TWEEDE BLAD Officiële Mededelingen. BRANDWEER TELEF. 333 3 VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956. KOSTWINNERSVERGOEDING. De burgemeester van Soest brengt het volgende ter kennis van belangheb benden. Indien tengevolge van het verblijf in werkelijke dienst van dienstplichtigen voldoende middelen tot levensonder houd ontbreken of zouden komen te ontbreken aan personen als in het tweede lid van artikel 16 der dienst plichtwet bedoeld, wordt een vergoe ding uit 's rijks kas toegekend. Aan rechthebbenden worden in het tweede lid van artikel 16 der wet de volgende personen genoemd a. de echtgenote van de ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in rechte, linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in tweede graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de in geschrevene ingevolge rechterlijk von nis moet voorzien. De aanvraag ter verkrijging van kost winnersvergoeding kan zowel monde ling als schriftelijk geschieden. Zij behoort te worden ingediend bij de burgemeester der gemeente, waar de verzoeker woonplaats heeft. De aanvraag behoort te geschieden door of namens de persoon, te wiens aanzien de ingeschrevene als kostwin ner wordt beschouwd. De aanvraag cm vergoeding moet ge schieden zodra naar het oordeel van de verzoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. DE GEMEENTERAAD VAN VRIJDAG A.S. In 1955 is een huurcommissie in gesteld en voor de heer W. Kerkhoff, de vice-voorzitter, zal een opvolger nodig zijn, omdat hij lange tijd niet in Soest zal verblijven. B. en W. stel len voor de heer J. van Leeuwen, Paulus Potterlaan 22, te benoemen. De woning Birkstraat 46 zal onbe woonbaar verklaard worden, omdat het huis niet door verbetering in be woonbare staat te brengen is. Opnieuw moeten er enige ontrui- mingstermijnen verlengd worden daar niet te verwachten is, dat de bewoners van de onbewoonbaar verklaarde wo- nigen tijdig een ander onderkomen zullen krijgen. Een deel van de Buntweg zal aan het openbaar verkeer worden onttrok ken in verband met de te verwach ten woningbouw aan de Ossendamweg. De heer A. A. van Ieperen, hoofd van de openbare lagere school Kerke- buurt, zal in januari 1957 de pensioen gerechtigde leeftijd bereiken. B. en W. stellen de raad voor het eervol ont slag van de heer Van Ieperen, dat ei genlijk op 1 februari zou moeten wor den verleend, op te schorten tot 1 sep tember, daar het de voorkeur verdient dat het hoofd de gehele cursus kan afmaken. De v.g.l.o.-school op Braamhage krijgt er een lokaal bij omdat het aantal leerlingen zich steeds uitge breid heeft en ruimtegebrek het geven van het onderwijs bemoeilijkt. De 78 woningen van „Ons Belang" in Soesterberg krijgen eigen water meters en het bestuur der stichting heeft aan B. en W. van Soest een voor schot van 15.000.gevraagd om deze meters te kunnen laten plaatsen. Ook de politie in Soesterberg zal een B.M.W. met zijspan krijgen. B. en W. stellen voor hiervoor 'n krediet van 5100,te verlenen. B. en W. stellen de raad voor de heer P. H. Versteyne te benoemen als opvolger van de heer R. Hilhorst - die naar Australië emigreerde - in het bestuur van het Soester natuurbad. BILJARTNIEUWS. In het Holland-huis te Hilversum worden van 26 september tot en met 6 oktober de finales om het drieban denkampioenschap van 't Gooi ge speeld. De Soester speler Ries V. d. Linden van „Centraal" neemt hieraan deel en moet de strijd opnemen tegen de heren Schnitfink, De Swarte, Heus, Kleinveld, Aarsen, Noorman en Hen- nipman. In De Schouw wordt op 26 septem ber om het kampioenschap van het distrikt Eemland, vierde klasse libre, gespeeld. Hieraan nemen deel C. Blankestijn, Soesterkwartier; H. de Bree Sr., De Schouw; J. Holdorp, Ons Genoegen"; K. Groot, Oranjeboom; H. Tuenter, Centraal; D. Moorselaar, V.V.V.A. Jansen, Soesterkwartier; H. v. d. Burg, Leusderkwartier. Reserves zijn E. Brink van Zomerlust en D. Hof land van Leusderkwartier. GEVONDEN VOORWERPEN. Riem, kinderbril, armband, grijze he renfiets, wit kinderschoentje, zilveren schakelarmband, plastic veldfles, plas tic regenjas, boodschappentas, ballpoint, zilveren gulden, zwarte handschoen, muntbiljet van 2,50, groen etui met vulpen, ballpoint en potlood, lederen dameshandschoen, speelgoedhondje, zeemlederen, boodschappentas, zeiltje, hamer, halskettinkje, aansteker, klap perpistool, groene sjaal, beige hand schoen, popje. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 24 uur. S.P.S.V.-AVONDEN. De feestavonden, die S.P.S.V. jaarlijks voor leden en donateurs geeft, zullen ditmaal op 13 en 14 november a.s. gehouden worden. EXCURSIE N.V.E.V. Met schitterend weer vertrokken twee volle bussen vanuit Baarn en Soest naar het Westland. In Wateringen werd uitgestapt, waar het bezoek de drui- venkassen en het veilinggebouw gold. Bestuur en leden werden door de heer Helderman, voorzitter der veilingcom missie, hartelijk welkom geheten. Ver volgens werden allereerst de grote hal len met druiven en groenten bezich tigd. Daarna mocht een bezoek ge bracht worden aan de veiling, waar juist vele handelaren bezig waren voor hun zaken het nodige te kopen. Na af loop hiervan werd door het veilingbe- stuur een kop koffie aangeboden, waar na onder leiding van de heer Van Ga len een rondgang door de verschillende druivenkassen werd gemaakt. De heer Van Galen en zijn staf gaven een duidelijke uitleg van de wijze, waarop de wijnstokken behandeld moe ten worden om een zo groot mogelijke opbrengst van zo goed mogelijke kwa liteit in de herfst te verzekeren. Na deze bezichtiging kreeg iedere excur- siste een grote tros druiven aangebo den. Het bestuur van de N.V.E.V. dankte namens alle leden voor de buitengewoon hartelijke ontvangst. Van het Westland ging de tocht ver volgens naar Scheveningen, waar de leden konden genieten van een prach tige, zonnige zomerdag aan zee. Om circa 4 uur ging de tocht ver volgens naar Schiphol, waar het ver trek en de aankomst van verscheidene vliegtuigen werd bewonderd. Bij thuis komst was ieder het erover eens, dat dit wel een bijzonder mooie dag was geweest en een waardig sluitstuk van het verenigingsjaar 1956. Op 27 september hoopt het bestuur het nieuwe herfst- en winterseizoen te openen in hotel „Zeiler" met een voordrachtmiddag van Mevr. Aline Markus, de zo bekende kunstenares. IR. P. SCHUT SPREEKT VOOR DE HUMANISTEN. Het was zondagmorgen prachtig weer, maar dat heeft vele leden van de ge meenschap Soest-Baarn niet weerhou den naar „Oranjehof" te komen om te luisteren naar hetgeen Ir. P. Schut uit Amersfoort te zeggen had over de huidige omwenteling in Azië en Afri ka, waarvan men nu reeds kan zeg gen, dat zij in de wereldgeschiedenis een hoogst belangrijke plaats zal gaan innemen. Ir. Schut bepaalde zich bij de levens omstandigheden van deze ontwakende miljoenen, de oorzaak van de misera bele toestanden in deze gebieden, waar 2/3 van de wereldbevolking leeft; waardoor langzamerhand de verande ringen ontstaan zijn die geleid hebben tot de huidige precaire situaties en hoe onze houding moet zijn tegenover dit ontwaken van volken, die zich steeds achtergesteld wisten bij de blanken. In Azië bestaat de bevolking voor 80 °/o uit kleine boeren en pachters, die leven moeten van een inkomen waar men niet van leven kan. De toestanden zijn er dan ook ontstellend slecht. De primitieve grondbewerking is de laatste eeuwen weinig of niets veranderd. Kunstmest kent men niet in China, India, Perzië en al die lan den waar hongersnood een gewoon verschijnsel is. Ziekten als malaria, framboesia en lepra eisen slachtoffers bij vele duizenden, terwijl deze mensen geholpen zouden kunnen worden, want wij hebben de middelen hiervoor. In de jaren 1800-1825 waren er India 5 hongersnoden, die 1 müjoen slacht offers eisten. Tot 1850 waren er twee en een half miljoen mensen die stier ven. Het land kwam onder Engeland en van verbetering was geen sprake, want van 1850-1875 vielen vijf mil joen slacthoffers en in de laatste 25 jaar van de negentiende eeuw 26 mil joen. Deze situatie kan niet verbeteren zon der drastische maatregelen. Japan had tot in de vorige eeuw 25 miljoen in woners, maar thans 100 miljoen. Chi na stond lang op 60 miljoen, maar op het ogenblik zijn er tienmaal zoveel inwoners. En er komt geen land bij. Door huisvlijt hadden de inwoners van de oosterse landen enige bijverdienste, maar de invoer van goedkope stoffen maakte dit werk zinloos. Ghandi bond de strijd hiertegen aan door zijn pro pageren van het zelf spinnen en we ven en dat dit geen conservatisme was blijkt uit het feit, dat de chinezen nu hetzelfde doen. De verandering in de geestesgesteld heid van de oosterling, die de blanke niet als superieur beschouwde, maar er wel van overtuigd was, dat hij over betere wapenen beschikte, begon in het begin van deze eeuw, toen Ja pan Rusland versloeg. De Russische revolutie toonde hen later aan, dat wat vast gegrondvest scheen verdwij nen kon en er kwam een eind aan het fatalisme. India ging zelfstandig aan het werk in socialistische zin, China werd communistisch. Jonge men sen uit de oosterse landen studeerden in het westen en zij zagen daar, dat de toestanden hier hemelsbreed velschil den met de wantoestanden in hun ei gen landen. De volken kwamen in beweging en eisten onafhankelijkheid. Zij wensten een eind te maken aan de onderdruk king door het blanke ras. Het is zaak te begrijpen, dat deze ontwikkelings gang niet tegen te houden is. Engeland maakte de ene blunder na de andere in de affaire Cyprus en Frankrijk doet het al weinig beter in Afrika. In de Suezkanaal-moeilijkheden hadden even eens Engeland en Frankrijk beter kun nen bedenken, dat het met de wes terse suprematie gedaan is en dat een land als India er eveneens bijgehaald had moeten worden. Onderdrukking van dit ontwaken is zinloos en doelloos en het maakt de scheiding tussen blank en niet-blank slechts groter. De enige weg is samen werking en begrip voor de nieuwe situatie. Er wordt reeds voortreffelijk hulp geboden aan deze landen door het westen, maar het is te weinig en wan neer wij het niet doen dan zal Rusland ongetwijfeld helpen. Rusland had lang een achterstand op Amerika en West- Europa, maar deze achterstand is in gelopen en wij zijn al lang niet su perieur meer, zonder dat wij dit zelf vaak weten. Het is de taak van de humanist prak tisch hulp te verlenen aan deze ge bieden, waar o.m. 600 miljoen kinde ren onder allermiserabelste omstandig heden leven. Hij moet afstand doen van het superioriteitsgevoel, zo hij dit nog mocht bezitten en zich de juiste instelling verwerven ten opzichte van dit ontwaken der oosterse volken, dat niet tegen te houden is en dat door onderdrukking slechts tot een cata strofe kan leiden.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5