r I REGINA WANDEL WONDERKINDEREN. STRAALJAGERS SOEST. BATENBURG'S Erkende Motor- en Autorijschool IN DE HOEK. schuimrubber Matrassen Woninginrichting TON BEUKEN DINSDAG 9 OKTOBER 1956. 34e JAARGANG no. 75. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 1.19 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WE EDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 PGSTGIRO 126156 De bekende pedagoog Jan Ligthart had eens een kwekeling in de klas, die meende, dat het geven van onderwijs en het orde houden een peuleschil was met de middelen die Ligthart had be dacht en hij meende daar profijt van te kunnen trekken. Zo was er de straf, dat de kinderen hun eigen afkeuring op het bord moesten schrijven en de kwekeling zag dat dit voor de klein tjes 'n zware straf was en dat ze schoor voetend met krijt hun eigen onvol maaktheid noteerden. Vooral dit leek hem 'n eminent middel en toen hij on derwijzer was voerde hij dit systeem in. Tot zijn spijt moest hij ervaren, dat hij geen Ligthart was en dat de kinderen zich stonden te verdringen om de afkeuringen op het bord te schrijven, zo leuk vonden ze het. Wat de één kan speelt de ander niet klaar zonder dat iemand precies kan zeggen waarom het niet gaat. Neemt u eens 50 tot 60 kinderen en gaat u met deze hope des vaderlands eens aan het wandelen. Het zal een bende wor.den. Gaat echter de heer W. A. Suman met 5 dozijn meisjes en jon gens op stap, dan blijkt dat er een wandelgroep loopt waar geen enkele andere tegenop kan. Want deze jeugd presteerde het negen wedstrijd- marsen te lopen met als resultaat 9 eerste prijzen; 9 bekers, 1 zuil, 1 lau werkrans, 1 lauwertak, 1 bronzen me daille en 12 groepsprijzen. Dit in sa menwerking met de juniores onder leiding van de heer D. v. d. Kamp, die voor een eerste, een derde en een tweede prijs zorgden en verder meeliepen met de aspiranten van Olym- pia onder leiding van de heer W. A. Suman. Het begon in de zomer van het vorig jaar, toen Olympia-jongeren meeliepen met de avondvierdaagse en daarin een goed figuur sloegen. Het bestuur van Olympia zou het leuk vinden als het kranige groepje meeliep met de Stan daardmars, die op 2 juli in Amers foort gelopen werd. Dat kon natuurlijk, maar de heer Suman wees erop, dat dit zwaarder was dan de avondvier daagse. Hij onderschatte de meisjes en jongens echter, want in de sport komt het goede bijzonder snel en de groep behaalde een eerste prijs. Een tweede mars volgde in Baarn en toen waren de kinderen niet meer te houden en op 1 december werd de wandelafde ling opgericht die ze wensten. Wit hemd, witte broek, witte sokken en bruine schoenen, zo werden de 9 eer ste prijzen en de 12 groepsprijzen ge wonnen. 14 April Baarn, seizoen-openingsmars. 5 Mei, Soest, bevrijdingsmars. 26 Mei, Amsterdam, Trouw-tocht. 16 Juni, Soesterberg, propagandamars. 30 Juni, Amersfoort, Standaardmars. 14 Juli Huis ter Heide, Wingmars. 11 Augus tus, Den Dolder, Excelsior-jubileum- mars. 22 September, Zeist, Bartimeus- tocht. 6 Oktober, Baarn, Dudok de Wit-herfsttocht. Overal honderden deelnemers en in Amsterdam zelf duizenden, maar de kranige Olympia-meisjes en jongens waren niet te kloppen. 50 maal 10 k.m. en meer, want er liepen er ook wel eens bijna 60 en er moest ook wel eens meer dan 10000 meter gelopen worden, maar geen van de Suman- pupillen liet zich tot uitvallen dwingen en die vele duizenden kilometers leverden drie blaren op waarom gelachen werd. In Amsterdam liepen 71 groepen en de prijs ging vergezeld met lof van de jury. 545 punten, terwijl nummer 't Rustverstorende gedender, 't Oorverdovende gerucht, 't Bovenaardse helse gieren, De ontheil'ging van de lucht, 't Onheilspellend brullend loeien Laten wij desnoods nog daar, Maar wij moeten protesteren Tegen 't dreigend doodsgevaar. Jager stort op een rij huizen, De gevolgen zijn fataal; Door een stuurinrichtingsfoutje Stort een jager in 't kanaal. Vlak bij, waar een ambachtschool staat Vliegen stukken door de deur; Ongedeerd, maar wél geschrokken, Is de brave directeur. Een paar honderd jonge mensen Hadden speelkwartier op 't plein. Voor Bescherming der Bevolking Ligt er nog véél braak terrein. CLINGE DOORENBOS. ^(Nadruk verboden). twee er slechts 520 had en nummer drie 479. In de kans op slecht weer is voorzien door pastic regenkleding, betaald van de contributie, en al giet het pijpen stelen, zingend trekken de meisjes en jongens naar de finsh, waar de over winning wacht en ze juichend en springend de mededeling in ontvangst zullen nemen, dat ze weer de eerste prijs behaalden, plus de groepsprijs en de persoonlijke medaille. Daar hebben ze alles voor over en daarvoor volgen ze de aanwijzingen van hun leider graag op. En als ze vinden dat hij eens wat moppert dan zingen ze Op de gro.te stille heide dwaalde Suman eenzaam rond met zijn hagelwitte leden van Olympia's wandelbond. En al marsend denkt hij vlug was ik maar weer gauw terug, wat voel ik mijn benen, wat voel ik mijn benen, mijn benen. En op dat afgezaagde wijze van de grote stille heide lopen ze best. Zo best, dat het vaak gebeurt, dat mede dingende gToepen op de hakken van Olympia's kranige loopsters en lopers trappen om de kunst af te kijken. Vijftig tot zestig meisjes en jongens, die Ditje Bosman, Ansje Pasman en Henk Pasman een paar marsen heb ben moeten missen wegens ziekte, maar die vóór zich Sandra van Burken, Nel Starink, Kees Roskam en Freddy Saar- loos met de vlaggen zagen lopen en achter die vlaggen aan liepen ze naar de bekers en kransen en medailles. Twee v. d. Broekjes, 4 Ruizendaaltjes, 2. De Haasjes, 2 Stempvoortjes, 2 Gerthjes, 2 kinderen v. d. Ley, 2 v. d. Walletjes, 3 Bosmannetjes, 2 kin deren Doustra, 2 Roodenburgjes, 2 Doekemeijertjes, 2 Van Dijkjes en 2 Roskammetjes, en daarnaast nog enige tientallen kinderen, die het eigenlijk een beetje vanzelfsprekend zijn gaan vinden dat iedere keer een eerste prijs het resultaat is. Het geheim van dit succes Wie zal het zeggen De kinderen lopen het ideale tempo dat tussen wandelen en marsen ligt en commando's hebben ze niet nodig. Het fluitje van de heer Suman geeft de aanwijzingen duide lijk genoeg. Twee korte stoten betekent dat er iemand uit de pas loopt en allen letten even extra op zich zelf. Bij wegversmalling betekent het fluitje dat van de formatie met drie over gegaan moet worden in het lopen met tweeën. Geen schallende commando's en geen militair aandoende bevelen, maar eenvoudige aanwijzingen met de fluit, die wel een toverfluit lijkt. De heer Suman heeft van de Baarnse vereniging Oosterkwartier het aanbod gekregen daar ook de leiding van een groep op zich nemen, maar dit wordt niet geaccepteerd, want het is moeilijk twee afdelingen een eerste prijs te laten behalen wanneer er maar één te veroveren valt. De combinatie W. A. Suman-Olympia-meisjes en -jongens zal dus ook het komende seizoen aan de start verschijnen in verschillende plaat sen en dan zal het hoog tijd wor den, dat er een flinke prijzenkast komt, want dat is wel nodig. Zaterdag a.s. zullen de jeugdige won- dertippelaars door Soest lopen. Niet met de drumband om veel bekijks te trekken, maar zonder muziek, om dat het er om gaat te laten zien hoe de kinderen wandelen tijdens de marsen, waar ze hun prestaties ook moeten opvoeren door de muziek van de ei gen stem. Veel ouders zullen voor het eerst hun spruiten in het midden van de kampioen-lopertjes zien stappen, maar er zijn er ook, die geen mars overslaan en die iedere keer getuige willen zijn van de uitbundige vreugde bij het behalen van de zoveelste eerste prijs en groepsprijs. Er wordt zaterdag om 2 uur gestart bij de Alden Terp aan de Bosstraat en de route is Bosstraat, Nieuweweg, Beukenlaan, Verl. Talmalaan, Eng, Wald. Pyrmontlaan, Koekoeksweg, Laanstraat, Vinkenweg, Nieuwstraat, Schaepmanstraat, Groen van Prinste- rerstraat, Koninginneïaan, Julianalaan, Nassaulaan, Oranjelaan, Prins Bern- hardlaan, Pieter de Hooghlaan, Talma laan, Steenhoffstraat, Middelwijkstraat, Torenstraat, Kerkstraat, Soesterbergse- straat, Duinweg, Heideweg, Plasweg, Schoutenkampweg, Ossendamweg, Bos straat. Dertien kilometer, een afstand waarvoor de meisjes en jongens hun hand niet omdraaien. En rekent u er maar op, dat ze de hele 13 kilometer zullen zingen om de mensen erop at tent te maken, dat de wonderloper- tjes van Soest in aantocht zijn, want ze zijn er bijzonder trots op dat ze dit seizoen niet te verslaan waren. AANRIJDINGEN. De taxi-ondernemer H. G. reed met zijn auto op de Beckeringhstraat in de richting van de Laanstraat. Van de andere kant kwam de 24-jarige v. T. op zijn bromfiets. De auto reed aan de rechterkant van de weg, de brom fiets aanvankelijk ook, maar ging toen ineens naar links en vloog tegen de auto op. De berijder kreeg een her senschudding, brak het linkerbeen en kreeg een shock. Dokter Stroband ver leende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar de Lichtenberg ver voerd werd. Op de Steenhoffstraat reed J. S. uit Baarn met een auto in de rich ting Amsterdam. Bij het Kerkplein ging hij iets uit de bocht en raakte een auto die daar geparkeerd stond. Deze auto was eigendom van C. v. d. B. alhier. De auto van J. S. draaide tweemaal om zijn as en botste 60 meter verder tegen een boom. De po litie rook alcohol en nam rijbewijs en auto in beslag. J. v. D. kwam in zijn auto de Prins Bernhardlaan af. Uit de Rubens laan kwam mevr. K.-de R. op haar bromfiets. De twee zagen elkaar te laat en mevrouw K. reed tegen de auto. Zij viel en werd aan de benen gewond. De bromfiets werd grondig vernield en de auto beschadigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Rode hoofddoek, rijwiel, stalen duim stok, muntbiljet van 2.50, zwart etui met bril, rozenkrans, parapluie, rode portemonnaie, 1 paar sokken, grijze regenjas, zwarte regenbroek, kanarie, zwarte portemonnaie met 10.col bertjasje, broche, blauw jongensjasje, loodgieterstang, plastic motorbril. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag van 24 uur. ui cd GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. FRIESE VERENIGING 30 JAAR. De Friese Vereniging in Soest bestaat 30 jaar en dit feit is gevierd met een avond in St. Josef. Op 18 maart 1926 werd de vereniging „Freonskip en Ien- fald" opgericht. Het voorlopig bestuur bestond uit de dames Van der Linden en Bauling en de heren Roorda, Vel- linga en Altenburg. Statuten en re glementen werden op 26 mei 1926 vastgesteld en de vereniging sloot zich aan bij „It Frijsk Boun on Utens". Er was veel contact met de vereni gingen in Amersfoort, Hilversum, Zeist, Utrecht en Bussum en voor de oorlog zijn in hotel „Bos en Duin" de z.g. kleine Friezendagen gehouden. De vereniging stelde zich ten doel het dienen en bevorderen van de Friese cultuur en het gezellig als Friezen bij elkaar zijn. Dit laatste werd veelal gecombineerd met toneelspel, want de vereniging heeft steeds een toneelgroep gehad. De laatste jaren is er toneeluitwisseling met Zeist en eens per jaar organiseren vier verenigingen een grote avond in Gooiland te Hilversum, waar gewoon lijk het bekende gezelschap Tetman de Vries een revue brengt. Het huidige bestuur is samengesteld uit de heren J. H. de Jong, voorzitter; G. Hiemstra, tweede voorzitter; H. J. de Boer, secretaris; G. A. Hosper, 2e se cretaris; H. M. Visser, penningmeester; J. A. de Jong, tweede penningmeester; mevr. Roelofsen-Veltman, alg. adj.; terwijl de heer W. de Jong voor de verkoop van Friese lectuur zorgt. Voorzitter J. H. de Jong opende de jubileum-feestavond en heette de vele aanwezigen welkom. Hij wekte op tot het maken van propaganda en het werven van nieuwe leden. Als vertegenwoordiger van de bond van Friezen bu:1en Je provincie sprak dr. Loopstra uit Hilversum. Hij wenste de jubilaresse geluk, schonk bloemen en wees erop, dat hij gedu rende 26 jaar de aktiviteit van de jubilerende vereniging gadegeslagen had en de verrichtingen gevolgd. Er was veel contact geweest met de verenigingen uit de omliggende plaat sen en dr. Loopstra herinnerde aan de Friezendagen, die in de Bosstraat gehouden werden. Daar werd de kaats- sport nog beoefend. Het hoofdbestuur van „It Frijsk boun om Utens" wil het contact leggen tussen de Friezen buiten de provincie en de provincie zelf en het hoopte, dat de Soester vereniging „Freonskip en Ienfald" door zou gaan met haar werk en 't hare zou bijdragen tot bevor dering van de Friese zaak buiten Fries land. Ook namens de Hilversumse vereni ging „Frysk en Fry" bood dr Loop stra gelukwensen aan. Het Friese toneelgezelschap van Ba rend v. d. Veen voerde het toneel stuk „In Heidepyk" op. JEUGDDIENST IN ELTHETO. De kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk heeft een jeugdcommissie ingesteld, die eenmaal per maand een jeugddienst zal houden. Zondag sprak in de eerste bijeenkomst ds G. Veldhuizen van Rot terdam over „Wij zijn burgers van een rijk in de hemel". Er was veel belangstelling voor deze dienst. Ds. Veldhuizen wees er op, dat dit woord van Paulus geheel onjuist schijnt, want als wij ons inderdaad burgers van het hemelse rijk zouden voelen dan zouden wij hiermee meer bezig zijn dan wij thans doen. De aarde neemt echter zo'n grote plaats bij ons in, dat wij daarvan geheel vervuld zijn. Het werk, de school, de dagtaak eist ons geheel op. Onder een kerkdienst denken we wel aan ons werk, maar onder ons werk denken we nooit aan de hemel. Hieruit valt te concluderen, dat wij burgers van de aarde zijn. Ook geestelijk draait het bij ons om de aarde, want het is alsof wij bang zijn tijdens ons leven niet aan onze trek te zullen komen. Al onze idealen, ver wachtingen en wensen zijn op de aarde ingesteld. Toch zijn wij burgers van een rijk in de hemel, volgens het woord van Paulus. Van die hemel, waar slechts één thuis hoort, die er niet alleen de eerste burger, maar ook ereburger is. Van dit ereburgerschap heeft hij terwille van de mensen echter vrijwillig afstand gedaan om op de aarde te komen. Thans bepaalt Hij in de hemel wie Zijn medeburgers zullen zijn. Hij geeft allen die in hem geloven een kaart in de carthoteek van de he mel, waardoor zijn wettige burgers van het hemelse rijk worden. De kaart be vindt zich dan niet meer in de cartho teek van de dood of de satan, maar in die van God en niemand zal daarin ooit verandering kunnen brengen. VIJF JAAR VOLLEYBAL OLYMPIA. De afdeling Volleybal van de Gym nastiekvereniging „Olympia" bestaat 5 jaar. Zij werd opgericht na de goede resultaten van de volleyballers van de ze vereniging, behaald in de Soester competitie. Voorzitter werd de heer F. Slijper, die na vier jaar opgevolgd werd door de heer H. Fennema. Trainer werd de heer H. A. Frankena, die dit thans nog is. In het tweede jaar van het bestaan van de afdeling werd deelgenomen aan de Nevobo-competitie, afdeling 't Gooi, met 2 dames- en 2 herenteams. Drie kampioenschappen en een tweede plaats voor het eerste damesteam was het resultaat in dit eerste jaar. In het der de jaar van de jonge afdeling werd door de herenteams in de eerste en tweede klasse gespeeld en door de damesteams in de overgangsklasse en de tweede klasse. In 1954 werd met een derde herenteam aan de Nevobo-competitie deelgenomen en alle teams konden zich handhaven. Dames 1 werd kampioen in de over gangsklasse en promoveerde naar de eerste klasse. Het vorig jaar was een moeilijk jaar. Er was vrij veel verloop van leden, hetgeen de eenheid in de teams niet ten goede kwam, maar de moeilijkhe den werden overwonnen en dit jaar wordt deelgenomen aan de Nevobo- competitie Amersfoort. In de hoop spoedig een goede speel- gelegenheid te krijgen gaat de volley- balafdeling van Olympia met goede moed op weg naar het tienjarig bestaan. DAMESTEAM VAN S.V.V. WINT TWEEDE PRIJS. Het dames- en het herenteam van de Soester Volleybal Vereniging, die za terdag j.1. naar Woudenberg togen om daar deel te nemen aan het door de V.V. Wovo aldaar georganiseerde toer nooi, zijn niet zonder prijs thuis ge komen. Het damesteam bleek n.1. aan het ein de van de dag de tweede plaats te bezetten voor de teams van Spirit en Wovo. Opvallend goed was haar prestatie te- Toen ik, nu haast 2 maanden geleden, naar aanleiding van de zonder succes blijvende pogingen om ons land aan een kabinet te helpen, een hoekje schreef dat niet overliep van vrien delijkheid, zei de redacteur „zou je dat nu wel zeggen Ze zijn nog maar zo kort bezig". Twee maanden geleden hadden wij nog niet gehoord van „vrijwillige pers breidel", zoals de Wiardi Beekman- stichting nu voorstaat, maar juist waar schijnlijk daardoor en omdat het altijd prettiger is zelf uit te maken wat je wel of niet zal plaatsen, waren wij het er vrij vlot over eens, dat mijn bijdrage er beter nog niet in kon. Nu ik dit schrijf hebben wij 117 rege- ringsloze dagen achter ons liggen en zou er alle aanleiding zijn de re dacteur te vragen nu het hoekje van twee maanden geleden te plaatsen, maar ik doe het toch niet, want ik zou mijn bijdrage even moeten her zien, omdat mijn kijk op de dingen in die twee maanden iets gewijzigd is. Wanneer ik er dan nog bij schreef wat de meeste Nederlanders op het ogenblik, na haast 4 maanden kabi netscrisis, van hun voormannen en de door hen gevolgde „werkwijze" denken, kon ik wel inpakken. Toch mag ik nu zeggen, dat men, nu overduidelijk blijkt dat 's lands be lang pas op de zoveelste plaats komt, nu alles waar zoveel haast bij is rus tig moet blijven liggen tot de koe handel om een ministersteek is uit gespeeld, nu persoonlijke en groeps belangen ver boven de belangen van de gemeenschap blijken uit te gaan, kun nen de heren, die ons 4 maanden ge leden in alle toonaarden aanspoorden toch vooral hen te kiezen, omdat zij het één nog mooier zouden doen dan het ander, toch moeilijk van het stemvee kan verwachten, dat zij met eerbied naar hun voormannen opzien. H. OEKMAN. met gewelfd bovenvlak. Soesterbergsestraat 1 - Tel. 2180 PROEFMATRAS BESCHIKBAAR. gen de winnares Olympia uit Zeist. Wist laatstgenoemde in haar wed strijden tegen Spirit en Wovo steeds beide sets te winnen, in haar wed strijd tegen S.V.V. moest zij beide punten aan onze plaatsgenoten laten. In haar wedstrijd tegen Spirit gingen beide punten voor S.V.V. verloren in een niettemin, vooral in de eerste set, goed gespeelde wedstrijd. Tegen Wovo ging de le set met minimum verschil verloren, terwijl, daarentegen de tweede set een monsteroverwirming opleverde. Door haar laatste wedstrijd tegen Olympia op fraaie wijze te winnen, plaatste S.V.V. zich met een beter setgemiddelde dan Spirit als tweede. De heren hadden het op dit toernooi niet gemakkelijk. Zowel door Vios, Spirit als door Olympia (Zeist) wa ren sterke teams op de been gebracht. Niettemin verloren de heren alleen hun wedstrijd tegen Spirit, want zo wel tegen Vios, Wovo als Olympia werd een gelijk spel behaald. De eer ste plaats was hier voor Spirit, dat een beter setgemiddelde had dan Vios, dat in puntenaantal gelijk eindigde. S.V.V. eindigde met hetzelfde aantal punten als Olympia, maar door een beter set gemiddelde mocht laatstgenoemde de derde prijs mee naar huis nemen. Uitslagen dames Spirit—S.V.V. 15—10 15—4. Wovo— S.V.V. 16—14 1—15. S.V.V.—Olympia 15—7 15—3. Uitslagen heren Vios—S.V.V. 15—5 9—15. Wovo-S.V.V. 12—15 15—8. Spirit—S.V.V. 15—11 15—10. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. De Soester Vogelvrienden hebben in restaurant „Zonneheuvel" vergaderd en de 25 aanwezige leden hebben zich onder voorzitterschap van de heer Kuiper uitsluitend bezig gehouden met het tentoonstellingsreglement voor de expositie van 7 tot en met 11 no vember.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1