r DE SOESTER SPORTWEEK. VOLGENDE WEEK GEEN COURANT. IN DE HOEK. DINSDAG 24 JULI 1956. 34c JAARGANG no. 55. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.19 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR EEDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Vrijdagmiddag kwam de Stadtdirektor van Soest (Westfalen) naar onze ge meente om kennis te maken met de gastheren van zijn stadgenoten. Dr. Groot was vergezeld van de heer He- gel, Stadtrat van Soest en de heer Düllberg, die de sportaangelegenheden van de Duitse gemeente behartigt. De burgemeester en de gemeentesecretaris verwelkomden de gasten op 't gemeente huis, waarna een bezoek gebracht werd aan het natuurbad en speciaal aan dacht geschonken werd aan de nieuwe wijken bij de bezichtiging van de ge meente. B. en W. bood de Duitse gasten vrij dagavond een diner aan in Hotel v. d. Brink. Intussen werd op het parkoers aan de Beetzlaan de laatste slag geleverd tus sen de deelnemers aan de Soester Sport week. De Duitsers deden hieraan niet mee omdat ze geen wielrenners afgevaar digd hadden. De Belgen kwamen ech ter des te beter voor de dag en zij toon den zich goede zonen van het land dat vele uitnemende wegrenners leverde. Verreweg de beste was Leo Proost, die 5 jaar amateur-wegkampioen van Bel gië was en met vlag en wimpel zijn 9 landgenoten en 14 Soestenaren achter zich liet. De heer H. G. Scholtmeyer heette de deelnemers welkom en hij wees erop, dat het in het bijzonder op deze laat ste dag om de punten ging. De Soes tenaren zouden er op gebrand zijn de Belgische voorsprong teniet te doen. Karei Wuytz, Gaston Wouters, Frans Cabanier, Richard Wijnands, Aug. van Geel, Henri Coolen, Pierre van Gils, Stefan Coolen, Oliver Roes en Leo Proost namen het voor Turnhout op te gen Gerrit Ruttenberg, Bep Kriek, Co Blankestein, Aart Drost, Coos van Selm, Fred Keuken, Klaas van Klooster, Jan Soet, Krijn Voorn, Johan Terlien, Wim Schaap, Jaap v. d. Burg, Gerard van Wijk en Schans, die de Soester kleu ren verdedigden. Er werd in tien klas sementen gereden en na vijf klasse menten leidde Proost met 13 punten. Gerrit Ruttenberg stond met 9 punten op de tweede plaats en Bep Kriek, even eens met 9, op de derde plaats. Neder land had toen 26 punten en België 24. Na het tiende en laatste klassement had België 64 punten en Nederland 46. Leo Proost werd eerste in 16 minuten en 13 seconden. Tweede werd Gerrit Ruttenberg met 23 punten. Derde de Belg Wijnands met 21 punten, vierde Bep Kriek met 9 p., vijfde Keuken met 5 punten en 6 Gerard van Wijk met 4 punten. In Hotel Bos en Duin kwamen Hollan ders, Belgen en Duitsers na afloop van de wedstrijd bijeen en de heer Van Schaffelaar, de voorzitter van S.S.F. dankte de Belgen - en in het bijzonder de heer Bonen - voor de medewerking, die het mogelijk gemaakt had deze sportweek tot een succesvol einde te brengen. Iedere avond was er een bus uit Turnhout gekomen met sportlieden, die overdag hun werk hadden, hier aan wedstrijden kwamen deelnemen, en laat in de avond weer terug gingen. De heer Bonen dankte de Soester Sportfederatie voor de hartelijke ontvangst en voor het organiseren van de sportieve wedstrij den, die de deelnemers veel voldoening gegeven hadden. Dat Turnhout het bij het wielrennen wat beter gedaan had is te danken aan het feit dat men in België nu eenmaal meer wielren-minded is dan in Nederland, en vooral in het deel boven de grote rivieren. De heer Van Schaffelaar feliciteerden de Belgen met hun overwinning in deze drielandenkamp en de heer Bonen dank te de organisatoren en de politie voor alle medewerking die de Belgen onder vonden hadden en hij hoopte, dat er spoedig Soestenaren naar België zou den komen om in Turnhout de spor tieve strijd voor te zetten. Zaterdagmiddag waren vele buitenlan ders te vinden op het terrein van K.P.S., waar de jaarlijkse grote sport middag gehouden werd. Het was prach tig weer en een 5000 bezoekers bevon den zich op het gezellige veld van de tienjarige vereniging. Om 2 uur begon de traditionele wed strijd tussen K.P.S. en Spakenburg om de beker, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. Na 5 minuten had K.P.S. een 10 voorsprong, na 12 minuten 20 en toen er een kwartier gespeeld was leidden de gastheren met 30. Toen kwam Spakenburg in het ge weer en maakte er in 10 minuten 31 van, waarna de rust aanbrak met een 42 stand voor K.P.S. Drie doelpunten waren door De Ridder gemaakt. H.M. de Koningin onder de toeschou wers op het K.P.S.-terrein. De helicopter kwam precies op tijd en hij voerde de bal mee welke sport- handel Eb Kareisen voor de profwed strijd beschikbaar gesteld had. De wen telwiek zweefde statig boven het veld en verdween toen de tweede helft van de wedstrijd begon. Koelewijn maakte voor Spakenburg het derde en vierde doelpunt en strafschoppen moesten be slissen. Scheidsrechter Bürhmann nam hiervoor zijn maatregelen en Spaken burg mocht beginnen. De eerste was naast, de tweede ging over het doel en de derde werd gehouden door keeper Prinsen. K.P.S. deed het beter. De eer ste werd gehouden, maar de tweede werd een doelpunt, zodat K.P.S. won. Tijdens de wedstrijd tussen de vetera nen van K.P.S. en K.D.S. uit Den Haag arriveerde H.M. de Koningin. Bij K.P.S. stond de secretaris van Prins Bern hard, dr De Graaf, in het doel en hij was evenals het vorig jaar aanvoerder van de oude paleisvoetbalglorie. Barend Hoogeveen bleek het schieten nog niet verleerd te zijn en hij zorgde voor het eerste doelpunt, na eerst een paar maal over en naast geschoten te hebben. Het was echter tevens het laatste doelpunt want er werd niet meer gescoord. In het gezelschap van Prins Bernhard b vonden zich de heer en mevrouw Förber, goede bekenden uit de oorlogs tijd, die uit Engeland overgekomen wa ren. De Prins werd verwelkomd door de voorzitter van K.P.S., de heer G. M. Duizer, en na afloop van de wed strijd overhandigde Z.K.H. de beker aan aanvoerder De Graaf. Kapelmeester Reinhoudt van de Huza ren van Boreel landde per helicopter, waarna het keurige corps op het veld speelde, later een muzikale show bracht, en in de muziektent voor afwisseling zorgde. De aanvoerder van K.P.S. ontvangt van Z.K.H. Prins Bernhard de beker. Weer verscheen de helicopter terwijl de spelers van Fortuna '54 en Alkmaar het veld opkwamen. De bal werd uit geworpen en na de landing kwam kee per De Munck van Fortuna uit het toestel. Hij was niet de enige van het nationale elftal, die het veld opkwam, want ook v. d. Hart, Appel en Carlier speelden mee. Na vijf minuten spelen maakte Ange- nent het eerste doelpunt voor Fortuna. Aan de andere kant voorkwam De Munck, door een safe van gehalte, de gelijkmaker, maar ook Snabilie liet in het doel van Alkmaar zien dat hij zijn profsalaris niet voor niets krijgt en hij stompte een schot van Appel corner. Een schot van Notermans ging naast. Na 20 minuten maakte Van Vliet uit een voorzet van linkbuiten Schouten de gelijkmaker, maar Fortuna liet het hier bij niet zitten en toen een hard schot van Angenent stompend door keeper Snabilie gekeerd werd en de bal het veld insprong, schoot Huis van dichtbij keihard in. (21). In de rust speelden en zongen de mu zikanten het lied van de Huzaren van Boreel en opnieuw verrasten zij door het feilloos lopen van verschillende figuren tijdens het spelen. In de tweede helft was Fortuna veel sterker en de Limburgse spelers ble ken meer techniek te bezitten. Toch wist Alkmaar door vasthoudenheid de zaak aardig in evenwicht te krijgen, zodat het geen grote nederlaag werd ondanks het krachtsverschil dat bedui dend was. Appel speelde pas: in de tweede helft mee in de plaats van Ravenstein en hij begon zijn optreden met een schot dat rakelings langs het doel ging. Voor het doel van de Munck bracht Pitters span ning, maar zijn schot leverde geen doel punt op. Een hard schot van Kaas werd door v. d. Hart uit het doel gekopt en Klaas Smit kopte een bal uit een hoek schop op het doel, maar succes bleef uit. Een keihard schot van Carlier werd door Snabilie al zwevend onschadelijk gemaakt en niet lang hierna floot de scheidsrechter voor de laatste maal en het publiek kwam het veld op. Prins Bernhard rejkte de beker uit aan de aanvoerder van Fortuna, De Munck, en alle spelers werden aan Z.K.H. voor gesteld, evenals de bestuursleden van de Soester Sportfederatie, de heren Van Schaffelaar en Uiterwijk en de Stadt direktor van Soèst, Westphalen, dr. Groot. Het bestuur van K.P.S. ontving van H.M. de Koningin een handdruk als dank voor het gebodene, waarna de koninklijke bezoekers naar het paleis terug gingen en de toeschouwers het veld verlieten. Het bleek vooral voor de Duitsers een belevenis geweest te zijn onze koningin en de prins zich zo ongedwongen tussen 't publiek in te zien. Doelman F. de Munck landt per heli copter op het K.P.S.-terrein. In restaurant Eemland vond het inter nationale sportevenement zijn besluit in een feestelijke bijeenkomst van Belgi sche, Duitse en Hollandse sportlieden die hun krachten gedurende een week gemeten hadden. De „West Boys" zorg den voor muziek tot de voorzitter van de sportfederatie, de heer W. J. van Schaffelaar, de avond opende en allen welkom heette. De sportweek is een groot succes geworden, maar de pen ningmeester zou wel eens een zuur ge zicht kunnen zetten, want het finan ciële deel was niet zo rooskleurig om dat 't weer niet steeds meegewerkt had. Zonder de medewerking van het Soes ter gemeentebestuur, het gemeentebe stuur van Soest (Westfalen), en Turn hout, en de hulp van de heren Krabbe en Sas zou dit alles niet tot stand ge komen zijn en zou het niet mogelijk geweest zijn een drielandenkamp te or ganiseren, waarbij iedere afvaardiging de eer van zijn land en zijn stad hoog gehouden had. Bijzonder dank bracht de heer Van Schaffelaar aan de burge meester mr. S. P. Baron Bentinck, en door uitbundig geklap betuigde het aan wezige sportpubliek haar instemming met deze dank. Ook aan de heren Van Noesel en Van Es, van gemeentewer ken en politie, bracht de voorzitter van de S.S.F. nogmaals dank voor hun me dewerking, terwijl de sportverenigin gen de voetbalvereniging S.E.C. zeer erkentelijk moeten zijn voor het gratis beschikbaar stellen van het veld. Ho- penlijk zou men in de komende jaren geen beroep op S.E.C. behoeven te doen door een betere akkomodatie. Vele Soestenaren hadden hun woning opengezet voor de gasten en voor deze gastvrijheid was ook het bestuur van de sportfederatie dankbaar. Ook vergat de voorzitter de charmante elf provincie- vertegenwoordigsters niet die bij de broodmaaltijd en bij de opening van de sportweek door hun klederdrachten een bijzonder cachet aan de sportweek verleend hadden. Hoewel het niet de gewoonte is dat bestuursleden elkaar bij een gelegen heid als deze dank zeggen, meende de heer Van Shaffelaar dat een uitzonde ring gemaakt kon worden voor het werk dat de heer Joh. Uiterwijk ge daan. Dat verdiende alle lof en het was te hopen dat de S.S.F. nog lang op zijn medewerking zou mogen rekenen. Evenals trouwens op de hulp van de heer M. Bergers, die er zelfs niet te genop gezien had de buitenlandse gas ten verse broodjes te gaan brengen toen ze in Alkmaar waren. Van zijn grote service hadden velen profijt kun nen trekken in deze sportweek. De burgemeester was van mening dat men bij het opmaken van de balans kon terugzien op een bijzonder geslaagde week. Velen hebben zich hiervoor in gespannen en het succes is groot ge weest. Als het met de financiën niet zo best gegaan was dan moest men dit helemaal niet zo erg vinden, want als alles op rolletjes gegaan was dan had den veel minder mensen zich spontaan aangeboden om deze week toch te doen slagen. Het is voor Soest een groot genoegen geweest de gasten uit Turhout en Soest (Westfalen), hier te hebben en niet in het minst omdat zij de dagen hier op sportieve wijze doorgebracht hadden. Ze zijn uitstekend ontvangen door de burgerij en er zijn goede con tacten gelegd op het sportveld en thuis. Er zijn evenals 3 jaar geleden vele vriendschappen gesloten. Wegens vakantie van ons personeel en algehele sluiting van de zaak zal ons blad Dinsdag en Vrijdag in de komende week niet verschijnen. Hierna ging de burgemeester over tot het uitreiken van de prijzen, die be stonden uit bekers, beschikbaar gesteld door zakenlieden en particulieren uit onze gemeente Turnen 1. België. 2. Soest (D.). 3. Soest (N.). Volleybal 1. Soest (N.). 2. Turnhout. 3. Soest (D.). De burgemeester merkte bij het uitreiken van deze bekers op dat volleybal in het Duitse Soest pas sinds kort beoefend wordt, zodat de pres taties van de Duitse gasten nog niet groot waren. Toch hadden zij er prijs op gesteld ook in deze tak van sport uit te komen. Voetbal 1. België. 2. Soest (N.). 3. Soest (D.). Zwemmen 1. België. 2. Soest (N.). 3. Soest (D.). Wielrennen1. België. 2. Soest (N.) Totaaluitslag 1. Turhout, 14 punten. 2. Soest (N.), 10 punten. 3. Soest (D.), 6 punten. De burgemeester reikte aan de heer Sas van de Belgische sportslieden de 2 kandelaars uit die het Soester ge meentebestuur voor het hoogst aantal punten beschikbaar gesteld had. De heer Uiterwijk had de bekers in ont vangst genomen die door onze gemeen te gewonnen waren en de heer Van Schaffelaar bood deze aan het gemeen tebestuur van Soest aan, zodat ze een plaats zullen krijgen in het gemeente huis. De burgemeester riep de gasten een tot weerziens toe en hij sprak de ver wachting uit dat hun bezoek een bij drage zou blijken te zijn tot een be tere verstandhouding onder de volken. Het zou niet nodig zijn dit nog in het Duits te herhalen daar de gasten uit Westfalen na een verblijf van een week in onze gemeente ongetwijfeld genoeg Nederlands zouden verstaan om zijn woorden te kunnen begrijpen. Burgemeester Bentinck rijkt aan de Belgische leider de landenprijs uit. De heer Sas dankte de S.S.F. en het gemeentebestuur namens zijn stadgeno ten en hij vertelde dat het als een lopend vuurtje door Turnhout gegaan was dat de ontvangst door de inwoners van Soest zo prima geweest was. De Turnhoutse deelnemers waren daarom blij dat de S.S.F. hen gevraagd had mee te doen en er waren reeds plan nen in Turnhout de Soester gastheren te vragen gast te zijn in België. De heer Sas hoopte, dat zij dan evenveel prij zen uit Turnhout zouden meenemen als de Belgen nu uit Soest deden. Als hul deblijk van de Turnhoutse sportwereld bood de heer Sas mevrouw Van Schaf felaar bloemen aan, bedoeld als blijk Hoe het u vergaat lezer, weet ik niet, doch ik vermoed, dat het bij de meeste uwer wel zo zal zijn als bij ons. Op de radio was een leuk hoorspel of een ander programma, waar U met ple zier naar luisterde en dan ineens, bij de programmawisseling, een S.O.S.-aan- kondiging. Zonder aan andere S.O.S.-berichten iets te willen afdoen, treft ons altijd als de indrukwekkendste die van een zoek geraakt kind. Later in het nieuws van elf uur nog eens een herhaling van hetzelfde be richt, dat ergens een peuter niet thuis kwam van school en op z'n gunstigst nog ergens ronddwaalt. Je voelt de vertwijfeling mee van de moeder en de vader, die ergens in het land zich tot gek wordens toe af vragen, waar ter wereld hun lieveling kan zijn. Je sluipt naar boven om te kijken of je eigen rabauwen rustig in hun bedje liggen en smeekt de hemel, dat je voor hen nooit zo'n bericht moet laten omroepen. En op de trap kom je je vrouw tegen en je zegt op de vraag wat je boven deed „o, zo maar even gekeken". Beiden voel je hetzelfde blijdschap dat het stel rustig en veilig in hun bedje ligt en diepe deernis met die ouders ergens in ons land, die de nacht moe ten ingaan met een vreselijke onzeker heid. Met de ouders klamp je je vast aan de wetenschap, dat het hele politiecorps en iedereen die 's nachts langs de weg moet zijn, gealarmeerd is en je bent dankbaar, dat de radio bestaat. Maar, waar wij de radio helemaal niet dankbaar voor zijn is, dat ze ons in spanning laat en haar werk maar half doet. Ik vind, dat de radio, wanneer ze ons tot in onze vezelen alarmeert voor een kind dat zoek is, ze ook de plicht heeft zo spoedig mogelijk bekend te maken, aat het kind terecht kwam of het zoe ken niet meer nodig is. Zoveel moeite en zendtijd kost dit niet en het zou attent zijn tegenover de luis teraars en hen, die soms dagen lang in stilte meezoeken. H. OEKMAN. van waardering voor de gehele S.S.F. De heer Boone, lid van de gemeente raad van Turnhout en voorzitter van de wielersportvereniging, dankte even eens voor de prettige dagen die de Turnhouters hier mochten doorbrengen. Het was niet alleen een sportieve bijeen komst geworden, maar tevens was de Beneluxband nauwer aangehaald. De heer F. Krabbe dankte namens het Stadtverband für Leibesübung uit Soest en namens alle Duitse deelnemers aan deze sportweek. De ontvangst was bij zonder gastvrij geweest. De heer Krabbe hoopte dat dit contact niet het laatste zou zijn en bood een grote sleutel aan versierd met rood-witte linten, daar een sleutel deel uitmaakt van het wapen van Soest. „Moge dit de sleutel zijn die onze harten opent tot zege van onze landen en de gehele wereld". De Duitse gasten wilden hun bijzondere dank aan de burgemeester en de S.S.F. gaarne met bloemen onderstrepen, zodat Frau Jung en Frau Henke rode en witte anjers aanboden aan de burge meester en de heren Van Schaffelaar, Uiterwijk, Scholtmeyer, Bergman en Bakker, waarna een enthousiaste zaal de burgemeester een ovatie bracht. Uit naam van alle deelneemsters en deelnemers uit Soest (Westfalen), sprak Klaus Rother in feilloos nederlands. Het contact was nog prettiger geweest dan 3 jaar geleden en hij hoopte dat het niet de laatste maal geweest zou zijn dat Soest en Soest elkaar ontmoet ten. Hopenlijk kwamen nu de Neder landse Soestenaren eens spoedig naar de Duitse Soestenaren, waar ze een gastvrij onthaal zouden vinden. Na dit officiële gedeelte volgde een gezellige avond met optreden van de Handley Fools en het brengen van volksdansen door de Duitse meisjes. Zondagmorgen om tien uur waren ve len op de been om de Duitse gasten uitgeleide te doen. Vele handdrukken en bedankjes en tot slot een gezongen „Auf Widersehen", waarna de politie auto de bus van de Duitsers uitgeleide deed tot buiten onze gemeente. Het eerste deel van de Soester Sport week is voorbij en het succes is groot geweest, dank zij het vele werk dat verzet is door het bestuur, technische en regelingscommissie en het huisvestings comité. (Vervolg pag. 2, kolom 3). k

Soester Courant | 1956 | | pagina 1