m GESLOTEN. co J. KOPPEL. OUDERDOMSPENSIOEN. Televisieschoentjes 19.90 Uw schoenreparatie vroegtij dig brengen s.v.p., SCHOENHANDEL J. PERSOON Burgerlijke stand. Grote Luchtmachtexpositie. NOG ENKELE WEKEN BATENBURG'S Erkende Motor- en Autorijschool Daxneskapsalon W- SOEST SOESTERBERG DE LEGIOENEN VAN JERICHO. het oosten ontwaakt Formuliereu voor het aa»vragen van ou derdomspensioen zijn verkrijgbaar bij de Raden van 4fbeid en bij alle post- inricbtingen, voor de hieronder aangege ven nederlanders, die op 31 december a.s. 65 jaar of ouder zjjp en die pa hun 59e verjaardag gedurende 6 jaren, al dan niet onafgebroken, in Nederland, Surinapre, de N,e,derlands,e Aptjllen of Nederlands Nieuw-Guinea hebben ge- woona le. alle m,afWeb e0 opgelj1w(ie of gehuwd geweest zijnde vrouwen, 2e. alle gehuwde vrouwen, die duurzaam gescheiden van haar echtgenoot le ven, 3e. alle gehuwde vrouwen, wier echtge noot op 31 december 1956 65 jaar of ouder is, doch geen aanspraak op ouderdomspensioen kan maken, 4e. alle gehuwde vrouwen, wier echt genoot op 31 december 1956 jonger is dan 65 jaar en die als kostwinner zijn aan te merken. Na invulling en ondertekening kunnen deze aanvraagformulieren aan de Raad van Abeid, welke op het formulier en op de daarbij gevoegde enveloppe is vermeld, portvrij worden ingezonden. Zendt de aanvragen zo spoedig moge lijk in. Uitzondering personen, die op 31 de cember 1956 nog wekelijks of maande lijks een rente of uitkering van de Sociale Verzekeringsbank (Rijksverzeke ringsbank of van de Raad van Arbeid ontvangen, behoeven geen aanvragen om pensioen in te dienen. Aan deze personen zal het pensioen automatisch worden toegekend. Aan deze personen wordt dringend verzocht geen aanvraag formulieren af te halen en geen aanvra gen om pensioen in te dienen. In de maand december 1956 of januari 1957 krijgt ieder bericht over het even tueel toe te kennen ouderdomspensioen. VOLGENDE WEEK WEGENS VAKANTIE Voorziet U voor die tijd van een paar Een primeur voor Soest. Opvouwbaar, uitnemende pasvorm, Quinec hakjes. codat wij U niet teleur behoeven te stellen. Koninginnelaan 24 Telefoon 3426 GEBORENJohannes Christoffel, zoon van W. G. Tolboom, fabrieksarbeider en van B. M. Fokker, Ericaweg 12. Melchior Willem Gerard, zoon van A. J. van Vulpen, accountant en van C. H. van Veeren, Soesterbergsestraat 36. Jenneke, dochter van P. D. H. Schlecht, jurist en van J. Hijlkema, Soesterberg sestraat 100. Margriet Astrid, dochter van P. Witkamp, houtbewerker en van M. Witmans, Schrikslaan 40. Roe land Aloysius Johannes, zoon van A, A. van Bijnen, handelsvertegenwoordiger van L. A. F. van der Meer, Leestraat 51 Baarn. Franciscus Antonius Maria, z. van Th. H. Visser, besteller bij de poste rijen en van M. van der Voort, Ko ninginnelaan 7. Maria Gijsbertha, d. van J. H. Wantenaar, landbouwer en van C. Verhoef, Birkstraat 125. Jo- hanna Geertruida Maria, dochter van C. F. van de Pas, ambtenaar N.S. en van G. M. Bult, Aagje Dekenlaan 1. Petra Pauline, dochter van A. D. van den Bos, boekhouder en van A. G. Kuijper, Bilderdijklaan 22. Nico Paul, zoon van C. J. Kraaijenhagen, bloemist en van J. G. van den Brink, Steenhoff- straat 1. ONDERTROUWD Antonius Petrus van der Weert, laboratoriumbediende, Julia- naweg 277, Utrecht en Catharina Jo- hanna Brouwer, winkeljuffrouw, Molen straat 5; datum huwelijk 15 augustus 1956. Anne Frankena, assistent-ac countant, Grotestraat 141, Drunen en Willemien Josephien Steenbeek, secre taresse, Julianalaan 48b; datum huwe lijk 21 augustus 1956. GEHUWD Petrus Wilhelmus Antonius van Hengstum, vertegenwoordiger, Steenhoffstraat 64 en Henrica Mara Jo- sephina Brouwer, z. beroep, Oranje laan 11; adres na huwelijk Vosseveld- laan 18. Bernardus Evert van Wil ligen, aardewerker, Roerdompstraat 14, Gouda en Jannetje Vaneveld, zonder beroep, Rademakerstraat 48. OVERLEDENPopkje Kamerling, oud 55 jaar, zonder beroep, gehuwd met G. Muis, Van Weerden Poelmanweg 5. Magdalena Geertruida Josephina van Schaik, 52 jaar, zonder beroep, Goede- straat 15, Utrecht. Maria Cornelia Schols, oud 84 jaar, zonder beroep, ge huwd met A. Aumer, Amersfoortse- straat 83b. Adam Langeberg, oud 50 jaar, zonder beroep, Van Maarenstraat 2. Jan Fremouw, oud 72 jaar, zonder beoep, weduwnaar van P. C. Graas, Waldeck Pyrmontlaan 1, Baarn. In 195?, tijdens de grootje luchtvaar,t- demonstratjes op 4e vliegbasis Soester berg, is de gedachte ontstaan opj de stichting Duchtrnachtdemonstratie" in 't leven te roePel?> welk zjch ten doel stelt om door het periodiejc oganjseren van tentoonstellingen en vliegdemop§,tra- fjes aan foef fJederlandse volk een in- druk te geven van de stand der zich zp snej ontwiltJcejende militaire JudOt- vaart. Alzo sprak de chef luchtmachtstaf, de Luitenant-Generaal A. Baretta, toen hij zaterdagvoormiddag op de vliegbasis Soesterberg, in tegenwoordigheid van tal van militaire en burgerlijke autori teiten, onder wie onze Burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, de lucht machttentoonstelling opende, welke al daar van 4 tot en met 18 augustus te bezichtigen zal zijn. In de grote tentoonstellingstent, die be halve de vele stands bovendien door panelen met instructieve tekeningen en teksten, smaakvol is ingericht, krijgt men achtereenvolgens een indruk van de vliegdiensten, waaronder ressorteren de vliegers met hun straaljagers en de mannen van de meteo-dienst, het per soneel van de verkeerstorens en de na- vigatiestations, waarbij ook vele Luva's noodzakelijk en boeiend werk verrich ten. Voorts de electronische en techni- nische diensten, waar in prachtige team geest wordt samengewerkt om de hoogst bereikbare graad van veiligheid te be werkstelligen en te handhaven en ten slotte de logistieke diensten, waar en kele duizenden luchtmachtmannen de handen vol hebben om te zorgen, dat de materieelvoorziening en de vliegveld beveiliging te allen tijde en onder alle omstandigheden zijn gewaarborgd. Tenslotte vindt men op deze tentoon stelling nog enkele stands, die betrek king hebben op de geestelijke verzor ging van de manschappen, hun vrije tijdsbesteding en de sociale dienst. Daar de Koninklijke Luchtmacht ook deel uitmaakt van de Noord-Atlantische Verdragsoganisatie is vanzelfsprekend ook een ruime plaats ingeruimd voor panelen, die de opbouw en het doel van de N.A.V.O. in beeld brengen. Verder vindt men in de tent o.m. een schietstoel en een linktrainer, die reeds de eerste dag grote belangstelling trok ken. Aan de rand van het afgezette expo sitieterrein staan alle in ons land aan wezige typen van toestellen opgesteld en misschien komt er over enige dagen nog een super-sabre bij. Bovendien is op het terrein nog een Thunderjet aan wezig, die van alle kanten bekeken mag worden. Ter gelegenheid van de opening wer den er des middags half twee, onder grote belangstelling formatie-vliegwed strijden gehouden. Ter afwisseling wer den er ook enige solo-vluchten uitge voerd, o.a. met de nieuwe sabre-nacht- jager, die bekend is om zijn fantastische snelheid. Dit toestel werd bestuurd door de lui tenant-vlieger De Vries, die in Amerika werd opgeleid. In hoge mate spannend was de wed strijd in het formatie-vliegen tussen 'n thunderstreakteam van Volkel en een Hunterteam van Leeuwarden. Fascinerend was de keurigheid en de beheersing, waarmede de verschillende prachtige formaties, waarbij de vier toestellen telkens een onverbrekelijke eenheid vormden, feilloos werden uit gevoerd. Alhoewel beide teams ongeveer aan el kaar gelijk waren, daar er tussen het aantal toegewezen punten slechts 'n ver schil bestond van anderhalf, werd aan het team uit Leeuwarden de wissel beker toegekend, die voor de eerste maal werd uitgereikt. Leider van dit team was majoor-vlieger Volmer. Bij de beoordeling van de prestaties van deze stuntteams kwam ook in aan merking in hoeverre de verrichtingen voor het op de vliegbasis aanwezige pu bliek goed te volgen waren. De jury bestond uit de van ouds be kende 'vlieger gen.-majoor b.d. W. C. J. Versteegh, majoor W. G. Eikerbout en maj. D. H. Uyttenbogaard. Reeds de eerste dag was er al een enorm druk bezoek aan de tentoonstel ling. Zo moesten soms honderden be zoekers wel langer dan een uur wachten alvorens de tentoonstellingstent te kun nen betreden. Als extra attractie geeft de Kapel der Koninklijke Luchtmacht op 14 en op 18 augustus, telkens van half drie tot half vijf, een openluchtconcert op het tentoonstellingsterrein. De tentoonstelling is alleen bereikbaar via de ingang aan de Dolderseweg, vlak bij het station Den Dolder. De toegangsprijs van 2 kwartjes, kin deren half geld, komt ten goede aan het van Weerden Poelmanfonds. dpor knipperlicht er> bomen te kunnen komep. BW meisje kwam door haar uit- wijkingsmanoeuvffi voor de auto, werd geschept en kwam poet een smak op Stp^at terecht. De auto remde en stond stj.1 onder een dalende spoorboom, Hef kind krabbelde overeind, greep freer splinternieuwe fiets, waaraan niets mankeerde, terwijl zij zelf nog geen ladder in haar pylon had omdat ze blootb.eens was. De automobilist zette z'n auto op een wat gunstiger plaats, ging naar het meisje toe om haar te feliciteren met de goede afloop en gaf haar een rijks daalder voor de schrik- Beiden waren blij dat er geen politie in de buurt was. ONGEVALDEN. De motorrijder O. reed met zijn va der op de duo de Ossendamweg af in de richting van de Nieuweweg. Een grote hond stak onverwacht de straat over, kwam voor de motor en berijder en duo-passagier vielen. O. had een beenwond en zijn vader een hersen schudding en ontvellingen. Dokter Stro band verleende de eeste hulp, waarna de beide slachtoffers per ziekenauto naar huis gebracht werden. De motor werd vernield. De jongen van K. stak bij Het Witte Huis onverwacht de straat over. Hij werd gegrepen door een personenauto en met hoofdwonden door een zieken auto naar Amersfoort gebracht. BLIJVEN WIJ GEVESTIGD HET OUDE ADRES: BRAAMWEG 84. OP Braamweg 84 Telefoon 2045 BENOEMING. De heer Pekaar, directeur van het rijks arbeidsbureau te Soest, is benoemd tot direkteur van de streekwerkplaats voor minder-validen te Breukelen. H. KONIJNENBERG nam AFSCHEID VAN SOEST. Het personeel van de gemeentesecreta rie van Soest kwam bijeen om afscheid te nemen van de heer H. v. Konijnen berg in verband met diens vetrek naar Den Ham, in welke gemeente hij tot gemeentesecetaris is benoemd. De gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen, wees er in zijn afscheids toespraak op, dat de heer Konijnenberg zich gedurende zijn ambtsperiode in Soest een werkzaam en verdienstelijk ambtenaar had getoond. Het secretaris- GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. I ambt heeft een eigen karakter en het de U.W. en T.C. „De Volharding", met medewerking van de buurtvereniging Oranje". De wedstrijden worden ver reden onder de reglementen der K.N. Het aapal deelnemers aan de ronde voor amateurs bedraagt 55. Aanvang wedstrijd 6.45 uur. Het parcours is gelegen aan de Ge neraal Winkelmanstraat, Prof. Lorentz- laar. en de Van Angerenstraat. Lengte 1260 meter. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, Anton Wegman, slaagde voor het staatsexamen A. Voor het middenstandsexamen slaagden mej. R. Lensink en de heer B. Tammer. LEUK ONGEVAL. Een meisje van een jaar of zeventien reed op haar fiets in de Steenhoffstraat, richting Soestdijk. Toen ze zag, dat de knipperlichten aankondigden dat de bo men gingen dalen, kreeg ze ineens veel haast. Ze ging onder de dalende spoor bomen door, maar moest daarvoor de hoofdweg op om te voorkomen dat ze er een op haar hoofd kreeg. Een auto kreeg ook ineens haast en hij gaf nog een beetje extra gas om vlug GEVONDEN VOORWERPEN. Zonnebril, capuchon, bijl, wit kinder schoentje, snoer plastic-kralen, porte- monnaie met inhoud, grijze vulpen, paar regenpijpen, sleutelring met sleutels, plastic regenjas, gehaakte handschoe nen, bril, plastic damestas, schroeven draaier, plastic bal, rode kinderporte- monnaie, jongensfiets, damespolshorloge, rood kerkboek, tennisracket, lap donker blauwe stof, grijs-bruin jack, rood kin derjasje, zilveren broche, rood gebreid truitje, grijze overjas, zwembroek, munt biljet van 1. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen op het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 24 uur. V.V.V. EN DE RISKEREN. Het bestuur van de V.V.V. vindt het beter, dat de kindervoorstelling van Sneeuwwitje, welke op 18 augustus ge geven zou worden, geen doorgang vindt in verband met de heersende kinder verlamming. Ook het bloemencorso van de kinderen zal niet doorgaan. GESLAAGD. Van de H. Hartschool voor U.L.O. al hier slaagden voor het Mulo-diploma A de volgende leerlingen Trees Bodewes, Ria van der Kley, Carla Rademaker, Marlies Segers, Doortje Smink, Loo van der Sterren, Sonja Ui- terwijk, Joke Visser, Diny Willemsen, Jos van Dorresteyn, Paul Dijkman, Kees de Koning, Wouter Kraay, Jan Rasch, Gerard Sukel, Piet van der Sanden, Herman Thomas, Leontien Butzelaar, Jannette Holthuizen, Toos v. d. Wardt, Henny van Zal, Charles Gori, Hans Klören, Bennie Niehoff, Jan Onwezen, Theo Sukkel, Jos Verhoeven. De 17 eerstgenoemden slaagden tevens voor het Middenstandsdiploma. BENELUX CONCOURS VOOR ACCORDEONSOLISTEN. Op het op 28 juli gehouden Benelux concours voor accordeon-solisten be haalde onze plaatsgenoot H. Verwoerd Jr. alhier, in de 2e afd. amateurs, een le prijs met lof, zijnde het diploma A met verguld zilveren Hohner medaille. Wegens ziekte kon onze plaatsgenoot R. Sijberden niet deelnemen aan dit con cours. Beide personen zijn leerlingen van de le Nederl. Accordeonschool te Hilversum. JACHTLUIPAARDEN VOOR DIERENPARK. Het Amersfoortse dierenpark „Birkho- ven" heeft een dezer dagen beslag kun nen leggen op een in dierentuinen spo radisch voorkomend roofdierenpaar. Een enorme kooi, met een lengte van hon derd en een diepte van vijftig meter, is het nieuwe home van een tweetal jachtluipaarden, dat enige weken gele den uit Oost-Afrika naar Nederland werd getransporteerd. Nergens, in geen enkele dierentuin, zal men een roofdierenkooi van een derge lijke afmeting aantreffen. Men wil n.1. proberen jongen van deze luipaarden te krijgen, iets, dat in de Amersfoortse dierentuin wellicht eerder zal gebeuren dan elders, omdat de dieren hier leven in een omgeving, die een overeenkomst vertoont met het steppegebied waarin hun wilde rasgenoten plegen te leven. In tegenstelling tot andere luipaarden is het jachtluipaard een dier dat op de vlakte leeft. Zijn voedsel bestaal hoofd zakelijk uit de snelle antilope. Het dier kan een snelheid ontwikkelen van 125 kilometer per uur en is daarmee het snelste dier ter wereld. kon spr. niet bekoren, dat men er naar streeft dit ambt te defipiëren. Maar evenmin kon de heer Festen er vrede mee hebben, dat men de gemeente secretaris beschouwt als iemand, die zwijgt in de raad, fluistert in B. en W. en buldert op de secretarie. Namens de collega's kreeg de schei dende ambtenaar enige boekwerkjes aangeboden, die op zijn ambt betrek king hebben. De heer Raedt prees daarna de heer Konijnenberg voor zijn streven om ook in deze gemeente de ziekte kostenregeling I.Z.A. ingevoerd te krij gen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. Yapeyu, 9 aug. Brits O. Afrika s.s. Europa, 9 aug. Canada m.s. Prins Willem v. Oranje, 11 augustus. Chili via New York, 9 aug. Indonesië m.s. Oranje, 7 aug. Ned. Antillen m.s. Agamennon, 6 augustus. Ned. Nw. Guinea m.s. Oranje, 7 aug. Nieuw Zeeland via Engeland, 11 aug. Suriname m.s. Nestor, 9 aug. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Winchester Castle", 11 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. BENOEMING. De heer T. Nagelhout, onderwijzer te Amsterdam en wonende te Soesterberg, is per 1 september a.s. in vaste dienst benoemd als onderwijzer aan de R.K. school te Achthuizen (Z.H.). LOTERIJ V. EN A.V. SOESTERBERG. Woensdag vond, ten overstaan van de politie, de trekking plaats van de door de V. en A.V. „Soesterberg" georgani seerde verloting. De hoofdprijs, een fraaie pick-up, viel op lot no. 1098, terwijl de volgende num mers redht geven op een van de an. dere prijzen 1449 - 1007 - 1136 - 1101 - 1280 1455 - 891 - 1303 - 771 - 942 - 1187 - 950 - 90 - 1892 - 365 - 128 - 1592 - 1389 - 531 - 1475 - 1590 - 210 - 1581 285. Tegen overlegging van het betreffende lot kunnen de prijzen worden afgehaald bij de heer A. Burghout, Gen. Win kelmanstraat 59, Soesterberg. HET ZOMERFEEST VAN DE BUURTVERENIGING. Het zomerfeest van de buurtvereniging „Oranje", dat altijd zijn hoogtepunt be leeft in het vierdaagse feest op het terrein aan de Amersfoortsestraat, be hoort weer tot het verleden. Zaterdagmiddag werden onder grote be langstelling voor de jeugd volksspelen gehouden, weer als altijd tot groot ver maak van de deelnemers en niet min der van de omstanders. Tot besluit werd des avonds, in aan wezigheid van honderden toeschouwers, een groot vuurwerk afgestoken, dat on ze bosrijke omgeving fantastisch ver lichtte. DE RONDE VAN SOESTERBERG. In het kader van het zomerfeest van de Buurtvereniging „Oranje" wordt mor gen. woensdag, de 4de ronde van Soes terberg voor amateurs over 80 k.m. en voor touristen over 5 k.m. verreden. Deze ronde wordt georganiseerd door Het bijbelse Jericho is tot een centrum van ellende geworden. Hier in de omge ving vindt men 'n grote provisorische stad, die men stad zonder hoop zou kunnen noemen. Wij bedoelen het im mense kamp voor arabische vluchtelin gen, dat er werd opgericht nadat de cngèlukkigen uit Palestina vluchtten bij het uitbreken van de oorlog, toen de arabische landen de Joden uit Israël wilden verdrijven. Veertigduizend mensen zitten er als ha ringen in een ton bij elkaar. Er is ge brek aan alles, behalve aan ziekte en ellende. De honger en armoede waren er rond, alsof voedsel en kleding in de wereld even kostbaar zijn als dia- DiTis een der meest aangrijpende beel den in het midden oosten, hetgeen niet betekent, dat de rest van de woestijn landen een verheffender aanblik biedt. Iedereen, die wel eens geschiedenis leest, tobt over de vraag hoe een land er nu uitziet, dat rijp is voor een revolutie. Elke nihilist, die smult van chaos en zich het liefst wentelt in de drek van de maatschappij, kan hier zijn hart ophalen. Buurlanden. Daar ligt Irak, het land van sprookjes en duizend- en één nacht. Het is waar, er staan nog prachtige tempels en er zijn schitterende wijken, maar het groot ste deel van de lucht is er bedorven door het rottingsproces in de achter buurten, die „karakteristiek" zijn voor een oosters land, maar tevens broed plaatsen van besmettelijke ziekten en het ergerlijkste pauperisme. Het land trekt geweldige inkomsten uit de olie winning, doch dit verdwijnt helaas in de zakken van kaliefs, sheiks en andere hoogwaardigheidsbekleders, terwijl slechts een handjevol geslepen zaken lieden meeprofiteert. Dit is helaas de werkelijkheid. In Perzië en Egypte is het vrijwel pre cies eender. Een kleine groep macht hebbers en vooraanstaanden geniet het goede der aarde, terwijl als schrille te genstelling de grote massa als paupers leeft in de ergste omstandigheden, die men zich denken kan. Zijn het in Jericho de oorlogsomstan digheden, die veertigduizend mensen in een poel van ellende hebben gestort, in de buurlanden dankt men dit feit aan eigen machthebbers. Gevolgen van verkeerde politiek. Het westen heeft hier van het begin af een grote fout gemaakt, door de weg van de minste weerstand te be wandelen en in plaats van zich van een opvoedende taak te kwijten, waar naast men toch ook economisch, stra tegisch of ander voordeel had kunnen behalen, zich te beperken tot het om kopen van machthebbers en verder de interne zaken te laten zoals ze waren. Men dacht teveel aan eigen portemon- naie, met alle nadelige gevolgen van dien, waarvan vooral Engeland, dat dit systeem in het oosten toepaste, de nare vruchten moet plukken. Ernstiger is nog, dat het gehele westen, dat een blok gevormd heeft, mede de gevolgen on dervindt van de foutieve engelse han delswijze in dit gebied tijdens de laat ste tientallen jaren. Het oosten begint te ontwaken en de gevolgen hiervan zijn duidelijk merk baar. Bepaalde intellectuele kringen plaatsen zich aan het hoofd der on tevredenen en trachten een omwenteling teweeg te brengen, naar het voorbeeld van Egypte, waar de heerser Faroek verwijderd werd. Aangezien men de machthebbers, die zich baden in weelde, ziet als handlangers van de vreemde westerse machten, keert men zich even eens tegen de buitenlanders, die nu de nare gevolgen moeten ondervinden van hun verzuimde kansen. Ais de muren vallen. Wat zich momenteel in Jericho en an dere vluchtelingenkampen voltrekt, is een broeiproces, dat eenmaal tot uit barsting zal komen en waarvan wij het voorbeeld zagen. Het westen staat voor een moeilijke taak, want de gemaakte fouten kunnen bijna niet meer goedgemaakt worden, daarvoor is het te laat. Maar voor de legioenen van Jericho kan men wel iets doen, want zij zullen zich eens in be weging zetten. De muren van de stad zullen vermoe delijk onder hun druk nog gemakkelij ker vallen dan weleer in het bijbelse verhaal, indien de machthebbers rond de Rode Zee en in het westen geen oog hebben voor het sociale „mene te- kei", dat op de toegangspoort van Azië geschreven staat.

Soester Courant | 1956 | | pagina 2