Opening Sportweek. Ongekende Koopjes SEIZOEN-OPRUIMING Schoenhandel „DE GOUDEN LAARS" SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 17 JULI 1956. 34e JAARGANG no. 53. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.16 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zaterdagavond tegen zes uur bevonden zich vele tientallen genodigden met 'n gezonde eetlust in Hotel „Trier", waar de Soester Sportfederatie, als proloog van de sportweek, de buitenlandse gasten uit Soest (Westfalen) en Turn hout een broodmaaltijd aanbood. Tegen een uur of zes kwamen de 7 deelnemers uit Turnhout, die volgende week versterkt zullen worden met sportbroeders en zusters, die thuis slapen. Het werd echter laat voor de Duitsers aankwamen en door het ge mis aan Pünktlichkeit kon voorzitter W. J. van Schaffelaar eerst om kwart over acht het beginsein geven. Het volledig bestuur van de Sportfe deratie, burgemeester en wethouders van Soest, de gemeentesecretaris en de korpschef van de politie hadden een dame in Soester klederdracht als ver tegenwoordigster van de provincie Utrecht in hun midden en aan de an dere tafels, waarop vlaggetjes in de Belgische, Duitse en Nederlandse kleu ren stonden, zaten 10 andere Soester schonen, in de klederdachten van de provincies. Met haar charme verhoogden ze in derdaad de prettige sfeer, maar aan vele tafels waren tolken nodig om de Duitsers in de gelegenheid te stellen op begrijpelijke wijze hun instemming met het gezelschap van deze dames te betuigen. Boven het college van B. en W. hing aan de muur de nieuwe vlag van de S.S.F., die maandagavond op het S.E.C.- terrein bij de officiële opening van de sportweek zal wapperen. Na het spelen van het Belgische, het Duitse en het Nederlandse Volkslied sprak de heer W. J. van Schaffelaar een welkomstwoord, waarin hij de deelnemers dankte voor hun komst en de autoriteiten voor de medewerking. Dit eerste contact van een week zou ongetwijfeld vriendschapsbanden leg gen en door de sport zou de broeder schap bevorderd worden. De voorzit ter van S.S.F. hoopte, dat de buiten landse gasten een prettig verblijf in onze gemeente zouden hebben en dat het bezoek aan Soest nog lang in her innering zou blijven. SpttKMr De vertegenwoordiger van het Duitse consulaat spreekt. De burgemeester verwelkomde de gas ten namens het gemeentebestuur en riep de gasten, na hun lange en ver moeide reis, een hartelijk welkom toe. De gasten waren gekomen om hier hun krachten op sportgebied te meten, maar dat was iets wat in eigen land net zo goed kan gebeuren, dus blijk baar kwamen ze uit behoefte naar het kennismaken met mensen buiten de grenzen van hun land, om daardoor hun horizon te verwijden. Dit contact met het leven en het denken in het buitenland kan de verhoudingen in Europa slechts ten goede komen en daardoor zal de idee steeds meer veld winnen, dat wij in Europa tot één grote familie behoren, ondanks de ve le verschillen die te overbruggen zijn. De begaafden en de sterken moeten in deze familie de minder begaafden en de zwakken steunen, daar wij allen op elkaar aangewezen zijn. De burgemeester hoopte, dat de deel nemers uit Duitsland en België straks tevreden zouden zijn over hun presta ties op het sportterrein en de behaalde prijzen, maar belangrijker dan dit zou de winst aan wederzijds begrip zijn. Deze woorden werden in het Neder lands en in het Duits gesproken, waar bij de burgemeester bescheiden en voor de Duitsers vleiend opmerkte, dat hun Hollands na een verblijf van een week in Soest ongetwijfeld beter zou zijn dan zijn Duits. Na de mededeling, dat het gemeente bestuur een prijs beschikbaar stelde voor de wedstrijden en dat er tochten naar .Amsterdam, Arnhem en de Zui derzeewerken op het program stonden, eindigde de burgemeester met de woorden van Georg Forrestier: „Das alte Europa wird nicht sterben, solan- ge du es liebst". De heer Van Schaffelaar dankte de burgemeester voor zijn openingswoord en deelde mee, dat het in de bedoeling van de sportfederatie ligt na dit begin met België en Duitsland te komen tot contacten met Frankrijk en Engeland. De heer Richard Wagner, consul var. de Bondsrepubliek, dankte de Soester Sportfederatie voor het initiatief, dat zou leiden tot een betere verstandhou ding onder de Europese volkeren. De hartelijke ontvangst van deze avond zou ongetwijfeld een waarborg zijn voor de prettige sfeer tijdens de wed strijden. De heer Sas, die sprak namens de deelnemers uit Turnhout, dankte even eens voor de gulle ontvangst. De heer Krabbe, de leider van de Duitse deel nemers uit Soest (Westfalen) wees er op, dat er reeds vriendschapsbanden tussen de twee Soesten bestaan en deze zouden ongetwiifeld door deze avond en de komende sportweek verstevigd worden. Zijn landgenoten zouden er prijs op stellen in Soest een goede in De 11 gastvrouwen. druk achter te laten, niet alleen als deelnemers aan de sportwedstrijden, maar ook als gasten van de Soester bevolking. Na de maaltijd maakte de voorzitter bekend, dat het gezellig samenzijn tot uiterlijk half elf zou duren en hij dankte allen, die medegewerkt hadden aan de voorbereidingen van de sport week, het slagen van deze avond en hen, die de komende week voor een goed verloop van de wedstrijden zul len zorgen. Tot in de nacht reed de bus door Soest om de gasten aan de huizen van hun onbekende gastheren af te zetten, zodat de meeste deelnemers slechts een korte nachtrust gekregen hadden toen ze zondag, om 9 uur, naar Amsterdam gingen om het Rijks museum, de grachten en de havens te bekijken. Maar dat was minder erg, want zij voelden zich best op hun ge mak in Soest. Wie gisteravond thuis bleef omdat het pas geregend had en omdat een herha ling dreigde, heeft een grootse opening van de sportweek gemist en verzuimd kennis te maken met een vlaggenparade die uniek is voor Soest. Het begon met een mars door het zuide lijk deel van onze gemeente en over de Bosstraat, Den Blieklaan, Foekenlaan, Heideweg, Braamweg, Oude Utrecht- seweg. Schoutenkampweg, Plasweg, Heideweg, Den Blieklaan en Bosstraat kwamen de deelnemers aan deze tocht op het S.E.C.-terrein aan. Voorop de twee amazones en de acht ruiters van de jongste aanwinst van de Soester Sportfederatie, de pas op gerichte landelijke rijvereniging, die zich opstelden langs het terrein. Daar achter de Baarnse muziekvereniging „Crescendo" en de Belgische turnsters, geheel in het wit gekleed, openden de lange rij van sportverenigingen, die het gehele veld rond gingen om daarna te defileren voor de officiële gasten op de tribune, onder wie zich bevonden de burgemeester en zijn echt genote, verschillende raadsleden, de korpschef van de politie en de direc teur van gemeentewerken. Achter de Belgen de Duitse gasten, de turnsters, zwemmers en zwemsters, het voetbalelftal en de volleyballers. Dan de Soester Turnclub met veel IN ONZE ZEER VOORDELIGE VACANTIE-SCHOENTJES. KONINGINNELAAN 24 - TEL. 3426 jeugd en K.V.S. Ook S.E.C. had het onder de jeugd gezocht en parmantig stapten de jeugdige Lenstra's en De Harder's langs de tribune. De Mixed Hockey Club marcheerde langs met gestrekte stick, waarna de succesrijke zwemsters en zwemmers van „De Duinkikkers" zich presenteerden. De R.K. Gymnastiekvereniging „Cres cendo" kwam met vele gymnasten het terrein op, waarna de volleybalspeel sters en spelers van S.V.V. hun op wachting maakten. Tempo deed het op de fiets af en Shot voerde de bats mee. De Olympia-drumband werd gevolgd door vele leden van deze vereniging van heel klein tot heel groot en een extra applaus kreeg de kranige wan delgroep van de heer Suman, die overal in de omtrek prijzen wint. De volleyballers van „Olympia" werden gevolgd door de leden van het jonge Edo en de B.D.C.-meisjes en jongens sloten de stoet. Toen rukten de vlaggen op en het wa ren er vele tientallen in kleuren, die wedijverden met de fleurige costuums van het grote tamboer- en pijpercorps „Juliana" uit Amersfoort. Buitenlandse gasten, alle plaatselijke verenigingen op sportgebied, gidsen en verkenners, nationale vlaggen en niet te vergeten de V.V.V.-vlag, de vijftig jarige, die vorige week in het mid delpunt van de belangstelling stond. Ook de standaard van de landelijke rij vereniging bevond zich tussen de 70 dundoeken, die op een lange rij voor de tribune stonden. Een kort bevel door de microfoon en heel langzaam ging de Belgische vlag omhoog, gevolgd door de Duitse en de Nederlandse. Zacht tromgeroffel begeleidde deze ce remonie en toen de nieuwe vlag van de Soester Sportfederatie gehesen werd door een dame in oud-Soester kleder dracht, werd het tromgeroffel krachti ger en onder het spelen van het Wil helmus neigden alle vlaggen ten groet. Bijzonder kleurig was de volgende vlag- genmars, waarbij op kundige wijze ver schillende manieren van lopen het ge heel tot een prachtige openingsplech tigheid maakten. Lange rijen en cirkels, langs elkaar en elkaar tegemoet en de wapperende vlaggen gaven het beeld van een kleurenfilm. Fanfares en tromgeroffel, een hartelijk applaus van het publiek, en terwijl de vlaggendraagsters en dragers zich weer opstelden voor de tribune, kwamen de 11 provincievertegenwoordigsters naar voren en zij toonden de 11 letters en cijfers SPORTWEEK 56. Buitenlanders aan de maaltijd. Op de achtergrond vormden leden van de gymnastiekverenigingen een tableau met standen, hoog boven de begane grond, waarna de vlaggen onder mu ziek van het middenveld weggingen. De voorzitter van de sportfederatie, de heer W. J. van Schaffelaar, dankte Soest (Westfalen) en Turnhout, die hun sport- vertegenwoordigers zonden, zodat thans een sportweek georganiseerd kon wor den, die een basis zou zijn voor de ko mende jaren. Het gemeentebestuur van Soest heeft alles gedaan om het ont-, vangen van de gasten mogelijk te ma ken en zelfs prijzen beschikbaar ge steld voor de wedstrijden, terwijl de directeur van gemeentewerken en de korpschef van de politie met hun me dewerking de taak van het bestuur van de S.S.F. verlicht hebben. De heer Van Schaffelaar dankte alle plaatselijke verenigingen voor hun me dewerking aan deze openingsavond en de voetbalvereniging S.E.C. voor het beschikbaar stellen van het terrein. De burgemeester bracht dank aan al len, die deze sportweek mogelijk maak ten. Deze opening is een indrukwek kende wapenschouw geworden van wat er in Soest op sportgebied te vinden is. De sportweek is in enkele jaren van een experiment een traditie geworden met inhoud en voor het eerst waren er dit jaar buitenlandse gasten. Hier door werd de sportweek dienstbaar ge maakt aan het internaionaal contact en het wederzijds begrip zou erdoor bevorderd worden. Dank zij S.E.C. kon de sportweek dit jaar op het terrein aan de Bosstraat gehouden worden, maar de burgemeester hoopte, dat de akkomodatie in onze ge meente spoedig verbeterd zou zijn, het geen de sportbeoefening in Soest ten goede zou komen. Daar deze sportweek wedstrijden in de open lucht meebrengt, speelt het weer een grote rol, maar niet zo, dat het welslagen van dit evenement erdoor beïnvloed kan worden. Sport wordt be oefend voor de ontwikkeling van het lichaam en het versterken van de geest kracht en de wilskracht en met wat extra geestkracht bij slechte weersom standigheden zou succes verzekerd zijn. Met de beste wensen voor het wel slagen opende de burgemeester hierna de vierde Soester sportweek. Na een muzikale show van „Juliana", die deed denken aan scènes uit een operette, begonnen de wedstrijden en ging de tijdnood een woordje mee spreken. Enige bestuursleden van de Sport federatie. Een jury, bestaande uit de heren K. Aerts en J. van Litzenborch, België; H. Mottel en Frau Else Henke, Duits land, en voor Nederland de nationale kampioen turner, Klaas Boot, en de deelnemers aan de sportwedstrijden, stichting, de heer B. Verschuur, beoor deelde de prestaties bij de vrije oefe ningen. Nederland behaalde 36,4 punten, Duits land 37 en België 42. Tijdens deze oefe ningen bewees het uitstekende licht van de schijnwerpers, verzorgd Soor de heer J. Elderman, volkomen te voldoen. Bij Scott and Black, de twee dwazen, waar mee Soest het vorige winterseizoen in Eemland kennis kon maken, eveneens. Demonstraties knots- en hoepeloefenin gen, die door de Belgen en de Duitsers afgewerkt werden, maar de Nederlan ders kwamen niet meer aan bod omdat het veel te mistig en te koud werd. Het was inmiddels al twaalf uur en er werd besloten dat de Soester deelnemers hedenavond in de Mariaschool deze oe feningen zullen brengen. Niet alleen om het vergevorderd uur, maar ook om de toenemende kou, die meer aan fe bruari dan aan juli deed denken. België leidt thans met 697,6 punten, waarna Duitsland volgt met 666 punten. De openingsavond van de Soester Sport week is een mooie avond geworden en ongetwijfeld zullen de buitenlandse gas ten hiervan goede herinneringen mee naar huis nemen. KONINGIN EMMA HUISHOUDSCHOOL. Nu de beide schooljaren voor de eerste leerlingen der primaire opleiding aan de Koningin Emma Huishoudschool bij na beëindigd zijn, hebben de meisjes in alle vakken een proef van bekwaam heid moeten afleggen, om voor een ge tuigschrift in aanmerking te kunnen komen. Voor alle praktijkvakken hebben zij zelf standig een werkstuk gemaakt. Behalve diverse kledingstukken, die zij in een show op aantrekkelijke wijze aan moe ders en andere gasten hebben getoond, hebben zij met de gehele klas een fees telijke maaltijd verzorgd voor 20 per sonen. Zij zorgden zowel voor de uit nodigingen als voor het tafel dekken en dienen, terwijl zij natuurlijk ook het menu zelf hebben bereid. De ernst en het enthousiasme, waarme de deze leerlingen al dit werk hebben gedaan, zijn voor de directrice en haar leerkrachten een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. In september 1954 werd met 24 leer lingen begonnen; 7 leerlingen hebben tussentijds de cursus verlaten, 1 leer ling volgde de lessen als cursist en 16 leerlingen kwamen voor het Getuig schrift van de Primaire Opleiding in aanmerking, t.w. uit Soest Marijke van der Schagt (met lof), Riet van Asch, Liesje van den Brakel (met bijzondere vermelding), Ina de Graaf Voor mij ligt zwart op wit de lijdens geschiedenis van een man, die meen de, dat de Commissie Rehabilitatie Oorlogsslachtoffers in Nederlands In- dië iets had te maken met rehabilitatie van een of ander. Het is een man, die, na practisch zijn hele leven aan Ned. Indië zijn beste krachten te hebben gegeven en daar voor vele bewijzen van autoriteiten kon overleggen, op een dag in het oude vaderland terugkeerde, arm als een kerkrat, maar moreel gesteund door de toezegging van onze Regering, dat wat hij in Indië verloor, en dat was in dit geval alles, hem hier zou worden vergoed. Dat hij althans „gere habiliteerd" zou worden. En hij ver trouwde daarop, zoals zoveel duizen den dat deden. Hij zegt: „Kilometers vragenlijsten heb ik ingevuld en ingediend. Ze hebben me het hemd van m'n lijf gevraagd Ze kunnen, wanneer zij dit willen, via oude belastinggegevens, die in mijn district behouden zijn gebleven, pre cies nagaan wat ik in Nederlands Indië bezat en verdiende. Verdiende in een land, dat mij liever was dan welk an der plekje op aarde ook. Cadeau heb ik het nooit gekregen en heb ik nooit willen hebben. Ondanks alle geleverde bewijzen hier van en mijn toezegging graag voor meerdere bewijzen te willen zorgen, kreeg ik een briefje, dat niet voldoen de was komen vast te staan enz. enz. en dat zij niet tot het geven van een rehabiliteitsuitkering zouden overgaan. Met 500.uit het een of andere potje werd ik afgescheept, van welk bedrag nog even gauw 250.werd ingehouden voor reeds door mij geno ten vergoeding in de vorm van kleding. Dit was het verkorte verhaal van een der duizenden Nederlanders, die ver trouwden op de in oorlogstijd gedane beloften en nu, via de Commissie Re habilitatie, als lastige zeurpieten opzij worden geschoven. Misschien is het onredelijk, maar daar om niet vreemd, dat deze mensen zeg gen, dat de miljoenen, die de Com missie tot Rehabilitatie ter beschik king staan, door de commissieleden zelf en hun personeel, in goede sala rissen en declaraties worden opgecon- sumeerd in een nu al jaren durende prettige baan. H. OEKMAN. (met bijzondere vermelding), Nettie van der Hurk, Leida Kleijn, Priscilla Luij- ben, Corrie Maassen, Geesje Smit, Le- nie Stam en Dini van Woudenberg; uit Baarn Willy Roos (met lof), Ria Klap, Ike Koeman, Marianne Veltman en Corrie Wageman. OLMPIA-SUCCES. De prijzenkast van de wandelafdeling van „Olympia" zal ongetwijfeld te klein worden, want bij iedere wedstrijd, waaraan deelgenomen wordt, komt er een -rijs mee naar huis. Nu liepen 46 adspiranten, onder leiding van de heer W. A. Suman, in de Wingmars, geor ganiseerd door de Johannesstichting te Huis ter Heide en de wijze van lopen gedurende 10 kilometer werd beloond met de eerste prijs. V.V.V.-SUCCES. De V.V.V. heeft het aangedurfd het openluchttheater, dat in Soest bekend staat als een ding dat geld kost, te gebruiken voor een bonte avond met Frans Dumee, de Doornse kolderspe cialist, als gangmaker en het is ondanks de dreigende regen een succes gewor den, want ongeveer 800 mensen heb ben een leuke avond gehad. De verlichting bij en in het openlucht theater was prima en de geluidsinstal latie - anders een zwak punt - was uitstekend. Op het toneel stonden 3 enorme V's van 2V2 meter, ieder ver licht met 75 lampjes en het getal 50 wees op het jubileum. Een verlichte waterval vormde de verrassing van deze entourage. Na het welkomstwoord van de heer A. G. Terhorst kreeg Frans Dumee het heft in handen en met Ellen Castel, Fred Wiegman, Jan Staats en de Bel gische Rita, die niet alleen uitstekend zong maar ook voortreffelijk akkor- deon speelde, zijn de vele honderden uitstekend bezig gehouden. Af en toe vielen er een paar druppels, maar verder bleef het droog en als het straks eindelijk zomer wordt, dan zal het waarschijnlijk geen moeite kos ten het openluchttheater geheel vol te kriigen, want er blijkt belangstelling te zijn voor het werk van V.V.V. en Sportfederatie, die in de komende maanden voor ontspanning zorgen.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1