LUCHTMACHT TENTOONSTELLING. Falsificaties in de kunst* VEILIG VERKEER. Voor Koffers en Lederwaren „BAZAR DE LUXE" Soestdijk IN DE HOEK. CQ BATENBURGS Erkende Motor- en Autorijschool DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956. 34e JAARGANG no. 59. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.1# UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615# Zaterdag was het eerste deel van de luchtmachttentoonstelling om en als er in de tweede week eveneens 20.000 toeschouwers zullen komen, dan mogen de organisatoren zeker niet ontevreden zijn, want dan zijn er ruim 3000 per dag geweest. De kans is heel groot, dat dit aantal bereikt wordt, want op 14 en 18 augustus zal de kapel van de koninklijke luchtmacht concerteren. Het vliegveld hoort bij Soesterberg, maar de ingang van de tentoonstelling is in Den Dolder, zodat er van Soester zijde minder belangstelling is dan ver wacht mocht worden, al waren er velen bij de openingsdemonstraties. Voor de grote expositietent staan de bekende en onbekende vliegtuigen in twee rijen en wie zich naast een straal jager wil laten fotograferen kan hier terecht. De expositie zelf geeft een indruk van de wijze, waarop een deel van het be lastinggeld besteed wordt en het laat zien welke funktie Nederland en zijn luchtmacht in Nato- en Navo-verband hebben. Paraat zijn is nodig en wij zijn dit als een schakel in de ketting van verbondenen. De zwakste schakel maakt uit hoe sterk deze ketting is en onze luchtmacht wil ervoor zorgen, dat wij niet die zwakste schakel zijn. De verbindingsdienst is bij land- en luchtmacht zeer belangrijk, zodat een groot deel van deze expositie hieraan besteed is. Voor mensen met een tech nische knobbel is er een juweel van een tape-recorder, terwijl nog vele an dere apparaten de liefhebber doen wa tertanden. Deze tape-recorder legt het gesproken woord van vlieger en personeel van de verkeerstoren vast en veertien vliegtui gen tegelijk kunnen in contact staan met de toren. Er zijn zend- en ontvang apparaten, een telex, mobilofoon, radio- apparaten voor Sabre, Super-Sabre, Hunter, Thunderjet en Thunderstreak, kortom alles wat nodig is bij de ver- bingsdienst, het zenuwstelsel van land en luchtmacht. Wie zijn geheugen wil opfrissen of nu eindelijk eens wil weten hoe al die rangen, standen en graden in elkaar zitten, kan zijn licht hier opsteken, want de uitmonsteringen en distinktieven van Inspekteur-Generaal tot soldaat zijn hier te vinden. Een maquette van de stormbaan laat zien wat allemaal gedaan wordt om de lichamelijke conditie van de sol daat op peil te houden, maar er is ook een afdeling die laat zien, dat het geestelijk heil van de man in dienst evenmin verwaarloosd wordt. Een schemabord is vooral voor de jeugd van groot belang, want hieruit kunnen ze zien hoe de twee ton be steed worden, die nodig zijn om enthou siasten onder hen eventueel tot straal jagerpiloot op te leiden. Tweehonderduizend gulden voor de op leiding van 1 man, dus er wordt be slist niet roekeloos met mensenlevens omgesprongen bij de Luchtmacht. Suc cesvolle opleiding wordt bekroond met plaatsing in het schietsquadron op Ameland. Een 30 m.m. kanon van een Haw- ker-Hunter ziet er in de expositie tent vreedzaam uit, maar er kunnen 1240 projectielen per minuut uitkomen en dat is beslist genoeg om af en toe eens iets te raken. Bijna een hele wand toont de verschil lende typen toestellen in de wolken en in de vliegveiligheidsafdeling staat de ingenieuze schietstoel, waarmee de piloot in gevaar uit het toestel verwij derd wordt. Een paar eenvoudige han delingen en hij raakt ook de schiet stoel kwijt, waarna beiden op eigen gelegenheid per parachute kunnen da len. Drukpak, zwemvest, rubberboot, het is alles aanwezig. In de linktrainer wordt het vliegen op instrumenten geleerd en de meteodienst verzorgt de weerberichten, waarbij lis tige apparaten, die aan ballons opge laten worden, druk, temperatuur en vochtigheid meten. Per parachute ko men deze apparaten weer naar bene den en 80 °/o komt terug bij de dienst. De rest valt in het water of blijft in bomen hangen. De radarschermen stellen de gevechts leider in staat eigen en vijandelijke vliegtuigen te zien en zo een beeld te krijgen van de luchtsituatie. De foto dienst heeft een belangrijke taak bij het in kaart brengen van verkennings vluchten. Een motor van een straaljager is ook in doorsnee een machtig apparaat en voor Kenners een object om van te likke baarden. Voor hen, die geen bougie van een zui ger kunnen onderscheiden, is meer te zien in de afdeling van de welzijnszorg, die zich bezighoudt met de ontwikkeling en ontspanning van de man die dienst doet bij de luchtmacht. Ook van de vrouw, want meisjes, die van een uniform en interessant werk houden, kunnen hier alle inlichtingen krijgen over dienst bij de Milva en de Luva. Dienst voor de hele dag of in de vrije tijd. Het laatste kost 2 uur per week, waarvoor vergoeding betaald wordt. De meisjes komen dan bij het Korps Luchtwachtdienst, dat mede zorgt voor bescherming en verdediging van ons land. Deze lijn geeft aan, hoe het snelver keer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren bevordert een vlot verkeer en voorkomt opstoppingen. Een achteropkomer moet in dit geval rechts passeren. Het is voor de automobilist die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak zijn voornemen tijdig kenbaar te maken. De achteropkomer moet er ze ker van zijn, dat hij inderdaad aan de rechter kant veilig kan passeren. Van Weedestraat 31 - Telef. 2239 JEUGD-HENGELEN. De 16-jarige Sonja Uiterwijk had mooie platen gemaakt voor de hengelwedstrijd van de hengelsportvereniging Baam Soest en 62 kinderen, waaronder 3 meisjes, namen deel. Twintig deelnemers uit Soest en de rest uit Baarn. Het re gende pijpestelen tijdens de wedstrijd, maar niemand had tijd erop te letten, want bij regenweer bijten de vissen best. Een kleine jongen was zo enthou siast met z'n geliefkoosde sport bezig, dat hij het water in dook. Ook dat was geen ramp, want de regen had hem toch al doornat gemaakt en hij werd snel naar huis gebracht om droge kle ren aan te trekken. Bij de prijsuitrei king was hij weer present. Er waren mooie prijzen en J. Wijnhof uit Soest haalde de meeste vissen op (8). De eerste 7 prijzen gingen naar Baarn en de kleine Gert Pater van 8 jaar haalde de grootste vis op (72 c.m.). Nummer 8, 9, 10 en 12 waren Soes ter jongens; J. Wijnhof, G. J. van Gin- kel, J. Russcher en W. Kok. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. In de met bloemen versierde serre van Nieuw-Mariënburg hebben de heer J. H. A. Rupert en mevrouw M. E. Rupert- Nuss zondagmiddag de velen ontvangen, die gekomen waren om hun gelukwen sen aan te bieden ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest. Onder hen bevond zich de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, emeritus-pastoor A. J. M. van Meeuwen, die namens de bewoners van Nieuw- Mariënburg gelukwenste, pastoor Mgr. A. G. Smit van de parochie Soestdijk, Monseigneur Nolet uit Amsterdam, die tijdelijk op Nieuw-Mariënburg verblijft, de direkteur van gemeentewerken, de heer A. Th. van Noesel, een E.H.B.O.- deputatie, bestaande uit mevr. Regnery, dokter Donker en de heren Hilhorst en Lam, namens het kerkbestuur van de parochie Soest de heren Koelman en Van Hal en de plaatselijke artsen dokter Schutte en mevr. Schutte-Beek. De gelukwensen golden niet alleen het gouden paar, maar ook de kinderen, de heer en mevr. H. G. Rupert-Nelis- sen, J. Post-Rupert, W. G. van Zadel- hoff-Rupert, B. Rupert-Notten, Pater dr. J. Rupert S.J., de heer en mevr. dr. J. Prick-Rupert, J. Jansen-Rupert, dr. G. van Beurden-Rupert en Mej. C. Rupert. En vanzelfsprekend ook de 46 kleinkinderen, die echter thuisgeble ven waren omdat de serre anders te klein geweest zou zijn om de grote familie te bevatten. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, 2 autobanden, oude herenfiets, armband, graf-palmtakken, halsketting, zilveren armband, plastic handtas, gou den ring, oorclips, beschermkap van bromfiets, postbode-capezakhorloge, zw. portemonnaie, dames polshorloge. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 24 uur. SOESTER VOORTREKKERS IN WALES. Jong-baas Joop Thiele, Hans Veraart en Frits Heederik zijn zaterdag terug gekomen van een bezoek aan Wales, waar zij in Credington Park de jam boree meemaakten. Er waren daar 1200 padvinders uit Wales en Engeland, 3 uit Nederland, 1 uit Birma, 2 uit Bel gië, een Amerikaan, een Deen en een Canadees, terwijl tegen het eind van de jamboree nog enkele Duitsers kwa men. Tijdens de jamborette, die vorig jaar in Soestduinen gehouden werd, waren de contacten gelegd die dit bezoek mo gelijk maakten en zaterdag 28 juli ver trokken de drie boffers met de boot uit Hoek van Holland. Met de boot trein naar Londen, kennismaken met de Unterground en toen naar Cardiff, waar gelogeerd werd bij jongelui die de jamborette bezochten. Er werd een bezoek gebracht aan de bergen in de buurt van Cardiff, de stad zelf werd bezichtigd, ze zochten verscheidene kampplaatsen in de buurt op en vrijdag 4 augustus opende Lord Kenyon de jamböree, die op zijn land goed gehouden werd. De Soestenaren waren hier volledig gast en hoefden niet voor hun eigen potje te zorgen, maar wat is het padvindersleven zon der blijk van zelfstandigheid, dus enige dagen hebben zij dit wel gedaan. Het weer was goed, de stemming was uitstekend en iedere avond was er een kampvuur, waarbij liederen uitgewis seld werden. Joop, Hans en Frits leer den de gastheren o.m. „Bij ons in de Jordaan", dat een van hen onwille keurig eens zong. Ze hebben er echter bijverteld, dat het geen padvinderslied was. Met de taal ging het best, maar het wennen aan het Engelse geld vergde enige tijd. Dat gaf echter niets want de gastheren waren hulpvaardig genoeg. Radio en pers toonden veel belang stelling voor deze jamboree en de en gelse kranten met foto's van het Soes ter trio werden natuurlijk meegebracht. Ze zongen hollandse liedjes voor een radio-uitzending en daar was „Bij ons in de Jordaan" beslist niet bij. Woensdag ging het Soester drieman schap weer terug naar Cardiff, Don derdag naar Londen en daar werd ge slapen in het troephuis van een Lon- dense groep. Vrijdag werd de stad bekeken en op het Imperial Headquarters van de pad vinderij werd de werkkamer van Lord Baden Powell, de stichter, bezocht. Za terdagmorgen werd de terugreis aan vaard en in de avond kwamen de drie jongemannen in Soest terug. Het volgend jaar hopen ze de wereld jamboree te bezoeken, die ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de padvinderij in de buurt van Bir- minham gehouden wordt. DS. GROENEVELD 45 JAAR PREDIKANT. Ds E. Groeneveld was gisteren 45 jaar predikant, maar de 72-jarige vindt dit zelf geen feit om veel ophef van te maken, zodat het dagelijks werk net als anders gedaan werd en de tuin werd hierbij niet vergeten. Wanneer een hoofdonderwijzer met pensioen gaat dan wordt aan dit af scheid aandacht besteed, maar tien jaar later zal er geen krant zijn, die mee deelt, dat dit hoofd 45 jaar geleden onderwijzer werd en ds Groeneveld vindt dat het met een predikant eigen lijk net zo moet zijn. Op 29 maart 1884 werd ds Groeneveld te Burgwerd als zoon van een onder wijzer geboren. Na het stedelijk gym nasium te Sneek volgde studie in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Op 13 augustus 1911 werd ds Groeneveld in Acquoy door ds Torenbeek in het BETAALT MEN HET KUNSTWERK OF DE NAAM? Het is in de geschiedenis meer dan eens voorgekomen, dat onder bedriegelijke voorwendsels schilderstukken te koop werden aangeboden. Natuurlijk is er hier in alle gevallen sprake van op lichting, daar veelal de verkoper de aspirant koper suggereert, dat het be drag dat gevraagd wordt, voor een waardevol schilderij is bestemd. In deze zwendel bestaan verschillende mogelijkheden. Men kan de koper (een volslagen leek) wijsmaken, dat het on benullige schilderstuk waardevol is en dat de schilder wiens naam er op staat, bekend is, doch het kan ook voorkomen, dat de koper een doek wordt getoond dat een goede (of slechte) copie is van een werkelijk beroemd stuk en dat het hem voor echt wordt aangeboden. In dat geval heeft men met een falsificatie te doen. Het komt meer dan eens voor, dat per sonen, die schilderijen wensen te kopen voor geldbelegging en zelf weinig ver stand van het vak hebben, op deze wij ze bij de neus worden genomen door malafide handelaren. In deze gevallen mogen wij spreken van eigen schuld, want voor een kleine ver goeding en soms zelfs pro deo zijn er mensen te vinden die het vak verstaan en de koper willen adviseren. Wanneer men daar geen gebruik van wil maken, moet men ook niet raar kijken, wan neer men later tot de ontdekking komt zijn geld verspeeld te hebben. Meester vervalsers. Anders ligt het geval in een zaak als die van Han van Meegeren, die tien jaar geleden openlijk bgkende werken ge creëerd te hebben in de stijl en voor zien van de signatuur van De Hoogh en Vermeer. In 1937 was het werk „De Emmaüsgan gers" naar bleek een werk van Van Meegeren, voorzien van expertises van de bekendste deskundigen, aangekocht voor de som van 550.000.als een echte Vermeer door museum Boymans. Het schilderij had in 1938 een ereplaats geleregen onder de werken van 450 ne- derlandse meesters, welke waren ten- toongesteld ter gelegenheid van het 40-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Van Meegeren heeft voor zijn daad moeten boeten, doch men vraagt zich af of hier eigenlijk niet de dwaasheid van onze tijd aan de kaak werd gesteld. Wij nemen nu slechts het opzienbarende geval van Van Meegeren als voorbeeld, doch soortgelijke gevallen komen wel meer voor. De doodgewone twintigste eeuwse schilder Van Meegeren pres teerde het een schilderij (geen copie) te vervaardigen geheel in de stijl van een wereldberoemd kunstenaar als Ver meer. De deskundigen konden geen af wijkingen constateren en los van het feit, dat de signatuur van Vermeer op het schilderij prijkte, gaven zij hun ex pertise en verklaarden het voor echt. 550.000.bracht het op. Dat was het schilderij dus waard als kunstwerk, of werd deze hoge som betaald omdat het aan Vermeer werd toege schreven Was er hier sprake van dat men een kunstwerk betaalde of een naam Wij vrezen het laatste. Een groot kunstenaar. Men mag over een dergelijke vervalser als Van Meegeren denken zoals men wil, doch het feit blijft bestaan, dat hij doeken creëerde, die door het zich inleven in de stijl en alles wat daar mede samenhangt, gelijk stonden aan werken van De Hoogh en Vermeer, waaruit men als objectief buitenstaan der moet concluderen, dat Van Mee geren een zeer groot kunstenaar was, die helaas enkele eeuwen te laat geleefd heeft. Had hij in de tijd van Vermeer geleefd en was hij diens leerling ge weest dan had men waarschijnlijk zijn schilderijen geroemd en gesproken van de leerling, die zijn meester evenaarde. Dan was zijn „De Emmaüsgangers" mis schien voor hetzelfde bedrag aangekocht en was hij niet verguisd als falsificateur. Natuurlijk is het signeren van de schil derijen met de naam van Vermeer niet goed te praten, maar dit neemt niet weg, dat hij kunstweken van groot for maat heeft gemaakt, waarmede hij de monstreerde tot een der grootste schil ders van onze twintigste eeuw te be horen. Nu de premie voor ons aller Staats pensioen dezer dagen is vastgesteld op voorlopig 6% °/o van ons inkomen en wij dit deel van ons inkomen tot wij 65 jaar zijn zullen hebben op te brengen, hoop ik toch minstens een 30 of 35 jaar van deze ongevraagde pensionnering te mogen genieten. Dat kunnen we natuurlijk niet dwin gen, maar door uit de buurt van brom fietsen en auto's te blijven, niet op de wandelpaden te lopen omdat die door de fietsers zijn geannexeerd en nog een paar van dit soort zaken, kunnen we onze kansen toch wel verhogen. Ook een scherpere controle op het na leven der Warenwet kan er toe bij dragen, dat de pensioenpremie niet voor noppes is betaald. Op deze plaats heb ik al eens eerder gepleit voor een meer intensieve nale ving der Warenwet, zodat wij niet de kans lopen zaken te consumeren, die schadelijk zijn voor de gezondheid. Het geval van voedselvergiftiging in de Zaanstreek van een paar weken geleden is een bewijs, dat verzoeken om strenge controle niet overbodig zijn, al geef ik toe, dat met een verkeerde morele instelling der handelaren een scherpere controle veel van haar waar de verliest. Iets kan veertien dagen ge leden plechtig zijn goedgekeurd, doch dit geeft weinig garantie voor vandaag. Ik neem aan, dat ons dorp niet slech ter is op dit gebied dan andere gemeen ten, doch een feit is, dat wanneer ik vorige week had geconsumeerd wat mij voor goed werd verkocht, U niet veel last meer van Oekman meer zou heb ben gehad. Ik geef toe, dat een werkelijk uitge voerde Warenwet minstens één ambte naar meer zal vergen voor winkelcon trole en zo. Maar juist nu, nu bekend is geworden, dat wij met ingang van 1 januari a.s. 6% °/o van ons inko men zullen hebben te betalen om aan stonds aan ons Staatspensioen te ko men, vind ik dat het salaris voor die controleur er maar af moet, want ik wil persé t.z.t. wat terugzien van mijn premie. H. OEKMAN. GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. ambt bevestigd. In 1919 ging ds Groe neveld naar Herveld en in 1922 naar Dalfsen. Op 10 mei 1941 kwam hij naar Soest en twintig jaar later, op 1 september 1951, ging ds Groeneveld als 67-jarige met emeritaat, na 40 jaren het predikambt uitgeoefend te hebben. Dit betekende geen volledige rust, want ds Groeneveld komt ook thans nog op de kansel en neemt nog tenvolle deel aan het kerkelijk en maatschappelijk leven, o.m. als voorzitter van de Her vormde wijkverpleging en als bestuurs lid van de Koningin Emma Huishoud school. SOESTER VOLLEYBAL-VERENIGING. Om de trainingsavonden beter tot hun recht te doen komen, heeft het be stuur van de Soester Volleybal Vere niging besloten het door de vereniging bespeelde terrein achter het raadhuis van kunstlicht te voorzien. Aan dit voornemen werd j.1. zaterdag door een groep enthousiaste leden gevolg gege ven, die, het slechte weer trotserend, onder leiding van één hunner, als er varen vakmensen 125 meter kabel ver werkten, masten plaatsten, aansluitin gen maakten enz. De Soester Volleybal Vereniging is hier mee de eerste plaatselijke vereniging, die over een dergelijk sportveld de beschikking heeft, terwijl ook landelijk waarschijnlijk niet veel volleybalvere nigingen kunnen bogen op een derge lijke accomodatie. EIERMARKT VAN AMERSFOORT. Op de eiermarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 200.000 stuks. Hoen dereieren van 17.tot 17.75. Hen- neneieren van 10.tot 14.Mid- denprijs 17,25. Prijs per k.g. 2,79 (op basis 61,8 gram). Handel redelijk. Wegens afgelaste var- kensmarkt geen noteringen.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1