De verachtelijke fooi VEILIG VERKEER. B. P. Thie hengelkampioen van Soest. Jaarlijkse collecte ten bate van de Kankerbestrijding. „Shot" bestaat 5 jaar. IN DE HOEK. DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956. 34e JAARGANG no. 65. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per twart 1.95 - per post 2.19 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 VIER JAAR TROPENLEED VOOR 300 GULDEN. Er zijn veel vergeten groepen in Ne derland. Er wordt over gediscussieerd en geschreven, maar tot de meest ver gelen groep moeten worden gerekend zij, die in de laatste oorlog in de in- dische archipel in japanse gevangen schap geraakten en daar moesten boe ten voor hun nederlanderschap. Er is practisch geen terrein te noe men, waarop zij niet in de steek wer den gelaten. Zij werden in hun ge zondheid geschaad. Duizenden boetten hun standvastige houding met hun le ven, bijvoorbeeld bij werkzaamheden aan de spoorweg in Birma, destijds de hel van het verre oosten. Anderen wer den van kamp naar kamp gesleept. Hun persoonlijk bezit werd telkens kleiner, omdat de vijand roofde waar hij kon. De meeste nederlandse bur gers, die de japanse gevangenschap heb ben meegemaakt, sleepten tenslotte niet anders meer met zich dan hun geloof in de rekening, die na de oorlog aan de Japanners zou worden gepresenteerd. Het is bitter de conclusie te moeten trekken, maar ook dit geloof zou hun nog worden ontnomen. De rekening aan Japan ligt voor ons. Krachtens een tussen Japan en ons land onlangs gesloten overeenkomst zal er een srnartegeld worden uitbeta"ld aan nederlandse burgers, die tijdens de tweede wereldoorlog door de japan ners geïnterneerd zijn geweest. Om dit srnartegeld in handen te krijgen, moet men aan een aantal formaliteiten vol doen, die in een officiële publicatie van het ministerie van buitenlandse zaken zijn omschreven. Verachtelijk gebaar. Over het verstrekken vap gegevens, kan men de lans niet breken. Men móet nu eenmaal kunnen controleren aan wie men uitkeert. Wie echter hoge verwach tingen koestert omtrent de uitkering komt zeker bedrogen uit. Deze zal on geveer 300 gulden per persoon bedra gen. Driehonderd gulden voor onzegbaar leed in vier lange jaren. Zes gulden slechts voor het offer van eer en goede naam in elke eindeloze maand op het altaar der politieke hartstocht verbrand. 20 ct. per dag voor de smart van een ver loren leven en hetzelfde bedrag voor een levenslange lichamelijke of gees telijke invaliditeit. Het gaat er niet om te pleiten voor een volledige vergoeding in geld van het aangedane leed. Dat is niet te me ten en nog minder in geld uit te druk ken. Met een verachtelijk oosters gebaar gooien de vroegere rovers van de ar- cipel een fooi op tafel met de opmer king, dat men nu maar koest moet zijn. En de betrokkenen zijn koest, want er is niemand, die voor hen in de bres springt. Hun groep is te klein en er zijn allerlei onaangename ge dachten rond hen in omloop Te veeleisend Een gedeelte van die gedachten con centreert zich hierin, dat men de vroe gere vertegenwoordigers van Nederland De fout om bij het inrijden van een inrit te gaan voorsorteren dus rijden tegen de weg-as aan wordt zeer veel gemaakt. Er nag alleen maar bij een kruising of splitsing van wegen voorgesor teerd worden. Hier ziet U hoe men bij een in rit moet handelen. De automobi list moet rechts blijven rijden en mag daarna met een boog naar links gaan. Vanzelfsprekend moet hij er zich eerst van overtuigen, dat zijn manoeuvre geen gevaar of belemmering voor andere weg gebruikers oplevert. in het verre oosten te arrogant en veeleisend vindt. Zij zouden zich in veel opzichten boven hun landgenoten verheven achten en van mening zijn, dat hun belangen met voeten worden getreden. Zij zouden zich ten onrechte achtergesteld voelen bij de rest van ons volk. In het algemeen gezien is deze op vatting onjuist. Men moet zich ervan bewust zijn, dat de meeste slachtoffers van Japan voorheen tijdens hun tro penjaren een leidende functie bekleed hebben. Terug in Nederland moeten zij de rest van hun levensdagen meer dan eens slijten in een ondergeschikte po sitie. Zij zijn beroofd van hun vermo gen en hebben in Nederland niets aan die typische vakkennis, die hen in het oosten tot specialisten maakte. Voor hen, die minder snel de juiste accoorden in het maatschappelijk con cert kunnen vinden, dient men begrip en geduld te tonen. Wanneer men ja renlang tot de eerste burgers van een gemeenschap heeft gehoord, die wij allen in haar bestaan als deel van Nederland hebben gesteund, dan is de terugkeer naar lagere maatschappelijke regionen niet zo gemakkelijk. Verarmd en verpauperd. Daarnaast zijn velen der getroffenen uit het verre oosten financieel zeer welgesteld geweest. Van al hun bezit tingen is het meeste, bij de meesten alles, verloren gegaan. De schadever goedingen zijn gering geweest. En men bedenke, dat de verliezen van deze groep vele malen groter waren, dan die van de ergste stormramp. Omgekeerd dient men eerlijkheidshalve ook te erkennen, dat de teruggekeer den uit de japanse hel veelal onderschat ten de vernielende gloed die van de duitse bezetting op ons is afgestraald. Want hoe zijn de vele slachtoffers van de duitse bezetting hier schadeloos ge steld voor de enorme vernieling aan lijf en goed toegebracht Ook geestelijk En tussen dit alles speelt het indone- sisch probleem zijn sinistere rol. Velen die gewoon waren op Java, Sumatra en elders in dit vroegere rijksdeel te wo nen en te werken, voelen zich verdre ven van huis en haard. Al zijn zij terug in het moederland, deels voelen zij zich verbannen en vergeten door ons wettig gezag, dat het eilandenrijk naar hun mening had kunnen behou den. Voor de smart hun aangedaan door de japanse beulen worden zij thans na tien jaar afgekocht met 300 ontwaarde guldens. De smart wordt in herinne ring geroepen, de wond der geknakte trots weer opengereten. Nederland heeft in het internationale politieke spel van de wereld na de laatste wereldoorlog niet gelukkig ge loot. Temidden van alle klappen die Engeland worden toegedeeld of alle beroeringen in franse gebiedsdelen blij ven wij de natie met de grootste ver liespost; de schone onvergetelijke In- sulinde. En als herinnering wordt ons gelaten een grsep landgenoten, die goed en bloed verpand had aan het rood, wit en blauw dat wapperde in de tropenzon. In menig opzicht, vooral ook geestelijk, zijn zij meer vergeten dan wie ook. Driehonderd gulden srnartegeld zijn daar het bewijs van. Zondagmorgen om half vijf liepen in tientallen gezinnen van Soester henge laars de wekkers af en drie kwartier later waren 63 man klaar om per auto of bus naar het Hilversumse kanaal te gaan waar om het Soester kampioen schap gehengeld werd. De organisator van deze wedstrijd, de heer Chr. Uiter- wijk, had zich wekenlang het vuur uit de sloffen gelopen om dit evenement te organiseren en bekers en prijzen bij tientallen losgepraat. De belangstelling van de hengelaars was goed, doch nu weigerden de vissen mee te werken. De kleintjes waren al vroeg wakker en toonden zich bijtgraag, maar wat boven de 16 cm. was hield zich heel rustig en slechts 28 vissen liepen in de fuik. Er werd een paling gevangen, maar die telde niet mee want het ging om witvis en een gelukkig man had een knoert van een halve meter aan zijn hengel, maar toen liet fortuna hem in de steek en de vis verdween, zodat een vis van 28 centimeter het grootste exemplaar was. Maar dat gaf allemaal niets want er was stemming en juist de slechte vangst was aanleiding tot ge zellige plagerijen over mensen met Deze week wordt wederom de jaarlijk se collecte gehouden langs de huizen der ingezetenen ten bate van de kan kerbestrijding. Wij allen weten uit on ze naaste omgeving maar al te goed, hoe groot de ellende is welke de ziekte, die men „kanker" noemt, onder ons volk aanricht. Voor een goed deel nog machteloos staat men tegenover deze zozeer ge vreesde ziekte. Alleen door het bijeen brengen van grote sommen gelds kun nen wij onze bijdrage leveren om de medische wetenschap in staat te stel len de middelen te verschaffen en de noodzakelijke onderzoekingen te doen verrichten welke er toe moeten leiden om de oorzaken dezer ziekte met succes te kunnen bestrijden. Het Soester comité van het Koningin Wilhelminafonds doet daarom een drin gend beroep op alle ingezetenen om de collecte extra te gedenken. Stelt U niet tevreden met de bijdrage van een dub beltje. Het nut van deze bijdragen overtreft dat van alle andere inzamelingen. Het gaat hierbij om de gezondheid van U zelve en de Uwen. HET COMITÉ VAN HET KONINGIN WILHELMINA- FONDS IN SOEST. enorme hengels die beter in bed hadden kunnen blijven en zo meer. Het was een gemengd gezelschap daar langs het kanaal. Jongens van 14, van wie A. van Asch zich de matador toonde door de eerste vis te vangen. Maar ook hengelaars van 65, die waarschijnlijk al 50 jaar naar de dobber turen, maar toch ook geen kans zagen de vis tot een meer welwillende houding te bren gen. De heren C. Uifirwijk, G. J. Blom, K. Veenkamp en Sonja Uiterwijk hiel den de admistratie van het hele geval bij en hun hoofd hoefde niet om te lopen want de mannen stonden niet te dringen om melding te maken van enorme vangsten. Omstreeks 9 uur werd opgebroken en ging men terug naar Zonneheuvel voor een kop koffie en eventueel een prijs. De heer Uiterwijk toonde zich zeer ver heugd over de grote opkomst en de belangstelling die voor deze wedstrijd getoond was. Het gemeentebestuur werd dank gebracht voor het beschikbaar stel len van de wisselbeker, die kampioen Thie gewonnen had, de sportfederatie voor de beker, de heer O. Zimmermann voor het beschikbaar stellen van de bus, de heer J. Metzukat voor het schen ken van de kostbare werphengel en alle andere gulle gevers voor de vele mooie prijzen. De heren Veenkamp, Blom en Lüschen en Sonja ontvingen dank voor hun ad ministratieve werkzaamheden en het uitzetten en de heer Willemars voor het verzorgen van het stencilwerk. Het vol gend jaar zal er beslist weer een wed strijd gehouden worden, maar het zou gewenst zijn in Soest een eigen hengel sportvereniging te hebben, los van Baarn, en de heer Uiterwijk verzocht allen zich hiervoor op te geven. De heer Veenkamp dankte de organi sator van deze wedstrijd namens alle deelnemers. De winnaar, de heer B. P. Thie, ontving de wisselbeker en een beker, beschik baar gesteld door firma H. Grift voor het grootste aantal vissen (5). Verder de werphengel als eerste prijs. In to taal was door de kampioen 88 c.m. ge vangen. Nummer 2, K. Wijnhoff, ving 53 c.m., nummer 3, B. Groen, 51 c.m. Nummer 4, de heer J. Lankrijer ontving de beker van de Soester sportfederatie omdat hij de grootste vis gevangen had. In totaal ving hij 46 c.m. 5. H. van Klooster, 43 c.m. 6. P. Vink, 39 c.m. 7. R. Blok zijl, 38 c.m. Tevens ontving hij een standaard, beschikbaar gesteld door sporthandel Kareisen, die de jury had aangewezen voor de deelnemer die 31 c.m. ving of hierbij het dichtst in de buurt was. 8. G. Sakkers, 23 c.m. 9. A. van Asch, 23 c.m. 10. G. Wassenaar, 18 c.m. 11. H. Gijtenbeek, 16 c.m. 12. J. Wijnhof, 16 c.m. 13. C. Kuiper, 16 c.m. 14. A. Brugman, 15 c.m. 15. A. Fugers, 15 c.m. 16. J. v. d. Bree, 15 c.m. De jury was blij, dat de laatste prijs winnaar de kaas nam die op de tafel lag, want die kon moeilijk bewaard blijven zoals de andere prijzen die over waren. Alle deelnemers vonden dat Sonja ook wat kiezen moest al had ze dan niet meegedaan. De nylons waren toen jammer genoeg al weg. Op 1 september 1951 richtten de tafel- tennisliefhebbers Th. Greeve, B. van Haarlem, H Greeve, C. van Haarlem en H. van Haarlem de tafeltennisclub „Shot" op en toen er een zesde man bijkwam en er een tafel was kon er di rect geoefend worden voor de compe titie, die in oktober begon. Met twee teams - alle leden - kwam Shot uit in de reserve 4e klas. Het ene team ging halverwege de competitie naar de vierde klas. Ieder jaar kwamen er een paar teams bij en het eerste van „Shot" ging naar de derde en naar de tweede klas en is dit jaar wederom kampioen geworden. In het afgelopen seizoen speelden 15 teams in de competitie en daarmee is „Shot" een van de grootste tafeltennisverenigingen van ons land, zo niet de grootste. De jonge vereniging was heel niet bang en in 1952 werd de zaal van Eemland afgehuurd voor een demonstratiepartij tussen Cor du Buy en Wil van Zoelen, met daarnaast de open kampioenschap pen van Soest, die volgende week voor de vijfde maal gehouden zullen worden. In 1953 kwamen Van Zoelen en Du Buy opnieuw en in 1954 Van Zoelen met Hijzenberg. Voor het tournooi kwamen steeds meer inschrijvingen ondanks de zaalhandicap die het niet mogelijk maakte dubbelspelen op het programma te zetten. Het vorig jaar kwamen Bert Onnes en Paul Gimbel, de jonge garde en ook dit jaar zullen deze twee prominenten van de partij zijn. Zaterdagmiddag om twee uur vangen de wedstrijden van het lustrumtournooi in „St. Joseph" aan. De jeugd speelt echter in het club gebouw aan de Korte Brinkweg dat spoedig niet meer gebruikt zal worden omdat Ludgardis - hoewel evenmin ideaal - beter is. De week daarop, zaterdag 15 september zal het de derde en laatste, dag -zijn met de grote finales, de demonstraties en de prijsuitreiking. In de eerste klas se zal dan J. Sertons, .van „Vitus", zijn wisselbeker behouden of verspelen. Wint hij, dan is de beker definitief in Zijn bezit. In de tweede en de derde klasse zal v. d. Boogaart, van „Vrienden kring", zijn titel moeten verdedigen. Zondagavond zal hier de beslissing val len en als het schema aangehouden kan worden dan valt ook zondag de be slissing in de eerste klas reeds. De za terdag daarop komen dan de dames, de overgangsklasse en de hoofdklasse aan de beurt. Een vereniging die een dergelijk tour nooi kan organiseren moet zelf ook over prominente spelers beschikken ter- wille van de goede naam en het vijf tigtal medailles en een tiental bekers en lauwerkransen, dat gewonnen werd, bewijzen dat dit zo is. Verschillende spe lers werden uitgekozen voor distrikts- wedstrijden en de voorzitter van „Shot", de heer B. van Haarlem, was official bij de laatste wereldkampioenschappen. Sinds twee jaar heeft „Shot" ook een damesafdeling en zij zullen het ko mende tournooi eveneens achter de groene tafel verschijnen. Precies op de dag van het vijfjarig be staan vergaderde „Shot" in Ludgardis en de voorzitter, de heer B. van Haar lem, toonde zich in zijn openingswoord niet bijzonder tevreden over de vrij matige belangstelling. Hij gaf een over zicht van de afgelopen 5 jaar en spe ciaal van het afgelopen seizoen. Er bleek uit, dat er verschillende bestuurs leden en leden hard voor de vereni ging werken, maar het zijn er te wei nig en daarom moeten ze te veel doen. De voorzitter dankte zijn medebestuurs leden, de secretaris B. L. Hoyng en de penningmeester C. van Haarlem voor hun steun aan de vereniging. Na het lezen van de notulen gaf de secretaris in zijn jaarverslag een over zicht van het vorige verenigingsjaar. „Shot" telt thans 75 leden en het is gewenst meer donateurs te werven om de financiële positie te verbeteren, want met het groeien van de vereniging wordt het probleem van de financiën niet kleiner. Alle leden moeten nu me disch gekeurd worden en voortaan is men verplicht in clubkleding te spelen. Het eerste, zesde en negende team is kampioen geworden en de overgang naar de afdeling Gooi bleek een suc ces geweest te zijn, vooral voor de juniores. De penningmeester kon meedelen, dat er een klein batig saldo was, maar met de begroting voor het komende jaar wil het niet zo best, zodat een contributie verhoging aangenomen werd. De heren Spijker en Hilhorst, die de kascommissie vormden verklaarden zich akkoord met Toen ik vrijdag j.1. het stukje las over de Soester Chronische Patiënten, met het verzoek om een bijdrage, daar voor de boottocht in de volgende maand 580.nodig is, terwijl er maar 27,50 in kas is, nam ik mij voor direct mijn steentje bij te dragen. Maar nu is het maandagavond en ver der dan dit goede voornemen ben ik tot op dit ogenblik nog niet gekomen. Eerst kon ik m'n pen niet vinden en toen die terecht was riep m'n dochter, dat ik haar nog geen welterusten had gezegd. Daarna ontschoot het me, za terdag dacht ik er niet aan, zondag dito dito en wanneer ik vandaag dit hoekje niet had moeten schrijven, zou het zijn gegaan zoals met meer goede voornemens van me. Ik weet zeker, dat het meer Soesters zo zal zijn vergaan, zij het ook door andere oorzaken. Op het moment, dat wij de oproep lezen, nemen we ons voor er direct werk van te maken, maar de een moet eerst even naar de uitzending van de Wereldkampioenschappen luis teren, bij een ander komt juist even een kennis op bezoek en bij weer een ander was er weer 'n andere reden, dat het goede voornemen niet werd uit gevoerd. En de volgende dag denken we er niet meer aan. Ik hoop m'n nalatigheid alsnog te her stellen, ofschoon, mezelf kennende, ik daar nog niet zo zeker van ben. En U allemaal, die het wel wilden maar niet deden, doet U ook nog even Uw best. Het gironummer is 466784, t.n.v. het Rode Kruis te Soest. Het is bovendien misschien alleen voor deze keer, want op het ogenblik staat bij veel Soester winkeliers een busje op de toonbank met „Zijn Uw ogen nog gezond Gun de blinden dan een hond". Een prachtig doel en ik weet geen beter te noemen. Maar wanneer die busjes aanstonds worden ingenomen, zou het dan niet mogelijk zijn de plaats van deze busjes gedurende een paar maanden te laten innemen door bussen voor de Soester Chronische Patiënten Politionele toestemming voor plaatsing zal wel te krijgen zijn en ongetwijfeld zullen de Soester Winkeliers wel willen meewerken. Ik geloof zelfs, dat de Soes ter zakenlieden hun cliënten zo af en toe wel eens op het goede doel attent willen maken. H. OEKMAN. het financieel beheer van de penning meester en als nieuwe leden van de kascommissie werden de heren T. de Jong en J. Stalenhoef benoemd. De af tredende secretaris en penningmeester werden herkozen en de heer J. v. Asch zal als commissaris van bestuur toe- toegevoegd worden, terwijl mej. L. Ra demaker de dames vertegenwoordigt. In de jeugdcommissie werden de heren J. Verhoeven, T. de Jong, T. Schrijven- sen, J. Stalenhoef gekozen en uit het bestuur B. van Haarlem. Van de sport- commissie maken T. Rademaker, H. van Haarlem, J. v. Asch en B. Hoyng deel uit. Aan A. van Haarlem, J. Hooft en B. L. Hoyng werd door de voorzitter een kleine beker uitgereikt als belo ning voor hun uitstekende prestaties in de eerste drie teams. De wedstrijden om het clubkampioenschap, die zondag gehouden zouden worden, konden geen doorgang vinden wegens gebrek aan speelruimte. R.K. E.H.B.O Belanghebbende lezers herinneren wij aan het begin van de nieuwe cursus, Eerst Hulp Bij Ongelukken, welke aan vangt op dinsdag 11 september a.s., in het St. Josephgebouw en gegeven wordt door de afdeling Soest van de R.K. E.H.B.O. Men kan zich nu reeds opgeven bij Mej. M. de Reus, Burg. Grothestraat 49, Soest, als ook op de aanvangsavond. GEVONDEN VOORWERPEN. Paraplu-hoes, zakmes met rood heft, herdershond, kinderfietsje, bruine glacé herenhandschoen, boodschappentas met inhoud, groene tas, zwarte dameshand schoen, tas met kruik en gereedschap, dames vest, kinderportemonnaie, jon- gensportemonnaie, orderboekje, blauw mutsje, schilderskwasten, portemonnaie met inhoud, vulpen, regenjas, plastic portefeuille, huissleutel, leren jekker, autoped, regencape, gele kanarie, bruin tasje, bril in etui, sleutelring met 2 sleutels, overhemd-boorden, snelbinder, rode autoped. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdagmiddag en zaterdagmiddag, van 24 uur.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1