L 5 Miljoen europeanen leven op de verkeerde plaats. Van week tot week in Soest. Soest voor 30 jaar. UW SUCCES IS ONZE RECUAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL voof een paar gulden meer op een echte le SOESTDIJKSE RIJWIELHANDEL SOEST. VRAGENDIENST. Verwaarloos ze niet die Bhenmatische Pijnen. BRANDWEER TELEF. 33 3 3 Volgens de ICEM, Intergovernmental Comittee for European Migratton, wat men zou kunnen noemen het grootste reisbureau van de wereld, leven 5 mil joen Europeanen op de verkeerde plaats. Daaronder zijn politieke vluchtelingen, verdreven personen en mensen die door de overbevolking in hun eigen land geen toekomst meer hebben. Het comité, waarvan Uruguay het 25ste lid werd, heeft geen commerciële oog merken en het hoopt voor allen op deze wereld een plaats te vinden, of als we het onpopulaire begrip nog even mo gen gebruiken, maar thans in wettige zin levensruimte voor allen te schep pen. In de eerste plaats, omdat er op deze wereld voedsel en ruimte voor allen is. Men denke maar aan het enorme graan- surplus, die de Ver. Staten en Canada bezitten, terwijl er streken zijn waar honger wordt geleden. Men denke maar aan het enorme latijns amerikaanse continent, waar in de gematigde kli maatzones stellig ruimte is voor 50 mil joen mensen meer (Chili 5 miljoen, Ar gentinië 20, Brazilië 25) en waar op het hele continent, met de tropen mee, nog wel 200 miljoen mensen onderdak zouden kunnen vinden, zonder dat het continent „vol" zou zijn. In de tweede plaats wil men door de migratie po litieke en economische evenwichten her stellen, zowel in Europa als in de ge bieden waar de landverhuizers zich ves tigen. Als men bijvoorbeeld weet, dat in de zone van Triest, waarheen vele Joegoslaven zijn gevlucht, de bevol king een dichtheid heeft van 1300 per km2. en in Uruguay, een van de kleinste landen in Zuid-Amerika, maar van 13 per km2„ dan ziet men zelf het ver schil in mogelijkheden. Kostenprobleem. Maar zo eenvoudig als het probleem op papier lijkt, zo moeilijk is het in de praktijk gebleken. Dat heeft de ICEM reeds ondervonden bij de 200.000 emi granten, die zij tot 1952 heeft „ver plaatst". Ten eerste was het een finan- ciëel probleem. Voor verdrevenen en vluchtelingen, die meestal niet meer be zitten dan wat lijfgoed, waren de trans portkosten te hoog en de ICEM heeft moeten bijspringen. Dat zijn enorme bedragen, als men weet, dat een pas sage naar Zuid-Amerika 160 dollar en naar Australië 340 dollar per emigrant kost. Neemt men maar het gemiddelde, 250 dollar en zou de ICEM er inder daad in slagen per jaar 1 miljoen emi granten te verplaatsen, dan kost alleen aan transport die totale verhuizing 250 miljoen dollar. Maar er zijn psychologische problemen. Zo zijn er landen (Noord-Amerika b.v.), waar men de voorkeur geeft aan „blon de" mensen, van angelsaksische of ger- maanse stam, waarbij bijvoorbeeld de Grieken het slachtoffer zijn, die maar tot dusver een jaarkwotum hadden van 308, terwijl er 960.000 emigratiegegadig den zijn. In Zuid-Amerika heerst ook een voorkeur voor „blonden", omdat men uit ervaring weet dat Italianen en Spanjaarden niet tot de nijversten be horen. Men ziet dat al op de kaden van Rio de Janeiro en Buenos Aires, waar de duitse, nederlandse en noordeuropese emigrant in zijn beste pak aankomt en bovendien werktuigen en vele kis ten bagage meebrengt, terwijl de Ita lianen en Spanjaarden in lompen ar riveren met een plunjezak op de rug. Het is tevens geen prettige gewaar wording voor de migratiegastheren, dat de criminaliteit - zakkenrollen, diefstal en moord - toeneemt waar zuideuropea nen in grote getale binnen komen. Het geringst is de criminaliteit in japanse en noordeuropese nederzettingen. Verschil in levensstandaard. Bovendien is het de gastlanden geble ken, dat over het algemeen nooit ex perts of vakarbeiders emigreren. Het zijn over het algemeen, wat men in Zuid-Amerika wel eens schertsend noemt de „vrije beroepen", de ongeschoolden, de zakkenrollers, de schoenpoetsers en de werklozen, die zonder werk waren, hetzij omdat ze liever lui dan moe zijn, hetzij dat ze in de europese concurren tie niet mee konden wegens te geringe vakkwaamheid of te gering verstand. Het bos in Nu is er een ander probleem, dat veel sterker de aandacht verdient, omdat daarvan de noordeuropese emigrant het slachtoffer wordt. In latijns Amerika heerst een ontstellende armoede aan ka pitaal, terwijl de nationalistische ge voelens in bepaalde landen zo sterk zijn, dat er een onvoldoende wetgeving is voor de emigrant. Met andere woor den zodra die emigrant binnen is, wordt hij vaak aan zijn lot overgela ten en „het bos ingestuurd". Dat kan nadelige gevolgen hebben voor de man, de vrouw of het gezin die (of dat) niet wordt opgevangen en zich gelijk geschakeld ziet met de locale arbeider, die in arbeidspotentie en ontwikkeling verre ten achter staat bij de Noord- euopeaan. Daarom zal de ICEM, wil het lichaam aan haar doel beantwoorden, niet al leen zegkracht moeten hebben in Eu ropa, maar vooral in de migratiegebie- den zelf bepaalde rechten moeten ver werven. Het beste zou zijn als de ICEM onder haar toezicht in de zuid- amerikaanse landen banken zou kun nen oprichten, die alleen de emigratie zullen financieren. Het kunnen instellin gen zijn, in de trant van boerenleen banken, waarbij de emigranten de eer ste jaren financiële steun ondervinden, welk geld later met geringe interest zal kunnen worden terugbetaald. Samengevat kan, of beter moet men zeggen, dat hoewel men gaarne in Zuid- Amerika de deur openstelt voor emi gratie, niet in alle landen de juiste mentaliteit heerst. Naast het praktisch werk van de ICEM in Europa is het een taak van eerste orde de Zuid amerikanen die mentaliteit bij te bren gen. halve gezinnen waren avond aan avond op pad om de verrichtingen van de logees gade te slaan. Het bestuur van de S.S.F., bestaande uit de heren W. J. van Schaffelaar. Joh. Uiterwijk, J. Jurriens, P. Berg man, W. J. Schutte, H. G. Scholtme^er en W. P. Bakker, kan tevreden zijn over het resultaat en de penningmees ter moet maar een oogje dicht doen als hij langs z'n kas loopt die wel niet zal uitpuilen van de bankbiljetten. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Aan de andere kant „vreest" Zuid-Ame rika de Noordeuropeaan ook weer, om dat de Duitser en Nederlander bij voor baat een hogere levensstandaard hebben, een grotere vakkennis meebrengen en zodoende de zuidamerikaanse arbeider spoedig overvleugelen. De spaarzin en arbeidslust van de Noordeuropeaan stelt hem spoedig in staat een bedrijf op te bouwen, terwijl de Zuideuropeaan en Zuidamerikaan van huis uit de dubbel tjes laat rollen aan wijntje, Trijntje, weddenschappen en wat mooie kleren. Jaloezie en minderwaardigheidscom plexen zijn daar het gevolg van, die doordringen in het religieuze, econo mische en politieke leven. Ik heb helemaal geen verstand van politiek, maar als een V.V.D.-raadslid iedere keer weer klaagt omdat schil- lenophalers hun wijk verkwanselen als ze er geen zin meer in hebben of van de schatten van Drees gaan genieten, dan vraag ik me af of we er een partij bij kregen die de zaak geregeld wil zien van de wieg tot in de schillenwijk. De gemeente geeft die wijken weg en verder zou ik het maar laten rommelen. Wat hebben we aan een schillencom- missie. Hooft, Bilderdijk en Abraham Kuy- per verrijkten onze taal met nieuwe woorden die gemeengoed werden. In de gemeenteraad is eveneens een po ging gedaan onze taalschat uit te brei den, al gebeurde het onbewust. Van „ze moeten niet de indruk krijgen" kun je natuurlijk maken „ze moeten niet de gestie krijgen", maar of het in Van Dale, Koenen en Kramer voorkomt is de vraag. Zaterdag werd er officieel afscheid genomen van de buitenlandse gasten aan de sportweek en iedereen beloofde onder een borrel en een kop koffie be slist de volgende week naar Turnhout te zullen komen, maar de bestelde bus moest afgezegd worden, want de een herinnerde zich ineens dat hij die dag moest trouwen en de ander dat hij z'n vrouw met de was moest helpen, terwijl een derde broodnodig het on kruid uit z'n tuin moest halen. Zondag werd hartroerend afscheid genomen bij de bus van de buitenlan ders en maandag ging de sportweek rustig door alsof er nog bergen ener gie waren bij het publiek dat toch al niet zo hard liep. Handbal en korfbal zijn geen enorme trekpleisters dus er liepen meer lieden in het veld dan langs de lijn. De sluitingsavond gaat ook niet door, maar geslaagd is die week, want de verhouding tussen de gastheren en gasten was uitstekend en KONINGINNELAAN 37 SOESTDIJK ■•AV.'-WAW.j.WAMAWAVCii Dertig jaar geleden had men ook in Soest grote belangstelling voor de uit lating van Minister Colijn, dat hij het een zegen zou vinden als alle bioscopen zouden verdwijnen. Een lid van de twee de kamer van zeer linkse richting liet doorschemeren dat hij de vlag zou uit hangen als alle kerken verdwenen wa ren, maar beide wensen zijn nog steeds niet in vervulling gegaan. De werkverschaffing kwam weer eens in de Soester raad en er werden weer behartenswaardige dingen over gezegd. Het loon zou j 15.per week blijven voor gehuwden en kostwinners en voor ieder kind boven de drie zou 15 cent per week per kind worden gegeven. Tel uit je winst. Voor dit vorstelijk salaris zouden rijwielpaden aangelegd worden, wegen verbeterd en terreinen bouwrijp gemaakt. De heer Van Eek was niet erg over deze gang van zaken te spreken en hij meende dat het zeer onbehoor lijk was de wegen ten koste van de arbeiders te onderhouden. Onderhoud van wegen kan nooit werkverschaffing zijn, want dat moet gebeuren. Deze ma nier van handelen was speculeren op werkloosheid en er profijt van trek ken. Daarbij was het loon erger dan een hongerloon. De heer De Koning was van mening dat de heer Van Eek gelijk zou hebben, wanneer de zaken stonden, zoals hij voorgaf, maar het was anders. Het bedoelde werk moest als werkverruiming beschouwd worden om de werklozen te helpen, daar er niets anders gedaan kon worden. Ook de heer De Koning kon het loon niet hoog vinden, maar het werk zou niet uitgevoerd worden als er geen werk loosheid was, dus het was wel degelijk werkverschaffing. De heer v. d. Breemer vindt het loon heus zo laag niet, want voor dat geld zouden genoeg mensen te krijgen zijn en als er meer betaald werd, dan zou den er van hogerhand aanmerkingen komen. De heer Van Eek vindt dat een schande, maar de heer V. d. Bree mer blijft het een behoorlijk daggeld noemen, omdat er heus niet zo hard voor gewerkt wordt. De heer Besselsen zou echter graag flink werk en flink loon zien. Ook mevrouw Droste vindt het loon te laag voor produktief werk, maar de heer Endendijk kan het daar niet mee eens zijn omdat het werk is dat door ongeschoolde en vaak min der valide arbeiders gedaan wordt, zo dat er veel minder gepresteerd wordt dan bij geschoold personeel onder een aannemer. Wethouder v. d. Berg is van mening, dat een werkloze veel liever voor 15 gulden zal werken dan 6 gulden steun ontvangen en niets doen. De heer Van Eek blijft echter op zijn standpunt en meent dat het een verkapte vorm van uitbuiting is en de heer Besselsen vindt dat de centen voor een menswaardig loon er komen moeten als ze er niet zijn. Wethouder v. d. Berg zou graag weten hoe. In het stationskoffiehuis begon men met een bioscoopvoorstelling op maandag avond en als er genoeg belangstelling voor was dan zou het niet de laatste maal zijn. Als eerste film werd een schitterend drama in 6 acten gebracht, dat ,,De Kleine Held" heette. Daar naast wereldnieuws en „Kleermaker hou je bij je leest". LachenLa chen.... Lachen.... stond er in de advertentie. Soesterberg kwam in het geweer te gen een stukje van een meneer Hack in het Haarlems predikbeurtenblad. Dit had er ingestaan: „Is het u bekend, dat er in het hart van ons land, in de provincie Utrecht zoveel heiden dom heerst als wij in Soesterberg ge vonden hebben Zoveel ongodsdienstig heid, dat men van verbazing de han den ineen slaat Zoveel onchristelijk heid dat men er van huivert Zoveel vijandschap tegen het christendom dat het hart erbij schreidt Die meneer Hack had een briefje ge kregen van de heidenen uit Soesterberg of hij zich misschien wat nader verkla ren kon, maar die bleef met z'n schrei ende hart huiverend in Haarlem en deelde mede, dat daar geen enkele re den voor was. Dan maar een vergade ring beleggen en een motie opstellen, die doorgegeven werd aan de pers. Die Hack moest maar eens goed weten dat hij Soesterberg een lelijke hak ge zet had. Zo geschiedde. Dat vreselijke gelach in het stations koffiehuis om die grappige films liep nogal los, want er waren maar een paar mensen en de kluchten werden te snel afgedraaid, zodat het een bonte wirwar werd. Geen nood, want er kwam een nieuwe film „Maciste tegen de overmacht". Wie of wat Maciste is en met welke overmacht hij het te kwaad had weet ik niet, maar er was nu meer belangstelling, want de prij zen waren met een kwartje verlaagd en dat was dertig jaar geleden een i heleboel geld. Daar kon je 8 pond moesappelen voor kopen en dan kreeg je nog een cent terug. Bij de Gereformeerde Kerk in Soest werd ds Alkema uit Maarssen als 2e predikant beroepen, omdat het werk voor dr Hoek alleen te veel werd. Clinge Doornbos kwam naar Soest en om mensen te trekken had men niet alleen geadverteerd maar ook persbe oordelingen in de krant gezet. Jhr. Jan Feith zei het zijne van Clinge, De Maasbode eveneens en als derde Max Blokzijl, toen nog niet in de knoei met z'n brandende kwesties, waaraan hij zich in 40-45 zo lelijk brandde. De heer L. Wessel van het hoender park „Aukje" had het ver geschopt met zijn hoenders, want bij de natio nale legwedstrijd in Nijmegen haalde hij 2 zilveren bekers, 11 zijden ere- linten en een grote zilveren medaille weg. autorijschool van Ocmren g pelsweg 14 telefoon 3823 Soest a. n. w. b. Instructeur 4-persoons Kip-Caravan te huur. SCHIETGEVOLGEN. In februari, toen het nog kouder was dan nu, gedroeg een jeugdige bromfiet ser zich dusdanig losbandig dat de politie de banden van zijn brommer kapotschoot. De 18-jarige knaap was hierdoor helemaal niet geïmponeerd en als het niet anders kon dan wou hij ook wel even op de vuist met die twee agenten, die het uit hun hoofd moesten laten hem aan te houden als hij zonder achterlicht reed. Dat was zijn zaak en I ons daarmee basta. In gespierde taal deelde hij dit mee, maar nu waren de agen ten niet geïmponeerd en hij kreeg een proces-verbaal in delen, want hij had verschillende overtredingen begaan. De Utrechtse politierechter was dan ook helemaal niet te spreken over dat weer barstige baasje, die eerst wou beweren dat hij het echt niet begrepen had dat het om hem ging. Dat mocht hij dan thuis de kat gaan wijsmaken en de of ficier van justitie eiste twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een geld boete van 50.of 20 dagen hechtenis. De politierechter maakte er drie weken voorwaardelijk van en 30.boete of 10 dagen hechtenis. De jongeman kon nu niet zeggen dat hij niet begreep dat het om hem ging, maar waarschijnlijk vindt hij dat het toch nogal meegevallen is. J. W. J. Ik heb een uitvinding ge daan en wil octrooi aanvragen. Tot wie moet ik mij wenden Antwoord Tot de directie van de Oc- trooiraad, bureau Industriële Eigendom, W. Witsenplein 6 te Den Haag. In ver band met de formele, juridische en technische eisen, gesteld aan de stuk ken, die de aanvraag moeten vergezel len (o.m. een beschrijving met conclu sies en in vele gevallen een tekening) verdient het aanbeveling, deze stukken te doen opstellen door een octrooige machtigde. U kunt zich ook in verbin ding^ stellen met de Stichting „Het Uit vindingen Centrum", Hulshorststraat 137 te Den Haag. Deze stichting houdt zich bezig met het bieden van hulp aan uitvinders bij het in exploitatie brengen van hun uitvinding en is, indien het meent, dat het object zich daartoe leent, ook wel bereid om de indieningskosten voor een octrooiaanvraag te dragen. Abonnee. Welke opleiding wordt ver eist voor drogist of tot welke instantie kan ik mij wenden Welke vestigings mogelijkheden zijn er Antwoord Wij raden u aan u te wen den tot de Algemene Nederlandse Dro- gistenbond, Sarpathistraat, Amsterdam. Aldaar kan men u inlichtingen ver strekken over vestigingsmogelijkheden en alles wat er voor dit beroep no dig is. Zr. L. Als iemand met vacantie gaat of met week-end, moet ik dan van het pensiongeld iets teruggeven AntwoordIndien het een week-end betreft niets, indien men met vacantie gaat, voof langer dan 4 dagen (aaneen gesloten) dan is men 2/3 van de pen- sionprijs verschuldigd, natuurlijk, tenzij men vooraf een andere regeling heeft getroffen. Abonnee. Wat te doen met gekleurd katoen waarin z.g. „weer" zit Antwoord De vlekken eerst zoveel mogelijk droog verwijderen, door mid del van wrijven en borstelen. Wasbare weefsels van katoen kan men eerst was sen in sop van synthetisch wasmiddel, de vlekken worden extra behandeld met borax. (Eerst proberen of de stof er tegen kan). Indien het betreft was echt weefsel, licht gekleurd, kan men de stof behandelen in een zelfwerkend wasmiddel, door de stof op te zetten in koud water en dit vervolgens aan de kook brengen. Blijven er ondanks deze behandeling nog vlekken over, dan moet mi*ii deze behandelen met water en ammonia. 4960. Hoe komt men aan de naam Heidelberg, de naam van het olympisch dorp bij Melbourne AntwoordHet is niet waar dat het olympisch dorp de naam Heidelberg draagt. Dit is n.1. een voorstadje van Melbourne en in dit gebied is het olympisch dorp gebouwd. Vermoedelijk dankt het voorstadje zijn naam aan een onbekend gebleven duitse emigrant. J. te I. Mijn kippen schudden met hun kop, wat kan de oorzaak zijn en wat kan ik er tegen doen AntwoordHet is ons niet mogelijk u met stellige zekerheid de ware oor zaak te kunnen opgeven, daarvoor zou een onderzoek der kippen noodzakelijk zijn. Het is mogelijk dat hier sprake is van begin van snot of van difterie- deze kwalen geven n.1. aanleiding tot veranderde wijze van adem halen, waar bij de dieren dikwijls de hals uitstrek ken, de snavel openhouden, en in een meer gevorderd stadium hoesten, nie sen en een piepend geluid uitstoten en door het schudden met de kop trach ten een stinkend, taai slijm weg te slin geren. Uit dit alles blijkt, dat het dier het benauwd heeft. Een dierenarts zal hier opheldering moeten geven. B. Heeft huis- en winkelpersoneel recht op vacantie, indien hiervan te voren niets is afgesproken Indien een winkelmeisje, dat geen recht op va cantie heeft, toch een week neemt, wat kan men hier tegen doen AntwoordHuispersoneel kan helaas geen rechten doen gelden, indien te voren niets is afgesproken. Moreel is de werkgever echter wel verplicht haar vacantie te geven. Winkelpersoneel valt onder de bepalin gen voor het bedrijf waarin zij werkt. U vermeldt niet wat voor bedrijf u bedoelt, maar in de meeste gevallen heeft een winkelmeisje recht op een week vacantie met doorbetaling van loon. De arbeidsinspectie kan u vol ledig inlichten. G. H. E. Wij wonen in een zeer slecht onderhouden huis, zelfs de laatste huur verhoging is om deze reden niet van gevraagd. De huiseigenaar wil niets aan het huis laten doen. Wat staat ons te doen Antwoord In de eerste plaats kunt u zich wenden tot de plaatselijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Verder kunt u zich bij ongezegeld rekwest wen den tot de kantonrechter. In dit, op de griffie af te geven verzoekschrift, ver meldt u uw naam, adres (alles zeer volledig) en verder ook deze gegevens van uw huiseigenaar. Dan omschrijft u uw klachten in dat verzoekschrift en vraagt tenslotte aan de kantonrechter een dag te willen bepalen, waarop uw zaak ter terechtzitting kan worden be handeld. Dan wacht u maar af en u zult wel een oproep krijgen. Anders knnt U straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. G. J. v. d. H. Volgens mij ten dienste staande gegevens komt 4,672 M3. over een met de standaard. In de praktijk klopt dit echter nooit en komt men vaak tot andere cijfers. Kunt u mij me dedelen waar dit in zit, daar de ver schillen vaak aanmerkelijk zijn. Het is helemaal geen zeldzaamheid wanneer men aan de hand van de maten gaat rekenen, dat een standaard gaat over eenkomen met 5 of soms zelfs wel 5,25 M3. Antwoord Bij de import van hout uit de noordelijke landen en uit Rusland worden dikte en breedte in engelse dui men, de lengte in engelse voeten gele verd. Als inhoudsmaat geldt de St. Petersburger standaard, zijnde het ek- wivalent van 165 engelse kubieke voe ten. Deze manier van de inhoud be palen is van engelse oorsprong en reeds zeer oud. Men nam destijds bij de aan voer van russisch hout 10 dozijn de- len van IV2 x 11, lang 12', als een- heid aan. De inhoud van deze hoeveel heid is 165 engelse kubieke voeten. Wij begrijpen niet dat dit in de praktijk wel eens niet zou kloppen, want wij hebben hier toch met een zuiver ma thematische formule te doen. Anders wordt het wanneer men een partij hout, op engelse maat gezaagd, naar meter- maat gaat meten. Al naar gelang dit hout zuinig of royaal gezaagd is, gaat het resultaat dan van de theoretische 4,672 M3 per standaard afwijken. Er bestaat ook nog een Christiania stan daard, gelijk aan 2,93 M3, een Gothen- burger standaard, gelijk aan 5,09 M3. en een Drammer standaard, gelijk aan 3,45 M3., doch deze hebben tegenwoor dig voor de internationale houthandel geen betekenis meer. S- F. Mijn huiseigenaar komt nu om de per 1 september 1955 ingegane huur verhoging, ben ik deze verhoging ver schuldigd met terugwerkende kracht Antwoord Ja, uw huiseigenaar heeft recht op deze verhoging, tenzij hij u heeft ontheven van de betaling van dat bedrag. U wist zelf ook wel, dat u huurverhoging schuldig was, dus u had het h«m kunnen aanbieden. Tref maar liever een regeling voor de beta ling van het achterstallige bedrag.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6