A' IQ/» Kan ik nu een eigen huis bouwen? ROUW- en TROUW- Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD Stram en Rheumatisch? Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN SOEST. GESLOTEN. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL WALDEK EN WULCO UaoA &ui-aCiteiUuaede>i VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 6 JULI 1956. DE BOUW, DE PREMIE EN DE GROND. De (nieuwe) regeling voor toeslagen en garanties voor het bouwen van een eigen huis, zal voor velen een grote verrassing zijn. Met ingang van 1 juni j.1. is inwerking getreden het Besluit Bevordering' Ei- gen-woningbezit en de Beschikking Be vordering Eigen-woningbezit. In het kort komt deze regeling hierop neer 1. Nederlanders beneden 65 jaar, die voor het bouwen van een eigen wo ning van ten hoogste 30.000.een premie ontvangen, kunnen voortaan een toeslag ineens krijgen van 25 tot 35 o op de reeds toegekende premie, onder voorwaarde, dat zij het huis tien jaar lang blijven bewonen. 2. Nederlanders beneden 55 jaar, die toeslag in de bouwpremie hebben gekregen, kunnen, bij besluit van de ge meenteraad, een garantie krijgen voor de betaling van hoofdsom en rente van hypothecaire leningen, die niet meer mogen bedragen dan 90 °/o van de netto-stichtingskosten van het huis en die geen langere looptijd mogen heb ben dan 30 jaar. De garantie heeft in die gevallen be trekking op dat deel van de lening, dat 60 °/o van de netto-stichtingskosten te boven gaat. Dit is in het kort de inhoud van het bovenvermelde besluit. Waar aanvragen Aanvragen om een toeslag en om een garantie zullen moeten worden inge diend bij instellingen, die aan het pu bliek bemiddeling verlenen bij de bouw of verwerving van een eigen woning. Deze instellingen zullen onder toezicht komen te staan van de Verzekerings kamer en zullen aan strenge eisen moe ten voldoen. Tot nu toe was de regeling zo, dat personen beneden de 50 jaar bij de bouw van een ééngezinswoning voor eigen bewoning behalve voor een pre mie ook voor tien jaarlijkse bijdragen van 2V2 op die premie in aanmerking konden komen. De nieuwe regeling geldt niet voor de bouw met halve premie, doch heeft ook betrekking op woningen in méérgezins huizen. 30 °/o voor krotopruiming. De grootte van de toeslag hangt af van de samenstelling van het gezin van de aanvrager en kan met 30 °/o worden verhoogd als de nieuwe wo ning in de plaats komt van een krot, dat de aanvrager tenminste 10 jaar in eigendom had en bewoond heeft vóór de dag daarop een nieuwbouwpremie wordt aangevraagd. Deze toeslag wordt alleen gegeven als het krot wordt afgebroken. Thans is ook voor kopers van een premiewoning mogelijk de toeslag te ontvangen, doch zij moeten dan de eerste bewoner van het nieuwe zijn en bovendien de toeslag binnen een half jaar na het gereed komen van de woning hebben aan gevraagd. De toeslag, die wordt uitbetaald, zodra de aanvrager de woning heeft betrok ken, wordt, als men de woning binnen 10 jaar verlaat of verkoopt, gedeelte lijk teruggevorderd. Een voorbeeld. Als de eigenaar overlijdt, vindt geen terugvordering plaats, op voorwaarde, dat de eigendom van de woning op overblijvende echtgenoot of een der kinderen overgaat. De nieuwe eigenaar moet in dat geval de verplichtingen van de oorspronkelijke bezitter op zich ne men ten aanzien van eventuele terug betaling van de vordering. Ziehier een voorbeeld Gemiddelde bouwprijs 20 000 Gemiddelde premie 3.200 Gemiddelde toeslag 30 °/o van de premie 960 Netto-stichtingskosten 20.000 - ƒ4.160) ƒ15.840 Hypotheek 60 °/s> van 15.840 9.504 15.840 min 9.504 6.336 Extra-hypotheek 30 °/o van 15.840 onder gemeentelijke garantie 4.752 Eigen geld (ƒ6.336 - 4.752) 1.584 Grond nog struikelblok. Theoretisch beschouwd kan men door deze nieuwe regeling dus in het bezit komen van een eigen huis met een ei gen kapitaal van een kleine 1600. behalve de kosten van de grond. Juist deze grond zal voor velen nog wel een bezwaar zijn, want de grond prijzen zijn vaak vrij hoog. Hoe zich dit alles in de praktijk zal ontwikkelen, zullen we moeten af wachten. Wel weten we, dat praktijk en theorie lang niet altijd samen gaan. Een goed opgezette regeling kan in de praktijk, waarin met vele factoren re kening moet worden gehouden, zwaar tegen vallen. Wij hopen echter, dat deze regeling een stapje vooruit zal bete kenen en zal helpen de bestaande wo ningnood te verlichten. autorijschool L\ van Dooren g.pelsweg 14 telefoon 3823 Soest a. o. w b. Instructeur 4-persoons Kip-Caravan te huur. Uw adrej voor hes hzcrem «aa tiediog BAARN, TEL. 2783 Doe dan toch eens een bloedzuiverende buur. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe, waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal -aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen, zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 JAARVERGADERING S.E.C. De voetbalvereniging S.E.C. hield in hotel „Bos en Duin" de 17e algemene jaarvergadering en in zijn woord van welkom schonk de voorzitter, de heer M. Wilhelm, bijzondere aandacht aan de nieuwe leden Van Breukëlen, Brou wer en Heinen. Dit jaar overleed de heer A. Priem, een trouw werker voor de vereniging en de voorzitter meende, dat het niet zo gemakkelijk te zeggen is wat S.E.C. voor Priem en wat Priem voor S.E.C. betekend heeft, want dit was zeer veel. S.E.C. lag hem zeer na aan het hart en hij bleef met de vereniging mee leven, ook toen zijn lichaam door ziekte gesloopt werd. Bij een bezoek, dat de voorzitter aan de heer Priem bracht na een zware operatie, waren zijn eerste woorden voor S.E.C. geweest en tot de laatste dag heeft hij meegeleefd met het wel en wee van de vereniging. De heer Priem was een voorbeeld voor allen en de heer Wilhelm hoopte, dat alle leden iets van deze clubliefde zouden krijgen- en dat het harde werken voor de vere niging navolging zou vinden. Het jeugdige lid J. v. d. Lugt, eveneens overleden, werd tegelijk met de heer Priem herdacht tijdens het houden van twee minuten stilte. In zijn terugblik op 1955 constateerde de voorzitter, dat het geen jaar geweest is, dat met gouden letters in de ge schiedenis van S.E.C. geboekstaafd zal worden. Het eerste elftal heeft niet in degradatie gevaar verkeerd, maar heeft ook geen kampioenskansen gehad en de gehele competitie deel uitgemaakt van de on belangrijke middenmoot, waar het veilig en spanningloos was. Het heeft niet altijd meegezeten, maar het zou veel beter gegaan zijn als de S.E.C.-spelers iets hadden, van de club geest, die heerste bij het kleine J.S.V. in Jutphaas, de vereniging die in 2 jaar van de vierde naar de tweede klas se promoveerde, terwijl in deze club ook moeilijkheden te overwinnen wa ren. Met enorme energie was echter voor dit mooie resultaat gestreden. Het tweede elftal was gedegradeerd on danks hard zwoegen in de competitie en dat kwam grotendeels omdat het de spelers aan training en conditie ontbrak. Ook het derde degradeerde en voor dit elftal geldt hetzelfde. Er moet niet over pech gesproken worden, maar de spelers moeten zich de spiegel voor ogen houden en erkennen, dat het over dreven was als men zou zeggen, dat drie spelers van het eerste serieus trainden, want dat was niet zo en met twee van het derde zou men ook al aan de hoge kant zijn. De training is daarom stopgezet. Met de juniores gaat het beter en de toekomst van S.E.C. is hierdoor ver zekerd mits zich genoeg leden als lei ders van deze jongens opgeven. Vorig jaar was er een bestuurscrisis bij S.E.C. en het bestuur werd toen uitgebreid met de jeugdcommissie. Er kwamen opvolgers, maar die gaven er spoedig de brui aan, behalve G. van Duinkerken, die veel werk verzette. Daar de bestuursleden geen dubbele functies kunnen waarnemen, gaf de heer Wilhelm de leden in overweging zich beschikbaar te stellen voor het jeugd werk, daar hiermee een crisis in de vereniging voorkomen werd. Het bestuur van de vereniging vraagt niet om medewerking maar eist dit, daar het parool voor het volgend seizoen moet zijn „Er op of er onder". Het vorig jaar heeft de voorzitter om hulp aan de leden gesmeekt, maar er is onvoldoende gereageerd, vandaar deze eis en de heer Wilhelm hoopte, dat de leden de vereniging niet als een contributieapparaat zouden zien, maar mee zouden werken aan het veranderen van de geest, daar het anders berg afwaarts zou gaan. Soest heeft zonder Soesterberg 20.000 inwoners en het moet zich schamen met z'n vierde-klasser tegenover Baarn, dat Het A.B.C. van Üw succes jitgever Hoe meer hij uitgeeft aan stomen, hoe beter zijn uitgeverij gaat. Gelukkig is er UJitsluitend eerste klas werkl HILVERSUM, Langestr. 99 - Tel. 8889 BUSSUM - Melkweg 4 - Tel. 9705 LAREN - Veldweg 1 - Tel. 3025 SOEST - Merelweg 10 - Tel. 3258 OUD-LOOSDRECHT - C 144 Tel. 216 WILT U ER REKENING MEE HOU DEN, DAT ONZE ZAAK EN FILIALEN WEGENS VACANTIE VAN 28 JULI TOT EN MET 8 AUGUSTUS ZIJN NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 bijna een eerste klasser had. Dit ligt natuurlijk niet alleen aan de spelers, maar er is een minderheid in het elf tal, die niet altijd even enthousiast speelt. Wie S.E.C.-bloed in de aderen heeft zal tegen zichzelf moeten zeggen „Vanaf dit ogenblik gaat het anders". De secretaris, de heer J. Veldhuizen, las de notulen van de vorige vergade ring, waarna de voorzitter de oud-spe ler Pureveen huldigde en hem een rook tafel schonk. De heer Wilhelm had het besluit van Pureveen, om niet meer voor het eerste uit te komen, kunnen respekteren en het was verheugend, dat het afscheid van het aktieve spel niet het afscheid van de vereniging betekende. Pureveen had tijdelijk een bestuursfunktie waar genomen en zich aangeboden om voor de vereniging te werken. De voorzitter dankte hem voor alles wat hij voor de vereniging deed en doet en wenste dat alle leden een voor beeld aan hem namen. Toen de technische commissie meende, dat Pureveen als eerste-elftalspeler ver vangen moest worden door een jeug diger kracht, werd hij niet kwaad en liep niet weg uit de vereniging, maar hij trainde extra, liet duidelijk zien wat hij nog in zijn mars had en werd op nieuw gekozen. Een dergelijke mentali teit moest gemeengoed bij S.E.C. wor den. De voorzitter hoopte, dat de vere niging nog lang profijt zou trekken van Pureveen's steun. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental van 190 op 231 kwam, zodat er 41 nieuwe leden bij kwamen. Het vorige seizoen werden de juniores A ongeslagen kampioen en het B-elftal bezette de derde plaats. De aspiranten waren in de kopgroep geëindigd en voor het eerst waren er twee welpen elftallen uitgekomen. Met de terrein commissie is het een fiasco geworden want alleen de heer Roest had hiervoor werk verzet. S.E.C. kan het nieuwe seizoen met ver trouwen tegemoet gaan en het eerste, versterkt met nieuwe krachten, maakt kans op het kampioenschap mits se rieus getraind wordt. Op 3 november zal S.E.C. een feest avond houden. De penningmeester, de heer Roeymans, deelde in zijn financieel verslag mee. dat er een batig saldo van 275 gulden was, waarna de heren J. de Jong en B. Jansen als leden van de kascommissie het beheer van de penningmeester pre zen en voorstelden hem een toelage van 25 gulden per jaar te geven. Het be stuur zal hierover beraadslagen. De heer Wilhelm dankte de firma Grift, die belangeloos twee auto's voor de vereniging beschikbaar heeft als er uit wedstrijden zijn en tevens bracht hij dank aan de secretaris en de penning meester voor het verrichte werk. De voorzitter werd bij akklamatie her kozen, evenals de heer B. van Veenen- daal. De heer Wilhelm dankte de af tredende bestuursleden, de heren J. Re- nes, G. v. d. Brink en B. de Rooy, van wie de laatste twee voor de jeugd ge werkt hebben. Hij stelde voor het bestuur niet op 7 maar op 5 leden te brengen, mits er een goede jeugdcommissie kwam. Deze werd gekozen en zij zal bestaan uit de heren Pureveen, De Ridder, Van Duinkerken en Renooy. Tevens werd W Pureveen tot vijfde bestuurslid geko zen met 35 stemmen tegen 1 blanco. 'J&&W 14. In vliegende galop renden de zwarte ruiters met Jaro, de hoofdman van de lijfwacht voorop, het dorpje binnen en hielden halt bij de herberg. Het was middag en de mannen besloten eerst eens wat te gaan eten na de in spannende rit van Virgulië naar Bar- dije. Zij waren nu vlak bij hun doel, want even buiten dit dorp lag in een verlaten omgeving het huis, waar ko ningin Alvi met haar zoon woonde. Dat wist Jaro zich nog te herinneren. Hier in deze herberg zouden zij eten en drinken en een plan maken om het huis te overvallen. En deze keer zou Jaro het goed -doen. Wulco was die middag naar hea dorp gegaan om voor zijn vader bij de za delmaker wat leerwerk van de paar dentuigen te laten repareren. Op de terugweg kwam hij langs de herberg en zag vijf prachtige paarden voor de ingang staan. Er waren dus bezoekers en dat was een hele gebeurtenis in het kleine, stille dorp. 'Nieuwsgierig liep de jongen langs de zijkant van de her berg en wat hij toen zag, deed hem verbaasd stilstaan. Wat waren dat voor mannen in die lange zwarte mantels Snel gingen zijn gedachten terug en vage herinneringen kwamen boven. Toen hij nog heel klein was, had zijn vader eens in een bos gestreden met twee van die kerels in zwarte mantels. Hij wist het zich nog flauw te herin neren en de moeder van zijn vriend Walder had toen gezegd, dat het rovers waren. Ineens schoot hem iets te bin nen, dat hij bijna al weer vergeten was. Toeri zij in de grot opgesloten zaten en door een kier keken, hadden zij in de verte ook zo'n zwarte ruiter zien galopperen. Zouden dit ook rovers zijn Voorzichtig kroop hij dichterbij tot vlak bij het raam. Hij zorgde er wel voor, dat de mannen hem niet konden zien. Zij zaten over de tafel gebogen met el kaar te praten. Wulco kon niet alles verstaan wat zij zeiden, want de man nen spraken zacht, maar wat hij hoorde verraste hem. Als hij het goed begreep, zouden de mannen de komende nacht hun huis overvallen en proberen prins Walder levend in handen te krij gen. Was zijn vriend dan een prins Dat had de kleine Wulco nooit ge weten. En waarom wilde die rovers juist Walder hebben Veel begreep hij er niet van, maar hij besloot dadelijk naar huis te gaan en Walder tevertellen, wat hij gehoord had. Zo snel als hij lopen kon, spoedde Wulco zich naar het huis in de stille vlakte. De heren Van Delden, Visser en Van Ginkel werden herkozen als leden van de technische commissie. Dertig jaar geleden was Soest de vijfde gemeente wat inwonertal be treft van de provincie Utrecht. Aan de kop ging de hoofdstad met een kleine 150.000. Dan kwam Amersfoort met 35.000, Zeist met 20.000, Baarn met 11.200. Nu zijn wij Baarn voorbijgestreefd en zitten wij muurvast op de vierde plaats. Laag Nieuwkoop was met 450 inwoners de kleinste gemeente, maar Odijk en Haarzuilen bleven ook onder de 500 en er waren 21 gemeenten met minder dan 1000 inwoners. De burgemeesters van deze miniatuurdorpen zullen on getwijfeld machtige salarissen gehad hebben. In de maand juli van het jaar 1926 was de gemeentelijke keuringsdienst zeer aktief, want een koe, een paard en twee varkens werden afgekeurd voor de consumptie. Daarnaast 3 koeienhar- ten, 15 koeienlongen, 3 koeienlevers, 6 uiers, 2 milten, 8 nieren, 2 magen en darmen en 30 kilo vlees. Van de var kens deugden 10 harten niet, evenmin als 34 longen, 7 levers, 18 nieren, 4 tongen, 4 milten, 4 magen en darmen en 8 kilo plukvet. Vegetariër zijn le verde toen blijkbaar minder risico's op. In de Kerkstraat had gisteren een ernstig ongeluk plaats, zo lezen wij in een der bladen van 30 jaar geleden. De zoon van de heer Van Meggelen reed achter een vrachtauto en wilde de weg oversteken toen juist van de tegenovergestelde richting een luxe auto kwam aangereden. Nietegenstaan- de de bestuurder van deze auto nog trachtte de aanrijding te voorkomen, kon hij niet verhinderen, dat de jongen een lelijke duw kreeg, waardoor hij tegen de grond werd gesmakt en be wusteloos bleef liggen. Dokter Van Don gen, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Amersfoort noodzakelijk. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 In de raad kwam de winkelsluiting ter sprake. De bestaande verordening bepaalde, dat deze voor de maanden april tot en met september 9 uur was en in de andere maanden 8 uur. De Soester winkeliers verzochten 8 uür als sluitingstijd voor alle maanden, maar het bleef 9 uur en voor de za terdagen 11 uur. Die goeie ouwe tijd. Menigeen zal niet weten, dat de Burgemeester Grothestraat genoemd is naar mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, die dertig jaar geleden, op 74- jarige leeftijd, overleed. Hij was 33 jaar burgemeester van onze gemeente geweest en werd in 1914 lid van Ge deputeerde Staten van de provincie Utrecht. Onder het burgemeesterschap van mr. Loten van Doele Grothe werd het raadhuis gebouwd en hij legde, de eerste steen. „Zaterdagmiddag was de heer Vos, wonende aan de Klein Engendaalweg, bezig met werkzaamheden op het land, toen hij plotseling angstig kinderge schrei hoorde. De heer Vos ging op het geluid af en vond het driejarig meisje v. d. S. vastgezogen in de modder van de weg". Toen werd er toch ook al belasting betaald. Vele autoriteiten uit de provincie woonden de begrafenis van mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe bij, o.a. de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. "Th. 's Jacob met het gehele college van Gedeputeerde Staten van de provincie en de oud-leden G. Rooyaards en Jhr. Schorer; jhr. Quarles van Ufford, griffier van Ge deputeerde Staten; jhr. Ram, hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat; J. v. d. Brink, lid van de Raad van State en de burgemeester van Eemnes, Jhr. Rutgers van Rozenburg. Op de kist lag een krans van Ko ningin-Moeder. Ook in Soest kwam een rondschrijven uit de mijnstreek, waarin er op ge wezen werd, dat het niet raadzaam was op goed geluk naar het zuiden te gaan, om daar te trachten werk te vinden, want de malaise in de mijn streek was niet gering. „Zondagmiddag, omstreeks half vijf zweefde boven onze gemeente een lucht ballon, die zich op geringe hoogte in noord-oostelijke richting voortbewoog. Al spoedig bleek, dat de inzittenden weinig lust hadden kennis te maken met de Zuiderzee, zodat werd geland op een weiland op de grens Baarn-Soest. De bemanning bestond uit twee Bel gen en onmiddellijk na de landing werd de ballon opgevouwen en klaar gemaakt voor transport naar België. Het gebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan werd ingewijd in te genwoordigheid van de burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort en afgevaardig den van omliggende gemeenten. Ds Mackenzie uit Amsterdam sprak de wij dingsrede uit. „In de nacht van zaterdag op zon dag begint de zomertijd. U moet dus uw klok zaterdagavond een uur voor uit zetten". Dat is nu niet meer nodig. Bovendien is de zomer er nog niet en we gaan om 9 uur naar bed.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5