Dc synodale brief Officiële Mededelingen. V ENEMA Dames- en Herenkleermaker Ruime keuze zomer stoffen voor colb. cos- tuums eu mauteleost. SOEST fCiestdezm&ijde. kiest^ RANG vmnapmng. van dvmsïe ia/uj. BRANDWEER TELEF. 3 33 3 SOESTERBERG ONDER DE LOUPE. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH NEEMT U DE PECHDUIVEL MEE MET VACANTIE? VOOR ONZE DAMES. door dr P. H. RITTER. De oproep van de Generale Synode der nederlands-hervormde kerk terzake van Nieuw-Guinea heeft bij velen, die tot de belijdende lidmaten dier kerk be horen ergenis gewekt. Wij kunnen dat begrijpen. Men kan van oordeel zijn, dat de kerk haar waarschuwende stem moet ver heffen wanneer de zedelijke waarden der volksgemeenschap worden onder mijnd en dat zij tot bezinning moet vermanen wanneer die gemeenschap ge plaatst wordt in een toestand, waarin zij biezondere verantwoordelijkheid heeft te dragen. Zijn deze motieven in de groep, die de synode deed uitgaan, aanwezig Neen Wij kunnen ons voorstellen, dat de kerk aandringt op bezinning over hetgeen men „het koloniale vraagstuk" noemt. De volken, die nog souvereiniteitsrech- ten uitoefenen over overzeese gebieden, omdat die gebieden nog niet in staat zijn zichzelf te besturen, hebben er zich bewust van te zijn, dat hun de zedelijke roeping is gegeven, de overzeese ge meenschap te ontwikkelen en te ver heffen. Vermaant de kerk tot deze be zinning, dan vervult zij haar taak. De synodale brief doet echter iets an ders. Hij verlaat de zedelijke gedach- tengang en begeeft zich op politiek ge bied. Hij geeft niet te kennen, dat wij Nieuw-Guinea aan Indonesië moeten afstaan. Hij werpt de kerk in de po litieke strijd, juist op het ogenblik, waarin over onze houding ten aanzien van Nieuw-Guinea beslist wordt. Zij is een der kwesties, die door de kabinets formateur aan de leiders der politieke fracties is voorgelegd. De synode der nederlands-hervormde kerk treedt als deelnemer aan de over wegingen over het toekomstig regerings beleid onzichtbaar de beraadskamer binnen en wil het overleg met de volks vertegenwoordiging beïnvloeden. Het indonesische staatshoofd reist de hele wereld door en waar hij maar enigszin kan, tracht hij de buitenlandse mogendheden voor de indonesische an nexatie van Nieuw-Guinea te winnen. Op dit moment vervreemdt de Generale Synode Nederland's vrienden van ons. Er zijn nog vele en machtige leden van de „Verenigde Naties", die het stand punt dat Nederland tot dusver ten aan zien van Nieuw-Guinea heeft ingenomen, billijken. Zelfs in Amerika vond de heer Soekarno geen steun. Er wordt in de brief vastgesteld, dat het beroep op behoud van historische rechten ab surd is en blijk geeft van blik-verenging en dat wij Nieuw-Guinea willen behou den op grond van onze begeerte tot politieke machtsvorming. Maar over de aanwezigheid van andere redenen van hoge aanleg en zedelijke strekking die ten grondslag liggen aan Nederland's streven om Nieuw-Guinea te behouden, wordt niet gerept. Het is waarschijnlijk, dat Nederland de best- denkbare instantie is voor de ontwik keling der inheemse bevolking van Nieuw-Guinea. Het is gebleken, dat de Papoea's van de Indonesiërs afkerig zijn. Er zijn grote verschillen in aard. En wat zal Indonesië met Nieuw-Guinea doen, nu het er nog niet in geslaagd is orde te scheppen in eigen gemeen schap De synode steunt het land, dat zijn militaire actie tegen Nieuw-Guinea voorbereidt en ontvalt het land, dat Rode-Kruis-inzamelingen verricht, om het volk van Nieuw-Guinea te helpen. De synodale brief is een inmenging van een gezaghebbende kerkelijke or ganisatie in een vraagstuk, waarvan haar zowel de biezondere kanten als de draagwijdte ontgaan. De synodale brief beriep zich op de verbindingen, die er tussen de neder- landse kerk en de kerken en de zen- dingsarbeid in Indonesië en Nieuw-Gui nea bestaan. Met welk gevolg Dat de kerkelijke instanties in Nieuw-Guinea zelf een fel protest hebben ingediend tegen deze gedraging der synode. Zij zullen weinig gesteld zijn op de dic tatuur en de chaos, die zullen ont staan, wanneer Nieuw-Guinea wordt overgedragen aan de mohammedaanse mogendheid Indonesië en liever hun kerstenend werk blijven verrichtten on der bewind van Nederland, dat rust en orde brengt. De basis van de synodale brief is de verontrusting der synode over de slech te verhouding tussen Indonesië en Ne derland. Die verhouding heeft een ver koeling ondergaan, maar het is niet waar, dat er een natuurlijke onmin zou bestaan tussen beide volken. Als er haatgevoelens zijn gewekt bij de Nederlanders, dan hebben die maar één oorzaak en wel deze, dat er on schuldige Nederlanders zijn gefolterd en de dood ingejaagd in afzichtelijke processen, waarin voortdurend het recht werd verkracht. Nu weten wij wel, dat synodale brieven geen bindende geloofsregelen inhouden en geen autoritaire uitspraken, maar een bepaalde politieke opvatting, waar mee zeer vele Nederlanders het oneens zijn, wordt aan de mensen ongedrongen door een kerkelijk college, dat met hoge waardigheid is bekleed. Dit heeft, psy chologisch, betekenis. WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 12 der Winkelsluitings wet; brengen ter algemene kennis, dat de winkels in deze gemeente - met uit zondering van de buurtschap Soester- berg - op vrijdag 6 juli a.s. mogen zijn geopend tot 22 uur. Soest, 2 juli 1956. Hofleverancier van Z.K.H. Prins Bernhard OOK VOOR MAATCONFECTIE F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 2803 KINDEREN EN VOGELS. Op de Groen van Prinstererschool staat sinds kort een grote volière van 3 me ter lengte, 1 meter diepte en 2,25 me ter hoogte. Niet alleen het hoofd van de school, de heer Muthert, is trots op deze aanwinst, maar ook de andere on derwijskrachten en de kinderen niet het minst. Er is een buitenvolière, die 7 bij 4 bij 2Va meter is en die in ge bruik genomen zal worden als de ze bra vinken, de blauw-fazantjes, de vin ken en de vogels van gemengde rassen goed aan hun nieuwe omgeving gewend zijn. De heer Muthert had allang het plan zo'n volière aan te schaffen, maar het moest voorlopig bij plannen blijven, om dat de financiering van het bouwen van dit grote vogeltehuis en het aan schaffen van de bewoners nogal wat zorgen gaven. De wens bleef echter be staan en evenals de bijenkast en de gelegenheid waar in de lente kuikens uitgebroed worden, moest die kast er komen, omdat het hoofd van mening is, dat het betreden van nieuwe paden in het onderwijs de opvoeding slechts ten goede kan komen. En de volière kwam er dank zij de steun en de medewer king van de leden van de „Soester Vogelvrienden". Met name moeten de heer en mevrouw v. d. Broek en de heren Van Wijngaarden, Haremaker en Kuipers genoemd worden, daar zij met veel enthousiasme en voortvarendheid voor de bouw zorgden, met als resul taat een volière zoals er maar weinig in Soest zijn. Tal van leden en ouders van kinderen stelden vogels beschikbaar en een hoe veelheid voer werd gratis bijgeleverd. Ook in de toekomst zal de school ongetwijfeld op de steun van „De Soes ter Vogelvrienden" kunnen blijven re kenen. De heer Muthert is van mening, dat het onderwijs ongetwijfeld vruchten zal plukken van deze aanwinst, daar het bij de biologie niet in de eerste plaats om kennis gaat. Het hoofddoel is de kinderen de grootheid van Gods schep ping te doen beleven en eerbied voor alle leven aan te kweken. De ervaring heeft geleerd, dat praten over deze din gen niet voldoende is en dat ook schijn- aktiviteiten als het overschrijven van lessen het kind de natuur niet doet beleven. Het blijft een dood ding en niet ten onrechte wordt wel eens ge zegd, dat het onderwijs in sommige op zichten levensvreemd is en buiten de praktijk van het leven staat. Wie het een schaduwzijde mocht vinden, dat de vogels opgesloten zijn, dient te be denken, dat de twee volières bijzonder ruim zijn en het houden van vogels op deze wijze is ongetwijfeld verant woord. Als straks de kinderen de nestjes met jonge vogeltjes zien en de zorg van de volgelouders voor hun jongen gade slaan, dan zullen ze zeker voortaan met hun vingers van vogelnestjes in de natuur afblijven. De heer Muthert is van mening, dat een kind van nature niet wreed is en zelfs de uiterlijk meest ruwe jongen staat vertederd te kijken bij het open breken van de eieren in de broedma chine. Het betekent dus een grote winst de kinderen de ogen voor deze dingen te openen en dat ze hiervoor zelf veel voelen blijkt uit de grote belangstelling voor de volière, die ze zelf onderhou den, terwijl ze zich het verzorgen van de gevleugelde bewoners ook niet la ten ontgaan. WEEKENDWIJDINGEN. Evenals vorige zomer zullen ook nu in de vacantiemaanden weer weekendwij dingen worden gehouden in de Juliana kerk aan de Julianalaan. Deze korte samenkomsten, die ongeveer een half uur duren, worde» gedurende de maanden juli en augustus elke za terdagavond gehouden van acht uur tot half negen. Het programma bestaat uit orgelmuziek afgewisseld met declamatie en zang. Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. De toegang tot deze korte samenkom sten is vrij. De weekendwijdingen zijn bedoeld als een voorbereiding voor de zondag. Niet alleen voor de inwoners van Soest maar ook voor de talrijke vacantiegan- gers, die onze mooie woonplaats deze maanden komen opzoeken, worden deze weekend wij dingen gehouden. Belangstellenden van alle gezindten zijn welkom. Het programma van zaterdagavond 7 juli luidt 1. Orgel a. bewerking v. ps 119 1, J. J. Jongsma. b. bewerking van gez. 96, J. J. Jongsma. 2. Viool Largo uit een sonate van W. A. Mozart. 3. Declamatie a. De eenzame Jaap Kronenburg. b. Mijn buurman C. J. Nobel. 4. Viool Largo uit een sonate van Locatelli. 5. Orgel Psalm 140 1 koraabew. van J. S. Bach, Vaü Weedestraat 8, Soestdijk, Telefoon 2458. Ziekenfonds leverancier. ZEISS-PUNKTAL GLAZEN. MEDISCHE DIENST. Dokter Van der Helm, Prins Alexander- weg 82, Huis ter Heide, zal zondag 8 juli de artsendienst waarnemen. GESLAAGD. Mechteld van Hardenbroek slaagde voor het toelatings-examen Lyceum te Amersfoort. Dieuweke Gatlé, Wim Verruyt en Herman Japin voor het toelatings examen Rijks H.B.S. te Amersfoort. Wim Meywes voor het toelatings examen Gymnasium te Amersfoort. Allen leerlingen van de Openbare La gere School te Soesterberg. Anneke v. d. Rotte en Hans Blom, leerlingen van de Christelijke School aan de Postweg alhier, slaagden te Zeist respectievelijk voor het toelatings examen Chr. Lyceum en H.B.S. VLIDO-HANDBAL. De dames van Vlido hadden een goede zin in de wedstrijden tegen U.H.V. De rust ging in met een gelijk spel 1-1. Na de rust nam Vlido het spel in handen en met succes, want het einde kwam met een 41 overwinning voor Vlido. De heren waren niet zo fortuinlijk in Utrecht, waar U.H.V. met een 178 overwinning revanche nam op de ne derlaag van een week geleden. De jeugd van Vlido speelde een wed strijd tegen de jeugd van U.H.V. De rust brak aan met 04. Na de rust redde Anneke Oostema met een doelpunt de eer van haar elftal, waardoor de eindstand kwam op 16 in het voor deel van U.H.V. LOTERIJ V. EN A.V. „SOESTERBERG". De voetbalvereniging „Soesterberg" or ganiseert een loterij ter versterking van het materiaalfonds. De hoofdprijs, een bijzonder fraaie pick- up met platen, alsmede diverse andere aantrekkelijke prijzen, zullen binnen kort te bezichtigen zijn in de etalage van de heer Haars aan de Rademaker- straat. HET BLOEMENCORSO OOK DOOR SOESTERBERG. Naar wij vernemen zal het bloemen corso, dat ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de V.V.V. „Soest- Vooruit" zaterdag in Soest wordt ge organiseerd en dat een corso van groot formaat zal worden, ook door Soester berg trekken, dankzij ook de toestem ming van de commandant van de vlieg basis, voor wat het overtrekken van het vliegveld betreft. De stoet kan ongeveer halfzes-kwart voor zes op Soesterberg, centrum dorp, worden verwacht. De route is als volgtMontgomery- weg over de vliegbasis, boulevard, Postweg, rechterzijde Rademakerstraat naar de Prof. Lorentzlaan, waar de stoet, die enigszins uit haar verband kan zijn geraakt, weer wordt opgesteld. Vervolgens een groot deel van de Prof. Lorentzlaan en links af naar de Gen. Winkelmanstraat tot aan de Moerbes- senberg naar de Kampweg, Zeister spoor en Richelleweg, de straatweg kruisend terug naar Soest. KABINET VAN HUIZENBOUWERS. Ons politieke leven is verstard. Ervaren staatslieden hebben in de verkiezings tijd openlijk toegegeven, dat de brede- basispolitiek van de laatste jaren alleen compromis-regeringen opleverde, die nooit tot grootse daden konden komen. Dit is ook bewezen met de huizenbouw. Terwijl een kleine groep aannemers en handige handelaren grote sommen ver dienen aan het schaars goed „wonin gen", durfde geen mens of partij te be loven, dat de woningnood zou worden opgeheven. Wij zoeken zogezegd een „Drees". De minister-president is door bepaalde groepen van ons volk zo langzamer hand tot schutsengel van ouden van dagen uitgeroepen. Wij zoeken een pa troon voor woningzoekenden. In de verkiezingsstrijd heeft niemand zich daarvoor opgeworpen. De politieke be langstelling- is wel verslapt, maar er is ook reden voor. Alle partijen zingen het onvolprezen welvaartslied, maar nie mand komt met een bouwplan voor huizen. Wij kennen de welvaart, maar alleen buitenshuis. Binnen zitten de regerings partijen en zij willen daar gaarne blij ven. Daarom praat er niemand over woningen. Zij sparen elkaar en vermoorden gezamenlijk de democratie, die ditmaal eens geen woorden wil zien, maar huizen. Wij zoeken een kabinet van huizenbou wers. GEEN GESCHARREL. Er is in Nederland geen gebrek aan verbonden organisaties. Veel van die samengebundelde strijders werken en worstelen voor niets. De opgebrachte energie is verspild, wanneer men ziet waarnaar gestreefd wordt. Zo nu en dan ontdekt men echte uitzonderingen. Eén daarvan is de BOGA, de Bond van ondernemers in gebruikte automobielen. Hij heeft met andere bonden gemeen, dat hij het eigen belang voorop stelt. Hij wil echter ook een een algemeen belang dienen in de vorm van een ga rantiebewijs voor een gebruikte auto. De BOGA en de meeste Nederlanders zijn het er over eens, dat er gebruikte auto's in de handel worden gebracht, die een gevaar vormen voor de ver keersveiligheid. Niet alleen de eigenaar rijdt onwetend in gezelschap van de dood, maar ook andere weggebruikers kunnen het bedrog en de listigheid van autoscharrelaars met hun leven moeten betalen. De bona-fide handelaars in gebruikte auto's moeten lid worden van de BOGA. Dit soort handel moet georganiseerd worden en er moeten vestigingseisen komen. Zo ergens, dan is het hier nood zakelijk. Met steun van de bestaande wetgevingen kan wellicht bereikt wor den, dat de autowrakken van de weg komen. De minister van economische zaken doet hier wat mogelijk is, maar hij be- scherme daarbij zoveel mogelijk de vrije handel. Hier moeten de voordelen van een kartel worden verkregen zonder dat de nadelen binnensluipen. De auto scharrelaars moeten van de automarkt tot heil van de verkeersveiligheid. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Nog een paar weken en vele van onze lezers zullen zich - met tienduizenden andere Nederlanders op een morgen achter het stuur van hun auto zetten en in de beste stemming aan de eerste kilometers van hun vacantiereis begin nen. In de beste stemming, want er ligt een zee van tijd in het verschiet, waarin alles „anders dan anders" is en waarin het er, in tegenstelling met de omstandigheden in het leven van alle dag, niet op aankomt of men een uurtje eerder of later op de plaats van be stemming arriveert. Vanzelfsprekend zijn de voorbereidin gen voor de reis zorgvuldig getroffen en verkeert de wagen bij het vertrek in perfecte conditie. Wanneer de pech- duivel deze reis verstek laat gaan, be looft het een ideale vacantie te wor den, maar de activiteiten van deze verraderlijke satan, die altijd op de meest onverwachte en meest ongele gen momenten roet in het eten gooit, heeft »men niet zelf in de hand, ten minste niet geheel en men moet dus reeds tevoren maatregelen nemen deze vacantie-bederver vóór te zijn. Het is in het buitenland dikwijls zeer moeilijk van sommige merken auto's onderdelen te krijgen. Dit gaat geluk kig lang niet in alle gevallen op en wie b.v. met een Volkswagen in Duits land of met een Citroen of Renault in Frankrijk reist, behoeft van deze kant niet te vrezen, maar de kans op een trage onderdelen-levering, die een on aangenaam oponthoud kan betekenen, is in talloze andere gevallen wel aan wezig en het meenemen van een kleine hoeveelheid reserve-onderdelen is dus wel raadzaam. De moeilijkheid is echter tevoren de inhoud van het reserve-pakket te be palen. Het is tenslotte onmogelijk een compleet onderdelen-magazijn in de koffers te pakken en er zal dus een keuze moeten worden gedaan. Wat moet er mee Bij het samenstellen van het reispak- ket dient men zich tevoren op de hoogte te stellen van de service-mogelijkheden met betrekking tot de auto waarmee de reis wordt gemaakt in de te bezoe ken landen. Punt één dus het aanvra gen van een lijst van dealers. U kunt hiervoor bij uw plaatselijke agent te recht en mocht deze u hiermede niet van dienst kunnen zijn, dan kan de importeur van de auto u zeker helpen. Blijkt het, dat het net van. vertegen woordigers van het betrokken merk dicht genoeg is om voldoende reparatie mogelijkheid te waarborgen, dan kan men met een kleine voorraad van slechts het meest nodige volstaan. Is dit niet het geval, dan kan men beter het ze kere voor het onzekere nemen en de onderdelen-voorraad wat uitbreiden. In elk geval dient men te beschikken over die onderdelen, die men zelf zon der veel moeite kan vervangen, zoals enkele bougies, reserve-lampjes en eni ge zekeringen. Voorts dient het pakket een ventilatorriem, een membraan voor de benzinepomp, een rotor, een ver- deelkap, een set onderbrekerpuntjes en enkele binnenventiels te bevatten. Als u helemaal „safe" wilt zijn. Deze voorraad kan worden aangevuld met pakkingen, enkele kleppen, een set remzuigertjes en desgewenst een kop pelingsplaat een bobine en een rem- slang, terwijl een en ander naar bie zondere behoefte nog kan worden aan gevuld. Heeft de auto dus een speci fieke kwaal, dan moet daarmee bij het samenstellen van het reispakket reke ning worden gehouden. Ook enig gereedschap voor het zelf uitvoeren van nood-reparaties mag niet ontbreken. Naast een goedwerkende crick en een bandenpomp dient met te beschikken over een sleepkabel, een wielsleutel, een looplamp, benevens enig handgereedschap zoals een z.g. combi natietang, schroevendraaiers e.d. Ook een rolletje isolatieband, een stukje ijzerdraad e.d. mogen niet worden ver geten. Een verbanddoos en een brandblusap- paraat kunnen onder sommige omstan digheden onmisbaar zijn en moeten dus eigenlijk in elke auto aanwezig zijn. Uw garagehouder zal u bij het samen stellen van uw vacantie-pakket gaarne behulpzaam zijn en van advies dienen. Mogelijk zelfs kunt u overeen komen de niet gebruikte onderdelen na de reis weer te mogen teruggeven, in welk ge val u dus zonder kosten de grootst mogelijke zekerheid hebt de pechduivel onder vrijwel alle omstandigheden met succes te kunnen bestrijden. En dit zal uw vacantie-genoegens alleen maar ten goede komen. VOOR DE TWEELING. K 2981 k 2982 2981. Dit schattige stelletje bestaat uit een donker bloesje en een leuk geruit overgooiertje. Benodigd voor 4 jaar 1 m geruite stof van 130 cm. breed en 1 m. effen stof van 90 cm. breed. Pa tronen verkrijgbaar voor 2, 4, 6 en 8 jaar ad 0.50. 2892. Voor haar broertje ook zo'n aar dig pakje van geruit met effen. Ben voor 5 jaar 60 cm. geruite stof van 130 cm. br. en 1 m. effen stof van 90 cm. breed. Patronen verkrijgbaar voor 3, 4, 5, 6 en 7 jaar ad 0.50 bij Bella Patonen Service, Kromme Nieuw Gracht 66, Utrecht. Indien besteld per Bella patronen ex presse, d.w.z. vandaag bestellen over morgen in huis, 1.per patroon. Vermeldt op de briefkaart duidelijk het nummer en de leeftijd.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6