vcm £ssen MALAISE HENGELWEDSTRIJD iPECiraEfSPTIcV Soest voor 30 jaar. Gazelle Raleigh - Locomotief fUBCRS RIJWIELEN r SCHOTSE BOLLEN. Motorhuis Mobi Vierdag Depot Zeiss Punktal glazen. SOEST. IN DE HOEK. SCHOONHEIDSSALON „BEAUTY HOME" Rie Engelen-Schmittraann om het kampioenschap van Soest, VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956. 34e JAARGANG no. 64. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere diasdag en vrijdag. Abonn. per kwart ƒ1.95 - per post ƒ2.16 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER. Op het ogenblik, waarin wij dit artikel schrijven, is men in Den Haag nog al tijd aan het knutselen om een nieuwe regering bijeen te krijgen. Maar hoe men ter elfder ure het probleem op lost, het kan de schande niet wegwis sen van een zo langdurige regerings loosheid als wij aanschouwden onder de sombere luchten van deze droefgees tige zomer. Wij zijn over de berichten omtrent for matie- en informatiepogingen in de couranten gebogen geweest als over een kruiswoord-puzzle, wij zijn vermoeid geworden van de reeks van punten, die het moeizaam pogen tot het samen stellen van een landsregering vergezelde. Maar middelerwijl wordt Nederland be dreigd door slepende en stijgende ge varen en zien wij onze angst voor de toekomst vergroot. Wij hebben nog niet vernomen, dat het meest nijpende vraagstuk, dat der woningvoorziening, onderwerp van dis- scsie geweest is bij de besprekingen over de kabinetsvorming. Wel hebben wij vernomen, dat de woningtelling aan het licht heeft gebracht, dat er nog een kwart miljoen huizen te kort is. Welke politieke partij heeft als voorwaarde tot haar medewerking gesteld, dat de nieuwe regering zou zorg dragen voor een voorziening binnen een vastgestelde termijn Er zijn meer nijpende vraagstukken. Er is een crisis in de landbouw, er is een geleidelijke inflatie, de schatkist laat haar bodem zien ondanks de hoge belasting-opbrengsten. En wat gaan wij beginnen als onze export-positie wordt verzwakt Wij leven op drijfzand. En de proble men tasten zich samen, terwijl wij in twijfel gaan verkeren over de regeer baarheid van ons land. Nederland heeft een zeer straffe hand nodig en de kan sen op een krachtige regering in de naaste toekomst zijn gering. Een demissionair kabinet kan geen plan nen opbouwen, die leniging brengen van de gTote noden, waarin het land ver keert. En wat hebben wij te verwach ten van een nieuwe regering, welke ook, die óf uit eindeloze compromissen is voortgekomen, of de steun mist van een flinke meerderheid in het parlement Het spreekwoord „Elk volk heeft de regering, die het verdient", is wel be kend. Wij hebben ons af te vragen, of niet de diepste oorzaak van de ma laise waarin wij ons bevinden, ligt in de huidige stemming, de huidige hou ding van ons volk. In plaats van naar middelen te zoeken om de basis te leggen voor een nieuwe welvaart, be moeien wij ons alleen maar met ons vertier en vormen wij een maatschap pelijke structuur, die niet meer te BETALING IN OVERLEG. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL203C Schotland gaat ook bollen kweken Lees ik in mijn ochtendkrant Straks dus schotse bollenzondag In het schotse bollenland. Schotten raken vast en zeker Met hun bollen best op dreef, Als ze ze maar nétjes poten, Ik bedoelwèl schots, niet scheef. Kom en zie de schotse bollen Nieuwe bollen, nieuw geluid Nieuwe schotse kleur-variatie „Scotty" tulp met schotse ruit. Echte schotse hyacinthen Munten uit, niet slechts door kleur: Elke niet-geheel-onthouder 0 Snuift behagelijk hun geur. En die mooie dubb'le tulpen Wat een neus- en oogenfeest („Doublé Scotch" is al sinds eeuwen Hevig favoriet geweest). Kweekt dan, bollenbollebozen, Véle bollendozen vol, Maar géén schotse hollebollen, Ik bedoel van binnen hol. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). hanteren is. Ons volk heeft zijn geestdrift verlo ren, het loonzakje is het symbool van zijn verlangens, niet meer de strijd om beginselen, de strijd om daadwerkelijk maatschappelijk herstel is de inzet van ons leven. Ons volk is verstoken van nationaal gevoel. Dr A. Zeegers zegt het wel heel scherp in een artikel in „Burgerrecht", waarvan wij hier enkele regels opne men. „Hartgrondig vermaterialiseerd als ons volk is door de bona fide vakbonden en de politieke partijen, staat de zaak zo, dat er weinig nationaal gevoel meer aanwezig is. Kort na de dood van Jüngschlager werd te Amsterdam in de grote zaal van het Concertgebouw een waardige herdenkingsavond gehou den met een uitnemend programma. Er waren nog geen 1500 deelnemers, ove rigens een getal, dat geen politieke par tij bij elkaar kan krijgen zonder spe ciale attracties. Maar in diezelfde week maakte Johnny Jodaan, ter gelegenheid van zijn koperen bruiloft, een triomf tocht door de buurt waarin hij woonde en bracht tienduizenden op de heen". Onder de zee van onverschilligheid, die ons overgolft, zijn er dieptestromingen als aanduidingen van naderend misnoe gen. Men leze het debat tussen twee dominé's, dr Dippel en dr Hom mes, gevoerd in het tijdschrift „Wen ding", waaruit een kreet van woede opstijgt over onze politieke verwording en over onze verslaafdheid aan etische schijnen, terwijl wij de werkelijke ethiek verwaarlozen. Wie de feiten, die zich voordoen, goed bekijkt, hij komt tot het inzicht, dat de toestand van ons land en ons volk onrustbarender dan wij vermoeden En er is reden te over, om die toestand ernstig te overdenken. „Ernstig gemeend, Bep kom terug, alles vergeten en vergeven, Treldu", staat er in een Soester courant van 30 jaar geleden en als Eep aan het ver zoek gehoor gegeven heeft, nou dan is hij of zij inderdaad teruggekomen. Wan neer het een zij was, dan is ze mis schien al een dikke 25 jaar mevrouw Treldu, want die meende het toch be slist heel ernstig. Er werd ook in Soest veel aandacht besteed aan de zaak, die Baarn in rep en roer bracht. Een metselaar werd op het politiebureau ontboden en de in specteur vroeg hem of hij iets tegen hem had. Nee, zei de metselaar, maar de inspecteur wist te vertellen, dat hij zou gezegd hebben „Ik lust hem wel en ik zal hem vinden ook". De met selaar beweerde, dat dit gelogen was, maar dat hij graag een procesverbaal zo willen hebben, zodat deze zaak uit gezocht kon worden. De inspecteur gaf te kennen, dat een pak slaag aardiger was dan een procesverbaal en hij gaf de man een paar ferme opdoffers met een gummistok op armen en hoofd. Hierna werd hij in een cel gebracht en enige malen kreeg hij bezoek van de inspecteur, die steeds gul was met sla gen van de gummistok. Een paar uur later werd de man losgelaten met de boodschap, dat hij niets mocht zeggen van het gebeurde. Hij ging echter naar een dokter en al gauw was het grote nieuws bekend. Dat van die slagen klopte wel, zei de inspecteur, maar dat was zelfveidediging geweest, want de metselaar had hem bij de keel gepakt en zoiets kun je toch moeilijk toelaten. En dat de inspecteur geen procesverbaal opgemaakt had lag aan zijn goede hart; hij vond dat de man genoeg gestraft was met die meppen. Maar als het niet SOLEX, 49 C.C., 333.— en ƒ399.50. GUZI, 100 C.C., ƒ895.— en 1030 SIMPLEX, 49 c.c., 670.(2 versn.) PAPERINO, 49 c.c., 650.— (3 versn.) MAICO, 175 c.c., 1545.—, 200 c.c. 1595.— en 1630.—, 250 c.c. 1795.—. SCOOTER, 250 c.c., (4 versnellingen), 105 K.M., 1895.— KERKSTRAAT 29 TELEFOON 3830 anders kon dan zou hij dat proces verbaal alsnog maken. Hij deed het en werd geschorst, want men nam dat kwistig gebruik van de gummilat niet. De timmerman P. C. H. uit Hil versum zat te suffen op zijn motor en hij reed pardoes tegen de gesloten spoorbomen bij Soestdijk. Het leek heel erg toen hij café „Centraal" binnen gedragen werd, maar hij bleek weinig te mankeren. Zijn motor des te meer en hij moest met de trein naar huis. Een juffrouw kwam in Soest ver tellen, dat het reine lichaam van de jeugdige oosterling J. Krishnamurti het voertuig was, waardoor de komende he raut de broederschap op aarde zou brengen. Dat was natuurlijk bar mooi gezegd, maar de heraut is nog steeds niet aangekomen, dus het voertuig was niet zo snel. Het kan overigens nog, want Krishnamurti is nog in het land der levenden. „Kees Spotvogel" had dertig jaar geleden een dichtader, die alle perken te buiten ging. Niet een versje van een paar regels, zoals zoveel mensen in die tijd in elkaar daaiden en vol trots als dichtkunst naar de krant stuurden, maar een epos waar Homerus mee zou tobben. Elf coupletten van 8 re gels en dat hele verhaal kon je zin gen op de wijs van „Het gymnastenlied uit Kun je nog zingen zing dan mee". „Wat leef je in Soest toch heerlijk en goed, Geen mens die je hier tevreden ontmoet". Dat was natuurlijk wartaal, maar Kees ging rustig verder om in 86 regelen uit te leggen, dat hij dit zelf ook goed wist. „De Burgemeester Grothestraat, van Soest de drukste plek, heeft een prach tige bestrating, je breekt er haast je nek", volgens Kees, die eindigde met „Er komt een prachtig badhuis als ge schenk voor Soest; op de voorgrond 't beeld van Hadjememaar. Maar ik geef de verzekering, 't is hlles niet waar". Die Kees had een pi Attische blik. Mrs. X. plaatste een stukje „geschre ven in de binnenlanden van Soest, an no 1926". En het geschiedde in Soest, dat een vrouw een pak wilde verzenden naar het verre zuiden, waar een land ligt, dat België heet. En in de ochtend ging zij op weg. Zij ging, zoals vermoedelijk de meesten in haar geval zouden doen, naar het station, alwaar reclameborden hangen Verzend per spoor. BIRKSTRAAT2 TEL. 2874 Leverancier van alle Ziekenfondsen. Het personeel bestond die dag uit 2 pijprokende mannen. Op haar verzoek hetpak te willen verzenden kreeg zij ten antwoord „Zal niet gaan". Na zeer intense pogingen om de reden hiervan te weten te komen kreeg zij ten ant woord, dat de sleutel van de een of andere lessenaar boven lag en dat de pijprokende mannen zich alsnog niet geroepen voelden in actie te komen. Ten einde raad ging de mevrouw weg nadat zij de rustige rokers verzekerd had, dat zij een klacht zou indienen. Toen kwam een der rustigen haar ach terop om te vertellen, dat het toch wel ging. Dezelfde man ging een juffrouw halen, die de sleutelbewaarster bleek te zijn en zonder zich verder in het ge val te verdiepen begon hij een wijd lopige verhandeling over de poes van die juffrouw. De dame met het pak vroeg tenslotte of ze nog eens geholpen kon worden. Beiden moesten daarom grinniken en de juffrouw van de poes vroeg of mevrouw gewogen moest wor den. Toen begonnen ze nog harder te grinikken en tenslotte raadde de man haar aan het pak niet te verzenden. In haar eigen belang, zei hij erbij. Ze probeerden het toen in Soestdijk, maar daar vond men het nog veel gekker, zodat mevrouw het toen maar per boot naar het verre zuiden zond". DE BIJBEL HEEFT TOCH GELIJK. De Hervormde en Gereformeerde Ker ken in Soest hebben de afgelopen zo mer de pensiongasten ontspanning ge boden in de vorm van tochten onder leiding van de naturkenner Rinke Tol man, uurtjes samenzang in de Wilhel- minakerk en avonden voor de jeugd in het openluchttheater. Daarnaast eni ge bijzondere kerkdiensten en bijeen komsten, zoals de laatste op woensdag avond, toen ds D. W. Veldkamp van Hilversum sprak over „De Bijbel heeft toch gelijk". Ds Veldkamp wees erop, dat het niet in zijn bedoeling lag te spreken over het voor en tegen van het bekende boek, dat voor kort onder de titel „De Bijbel heeft toch gelijk" verscheen, maar dat het ging om een geestelijke wan deling tussen de mensen, die geheel buiten de kerk staan en ook de Bijbel niet kennen, tussen hen die de Heilige Schrift wel kennen, maar er geen aan dacht aan schenken, en zij die met de Bijbel leven als het enige richtsnoer. Nederland noemt zich graag een Chris telijke natie, maar het is opvallend hoe- velen er zijn, die volkomen vreemd te genover de Bijbel staan. En niet alleen zij, die men tot het moderne heiden dom kan rekenen, maar ook zij, die uit wendig verbonden schijnen aan kerk en Bijbel. Het kan gebeuren, dat een bruidspaar, dat een Bijbel op de trouw dag ontvangt, deze als souvernir be waart zonder er ooit in te kijken. Wij leven in een tijd, waarin vele waar den en rijkdommen verloren gaan en soms ziet het er naar uit, dat de Bij bel ook daartoe behoort. Voor lezen is geen tijd omdat wij opgenomen zijn in de stroom van deze tijd. Dit geldt ook voor de christelijke ge zinnen, waar men zich vaak geen tijd gunt rustig te luisteren naar het woord van God door het lezen van de Bijbel. Wie echter buiten Gods woord leeft is, met alle pretenties die hij mag hebben, arm. Voor hem is het leven zonder perspectief en zonder toekomst. Tegenover die velen staan de conser vatieven, die zeggen, dat de Bijbel toch gelijk heeft en die het woord Gods be schouwen als het boek waarin men God ontmoet. Wie in de Bijbel leest zal door het woord van God geraakt wor den. Bij sommigen kan dit woord angst verwekken, maar voor allen kan het tot zegen zijn. Het is als een scherp twee snijdend zwaard, dat tot in het diepste van ons wezen doordringt en als dit gebeurt dan ervaart men, dat de Bij bel toch gelijk heeft. Dan komt de blijde blijdschap tot ons en treden we uit de massa; dan zijn we geen kuddedieren meer en is het als vormen we een eigen wereld die God alleen kent. Zij, die door het lezen van de Bijbel het woord van God beluisteren, zullen niet alleen hoorders des woords zijn maar daders des woords worden. De Bijbel wijst de enig juiste weg, die langs het kruis naar de persoon van Jezus Christus leidt. Dan zal Christus niet alleen een historische figuur zijn, maar de heerlijke werkelijkheid als de Heiland van onze ziel. Zij, die dit erva ren zijn gelukkig. Zij leven bij het woord dat toch altijd gelijk heeft. De toespraak van ds Veldkamp werd ingeleid door ds Knoppers, die ook de bijeenkomst sloot. GOED AFGELOPEN. Twee jongens waren betrokken bij ver keersongevallen, die heel slecht had den kunnen aflopen, maar gelukkig viel het nogal mee. Bij de overweg in Soestduinen liep een negenjarige Amersfoortse jongen spelend tegen een bus van Tensen aan. Hij werd tegen de grond gegooid en lag precies tussen de spoorbomen. De trein uit Utrecht werd hierdoor opge houden, want men liet de jongen lig gen tot dokter Donker gearriveerd was. Deze verleende de eerste hulp aan de jongen, die een gebroken neusbeen had. Per ziekenauto werd het jeugdige slachtoffer naar het St. Elisabeth zie kenhuis in Amersfoort gebracht. Nog beter liep het ongeluk af, dat de twaalfjarige jongen H. W. veroorzaakte. Eindelijk hebben de ambtenaren dan ook de zekerheid, dat aan hen de 6 °/o loonsverhoging zal worden gegeven, al wordt er nog een poging gedaan hun 3 maanden salaris door de neus te boren; dit in tegenstelling met de verhoogde „salarissen" der 2e kamer leden, die zich zelf een verhoging van heel wat meer dan 6 °/o toewezen, met een terugwerkende kracht van bijna 2 j aar. Het stond natuurlijk te voren wel vast, dat de ambtenaren hun verhoging zou den krijgen, want het zou te dwaas zijn, dat de Staat, als grootste werkgeefster in ons land, aan haar eigen mensen een loonsverhoging zou onthouden, die zij de particuliere bedrijven adviserend voorschrijft te betalen. Feitelijk is het gek, dat de ambtenaren voor deze verhoging hebben moeten vechten, al is in deze tijd niet gauw iets te gek. In Amsterdam b.v. adviseerde het Arbeidsbureau een paar bouwvakarbeiders maar te staken, in- stede van toestemming te verlenen bij een andere werkgever aan het werk te gaan. Dit mag niet omdat een werkne mer niet zonder meer ontslag mag ne men en werkgevers dit niet zonder gel dige redenen mogen geven. Een maat regel waar veel voor te zeggen valt en welke, veel willekeur uitsluit, maar wanneer daaruit voortvloeit, dat een arbeidsbureau tot staking adviseert, is er toch iets dat niet klopt. De ambenaar van het Arbeidsbureau zal waarschijnlijk niet eens anders heb ben gekund, omdat de „voorschriften" geen uitwijkmogelijkheden bieden. Dwaas is het echter wel. Vooral wan- nee we nog lezen, dat de bouwvakkers, die niet op afloop van de staking wil den wachten en bij een andere werk gever aan het werk gingen, voor de rechter gesleept werden. Dat de rechter eveneens van een „gek kenhuis" sprak is begrijpelijk. H. OEKMAN. geeft U alle door U gewenste in lichtingen en behandelingen door gediplomeerd Schoonheidsspecialiste. Oude Utrechtseweg 12, Soest-Z., tel. 2103 Hij stak overwacht de Van Weedestraat over, werd gegrepen door een auto, kwam op de motorkap van de hevig remmende auto, viel op straat en mankeerde niets. HENGELKAMPIOENSCHAP VAN SOEST. Leden van de Algemene Hengelsport Bond wijzen wij op een advertentie in dit nummer, waarin een hengelwedstrijd wordt aangekondigd om het kampioen schap van Soest, te houden in het Hil- versums kanaal. Prachtige prijzen zijn beschikbaar. SHOT-TOURNOOI. Het tournooi van Shot dat op 8, 9 en 15 september in het St. Josephgebouw ge houden wordt, heeft de meeste inschrij vingen in de laagste klassen, maar de beste in de hoogste klassen. De beste tafeltennissers van Nederland hebben ingeschreven; het volledige team van Sparta (Amsterdam), dat dit jaar beslag legde op het kampioenschap van Nederland, met o.a. Bert Onnes, Paul Gimbel en Eric Goudsmit. Verder komen Frans .Schoofs (Nedlloyd), H. Habes (Smash), J. Scheffer (Quick), H. Grij- zenhout (Povac), Gompelman (Povac) en Heizenberg (U.B.T.V.). Uit het bui tenland komen Duc an ong (China) en Barlovic (Joegoslavië), terwijl er ook nog enige duitse topspelers verwacht worden. te houden in het Hilversums kanaal, op zondag 2 september a.s. INLEGGELD 50 CENT PER PERSOON. Wegens gebrek aan plaatselijk viswater alleen voor A.H.B.-leden. Inschrijven mogelijk tot morgenmiddag (zaterdag) 12 uur, bij de Hengelsportzaak van Soest „AVICULTURA", Soesterbergsestraat 59, waar tevens 'n schat van PRACHTIGE PRIJZEN valt te bezichtigen. De organisator CHR. UITERW1JK.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1