Nog 20 jaar woningnood? Radio Televisie „KWAK" Radar van I Jmuiden houdt haven van Amsterdam open* VOOR RIJLES in allernieuwste OPEL (model 1957) Autorijschool VAN DOOREN Joh. H. y. Schalkwijk Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL Van week tot week in Soest. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Officiële Mededelingen. BIJ GROTE AFNAME MINDER BETALEN HUISBRANDOLIE No. 1 BEL OP No. 2185 DE WITTE POMPEN SOEST Huid genezing Zie 't beter met PHILIPS TELEVISIE. RANDSTAD HOLLAND TREKT TEVEEL MENSEN AAN. De gehouden woningtelling heeft ons nog eens met de neus gedrukt op het bestaande woningtekort. Ook is uit de gepubliceerde (voorlopige) cijfers dui delijk gebleken, dat wij voorlopig nog niet uit de chaos zullen komen. Er is een tekort van 258.000 woningen en houden we rekening met de bevol kingsaanwas, dan is het mogelijk een prognose te geven over de tijd die nog nodig zal zijn om het tekort in te ha len. Wij beschikken over 2'/s miljoen wo ningen. Over 16 jaar zullen wij er 3.8 miljoen nodig hebben. Stellen we de jaarlijkse woningproductie op 70.000, dan moeten er dus 17 jaren verstrij ken, voordat we een evenwicht hebben tussen behoefte en voorraad, want re kening houdend met het thans bestaan de tekort moeten we 11/4 miljoen wo ningen bouwen in dit tijdsbestek. Hierbij kan nog worden aangetekend, dat er in de afgelopen 9 jaar gemiddeld 50.000 woningen per jaar werden ge bouwd. Laten wij optimistisch zijn en er van uitgaan, dat wij thans 60.000 woning enper jaar produceren, dan moet in die 17 jaar de productie ook nog met 10.000 per jaar stijgen. Het is niet te verwachten, dat dit zal ge beuren, zodat wij nog rond 20 jaar met woningnood zullen sukkelen. i Elk gezin een eigen huis. Is dit nu een slag in de ruimte of een onverbiddelijke harde waarheid Deze vraag zal velen bezig houden. Lang niet iedereen legt zich neer bij deze volkomen statitische gedachtengang. Het geschetste beeld wordt sterk be- invloed door de prijzen en de con junctuur. Van belang is de vraag of de woningnood zo lang zal voortduren tot elk huisgezin over een afzonderlijke woning beschikt, ongeacht de prijs, die er voor moet worden betaald. Men kan zich daarbij beroepen op de aard van de behoefte, die primair is. Gaan we daar van uit, dan moet men ook de gedachte loslaten, dat ieder de prijs van het door hem bewoonde huis moet betalen. De toestand van heden, waarbij iemand slechts 6 tot 8 van zijn inkomen behoeft uit te trekken om serieus gegadigde op de woningmarkt te zijn, duidt er op, dat tegen dit financieel offer ieder bereid is zijn behoefte aan een woning te dek ken op zo ruim mogelijke schaal. Zal dit ook zo zijn wanneer men genood zaakt zal zijn ongeveer 15 °/o van zijn inkomen voor het genot van een gehele woning neer te tellen Het komt ons voor, dat dan een groot deel van de vraag zal wegvallen en dat men zich in veel gevallen met minder, dus ook met een deel van een woning tevreden zal stellen. Andere uitgaven. In onze tijd is het mode geworden, dat men scheldt op het woningtekort. Inderdaad is de toestand ook verre van fraai. Wij zijn ervan overtuigd. Maar zou men op dit ogenblik aan alle wo ningzoekenden op papier een eigen huis aanbieden, waarbij zij tenminste 15 van hun inkomen als huur moes ten betalen, dan zouden velen van hen bedanken en zeggen, dat ze zich voor lopig nog wel kunnen behelpen. Men heeft andere behoeften en uitgaven. Eerst de huurprijs. Om een oplossing van het bestaande probleem naderbij te komen, zouden A.N.W.B.-INSTRUCTEUR Gallenk. Pelsweg 14 - Telefoon 3823 STEENHOFFSTR. 55 - TELEF. 2906 wij de overheid willen adviseren nu eens eerst het huurvraagstuk op te lossen. Hierbij zou men wel eens tot frappante en verbazingwekkende uit komsten kunnen geraken. Men kan zeker niet zeggen, dat enige behoorlijke huurverhogingen sociaal niet verantwoord zijn, want thans le ven we in een situatie, waarbij een deel van ons volk in nieuwe, dure maar juist geprijsde huizen woont en dit blijkbaar wel betalen kan, terwijl een ander deel in goedkope vooroorlogse woningen woont, ten dele op kosten van de eigenaar, omdat deze jaarlijks een bedrag op de exploitatie moet toe leggen. Deze toestand is sociaal niet verantwoord en bepaald onrechtvaar dig. Veel belangrijker dan het gegoochel met cijfers over het toekomstig wo ningtekort over het gehele land is de regionale verdeling van dat tekort. Hierbij blijkt, dat de noordelijke pro- voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 vincies (Friesland, Groningen en Dren te) hun woningtekort veel sneller in lopen dan de overige. In Drente daalde het tekort van 1947 tot 1956 van 19 tot 9 °/o van de woningvoorraad, in Groningen van 11 op 6 en in Friesland van 7 op 4 °/o. In Noord- en Zuid-Hol land bedroegen de tekorten in 1947 respectievelijk 10 en 14 °/o. Thans zijn deze cijfers nog 9 en 12 °/o. De ontwikkeling is dus zo, dat bij voortgaande bouw in het bestaande tempo de woningtekorten in het noor den reeds zullen zijn opgeheven, terwijl ze in het westen nog bestaan. Steeds meer wordt onze bevolking in de randstad Holland opeengedrongen. De gunstige ligging t.o.v. de grote zee wegen, de havens enz. heeft ten gevol ge, dat de industrialisatie in west-Ne derland sneller voortschrijdt dan in het noorden. Kans voor Delfzijl. De bouwvakarbeiders uit het noorden kan men moeilijk naar het westen zenden, terwijl de snelle bevolkings groei aldaar eveneens reden geeft tot bezorgdheid. De woningnood en de evenwichtige ontwikkeling van onze economie zullen maatregelen noodza kelijk maken om de werkgelegenheid en de kansen voor industrialisatie in het noorden te bevorderen en die van het westen te ontlasten. Waar in het noorden de bestaansmogelijkheden in de landbouw eveneens verminderen, zal men compensatie moeten zoeken in de industrie en daartoe de land- en waterwegen moeten verbeteren. De vraag rijst of bijvoorbeeld een stad als Delfzijl zich niet sneller kan ont wikkelen door een beter geoutilleerde en grotere haven. Deze vraagstukken zullen in alle ernst moeten worden be studeerd. Reeds nu zitten de treinen naar het noorden tijdens de weekends vol met mensen, die nog in Drente en Friesland wonen, maar in de randstad Holland hun werkkring hebben. Het woningprobleem zal in west-Nederland zijn apotheose beleven wanneer andere provincies reeds vrij kunnen ademen. Tijdig ingrijpen kan hier mogelijk de situatie nog redden, die reeds flink dreigt scheef te raken. De taak van de overheid is toch een evenwichtige ont wikkeling van de welvaart en van de mogelijkheid tot werken en leven te bevorderen. Door nu de industrialisatie buiten de randstad Holland te bevoor rechten, verlicht men de woningnood aldaar en verschaft men de jeugd in het overige Nederland grotere levens kansen. HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG DE J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Tel. 2707 Zondag is in Bos en Duin bewe zen, dat er inderdaad erg veel men sen in het verkeer rondrijden, die niet zo heel veel van de regels weten, die gemaakt zijn om te voorkomen dat er slachtoffers vallen. Er werden vragen gesteld, die heus niet zo heel moeilijk waren en er moesten dingen gedaan worden, die iedere bromfietser dagelijks moet doen om te voorkomen dat er slachtoffers vallen. Er werden vragen gesteld, die heus niet zo heel moeilijk waren, er moesten dingen ge daan worden, die iedere bromfietser dagelijks moet doen om te voorkomen, dat hij een ander van de sokken lijdt, maar meer dan de helft van de deel nemers ging zonder diploma's naar huis. Dit waren dan de bromfietsers, maar of het met automobilisten, mo torrijders, fietsers en voetgangers zo veel beter gegaan zou zijn is de vraag. Het vorig jaar hadden we meer succes in het concertgebouw dan dit jaar. Niet met het bedrijven van cul tuur, maar met het tappen van bier, dat ieder jaar in deze voor gerstenat wat vreemde omgeving plaats vindt. Toen werden de heren Verkerk en Bergers met subliem tap- en serveer vermogen kampioen van Nederland. Dit jaar moest de wisselbeker weer ingeleverd worden, maar hij ging niet naar Soest terug, want het Soester team Weusthof-Thierig werd in de eerste ronde uitgeschakeld. Je kunt op twee manieren met dieren omgaan. Zoals die juffrouw in de Lage Vuurse, die het helemaal niet nodig vond pluimvee op tijd van eten NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 en drinken te voorzien, of zoals de kinderen, die zaterdag met hun keurig gepoetste en gekamde viervoetige vrienden naar de Steenhoffstraat gin gen om te proberen een prijs te bemachtigen. De rechter zal straks wel uitmaken dat de eerste manier niet de beste is. Zaterdag viert de Friese vereniging hel dertigjarig bestaan met de opvoe ring van een toneelstuk. Daar kun je natuurlijk heengaan als je een ijverig verslaggever wilt zijn, maar je verstaat er geen klap van, dus is het veel ver standiger achteraf een Fries op te zoeken, die meer dan één taal spreekt, om te vragen wat er allemaal gezegd en gedaan is. In de gemeenteraad bleek, dat er wel wat gedaan kan worden aan het oordovend geluid, dat de straaljagers maken, maar dan alleen als ze op de grond staan. Dat is natuurlijk erg leuk voor de mensen die erbij staan als zo'n cirkelzaag begint te brullen, maar het is de bedoeling dat ze de lucht ingaan en het is dagelijks goed te horen dat ze dit doen. Zoals Cato steeds in de senaat van Rome zei, dat het nodig was dat Carthago verwoest werd, zo vertelt de heer Van Wely iedere keer, dat de Prins Bernhardlaan een beter trottoir moet hebben. Cato kreeg zijn zin, dus waarschijnlijk zal de heer Van Wely eveneens ervaren, dat de aanhouder wint. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hin derwet ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter in zage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. Anker Emaillefabriek N.V., De Beaufortlaan 18a, Soest, om vergun ning tot het uitbreiden en wijzigen van de emaillefabriek, waarvoor laat stelijk, bij besluit d.d. 31 maart 1953, vergunning is verleend en waardoor het gezamenlijk vermogen van de elek tromotoren 137.87 p.k. zal bedragen, in het perceel De Beaufortlaan 18, ka dastraal bekend gemeente Soest, sec tie D, nr. 2724; b. H. Poons, Afrikanerplein 15, Am sterdam, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een constructie- werkplaats en metaalwarenfabriek op/in het perceel gelegen aan de Dorrestein- weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4400. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 16 oktober a.s., des voormiddags resp. 11 en 10.30 uur, in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 1 oktober 1956. ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op artikel 76 en vgl. der Lager- onderwijswet 1920, brengen ter alge mene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 28 september 1956, de wettelijk voorge schreven medewerking is verleend ten aanzien van de hieronder vermelde verzoekschriften van het bestuur der vereniging „De School met den Bij bel" te Soest tot 1. het aanbouwen van een vaklokaal aan de chr. v.g.l.o.-school in Braam- hage; 2. de navolgende aanschaffingen en voorzieningen ten behoeve van de school aan de Driehoeksweg; a. aanschaffing nieuwe methode in de Nederlandse taal; b. aanschaffing van een stofzuiger; c. het doen aanbrengen van stopcon tacten in elk der lokalen. Soest, 2 oktober 1956. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op artikel 53 der Kleuteronder wijswet, brengen ter algemene ken nis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 28 september 1956, de wettelijk voorgeschreven me dewerking is verleend ten aanzien van het verzoek van de R.K. kleuterschool aan de Steenhoffstraat nr. 44a tot de eerste aanschaffing van meubelen, ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften voor een opgerichte derde klas. Soest, 2 oktober 1956. le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE Allen Caltex-Producten. STEENHOFFSTR. 25 SOEST HOCKEY-PROGRAMMA. Zondag Dames Soest 1S.C.H.C. 3,15 uur, Schrikslaan. Soest 2Schaerweijde 2, 11 uur, Birkstraat. Kampong 4Soest 3, 10.30 uur, Utr. Heren Kameleon ö^Soest 1, 12.30 u., Bussum. Het tweede elftal is zondag vrij. THEEZET-DUEL. Op dinsdag 9 oktober a.s. wordt in ,.Eemiand", resp. om 3 uur, voor de scholen en om 8 uur voor de huis vrouwen, een z.g. theezet-duel gehou den om te komen tot de kampioene theezetster van Soest en omgeving. Tevens zullen die middag en avond enige films vertoond worden over de thee. Dit duel is bedoeld als plaatselijke wedstrijd in de competitie voor het kampioenschap theezetten van midden- Nederland. OOK BJ MIST KUNNEN GROTE SCHEPEN DE PIEREN BINNEN KOMEN. Een dikke mist hult de pieren van IJmuiden in een grijze sluier. Vanaf de loodsboot is de vaste wal niet te zien. Water en lucht gaan in elkaar over zonder merkbaar contrast. Triest beeld van een vochtige winterdag op de Noordzee. Eentonig klinkt het naar stige geluid van het mistbaken op het havenhoofdstreep punt streep streep streep streep de roepletters Y.M. Toch is er bedrijvigheid aan boord van de loodsboot. Alsof het glashelder zicht is wordt de motorsloep, bemand met een loods, te water gelaten en in snelle vaart gaat het op een wachtend vrachtschip af. Handig klimt de loods aan boord en langzaam zet de vracht boot koers naar de haven de onzichtbare haven. Het beloodsen gaat door Dank zij radar De mist als vijand overwonnen. MistHét schrikwoord van de zee man. Liever een bulderende storm dan de grauwe stilte van de verraderlijke mist, waarbij de schepen gedwongen zijn ten anker te gaan en uren lang voor de haven moeten blijven liggen. Vooral voor de kustvaarder-kapitein, POEDER- ZALF-OLIE - ZEEP huidje Puistjes verdrogen door Purot poeder vaak eigenaar van zijn scheepje, be tekent dit wachten een financiële strop. Vaak probeert hij het en luid blazend glijdt dan de coaster langzaam tussen de nog net zichbare havenhoofden door; maar het gevaar is groot en menig maal strandde het schip op een pier. De vissersbootjes, ja, die varen door alsof er niets aan de hand is; de schip pers kennen de weg en het dieplood is hun voornaamste instrument. Maar de grote schepen zijn zeker gedoemd tot stilliggen, tenminste zo was Van Weedestraal 8, Soestdijk, Telefoon 2458. Ziekenfonds leverancier. ZEISS-PUNKTAL GLAZEN. het Want door de uitvinding van de radar kunnen, al is het zicht nog zo slecht, nu ook de grote schepen onvertraagd de gewenste koers ver volgen en zonder ophouden de bestem de haven binnen lopen. Voorbij is de tijd, dat vlak voor de pieren van IJ muiden kostbare tijd verloren ging met wachten op beter zicht, terwijl de sluizen toch zo dichtbij waren, doch onbereikbaar verscholen in een grijze nevel. Want rusteloos draait de „scan ner", de radar-antenne, en in de donkere kamer zitten geroutineer de waarnemers voor hun moderne ap paraten. Zij zien op twee grotebeeld schermen alles nagloeien, wat de an tenne aan echo opvangt De haven hoofden, de strekdammen, de vaargeu len met de boeien, de kustlijn, de sluizen, de vissershavens en op zee en in vaarwaters, de schepen, gro te en kleine. Aan de grootte der echo's kunnen de waarnemers op de duur zelf schatten hoe groot de tonnage is van de sche pen, die op het scherm verschijnen. Nadert een schip de pieren, dan wordt het eerst gevolgd op het z.g. grote bereik, te vergelijken met een plat tegrond met schaalverdeling van 1 5000; is het schip dichterbij geko men, dan wordt overgegaan op mid- denbereik, een grotere plattegrond; is het schip binnen de pieren, dan wordt gebruik gemaakt van het kleine be reik. Het scherm vertoont nu alleen het gedeelte tussen de havenhoofden en de vaarwaters naar de sluizen. Met behulp van twee peillijnen, één lijn vanuit het midden der pieren en één lijn, waarbij de kleine en de grote vuurtoren van IJmuiden in eikaars verlengde liggen, de z.g. lichtenlijn, worden de geschepen gepeild. Voortreffelijk samenspel. Een stem uit de luidspreker verbreekt de stilte van het donkere vertrek. Hallo radar IJmuiden - Hallo radar IJmuiden Hier de Neptunes, hier de Neptunes Kunt U mij peiling en afstand geven Het is de loods aan boord van het vrachtschip Neptunes. Zodra hij aan boord is gekomen, heeft hij een klein zend-ontvanger, een soort „Walky tal- ky", ingeschakeld en nu roept hij de radar op. De radarman heeft de Nep tunes op het scherm reeds opgemerkt en trapt met zijn i®st op een pedaal. In hef beeld komt nu de peillijn. Met een draaibare knop wordt deze lijn „over het schip" gelegd en de koers wordt afgelezen. Met een andere knop wordt daarna de afstand gemeten. „Hallo Neptunes Hallo Neptunes antwoordt de man achter het scherm. „Hier volgt peiling en afstand nul negen drie twee duizend nul negen drie twee duizend „Dat is goed begrepen nul, ne gen drie twee duizend Ik hoor aan stuurboord blazen „Dat is een meeligger, daar hebt U geen last van U zit momenteel nul negen twee vijf tienhonderd „All right, nul negen twee vijf tienhonderd Het samenspel is begonnen. Telkens, ongeveer om de honderd meter, wor den aan de loods op de Neptunes po sitie en afstand doorgegeven. Kleiner, steeds kleiner wordt die afstand. Het schip nadert de pieren. De waarne mer zegt door de microfoon„U zit nu midden tussen de pieren, kunt U deze onderscheiden De loods ant woord „Ja, ik kan ze nog net zien". Dan gaat het van boei tot boei. „U passeert stuurboord rood één". „Begrepen rood één krijg ik nog iets tegen „Aan bakboord een stilliggend vaar tuig, onderlinge afstand tweehonderd vijftig meter „Goed ontvangen stilligger tweehonderdvijftig meter „U bent vijftig meter bezuiden de lich tenlijn „O.K., ik ga naar bakboord uit ,,U passeert stuurboord rood twee „Stuurboord rood twee Langzaam, maar zeker, komt het vrachtschip verder. „U passeert nu de semafoor „All right Zo gaat het door, onafgebroken; de loods verlaat zich geheel op zijn ra darman. Door zijn routine weet de radarwaarnemer reële echo's van valse te onderscheiden. De figuur op het SOESTERBERGSESTR. 20a - TEL. 2379 scherm is hem vertrouwd. Tot vlak voor de sluizen geeft hij zijn aanwij zingen. Een vermoeiende, inspannende taak Maar ook een dankbare taak Wannear de loods meldt „Be dankt voor de assistentie en de radarman voor het laatst antwoordt „All right, Neptunes en behouden vaart verder dan weet hij, dat hij, zijn belangrijke aandeel heeft gele verd in het openhouden van de zee weg naar Amsterdam Dezelfde geest. In november 1951 heeft Z.K.H. Prins Bernhard deze eerste havenradarinstal- latie van Europa in werking gesteld. Het Noordzeekanaal bestond toen vijf en zeventig jaar. In 1878 stond op de zelfde plaats Z.M. Koning Willem III om plechtig de vuurtoren in gebruik te stellen. Het Noordzeekanaal bestond toen drie jaar. 1878-1951; drie en ze ventig jaren van grote verandering. Zeilschepen werden vervangen door motor- en stoomschepen, petroleum- branders door gloeilampen. Kompas en dieplood aangevuld met radio en ra dar Maar de koopmansgeest van Amster dam is dezelfde gebleven, de hyper moderne radarinstallatie te IJmuiden is daar het beste bewijs van.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6