Oud Soest. ROirw- TROUW- TWEEDE BLAD I.M.O. Middenstandscursus AANMELDING Handelsinstituut „Practicum" GELDERSE FOLKLORE IN SOEST. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH VooJi ku-aMeiUu-oedeb UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Huizen te koop gevTaagd Makelaar J. LENSSEN Het A.B.C. van Uw succes WALDER EN WULCO - Voor le klas Haarwerken H. J. EGTBERTS Zuiver Uw bloed VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956. EEN BEWOGEN DAG IN HET KLOOSTER MARIËNBURG. (SLOT). De beide heren vinden Evertje eigenlijk lang geen ongeschikt type voor een abdis, maar ze laten daarvan niets merken en knikken haar alleen maar eens vriendelijk toe, als ze vertrekt. Een van de laatsten, die ondervraagd wordt, is het 28-jarige nichtje van Evertje, Aaltje Voncken. Zij verklaart, dat het „haer van harten leet is, dat Evertgen tot een Vrou (abdis) gecoren is" (maar waarom dit zo is, zegt ze er niet bij) en dat zij bij de verkie zing haar stem gegeven heeft aan de priores. Op dit laatste punt blijkt ze dus eensgezind met haar tante Evertje, met wie ze overigens blijkbaar niet zo veel op heeft. Wanneer de laatste zuster, Jantje Evertsdochter, ondervraagd is, sluiten de heren zuchtend hun proces-vei baal af. Het is een vermoeiend karwei ge weest. Maar ze zijn niet ontevreden. Ze zien deze kwestie niet meer donker in; de zaak ligt vrij duidelijk. Van re bellie tegen 's Keizers gezag of opzet telijke aantasting van zijn rechten is geen sprake. En van de zesentwintig kloosterlingen (buiten Evertje Willems) hebben er zich twintig vol overtuiging achter Evertje geschaard en nog vier anderen kunnen zich ook wel met haar als abdis verenigen. voor Soest. ENIGST OFFICIEEL ERKENDE CURSUS. van 20 tot en met 25 augustus, van 7-9 uur. TORENSTRAAT 2D - TELEF. 2100. president ende Frans van Nyenrode, ons getransporteerd in 't selve Con vent omme zulcke cassatie derzelver electie te doen ende om 't recht van de nominatie des Keys. Majesteyt in desen te bewaeren ende te prescruteren (en quêteren), wie van der religieusen al daer die bequamste zyn om vrou te wesen ende die religie best te doen onderhouden ende des Convents goide- ren ten meesten oirbaer (nutte) ende welvaren des Convents te regieren, - ende aldaer comende, is bevonden, dat diezelve religieusen onse bevelen ge- obediëert (gehoorzaamd) hadden, ende verclaerden dieselve religieusen, dat zij noyt van de voorscreven acte noch van 't recht van nominatie des Keysers ge- hoort en hadden, casserende die electie, ende dat die geëligeerde vrouwe haer sloetelen nedergeleyt hadde. Ende heb ben die voirscreven president ende Nyenrode voorts geprosedeert tot in- quisiter (ondervraging) om te weeten, wie de bequaemste persoen zoude we sen om vrouw te wesen, (zo)als U.E. 't selve breder uuyten (uit den) verbale Tal van oude Gelderse gebruiken zijn de laatste halve eeuw geheel Verdwe nen, maar zaterdag 25 augustus a.s. zal Soest kennis kunnen maken met een vereniging, die zich ten doel stelt de folklore te behouden met een dans groep. Dan komen de „Knupduukskes" uit Vorden naar onze gemeente en deze groep houdt reeds gedurende 25 jaar de oude Achterhoekse dansen en ge bruiken in ere. De naam Knupduuks kes" is ontleend aan de zijden doekjes, die de boerinnen om de hals geknoopt dragen. Reeds op veel plaatsen werd een oud gelderse boerenbruiloft gegeven, waar bij ook het publiek in het feest betrok ken werd en deze boerenbruiloft komt morgen over een week naar Soest, waar zij in haar geheel opvoerd zal wor den. Het feest begint met het afhalen van de bruid ten huize van haar ouders. De versierde gelderse „kleedwagens" met witte huiven gaan met familie en genodigden naar het „oudershuis", waar de bruid gehaald wordt en de bruids koe, een mand met kippen en enige landbouwgereedschappen „geroofd" zijn. Al deze begrippen zijn nu nog duister, maai op de feestdag geeft de „veurman" en daarna komt het opspelden van „n'n witt'n zakdook", hetgeen eerst door de veurman verklaard zal worden. Als dit afgelopen is dan komt Derk, de spölle- man aan de beurt. Met een „Allo, vrouwleu, de bane op- stekken" nodigt hij de boerinnen tot de eerste dans, maar men vergeet niet „even met de pette rond te goan". Onder leiding van de veurman, die me de voor de goede sfeer zorgt en enkele toelichtingen over de betekenis van de oude dansen geeft, komen ook de boe ren op de dansvloer en viert de fol klore hoogtij in gemeenschaps- en in dividuele dansen, zoals de Driekusman, Hoksebarge, Riepe garste en vele an dere. De spölleman wordt door de boe ren zelf betaald. Ze deponeren enkele malen hun bijdrage voor de muzikant. Tussen de dansen door zorgen de brulft- neugers ervoor, dat het gezamenlijk bol- henneke met inhoud geregeld van hand tot hand gaat. Uw adres voor hat kleding BAARN. TEL. 2783 autorijschool van Dooren g.pelsweg 14 telefoon 3823 Soest 0. n. w. b. instructeur 4-persoons Kip-Caravan te huur. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Als enige tijd later Hector van Hox- wier en Frans van Nijenrode bij de kloosterpoort, waar de knecht alweer met de paarden staat te wachten, af scheid nemen van de priores Beatris en van Pater de Rijck, kunnen zij hen geruststellen met de verzekering, a ze zich niet bezorgd behoeven te ma ken, want dat alles wel weer in het gerede te brengen zal zijn naar hun mening. n 0 Wanneer de drie ruiters langs het Kioos- terbos weer op de Doodweg gekomen zijn, horen zij, hoe achter hen de kloos terklok begint te kleppen voor de ves pers, en zij drijven hun paarden tot een wat snellere gang aan, want ze moeten vóór het sluiten der poorten Utrecht weer bereikt hebben. En met nog meer innigheid dan ge woonlijk zingen deze avond de zus ters en broeders van Mariënburg m hun kerkje het „Ave Maris Stella' (Wees gegroet, o Sterre der zee), waar mee elke brigittijnse vesper opent, m het bijzonder de driemaal herhaalde strofe „Monstra te esse Matrem(Be toon U ons een moeder), hun har ten vervuld van dankbaarheid jegens Maria, de koningin van het klooster, en van bede om verdere bescherming. Wanneer enkele dagen later, op 8 mei, in Utrecht in een zitting van het Pro vinciale Hof de president Hector van Hoxwier, mede namens zijn collega Frans van Nijenrode, verslag heeft uit gebracht over hun beider bevindingen in het Convent Mariënburg, schrijft dit hoge college door de hand van zijn secretaris L. de Broechoven de volgende brief aan 's Keizers Stadhouder-Generaal over Holland en Utrecht, Lodewijk van Vlaanderen, heer tot Praet etc., ridder van de orde van den Gulden Vlieze „Onlancx vernomen hebbende, dat die vrouwe ofte abdisse van den Convente van Zoest sinte Brigitten ordens, gele gen in den dorpe van Zoest in Eme- lant omtrent Amersfoort, deser werelt overleden was ende dat zy geproce- deert hadden (overgegaan waren) ter electie van een ander vrouwe zonder FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 ende informatie, hierby zynde, verne men zullen, en zoe ons dunckt ende wy uuyt deselver informatie ofte scrutinir bevinden, dat de meeste stemmen lo pen, dat suster Evertgen Willemsdochter, procuratrix desself Convents, die zy geëligeert ende gecoren hadden, wel die geschickste ende bequaemste zoude zyn om by de K.M. genomineert te worden om vrou te wesen, zoude ons duncken, dat Zyn Majesteyt ofte U.E. als stadhouder daertoe zoude moigen nommineren, onder correctie altyt van de selve U.E., die Godt almachtich lanck waelfarende, vrolick ende gesont wille gesparen. Gescreven t'^ Utrecht, den 8 in Mey anno etc. '46." Inderdaad is Evertje Willemsdochter, de door haar convent gekozene, door of namens de Keizer tot abdis van Ma riënburg benoemd en zij heeft in de in 1551 sterk uitgebreide kloosterge meenschap 1) de abdissenkromstaf ge dragen tot omstreeks 1570, toen hij haar door de dood uit handen viel en zij als abdis opgevolgd werd door haar nicht Alijd Voncken. 1) In 1551 voegden de zusters van het Brigittenklooster Mariënsterre in de buurt van Gouda, die hun convent op hieven, zich bij de kloostergemeenschap van Mariënburg. J. HEPP. EINDE. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 in een gemoedelijk gelders „preutje: nader uitleg. Voor de goede stemming tijdens de verschillende gebeurtenissen zorgt voor al de spölleman met zijn trekharmonica en de „brulfteneugers", die ten bruiloft uitnodigen. Op weg naar de plaats waar het feest gevierd wordt (het openluchttheater) gebeurd het meer dan eens, dat de bruiloftsstoet opgehouden wordt door een over de weg gespannen touw en pas als de neugers tolgeld betaald heb ben in de vorm van een hartige dronk in een „bolhenneke" (glaasje zonder voet), mag de stoet verder trekken. Wanneer de gasten aangekomen zijn op het terrein van het feest wordt de bruidskoe aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Als ze hierna weg geleid is gaan allen aan tafel voor de krentenwegge met koffie. Tijdens de maaltijd komen de noa- bers (buren) hun geschenken aanbieden. De eerste dans is voor het bruidspaar voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 j^jakenman Hij zou letterlijk in zak en as zitten met een pak als een zak en vol met as. Gelukkig is er onder prijsverhoging snelle aflevering Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussum - Melkweg 11 - Tel. 9705 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tel. 216 KAMPIOENSCHAPPEN TAFELTENNIS. De traditionele Open Tafeltenniskam pioenschappen van Soest zullen dit jaar wederom door de T.T.V. „Shot" te Soest georganiseerd worden. Vanwege het le lustrum zal dit tournooi, dat nu reeds voor de 5e maal wordt ge organiseerd, een groots karakter dragen. Niet alleen worden de sterkste spelers (speelsters) uit Midden-Nederland ver wacht, doch ook enige van de beste spelers van Nederland hebben te ken nen gegeven naar Soest te zullen komen. Onder deze spelers bevindt zich ook de kampioen van Nederland 1956 Bert Onnes. Zelfs is er sprake van een bui tenlandse deelneming. De wedstrijden worden dit jaar, in te genstelling met voorgaande jaren, ver speeld in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat. Het tournooi zal verspeeld worden in twee weekends en wel zaterdag 8 sep tember asp. klas t.e.m. 15 jaar, res. 4e klas en 4e klas. Zondag 9 septem ber 3e klas, 2e klas en le klas heren enkel. Zaterdag 15 september de hoofd- overgangsklas h.e., Dames A (le, 2e en 3e klas) en Dames B (res. 4e en 4e klas). Het gehele tournooi zal diezelfde avond besloten worden met een groots opgezette finale-avond, waarin de be langrijkste finales worden verspeeld met tafellennisdemonstraties en prijsuitrei king. Het nieuwe tafeltennisseizoen zal of ficieel geopend worden met de jaar vergadering op zaterdag 1 september a.s. Zaterdagmiddag 1 september zullen de aspiranten eveneens hun nieuwe sei zoen inzetten. COMPETITIE-INDELING. Na de competitie-indeling waar S.E.C. bij betrokken is, werden ook de andere afdelingen bekend gemaakt. B.D.C. speelt in de eerste klasse A met Barneveld, Kampong, K.V.V.A., Laren, N.S.C., P.V.C., R.K.B.V.V., Soes- t.eiberg, Utrecht en Victoria. S.E.C. 2 speelt met Allen Weerbaar 2, A.P.W.C. 2, Baarn 3, B.F.C. 2, Donar 3, 't Gooi 5, Quick 2, S.D.O. 2 en De Zebra's 2 in de reserve le klasse A. B.D.C. 2 speelt in de reserve derde klasse A met Actif 3, 't Gooi 6, Gooise Boys 2, 's Graveland 2, L.V.V. 2, Naar- den 2, Victoria 2 en De Zebra's 3. S.E.C. 3 in de reserve 3e klasse C met Amersfoortse Boys, A.P.W.C. 3, H.V.C. 5, Quick 4, Soesterberg 2, Veense Boys 2, V.V.O.G. 2 en V.V.Z.A. 2. B.D.C. 3 in de reserve klasse B met Allen Weerbaar 4, B.F.C. 4, Donar 5, E.M.M. 3, Hilversum 5, Laren 3, L.V.V. 3 en Victoria 3. ACHTSTE COMPETITIERIT VAN TEMPO. Voor de achtste competitierit van „Tem po" bestond wat meer belangstelling. Bep Kriek stond echter aan de kant en Co Blankestijn kwam door werk zaamheden te laat. Otto de Weerd was met verlof thuis en hij reed ook mee, maar de vreugde was van korte duur; in de tiende ronde kreeg hij een lekke band. Gerard van Wijk werd in de twaalfde ronde slachtoffer van iemand die niet uitkeek en hij kwam te vallen. Gerrit Ruttenberg nam het initiatief en hij kreeg Gerard van Wijk aan zijn wiel. Henk de Jager, die niet had op gelet, heeft rondenlang op de kop loper gejaagd en hij wist inderdaad zijn rivaal in te lopen. Zijn poging om meteen door te gaan mislukte, doordat Gerrit Ruttenberg goed oplette. Beiden hebben steeds getracht elkaar kwijt te raken, waardoor een fraaie strijd ontstond. Hierdoor kregen Wim Hommes en Nol de Heus, die ook weer op de fiets geklommen was, een ronde achterstand. In de voorlaaste ronde nam Hommes nog een stukje van zijn achterstand terug, waardoor hij zich op de derde plaats nestelde. Een felle eindspurt tussen de twee leiders werd in het voordeel van Ruttenberg beslist. 1. Gerrit Ruttenberg, 40 ronden in 1 uur 3Vs minuut. 2. Henk de Jager op lVs lengte. 3. Wim Hommes op 800 meter. 4. Nol de Heus op 1000 meter. Ook de juniores reden een aardige rit. Toen ze door de seniores werden ge passeerd ontbrandde de strijd pas goed en vooral Menze v. d. Broek probeerde steeds weg te komen, maar de twee W's (Walter van Barneveld en Wout van 't Klooster) lieten hem niet gaan. Alleen Nic Westhof moest buigen en hij kreeg in de 22e ronde een lap. i. Menze v. d. Broek, 30 ronden in 51 minuten. 2. Wout van' 't Klooster op 1 wiel. 3. Walter van Barneveld op 1 lengte. 4. Nic. Westhof op 1 ronde. eenige voorgaende nominatie van der Keyzers Majesteyt, hebben wy terstont gescreven aen 't selve Convent, den selven bevelende, dat die geëligeerde vrouwe haer electie te buyten gaen ende haer gheens dings als vrouwe onderwynden (iets ondernemen) en zou de, op peyne (straffe) van inhabel te wesen ende ongehoorsaem der K.M. om wederom geëligeert te mogen wor den, al achtervolgende (volgens) zekere acte van der Majesteyt van de Co- ninginne, daervan zijnde ende ons over (voor) zekere jaeren toegezonden om ons in gelycken zaicken daerna te re guleren. Ende corts na 'f schryven by ons aen 't selve Convent hebben wij, 24. In een dolle ren galoppeerde Wina voort in de richting van Bardije. Zo nu en dan ontmoette zij een boer, die druk werkte op zijn veld en zo on opvallend mogelijk informeerde zij dan hoe ver het nog was naar de grens en of men soms twee jongens had gezien. Maar nog steeds was er niemand ge weest, die de jongens had gezien. In de verte ontdekte ze aan de voet van de bergen een dorp. Op de weg liepen een paar vrouwen. Snel stopte zij haar blonde krullen' onder de kap van haar mantel en trok deze diep in het gezicht. Weer stelde ze haar vraag en een schok van blijdschap ging door haar heen, toen de vrouwen ver telden, dat er twee jongens in de her berg van het dorp verbleven. Ze liet zich precies uitleggen, waar de kamer van de jongens was, dankte de vrou wen en reed in snelle vaart het dorp binnen. Wulco, die juist voor de deur van de herberg stond, zag een ruiter in blauwe mantel komen aanrijden, die voor de herberg het paard plotseling inhield. Het dier steigerde en tot grote verwondering van de jongen haalde de ruiter van onder de mantel een ka tapult en schoot een projectiel door het raam van de kamer waar Walder lag. In snelle ren verdween de ruiter weer Wulco was zo verbaasd, dat hij pas tot bezinning kwam, toen de rui ter al verdwenen was. Snel holde hij naar binnen. Hij vond Walder, die een brief las. Toen zijn vriend binnen kwam, liet hij hem de brief lezen. De jongens waren stom verbaasd en peinsden zich suf, wie de goede boodschapper wel ge weest kon zijn. Lang beraadslaagden de vrienden wat zij moesten doen. Op POSTISCH HAARSTUKJES WETENSCHAPPELIJK HAARINSTITUUT LAANSTRAAT 20 TEL. 3173 BAARN Ook aan huis te ontbieden voor advies. OLYMPIA PUZZELT IN KONINKLIJK DOMEIN. Opnieuw is er een puzzlerit door „Olym- pia" georganiseerd en ditmaal had men toestemming gekregen op paden van het koninklijk domein te rijden. De afstand bedroeg 13,2 k.m. en er na men 57 koppels deel. De troostprijs was voor het paar A. Kortekaas-K. Schaats- bergen, die 172 strafpunten bijeen puz zelden. Uitslag 1. H. van Rouwendaal, 6 straf punten. Prijs een grote beker. 2. E. en G. v. d. Broek, 6 strafpunten. 3. Dames G. en W. v. d. Broek, 6 strafpunten. 4. C. en A. Kamerbeek, 11 strafpunten. 5. A. en W. van Dijk, 19 strafpunten. 6. Dames G. v. d. Broek en C. Sam- som, 33 strafpunten. In totaal waren er 19 prijzen. een gevecht konden ze het niet laten aankomen, want daarvoor was Walder nog te zwak en bovendien vier tegen twee was wel gevaarlijk. Plotseling kreeg Wulco een idee. De jongens staken de hoofden bij elkaar en toen stond hun besluit vast. Zo snel mogelijk vertrokken zij nu en liepen de heirweg af, tot waar een bruggetje lag over een woest kolkende bergstroom. Walder beklom de berg wand en had van hieruit een prachtig uitzicht over de kronkelende weg. Hij zou de edelen al op grote afstand zien aankomen. Wulco ging langs de kant zitten en deed zich te goed aan het fruit, dat ze hadden meegenomen. Te gen de avond klonk van de berg een zacht gefluit en Wulco ging aan het werk. De edelen waren op komst. en bevrijd Uzelf zó van Rhemnatische Penen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs de natuurlijke weg. VOLKSDANSGROEP. Vrijdag keerde de gecombineerde volks dansgroep Bilthoven-Soest, welke on der leiding staat van de heer Bongers uit Bilthoven, terug van een tiendaags kamp, doorgebracht op Terschelling. Behalve dit prachtig kamp heeft de groep, samen met de folkloristische groep „De Terschellinger Volksdansers, afd. Hoorn" twee avonden gedemonstreerd voor de badgasten. Met volle overgave werd een twintig tal vnl. Engelse en Scandinavische dan sen uitgevoerd, waarbij vooral de cor rectheid en de gedisciplineerdheid van onze jongeren opvielen. De ongeveer 1000 toeschouwers beloon den de uitvoerenden telkens met een hartelijk applaus. Een aardig gebaar van de Terschellinger groep was tenslotte de overdracht van de helft van de opbrengst van beide avonden aan groep Bilthoven-Soest.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5