i»dd tooi cVWs Goede straatverlich ting is geen luxe. Am mts va»\ JEUK Soest voor 30 jaar. VENEMA Kleermakerij TWEEDE BLAD Nieuwe stoffen voor Najaar en Winter ontvangen. GARAGE STAM SOEST. VOOR IETS FIJNS BANKETBAKKERIJ KRUISWIJK Het A.B.C. van Uw succes Kapsalon W. A. BUTZELAAR DANK Z/J CORRECT WALDER EN WULCO VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1956. Dertig' jaar geleden werd de paar dentram afgeschaft en er kwam een motortram, waarmee je voor een krats door het dorp en naar Baarn kon rij den. Er werd medegedeeld, dat de paarden een rustige oude dag zouden krijgen als beloning voor hun diensten als trekdier bewezen. Dat was een vorm van dierenbescherming, die in deze goede oude tijd niet iedere dag voorkwam, want het was de gouden eeuw van de trekhondbezitters en toen kon een dame nog verontwaardigd in de krant schrijven: „Plotseling wordt de lucht gescheurd door scherp pijnlijk jankend hondengeblaf, afgewisseld door striemende zweepslagen en grove ge mene scheldwoorden. Een wagen na dert, torenhoog beladen met zware groentemanden en aardappelzakken en de geleider, terwijl drie honden met al de kracht die in hun arme onderkomen scharminkige lijven is, trekken. Strie mend snerpen de zweepslagen door de lucht op de arme "vermagerde honden lijven enz. enz." Dat zou nu niet meer kunnen, want zo'n botterik zou al gauw in z'n nek gegrepen worden. „Trimosa haarbalsem" genas dertig jaar geleden iedere haarziekte en was puik tegen jeuking. Tegenwoordig heet dat jeuk en omdat die fameuze Trimo sa er wel niet meer zal zijn, krabben we maar als we dat jeukerige gevoel krijgen. Er was ook nog „Amora scheerbalsem". Dat versterkte, genas, verkoelde en verzachtte de zwakste huid na het scheren. En het kostte maar 75 cent. Professor Kokadorus had dertig jaar geleden zo zijn eigen manier om in de Soester Courant over de eerste en tweede kamer te schrijven. Dat ging zo: „Die kamer staat bijna een jaar open. Er wordt maar in- en uitgelopen, dus geen wonder, dat het er zo'n mors- boel is. De grond is altijd vol met scherven en prullen. Dan valt er een wetje, dan een paar moties; vaak blij ven er een heleboel wetten liggen zon der dat ze aangekeken worden. De grootste smak heeft de ongevallenwet gemaakt. Een paar jaar geleden is er een drankwet gekomen. Dat is de wet op de jenevervaten. Je mag nou al leen dronken zijn als je vergunning hebt", enz. enz. Een vijfjarig ventje had naast veel pech het geluk van zijn leven. Hij stak onverwacht de weg over, op de wijze waarop thans veel bejaarde heren dat plegen te doen - en kwam onder een auto. Die ging met twee wielen over hem heen, maar het bleek een potig kereltje te zijn, want hij had alleen maar een hoofdwonde. En de auto was toch echt niet over zijn hoofdje gegaan. Een net eerlijk persoon zocht lichte werkzaamheden, onverschillig wat. Als bijzonderheid zette hij in de adverten tie „goed kunnende fietsen". En een nieuw landhuis kostte 7500. Dat ben je nu aan een flinke schuur kwijt. A. A. Reuvers wees de dames er op, dat ze hun was bij hem langs natuurlij ke weg gereinigd konden krijgen. Misschien hing hij de boel wel buiten als het regende, want natuurlijker kan het moeilijk. Regeren was toen gemakkelijker dan nu, al ging er ook wel eens een kabinet naar huis. Het duurde dan echter geen half jaar voor er een nieuw was, zodat Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de regering vormde met Jhr. mr. dr. H. A. van Kamerbeek, mr. Th. Heemskerk, dr. J. Th. de Visser, E. P. Westerveld, Jhr. mr. D. J. de Geer, J. J. C. van Dijk, G. J. van Swaay, mr. P. J. M. Aalber- se en S. de Graaf. Van een langdurige crisis zoals nu was geen sprake. De ouders van middelbare leeftijd van onze tijd vertellen hun kinderen graag, dat het niets gedaan is met de jeugd van nu. Nee, dan wij vroeger. Onder die braven zit dan misschien de man, die 30 jaar geleden op het idee kwam een bruiloftsfeest ten huize van de bruid te verstoren door een klinker van formaat door de ruiten te gooien. Het projectiel kwam tussen de feest vierders op de tafel terecht. Zoiets be denken de kinderen van nu niet. Dertig jaar geleden was het met de huwelijken ook niet altijd koek en ei. Een man kreeg ruzie met zijn vrouw. Zij imiteerde Kenau en greep een knuppel, waarmee ze haar vechtgenoot te lijf ging. Hij nam dat niet en vatte evenens een eind hout ter hand. De politie maakte een eind aan het rob bertje. Op de hei tussen de Soesterbergse- straat en de Amersfoortsestraat werden opgravingen gedaan, waarbij grafheu vels ontdekt werden. Urnen gevuld met beenderen werden gevonden en men nam aan dat de graven 2000 jaar oud waren. Er was een Soester mannetje, dat teveel gedronken had. Dat kostte hem procesverbaal nummer 1. Hij gaf een valse naam op, dus dat was de tweede bekeuring en hij maakte er een trio van door met de politie op de vuist te gaan. Zestig gulden boete of dertig dagen gevang. Alle respect voor de volgende zin uit het relaas van een ongeluk: „Het meisje, niet naar rechts wijkende, zou er zeer zeker ongelukkiger zijn afge komen, als niet genoemde dr. K„ zijn auto niet meer kunnende stoppen, met deze niet zeer sterk naar rechts was uitgeweken, om daar terecht te komen tegen een der langs genoemde straat staande bomen, waardoor genoemde auto aan de voorzijde geheel werd ver nield", zoals U ziet liep alles goed af. Dames- en Herenkleermaker Hofleverancier F. C. KUIJPERSTRAAT 10, TEL. 2803 NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEF. 2850 DR. A. PORTIELJE OVER DIEREN EN MENSEN. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen pleegt de bijeenkomsten voor leden en be langstellenden in het Oranje-Hotel te houden en daarheen gingen dan ook velen toen woensdagavond dr. A. Por- tielje, oud-directeur van Artis, zou spreken over de omgang van mensen met dieren. De zaal van het Oranje- Hotel bleek echter te klein te zijn, zodat verhuisd werd naar Eemland, waar de voorzitter van het Departe ment, de heer Andriessen, zijn vreugde over de grote belangstelling uitsprak en wees op het groeiende ledental. Op 19 oktober zal het departement met een toneelspel het 35-jarig be staan vieren. Dr. Portielje heeft op bijzondere pret tige wijze gesproken over dieren en de verhouding van de mens tot het dier. Als wij ons behoorlijk gedragen tegenover de dieren dan zal blijken, dat zij zich meestal ook behoorlijk ge dragen tegenover ons. Een onjuist ge drag is niet altijd een gevolg van on wil of onverschilligheid, maar vaak is onkunde de oorzaak en veel wan begrip is een hinderpaal in de goede verhouding tussen mens en dier. De goede omgang met dieren komt tot stand wanneer de mens de moeite neemt waar te nemen en na te den ken. Daarbij zal hij tot conclusies ko men, die voor het dier zowel als voor de mens zijn nut afwerpen. Men moet leren, dat men een dier geen menselijke eigenschappen toe moet kennen die het niet heeft en deze fou tieve opvatting, die vaak het gevolg is van het lezen van populair weten schappelijke werken van minder goede kwaliteit, kan onder meer bestreden worden door het lezen- van goede boeken over dieren. Men leert de kinderen verkeerde dingen over dieren omdat men meestal niet de moeite neemt waar te nemen en na te denken. Apen krabben zich niet omdat ze vlooien hebben en struisvogels steken hun kop niet in het zand omdat ze denken dat ze dan niet gezien worden. Elk dier kan de vriend van de mens zijn, maar dan moet de mens de moeite nemen het te leren kennen en zijn onjuiste opvattingen prijs te geven. Als we een hond hebben dan moeten we het dier opvoeden maar niet dwingen en vanzelfsprekend moeten we helemaal vergeten, dat er honde- zwepen bestaan. Zo gauw een dier weet, dat de mens hem niets zal doen, is de basis gelegd voor de goe de verstandhouding die voor beide partijen van zo grote waarde kan zijn en die het leven van de mens verrijkt omdat het dier een uitzonderlijk goede vriend is. Veel mensen vinden het beneden hun waardigheid afstand te nemen van zichzelf om het dier goed te leren kennen en op de juiste wijze tege moet te treden. Of ze vinden het niet de moeite waard zich los te maken van de sleur, die vaak de verhouding tussen mens en dier kenmerkt. Met apen dient men aaps om te gaan en met honden honds, maar dit laatste dan in de goede betekenis. Kinderen zijn daarin vaak veel verder dan vol wassenen, omdat ze het dier veel on- bevangener tegemoet treden dan wij meestal doen en vaak onbewust de regels kennen, die nodig zijn om een goede omgang en een verstandhouding met het dier tot stand te brengen en te onderhouden. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Auto's reden rond met bestuurders die geen rijbewijs hadden, motoren en fietsers meenden het wel zonder licht te kunnen doen toen het grote licht allang uit was en een auto stond met draaiende motor en geopend, terwijl de eigenaar even een boodschap deed. Voor al deze zaken werd een proces verbaal de beloning. De schilder C. K. was aan het schil deren in de Van Weedestraat. Hij stond op een ladder die in elkaar klapte, zodat de man van drie meter hoogte op straat viel. Hij klaagde over pijn in de borst en linkerarm. Dokter Van Beurden verleende de eerste hulp. Bij onderzoek bleek, dat de schilder de uitzethaken niet vastgezet had. Een Soestenaar had nog een week staatslogies tegoed; zodat hij ingere kend werd om deze rustperiode te ondergaan. Vijf Soestenaren hadden zich wei nig aangetrokken van de ijkwet en hun gewichten werden in beslag ge nomen. Op het fietspad van de Steenhoff- straat reed de bromfietser J. v. d. S. uit Amersfoort in de richting van zijn haardstede. De 77-jarige E. R. kwam het hek van het St. Josefgesticht uit en wandelde voor het vaderland weg het voet- en fietspad over, zodat de bromfietser tegen hem aanbotste en beiden kwamen te vallen. De oude baas mankeerde niets, maar de brom fietser had schaafwonden aan zijn handen. f DIK SPECULAAS GEVULDE SPECULAAS Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 ctrice f Haar rol zou spoedig zijn uitgespeeld in zo'n vlekkerige jurk. Gelukkig is er: ctief Dat zijn wel Hilvêrsum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussüm - Melkweg 11 Tel. 9705 Laren -. .Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - Tel. 3258 - '•.7- -. STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 JEUGDDIENST. De kerkeraad van de Nederlands Her vormde Kerk alhier heeft een door haar in het leven geroepen Jeugd- dienstcommisie de opdracht gegeven voor het komende seizoen een aan tal jeugddiensten te plannen. De eer ste van deze diensten, die voortaan iedere eerste zondag van de maand gehouden zullen worden, valt a.s. zon dag. Voorganger is de bekende Rotterdamse predikant, ds G. van Veldhuizen. Zijn onderwerp is „Van vreemde nationa liteit". Het ligt in de bedoeling na afloop gezamenlijk een kopje thee te drin ken en een gezellig praatje te maken. Men zie de advertentie in dit blad. MET HET LICHT KWAM HET LEVEN. Nu het steeds vroeger donker wordt en de lange avonden aanbreken, gaan wij ons weer instellen op alles wat wij winters noemen. In de grote ge meenten wordt de gezelligheid aan merkelijk verhoogd door de straat verlichting. Onwillekeurig denken wij dan aan on ze voorouders, die deze luxe niet ken den en slechts in hoge noodzaak en bij uitzondering na donker zich op straat waagden. Zo gezellig als tegen woordig 's avonds de helverlichte stra ten kunnen lokken, zo dreigend en af stotend waren ze vroeger zonder die zee van licht. Men zocht de gezelligheid binnens huis en de enkele late voetganger, die zich met of zonder lantaarn door de straten begaf, waar de klank van zijn voetstappen op de kasseien echode te gen de grauwe gevels van de donkere stille straat, werd argwanend nageke ken door de nachtwacht of de patrouilles die voor de veiligheid zorg den. Uit de oude doos. Ook heel vroeger zag men reeds de noodzaak en de wenselijkheid van een straatverlichting in, doch aangezien de techniek nog niet voldoende was ontwikkeld, bleken onze voorouders niet in staat iets dergelijke te creëren. In sommige wereldsteden der oudheid kende men al een primitieve verlich ting in de vorm van enkele lantaarns op pleinen en in de belangrijkste stra ten, doch deze verlichting vormde een uiterst minimum. Parijs trachtte zich in Europa als eer ste aan de greep der duisternis te ont worstelen en in 1524 werden de inwo ners verplicht des avonds van 9 uur af veiligheidshalve licht voor de gla zen te plaatsen. Op die manier be schikte de stad over een gratis straat verlichting. Doch de zwakke pitjes voor de ramen voldeden nog niet. In november van het jaar 1558 brand de men er voor het eerst grote lan taarns, op palen geplaatst of buiten aan huizen gevestigd. Londen, Amster dam, Berlijn, Wenen en vrijwel alle hoofdsteden van Europa volgden het voorbeeld van Parijs. Later in de loop van de achttiende eeuw gingen alle steden van enig belang er toe over om straatverlichting aan te schaffen. Aanvankelijk was het gebruik van pe troleum al een verbetering, doch toen. het steenkoolgas werd uitgevonden en. op grote schaal toegepast, ging men op gasverlichting over. Bij de omschakeling op electrisch licht was het weer Parijs, dat de toon aangaf. In 1877 nam men er daar een proef mee, die bevredigend uitviel. Berlijn volgde in 1882. Langzaam aan verdreef de electrische lamp het gloei kousje. De moderne lichtstad. Een nieuw tijdperk voor de straatver lichting brak aan in de dertiger jaren, door de introductie van de gasont ladingslampen. Zij hebben een groter nuttig effect dan gloeilampen. De nieuwste ontwikkeling is de toepassing van fluorescentielampen, die een meer gelijkmatige lichtverdeling toelaten en door hun lange levensduur de ver- vangingskosten sterk omlaag hebben gebracht. AUTORIJSCHOOL Laanstraat 53 - Tel. 3777 Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en gre- neest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 V £.«r tl.x'nU- A l> 34. Elke avond kwamen Walder, Wul- co en Tim, de aanvoerder van de man nen uit het bos, bij elkaar in het huis van de rijke koopman. Samen met hem zaten zij dan bij een walmend oliepitje in een kamer, die niet aan de straat grensde en maakte plannen. Maar meestal liep het op niets uit, want nog steeds bleek het onmogelijk met het kleine legertje de burcht van prins Garis te nemen. Zeker konden ze op de steun van het grootste deel van de bevolking rekenen, maar dat waren geen soldaten en tegenover de getrainde en zwaar gewapende krij gers van Garis konden burgers niets beginnen. Neen, de mannen wilden het anders doen, maar zij wisten nog niet hoe. Op een goede dag verschenen herauten van de prins in de stad en hielden halt op het marktplein. De trompet ten schalden en een heraut las het be richt voor, dat op een grote perka mentrol stond geschreven. Over enige dagen zou op het tour- nooiveld van de burcht een groot steekspel worden gehouden, waar iedere edelman aan deel kon nemen. Het zou een groot feest worden. De bevolking luisterde met spanning en ieder was blij, want dit spel zou de mensen eens wat afwisseling bren gen in hun troosteloos, angstig be staan. De heraut prikte het bericht op de grote oude eik, die midden op de markt stond en verdween met de ruiters. Walder en Wulco, die tussen de men sen hadden gestaan, drongen zich nieuwsgierig naar voren en lazen het bericht nog eens over. Zij keken el kaar aan en knikten tevreden. Prins Garis was Walder blijkbaar he lemaal vergeten en voelde zich veilig, want anders zou hij zo'n prachtig groot feest niet geven. Dadelijk gingen de jongens naar huis en met de koopman en Tim bespraken zij wat hun te doen stond. Zou in verband met het feest zich geen mo gelijkheid voordoen om hun kans waar te nemen Plotseling kreeg Wulco een schitte rend idee. De mannen staken de hoof den bij elkaar en tot diep in de nacht werd er beraadslaagd. Toen ze uit el kaar gingen, was ieder tevreden en wisten zij, dat de grote dag nu dichtbij was. Een beroemd voorbeeld voor goede straatverlichting is New York gewor den. Deze stad, waarin tweemaal zo veel mensen wonen als in Zwitser land, is bij avond één grote lichtzee. Legt men alle straten aan elkaar, dan vormen ze samen een afstand van Londen naar New York. Bij een verlichting van een dergelijke afstand komt het een en ander kijken, dat begrijpt men wel. De lichtreclames doen er heus niet alleen het werk. Ongeveer vijfhonderdtwintigduizend lampen worden er elke avond als straatverlichting ontstoken. Hierbij komen nog de verkeerslich ten in verschillende kleuren, waarvan er ook nog meer dan honderdduizend dag en nacht branden. Het geheel lijkt op een illuminatie, want ook de brandalarmlampen helpen mee de ge zelligheid te vergroten. Meer dan tien duizend van deze laatste zijn er in de stad aangebracht. Het gehele verlich tingsapparaat van New York kost de stad een slordige vijf en twintig mil joen gulden per jaar. Ongeveer 250 miljoen kilowattuur wordt er per jaar verbruikt en dit getal stijgt nog steeds, want de New- yorkers zijn er steeds op uit hun stad vooral bij avond te veraangenamen. Verantwoorde sommen. De uitgaven voor een goede moderne straatverlichting zijn hoog, maar geeft ook voordelen. Niet alleen de handel bij avond wordt op deze manier krach tig gestimuleerd, maar ook het ge zelligheidsleven van de bewoners in hun vrije uren wordt aanzienlijk ver beterd. Misdaad en licht zijn doods vijanden, zodat niet alleen de taak der politie wordt vergemakkelijkt, maar ook wordt beperkt. In vele gemeenten in ons land, ook in onze gemeente, vormt de straat verlichting nog een ernstig vraagstuk. Zodra we op zoek gaan naar nuttige publieke werken, moet men bij de straatverlichting zijn licht toch eens gaan opsteken.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5