16. Voorstel inzake het verzoek van het bestuur der vereniging „Een school met den Bijbel" te Soest om uitbrei- din van de Chr. v.g.l.o. school op Braam- hage met een lokaal. De heer ORANJE (V.V.D.) vindt het geen teken van wijs beleid, dat na 2 jaar de v.g.l.o.-school al te klein is en het staat te bezien of het bijbou wen van één lokaal wel de voorkeur verdiend boven meer lokalen, daar het anders spoedig weer nodig is bij te bouwen. Wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) meent, dat v.g.l.o.-onderwijs voorzich tigheid eist. Het streven naar perfec tioneren van dit onderwijs ging mis schien wel eens wat te ver, zodat men bij de meisjes van een huishoudschool of industrieschool zou kunnen gaan spreken, terwijl de jongens niet zo ver van de ambachtschool af zijn. Het v.g.l.o.-onderwijs is nog steeds in ont wikkeling en niemand weet wat het worden zal. De school op Braamhage is min of meer een streekschool en ongeveer 35 kinderen uit Baarn vol gen er het onderwijs. Het is niet on waarschijnlijk, dat Baarn binnenkort n prot. chr. huishoudschool krijgt en dan zouden veel kinderen naar Baarn ge trokken kunnen worden. Conform het voorstel wordt besloten. 17. Voorstel tot het aankopen van grond nabij de Soesterbergsestraat van de erven H. W. Ran. Conform besloten. 18. Voorstel tot verkoop van grond a. aan de Foekenlaan aan mej. A. B. Landberg; b. aan de Larixlaan aan J. S. Wes terhof; c. aan de Larixlaan aan W. Nieu- wenhoff; d. aan de Maatweg aan het vuilver- werkingsbedrijf Soest-Baarn. Conform besloten. 19. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van vermakelijk heidsbelasting. Mevr. POLET (P. v. d. A.) vindt het niet juist, dat er niet eerst overleg gepleegd is met de exploitant van de bioscoop, zoals dit de vorige maal ge beurd is toen ook de vermakelijkheids belasting ter sprake kwam. De VOORZITTER deelde mee, dat toen het initiatief van de exploitant uit ging en het nu een voorstel van B. en W. is, daar gebleken is, dat hol- landse films en culturele films, waar voor geen 15 °/o vermakelijkheidsbe lasting betaald behoefde te worden, veel meer gedraaid worden dan men vermoeden kon, daar hieronder ook vele speelfilms vallen. Wethouder VAN DE AREND (Prot. Chr.) bevestigt dit en deelt mee, dat de opbrengst van de vermakelijkheidsbe lasting van de Soester bisocoop met 2000.in de eerste 8 maanden van 1956 is teruggelopen, hetgeen erg veel is. Om deze reden willen B. en W. een andere regeling. Het is gewenst hol- landse films en documentaires niet te belasten, culturele speelfilms met 10 °/o en de rest met 15 °/o. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) wijst op het schrijven, dat de bioscoop-ex ploitant aan de raadsleden richtte en acht het eveneens billijk, dat deze exploitant hierin gekend wordt voor een besluit genomen zal worden. De VOORZITTER heeft hier niets te gen en de raad gaat akkoord met het voorstel deze zaak aan te houden om tot overleg te komen. 20. Voorstel tot verlening van een voorschot aan de Woningstichting „Ons Belang" te Amersfoort. Mevr. POLET (P. v. d. A.) zegt, dat zij nog een vraag beantwoord had wil len zien voor zij zich met dit voorstel akkoord verklaart. Wethouder v. d. AREND (Prot. Chr.) betreurt het haar te moeten meedelen, dat de waterleiding niet genegen is en hoofdleiding aan te leggen, zodat „Ons Belang" het moet doen met wat er ligt. Mevr. POLET is niet voor eigen me ters omdat tussenmeters voordeliger zijn, maar bij deze tussenmeters moet de verrekening met de wonigbouw- stichting plaats vinden en dit kan grote moeilijkheden geven met het in nen van het geld. Spr. merkt op, dat de mensen van „Ons Belang" er niet voor de waterleiding zijn, maar dat men mag aannemen, dat de water leiding er ten gerieve van de mensen is en geeft het woord aan haar frak- tiegenoot, de heer PIEREN, die weinig goeds weet te vertellen van de onderofficiersvereniging „Ons Be lang", die enige zakelijke objecten met een faillisement bekroond zag en ook op het terrein van de woningbouw en exploitatie een droevig figuur slaat. Het tarief van de waterleiding werd drastisch verhoogd en onder protest betaalden de bewoners van Ons Be lang. Er kwamen juristen en andere deskundigen aan te pas, maar het scheen eenmaal gewoon te zijn, dat de man die weinig water gebruikt mee betaalt voor de man die veel gebruikt. Nu wordt een eigen meter beloofd, maar dat willen de mensen helemaal niet, want deze meters zitten op de gekste plaatsen en zij moeten nu op draaien voor de kosten van water- verlies door ondergrondse lekkage. Het plaatsen van tussenmeters is veel goedkoper, maar dit wordt ontraden omdat er mee geknoeid kan worden. De heer PIEREN vraagt zich af wie op het idee kwam, dat de bewoners van Ons Belang zo knoeilustig zijn en of hiervan bewijzen zijn. Of staat het hiermee net als met de mededeling van de administratie van Ons Belang, dat er zoveel huurschuld zou zijn. Be woners hebben de deurwaarder aan huis gehad over te betalen huur die allang voldaan was. Het is gewenst het voorstel te wij zigen en tussenmeters aan te brengen. Wethouder v. d. AREND (Prot. Chr.) pleit voor het plan van B. en W. Toen het oude tarief nog van kracht was werd er nooit geklaagd over een te hoog watergebruik en de misere is pas begonnen na de verhoging. Pa trimonium verbruikt 59 M3„ St. Jo- sef 63 M3., Ons Belang 108 M3. en Goed Wonen zelfs 114 M3. Mevr. POLET (P. v. d. A.) wijst op de deplorabele toestand van de licht- leidingen bij de woningen van Ons Belang. Met de waterleidingbuizen zal het weinig beter zijn. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) deed de ervaring op, dat een eigen meter het best bevalt en toen gestemd werd bleken slechts Mevr. Polet en de he ren Grift en Pieren van de P. v. d. A. voorstanders van tussenmeters. Con form het voorstel werd besloten. 21. Voorstel tot het garanderen van een aan een bouwspaarder te verstrek ken hypothecaire geldlening. Conform besloten. 22. Voorstel om aan de Minister van Binnenlandse Zaken en Financiën te verzoeken het bedrag per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds, als bedoeld in art. 4 der wet financiële verhouding m.i.v. het jaar 1957 te verhogen. Conform besloten nadat de heer ORANJE (V.V.D.) opgemerkt heeft, dat het toch niet de bedoeling is, dat de raadsleden zich vastleggen t.a.v. van de bedragen die genoemd zijn. De VOORZITTER stelt hem gerust door te zeggen, dat de begroting nog be handeld moet worden. 23. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst en tot het vaststellen van de wederzijdse kre dieten met het Vuilverwerkingsbedrijf Soest-Baarn. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zet uiteen, dat het hier gaat om even tuele voorschotten aan de stichting wanneer de Matepa, de onderneming die het werk uitvoert, recht op geld heeft en het uit Den Haag nog niet gearriveerd is. De rekening-courant overeenkomst kost het minst aan rente. Conform besloten. 24. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 21 december 1955 in zake het aangaan van een geldlening met de Stichting beheer geldmiddelen voor de compostvoorziening. Conform besloten. 25. Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor de aanleg van een centrale verwarming in het perceel Steenhoffstraat 65. De heer VAN WELY (V.V.D.) is hier niet tegen mits de bewoner ervoor is, want nergens wordt vermeld hoe zijn mening is. De VOORZITTER stelt de heer Van Wely gerust. De heer CLEMENS (K.V.P.) gelooft, dat B. en W. wat optimistisch zijn als ze de 25 huurverhoging reeds in rekening brengen bij het opsom men van baten en kosten van deze woning, want die verhoging is er nog niet en het is de vraag of zij komt. 26. Voorstel tot verstrekking van een krediet voor de aankoop van een mo torrijwiel met zijspan voor de politie post te Soesterberg. De heer ORANJE (V.V.D.) geeft blijk bezorgd te zijn voor de gezondheid van het politiecorps en vraagt of een volkswagen niet beter is dan een mo tor met zijspan, maar de VOORZIT TER zet uiteen, dat voor surveillance een motor veel praktischer is bij het geven van aanwijzingen. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) vraagt of er genoeg ruimte is om „dat toestel" onder te brengen, maar de VOORZITTER meent te weten, dat het nieuwe toestel niet meer ruimte inneemt dan het oude. De heer ORANJE meer.t gezien te hebben, dat op andere plaatsen veel kleine wagens gebruikt worden, maar de VOORZITTER legt uit, dat dit niet inplaats van motoren maar van grote wagens is. Mevr. POLET (P. v. d. A.) „Zoals de blauwe engel De VOORZITTER „Zoals de blauwe engel". 27. Voorstel tot benoeming van een bestuurslid van de stichting Soester Natuurbad. De heer Versteyne (K.V.P.) wordt met 16 stemmen gekozen. Eén blanco. 28. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening op de heffing en invorde ring van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis te Soest en voor het verrichten van keuringen bui ten deze inrichting. Conform besloten. 29. Voorstel inzake jaarweddeverhoging van de wethouders. In 1954 achtte de Soester raad het verantwoord de jaarwedden van de wethouders op 3600.te stellen, maar gedeputeerde staten stelde een bedrag van 3000.vast. Nu de ge meente zich steeds meer uitbreidt stel len B. en W. voor het bedrag te ver hogen tot 4200. De heer CLEMENS (K.V.P.) toont zich geen tegenstander, maar voelt meer voor een vierde wethouder, daar in het bijzonder de wethouder van Open bare Werken heel veel werk heeft. Het voorstel van B. en W. is vlak voor de raadszitting gekomen, dus het is blijkbaar een impuls van de laat ste B. en W.-vergadering. Door te wijzen op dat wat nog steeds niet aan de Postweg in Soesterberg gedaan is voor verbetering van waterafvoer en verlichting toont de heer Clemens aan hoe druk de wethouder het heeft, want op vrij goedkope en gemakkelijke wij ze kan hier in overleg met de heer Tammer een oplossing voor het wa terprobleem gemaakt worden. Mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) vraagt zich af of het wel mogelijk is tus sentijds een vierde wethouder te be noemen en Mevr. POLET (P. v. d. A.) meent, dat de jaarwedden van de hui dige 3 wethouders en het eventueel benoemen van een vierde gescheiden gehouden moeten worden. De heer ORANJE (V.V.D.) betreurt het, dat dit voorstel zo kort voor de raad naar voren gebracht is, zodat er geen tijd overbleef het eens rus tig te overwegen. Het voorstel van de heer Clemens overrompelt de raad en de argumenten van B. en W. om tot verhoging over te gaan zijn niet erg sterk want bijzondere omstandigheden gelden niet alleen voor Soest. Spr. zou graag vergelijkende cijfers zien om te kunnen bekijken hoe het in andere gemeenten is. Overigens steunt hij het voorstel van B. en W. De VOORZITTER zegt, dat het bedrag van ƒ4200.overeenkomt met de jaar wedden op andere plaatsen van de grootte van Soest. Het aantal wethou ders heeft met een eventuele verhoging hel weinig te maken. Of het wenselijk is midden in een ambtsperiode een nieuwe wethouder te benoemen om het werk van de andere drie te ver lichten is moeilijk ineens te bekijken. Gemeenten van de grootte van Soest hebben er over het algemeen drie. Hier is echter veel meer aan de orde dan in de gemeenten met minder uit- (Vervolg in hoofdblad).

Soester Courant | 1956 | | pagina 6