Radio Televisie Degemeentebegrotingl957 sluit met een tekort van f210.000.—. Joh. Wrijf Kou en Pijn ROITW- en TROUW* Nasser s agenten overal in Europa actief. VENEMA Kleermakerij TWEEDE BLAD H. v. Schalkwijk RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH weg met DAMPO UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN SOEST. lUcwJi kvatiteitiiHM-deA WALDEK EN WULCO Nieuwe stoffen voor Najaar en Winter ontvangen. Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? VAN DE „SOESTEK COURANT" VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956. De gemeente Soest zal om een hogere algemene uitkering uit het gemeente fonds vragen. De algemene uitkering over 1956 werd per inwoner op 39,94 vastgesteld en daarmee kon uitgeko men worden. De begroting voor 1957, welke volgende maand zal aangeboden worden, vertoont echter door het stij gen van de uitgaven een tekort van 117.000 gulden, waarbij nog geen re kening gehouden is met rente en af schrijving van nieuwe kapitaalsuitga ven, die in het volgend jaar te ver wachten zijn. Deze rente; (128,660) en afschrijving (93.250) brengen het totaaltekort op 210.000 gulden. Er is wel een reserve van 782.000 en een saldi-reserve van 87,000,—, maar B. en W. achten het onjuist deze reserves te gebruiken om het begrotingstekort te dekken, daar dit tekort een gevolg is van het stij gen van de uitgaven en deze zullen van blijvende aard zijn. Er kan door de gemeente; weinig in vloed op worden uitgeoefend en het is te verwachten, dat dit tekort nog zal stijgen in de komende jaren door de rente van kapitaalsuitgaven. B. en W. achten het dan ook gewenst een hogere uitkering bij de ministers van Binnenlandse zaken en Financiën aan te vragen. Het verzoek daartoe zal door de raad voor 1 oktober moeten wor den ingediend. De hogere uitgaven betreffen de sa larissen (inclusief 6 °/o verhoging) 15.000), de verlichting van het raad huis (10.300), verhogingen van de kos ten voor de politie (6700), brandweer (2500), straatverlichting (4000), onder houd straten en wegen (37000), on derhoud plantsoenen (15.500), B.B. (1700), kinderuitzending (3000), kosten wijkverpleging (1200), nadelig saldo slachthuis (1600), nadelig saldo natuur bad (3800), t.b.c.-bestrijding (1000), ka- pitaalslasten (7000 en 76300), storting in de reserve van het woningbedrijf voor een groter aantal woningen (4400), uitkering gemeentewerken voor alge mene kosten (11000), gemeentereiniging (5000). brengen de totale stijging op 117.000. Bij de kapitaalsuitgaven staan de bouw van een politiebureau en hulpsecretarie met dienstwoningen te Soesterberg 100.000). Voor de brandweergarage in Soest is eveneens een ton nodig en de uitbreiding van het slachthuis kost 135.000.De rioolzuiveringsinstal- iatie in totaal een miljoen, kantoor gemeentewerken 100.000, riolering en fiets- en wandelpaden langs de Stadhouderslaan 300.000, riolering Korte Brinkweg 123,000, riolering en weg langs de Noorderweg 284.000, riolering Lange Brinkweg tussen Raad huisstraat en Kruisweg 90.000, riole ring Kruisweg 33.000. Voor de riole ring van de F. C. Kuyperstraat en een deel van de Korte Brinkweg is 21.000 nodig. Voor grondafstand Nieuweweg, Laanstraat en Beukenlaan 25.000. Voor de aanleg van sportvelden aan de Bosstraat en Lazarusberg twee ton en voor de bouw en uitbreiding van scholenSoesterberg, openbare lagere school, uitbreiding 85.000; bouw kleu terschool Soesterberg 80.000; bouw r.k. Meisjesschool Soestdijk 165.000 (inrich ting 35.000); bouw chr. school Soester berg 165.000 (inrichting 35.000); bouw 2e r.k. school Soest-Zuid 165.000 (in richting 35.000); bouw r.k. school te Soesterberg 165.000 (inrichting 35.000); bouw school Zonnegloren 165.000 (in richting 35.000). STEENHOFFSTR. 55 TELEF. 2906 De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woensdag a.s., van 1.45 tot 3.30 uur, zitting ten Gemeentehuize alhier. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Uw adrat voor hal ktadin« BAARN. TEL. *783 Hiertegenover staan hogere ontvang sten van de waterleidingconcessie (3000), hogere rechten voor beerput lichtingen (12000), hogere straatbelas ting (2000), rechten ophalen as en vuilnis (2000) en rente eigen kapi taal (24000). Het onderhoud van de bossen kost 2000.— meer en het openbaar ge woon lager onderwijs 16800.Het openbaar uitgebreid lager onderwijs 2600. Het buitengewoon lager onder wijs is 15500 lager, terwijl de kosten voor het bijzonder voorgezet gewoon lager onderwijs door bijdragen van andere gemeenten en vergoedingen 7000.oplevert. Het bijzonder uitgebreid lager onder wijs kost 3900 meer en het bijzon der lager onderwijs 900. Het kleu teronderwijs is door subsidie bevoor deeld (28.500 meer) en de kosten van schoolreisjes en het verkeersonderwijs stijgen met 900.Voor het middel baar onderwijs is ruim 4000 gulden meer nodig en voor het nijverheids onderwijs 3000. Voor ander onder wijs, dat niet onder het bovengenoem de valt, is 17.300 meer nodig, ter wijl het onderhoud van sportterreinen 3900 minder zal kosten. De kosten voor de krankzinnigenverpleging be dragen 18.000 meer, subsidie maat schappelijk hulpbetoon 3700, voor ziening blinden 1600, subsidie ge zinsverzorging 1800 en kosten emi gratie 1250. De netto kosten van de werkplaats zullen 2250 minder zijn. Enkele andere gunstiger uitkomsten Premier Nasser van Egypte pleegt zich met grote verontwaardiging te keren tegen de „leugenachtige beweringen van een zekere gekochte pers' die hem er van beschuldigt, nauwe be betrekkingen met vroegere nazi s te onderhouden. Het staat echter onom stotelijk vast, dat tot de militaire ad viseurs van Nasser een S.S.-Ober sturmführer en drie hogere officieren van het Hitlerleger behoren. En het is werkelijk niet slechts in Cairo, dat een nauwe verbinding bestaat tussen de „oude strijders" van het derde rijk en de „jonge strijders" van de egyp- tische militaire camarilla. In Parijs zijn vijf panarabische pro- pagandacentra, die over grote geld middelen beschikken en niet minder dan zeven oud-SS-ers in dienst hebben. Zij zijn in de „branche" gebleven, de ze heren, wier taak het onder andere is de anti-joodse pamfletten van Nas sers propagandamachine in het Hitier- Duits te vertalen. De namen van enigen van deze man nen, die allen met egyptische paspoor ten rondlopen en egyptische namen hebben gekregen, zijn bekend. Bij voor beeld die van de SS-Standartenfürer Moser. Een S.A.-Gruppenführer, tijdens de oorlog in Polen een van de be ruchtste leiders van de Gestapo, noemt zich tegenwoordig Aman. Een andere voor de „opperste leider aller Ara bieren" in Parijs werkende agent, is de vroegere Gestapo-man Gleim, aan wie duizenden joodse mannen, vrou wen en kinderen in Noorwegen, Ne derland en Polen hun dood te wijten hebben. Ook in Engeland In Londen en Glasgow bevinden zich in totaal vier agentschappen van de „Arabische Liga". De taak van deze propagandabureaus is zeer veelzijdig. Zij lanceren bij voorbeeld valse be richten naar de grote bladen, be spioneren de zionistische organisaties in Engeland, verspreiden brochures over de „bevrijdingsstrijd van de ara- bische volken tegen imperialistische onderdrukkers" en houden zich vooral ook met de joden bezig. In deze gifkeuken der vervalsings- propaganda, waaraan Göbels zijn vreugde zou hebben beleefd, werkt een flink aantal oud-nazi's en een tweetal italiaanse fascisten van het merk Mussolini. Een van deze nazi s is een vroegere Gestapoman, die tij dens de oorlog eerst in Bordeaux en later in Lodz (Polen) de ergste mis daden heeft bedreven. Deze sadist, die er prat op gaat, persoonlijk honder den joden te hebben „gelikwideerd", oefent zijn anti-joodse handwerk op het ogenblik in dienst van de panara bische propaganda uit. Hij wordt er goed voor betaald en rijdt in zijn eigen Buick. Scandinavische landen. Zelfs in het noorden is de egyptische propaganda aan het werk en laat er haar mijnen springen. In Stockholm en ook elders is zij gecamoufleerd Zi] organiseert er particuliere cercles, waar europese en mohammedaanse studenten elkaar ontmoeten. De „mo hammedaanse" studenten zijn dikwijls blond en blauwogig en dienden in de corlog Hitier. laak van deze kringen is, in de Scan dinavische landen, in het biezonder in Zweden, stemming tegen de „on derdrukkingspolitiek van de imperia listische mogendheden" te maken. Hier werkt, naast andere kleinere Hitler- prominenten buiten dienst, een SS- Gruppenführer, die er zich op be roemt, een deel van de SS-oorlogskas „in veiligheid" naar het midden-oosten te hebben gebracht. Ook hij heeft een egyptische pas en heet tegenwoordig Ben Salem. stekend. In Wenen is de egyptische propaganda er ook op uit, het altijd latente anti semitisme in landen als Polen en Roe menië langs illegale wegen nieuw le ven in te blazen; er is hier vrijwel geen verschil meer tussen de propaganda, die tegen Israël en die tegen de jo den in het algemeen wordt gevoerd. Onder de panarabische agenten in Oos tenrijk bevindt zich een man, die zich in de dagen van de „Machtergreifung" in neder-Oostenrijk aan wilde anti- joodse excessen te buiten is gegaan. Op het ogenblik is hij staatsburger van Nasser's republiek. De sommen, die de egyptische propa ganda in het buitenland ter beschik king staan, zijn natuurlijk niet nauw keurig te becijferen, maar zij moeten, alleen in Europa, in de vele miljoenen lopen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 In west-Duitsland. In Bonn gedragen zij zich een weinig terughoudend. De stad is te klein en biedt weinig plaats aan samenzweer ders. Men beperkt er zich tot maken van officiële propaganda en het be spioneren van joodse organisaties en zakenlieden. Direct contact met vroe gere nazi's wordt in west-Duitsland vermeden, maar men heeft bepaalde geheime verbindingen, die uitstekend functioneren. Succes bij emigranten. De egyptische agenten hebben hun lokaas uitgeworpen in de kringen van oosteuropese emigranten en vele vis sen hebben daarin gebeten. Daar zij voor een groot deel van oudsher anti semiet zijn bevalt hun, naast de ma teriële mogelijkheden, ook het „ideolo gische" deel van hun engagement uit FA. SPRUIT FA. OP "T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 HERV. GEREF. EVANGELISATIE BESTAAT 25 JAAR. De Hervormd Gereformeerde Evange- lisatievereniging heeft in besloten kring het feit herdacht van haar 25 jarig bestaan. Ds. Sliedrecht van Putten heeft deze herdenkingsdienst geleid. Feitelijk is deze vereniging al in 1924 opgericht, doch in 1931 werd zij Ko ninklijk goedgekeurd. Spreker herinnerde er aan, dat in deze 25 jaar twee keer het werk der vere niging is onderbroken doordat in de Herv. Kerk een predikant van Ge reformeerde richting was beroepen, n.1. ds Kruishoop en ds Verkerk. In zon derheid eerde hij de nagedachtenis van ds Verkerk, die in onze gemeente ge- eerd en gezien was, doch plotseling uit ons midden werd weggerukt. Aan vier personen, die in 1924 aan de oprichting hebben medegewerkt, ml. de heren C. H. van Brummelen, H. Kleijn, G. van Esch en J. Spelt, die nog medeleven met het werk, werd dank gebracht. Als tekst voor deze avond koos ets Van Sliedrecht Psalm 48 10 „Wij gedenken Uw weldadigheid m het midden des tempels". In bewogen woorden paste spr. deze woorden toe op deze herdenking. Vervolgens vroeg spr. of het de le den werkelijk nood was geworden, dat wij nog steeds op een vluchtheuvel zitten. Anderen hebben zich afgescheiden. Wij konden dat niet en doleren in de ware zin des woords. Wij gaan echter ook niet vrijuit in dezen, want er is ook schuld bij ons. We moeten goed begrijpen, dat we hier niet kunnen blijven en dat onze plaats is in de Herv. Kerk. Verder stelde spr. nog de vraag „Wat is de norm van de Gereformeerde prediking?". Dit is de H. Schrift en de Belijdenis onzer Kerk. Niet mijn subjectief oordeel of persoonlijke smaak. Dit jubileum is eigenlijk een droevig geval, omdat we nog steeds in bal lingschap zijn, we denken aan Ezechiel en Daniël, die waren ook in balling schap. Zij werden daar gezegend, maar zij hunkerden naar de terugkeer naar Jeruzalem. Hierin spreekt ons iets aan van onze positie in de Herv. Kerk. God heeft nog recht in de Herv. Kerk, al wordt helaas dit recht niet altijd meer er kend. Het gevaar van evangeliseren is, dat we ons gaan vastgrendelen in ons zelf. We zullen dan ook moeten bewijzen, dat het ons ernst is, dat in de Herv. Kerk onze plaats is. Daar zullen we ook dan offers voor moeten brengen, zelfs ook financiële offers als deze gevraagd zullen worden. OPENINGSMIDDAG. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Dinsdagmiddag werd het seizoen ge opend met een lezing over de P.E.N.- club door Mej. K. Josselin de Jong. Nadat de voorzitster de aanwezigen hartelijk welkom had geheten vertel de de spreekster hoe de internationale bond van letterkundigen tracht door het goede contact dat er is ontstaan de wereld dichter bij elkaar te bren gen. Als de grote geesten van verschil lende landen van gedachten wisselen en deze hun zienswijze over de we reldproblemen bespreken, dan komt er zeker een betere verstandhouding tus sen de volken. De P.E.N. wil in de eerste plaats de wereldvrede voor staan. Na de pauze las spreekster een gees tig schetsje van eigen pen voor, dat zeer in de smaak viel. OMROEP VOOR ZIEKEN. Op 15 oktober a.s. zal onder auspiciën van de RANO (Radio Amateurs Net- work Organization), afd. Utrecht, de omroep, die geheel belangeloos pro gramma's verzorgt voor ziekenhuizen en sanatoria in het gehele land, een avond worden verzorgd in het Sana torium „Zonnegloren". Hieraan zullen o.m. medewerking ver lenen The Middletown Jazzband uit Utrecht, de bekende Dixieland band, die ook in het kader van Stadsont- spanning onlangs op de voorgrond trad, het muzikaal-komische duo „De Blan- zo's", eveneens uit Utrecht, en het trio Karei Heinsius (Jazz for Moderns). WINTERPROGRAMMA KATH. VROUWEN GEMEENSCHAP. De Kath. Vrouwen Gemeenschap, afd. Soestdijk, heeft het navolgende win- terprogramma samengesteld 26 September Jaarvergadering. 17 Oktober. Viering le lustrum met voordrachtkunstenares Miep de Leeuw. 8 November. Excursie naar het Luva- tehuis te Apeldoorn. November. Lourdesfilm. 8 December. H. Mis in kerk te Soest dijk. Januari. Verdiepingsdag door Pater van Kessel, die spreekt over het „Open Deur Werk". Februari. Vastenavond. Maart. Lezing met lichtbeelden over de Bijbelse plaatsen van Palestina door prof. D. Deden. April. Lezing door de Gezinsvoorlich tingsdienst over het Systeem van af betaling. Mei. Bedevaart naar Renkum. Juni. Op reis naar Dames- en Herenkleermaker Hofleverancier F. C. KUIJPERSTRAAT 10, TEL. 2803 Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate KrusiSien de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van uw rheumatische pijn. Na enige maanden teruggetrokken in de bossen te hebben geleefd en de mannen geoefend te hebben, terwijl door enkele overvallen op de soldaten van Garis de wapenvoorraad werd aan gevuld, besloten Walder, Wulco en Tim, dat het legertje naar de hoofdstad moest worden overgebracht. Natuurlijk konden zij niet in gesloten colonne er heen gaan, want dan zou prins Garis zich van het dreigende gevaar bewust worden. Neen, zij zouden verspreid gaan in kleine groepjes in gewone kle ding en in de stad zouden zij elkaar ontmoeten. Op die manier zou het leger in de hoofdstad komen, vlak bij de burcht, zonder dat Garis het wist. Zo gezegd, zo gedaan. De mannen gin gen uiteen en Walder trok samen met zijn vriend naar de hoofdstad. De jon gens gingen te paard en zouden er dus eerder zijn. Dit was nodig, want dan konden zij alvast zorgen, dat ook de anderen ergens veilig onder dak kwa men. Van Tim had Walder het adres gekregen van een rijke koopman, die in het geheim een grote vijand van Garis was. Die zou hen wel verder helpen. Toen de jongens onopgemerkt in de stad aankwamen, klopten zij in het donker aan bij de koopman. Toen zij vertelden, dat zij door Tim gestuurd waren, ging de deur wijd open en wer- dij zij hartelijk onthaald. Walder ver telde wie zij waren en dat het legertje naar de stad zou komen. De rijke koopman zat stom verbaasd. Hij vond het heerlijk de prins in zijn huis on derdak te mogen geven en beloofde, dat hij alles zou doen om er voor te zor gen, dat het plan zou slagen. Hij wist nog andere mensen in de stad, die ook betrouwbaar waren en zeker zouden willen meewerken. De volgende dag toog hij dadelijk op stap en zorgde er voor, dat voor alle boeren een onderdak werd gevonden. Vermomd als schooiertjes stonden de jongens elke dag bij de stadspoort en zon der dat iemand argwaan kon krijgen vingen zij de mannen van hun legertje, die de stad binnenkwamen, op en brach ten ze bij de mensen, die hen verbor gen zouden houden. Na enkele dagen waren allen binnen. Prins Garis wist niet, dat er voor hem een groot gevaar dreigde. PUZZELRIT. Dinsdagavond is er weer eens gepuz zeld door „Olympia" en naast de vele prijzen voor het minst aantal straf- punten ontvingen de dames Kamer beek en De Bruin de troostprijs voor het hoogste aantal strafpunten. Door de mist werd het een zware rit en er werden veel strafpunten toegekend. Uitslag1. M. Teeken 78. 2. G. Dou- stra 88. 3. G. Knobbelsdorf 92. 4. Kop pel Kuiper-Meyer 103. 5. Dg heer en mevr. v. d. Broek 104. 6. Van Kooy Sr. en Jr. 105. 7. H. v. d. Broek 110. 8. W. Paans 112. 9. De heer en mevr. G. H. v. d. Broek 124. 10. W. Knaap 160. DE DUIVEN VLOGEN VOOR HET LAATST. „De Zwaluw" en „De Vriendschap", de twee Soester verenigingen van post- duivenhouders hebben, voor het laatst in deze zomer, de duiven laten vliegen. Zij werden gelost in St. Ghislain, te 7.50 uur, met Z.O. wind. De afstand bedroeg 219 k.m. „De Zwaluw" In concours 35 duiven. Aankomst eerste duif 11.09.01. Snel heid 1098,10 m. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 11.24. Uitslag A. Rijksen 1. A. J. van Dor- restein 2 7. J. v. d. Brakel 3 5. P. Grift 4 6. A. v. d. Pol 8 9. De Vriendschap In concours 86 dui ven. Aankomst eerste duif 11.12.20. Snelheid 1084,58 m. per minuut. Aan komst laatste prijsduif 11.28.52. Uitslag F. Groenestein 1. C. Dijkman 2 5. G. Rijksen 3 7 16 17 18 19 21. D. J. Bos 4 8. J. Omvezen 6. Z.K.H. Prins Bernhard 9 12 13 14.. W. Nieu- wenhuis 10 11 20 22. G. Hooyer 15.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5