GESLOTEN. J. KOPPEL. DEZE WEEK IS DE ZAAK GEOPEND. VOLGENDE WEEK, van 23 tot 28 juli, is onze zaak w.egens vacantie Dameskapsalon WALDER EN WULCO LINOLEUM KROMMENIE W oningiiirichting TON BEUKEN Burgerlijke stand. HUISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING. Wanneer een meisje typiste, tandarts assistente of telefoniste wil worden, dan zijn daar tegenwoordig enige diploma's voor nodig, maar om huisvrouw te wor den is een gang naar het stadhuis vol doende en dan moet zij haar kunnen tonen in het slechtstbetaalde beroep dat een vrouw zich kiezen kan. De Plaatselijke Commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting, die op 12 maart in het leven geroepen is, bestaat uit vrouwelijke leden, die zich ten doel stellen huisvrouwen, die van mening zijn dat ze nog niet uitgeleerd zijn op het terrein van haar veelomvattende taak, op velerlei wijzen van voorlichting te dienen. Presidente van de commissie is me vrouw A. C. Krul-Bulsing, secretaresse mej. A. A. den Ouden, penningmeeste- resse mevrouw Pauw van Egmond, ter wijl verder mevr. C. van Noesel-Van Vuuren, mevr. C. J. Knol-De Jager, mevr. J. E. Jacobson-Labatto, mevr. Feringa en mevr. J. D. Weeda-De Lijs ter deel uitmaken van deze commissie. Deze dames zijn aangesloten bij de Katholieke Vrouwenbeweging, de Ned. Chr. Vrouwenbond, de Gereformeerde Vrouwenbond Soest of Soestdijk, de Vrouwenbond van de P. v. d. A., ter wijl mevr. Weeda-De Lijster deel uit maakt van het Groene Kruis. Van het schoolbestuur van de Ko ningin Emma Huishoudschool heeft mevr. W. Oosterveen-Wielinga zitting in de commissie en adviserend lid is de directrice van de huishoudschool, me juffrouw A. M. E. Jirris. Mevr. H. J. Van Veeren-Van Lohuizen vertegen woordigt de Vrouwen Electriciteits- vereniging. Deze huishoudelijke en gezinsvoorlich ting is landelijk georganiseerd en in plaatsen als Rotterdam, Hilversum en Amersfoort is veel belangstelling voor de lezingen, demonstraties en cursussen, waarmee aan de huisvrouw voorlichting gegeven wordt. Deze voorlichting krijgt men ook van radio, cursussen van de huishoudschool, lectuur of schriftelijke voorlichting, maar de praktijk wijst uit, dat dit aan vele vrouwen voorbij gaat en dat zij door deze gezins- en huishoudelijke voorlichting aan het werk gezet moeten worden om betere huisvrouwen te wor den. Hiervoor worden de vrouwenorganisaties ingeschakeld en ook de plaatselijke com missie in Soest gaat binnenkort aan het werk. Er zal in september een propa- ganda-avond gehouden worden in het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Rembrandtlaan en een redactie lid van het blad „Ons Gezin" zal spre ken over het gezin in de moderne tijd. De commissie rekent erop, dat na deze propaganda-avond en het voorbereidend werk van de vrouwenorganisaties be gonnen kan worden met de cursussen. Voorlopig zullen er cursussen gegeven worden van 8 lessen in naaien, koken en het maken van nuttige geschenken, terwijl een cursus bloemschikken 4 les sen zal omvatten. Er zijn echter nog veel meer mogelijkheden costuum- naaien, handwerken, huishoudelijk werk en wasbehandeling, de cursus „Doe meer met minder geld", woningverzorging, voudige ziekenverpleging, te veel om al- kleuterverzorging, kinderhygiëne, een- lemaal op te sommen. Er zullen films vertoond worden en er worden lezingen gehouden over voe ding en ziekten, inmaak, omgang met mensen, moeilijkheden met kinderen, de sfeer in het gezin, de houding te genover het leven, fruitteelt, verwar ming enz. enz. De cursussen zullen gehouden worden in de Koningin Emma Huishoudschool en doordat er voor dit werk subsidie ver leend wordt, zullen de cursusgelden bijzonder laag zijn. Er zal uitsluitend les gegeven worden door gediplomeerde krachten, zodat er geen huisvrouw is, die zal kunnen beweren, dat zij van deze of gene cursus beslist niets zal kunnen opsteken, omdat zij dat onder deel van de huishouding of de opvoe ding volkomen beheerst. De cursussen zullen niet alleen 's avonds of overdag gehouden worden, zodat ieder de gele genheid krijgt een geschikt uur uit te zoeken. De commissie hoopt in samenwerking met de georganiseerde vrouwenvereni gingen tot goede resultaten te komen en veel huisvrouwen ertoe te bren gen deze cursussen te geven, die niet bestemd zijn voor de heel slechte huis vrouwen, maar voor de goede, die nog beter willen worden, al zijn ook zij, die menen dat zij tot de slechte horen, van harte welkom. GESLAAGD. De heer A. P. J. van Haarlem slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het eerste deel van het candi- daatsexamen medicijnen. SCHOOLREISJE. De kinderen van de eerste en tweede klas van de openbare lagere school aan de Beetzlaan hebben per bus een reis gemaakt naar Rhenen, waar Ouwe hands Dierenpark bezocht werd. Van daar zijn ze naar de Pyramide gegaan, waar ze zich in de speeltuin vermaak ten. De derde en vierde klas zijn per bus naar Den Haag gegaan, waar het mi niatuur stadje Madurodam bezocht werd. Vandaar ging het naar de Was- senaarse slag, waar aan en in zee ge speeld werd en de poffertjes best smaakten. Tenslotte werd een be zoek gebracht aan het Wassenaarse Dierenpark. Daar werden de dieren bekeken en werd de speeltuin bezocht. Het weer was prachtig. De vijfde en zesde klas hebben een 3-daagse fietstocht gemaakt naar het vakantie-centrum „Mooi-Veluwe" te Putten. De eerste dag werd een mooie wandeling gemaakt door de Sprielder- en Speulder bossen en een bezoek ge bracht aan het Solse gat. De tweede dag werd gewijd aan de Zuiderzee werken. Er werd een boottocht ge maakt, daarna gezwommen in het Harderwijker strandbad en het Roba- rium bezichtigd. Het was bijzonder in teressant om te zien hoe de zeeleeuwen en de maanrob gevoerderd werden. In de ochtend van de laatste dag werd een bezoek gebracht aan het prachtige natuurbad „Klein Zwitser land" te Puttjen, waarna het weer rich ting Soest ging. De kinderen hebben prachtig weer gehad en zij genoten daardoor nog meer van deze tocht. PUZZLERIT. De Soester Bromfietsclub heeft een puzzlerit gehouden, waarvan start en finish in restaurant „Zonneheuvel" waren. De afstand bedroeg 39,4 kilo meter en de rit was uitgezet door de gebroeders Rouwendaal. Uitslag1. J. G. Kamerbeek, 62 straf- punten. 2. Mevrouw E. Grift, 66 straf- punten. 3. R. Wehman, 72 strafpunten. 4. W. Grift, 80 strafpunten. 5. B. Meij er, 104 strafpunten. 6. Mevrouw v. d. Broek, 105 strafpunten. R.K. V.G.L.O.-TENTOONSTELLING. De meisjes-leerlingen van de R.K. V.G.L.O.-school en de meisjes van de R.K. lagere school hebben zaterdag en zondag aangetoond, dat er veel ver anderd is sinds wij jong waren en er door de jongens op de schooltentoon- stelling niet anders getoond kon wor den dan schriften met min of meer schoon geschreven zinnen, terwijl de meisjes stemmige twee-recht en twee averecht kousen konden laten zien. Vooral voor een man, die in deze din gen matig thuis is, was deze tentoon stelling er een met vele verrassingen. Kinderen van zes jaar hadden poppen gemaakt; de minst begaafden kwamen niet verder dan het vege lijf, maar de andere leerlingen, en dat waren er vele, hadden de poppen netjes aange kleed. Ook maakten zij schilderijtjes met borduurwerk. De tweede klas klas zocht het op degelijker terrein met kruikezakken, panlappen en naai- étuis, terwijl het moederinstinct van de kindenen van de derde klas al vroeg sprak, want ze maakten naast sokken en andere kledingstukken babyslofjes. Mutsen, shawls en onderjurken waren de favoriete producten van de vierde klas en de meisjes van de vijfde schrokken niet terug voor overgooiers en vlotte truitjes. De zesde klas span de natuurlijk de kroon met pyjama's, gehaakte kleedjes en babykleertjes. Dit alles, het resultaat van een jaar hard werken, was te zien in de school aan de Steenhoffstraat en zeer velen zijn een kijkje komen nemen. De ten toonstelling werd zaterdagmiddag ge opend door pastoor W. M. Voss. Het V.G.L.O.-onderwijs vindt steeds meer ingang en het is verbazingwek kend welke resultaten deze vorm van school-opvoeding afwerpt. De kinderen krijgen les ir. algemene ontwikkeling, maar zij, die daar nooit sterk in ge weest zijn kunnen op ander terrein laten zien wat ze waard zijn en dat geeft vaak de meest frappante resul taten. Op de borden van de V.G.L.O.-klassen waren bijzonder aardige tekeningen te zien en de ouders en andere belang- 17. Tevreden deden Walder en Wulco de lakens af. Zij stapten naar huis en hadden onbedaarlijk veel plezier om de poets, die ze de zwarte ruiters had den gebakken. De rovers zouden het niet meer proberen hum huis te over vallen. Een eindje verder* ontdekten* ze een paard. Het was het rijdier van de ruiter, die te voet was gevlucht. Zij namen hun buit bij de teugel en lie pen verder. Walder was nu stil. Hij dacht aan die ene ruiter, die waar schijnlijk hier nog in de buurt doolde. Waar zou hij gebleven zijn Toen zij bij het huis kwamen, zagen zij dat door de luiken licht naar buiten scheen. De deur werd met een ruk opengetrokken en daar stond de vader van Wulco, briesend van woede. Hij pakte de jongens ieder aan een oor en trok ze naar binnen. De deur gooide hij met een slag dicht. In de kamer stond koningin Alvi, haar gezicht was spierwit. Het gevecht bij de boompjes had op korte afstand van het huis plaats gevonden en door het rumoer Braamweg 84 Telefoon 2045 stellenden toonden zoveel interesse voor de modeshow, dat er extra shows in gelast moesten worden om aan de vraag te voldoen. De jeugdige mannequins toonden met veel zwier de zelfgemaakte kleding stukken en naast de Maria's, de Ans- jes, de Joke's en de Henny's was daar Els met haar leuke zomerjurk, die ze met gerechtvaardigde trots kon tonen, Willy met haar broertje en zusje, een andere Willy met twee zusjes en dan nog Cokkie met het Tiroler zusje. Jurkjes, speelpakjes, zonnepakjes, py jama's en niet te vergeten de kleine vijfjarige, keurig in nylon, vervaardigd door een van de meisjes, die pas slaag den voor het V.G.L.O.-diploma. Dat waren Willy Sukel, Willy Kaats, Miep van Dorrestein, Ada van de Valk, Ria Roest, Nel Smeeing, Toos v. d. Bremer, 7 leerlingen waar de school trots op is. Nu toonden zij met anderen het resultaat van twee jaar opleiding. In het eerste jaar leerden ze naaien, handwerken, koken, wasbehandeling, verzorging van planten en bloemen, alle in het huishouden voorkomende werkzaamheden en het verzorgen van kleuters. In de tweede klas kwam daar babyverzorging, dekken en dienen en boekhouden bij. En niet te vergeten de gymnastiek, waar ze zo goed in wa ren, dat ze op de sportdag de derde prijs haalden. Naast de vele vervaardigde kleding stukken, speelgoederen en gebruiks- en siervoorwerpen, konden de schriften bekeken worden, waarin het kerkelijk jaar in woord en beeld te zien was, en de losbladige mappen met verhandelin gen over velerlei onderwerpen. Op deze wijze wordt grote interesse voor de onderwerpen aangekweekt en met tekenen en schrijven krijgen de leer lingen gelegenheid zich meer te uiten dan op de gewone school. Dan komt men tot een voorstelling als op de tentoonstelling te zien was; de engel Gabriël en Maria, uit zwarte stof ge knipt en op wit karton geplakt. Een klein kunstwerk. Overal truitjes theemutsen, bonbon mandjes, zakdoekjes, babytruitjes, wiegjes, schortjes, corsages en dat alles werd na afloop door de kinderen mee genomen om thuis als bewijs te dienen voor de gunstige resultaten van deze pettige vorm van onderwijs. Het wil de meisjes op huishoudelijk, en maatschappelijk gebied vormen waren de koningin en de andere huis genoten wakker geworden. De jongens, die het huilen nader stond dan het lachen, moesten nu precies vertellen, wat er gebeurd was. Al vertellende kregen zij nieuwe moed en toen zij de verwonderde gezichten van de ko ningin en Egbert zagen, begonnen ze weer te lachen. Egbert begeep genoeg. Er was dus weer een poging gedaan om Walder uit de weg te ruimen. Terwijl zijn vrouw, Lu- gi, iets voor de jongens klaarmaakte, sprak Egbert met de koningin op fluis terende toon. Hij maakte haar duidelijk, dat het verstandiger zou zijn alles te vertellen, opdat de jongen in de toe komst zou weten wat hij van prins Ga ris te duchten had. Eerst weifelde de koningin, maar tenslotte stemde zij toe. Zij ging bij de jongens zitten en be gon hun te vertellen, wie zij eigen lijk waren. Dat zij de koningin van Virgulië en prins Walder de toekom stige koning was. Ook vertelde zij hoe prins Garis op ruwe wijze de teugels voor het leven en dit gebeurt door de geleidelijke en harmonische ontwikke ling van hart, hoofd en handen, waar door de meisjes gevormd worden tot bruikbare leden van de maatschappij. Door bijzondere aandacht te besteden aan de handvaardigheden, zoals hand werken, waaronder borduren, haken, applicatie en kunstbreiwerk, handen arbeid, waarbij de meisjes leren wer ken met pitiiet, vilt, kralen, kunst leer, raffia en andere materialen, wordt liefde voor deze vaardigheden gekweekt en het jonge meisje zal na haar dag taak ook hierin haar genoegen vinden. De toekomstige moeder zal zich hier door bekwamen in het knutselen, dat zij later voor haar kinderen doet en de speelgoedvoorwerpen die zij vervaar digt zal de vreugde van de kinderen in het spel vergroten, zonder dat dit zwaar drukt op de huishoudportemon- naie. LAURA-RIT. Vier leden van de Soester Politie Sport vereniging, öe heren P. J. Bergman, R. ten Hove, G. v. d. Weerd en G. L. Koster, hebben deelgenomen aan de Laura-rit, de jaarlijkse monstertocht (650 kilometer) vanuit Alphen aan de Rijn naar Den Haag, Scheveningen, Noordwiik, Lisse, Amsterdam, 't Gooi, dam, Delft ;en tenslotte weer naar Alphen, waar de verdiende rust en de prijs wachtte. K.P.S.-SPORTDAG. Wanneer zaterdagmiddag, tegen 5 uur, de elftallen van de semi-profclubs Alk maar en Fortuna 54 het K.P.S. sport veld zullen betreden om te strijden om de beker die uitgeloofd is door Prins Bernhard, dan zullen twee van nederlands bekendste voetballers hun vakantie tijdelijk onderbroken hebben om deel te nemen aan deze wedstrijd. De Munck, die in San Remo is, komt per vliegtuig over om het doel te ver dedigen en Cor v. d. Hart komt even eens per vliegtuig van de Rivièra, om dat hij deze wedstrijd niet wil missen. Het trompettercorps van de Huzaren van Boreel zorgt in gala-uniform voor de muziek en de helicopter, die vorig jaar zou komen maar door motorpech niet verscheen, zal nu wel aanwezig zijn. In de rust van de wedstrijd K.P.S.-Spakenburg zal de wentelwiek demonstraties geven. De wedstrijd tus sen de veteranen van K.P.S. en K.S.D. kan gezellig worden wanneer het net zo is als vorig jaar. Veel gehijg en vele moeizame pogingen, met daar naast intelligente staaltjes voetbal van nog niet vergane glorie. De bal voor de wedstrijd tussen For tuna en Alkmaar werd geschonken door Sporthandel Eb Kareisen. en COLOVINYL TEGELS SOESTERBERGSESTR 1, SOEST GEVONDEN VOORWERPEN. Linker glacé herenhandschoen, donker jongensjasje, groene damessportfiets, zwarte zijden sjaal, nieuw emmertje met schepje, witte damesschoen, bos- sleutels, autoped, 2 muntbiljetten van 1.kunstgebit, postduif, sleutel, doublé schakelarmband, donkerblauwe gymnastiekschoen, paar witte gehaakte handschoenen, padvindersriem met por- temonnaie, groene vulpen, zilveren briefopener, paar klompen, zwarte por- van het bewind in handen had genomen en dat alle onaangenaamheden, zoals de eerste overval in het bos, de jager, die hen in de grote grot opgesloten had en de mislukte overval van de zwarte ruiters het werk moesten zijn van de pTins-regent, die niet zou rusten, voor dat hij Walder uit de weg had geruimd. Nauwelijks was zij uitgesproken of Walder sprong op en sprak „Wanneer ik de rechtmatige koning van Virgulië ben, dan zal ik naar mijn land gaan en Garis verjagen, mijn rijk en volk in vrede regeren en welvaart brengen". Buiten in het donker stond de te voet gevluchte zwarte ruiter met zijn oor tegen het raamluik gedrukt en luisterde. Hij was de jongens op hun wandeling nacr huis gevolgd. Toen hij hoorde, dat het besluit van Walder vaststond, wist hij genoeg. Hij sprong op het paard, dat de jongens hadden meegenomen en galoppeerde zo snel als hij kon in de richting van Virgulië. temonnaie met 1.50, bel, zelfbinder, zilveren broche. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan 't politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdagmid dag en zaterdagmiddag, van 2-4 uur ZOMERCOMPETITIE TEMPO. De seniores hebben de zesde rit van de zomercompetitie van „Tempo" ver reden over 40 ronden met 8 klassemen ten en de juniores over 25 ronden met 5 klassementen. De opkomst was slecht en misschien kwam dit door de teleurstelling van de vorige week, toen er geen mensen aanwezig waren om de hoeken te be zetten. Nu waren er gelukkig weer ge noeg, maar het zal nodig zijn, dat sup porters zich steeds beschikbaar stel len voor dit ondankbare werk, want zonder deze hoekbezetting mag er niet gereden worden. Er werd met animo gestreden ondanks de kleine bezetting. Er waren vele fel le spurten, die soms met banddikte gewonnen werden. Bep Kriek won 7 klassementen van de acht, terwijl Wim Hommes er 1 won. Gerard van Wijk werd vijf maal tweede. Het was jam mer, dat er niet meer renners aan wezig waren, maar in de toekomst zal er nog wel eens zo'n ritje zijn, waarin de anderen hun krachten kun nen meten. Uitslag 1. Bep Kriek, 1 uur 4 min. (35 punten). 2. Gerard van Wijk. 3. Wim Hommes. 4. Co Blankestijn. De juniores reden 25 ronden en de eer ste drie werden door Nic Westhof ge wonnen. Daarna nam Wout van 't Klooster een lichte voorsprong, zodat hij de laatste klassementen won en met ongeveer 200 meter voorsprong het eerst de finishlijn passeerde. Wal- ter van Barneveld moest zich meestal met de derde plaats tevreden stellen. Cees van Rees stond met kiespijn het verkeer op een van de hoeken te re gelen. Uitslag 1. Nic Westhof, 15 punten. 2. Wout van 't Klooster, 14 punten. 3. Walter van Barneveld, 7 punten. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 377 biggen in prijzen van 45.tot 62.en 10 drachtige zeugen van 275.tot 360.(jonge) en 375.tot 500.(oude). Op de eiermarkt werden aangevoerd 810.000 stuks. Hoendereieren van 13,25 tot 14.Henneneieren van 8, tot ƒ11,Middenprijs ƒ13,50. Prijs pe k.g. ƒ2,19. De handel op beide markten was vlot. GEBOREN Henriette Eveline, dochter van A. Jansen, automonteur en van T. M. Metheuver, Soesterbergsestraat 158. Johannes Wilhelmus, zoon- van R. J. de Bruin, rijwielhersteller en van H. M. de Ruiter, Akkerweg 10. Hendrik Hermanus, zoon van B. van Beek, fa briekarbeider en van G. van Rouwen daal, Anna Paulownalaan 28. Hen- drikus Gerardus Johannes, zoon van J. W. Kok, bosarbeider en van W. van Laar, le Heeserlaantje 15. Corne- lis Wilhelm, zoon van G. van Rouwen daal, automonteur en van A. Ooster broek, Koninginnelaan 146a. Henk Maarten, zoon van W. Janzen, arts en van G. E. Hoorn, Adm. de Ruijterweg 134, Amsterdam. Petronella, dochter van E. Westerveld, metselaar en van T. van Drie, Kerkpad N.Z. 13. Hen- drika Johanna Maria, dochter van L. J. Rademaker, fabrikant en van C. M. E. Rasch, Steenhoffstraat 71. Alexan- der, zoon van L. Jonker, bakker en H. Rusink, Mariastraat 16. Johan na Catharina, dochter van J. C. Smits, administrateur en van C. Spaans, Hart manlaan 13. ONDERTROUWD Bernardus Evert Willigen, aardewerker, Roerdompstraat 14, Gouda en Jannetje Vaneveld, zon der beroep, Rademakerstraat 49; da tum huwelijk 2 augustus 1956. Pe trus Wilhelmus Antonius van Hengstum, vertegenwoordiger, Steenhoffstraat 64 en Henrica Maria Josephina Brouwer, zonder beroep, Oranjelaan 11; datum huwelijk 31 juli 1956. Adrianus Lam- bertus de Jongh, bedrijfsleider, Konings straat 51, Hilversum en Margaretha Cornelia de Zoete, zonder beroep, Hart- weg 34; datum huwelijk onbepaald. GEHUWD Gerardus Hendrikus Joseph Verkerk, zaakvoerder, Hoonhorst B 36, Dalfsen en Antonia Theodora Hilhorst, zonder beroep, Birkstraat 123; adres na huwelijk Hoonhorst B 42A, Dalfsen. Frederik Kreté, magazijnbediende, O. Utrechtseweg 2B en Airtje Gerritje van Veenendaal, Vondellaan 18; adres na huwelijk ieder op eigen adres. Obes van Plateringen, gemeentewerk man, Biltseweg 9, Baarn en Louisa Kuy- per, zonder beroep, Koekoekweg 15; adres na huwelijk Koekoekweg 15. OVERLEDEN Coenraad Lerk, oud 92 jaar, zonder beroep, gehuwd met C. J. Maassen, Leeuwarden, Emmakade 101. Roelof Hoksbergen, oud 76 jaar, graanhandelaar, gehuwd met E. Vos kuilen, Birkstraat 145. Anna Isabel- la Gruiters, oud 6 jaar, zonder beroep, Acaciastraat 64, 's Gravenhage. Wil lem Keizer, oud 63 jaar, pluimveehou- der, gehuwd met B. Foppen, Eigendom weg 88. Klaas Bosch, oud 89 jaar, zonder beroep, gehuwd geweest met M. van den Brink, Ossendamweg 44.

Soester Courant | 1956 | | pagina 2