dit ge bied. KLOKGEWICHT GEVALLEN. Zaterdagnamiddag, te 10 min. over 5, op welk tijdstip de klok van de toren van de R.K. kerk op Nieuwerhoek is blijven stil staan, is door het breken van een zware staaldraad, een praktisch niet te tillen gewicht van het uurwerk, Ook deze week weer een interes sant Televisie-programma, o.a. ZIE 'T OP ZIJN BEST MET gekocht bij Soesterbergsestraat 20a - Tel. 2379 DEMONSTRATIE BIJ U THUIS. Vakkundige antenne-aanleg. ter lengte van ongeveer 1 m. en ter dikke houten vloeren van de toren en gekomen. Dit gewicht boorde zich eerst door twee dikke houten vloeren van de toren in het koor en daarna door het stenen gewelf van de doopkapel, waarin het gewicht met veel geweld neerkwam. Maandagmorgen is men direct begonnen het gewicht weer aan te brengen. DUINKIKKERSUCCESSEN. De dames van de Duinkikkers zijn za terdag naar Woerden geweest om deel te nemen aan een waterpolotoernooi, georganiseerd door de plaatselijke vere niging W.Z.C. Pinguins uit Woerden, K.Z.V.A. uit Amersfoort, Duinkikkers uit Soest en W.Z.C. uit Woerden namen hieraan deel. De eerste wedstrijd werd tussen K.Z. V.A. en W.Z.C. gespeeld. K.Z.V.A. won. De Duinkikkers wonnen met 43 van de Pinguins, nadat de Soester dames een 41-voorsprong behaald hadden, met doelpunten van grote afstand, ge scoord door Truus Moree en Hilde Tim mermans. In de verliezersronde speel den W.Z.C. en Pinguins gelijk en door strafworpen behaalden de Pinguins de derde prijs. In de finale tussen De Duinkikkers en K.Z.V.A. werd het 10, maar Truus Moree scoorde de gelijk maker en daarmee kwam de spanning erin. Even voor het einde van de wed strijd wist Hilde Timmerman voor de overwinning te zorgen (21), waarmee de zege letterlijk uit het vuur gesleept werd. De adspiranten gingen in het Soester natuurbad te water tegen A.Z. en P.C. uit Amersfoort, om eveneens te bewij zen, dat Soest en woordje meespreekt op waterpologebied. De Duinkikkers gingen er direct met de bal vandoor en Edy de Jong bracht met een ver schot de stand op 10. Even later was het Koos Iseger, die, na samenspel met Edy de Jong, de stand op 20 bracht. Ger- rie van der Gaast maakte er 30 van en Jan Alblas zorgde voor het vierde doelpunt. De meisjes speelden tegen de adspiran ten van Neptunus, Amersfoort. Truus Moree maakte met een fel schot het eerste doelpunt en na goed samenspel met Hilda Veenendaal zorgde ze ook voor de tweede goal. Uit een vrije worp scoorde dezelfde speelster het derde doelpunt en Hilde Veenendaal ging er in een snelle rush vandoor en passeerde de Neptunus-doelverdedigster. Truus Moree maakte hierna nog drie doel punten, zodat de Duinkikkers met 70 wonnen. De Duinkikker-heren speelden tegen A.Z. en P.C. uit Amersfoort. De gasten kwamen maar met zes spelers en de gastheren (De Duinkikkers) toonden zich sportief en gingen ook maar met een half dozijn spelers het water in. In het begin waren de twee ploegen aardig te gen elkaar opgewassen en pas na enig heen en weer gooien wist J. de Vink voor het eerste doelpunt te zorgen. Rob Meyer bracht niet lang daarna de stand op 20, na samenspel met Goos Veenendaal. Een fout in de verdediging van de Amersfoorters werd door Rob Meijer afgestraft en het was 30, waar na A.Z. en P.C. stevig ging verdedigen. Een paar maal raakte de bal de paal, maar tenslotte was het Rien Kraaij- kamp, die het vierde doelpunt scoorde en dezelfde speler maakte het vijfde doelpunt nadat hij zich goed vrijge- zwommen had. Weer scoorde Rien Kraaijkamp, maar dit doelpunt werd niet toegekend. Tenslotte wist A.Z. en P.C. de eer te redden en de stand op 51 te brengen. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van j.1. vrijdag wer den aangevoerd 427 biggen in prijzen van 40,tot 60,6 drachtige zeu gen van 275,tot 325,(jonge) en 425,tot 500,(oude). Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 14,25 tot 15,Henneneieren van 8,tot 12,Middenprijs 14,60. Prijs per k.g. 2,35 (op basis 61.8 gr.). De handel op de biggenmarkt had een rustig verloop, terwijl de eiermarkt een vlotte handel te zien gaf. GESLAAGD. Aan het Constantijn-college te Amers foort slaagde voor het eindexamen Gymnasium B onze plaatsgenoot Bert Luyf. ZOMERFEEST JONGEREN CONTACTGROEP. Nu het rijk gevulde winterprogramma weer tot het verleden behoort, bereidt men zich thans voor op het zomerfeest, dat op 6, 7 en 8 juli a.s. op het feest terrein achter de R.K. lagere school zal worden gehouden. Het programma ver meldt o.m. Een fancy-fair met muzikale entourage, 2 grote balavonden, kinder feest, sportdemonstratie door Laetitia en teams van de vliegbasie enz. Medewerkende verenigingenSport vereniging „Laetitia", „Utile Dulci", Harmonie „St. Joseph", Jongerencon- tactgroep „Hobby-club N." enz. Alge mene leiding R.K. Jeugdraad". Medio september zullen er door de Jongeren Contactgroep 2 danscursussen worden georganiseerd, onder leiding van dansleeraar Van 't Riet. ZOMERCONCERT. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard gaf de R.K. Har monie „St. Joseph" vrijdagavond, op het terrein aan het einde van de An- driessestraat van „Ons Belang" in de reizende gemeentetent, haar tweede zo- merconcert. De aanwezigen hebben genoten van een aantrekkelijk muziek-programma, dat op uitnemende wijze ten gehore werd gebracht. EEN EERTSE PRIJS VOOR LAETITIA. Ook de Soesterbergse sportvereniging „Laetitia" heeft deelgenomen aan de Lustrumwandeltochten van studenten te Utrecht. Laetitia, dat met 70 geünifor meerde leden deelnam, wist beslag te leggen op de 1ste prijs van de aspi ranten in de afdeling bijzondere vere nigingen. Bovendien kreeg Laetitia nog een eervolle vermelding voor de fraaie uniformen en voor de zeer prettige sfeer die er in de groep heerste. SCHOOLWEDSTRIJDEN 1956. Gisteravond zijn de traditionele school- wedstrijden weer begonnen, die zullen worden voortgezet op 4 en 6 juli. Aan vang telkens om 7 uur 's avonds op het terrein van de voetbalvereniging „Soes- terberg". Houder van de wisselbekeit, is de Chr. school, die dit jaar de kans heeft de finitief eigenaar te worden. Maar de verwachting is, dat er terdege om ge streden zal worden. Programma Maandag 2 juliA. Openb. school Chr. school. - Woensdag 4 juliB. Kath. schoolVerliezer A. - Vrijdag 6 juli C. Winnaar AWinnaar B. De organisatie dezer wedstrijden is in handen van de V. en A.V. „Soester- berg". STRAALJAGER VERONGELUKT. Vrijdagmiddag, ongeveer half een, heeft een straaljager van de luchtbasis Soes- terberg een noodlanding moeten ma ken vlak bij het Kamp van Zeist, aan het einde van de Kampweg. De straal jager, een Sabre F 86 k, was door een motorstoring genoodzaakt deze nood landing te maken, die meer weg had van een val. De piloot, de majoor-vlieger L. v. d. Akker, heeft op het laatste ogenblik nog kans gezien het toestel te verlaten, dat na de aanraking met de grond direct in brand vloog en in vlammen opging. Met schuimblussap- paraten van het Kamp van Zeist werd het vuur bestreden. J. v. d. V. Tot hoe laat is Maduro- dam geopend, hoeveel bedragen de entreeprijzen Antwoord Van 12 mei tot en met 18 september is deze inrichting elke dag geopend (dus ook op zon- en feestdagen) van des morgens 10 uur tot des avonds 11 uur. De kassa sluit om 10 uur 15 n.m. Entree volwassenen 0.80. Kinderen t.e.m. 15 jaar 0.40. Kinderen beneden 10 jaar zonder geleide worden niet toegelaten. Seizoenkaarten 3.50 (kin deren t.e.m. 15 jaar 3.00). Kriipkaar- ten voor 10 bezoeken 7.00 (kinderen beneden 15 jaar ƒ3.00). Groepen (ten minste 20 personen) 0.70 per persoon (kinderen t.e.m. 15 jaar 0.30 p. p.). A. D. Kunt u mij ook zeggen waar Ruhmkorffse (of ander merk) inductie apparaten verkrijgbaar zijn Het zijn toestellen om snel inductiestromen op te wekken, z.g. vonkeninductors, waar bij de elektrische stroom geleverd wordt door een gewone 4 volt-batterij van een zaklantaarn. Antwoord Ruhmkorffse inductie-appa raten bestaan er in vele uitvoeringen. Een der vormen vindt men bij de auto sloperij in de vorm van een z.g. bobine voor accu-ontsteking en zijn bedoeld om op een 6 volts (soms 12 volts) accu te werken. De spanning welke hiermede bereikt kan worden ligt tussen de 10.000 en 20.000 volt. Ook in radio- dumpzaken wil men wel eens de één of andere vorm van Ruhmkorffse los aantreffen. In het algemeen zal een zaklantaarnbatterij net wat te klein zijn voor de voeding ervan, v. L. te S. Iemand is 70 jaar oud, gehuwd met een vrouw van 55 jaar. Hij wil een direct ingaande lijfrente kopen, af te sluiten op de langstlevende; ten bedrage van 2000.— per jaar. Welk bedrag (ongeveer) zal hij hier voor moeten fourneren Antwoord In verband met het leef tijdsverschil komt dit bedrag op 37.620.—. J. D. te U. Hoe lang moet men door gaans op zee vertoeven tot de ver schijnselen van zeeziekte zich openba ren Hoeveel bedraagt gemiddeld het percentage van passagiers, die met deze ziekte gedurende de reis te kampen krijgen Antwoord Op de gestelde vragen kan geen axact antwoord gegeven worden. In de eerste plaats al omdat „zee ziekte" geen vaststaand begrip is. Eigen lijk is er bij iederéén een bepaalde reactie op de zee en de deining te constateren, maar de subjectieve ver schijnselen verschillen in belangrijke mate. Indien u echter „vomeren" als norm stelt voor zeeziekte, kan worden gezegd, dat het aantal passagiers, het welk hieraan lijdt, onder normale om standigheden, derhalve geen erg storm weer en een niet te klein schip dat bovendien is beladen, zéér gering is. Bekend is o.a., dat onder oud-zeekapi teins er enige waren, die hun leven lang gelachen hadden om zeeziekte en deze op rekening schreven van sug gestie e.d., toen zij met een klein jachtje bij ruw weer overstaken van Enge land naar Hamburg, over de railing hingen Zelfs in een dissertatie over zeeziekte vonden wij geen percentage vermeld. Hoelang men op zee moet vertoeven alvorens zeeziek te worden, is helemaal niet te zeggen. Zit men direct na vertrek in 'n lekker stormpje, dan kan dit a la minute gebeuren, en heeft men de eerste drie weken goed weer op de reis, dan kan het pas in de vierde week plaats vinden. Er zijn ook passagiers, die bij kalme zee nog klagen over zeeziekte en liever in hun hut blijven liggen. Voor de zulke is een zeereisje geen pretje. Tenslotte kunnen wij u nog mededelen, dat men in één der klinieken van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht of ergens in Amsterdam proefnemingen doet op het gebied van gevoeligheid voor zeeziekte met een speciaal gecon strueerde stoel. Deze prijzen gelden Een keurcollectie BADMUTSEN in tal van kleuren en motieven, met hier en daar 'n klein, haast onzichtbaar foutje. Vandaar de exceptionele prijs. 4/) Per stuk ROERMOLEN met maatvevrdeling. Voor het maken van mayonaise voor de sla of slagroom voor aard beien en koffie. Metalen draaibeweging en oliedruppe- laar. 0 45 Inhoud V2 liter Inhoud 1 liter3.25 Deze unieke kans mag u zich zeker niet laten ontglippen. Fantastisch leuke GAVROCHES van zuiver zijde in diverse dess. Alleen vrijdag 79 ct ZWEMVLIEZEN Elke Hollandse jongen kan zwemmen, maar met zwem- v.ïezen gaat het nog prettiger. Maat 31-36 3.95 37-41 4.95 42—40 6.25 HERENOVERHEMDEN met vaste boord. Prima chan- geant-poplin Sanfor met pa relmoer knopen. 7 50 Alleen vrijdag. Nu KOP EN SCHOTELS van fijn porselein. Fraai mo del met het moderne nippon- decor in div. kleuren A(\ Per 3 stuksA* KLAPSTOELTJE van gelakt beukenhout. Zeer solide uitgevoerd. Een prima visstoeltje. Ook als bijzel- stoeltje te gebruiken. A Alleen vrijdag

Soester Courant | 1956 | | pagina 3