van £ssen Flagrante Schending |P€cmmT0PTiE r - Mussenmijmering Soest voor 30 jaar. ot Zeiss Punktal glazen. Dep Kinderrijwielen - Autopeds fUGERS RIJWIELEN SOEST IN DE HOEK. MAICO-SCOOTER Gnzzi de Luxe, Motorhuis Mobi Vierdag VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956. 34e JAARGANG no. 60. 50ESTER(€püRANT Verschgnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.1# Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.1# UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER De nederlandse regering heeft bij de indonesische geprotesteerd tegen de „flagrante schending" van de door In donesië vrijwillig aanvaarde overeen komst betreffende de gedeeltelijke over neming der overheidsschuld van het voormalig Nederlands-Indië. Deze flagrante schending is gepaard gegaan met een grove onhebbelijkheid. Indonesië heeft niet eens de moeite genomen de nederlandse regering in kennis te stellen van zijn besluit. Wij zijn zulke handelswijzen van In donesië gewoon. Het pleegt ten aanzien van Nederland elk beginsel van nor male internationale wellevendheid te verwaarlozen. De vraag rijst, of Indonesië in deze rechts-schending kan volharden. De in- donesische regering beroept zich erop, dat de ter ronde-tafelconferentie aan vaarde schulden mede zouden zijn ont staan uit de kosten van militaire ac ties in de jaren 1945-1949. Voor die kosten, wegens een tegen Indonesië ge voerde strijd, achtte het zich niet aan sprakelijk. Maar het blijkt, dat Indo nesië zich indertijd bereid heeft ver klaard een regeling, waarbij het een kwijtschelding door Nederland van 2 miljard ontving, de verder bestaande overheidsschuld over te nemen. In die door Indonesië over te nemen schuld was er rekening mee gehouden, dat zij niet betrekking had op de militaire uitgaven. Indonesië bevindt zich juridisch en mo reel in een uiterst zwakke positie. Reeds een eenzijdige opzegging van overeen komsten is te beschouwen als een on rechtmatige daad, maar ook de mo tieven, die het aanwendt om zijn een zijdige schuldopzegging te verdedigen, zijn vals en ontoelaatbaar. Er komt echter nog een omstandig heid bij, die aan het financieel beleid van de jonge staat een extra beden kelijk karakter geeft. Het Internationale Monetaire Fonds heeft aan Indonesië credieten verstrekt tot een bedrag van 55 miljoen dollar. Het besluit tot deze credietverlening heeft plaats gevonden enkele dagen voordat de indonesische regering tot publicatie is overgegaan van de schrapping van de ter ronde tafel-conferentie door haar erkende, te genover Nederland bestaande lenings verplichtingen. Alsvorens het internationale Monetaire Fonds de door Indonesië gevraagde cre dieten besloot te verstrekken, heeft het door een naar Djakarta gezonden mis- Als 't eens eventjes niet regent En het is niet al te kil, Dan zet ik mijn rijmfabriekje Graag een ogenblikje stil. Toen ik gister in mijn tuintje Op mijn eentje rustig zat Met een snede broods vlak vóór mij Voor de vogels op het pad, Heb ik de tientallen mussen Heel precies geobserveerd En, hoewel 'k geen filosoof ben, Heb ik gefilosofeerd Ik zag in die snede broods daar 't Maand-salaris van mijn krant En, hoe gek dat ook mag lijken, Het is heus zo gek niet; want In één mus zag ik mijn bakker, d' Ander was mijn kruidenier; Wéér een ander was mijn slager, Mijn ap'theker nummer vier. Nummer vijf de waterleiding, Nummer zes de man van 't gas; Nummer zeven 't boterboertje (Daar die mus zo gulzig was.) Ieder pikte van 't „salaris" Méé zo hard als hij maar kón, 't Slonk zo vlug als 't maar kon slinken, Als sneeuw in de tropenzon. Pik, pik, pik, pik, pik, pik, pik 't Duurde een minuut of twee En de hèlft was al verdwenen Van die zo royale snee. Toen verscheen ineens een ekster, Joeg de mussen op de vlucht; Met de andre helft verdween hij Triomfant'lijk in de lucht. Wég het brood, geen kruimel óver Ik dachtdat slok-oppig beest Kan de melkboer niet geweest zijn; Néé, de fiscus is 't geweest. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). sie de financiële toestand van Indonesië laten nagaan. Bij die gelegenheid is aan de missie een geheel andere voor stelling omtrent de indonesische schuld verplichtingen aan Nederland gegeven, dan met de werkelijkheid overeenkomt. Zorgvuldig heeft men verzwegen, dat men van plan was 'n streep te halen door de schuldverplichtingen aan Ne derland. Het Monetaire Fonds is door Indonesië misleid. Indonesië heeft hoog spel gespeeld. Het heeft tegen beter weten in, door een onjuiste voorstelling van zaken, bereikt dat de oogst binnen was, voor de cre diteur er kennis van had, dat deze debiteur niet wilde voldoen aan zijn financiële verplichtingen. Dit is een manifestatie van oncrediet- waardigheid en dat land heeft daarmede de financiële bronnen, die het in de toekomst zal nodig hebben, verstopt. Wie zal middelen verlenen aan iemand, die zijn schulden niet wil betalen De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Indonesië van een koude kermis thuis zal komen met zijn sluw schijnende po litiek, die stelselmatig tot strekking heeft Nederland te duperen en de over eenkomsten met Nederland te verlooche nen. Het is bezig het internationaal vertrouwen te verliezen. De opzegging der schuldverplichtingen aan Nederland komt op een voor Indo nesië ongunstig moment. De wereld is in rep en roer over de schending van verdragen door Egypte en de vrees is wakker geworden, dat - als men niet waakzaam is - verdragsopzeggingen en nationaliseringen zich als een epidemie zullen uitbreiden over de oostelijke landen ten schade van de internationale rechtsorde en van het belang van het westen. Het lijkt ons juist gezien van onze regering, dat zij, in haar reactie op de indonesische euveldaad, de kwestie die tussen Indonesië en ons aanhangig is, inschakelt bij het wereldprobleem, dat in het midden van de aandacht staat. Zó moet het begrepen worden Neder land is een westelijke mogendheid, die door de willekeur van een oosterse staat getroffen wordt. De aanbieding der nota door onze re gering aan de regering der Verenigde Staten en aan andere regeringen, waar in wordt gewezen op het verschijnsel der rechts-schending, waaraan oosterse staten zich telkens schuldig maken, lijkt ons een verstandige daad. Nederland moet voortgaan zich te verzetten tegen het onrecht dat ons is aangedaan en voet bij stuk houden. Dat de regering de verschuldigde ren ten en aflossingen die sedert maart 1956 verschenen aan de obligatie-houders heeft betaald en in den vervolge de garantie tegenover hen gestand wil doen, heeft de onrust, die opkwam na de berichten over het indonesische on- heilsbesluit, gestild. Wij kunnen ons daarover verheugen. Maar middelerwijl wordt de garanderende staat financieel ernstig verzwakt, indien Indonesië niet tot reden wordt gebracht. En dit geeft wel aanleiding tot bezorgdheid. DTO, - GEtjjpORA'PPARATE BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Leverancier van alle Ziekenfondsen. „Radio is onder ieders bereik" werd dertig jaar gelden in de Soester Cou rant gezet door Radio Besselsen, die op de Beetzlaan een zaak in deze be reikbare dingen had. Het ging om drie- lampstoestellen met ingebouwde batte rijen „zodat het geheel er sierlijk uit ziet". Ook een personenwagen was onder ieders bereik, maar dan moest je een lot van een gulden kopen om deel te nemen aan de grote Oudewaterse ver loting en de eerste prijs winnen. De tweede prijs was een motor en de derde prijs een schilderstuk van „een bekend meester", waarde 250.Dat zal wel geen Vermeer geweest zijn. Hoog stens een Van Meegeren. Drogisterij Kraal beweerde in een advertentie, dat de kinderen, als ze eni ge dagen zijn levertraan ingenomen hadden, er zelf om zouden vragen, maar dat lijkt me wel wat kras, want bij de meesten van ons moest vroeger de neus dicht gehouden worden om ons te dwingen dat walvisspul te slikken, terwijl een halve suikerpot de troostende toespijs vormde. In luchroom Zonneheuvel werd een billard-concours gehouden met 2 I's. „Beleefd aanbevelend G van Ee", stond er in de advertentie, terwijl K. H. Ha remaker ook al „beleefd aanbevelend" deed bij de mededeling, dat hij ieder een beleefd tot een bezoek aan zijn zaak uitnodigde. De mensen waren vroe ger toch veel beleefder dan nu. Dirk van Soest herdacht 30 jaar ge leden in Soest, dat hij voor 25 jaar met Gijsbertha Haage in de huwelijks gondel stapte. We zullen wel ver terug moeten gaan in de geschiedenis om te weten hoe deze Dirk van Soest aan zijn naam is gekomen. Het ophalen van asch met ch en vuilnis werd aanbesteed door B. en W. van Soest en er was een toneel- en zanguitvoering van het R.K. Zangkoor „St. Ceeilia" met de opvoering van „Meneer Klaproos", „De twee verlof gangers" en „Een boottocht op de Duit se Rijn". Dit alles was te zien voor 75 cent. En de beste margarine van de hele wereld was voor 52'/z cent per pond te krijgen bij de Kaashal op de Heuvelweg. KERKSTRAAT 3 SOEST-TEL2030 „Het wonderhoofd van Jokonaan", Amerikaanse Hoepla Hop en meer van dat fraais. En dat voor 10 cent entré. Ook Rijsenburg kwam met een enor me verloting in de Soester krant ad verteren. De eerste prijs bestond uit 'n personenauto ter waarde van 2150.- en de tweede prijs uit vier vette koeien, ter waarde van 1200. Een vlieger-sergeant kwam met zijn toestel in botsing met een vliegtuig, bemand met de sergeant-majoor-instruc teur v. d. Griend en een leerling. Ma joor v. d. Griend en de leerling werden nauwelijks gewond, maar de sergeant werd gedood. H. v. d. L. was«feet niet eens met de beslissingen, die een scheidsrechter tijdens een voetbalwedstrijd nam en hij schonk hem enige muilperen. Dat kost te v. d. L. 40 gulden en dat was 30 jaar geleden een hele som. Als hij het niet kon opbrengen dan mocht hij ook 20 dagen het gevang in. Ook dertig jaar geleden was er een kabinetscrisis. Ieder bedrijf, dat op ge zette tijden met dergelijke bestuursmoei- lijkheden te kampen zou hebben, ging ongetwijfeld op de fles, maar een land draait rustig door of het geregeerd wordt of niet. Mr. Marchant, Vrijzinnig Democraat, werd tot formateur benoemd, maar dat was evenmin een succes als het pogen van prof. Lieftinck in 1956. De weduwe Meijer fulmineerde 30 jaar geleden in de Soester Courant te gen de bussen en de chauffeurs. De bussen noemden ze rammelkasten en de chauffeurs onprettige mannen, die alleen maar stopten als ze er zin in hadden en helemaal niet letten op het roken, dat ook toen verboden was. - Een volle zaal woonde de voor drachtavond van Louis Landrij bij. Nu was Landrij heus geen Rooyaards, maar de Soestenaren kwamen bij tientallen. Als nu Paul Huf zou komen of Char- lotte Kohier, dan kwamen er misschien 20, want ook Willem Andriessen kon met zijn pianospel slechts twee dozijn toehoorders van huis lokken. Soest moet je nu met Heintje Davids vangen. Toen Mr. Marchant geen kans zag een kabinet te vormen kreeg dr. De Visser de opdracht van H.M. de Ko ningin. -- Ook lazen wij de volgende dank betuiging. „Niet in de gelegenheid zijnde om per soonlijk mijn dank te betuigen aan de talloze ingezetenen der gemeente Soest, die mij na het overlijden van mijn geliefde onvergetelijke echtgenoot hun deelneming hebben betuigd, zij het mij vergund langs deze weg te zeggen hoe zeer ik door deze blijken van hartelijk medeleven in mijn diepe smart ge troffen ben. R. H. Loten Van Doelen Grothe- Van Weede". In deze naam leest u de namen van 2 Soester straten. Wanneer u notaris Van Veeren een genoegen wilt doen, dan moet u hem vrijdag 24 augustus geluk wensen met het feit, dat hij dertig jaar geleden in het huwelijk trad met mej. H. J. van Lohuizen, hetgeen hij op 14 au gustus per advertentie bekend maakte. De mannenzangvereniging „Apollo" nam deel aan een nationaal concours in Apeldoorn en behaalde daar de derde prijs. Er was kermis in Soest en er wer den wonderlijke zaken aangekondigd UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Diverse autobestuurders kregen een proces-verbaal daar zij onder de da lende spoorbomen doorreden. Een motorrijder vond het niet no dig op de hoek van de Laanstraat en de Dorresteinweg voorrang te ver lenen aan een personenauto, bestuurd door dokter Schutte, maar tot verklei ning van zijn schuld dient gezegd, dat hij ook enigermate aan het slippen ging. De motorrijder H. H. vloog met zijn stoomfiets tegen de auto en beide voertuigen werden behoorlijk bescha digd. Mejuffrouw B. K. reed op haar bromfiets tegen een personenauto, die bestuurd werd door mevrouw Van K. Dit ongeval vond plaats op het Julia- naplein. Mejuffrouw K. werd ernstig gewond; zij kreeg een schedelbasis- fraktuur en werd in bewusteloze toe stand naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort vervoerd. Verschillende bromfietsers, die op het Kerkpad reden, werden bekeurd. Op de Eikenlaan stond de fiets van een pensiongast met 4 plastic jassen en een fototoestel in de fietstas. He laas niet lang, want de fiets werd ge stolen. In de Torenstraat stond de auto van R. geparkeerd. Vanaf de Land bouwcoöperatie kwam een vrachtauto achteruitrijden, die tegen de auto van R. aanreed. Deze werd beschadigd. De vrachtauto misschien ook, maar nie mand weet wie het geweest is. SUCCES VOOR DE DUINKIKKERS. De Duinkikker-dames zijn door een overwinning op Wilskracht in Zeist ge promoveerd van de kring naar de bond. Roos Timmerman maakte het eerste doelpunt na snel opzwemmen en het tweede doelpunt maakte zij eveneens, hoewel zij door twee speelsters aange vallen werd. Door het scoren van het derde doelpunt zorgde zij voor een 30-uitslag. COLLECTE T.B.C. In de komende week van 20 tot 25 au gustus, houden de verenigingen „San tos" en „Herwonnen Levenskracht" de jaarlijkse collecte ter bestrijding der t.b.c. Hiervoor is nog veel geld nodig. Men hoopt dan ook, dat de gemeentenaren een flink bedrag bijeen zullen brengen. WEEKEND WIJDING. Zomergasten in Soest worden er op attent gemaakt, dat in de kerk aan de Julianalaan a.s. zaterdagavond weer een weekendwijding wordt gehouden. De korte samenkomst, die een half uur duurt, begint om half negen. Programma Orgel. Koraalbewerkingen a. Op bergen en in dalen. Adr. C. Schuurman. b. Wat God doet dat is welgedaan. Willem Mudde. c .Ach bleib mit deiner Gnade. Max Reger. Orgel en viool Adagio Cantabile. Nardini. Declamatie Het Schrijverke. Guido Gezelle. Orgel en viool Largo uit „Konzert Sonate". Veracini. Orgel Cantilène. Pierné. ZOMERAVOND-COMPETITIE. De zomeravond-competitie, waaraan verschillende Soester ploegen in het district Amersfoort hebben deelgeno men, is beslist en de enkele wedstrij den die nog gespeeld moeten worden, zijn van weinig invloed op de einduit slag. V.V.Z., het elftal van Zonnegloren, is kampioen geworden in afdeling A voor Centurion en Hakaspa. K.P.S. komt op de vierde plaats en de Soester midden standers - in het begin kampioenscan- didaten - staan op de vijfde plaats. N.W.O. (Zimmermann) sluit als zevende Wanneer de tekenen niet bedriegen zal ook heer Lieftinck niet slagen in zijn poging een kabinet in elkaar te prut sen en daar kunnen we ons gelukkig mee prijzen mannen, want wie Lief tinck zegt zegt Belasting. We konden het wel op onze vingers natellen, dat als de heer Lieftinck zich met de kabinetsformatie zou bemoeien, het woord belastingverhoging wel zou vallen, hetgeen ook prompt is geschied. De hoop, die sommigen koesterden, dat de heer Lieftinck het mes in de fi nanciën zou zetten, blijkt wel zeer on gegrond te zijn geweest. Daarom zal ik er niet om treuren, als de informateur, met alle verschuldigde eerbied voor zijn grote financiële en economische capaciteiten, het bijltje er bij neergooit. Intussen zullen wij moeten afwachten wat er nu uit de bus gaat komen. Naar verluidt is „bezitsvorming" het ergste struikelblok. Ik kan mij dat in denken. Bezitsvorming is altijd het zwakke punt in mijn familie geweest en niet alleen bij mij. Mogelijk is mijn kennissenkring niet groot of indrukwekkend genoeg, want waar ik „bezitsvorming" ter sprake bracht, werd ik met gelach ontvangen. Wel waren er verschillende voorstan ders van bezitspreiding, maar op een bijzonder aparte manier en zonder de minste politieke tint. Ook kwam de vraag naar voren voor welke categorie de kabinetsleden in spé zich druk maken. Voor hen, die wél kans zien iets te „vormen" of voor de schlemielen met een „open spaarpot", die iedere vrijdagavond leeg gegrab beld is Intussen nadert Prinsjesdag, met een grote kans, dat we dan nog zonder ka binet zitten. Dat is vreselijk, maar ik zou liegen wanneer ik zei, dat ik er on dersteboven van ben. H. OEKMAN. met 200.in prijs verlaagd. 100 c.c., zo juist aangekomen 1030.— Standaardmodel 895. Nu binnen ieders bereik. Kom met ons praten. Levering ook op gemakkelijke betaling. KERKSTRAAT 29 TELEFOON 3830 de rij. V.V.Z. behaalde 21 punten uit 12 wedstrijden. In afdeling B eindigde Tempo op de vierde plaats, terwijl Bach vierde in afdeling D werd. Het tweede elftal van V.V.Z. werd hier zesde. GESLAAGD. Voor het rijbewijs B-E slaagden mej. E. Hekkers, res. 2e Lnt. N. de Bruin, res. 2e Lnt. K. Statema, Sergt. J. Valk, de heer G. Hilhorst en de heer Z. de Graaf. Voor het rijbewijs A (motor c.q. scoo ter) slaagden mej. L. v. d. Vlag en de bieren Schilder, Fokkens, Maassen, Nooteboom en Schreuders. Allen werden opgeleid door Batenburg's Erkende Auto- en Motorrijschool alhier. B.D.C. SPEELT ZONDAG. Het eerste elftal gaat zondag naar Birk- hoven om tegen het eerste van A.P. W.C. te spelen. De wedstrijd begint om half drie. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. Uruguay, 20 aug. en m.s. Alcantara, 25 augustus. Australië s.s. Himalaya, 24 aug. en via Engeland, 25 aug. Brazilië m.s. Uruguay, 20 augustus en m.s. Alcantara, 25 augustus. Canada s.s. Nieuw Amsterdam, 22 aug. en s.s. Sloterdijk, 23 augustus. Chilivia New York, 23 augustus. Indonesiëm.s. Java, 20 augustus. Ned. Antillenm.s. Charis, 20 aug. Nieuw Zeeland via Engeland, 25 aug. Surinamem.s. Hydra, 21 augustus. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. Oranjefontein, 22 augustus en m.s. Stirling Castle, 25 augustus. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1