MARCINELLE. DRUKKERIJ SMIT J. KOPPEL. BAZAR ,,'T HART" SOEST beloningstocht voor de Burgerlijke stand. HOE U OOK GEKLEED BENT Dameskapsalon BATENBURG'S Erkende Motor- en Autorijschool MODERN DRUKWERK voor LUXE en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN - SPEELGOED INMAAKGLAZEN Daar gekocht Uw voordeel gezocht Koninginnelaan 103 - Telef. 3002 HONDERD SOESTER VERENIGINGEN GAAN HET WINTERSEIZOEN IN. (Vervolg van pag. 1). Er zullen cursusavonden gegeven wor den voor kadervorming en er worden vergaderingen gehouden met de tafde lingen die bij de bestuursbond zijn aan gesloten A.N.B. (Bouwvakarbeiders), A.N.M.B. (Metaalbewerkers), A.B.C. (fa brieksarbeiders), Eendracht (textielarbei ders), Nederl. Ver. van Vervoerper soneel en de A.B.V.A. (ambtenaren). De Gidsenvereniging zal ook deze winter de wekelijkse bijeenkomsten hou den met gidsen (11 jaar en ouder) en kabouters (811 jaar). De kabouters zullen iedere zaterdagmiddag onder de kerk op nieuwerhoek in sprookjessfeer hun spelletjes doen en werken aan de eisen, terwijl de gidsen op het hoofd kwartier Korte Brinkweg de bijeen komsten houden. In het streven naar het handelen volgens wet en belofte wordt hier o.m. de zelfstandigheid aan gekweekt. DEELNEMERS DER LEPELACTIE. Vrijdag waren 85 jongelui de gast van de Dierenbescherming, als beloning voor hun grote activiteit betoond bij de De- Om even acht uur werd, onder grote belangstelling van vele ouders vanaf het station Soestdijk gestart met 2 au tobussen. De tocht ging eerst langs mooie bin nenwegen naar de Westerbouwing waar de eerste consumptie werd aangeboden. Per stoomboot werd na een mooie vaart over de Rijn, Arnhem bereikt, waar de bussen weder gereed stonden om te rijden naar de uitspanning „Erica" in Berg en Dal. Hier werden de boter hammen verorberd en de speeltuin be zocht. Te 2 uur maakten zij een prach tige rit o.m. door het geannexeerde gebied en via Nijmegen naar het Open luchtmuseum te Arnhem. De oude boer derijen, de molens, de zaanse huisjes en oude klederdrachten trokken grote belangstelling. Tegen 5 uur werd de Julianatoren bij Apeldoon bereikt, waarbij de vele attracties stormerder- hand wgrden genomen, doch eerst werd hier door de penningmeester, de heer Van Boven, een hartelijk dankwoord ge sproken, waarbij de organisator der ac tie, de heer Pot uit Amersfoort, ge huldigd werd. Het laatste appél werd te kwart na 7 gehouden, waarna te half negen Soest dijk bereikt werd. Het was een onvergetelijke tocht. SHOT BESTAAT 5 JAAR. Zaterdag 1 september bestaat Shot 5 jaar en dan zal in het Ludgardisgebouw de algemene jaarvergadering gehouden worden. De heren B. L. Hoyng, secre taris, en C. van Haarlem, penningmees ter, zijn dit jaar aftredend. Op 8 september begint het tafelten- nistournooi, dat groots van opzet is. De sterke speelsters en spelers uit Midden-Nederland nemen deel, onder wie de nederlands kampioen 1956, Bert Onnes, die zojuist terug is van een tournooi in West-Duitsland. Daar ver sloeg hij de Duitse kampioen Conny Freundorffer. Er zijn prijzen beschik baar gesteld door het gemeentebestuur, V.V.V. en particulieren en de moge lijkheid van buitenlandse deelname is niet uitgesloten. Zaterdag 8 september spelen de aspi ranten (t.e.m. 15 jaar) en de reserve 4e klasse en 4e klasse. Zondag 9 sep tember le, 2e en 3e klasse. Zaterdag 15 september spelen de dames en wor den de wedstrijden in de hoofd- en overgangsklasse afgewerkt. De avond is gereserveerd voor de fi nales, demonstraties en de prijsuitrei king. GEITEN- EN BOKKENKEURING. Zaterdag heeft aan de Klein Engen- daalweg de jaarlijkse geiten- en bokken- keuing plaats gevonden, die georgani seerd was door de geitenfokvereniging Soest. De medaille, die het gemeentebestuur beschikbaar gesteld had, werd gewon nen door F. Wiss met Griet S, 47. GEBOREN Robert Maria, zoon van J. H, C. van der Lugt, militair en van F. Andrzejewski, Klaarwaterweg 91. Franciscus Joseph Maria, zoon van J. M. v. Rijthoven, militair en v. J. M. Molenkamp, Moerbessenberg 36. Eli- sabeth Wilhelmina, d. v. L. A. Roest, tuinman, en van W. Bosboom, Becke ringhstraat 31. Leonardus Cornehs Franciscus, zoon van L. Kok, keurmees- ter en van C. M. W. A. Hij dra, Ver- lengde Kolonieweg 9. Maria Johanna Louise, dochter van O. J. Zimmermann, tekenaar, en van C. M. P. Brouwer, Soesterbergsestraat 174. Renee, doch ter van J. A. Hessing, administrateur, en van N. van Gelderen, Julianalaan 65. Gijsbertus Marinus, zoon van M. J. Egbers, drukker, en van A. Wes terbeek, Esdoornlaan 5. Jacob Wil lem, zoon van W. H. v. d. Woude, mi litair, en van J. Reitsma, Hellingweg 6. johanna Louise Francine, dochter van J. F. N. v. d. Vlugt, assistent accountant, en van J. A. A. M. de Bou- ter, Rotterd., Valkstr. 22B. - Theodorus Laurentius, zoon van J. Huigen, chel- monteur, en van R. W. Willemse, Pias- weg 25. Tjitske Anneke, dochter van H. M. Kemp, magazijnbediende, en van G. de Jong, Rembrandtlaan 5. Adrianus Machiel, zoon van A. M. Schouwenaars, papiersorteerder en van F. Ottens, Postweg 56. Theresia Fran- cisca Bernadette, dochter van H. P. J. Lustenhouwer, kleermaker en van M. J. J. van Doren, Heuvelweg 26. Maria Johanna, dochter van J. M. van der Veer, timmerman, en van B. Ra venhorst, Beetzlaan 27Bert Alexan- der, zoon van B. E. Onwezen, groente handelaar en van E. C. Overeem, Soes- ter Engweg 44. ONDERTROUWD Christianus Henri- cus Marie Clemens, juridisch adviseur, Kampweg 82 en Thekela Catharina Wij- nants, onderwijzeres, Gen. Spoorstraat 32; datum huwelijk onbepaald. Adriaan Deunhouwer, agent van ge meentepolitie, Surinamestr. 47, Utrecht en Jennetje Rennes, zonder ber., Kerk- pad N.Z. 44; datum huwelijk 6 septem ber 1956. GEHUWD Joseph Lincoln May, mili tair, Maplesville VSA en Lammerdiena Nout, zonder beroep, Amersfoortse- staat 4; adres na huwelijk Paltzerweg 193, Zeist. - Anne Frankena, ass. ac- coutant, Grotestraat 141, Drunen en Willemien Josephien Steenbeek, secre taresse, Julianalaan 48b; adres na hu welijk Pr. Bernhardstraat 10, Drunen. Dirk Wijtse van der Meulen, tech nisch employé, Panhuijsstraat 18, 's Gra- venhage en Adriana Lijntje Geertje Prosman, kantoorbediende, Van Len- neplaan 74A; adres na huwelijk Riouw- straat 200, 's Gravenhage. Berend van Scharrenburg, rijwielhand., Telefoon- weg 62, Ede en Wilhelmina Teuntje Bos, zonder beroep, Wieksloterweg O.Z. 91; adres na huwelijk elk op eigen adres. OVERLEDEN Neeltje Stam, oud 78 jaar, zonder beroep, echtgenote van P. Schuijer, Julianalaan 68. Petrus Broersen. oud 82 jaar, zonder beroep, echtgenoot van M. van den Eeden, Van Straelenlaan 3. MET EEN VERZORGD KAPSEL STAAT ALLES STUKKEN BETER. Braamweg 84 Telefoon 2045 HENGELKAMPIOENSCHAP VAN SOEST. De heer Chr. Uiterwijk organiseert hen gel wedstrijden om het kampioenschap van Soest, die zondagmorgen 2 septem ber gehouden worden in het Hilver- sums kanaal. Om half zes vertrekt er vanaf restaurant Zonneheuvel een bus van Tensen om de deelnemers naar Hilversum te brengen en de wedstrijd wordt daar vanaf 6 uur tot 9.15 uur gehouden. Om 10 uur vindt in restau rant Zonneheuvel de prijsuitreiking plaats. Slechts zij kunnen deelnemen die A.H.B.-lid zijn. Voor dit eerste Soester hengelkam- pioenschap heeft het gemeentebestuur een wisselbeker beschikbaar gesteld, de sportfederatie schonk een beker en er zijn nog een twintigtal andere prijzen, die te bezichtigen zijn bij „Avicultura" op de Soesterbergsestraat. Het technisch bureau voor gietijzerproducten stelt de bus beschikbaar. DIERENHUIS ,,'T HART". Men verzoekt ons opname van het na volgende In verband met de in de gehele pro vincie heersende zéér besmettelijke kat- tenziekte, brengt het bestuur der Ne- derlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Soest en Omstreken, het volgende ter kennis 1. De eigenaren van katten worden dringend verzocht deze dieren in huis te houden. 2. Bij de waarneming der ziekte-ver schijnselen t.w. lusteloosheid, niet eten en braken onmiddellijk een Dierenarts waarschuwen. 3. Ter voorkoming van besmetting der aan de Vereniging in het Dierentehuis toevertrouwde pensionkatten, worden tot nader bericht geen nieuwe pension- katten aangenomen. 4. Aangebrachte zwerfkatten worden gedurende 14 dagen (de incubatietijd) in quarantaine-verblijf geplaatst. 5. Deze maatregelen zijn genomen in overleg met de aan het Dierentehuis verbonden Dierenarts. VERLEENDE ONDERSCHEIDING. Aan Mevrouw M. Touwen-Van Stek is door het hoofdbestuur van hét Ne derlandse Roode Kruis, wegens belang rijke diensten bewezen aan de Vere niging Het Nederlandsche Roode Kruis, de Medaille van Verdienste in brons toegekend. De uitslagen zijn Stamboekgeiten Wisselbeker voor Nel- lie U 418 van J. v. Woudenberg, lb Ger- rie U 431 van J. van Woudenberg; 2a Willy U 454 van H. Jaspers; 2b Mina U 453 van A. Apeldoorn; lc Augusta U 455 van C. Schaatsbergen. Oudere melkgeiten la Griet S 47 van F. Wiss; lb Beli S 37 van J. Huisman; 2a Aaltje S 61 van W. v. d. Grift; 2b Sikkie S 65 van C. Rietveld; 3a Corrie S 43 van J. Huisman; 3b Sik kie S 64 van E. J. van Hornsveld; Mientje S 62 van L. A. Roest. Éénjarige melkgeiten la Dien S 66 v. W. v. d. Grift; Bimbo S 55 van A. J. W. Hagendoorn; lc Jopie S 57 van C. Schaatsbergen; 2 Joke S 54 van J. Huis man; 3a Nelly S 53 van A. Appeldoorn; 3b Bertha S 68 van J. Ooms; 3c Corry S 67 van L. A. Roest. Overlopers 1 Toosje II van W. v. d. Grift; 2 Ineke S 52 van N. Jaspers; 3 Bambi van G. Paarlberg. Lammeren la Bianka S 63 van A. J. W. Hagendoorn; lb Marja S 61 van E. J. van Hornsveld; lc Willy S 66 van S. Wiss; ld Corry S 65 van A. Appeldoorn; le Suze S 60 van A. Ap peldoorn; 2a Sikkie van W. v. d. Bre- mer; 2b Gerrie S 62 van C. Schaats bergen; 2c Dora S 70 van A. Klaassen; 3a Ali S 59 van J. van Woerkom; 3b Moppi van Looven de Jong; 3c Hannie S 69 van D. Hoogeveen. Jonge bokken 1.- Joris S 67. 2. Frans S 68 van S. Wiss. De wisselbeker was beschikbaar gesteld door de vereniging, de medailles door dr A. J. W. ITagendoon, Soesterberg, de heer K. E. B. Oostveen, Baarn, me vrouw Jansen-Beelen, Soesterberg, Koud- ijs, veevoederhandel te Soest en door de afdeling Gouda. GEVONDEN VOgKWERPEN. Huissleutel aan ring, vulpen, lipssleutel, doublé collier, zakmes, briefkaarten, padvindersriem, zwembroek, 2 biljetten van 2,50, bal, rozenkans, jongensjasje, beitel, herenfiets, speldje, bruine ca puchon, briefje van 10.halssnoer. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 24 uur. BETROUWBAARHEIDSRIT AUTO- EN MOTORCLUB. De Auto- en Motorclub Soest heeft zon dagmiddag een rit gehouden, waaraan 38 auto's en 16 motoren deelnamen. Het parkoers ging over 70 k.m., vanaf restaurant „Zonneheuvel" en in Soest, Den Dolder, Zeist, Driebergen, Doorn, Maarn, Maarsbergen, Woudenberg, Leus den, Barneveld en Amersfoort waren vele moeilijkheden voor de deelnemers weggelegd. Na afloop van de rit reikte voorzitter G. Slagt de prijzen uit. Motoren 1. W. Hagen, 's Graveland, met Matchless, 57 strafpunten. Mejuf frouw I. de Kloet, die het kaartlezen verzorgd had, kreeg de Coupe de Zon neheuvel. 2. M. Vonk, Laren, Jawa, 73. 3. Tj. Blaauw, Bilthoven, Matchless, 131. 4. A. Ran, Soesterberg, B.S.A., 136. De heer A. Ran was houder van de Coupe de Zonneheuvel. Auto's H. Zimmermann, Soest, Renault fregat, 195. Kaartlezer C. Graffner kreeg de Coupe de Zonneheuvel. 2. G. Stam, Soest, Renault 4, 227. 3. N. A. de Ko gel, Zeist, Opel, 272. De rit was uitgezet door de heren Flap per en Vellinga. In Driebergen kreeg de deelnemer J. van Barneveld een onge luk. De voorband van zijn motor klapte en zijn duorijder, eveneens J. van Bar neveld, brak zijn linkerbeen. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. In de nacht van zaterdag op zondag reed F. D. van B. met zijn fiets op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Ossendamweg. Hij is daar blijkbaar geslipt, want hij werd er met een ge broken been gevonden. Dokter Rip ver leende de eerste hulp en liet het slacht offer naar De Lichtenberg brengen. Bij Zonnegloren stapte mej. G. C. T. uit de autobus en zij liep achter de bus om en stak onverwacht de weg over. Uit de richting Soesterberg kwam J. S. met zijn personenauto. Mej. T. werd gegrepen en zij kwam via motor kap gn vooruit op straat terecht. Mej. T. M., die naast de bestuurder van de auto zat, werd door glasscherven ge wond en mej. T. bleek slechts een wond aan de knie te hebben. Beide dames werden in Zonnegloren geholpen. Op de Torenstraat stak het 15-jarig meisje J. M. zondagavond onverwacht over. Uit Amersfoort kwam een Volks wagen, bestuurd door W. J. D. van N., die door krachtig remmen en uitwijken een aanrijding trachtte te voorkomen. Dit mislukte en het meisje werd ge raakt. Zij brak het linkerbeen. De art sen Rupert en Rip verleenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar „Dé Lichtenberg" vervoerd werd. De auto werd beschadigd. Een scooter, die op de Birkstraat een stilstaande auto wilde passeren, koos aanvankelijk de linkerzijde, toen de rechter, maar reed tenslotte tegen de wagen op. Beide voertuigen werden beschadigd. EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de eiermarkt van j.1. vrijdag werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van 17,tot 17,75. Henneneieren van 9.50 tot 14.50. Middenprijs 17,25. Prijs per k.g. 2,78 op basis 62 gram. Handel redelijk. „DE ROEPSTEM". Het Geref. Ev. Zangkoor „De Roep stem" hervat haar repetities op woens dag 5 september, in zaal 1, achter het kergebouw Julianalaan 19. In november bestaat dit koor 25 jaar. NUTSBIBLIOTHEEK SOESTDIJK. Nieuwe aanwinsten Romans Asch, Maria. Austen, Het late inzicht. Blokker, Bij dag en ontij. Boeijen, Het kind en de ster. Boynton, De riviertuin. Broek, Oponthoud in Rome. Broek, Passa giers voor Casablanca. Bromfield, Mrs Parkington. Capit, Van onbe sproken gedrag. Demedts, Voor de avond valt. Dine, De moordzaak Ken- ting. Donald, Mevr. Piggle-Wiggle wéét het Ellis, Jonathan Blair. Hidding, De wolvenjacht. Houten, De zonde van Haitze Holwerda. Klaas, Misschien ben ik dood. Laatsman, Jan Lat. Lezer, Cantinevertellingen K.N.I.L.. Oyen, Ijsvogel en malle maagden. Pleivier, Honden waren mijn troost. Queen, Er was eens een oude vrouw. Ree, Land zonder einder. Scharten-Antink, De groote Zorzi. Seale, De charmante chate- laine. Simenon, Brief aan mijn zus ter. D. E. Smith, Hij liep een eindje om. H. Z. Smith, Het rode licht, (det.). Steinbeck, Muizen en men sen. - Stout, Het noodlottige ma nuscript. (dect.). Sytzen, landgeno ten. Unwin, De vrouw van de gou verneur. Verburg, Dominee aan de ketting. Walch, Galatea en Hans Bril. Visser, De vlag halfstok. Populair-wetenschappelijk Graaff, Met de Prins op reis. Morus, Geschiede nis der dieren. Wytema, Klaar voor onder water Jeugd Adema, De man die de trap afging. Betlem, Jongens van de ha venwijk. Montgomery, Jane. Sutorius, De tackels Tim en Tom. Vlasveld, Pimpeltje. - Zutfen, Kismet. ZOMERKEURING P.K.V.S. De vereniging van pluimvee- en ko nijnenhouders heeft zaterdagmiddag de zomerkeuring gehouden. Keurmeester was de heer A. de Koek uit Tilburg. Er was slechts een klein aantal dieren, waaraan de strenge winter, die belem merend op de fok werkte, voor een groot deel schuld is. Verschillende fok kers hebben nog nesten liggen van juli en augustus en deze dieren zijn te jong voor de keuring. Het beste dier van het geheel was een wit wener van de heer G. C. Hilhorst. Andere winnaars zijn C. v. d. Laak, Baarn met kon. grijze vlaamse reus, J. A. Schotte met rode nieuwzeelander, J. de Ruig met blauwe wener, A. J. A. v. d. Sanden met klein chinchilla. H. J. Roelofs, Baarn met kleurdwerg. De heer A. Schaap oogste met zijn nest black and tan zeer veel lof van de keurmeester, die het stuk voor stuk prima dieren vond. DE DUIVEN VLOGEN. De postduivenvereniging „De Zwaluw" organiseerde een wedvlucht vanaf Ro- zendaal, afstand 91 kilometer. In con cours waren 287 duiven, die te 8.40 uur werden gelost met Z.W. wind. Aan komst eerste duif te 9.21.17 uur. Snel heid 217.10 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif te 9.34.05 uur. J. Rauch 1 21 36 67. V. Reijerse 2 8 13 24 59 62. J. Wijnands 3 10 17 64. H. Kriek 4. J. v. d. Brakel 5 12 22 27. A. Dorrestein 6. C. Coerman 7 15 26 52. G. Visser 9 14. H. Onwezen 11 50. A. Rijk- sen 16 19. J. Ottens 18 30 41 45. A'. van Kooi 20 61. J. v. d. Belt 23 68. J. van Maurik 25 29 55 70. J. van Breu- kelen 28 31 42 46. G. Haks 32. W. Grift 33 56 69 71. W. Krijt 34. B. Roest 35. A. v. d. Pol 37 48 58. P. Grift 38 47 57. A. Hilhorst 39 53 63. E. de Goede 40. C. van Soest 43 65. L. van Klooster 44 51 66. R. Schiffaert 49 54 72. C. v. d. Veen 60. De vereniging „De Vriendschap" hield dezelfde wedvlucht. In concours waren 257 duiven. Aankomst eerste duif te 9.22.15 uur, snelheid 2164,35 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif te 9.31.07 uur. J. Wijnands 1 6 31. W. Nieuwenhuis 2 4 10 11 15 25 26 30 33 42 43 45 46 50 55 56. G. Hooyer 3 9 24 40 51. G. H. v. d. Broek 5 32 39. G. Rijksen 7 13 32 29 52. E. Veerman 8 12 14 19 57 61. C. Kaats 16. Z.K.H. Prins Bernhard 17 20 28 35 44 53. F. Groenestein 18 36. C. Jak 21 60. D. J. Bos 23 37 59 64. J. Gaasbeek 27 63. G. Sukel 34 49. Jac. Stalenhoef 38 54. J. Onwezen 41 58. P. Wagner 47. G. Teeken 48 62. cd co GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. Er is stilte nu. Er is de doffe berus ting, nu de martelende spanning ver keerde in de zekerheid van de smart. De couranten gaan weer nieuwe hoofd stukken beginnen van de tijdsgeschie- denis en illustraties van nieuwe ge beurtenissen geven na die, welke ons deden huiveren. Maar de tragedie, die zich in deze sombere augustusmaand in het waalse mijndistrict heeft afgespeeld, blijft zich vastkrampen in ons hart en wil onze gedachten niet verlaten. Rampen als deze getuigen van mense lijke ellende, daartegenover van mense lijke grootheid. Ge moet u indenken in de gesteldheid der reddingsploegen die (wij gebruiken de treffende woorden van „de Groene") „meer dan een week een even dramatisch als heldhaftig ge vecht geleverd hebben om te trachten door een onvoorstelbare rampzaligheid van moeilijkheden en tegenslagen heen, de diepste schachten van „Het Bittere Hart" te bereiken. En dit alles met het vrijwel zekere vooruitzicht aldaar op meer dan duizend meter geen levend wezen meer aan te treffen". Er heeft zich een heldenmoed geopen baard bij de redders, die het eigen leven vele malen waagden om de be dolven makkers uit een hel van el lende te verlossen. Er heeft zich ook een innige' solidariteit vertoond, een verkwikkende offervaardigheid, toen het gold de nood van de nabestaanden der slachtoffers te lenigen. Maar dat de reddingspogingen moesten falen, dat niettegenstaande alle boven menselijke arbeid die werd verricht, een aantal levende, gezonde men sen diep onder de aarde door gas, rook en ondragelijke hitte is verstikt, het geeft de tragedie een verschrikke lijker karakter dan zij uiteraard reeds had. De gedachte aan de ramp van Marci- nelle laat ons niet los. Zij mag ons niet loslaten. Want wij zijn overmand door de rouw, maar wij kunnen niet berusten in de aanwezigheid van toe standen, die morgen of overmor gen wederom de levens van ettelijke mensen in gevaar kunnen brengen. Wanneer wij nadenken over hetgeen er gebeurd is - en wij gevoelen ons daar toe genoopt - dan komen er beangsti gende vragen in ons op. Hebben wij bij de ramp van Marcinelle te doen met een geval, waarin een mijn tot de laatste diepte wordt uitgeput ten koste van de veiligheid De vroegere lage lonen zijn verhoogd, er is in de mijnen geïnvesteerd om de hogere productie kosten mogelijk te maken. Is er van de investeringen gebruik gemaakt om de veiligheid voldoende te verzekeren Er is een Kolen- en Staalgemeenschap. Heeft die Kolen- en Staalgemeenschap zich al bemoeid met de allereerste eis voor de mijnbedrijvendat het ge- varenrisico tot het geringste is terug gebracht Heeft men de zorg voor veiligheid zo degelijk en zo subtiel ondernomen als dat bijvoorbeeld bij de nederlandse staatsmijnen het geval is Wij hebben uit de verslagen van de fatale gebeur tenis, die in de couranten zijn versche nen, de indruk gekregen, dat niet al leen een plotseling incident de aanlei ding is geweest, maar dat de hevigheid en de uibreiding van de ramp mede te wijten zijn aan het ontbreken van een perfect veiligheids-systeem. Wij vragen slechts, maar de vragen dringen zich op. Zij hebben een algemene strekking. Het streven naar sociale gerechtigheid, naar een menswaardig bestaan van de ar beider, is gelukkig het streven van on ze tijd. Maar het mag zich niet con centreren alleen op het loonprobleem, maar ook op dat der veiligheid. Want het leven kan niet menswaardig ge acht worden als het voortdurend bloot staat aan de kans op vernietiging. Dat de mijnwerker hoge lonen ontvangt, is zijn recht. Hij behoort tot de nut tigste, de onontbeerlijkste van onze medemensen. Hij schenkt ons de vol doening aan onze allereerste levensbe hoeften en hij heeft daarvoor te zwoe gen onder de moeilijkste omstandig heden. Hij, die ons licht geeft, moet zonder veel licht werken, hij graaft en stut in de diepte der aarde. Het schrikkelijke offer, dat de mijn werkers van Marcinelle voor hun no bele taak hebben gebracht, mag niet verbleken tot een droeve herinnering. Wij hebben er de wetenschap uit te puren, dat met geweld de kwestie der veiligheid naar voren is gesprongen op het plan der sociale voorzieningen.

Soester Courant | 1956 | | pagina 2