9DD Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD VOOR RIJLES in allernieuwste OPEL (model 1957) Autorijschool VAN DOOREN FALCON REGENKLEDING VEN-EMA SOEST. Kapsalon W. A. BUTZELAAR VRAGENDIENST. WALDER EN WULCO SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL BU GROTE AFNAME MINDER BETALEN HUISBRANDOLIE No. 1 BEL OP No. 2185 DE WITTE POMPEN Geen ziekteverzekering tijdens studieverlof V.ooJi iumêiteiUiut-edeA Twee liuurkwesties. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1956. In een courant van dertig jaar te rug werd er veel meer met het woord „nette" geschermd dan op het ogen blik, nu iedereen netjes is. Een juf frouw vroeg „nette commensaals in de buurt van het vliegkamp". Onzin, want niemand zal het in z'n hoofd gehaald hebben af te zien van een be zoek aan die juffrouw bij het vlieg kamp, omdat hij zichzelf niet netjes genoeg vond. Verslaggevers van 30 jaar terug waren ook nette mensen. Die gons den maar niet een stuk weg als ze te lui geweest waren om ergens heen te gaan, maar ze schreven eerlijk „he laas konden we het eerste deel van het programma niet volgen omdat we wat laat waren". Een inwoner van Soesterberg kreeg een proces-verbaal omdat hij zijn nieuw vaderschap niet binnen drie dagen op het gemeentehuis gemeld had. Een sjouwerman had iets tegen een agent in Soesterberg. Niet als hij nuch ter was, maar hij had een dozijn bor rels op en het dacht hem goed te gaan bakkeleien met de wetsdienaar, die daar weinig voor voelde, want dron ken lieden kunnen zeer sterk zijn, vooral als ze sjouwerman zijn. Hij kreeg voor dat grapje drie maanden. Niet omdat het zo heel erg geweest was, maar hij kwam voor de zeven tiende maal voor en dan willen ze bij de kadi nog wel eens iets onder uit de zak weggeven. Precies 30 jaar geleden woonden er 9495 mensen in Soest. Er staat geen inwoners, maar zielen. Een echtpaar m.l.b.z.a. was om werk verlegen. Ik heb een kwartier op dat halve alfabet zitten staren, maar toen begreep ik het ineens. Wat een, of al niet doen kan. Die uitverkoop-advertenties zijn de moeite van een studie waard. Tegen woordig is het met de kinderbijslag zeer lukratief een paar dozijn jongens en meisjes te hebben, maar dertig jaar geleden kocht je in de uitverkoop een wieg voor 4.50 en dat is toch ook wel een reden om niet benauwd te zijn voor een aantal twee- of drielingen. Flanellen damesblouses met mooie stre pen kostten maar een rijksdaalder per stuk en mans-boezeroenen met prach tige dessins kon je al voor 185 cent krijgen. Gekleurde katoenen dameskou sen kostten 88 cent, maar er waren ook gekleurde wollen dameskousen en die waren 2 kwartjes duurder, maar het stond dan ook wel bar sjiek die rijen rechtjes en averechtjes. En voor een corset had je een rijksdaalder en 9 centen nodig. Maar dat was tijdens een heel bijzondere reklame, bedoeld om heel vrouwelijk Soest aan een cor set en een beter figuur te helpen. De gymnastiekvereniging „Simson" gaf een uitvoering en 'n meneer merkte in zijn openingswoord op, dat Paulus gezegd heeft „de oefening des lichaams is van weinig nut". Dat kan wel waar zijn, maar zoiets moet je niet vertel len, als een gymnastiekvereniging een uitvoering gaat geven. Het werd nog erger toen hij vertelde, dat de lichaams oefening wel nut heeft, want Paulus zegt niet dat het geen nut heeft, maar wei nig en dat is toch in ieder geval iets. Begrijpelijk dat Simson niet meer be staat. Het Staphorster boertje prees zich zelf als wonderdokter aan en hij deins de niet terug voor de genezing van maag- en leveraandoeningen, gal en nierstenen, asthma, open benen, nier en rugpijn en waterzucht. Ook voor trage of slechte ontlasting had hij een prima middel. Zeker een halve liter wonderolie. Meneer Rasch hield van reklame op Amerikaanse leest geschoeid. Tussen 18 november en 6 december was een dag aangewezen, waarop al het ver kochte geschonken werd. Na 6 decem ber werd de juiste datum bekend ge maakt en de mensen stonden in de rij om hun centen terug te halen. Mis schien een aardige tip voor de win keliers van Soest in 1956. De Soester brandweer van 30 jaar terug was niet wat de huidige is, want van de tien huizen die in brand gin gen waren er zeker 6 tot de vuurdood gedoemd. Nu komen ze met 6 of 7 stralen van de nevelspuit en het doet er niet toe of de vlammen uit het dak komen, in een kwartier is de zaak ge blust en geen huis krijgt kans vol ledig af te branden. De Soester middenstand van 30 jaar terug meende een goed middel gevon den te hebben om de Soestenaren in Soest te laten kopen. Ze zond een schrijven naar B. en W. met het ver zoek geen toestemming te verlenen voor een busverbinding met Amersfoort, daar anders veel te veel mensen daar zouden gaan kopen. Er werd bijge schreven, dat de prijzen in Soest heus niet hoger waren dan die in Amers foort, zodat dit de reden niet was van het bezoek. Als het gemeentebestuur de moeite zou willen nemen in de kran ten de Amersfoortse en de Soester prijzen te vergelijken, dan zou blijken dat dit juist was. Vaak waren de prij zen zelfs lager, beweerden de Soes ter winkeliers. A.N.W.B.-INSTRUCTEUR Gallenk. Pelsweg 14 - Telefoon 3823 VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 2803 ST. N1COLAASAKTIE SIGARENWINKELIERS. De Soester Sigarenwinkeliers hebben in restaurant „Zonneheuvel" vergaderd en er is besloten ook dit jaar en ei gen aktie te houden om de St. Nico- laasinkopen aantrekkelijk te maken. Het is de sigarenwinkeliers n.1. niet toegestaan deel te nemen aan de aktie van de andere Soester winkeliers daar rookartikelen aan accijnsbepalingen ge bonden zijn. De vergadering werd geleid door voor zitter A. E. Rademaker en uit de ver slagen van secretaris en penningmees ter bleek de goede gang van zaken bij de vereniging. ONGEVALLEN. Op de Nieuweweg, hoek Smitsweg, stond een auto geparkeerd met de voorzijde naar de richting Soestdijk. H. B. naderde met zijn bromfiets uit de richting Soest-Zuid en terwijl hij de geparkeerde auto passeerde werd hij ingehaald door de bus van Tensen die hem sneed. De bromfiets raakte bekneld, maar het liep gelukkig nogal goed af, want de duorijdster kwam er met een licht gekneusd rechter been af. De buschauffeur had niets van het ongeval gemerkt en reed door. Op de Birkstraat reed een file auto's in de richting Amsterdam. C. G. uit Amersfoort reed er met zijn personen auto tussen. Bij huize De Birkt moest hij linksaf. Hij stak linker richting aanwijzer uit en maakte aanstalten linksaf te slaan. Achter hem naderde de auto van J. P- van K. uit Soest, die sterk afremde en naar links stuur de. De auto kantelde en bleef op zijn kant liggen. De bestuurder had een shock. Hij werd door dokter Stroband behandeld en is door de auto van G. naar huis gebracht. VLEESVERKOOP. Morgenochtend (zaterdag), te 9 uur, zal wederom vleesverkoop aan 't slacht huis plaats hebben. PATER LA HAYE OVER HET GEZIN. Voor de derde maal heeft Pater La Hay van de Kruisheren te Amersfoort voor de leden van de R.K. Midden standsvereniging St. Petrus en Paulus over het gezin gesproken. Ditmaal in hoofdzaak over de mogelijkheden om van een gezin een gezellig gezin te maken. De voorzitter van de vereniging, de heer J. H. Hom, opende de bijeenkomst en verwelkomde de ongeveer 50 aan wezigen. Pater La Haye wees erop, dat in vele gezinnen de zaterdagavond als de ge zinsavond bij uitnemendheid beschouwd wordt en deze lofwaardige instelling geeft de kinderen werkelijk het idee, dat tenminste voor die ene avond va der en moeder er eens helemaal voor de kinderen zijn. Dit is van groot be lang, want er moet voor gewaakt wor den, dat de kinderen zich eenzaam gaan voelen zonder dat hun ouders dit mer ken. Onderzoekingen hebben aange toond, dat zelfmoord meestal het ge volg is van het zich volkomen al leen voelen. Ook voor de vrouw is zo'n avond van groot belang. Het is prettig voor haar te weten, dat de man steeds werkt voor het gezin en daar vaak ook avon den aan besteden moet, maar hij mag er zich niet van laten weerhouden ook kennis te nemen van hetgeen leeft in de kleine gemeenschap waarvan hij het hoofd is. Pater La Haye wees op de ervaringen, die men opgedaan had in tehuizen voor baby's en zeer jonge kinderen, die de moederlijke zorg moesten missen. De sterfte was groot en toen men op het idee kwam, dat het kind behoefte zou kunnen hebben aan dezelfde persoon, zodat het altijd hetzelfde gezicht zag, toen werd deze sterfte een stuk minder. Het kind heeft vertroeteling nodig om te voorkomen dat het wordt zoals vele kinderen uit opvoedingsgestichten, die te lijden hebben onder eenzaamheid en daardoor tot misdaad vervallen. Het gezin moet het kind redden in deze jachtige tempo-tijd, want een kind groeit geestelijk scheef wanneer het de opvoedende liefde mist. Zo zal het verblijf in een internaat altijd een nood oplossing zijn, daar vader en moeder niet vervangen kunnen worden. Pater La Haye drukte zijn toehoorders op het hart hieraan grote aandacht te schenken, daar dit van meer belang is dan men vaak vermoed. Speciaal voor de middenstanders was het woord, dat opwekte tot collegialiteit en onderling overleg. De winkeliers moeten meer voor elkaar over hebben en niet in de eerste plaats aan con currentie denken, maar trachten elkaar als vrienden te begrijpen en te helpen. De voorzitter, die pater La Haye dank te, wees op deze bijeenkomst die er juist op gericht was de middenstanders prettig bijeen te doen zijn om elkaar beter te leren kennen. Er werden vele vragen gesteld, die uit voerig beantwoord werden en de he ren Brouwer en Hilhorst zorgden voor muzikale afwisseling. omponist Hoe wil hij slagen met zijn schlagers in zo n slagerskiel? Gelukkig is er ostuums reinigen. Een succes-schlager! Hilversum!r"Langestr. 99 7 Te.Jv8.889- •Ju'ssu'É - Melkweg 11 - Tel.' 9705 Laren G Veldweg 1 - ,fèl;G3025 ..Soest Vlylerelweg .10 - Tel.' 3258 digheden te doen gewennen. Deze ver lengde uitkering houdt echter op, als zij tijdens die verlenging zelf 65 jaar wordt. 4). In geval beiden 65 jaar zijn en zij het volle pensioen genieten en de vrouw sterft, hoeveel bedraagt dan het pen sioen Antwoord Indien de overledene een gehuwde man of een gehuwde vrouw is, dan wordt het pensioen nog uit betaald aan de langst levende echtge noot tot en met de vijfde maand na die van het overlijden, d.w.z. dat dus ook een man na het overlijden van zijn vrouw nog tot en met de vijfde maand na die van het overlijden ont vangt. 6; Wat gebeurt ei in geval 5 als de tatel en bed zijn, hoe is dan de ver deling Antwoord Dan worden zij beschouwd als ongehuwden, altijd aangenomen dat beiden 65 jaar zijn. 6). Wat gebeurt e rin geval 5 als de man wel 65 jaar is en de vrouw nog niet Anlivoord Helaas, dan krijgt die vrouw mets, zoals ook het geval is indien, in gevolge uw laatste vraag, de vrouw wel 65 jaar is en de man nog geen 65 jaar, dan ontvangt die vrouw de uiikeiing voor ongehuwden en de mu niets. STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 m Krabben en peuteren maakt de rffllïtfl* kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in UltSlaG de P01"1011 door, doodt de ziekte- kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN^ VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 W. K. 1). Een man is 65 jaar, de vrouw 62 jaar. Hoe groot is het ko mende ouderdomspensioen Antwoord Oorspronkelijk 1338, In verband met de stijging van het indexcijfer levensonderhoud, zal dit be drag gebracht worden op 1404,per jaar (ongehuwden resp. 804,en nu 846,—). 2). Een vrouw is 65 jaar en de man 62. Hoe groot is het pensioen Antwoord Tenzij die vrouw kostwin- ster is (officieel) ontvangen zij niets, totdat de man 65 jaar is, want de leeftijd van de man is doorslaggevend. Is de vrouw officieel kostwinster dan ontvangen zij de uitkering voor ge huwden. 3). In geval van vraag I en de man sterft. AntwoordDus de man en de vrouw resp. 65 en 62 jaar. Dan ontvangt de weduwe niet alleen de uitkering tot en met de vijfde maand na die van het overlijden van haar echtgenoot, maar bovendien ziet zij die uitkering ver lengd met zes maanden. In de praktijk komt het dus hier op neer, dat de weduwe (indien nog geen 65 jaar) de uitkering houdt gedurende een jaar, om haar aan de veranderde omstan- HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG DE J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Tel. 2707 le soort PETROLEUM voor oliestook-' haarden. - BENZINE Allen Caltex Producten. STEENHOFFSTR. 25 SOEST Het verging vele andere ridders al niet veel beter dan ridder Verix, want ook Boraca, Pirto en Conrad werden uit het zadel gewipt en zij werden tot de beste ridders van Virgulië gerekend. Tenslotte bleef de onbekende nog al leen over met ridder Beeral, een reus van een man, met de kracht van een stier. De witte ridder voelde zelf, dat hij al deze overwinningen had behaald door zijn vaste voornemen zijn volk te be vrijden en dat hij streed voor de toe komst van zijn land en voor het wel zijn van al die arme mensen. Het had hem bovennatuurlijke kracht gegeven. Vol bewondering had Wulco de pres taties van zijn vriend gezien. Maar prins Garis begreep er niets van en langzaam bekroop hem een onbe haaglijk gevoel. Wie was toch deze ge weldenaar in zijn geheimzinnige witte uitrusting en met zijn blank blazoen Weer gaf de kamprechter het sein en voor de laatste strijd stormde de witte ruiter en ridder Beeral op elkaar in. De klap van speren en schilden was ver te horen. Beide speren waren ge broken en het schild van ridder Beeral was gespeten. Nadat beide nieuwe spe ren hadden ontvangen en Beeral een nieuw schild, stormden ze weer op elkaar in. Voor het eerst wankelde de witte gestalte in het zadel en het scheelde niet veel of hij was gevallen, maar toen hij zich hersteld had van de schok ontdekte hij, dat zijn tegen stander op de grond lag en diens paard vrij weg galoppeerde. Hij had gewonnen Een wilde vreugde maakte zich van de prins meester. Nu moest de rest van het plan nog slagen. Hij reed tot voor de tribune en nu voor het eerst sloeg hij zijn vizier omhoog, maar boog niet. Diep keken Garis en hij elkaar in de ogen. Garis meende iets bekends in de jongeman te zien, maar kon 't niet thuis brengen. „Wie zijt gij, dappere ridder vroeg Garis, terwijl hij een prachtige kristal len bokaal, de hoofdprijs van het steek spel, ophief. Zogenaamd nieuwsgierig drong Wulco zich ongemerkt in de loge naar voren, tot hij vlak achter Garis stond. De witte winnaar sprak fier „Ik ben de ridder der gerechtigheid, Walder is mijn naam Er ging een zacht geroezemoes door de rijen toeschouwers. Garis werd bleek. „Walder, wie vroeg hij. „Walder, de zoon van koning Beo wulf, de rechtmatige koning van Vir gulië riep hij en tegelijk trok hij de witte lap onder zijn mantel weg en ieder zag het koninklijke wapen op zijn borst. Zijn schild draaide hij om en ook hierop stond het geliefde wa pen. Er gebeurde echter meer in die tijd. Want bij Walder's laatste woorden, had Wulco Garis een lange, scherpe dolk in ae zij gedrukt en fluisterde hij hem in het oor Beweeg u niet, Garis, want anders, flitst mijn dolk door uw dure kleren Voordat de regent iets kon doen of zijn soldaten een teken had kunnen geven, hadden de 100 mannen van Walder, onder aanvoering van Tim, de soldaten van de burchtheer omsingeld en bij de laatste woorden van Walder werden de speren en pijlen door de mannen van het bos op de soldaten gericht. De tegenpartij was weerloos. Er valt nog wel het een en ander te regelen in de bestaande ziektewet. Hoe gaat het b.v. met de ziekteverzekering als men wegens studie of wegens be zoek aan een conferentie met verlof gaat Deze vraag is niet ten onrechte gesteld, want indien de werknemer tijdens deze verlofperiode geen loon ontvangt van zijn werkgever, is hij niet verzekerd ingevolge de ziektewet. De ziektewet schrijft immers voor, dat voor het verzekerd zijn krachtens de ziektewet het niet alleen een vereiste is dat men in dienst is, maar ook dat men werkt, of als men om de een of andere reden niet werkt, men in elk geval toch loon ontvangt dat ten minste gelijk is aan de helft van zijn normale loon, bij diezelfde werkgever verdiend. Betaalt de werkgever dus gedurende de afwezigheid voor bovenbedoelde doeleinden het loon geheel, dan wel tenminste voor de helft, dan loopt men geen risico. Ook bij conferenties. Dat deze regeling nodig wijziging vraagt, kan men begrijpen, indien men weet hoe dikwijls het tegenwoordig voorkomt, dat werknemers in verband met hun studie verlof dienen te heb ben voor het voltooien van die studie, die uiteindelijk - in vele gevallen al thans - ook de werkgever ten goede zal komen. Evenzo is het gesteld met het verlof indien men dit nodig heeft voor een studieconferentie. Het is in de tegen woordige tijd immers niet overbodig, dat de werkenden geheel op de hoogte zijn van hun eigen rechten en ver plichtingen. Nu komt het dikwijls voor, dat andere instanties deze werknemer schadeloos stellen, zodat het overbodig is, dat de werkgever het loon doorbetaalt, maar waarom, zo vragen wij ons af, is de werknemer dan gedurende die tijd niet verzekerd volgens de ziektewet. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Het is ons gebleken, dat vele onzer lezers de mening zijn toegedaan, dat als zij de onderhuurder van hun huis een contract laten tekenen, waarin de onderhuurder gesommeerd wordt het door hem gehuurde gedeelte op eerste aanzegging der hoofdbewoner te zul len ontruimen, een dergelijk contract rechtsgeldig is. Dit is niet zo. Die hoofdbewoner is ook dan niet gerechtigd de inboedel van de onderhuurder zonder meer op straat te zetten, want ware dit wel het geval, dan ware het niet nodig ge weest huurwetten in het leven te roe pen. Ondanks dit contract is de hoofdbe woner verplicht ontruiming te vra gen aan de kantonrechter, indien de onderhuurder met de ontruiming geen genoegen wenst te nemen. Hij tekene dus in elk geval niet een stuk, waar uit blijkt, dat hij op eigen verzoek tot ontruiming is overgegaan Vergunning vereist. Als U als hoofdbewoner woonruimte verhuurt zonder vergunning van het huisvestingsbureau en op grond hier van in de veronderstelling verkeert, dat u dus kunt opzeggen wanneer u wilt, bent u er eveneens naast, want u moogt geen woonruimte verhuren zonder die vergunning, ook al verhuurt u gestoffeerd of gemeubileerd. Dat gehuwde onderhuurders in de eer ste plaats van deze gunstige regeling kunnen profiteren en zich op huur- beseherming kunnen beroepen, behoeft geen betoog. Een vrijgezel kan gemak kelijk van woonruimte veranderen, echtparen verkeren doorgaans met m deze gunstige positie.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5