ENi&ciïfce ^oVodlo Wm ROUW- TROUW- Fa. Van de Wijngaart E o OOK DE RUSSEN HEBBEN HUN MOEILIJKHEDEN. Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN CORRECT SOEST WOLLEN DEKENS STEITNER f 69.75 IO Q VOOR RIJLES in allernieuwste OPEL (model 1957) Autorijschool VAN DOOREN VRAGENDIEN ST. De onverwachte reis van de Joego slavische president Tito naar de rus- sische badplaats Sotsji - waar hij be halve de partij-secretaris Chroesjtsjow ook andere russische leiders aantrof - heeft in het licht gesteld, dat niet al leen het westen heeft te kampen met onderlinge tegenstellingen. Er zijn nog altijd allerlei gissingen over de oor zaak van het feit, dat Chroesjtsjow de joegoslavische communist is komen halen. Er is echter kennelijk menings verschil gebleken over twee dingen. In de eerste plaats wil Tito zijn neu traliteit niet prijs geven en de hulp van de V.S. niet verspelen Dat houdt in, dat hij wel het „kolonialisme" wil veroordelen, maar niet de pogingen van de V.S. wil dwarsbomen om op goede voet te blijven of te komen met de arabische landen. Ten tweede wil hij zich niet ondergeschikt maken aan de politiek van de russische partij, die nog al eens pleegt te veranderen. Hij staat er op, dat in alle landen van oost-Europa de partijen haar eigen weg naar het socialisme afbakenen en dat de nationale souvereiniteit van deze landen wordt geëerbiedigd. Met andere woordenzij moeten minstens zo zelfstandig kunnen zijn als Joego slavië. voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 Uu> adrm voor hel btra jaa kleding BAARM. TEL* 2783 Het is niet bekend of Tito enig suc ces heeft gehad en of de Russen ver der willen gaan op de weg naar het „Ontstaliniseren"; wel dat er allerlei meningsverschillen zijn gebleven. Heeft Croesjtsjow mededingers? Er gingen allerlei geruchten dat de partij-secretaris Chroesjtsjow eigenlijk wel Tito gelijk wilde geven en een alliantie wenste van gelijkgerechtigde staten in oost-Europa. Dat is de vraag. Maar wel is het duidelijk, dat een aantal andere russische leiders menen, dat men al te ver is gegaan met het verloochenen van het verleden. Bij het proces tegen de poolse sta kers van Posnan hebben de beklaag den en zelfs de advocaten vrij felle politieke kritiek uitgeoefend. Dit komt de partij zeer ongelegen. Maar ander zijds is Poznan een waarschuwing ge weest, dat het regiem liberaler moest worden. In Hongarije is men na de degradatie van de sterke man Rakosi zo ver gegaan een van zijn slacht offers, Rajk, na diens dood te reha biliteren en zijn stoffelijk overschot ten tweede maal, en nu met grote of ficiële eer, te begraven. Zoiets maakt wel een zeer pijnlijke indruk voor het regiem van de partij in het verleden. In Moskou moet men zich dus afvragen of het verlies van prestige niet te groot is, nu men zo demonstratief is omgezwaaid. Invloed van Nehroe. Daarbij komt dat in de kwestie van het Suezkanaal de invloed van de Russen op Nasser geringer blijkt dan die van India. De indische premier Nehroe heeft opnieuw het communisme in zijn land aangevallen als anti nationaal. En hij streeft naar het behoud van de banden met Engeland en met de V.S., al is hij militair neutraal. EEN BETROUWBARE WOGEN VAN EEN BE TROUWBARE DAELER AUTORIJSCHOOL Laanstraat 53 - Tel. 3777 Zijn afgezant Krisjna Menon heeft met Nasser een plan besproken om tot een compromis te komen met het westen. In de Veiligheidsraad, waar de Suez- kwestie is besproken, hearste een zeer gematigde en verzoeningsgezinde stem ming. Van geweld blijkt nu wel geen sprake meer te zullen zijn. Men wil hernieuwing van de conventie van 1888 omtrent de gewaarborgde vrije doorvaart, wat wel geen moeilijkheden Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP aiatles - Hypotheken - Assurantiën - Expertise zal opleveren. En voorts medezeggen schap van de gebruikers, omtrent het onderhoud, de tarieven enz. De opgerichte associatie van kanaal- gebruikers wordt nu opgevat als een lichaam ter onderhandeling, om die doeleinden te bereiken. Naar verluidt wil Nasser wel deelneming aanvaarden van buitenlands kapitaal aan zijn ei gen kanaalmaatschappij. Dat lijkt vrij logisch. Hij moet aan amerikaanse oliemaatschappijen en aan de met hen verbonden scheepvaartondernemingen (die tankboten exploiteren) hebben aan geboden, financieel deel te nemen aan de egyptische kanaalmaatschappij. Als nu alle belanghebbende scheep vaartondernemingen een deel van het kapitaal en van de leidende positie kunnen verwerven, zou een nieuwe onderneming in de plaats komen van de oude, en internationaal van aard zijn. Men zou een regeling treffen zoals in Perzië met de oliemaatschappijen. Het zou een bevredigend compromis zijn, waarbij wellicht de oude kanaal maatschappij kon overgaan in de nieu we, althans ten dele. In Perzië im mers is de onteigende britse olieon derneming weer vertegenwoordigd in de nieuwe combinatie. Achter de scher men wordt in New York, waar de Veiligheidsraad bijeen is, over iets der gelijks gedebatteerd. En India speelt daarbij een grote rol. Aan Rusland echter kan zulk een ontwikkeling niet welgevallig zijn. Engeland en het Vasteland. Doch in elk geval zullen Engeland en Frankrijk hun voorheen in de oude kanaalmaatschappij uitgeoefende con trole verliezen en zullen de Amefi- kanen meer te zeggen hebben. De gehele crisis heeft in Londen en Parijs weerzin gewekt tegen de po litiek van Dulles, die,tussen twee vu ren zit enerzijds wil hij de europese bondgenoten ter wille zijn, maar ander zijds niet de sympathie verliezen van de Aziaten. Hij manoeuvreert bovendien door voortdurende tegenspraken vrij ongelukkig. Engeland heeft daarom in uitzicht gesteld, dat het voortaan nau wer wil samenwerken met het west- europese vasteland, o.a. daarmee een vrijhandelzone wil vormen. Deze zone zou echter geen landbouw-produkten mogen omvatten en ook niet volledig zijn. Wat de biezondere banden met het gemenebest moeten blijven Men spreekt van „west-Europa als derde macht", tussen Moskou en Was hington. Het zal echter nog moeten blijken, of west-Europa die rol kan vervullen. En het zou zeer gevaarlijk zijn en voor Moskou voordelig, indien de atlantische wereld in twee stuk ken zou worden verdeeld. Een atlan tische familie-ruzie is onaangenaam, maar een breuk zou noodlottig kun nen zijn. NATUUR IN EN OM HET WATER. Dr. J. M. Lodewijks, een goede be kende van de Soester natuurliefheb bers, heeft vrijdagavond in het St. Jo- sefgebouw gesproken over de instelling van de mens tegenover de natuur waarna hij een film toonde, die een jaar natuurleven in en om het water liet zien. Deze avond was belegd door de Volksuniversiteit en Ir. Volders leidde de spreker in. Het voorrecht dat de mens boven het dier heeft is het vermogen schoonheid te kunnen zien en appreciëren. Vaak komt het er echter niet van dat wij dit waardeeren en beleven want er moet hard gewerkt worden. De man gaat vaak de helft van het jaar met donker uit huis en komt er pas met donker weer in en ook voor de huis vrouwen is er geen tijd de schoonheid te gaan zien. Toch is het verlangen naar schoon heid aanwezig, zodat men kan schil deren of musiceren. Of een schilderij kopen. Na een paar jaar moet er nodig een nieuw schilderij komen, waaruit ge concludeerd moet worden, dat het schil derij niet voldoende mooi is geweest. Beauty is a joy for ever, dus wer kelijke schoonheid is niet te vervan gen. Wat is nu eigenlijk schoonheid. Is het aan mode onderhevig Voor de een is het een schilderij en de ander koopt een radio omdat muziek voor hem schoonheid betekent. Er is dus geen overeenstemming. Wie een concert meemaakt kan zien dat verschuilende mensen met ver veelde gezichten zitten te kijken. Zij beleven de schoonheid niet maar ko men omdat het zo hoort. Sommige mensen geven openlijk toe dat ze niet van muziek houden. Neem deze men sen op een morgen mee de natuur in bij het ontwaken van de dag. Bij het horen van het zingen der vogels zullen ze dan devoot luisteren, want de schoonheid van de natuur brengt wel eenstemmigheid in het oordeel. Het is echter niet nodig de natuur in te gaan om de schoonheid hiervan te onder gaan, want wie een aquarium in huis neemt brengt de natuur door dier en plant binnenskamers. In geen enkel land ter wereld zijn zoveel aquaria als in ons land. Op deze wijze heeft men de schoon heid van de natuur thuis en als men er dan nog toe kan komen zelf bui ten het voer voor de vissen in sloten te gaan bemachtigen dan ondergaat men ook de schoonheid buiten. Veel mensen vinden dit echter wat gênant, zodat zij de schoonheid rin de natuur, die BLOK-DEKENS - GESTIKTE DEKENS AA-BE PLAIDS ENZ. ENZ. WONINGINRICHTING Van Weedestraat 7A - Telef. 2164 ieder jaargetijde anders is, niet be leven. Vooral voor zieken is een aquarium een waardevol bezit. Hierna draaide de heer Lodewijks een film over het spel van dieren en planten, van zon, wind, water en vogels in winter, lente, zomer en herfst. Daarbij vertelde hij, dat het meeste wat over de natuur geschreven is kortweg gelogen is en dat er een enorm aantal fabeltjes over dieren in omloop zijn. Zelfs een wetenschappe lijk man als dr. Portielje, die altijd uiterst voorzichtig is in zijn uitla tingen over dieren, was er naast toen hij schreef over de voortplanting van stekelbaarsjes. Het praatje dat mannelijke dieren vechten om een wijfje gaat er grif in, maar het is niet waar. Wel is b.v. waar, dat de dieren allemaal inteelt plegen, terwijl ter toch geen dege neratie uit voortvloeit. Tenslotte raadde dr. Lodewijks de aan wezigen aan toch niet alles te slik ken wat geschreven en gezegd wordt, maar zelf erop uit te gaan. Onze ogen zijn geen sierdoppen maar we moe ten ze ook in de natuur gebruiken. Dit zien brengt ons dan tot nadenken en dit nadenken kan voorkomen, dat men een kuddedier wordt, hetgeen in strijd is met de oorspronkelijke be stemming van de mens. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Vorige opgave 323.29 Ontvangen A. de Vr2.55 Mej. J. C. K2.50 Prima wollen wevenit jacquard. Slank makende japon. Diverse fraaie najaarstinten. Maten 38 t/m 48 Anders dan anders KERKBRINK 15-17 HILVERSUM Totaal per 6 Oct. 1956 328,34 Het was een slechte week voor ons Fonds. Nog steeds ontbreken ca 250.- voor de 6 Soester patiënten, die een week door Nederland varen. Voor 42 Soester ernstige chronische pa tiënten, die praktisch niet meer met de buitenwereld in contact kwamen, heeft de vacantiebootreis door Neder land het leven weer waarde gegeven. Ze hebben weer moed gekregen hun lijden te dragen. We kunnen en mogen dit werk niet stopzetten, want er zijn in onze ge meente nog velen, die er naar hun keren die wereld daarbuiten nog eens te zien, met lotgenoten in contact te komen. Wie helpt Welke organisatie zet er de schouders eens onder Giro 466784 ten name van de penningmeester van het Ned. Roode Kruis, afd. Soest. Bank N.V. Nederl. Middenstandsbank. Wilt U er meer van weten Het secretariaat op Soesterbergsestraat 34, Soest-Zuid, telef. 2629, wil U gaar ne inlichten. VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag S.E C.A—C.J.V.V. A te 4 uur. S.E.C. aSpakenburg a te 2.45 uur. C.J.V.V. d—S.E.C. c te 2.30 uur. H.V.C. d—S.E.C. b te 2.45 uur E.M.M. aB.D.C. a te 4 uur. HV.C. C—B.D.C. B ce 4 uur. Zondag S.E.C. 2De Zebra's 2 te 12 uur. Quick 4S.E.C. 3 te 12 uur. B.D.C. 2Gooise Boys 2 te 12 uur. Donar 5B.D.C. 3 te 12 uur. EERSTE AVONDRIT MOTOR- EN AUTOCLUB. De motor- en Autoclub Soest heeft woensdagavond de eerste avond-oriën- teringsrit gehouden, waarvan start en finish bij restaurant „Zonneheuvel" waren. Bij de auto's won D. J. v. d. Broek de eerste prijs en daarmee een be ker en bij de motoren P. v. d. Berg uit Amersfoort. E. Reuvers en mevr. T. J. v. d. Berg-Klooster wonnen de coupe de Zonneheuvel als kaartlezers. Uitslag auto's 1. D. J. v. d. Broek, 6 pnt. 2. C. Samsom, Soest, 26 p. 3. R. Tieland, Soest, 45 p. 4. A. Hoff- man, Soest, 59 p. 5. J. Groart, Soest, 60 p. Uitslag motoren 1. P. v. d. Berg, Amersfoort, 102 p. 2. R. Wassenaar, Soest, 200 p. 3. J. D. Fritz, Soest, 203 p. De voorzitter van de verenigirrg, de heer G. Slagt, reikte de prijzen uit. komen voor. Ph. J. L. Hoe oud wordt de bruine en zwarte rat Is de bruine rat af komstig uit Amerika en hoeveel jon gen werpt zij per jaar Antwoord De bruine rat of rioolrat heeft jaarlijks 27 worpen van 420 jongen, die na een draagtijd van 4 we ken worden geboren. Levensduur 3 tot 4 jaar. De zwarte rat of huisrat heeft jaarlijks 23 worpen van 420 jongen. Deze wordt 68 jaar. Oor spronkelijk uit Azië afkomstig is ze via het scheepvaartverkeer naar Eu ropa gekomen. Het is niet bekend of de bruine rat van amerikaanse af komst is. C. E. J. Hoe verwijdert men ketel steen Antwoord Ketelsteen verwijdert men door de ketel te vullen met azijn, waaraan een handvol zout is toege voegd en dit aan de kook te brengen. In de meeste gevallen laat het ketel steen dan wel los. Vervolgens goed naspoelen met kokend water, liefst borstelen. H. J. M. Ik ben van plan mijn erker van dubbele ramen te voor zien teneinde in de winter warmte verlies te voorkomen. Hoe ver moeten de ruiten nu van elkaar verwijderd zijn, opdat het resultaat zo groot mo gelijk is Antwoord Dubbele ramen worden meestal op een onderlinge afstand van 510 cm. geplaatst. Deze maat is niet erg kritisch. Wel is belangrijk, dat de lucht die tussen de ramen is op gesloten, niet door kieren enz. kan ontsnappen. De zonnestralen kunnen het glas passeren voor zover het de zichbare lichtstralen en de warmte stralen voor een groot deel betreft. Ultraviolet licht wordt tegen gehouden. Het aanbrengen van dubbele ramen heeft op het licht en de warmtebe- straling van de zon niet veel invloed. Het aanbrengen van dubbele ramen en het dichten van kieren is een ef fectieve methode om brandstof te be sparen. J. D. S. Welke stroomsterkte is ho ger of sterker, die van een transfor mator of omvormer, welke de elec- trische stroom van 220 volt omvormt tot 4 volt of die van een accu of zak- batterij, welke 4 volt oplevert En wat is eigenlijk het verschil tussen een transformator en een omvormer Antwoord Een transformator bestaat uit een ijzeren kern, waaromheen twee onderling geïsoleerde wikkelingen lig gen. De eerste (primaire) wikkeling wordt b.v. aangesloten op het licht- net 220 V wisselstroom. Hierdoor ont staat in de kern een wisselend mag netisch veld, waardoor in de 2de (se cundaire) wikkeling een spanning wordt opgewekt, evenredig aan het aantal windingen. De stroomsterkte in am pères die de transformator kan le veren, hangt o.m. af van de toege paste draaddoorsnede. Een beltransfor- mator, wat al een heel kleine ver tegenwoordiger is, kan b.v. bij 35 of 8 volt hoogstens met 1 ampère belast worden. Transformatoren kun nen alleen voor wisselstroom gebruikt worden omdat er een wisselend mag netisch veld in nodig is. Een omvor mer bestaat uit een motor die op het lichtnet loopt (wisselstroom of ge lijkstroom of draaistroom) en die een dynamo aandrijft. Deze dynamo kan gebouwd worden voor elke gewenste stroomsoort, spanning en stroomsterkte (spanning in volt, stroomsterkte in am pères). A.N.W.B.-INSTRUCTEUR Gallenk. Pels-weg 14 - Telefoon 3823 A. H. de B. Mijn zoon heeft eind diploma M.T.S. en wil in een machine' fabriek in Engeland praktijk opdoen. Kunt u mij een adres geven tot wie hij zich kan wenden om hierin te slagen AntwoordU kunt u hiervoor wen den tot het gew. arbeidskantoor, daar beschikt men o.m. over uitwisselings adressen. L. te S. Gaarne zag ik enige bie- zonderheden, zoals voltage en soort stroom, over gyroscopisch- of tolkom- pas. AntwoordEen gyroscopisch- of tol- kompas bestaat uit een zwaar vlieg wiel, dat met hoge snelheid rond draait. Hoe dit vliegwiel aangedreven wordt, doet er niet toe en vindt der halve op diverse manieren plaats. Wan neer dit een electrische aandrijving is, wordt hiervoor een electromotor ge bruikt, die op het boordnet van het betrokken schip loopt of op de nood- stroombatterij. Het kan dus zijn, dat dit 110 volt gelijkstroom is of 24 volt gelijkstroom of bij moderne grote sche pen tegenwoordig ook wel 220 volt wisselstroom. Ook andere spanningen J. D. S. In een courant las ik on langs, dat de jongste atoomexplosie in de Sowjet Unie in kracht gelijk stond met miljoenen t.n.t. Gaarne wilde ik de betekenis weten van de afkorting t.n.t. Antwoord Bij een atoomontploffing drukt men de kracht van de ont ploffing uit in de tot nu toe krach tigste vulling van de gewone bom, t.w. nitro trotil. de afkorting t.n.t. betekent in dit verband ton nitro trotil. Een atoomontploffing, welke ge lijk staat met 1.000.000 t.n.t., komt dus in uitwerking overeen met 1.000.000 bommen van 1000 k.g. nitro trotil. De grootste gewone bommen in de laat ste wereldoorlog waren 10 ton. Mevr. D. J. H. Wij bewonen een huis, dat gehuurd is „met aangrenzend erf". Sinds enige tijd mogen mijn huisgenoten en gasten niet verder lo pen dan om het huis. Ik vraag mij af, of dat ten rechte geschiedt. Antwoord Zekerheid kunnen wij, met de weinige te onzen dienste staande gegevens in deze aangelegenheid niet geven. Wij menen echter, dat de ver huurder inbreuk maakt op het met u aangegane huurcontract. Als u n.1. ge huurd hebt „met aangrenzend erf", dan kan daarna niet meer eenzijdig het genot hiervan aan de huurder worden ontzegd. Wel is het mogelijk deze aangelegenheid onderwerp van een nieuwe overeenkomst te maken, doch daarbij zult u toch gerechtigd moeten worden tot b.v. een schadevergoeding of een huurvermindering. U behoeft daartoe echter uw medewerking niet te geven.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6