Een afscheid in stilte, HET BROEKENHUIS Een derde Wereldoorlog? Soest voor 30 jaar. Geen vakantie Dan een Televisie KERKST&3 TEL.2766 KLEURENBLIND J is wegens vacantie vanaf 13 augustus tot en met 25 augustus GESLOTEN. Gazelle - Raleigh Locomotief fUGERS RIJWIELEN IN DE HOEK. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE RADIO - TELEVISIES SOLEX Motorhuis Mobi Vierdag VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956. 34e JAARGANG no. 58. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.1# UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 NA RUIM 50 JAAR DE BELANGEN VAN DE SOESTER WATERLEIDING GEDIEND TE HEBBEN. Het was op uitdrukkelijke wens van de heer en mevrouw Jac. van Herwaar- den-Briedé, dat in de huiselijke kring afscheid zou worden genomen, nu bei den zich „uit zaken" teruggetrokken hebben. Wat dat „uit zaken" voor hen beiden betekent, zullen slechts de oudste in woners van Soest kunnen beseffen, maar wij doelen hier op de ruim 50 jarige belangenbehartiging van de wa terleiding hier ter plaatse. Het was in 1902 ten tijde van de toenmalige ver tegenwoordiger van de waterleiding maatschappij, de heer Jonkergouw, ge lijktijdig gemeentesecretaris van onze toor aan de Rademakerstraat 33 ge opend, zodat de Soester Waterleiding thans op 2 plaatsen in onze gemeente het publiek te woord kan staan. Maandagmorgen om half elf heeft men ten huize van de familie Herwaarden aan het Kerkpad Noordzijde 11 in in tieme kring afscheid genomen. Namens de Raad van Beheer van de „Soester Waterleiding" heeft de heer J. C. Rijk Pzn. woorden van dank en erkentelijk heid vertolkt. Het woord was daarna aan de direc teur; de heer J. G. L. Roder, die me moreerde wat gedurende de laatste 50 jaren in Soest tot stand is gekomen en de werklust en de grote plichtsbetrach ting roemde van het echtpaar van Her waarden. Aan het einde van zijn toe spraak deelde de heer Roder mede, dat een onverwacht medegebrachte gast gaarne een enkel woord wenste te spre- gemeente, dat „Ko", zoals de ouderen hem zeker gekend hebben, werkzaam heden voor de waterleiding ging ver richten. Er waren destijds pl.m. 25 aan gesloten percelen en het waterleiding net omvatte slechts het Kerkpad - Olij- keweg - Ferd. Huycklaan - Soesterberg- sestraat en Burg. Grothestraat. Per 1 november 1908 trad de heer van Herwaarden als vertegenwoordiger voor de Maatschappij op. In 1921 werd de nieuwe woning annex kantoor aan de Korte Brinkweg 32 be trokken met als bijzonderheid een te lefoonaansluiting. Voordien werd opge beld bij het postkantoor en dan nog alleen wanneer dit hoogst noodzakelijk was. Maar Soest groeide en de waterleiding groeide mee en daarmede nam de be drijvigheid aan de Korte Brinkweg 32 in evenredigheid toe. Het was naast de Heer van Herwaarden zijn echtgenote, mevrouw A. van Her- waarden-Briedé, die haar man steeds trouw en nauwgezet terzijde heeft ge staan. Het publiek werd door haar al die jaren dag in dag uit te woord ge staan, maar bovendien verzorgde zij de administratie en hield „de boe ken" bij. Thans nu Soest de 4e gemeente van de provincie geworden is, telt de wa terleiding ruim 5.000 aansluitingen. Ten gerieve van de inwoners te Soesterberg werd enkele jaren geleden een kan- Heel de wereld heeft bewond'ring Voor ons klein, maar dapper land Met zijn blanke, blonde duinen En zijn zilverwitte strand; Met zijn kwieke, knappe koppen, Zijn beschaving, zijn cultuur, Met zijn roemrijke historie, Zijn onblusbaar vrijheidsvuur. Onze erf-vijand, het water, Wordt naar ónze wil geleid; Zeeën leggen wij aan banden Na een taaie, harde strijd. Maar een kabinets-formatie Brengt ons danig in het nauw Onze vrije, fiere natie Blijft van ouds Hoek - Kabeljauw. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). ken. Het was de secretaris van het Depar tement Utrecht van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, Jhr. Th. E. de Brauw, die het een voorrecht noemde om namens het de partement het echtpaar Van Herwaar- den-Briedé een vererend getuigschrift te mogen overhandigen, alsmede de gro te vergulde zilveren legpenning met in scriptie van de Maatschappij. „Voor zover mij bekend", aldus de secretaris, is dit de eerste maal in Nederland, dat een man en vrouw gezamenlijk deze zeldzame onderscheiding te beurt valt. De secretaris van de Vewin (Vereniging van Exploitanten van Waterbedrijven in Nederland). Mr. dr. H. Kahrel sloot de rij van sprekers met het aanbieden van de meest hartelijke gelukwensen. De heer van Herwaarden dankte mede namens zijn vrouw ontroerd voor het geen gesproken werd en voor de zo juist ontvangen onderscheiding. Moge het de heer en mevrouw van Herwaarden gegeven worden thans nog vele jaren van hun welverdiende rust te genieten. Met belangstelling volgen zij de ver dere ontwikkeling van onze gemeente en natuurlijk ook van de water leiding. op het voor hem ongunstige ogenblik. Het feit, dat Engeland zich gereed maakt om met gewapende hand in te grijpen, houdt in zich besloten, dat het geen militaire interventie van de Rus sen verwacht. Zou het zich willekeurig prijs geven aan de mogelijkheid van een derde wereldoorlog, terwijl de britse eilanden het meest geschikte trefpunt vormen voor een atoombomaanval Nasser droomt van een arabisch wereld rijk. Om dit te bevestigen moest de britse invloed in het midden-oosten worden gebroken. De eerste stap was de terugtocht van de britse troepen uit de kanaalzone, de tweede het torpederen van het Bagdad-pact. Na deze nederlagen herneemt het wes ten zich thans. Bij de kwéstie van het Suezkanaal moet de westerse terugtocht ophouden. Het probeert nu eerst met Nasser tot een vergelijking te komen, want grijpt men terstond hardhandig in, dan mist men de medewerking van Amerika. Maar Engeland zal op de duur tegen een harde politiek niet opzien, omdat het er zich rekenschap van geeft, dat het naburige oosten geen onmid dellijk levensbelang inhoudt voor het N.A.T.O.-blok. Daarom zou Engeland bereid zijn voor het behoud van zijn positie in het oosten een plaatselijke oorlog te wagen. Er komt nog bij, dat Rusland zich in de Middellandse Zee maritiem niet kan handhaven en dat een blokkade door de N.A.T.O.-landen van de egyptische kust Nasser op de knieën zou brengen en groot gevaar voor zijn binnenlandse positie zou opleveren. Want een blok kade betekent honger in Egypte. Wat Frankrijk betreft daar ligt de toestand nog veel eenvoudiger. De strijd tegen de egyptische daden en pretenties is voor Frankrijk de enige kans orn zijn aanwezigheid in noord-Afrika te- behouden en zijn invloed te herwinnen. Want Frankrijk wordt bestookt van Egypte uit. De grondvraag, die het hele probleem beheerst, is die van het daadwerkelijke ingrijpen van Rusland. Zoals wij hier boven poogden aan te tonen men moet betwijfelen of het zo ver komt. Ook zonder zulk ingrijpen blijven er grote gevaren in de situatie in het mid den-oosten besloten. De drang naar eman cipatie der arabische landen blijft ge vaarlijk en ligt in de russische lijn. Maar op het ogenblik zien wij eerder een ,,afleidings"-oorlog ontstaan, waar in het westen zijn verloren positie zal trachten te hernemen, dan dat wij een wereldcatastrofe zien naderen. De be richten wisselen dagelijks en er kunnen onvoorziene dingen gebeuren, maar er zijn tekenen, die er op wijzen, dat Nas ser behoedzaam is, wat water in de wijn te mengen. eeuwige jachtvelden moest betreden en moraliserend zag men hierin dertig jaar geleden een vingerwijzing. Ze hadden toen nog nooit van de atoombom ge hoord, dus het is te begrijpen. De bioscoop begon te bloeien en met „Het levenslied" werd een toppunt be reikt, want in de advertentie stond „schitterend dramatisch verhaal, vrese lijk conflict, ontzettende tragedie. Voor 25, 35 en 50 cent kreeg men bovendien nog een schitterend bijprogramma voor geschoteld, dus het was in die tijd werkelijk niet mis. Burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort nam afscheid van de gemeente Soest en hij betreurde dit omdat hij in korte tijd vele vrienden gemaakt had. Rede nen van persoonlijke aard dwongen hem te solliciteren naar 't burgemeesterschap van Driebergen-Rijsenburg. In zijn af- Leeuwenstraat 33 Hilversum door dr P. H. RITTER De tijden zijn ernstig. Er zijn voor bereidingen tot britse en franse mili taire daden in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee en in de Suez- kanaalzone. Het midden-oosten conso lideert zich. Velen vrezen, dat wij aan een derde wereldoorlog zeer nabij zijn. Wij achten het onwaarschijnlijk, dat de huidige toestand van onrust het gevolg zal hebben, dat men ducht en wij wil len trachten dit inzicht te motiveren. Een wereldoorlog is ondenkbaar zonder deelneming van twee grote machten, Rusland en Amerika. Beide machten wegen tegen elkaar op. Zij kunnen al leen maar geschokt uit een conflict te voorschijn komen. De lachende derde zou China zijn. Ongetwijfeld gaan Ruslands sympathieën uit naar het arabische blok, maar kan het zich in oorlogsgevaar begeven Het wilde de Assoean-dam niet financieren, omdat het zijn gelden en zijn krachten nodig heeft voor zijn toekomstige Chi nese agressie. Hoewel het onstaan van de Assoean-dam een gevoelige slag zou toebrengen aan de -amerikaan.se econo mie (de Assoean-dam zou de katoen- productie van Egypte verdubbelen, het geen een nadeel betekent voor de ame- rikaanse katoenplanters), kwam Rusland niet te hulp. Tenslotte heeft Rusland moeilijkheden met zijn satellietstaten. Het kan niet ondersteld worden, dat het een wereldoorlog zal ontketenen KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Opnieuw kwamen de bioscopen in de tweede kamer en in de Soester pers. Dr. Colijn en de heer Kersten wilden het liefst maar alle theaters sluiten ten gerieve van het zieleheil van de nederlandse bevolking, maar dat vond men wel wat kras. De heren De Geer en Marchant - ook nu nog bekende namen - gaven eveneens hun mening ten beste en het resultaat was, dat al leen de keuring een wijziging onder ging omwille van de goede opvoeding van de jeugd van 30 jaar geleden. De Vlijt ging aan het opruimen en ijsmutsen kostten maar 55 cent. Dat was heel goedkoop, maar in september ga je geen ijsmuts kopen. Gemoltonneerde herenpantalons kostten maar 1,95 per stuk en voor een gemoltonneerde da mesdirectoire kon je al met 1.10 te recht. Erg goedkoop en bar best tegen de reumatiek. De Algemene Begrafenisonderneming Soest beweerde eveneens heel niet duur te zijn, terwijl een eigen kistenmakerij de kosten nog meer drukte. Ledigen van beerputten was echter een duur geval vergeleken bij 1956, want dat kostte 3.50 voor putten tot IV2 M3. en 6.daarboven. Het was beslist goedkoper hem zelf leeg te em meren. Er was een engelse professor, die net zo lang met een uitvinding van een dodelijk gas zat te knoeien tot hijzelf de scheidsrede dankte de burgemeester de wethouders en de raadsleden voor de steun die zij hem gegeven hadden. Dank aan gemeentesecretaris en de ambtenaren en de Soester politie, die haar zware taak uitstekend verrichtte. Het oudste raadslid, de heer Peter v. d. Bremer, beantwoordde de afscheidsrede van de burgemeester en hij betreurde zijn heengaan na zo korte tijd. In die tijd liepen er nog zigeuners met beren langs de straten en die arme beesten moesten hun danskunst verto nen ten behoeve van de centen die zijn baas wilde verdienen. Het kan geen kwaad dat dergelijke poppekast nu niet meer te zien is. Een meneer Peursen fulmineerde in een ingezonden stuk tegen de gebreken in onze gemeente. Hij vond het heel onjuist, dat er hier geen gelegenheden waren waar de heren der schepping een kleine boodschap konden doen, maar hij had toch ook wat poëtischer ver langens en eiste meer bloemen en meer banken. Brandkranen waren niet te vinden, een badhuis evenmin, geen kin derspeelplaats, geen vuilnis-ophaaldienst en nog een hele waslijst meer. De vereniging „Plaatselijk Belang" begon aktief te worden en er werd aan het gemeentebestuur verzocht 's nachts wat lichtpunten in de gemeente te la ten branden. Verder werd om waar schuwingsborden gevraagd bij gevaar lijke hellingen en weggedeelten. En dan riolering, waarmee het nu nog niet in orde is. Er werd besloten aan H.M. de Ko ningin te verzoeken een energieke bur gemeester te benoemen, hetgeen geen compliment voor burgemeester De Beau fort en zijn voorgangers was. Bij de sluiting van de vergadering maande de voorzitter alle aanwezigen aan veel pro paganda te maken voor de vereniging, want hoe meer Soestenaren lid zouden zijn hoe meer kans op succes bij het optreden naar buiten. Dat er winkeliers zouden zijn, die meenden, dat hun zaak te lijden zou hebben van het lid zijn van deze vereniging, vond de voorzit ter absurd, maar hij vond het heel gewoon deze neringdoenden te boy cotten als ze geen lid waren. „Plaat selijk Belang" moest minstens zo sterk worden als in Bilthoven, waar 80 °l0 van de inwoners lid was, maar dat ge- Allen, die het voor de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië zo juist en treffend wisten te vertellen en een ie der voor superstompzinnig versleet die hun aan het verstand trachtte te bren gen, dat zij met een souvereiniteitsover- drach op DEZE manier de vergissing van hun leven begingen, staan sedert enige jaren, doch vooral de laatste tijd met verbijstering naar hun bruine vrien den te kijken, want dat deze het, om in stijl te blijven, zo bruin zouden bak ken, hebben zij in hun onschuld niet kunnen vermoeden. Alsof het nog niet genoeg was, dat zij alle zo plechtig gesloten verdragen van meet af aan aan hun voetzolen lapten en overeenkomsten uitlegden alsof ze op een kleuterschool waren aangegaan, kwam onze ex-Uniepartner met de da verende mededeling, dat zij de schul den aan ons land niet meer erkennen. De mededeling kwam voor een ieder die een beetje meer van Indonesië en haar huidige regeerders weet, allerminst als een donderslag bij heldere hemel. Zij, die iets meer weten van Indonesië dan dat hun bewoners bruin zijn, had den niet beter verwacht. En dat we nog meer „verrassingen" van dit ka liber te wachten zijn is zeker. Zeker na het bezoek van Soekarno aan Amerika, waar men uitblinkt in het schieten van bokken in oosterse zaken en waar men nu in de zaak Egypte weer een mooi staaltje te zien geeft. Daar mag de westerse wereld zich nu weer uit zien te redden. Mijnheer Dulles geeft intussen inter views weg waaraan kop nog staart zit en welke, door hun dubbelzinnigheid, de rovende partij een steun in de rug geeft. De 3 miljard, die we nog van Indonesië dachten te krijgen, zullen we hebben af te schrijven. Dit is geen defaitisme, doch alleen maar de erkenning van het feit, dat we in de luren gelegd zijn en dat we nog veel meer te slikken zul len krijgen. Tenzij in onze (nieuwe) regering de geest gaat varen van onze voorvaderen, waarop we in onze arrogantie weieens een posthume aanmerking maken, doch die aantasting van hun rechten zéér hoog opnamen en van zich af wisten te bijten. H. OEKMAN. v.WE EDESTR 36« SOESTDIJK TELÉF,;27?2 beurde niet want de zaak is allang ter ziele. Dertig jaar geleden was men bij de P.T.T. eindelijk zo wijs de zondags bestelling op te heffen, terwijl in de week 1 van de 4 bestellingen ver viel. Voor de installatie van Jhr. P. P. de Beaufort tot burgemeester van Drieber gen-Rijsenburg was van Soester zijde veel belangstelling. De rustige brommer, die beantwoordt aan de nieuwe snelheidsbepalingen» Verder Simplex en Paperino brom mers. Maico Motorrijwielen 175 c.c. 1445.200 c.c. ƒ1495.— 250 c.c. 1795.—. Guzzi motor: 100 c.c. 1030. Standaard 895. KERKSTRAAT 29 TELEFOON 3830 A. J. C. KOENDERS OVERLEDEN. De heer A. J. C. Koenders, die in de dertiger jaren gemeenteraadslid en wet houder van Soest was, is tengevolge van een hartaanval overleden in de leeftijd van 68 jaar. DUINKIKKER SUCCESSEN. De Duinkikkerdames hebben het in de eerste promotiewedstrijd tegen Wils kracht uit Utrecht bijzonder goed ge daan en zij wonnen met 80. De doel punten werden gemaakt door Truus Moree, Hilde Veenendaal, Hilde Tim merman, Roos Timmerman, Saskia Vee nendaal (2), Truus Moree en Hilde Tim merman. De heren speelden in het Soester Na tuurbad een promotiewedstrijd tegen Woestduin uit Doorn, die door de Soes tenaren met 30 gewonnen werd. Woestduin kwam aanvankelijk sterk op zetten, maar keeper Wim Doove wist zijn doel schoon te houden. Door mooi samenspel van Gerard v. d. Bor en Rob Meyer maakte de laatste het eerste doel punt. Dezelfde speler scoorde ook het tweede doelpunt, terwijl Gee Maris, na taktisch vrijzwemmen, de derde goal scoorde. In deze 30-stand kwam geen verandering meer. i

Soester Courant | 1956 | | pagina 1