brilmonturen K.P.S. schenkt f 1281,85 aan „Oranjehof" VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. De grootste keuze VAN ESSEN Speciaal optiek IN DE HOEK. SCHUDJASCONCOURS GROTE DEMONSTRATIE MET POLITIEHONDEN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956. 34e JAARGANG no. 67. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.19 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WE EDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 „Oranjehof" aan de Prins Bernhardlaan is het rekreatieoord voor de leden van de Koninklijke Bond van Oud-onder- officieren, die in 1913 de ver eniging tot oprichting en exploitatie van een rust- en vakantieoord R.E.V.O. op richtten en in 1919 de exploitatie van „Oranjehof" op zich namen. Het be stuur van K.P.S. had vernomen, dat het R.E.V.O. niet zo erg naar den vleze gaat en besloot uit de opbrengst van de laatste sportdag een bedrag te schen ken. Afgevaardigden uit het gehele land wa ren zaterdag in Oranjehof, om, onder voorzitterschap van de heer L. C. H. Hartman uit Havelte, te vergaderen over het R.E.V.O., het zorgenkind van de bond van Oud-onderofficieren. Tijdens deze vergadering werd aan de heer Verver van de afdeling Utrecht het kruis van verdienste van de Bel gische Bond van Oud-onderofficieren uitgereikt. Voortaan zal het bestuur van R.E.V.O. door bestuursleden van de bond gevormd worden en het ligt in de bedoeling de ongeveer 1500 leden van de bond op te wekken tot groter belangstelling voor het R.E.V.O.-werk. Tegen 5 uur kwam de voorzitter van K.P.S., de heer G. M. Duiser, naar Oranjehof en ook de secretaris, de heer J. Kuiten, en oud-penningmeester, de heer J. Jurriens, wachtten met de leden van de bond op de eerste stalmeester van H.M. de Koningin, W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, ere voorzitter van de Bond van Oud-onder officieren en Jhr. C. Dedel, ere-voor- zitter van K.P.S. De heer Bisschoff sprak er zijn spijt over uit, dat hij later gearriveerd was dan in de bedoeling gelegen had, zodat vele leden, die ver weg woonden, reeds naar huis waren gegaan. Als ere-voor- zitter van de bond was hij er steeds van overtuigd geweest, dat Revo gehol pen moet worden en dat er een op lossing gevonden moet worden, waardoor Oranjehof rendabel wordt. Als allen de schouders er onder zetten, dan moet dit ook mogelijk zijn, al is het beeld op het ogenblik dan wat somber. De erevoorzitter van de bond verheugde er zich dan ook over, dat de leden het plan schijnen te hebben werk te maken van de bloei van Revo en daar mee van Oranjehof. Het eerste devies van de bond van Oud-onderofficieren spreekt van de ver bondenheid met ons vorstenhuis, zodat het een bijzonder genoegen voor de le den is, dat K.P.S. bereid was een stap te ondernemen, die voor Revo en Oranjehof van grote betekenis is. Jhr. C. Dedel, erevoorzitter van K.P.S., wees op het werk van deze vereniging, dat, naast het verstevigen van de vrien denband door het beoefenen van de voet balsport, gericht is op het steunen van verenigingen en instellingen, die een goed of liefdadig doel nastreven. Het geld dat door feestavonden en sportmid dagen bijeengebracht is, werd reeds ge schonken aan het fonds van de kan kerbestrijding, het oud-verpleegsters- fonds, het revalidatiecentrum en enige andere instellingen, maar nu was het °°g gevallen op R.E.V.O., de vereniging, die een nationaal terrein bestrijkt en haar rekreatie-oord vlak bij het paleis heeft. Dit is voor het bestuur reden geweest dit werk door een gift te steu nen en met de schenking van een cheque van 1281,85 de leden van de bond een stimulans te geven om Revo en Oranjehof tot nieuwe bloei te brengen. Toen jhr. Dedel de cheque aan voor zitter Hartman overhandigd had, dankte deze en verklapte dat het bestuur al wist, dat er een verrassing te wachten stond, maar deze verrassing was gro ter dan men had durven hopen. De heer Bisschoff van Heemskerck is pas kort erevoorzitter, maar nu reeds kon gezegd worden, dat hij de meest aktieve ere-voorzitter is, die de bond ooit gehad heeft. Zijn belangstelling voor Revo en Oranjehof zijn ongetwij feld aanleiding geweest tot deze be langrijke gift van de voetbalvereniging van het Paleis Soestdijk. Dit mooie voorbeeld van de erevoorzit ter van de bond zou de leden de morele plicht opleggen hard te werken voor Revo en Oranjehof. De heer Hartman sprak zijn grote be wondering voor het wek van K.P.S. uit. Reeds 16.000 gulden werd in totaal geschonken en met een handdruk dank te de voorzitter van de Bond van Oud onderofficieren de erevoorzitter van K.P.S. en de ere-voorzitter van de bond voor de laatste schenking, met het ver zoek de dank over te willen brengen aan het gehele bestuur van K.P.S. en aan de leden. Vorig saldo 27.71 Daarna ontvangen Saldo viswedstrijd (organisator de heer Chr. Uiterwijk) 2.50 Van een giro-rekeninghouder 0.82 Mevr. A. M. B.-v. E 10.00 M. de J1.00 „Wie doet er mee" 1.00 Mevr. L2.50 J. W. B10.00 M. A. v. A10.00 A. M. R. v. E5.00 Mej. M. M. v. S2.50 ook in de eenvoudige Ziekenfondsleverancier BIRKSTRAAT 2 TELEF. 2874 Totaal ƒ73.03 Bijna de kosten voor één patiënt. De heer H. Oekman hartelijk dank voor zijn „In de hoek". U ziet, het is niet vergeefs geweest. Waar blijven de giro-rekeninghouders met hun „centensaldo" Er werd nog de heugelijke mededeling ontvangen, dat een heer uit Baarn één patiënt „adopteert". Wie volgt dit goede voorbeeld van een inwoner van Baarn. Het mag ook door een Vereniging plaats hebben. Volg de goede raad van H. Oekman en grijp direct de pen en Uw girobiljet. Niet uitstellen, doe het nu Giro-rekening 466784 ten name van de penningmeester van het Nederlandse Roode Kruis, afd. Soest-Soesterberg. Het secretariaat van het Roode Kruis ontving verder het navolgende schrij ven Hierbij sluit ik een züverbon a 1 gul den in voor de boottocht voor de chro nische patiënten. Ik weet wat het is een dagje heerlijk uit te zijn met de elk jaar zo schitterend georganiseerde autotocht voor ouden van dagen, die ik deze zomer voor de 3e maal heb mo gen meemaken. Ik ben nog gezond en kan per fiets ko men waar ik wil, doch arme bedpa- tienten met u allen heb ik te doen en ik begrijp wat zo'n boottocht voor U betekent. Veel kan ik niet missen, doch als elk die zich voor hen interesseert, een kleiner of groter bedrag bijdraagt, dan zouden zeker nog meer patiënten de boottocht kunnen meemaken. Deze brief mag U gerust in de Soester Courant plaatsen. Daarom onderteken ik alleen met „De gezonden voor de chronische patiënten". Wie doet er mee TERUG NA MONSTERTOCHT. In het holst van de nacht zijn de fiets- fenomenen C. Vervat en G. v. d. Weerd terug gekomen in Soest na het vol brengen van de race voor toerfietsen Parijs-Brest en terug, een afstand van 1250 k.m., die in vier etmalen afgelegd meest worden. Er namen 6 hollanders deel en 2 waren Soestenaren, die niet hoorden bij de ongeveer 200 uitvallers van de 300 deelnemers. En dat niet omdat het zo'n gemakkelijke rit zou zijn, want het was een moordende race, vooral voor Vervat, die betrek kelijk in het begin van de rit viel en met een kapotte fiets maar moest zien hoe hij verder kwam. Een behulpzame dorpssmid verleende hieraan zijn medewerking, maar de lamp brandde niet meer en dat was niet te verhelpen, zodat 4 uur gewacht moest worden tot het licht was. Toen weer verder, soms stapvoets te gen steile hellingen, om even later met een vaart van 70 k.m. naar bene den te vallen. Heel langzaam werd de achterstand ingelopen en dat was wel nodig ook, want onderweg staan er op de roete geen agenten om de weg te wijzen, dus het was wel gewenst in de buurt van de Fransen te blijven, die de weg kenden. Vier dagen en vier nachten op de fiets met de 10 versnellingen, want van sla pen kwam alleen de eerste nacht wat en dat gebeurde inderhaast in een hooi berg. Maar het is gelukt en de trai ning is dus niet tevergeefs geweest. Hoofdagent G. v. d. Weerd heeft hier voor vele kilometers ons land door getrapt en rijwielhandelaar C. Vervat is vele tientallen malen de Laan 1914 bij Amersfoort op en af geweest om vast wat te wennen aan heuvelachtig terrein. Parijs-Brest v.v. is gehaald en mis schien komt Parijs-Madrid ook aan de beurt. Maar eerst even uitrusten, want ïuim 1200 k.m. in vier dagen gaan je niet in de koude kleren zitten. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Bij hotel „De Soester Duinen" werd een stoel gestolen. Dat is niet zo moeilijk want deze meubels staan dag en nacht buiten. De eigenaar hoopt nu maar, dat de dief geen heel ameu blement nodig heeft of zich geroepen voelt te gaan grossieren. Op de Beukenlaan reed in de rich ting van de Talmalaan een vracht auto, bestuurd door C. A. S. uit Soest. De bestuurder gaf te kennen, dat hij linksaf wilde en stak z'n richtingaan wijzer uit. Achter hem reed een mo torrijder, voor hem een meisje op de fiets, die hij voorrang verleende. Het meisje zag de motorrijder ook, ging helemaal aan de kant tegen een heg, maar ze werd toch aan het been ge raakt door de motor, bestuurd door F. v. M. en moest naar De Lichtenberg gebracht worden. Op dezelfde plaats in de Middel wijkstraat gebeurden twee ongelukken. Bij het eerste werd een bromfietser het slachtoffer. Het was J. T. uit Amers foort, Hij kwam van de Torenstraat, reed op de Middelwijkstraat over de berm naar het fietspad, kwam tegen een paaltje terecht en sloeg over de kop. Dokter Donkz^ constateerde een zware hersenschudding, waarna het slachtoffer per E.H.B.O.-ziekenauto naar De Lichtenberg gebracht werd. Een auto kwam op dezelfde plek in de berm en sloeg om. De bestuurder, C. K. uit Hilversum, had moeten uitwijken voor een echtpaar op leeftijd, dat op een bromfietstandem de weg over wilde steken. In de auto zaten de bestuurder, zijn vrouw en een kind van 15 maanden. Niemand liep letsel op en de auto kon verder rijden toen hij overeind gezet werd. NATUURBESCHERMINGSWACHT. Het is de Natuurbeschermingswacht „Eemland" gelukt het landelijke Na- tuurwachterscongres van 1957 naar Soest te krijgen. Dit is voor de afdeling Soest een grote eer en voor onze gemeente van belang daar ongeveer 250 deelne mers uit het gehele land gedurende twee dagen aan dit congres zullen deelnemen. Reeds nu is de afdeling Eemland bezig logies voor de nacht van 25 op 26 mei bij natuurwachters, leden en donateurs te bespreken en ieder die bereid is een deelneemster of deelnemer aan het congres voor een nacht gastvrijheid te verlenen, wordt verzocht zich op te geven bij de voorzitter of de secre taris. OPBRENGST COLLECTE. KANKERBESTRIJDING. De in de vorige week gehouden col lecte ten bate van de Kankerbestrij ding heeft de mooie som van ƒ2112.70 opgebracht. Vorig jaar was het resultaat ongeveer 1200.—. LAATSTE ZOMERCONCERT IN DE OUDE KERK. Morgenavond (woensdag) zal het laat ste concert in de reeks zomerconcer- ten in de Oude Kerk worden gegeven, hetgeen een hoogtepunt belooft te wor den. De bekende radio-organist Meindert Boekei bespeelt het orgel, terwijl het ook door hem gedirigeerde blaasorkest, de Brass Band uit Amstedam, zal me dewerken. Dit ensemble, door de heer Boekei uit de beste leden van diverse fanfareorkesten samengesteld, legt zich speciaal toe op het spelen van gees telijke muziek, dus koralen, motetten etc. Aanvang 8.15 uur. NEDERLANDSE RODE KRUIS. Donderdagavond heeft de cursus voor gediplomeerden met een geldig E.H.B.O.- diploma en meer gevorderden in het Rode Kruiswerk een aanvang genomen in het leslokaal van sanatorium Zon negloren. Deze eerste avond had een bijzonder karakter door de aanwezigheid van de voorzitter, mr. S. P. baron Ben- tinck, en de heer Oranje van de af deling Soest van het Rode Kruis. De reden van hun aanwezigheid was het uitreiken van de diploma's aan de geslaagden voor het examen van het eenheidsdiploma, mevr. M. H. B. Muur- ling-Voorthuis, mej. A. W. Slijper, mej. G. Smit, mej. C. Poot en de heren H. R. v. 't Land, J. D. Luttik, P. J. Oudenalder. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur aan mevr. N. Touwen-v. Stek voor bijzondere verdiensten gedu rende lange tijd aan het Rode Kruis bewezen, de medaille van verdienste in brons had verleend bij besluit van 24 augustus 1956. De voorzitter bracht de vele verdiensten en de werkzaamheden van mevr. Touwen in het belang van het Rode Kruis verbonden, waarvan 6 haar werk als voorbeeld voor anderen. Gedurende 20 jaar is zij vrijwillig aan het Rode Kruis vebonden, waarvan 6 jaar in Soest en steeds kon het bestuur op haar rekenen. De voorzitter dankte haar en merkte op, dat deze onderscheiding bij hoge uitzondering verleend wordt, zodat zij zeer zeker verdiend is. Namens het hoofdbestuur spelde hij haar het ere teken op de borst. Ook de commandant van de colonne, dokter J. C. Rip, dankte mevr. Touwen en wenste haar geluk met de onder scheiding. Voor haar medewerking in het colonnewerk werd haar een taart aangeboden met het Rode Kruis- embleem. FINSE ONDERSCHEIDING. Aan mevr. dr. R. K. Broersma-Luo- majoki te Soestdijk is het Kruis van Verdienste van de ridderorde van de Finse Leeuw toegekend. Mevr. Broersma-Luomajoki kreeg deze onderscheiding op grond van haar cul turele werkzaamheid, o.m. voor de boe ken, die zij over Finland schreef („Fin land, voorpost van het Noorden" en Domeinen der Finse Literatuur") en voor haar vele vertalingen van bel- letristische werken uit het Fins in het Nederlands. SHOT LUSTRUMTOERNOOI. Er was veel belangstelling voor het lustrum-toernooi van Shot, dat zater dagmiddag in het gebouw St. Joseph door de voorzitter van de vereniging, de heer B. van Haarlem, geopend werd met een woord van welkom aan de deelnemers in de aspirantenafdeling, de vierde klas en de reserve vierde klas, die zaterdag aan de beurt waren. De heer Van Haarlem sprak de wens uit, dat de sfeer tijdens dit lustrumtoernooi even prettig zou zijn als tijdens de wedstrijden in de afgelopen 4 jaren. Hij wenste allen veel succes toe. Er werd op vijf tafels gespeeld en op het toneel, waar anders de Soester to neelverenigingen hun machtige drama's plegen te voeren, zat het publiek, dat talrijk was. Bij de aspiranten waren 18 deelnemers, bij de reserve 4e klasse 24 en bij de 4e klasse 27. Het spelpeil was uitstekend en de Soester deelnemers spraken hun woordje mee. Bij de as piranten kwamen de Shot-spelers P. v. Elteren en W. van Doorn met J. Ver palen van „Onder Ons" en H. Rauch van „Onder Ons" in de halve finales. In de finale versloeg Van Doorn Ver palen met 21-15 21-13. In de reserve 4e klasse kwamen P. van Elteren (Shot), B. Hansen (Wilskracht), P. Kruis (Boemerang) en H. Overgoor (Shot). P. van Elteren en H. Over goor bereikten de finale, die door H. Overgoor gewonnen werd met 14-21, 21-19, 21-12. In de vierde klas kwam geen Shot speler in de halve finale. B. Croes won van J. Groen met 21-15, 21-4. Na de eerste dag stond Shot aan de kop met 71 punten. 2. Onder Ons met 35. 3. Victoria 31. 4. Wilkracht 20. 5. Boemerang 16. 6. Vitus 15. Zondag werden de wedstrijden voort gezet. Zij werden bijgewoond door de heren Roozendaal en Brouër, leden van de N.T.T.B. In de eerste, tweede, zo- Een paar jaar geleden vroeg ik op deze plaats, naar aanleiding van in aanleg zijnde straten in onze gemeente, of het niet mogelijk was de breedte van straten zodanig te maken, dat zij het steeds drukker wordende verkeer konden verwerken. Dat ging toen niet meer. Het plan was meen ik van voor de oorlog en het werd uitgevoerd zoals het op papier stond. Het ongeluk is, dat, wanneer de plano loog eenmaal een smalle weg heeft getekend, het geen eenvoudige opgave is daar een bredere voor in de plaats te krijgen. Daar uitbreidingsplannen echter pas tot uitvoering komen jaren nadat ze zijn geprojecteerd, hangt het wel heel erg van de vooruitziende blik en het ge voel voor de verkeersontwikkeling van de ontwerper af, of de wegen breed genoeg worden. We hoeven niet ver te gaan om te zien, dat dit met de vrij nieuwe plan nen in onze gemeente niet het geval is geweest. Weliswaar kan in veel gevallen, ook in de nieuwere wegen, nog wat wor den bereikt door grond van de voor tuinen af te nemen (kopen), maar dat geeft vaak haken en ogen, omdat de mensen nu eenmaal niet graag bestaan de toestanden gewijzigd zien, wanneer zij er privé niet op vooruitgaan Aanstonds komt, naar we hopen, het plan Lazarusberg etc. tot verwezelij- king. Het is te hopen, dat het wegennet in deze nieuwe buurt ruim van opzet is, zodat we ook daar niet vervallen in het kruipdoor-sluipdoor van de meeste wegen in onze gemeente. Wat ik er echter van heb gehoord, wordt het daar net als overal elders in on ze gemeente en dat zou jammer zijn. Dat het niet gemakkelijk is aan de be staande wegen iets afdoends te verbete ren, weten we, maar ik hoop, dat de gemeente er voor kan zorgen, dat de nieuw aan te leggen straten direct goed op breedte zijn. Ik weet het wel, dat brede wegen duur der zijn dan smalle, maar later ver breden kost in ieder geval meer. H. OEKMAN. op zaterdag 15 september, te 7.45 uur, in Restaurant „Bosboom", Burg. Gro- thestraat 55, telefoon 3396. Inschrijving tot zaterdagmiddag 12 uur. Inleggeld 1. wel als in de derde klasse waren de wedstrijden spannend en verschillende deelnemers kwamen in diverse klassen uit daar men ook mocht inschrijven voor een klasse, die hoger is dan waar in men in de competitie speelt. In de derde klasse waren M. Tukker van „Smash" en T. Diemei van „Vrien denkring" de finalisten. Diemei werd kampioen met 21-16, 21-19. De Shot speler B. Hoyng had de halve finale bereikt. In de tweede klasse won H. Blom van Quick met 21-10, 21-16 van D. van Vliet (U.B.T.V.) In de eerste klasse won H. Blom van Quick van M. Tukker van Smash met 22-20, 21-14. Na de tweede dag leidde Shot met 104 punten. 2. Victoria met 46. 3. Quick met 44. 4. Smash met 42. 5. O.S.O. met 36: 6. Wilskracht met 33. 7. Vrienden kring 33. 8. Vitus 32. Zaterdag spelen de dames en de heren van de overgangs- en de hoofdklasse. Om 8 uur worden de finales gespeeld en vinden demonstraties plaats. Zondag zal dan de wedstrijd Amsterdam-Bonn gespeeld worden, waarbij de kampioens teams van Nederland en West-Duitsland het tegen elkaar zullen opnemen. Voor Amsterdam komen Bert Onnes, Paul Gimbel en E. Goudsmit uit. u OP ZATERDAG 15 SEPTEMBER A.S., OP HET S.E.C.-TERREIN TE SOEST - AANVANG 3 UUR. Negen honden laten mooi speur- en verdedigings- werk zien. Het zeer uitgebreide programma is een gang naar de Bosstraat zeker waard. - Het is de eerste keer dat een dergelijke demon stratie te Soest wordt gehouden. - Een geluidsinstallatie zorgt voor toelichting der uit te voeren nummers. - Toegangsprijs 25 ct. Pclitiehondendresseerver. „De Bewaker" - Soest

Soester Courant | 1956 | | pagina 1