Sparen is meer dan vergaren. Salon KOPPEL SOEST. EEN KLEURSPOELING DOET WONDEREN. rock around the clock. IN DE HOEK. BATENBURG'S Erkende Auto- en Motorrijschool Officiële Mededelingen. DINSDAG 23 OKTOBER 1956. 34e JAARGANG no. 79. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Aborrn. per kwart 1.95 - per post 1.19 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEPESTHAAT 35, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - PCSTGIRO 126156 Het aantal mensen, dat alleen maar spaart om een zo groot mogelijk gel delijk bezit te vergaren, zal - gelukkig - zeker niet groot zijn. Hoewel sparen voor de oude dag, zelfs nu de ouder domsvoorziening wettelijk is geregeld, nog altijd zin heeft, zullen ook velen dat niet meer doen. Althans niet in de vorm van een geregeld storten van geld op de spaarbank. Ook het sparen om een appeltje voor de dorst te heb-J"^P"te/gp"geven ben, is - nu allerlei sociale voorzie-**-^1106™611 geSeven ningen bij ziekte en andere rampspoe den voor een groot deel in de kosten van ons levensonderhoud voorzien - niet langer strikt noodzakelijk. Waarom wordt het sparen dan nog steeds gepropageerd Waarom gaan de spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, dan op 30 oktober weer hun jaarlijkse Wereld- spaardag vieren en in vele plaatsen zelfs een hele Wereldspaarweek van 24-31 oktober Want waarvoor spaart men dan eigenlijk nog steeds Op deze vragen is althans één zeer concreet antwoord te geven. Men spaart tegenwoordig meestal om een bepaald doel te bereiken. Om iets te kunnen aanschaffen, dat niet zo maar ineens kan worden betaald. Of om iets te kunnen ondernemen waarmee een groot bedrag is gemoeid. Dus men spaart een tijd lang, om daarna dit be drag grotendeels weer op te nemen en om vervolgens opnieuw te begin nen, nu voor een ander doel. Doch naast dit alles heeft sparen een diepere betekenis. Het is namelijk ook van groot belang voor de vorming van het karakter en het kan van invloed ziin ~iïp de levenshouding. Want het getuigt van karakter wanneer men lange tijd - soms zelfs heel lang - een bepaald doel in het oog kan houden en daar naar toe wil werken, veelal door zich van tijd tot tijd kleine genoegens te ontzeggen. En het kan bepalend zijn voor onze levenshouding wanneer wij weten dat ergens een klein kapitaal van onszelf groeiende is. De mens met een geldelijk bezit, al bestaat dit maar uit enkele honderden guldens, is een andere dan hij die niets heeft dan het loon voor zijn arbeid en een dak om onder te leven. De mens met een be scheiden financieel bezit is een vrijer mens en hij kan onbezorgder leven, omdat hij weet, dat hij, dank zij eigen arbeid en spaarzaamheid, iets heeft verworven dat zijn volledig eigendom is, waarover hij volkomen naar eigen wil en inzicht kan beschikken. Dit te weten, geeft de mens een ge voel van onafhankelijkheid. Natuurlijk - men zou heel hard moeten sparen om met spaargeld een eigen bedrijf te kunnen beginnen, of een werkkring op te bouwen waarin men z'n eigen baas is. Niettemin komt ook dit voor, al blijft het daarbij nog de vraag in hoe verre men dan een onafhankelijk mens mag worden genoemd. Echter, ook het bescheiden financiële bezit, dat niet onmiddellijk voor con sumptieve doeleinden behoeft te worden aangewend, verschaft ons reeds een zekere vrijheid van handelen en dit is een vrijheid, die gans anders is dan enige wettelijke regeling op het gebied der sociale voorzieningen ons kan schen ken. Het is de vrijheid die wij onszelf hebben verworven door onze eigen in spanning. Daarom is alle sparen zinvol, ongeacht met welk doel dit geschiedt. Daarom ook is het zinvol dat er een Wereld- spaardag en een Wereldspaarweek zijn. Want sparen kan meer betekenen dan alleen maar geld vergaren. Mits wij weten waarvoor wij sparen. werden gekozen dokter van Dongen, mqyr. Dammers, mevr. Den Bliek, mej. Brinkgreve en de heren Du Saar, Schuuring en De Vos. Zeventig leden traden bij de oprichting toe en het waren er al spoedig 250. In de oor log bleven er echter slechts een kleine 50. over, zodat tegen het eind van de oorlog en direct erna hard gewerkt moest worden om de achterstand in te halen. Thans zijn het er 350. Er werden in de afgelopen jaren cur sussen gegeven in esperanto, boekhou den,. naaien, biologie en psychologie. Lezingen over deze onderwerpen en over de parapsychologie en er werden lp 1927 werd de Nutsspaarbank opge richt en in 1950 werd de nutsbibliotheek die vanaf 1926 een afdeling van de Openbare Leeszaal te Amersfoort was, 'n zelfstandig bibliotheek. In 1953 moest er door de grote belangstelling een fi liaal in Soest-Zuid opgericht worden en thans zijn er 3500 boeken voor een lezerskring van 750 Soestenaren. In al deze jaren heeft het departe ment Soest het devies van 't Nut, het bevorderen van het volksgeluk naar de beginselen van de Christelijke gods dienst, onafhankelijk van enige kerke lijke of staatkundige partij, in het oog gehouden en daardoor met onderricht en ontspanning het peil van de alge mene ontwikkeling verhoogd. De Philips toneelvereniging voerde hierna ,,De Fatale Druppels", toneel spel in 3 bedrijven van Arnold Rid- ley, op. N.V.E.V. In het Oranje-Hotel sprak voor de afd. Soest van de Ned. Vrouwen Electr. Ver. mevr. H. Smit-Goemans, binnen- huis-architecte, over „Hoe breng ik kleur en sfeer in mijn woning". presi'I'ïTlt'*, mCV2\ H. -J. VUIi VCGFCn- v. Lohuizen opende deze bijeenkomst en heette de spreekster van deze middag, mevr. Smit, alsmede de presidente van het hoofdbestuur, mevr Van Bienema- Prop, in het bijzonder welkom. Mevr. Smit-Goemans vertelde op vlotte en geestige wijze, aan de hand van voorbeelden, hoe wij kleur en sfeer aan onze woning kunnen geven. Het is niet onze bedoeling, zo zei de spreekster, om nu al onze oude meu belen, gordijnen etc. op te ruimen en ons maar eens geheel nieuw in te rich ten. Ten eerste kunnen wij ons dit in de meeste gevallen niet permitteren, maar bovendien zijn wij aan onze meu belen min of meer gehecht. De bedoeling van de spreekster was dan ook vernieuwing van het oude interieur door correcties aan te bren gen. Laten wij eerst eens bij ons zelf op be zoek gaan. Kijk eens goed rond. Wat vaak een overdaad Hoeveel prullaria kan er niet van de wand. Ruim eens wat overtollige meubelen op; geef ze maar cadeau aan iemand die te wei nig heeft. Men moet eens iets nieuws op kunnen bouwen. Het bankstel is voor velen onmisbaar. Komt er echter iemand de kamer binnen, dan valt vaak het oog het eerst op de ruggen van de aanwezigen. Plaats daarom Uw stoe len eens anders. Aan de hand van het flanelbord liet de spreekster zien hoe die dan wel ge plaatst moeten worden en het resul- staat is verrassend. Meer ruimte en een beter overzicht voor de bezoekers. Ook de eethoek wordt meer en meer een gewoonte in de moderne huizen en waarom zullen wij onze oude huizen ook niet wat moderner inrichten met een gezellig eethoekje. Ook planten geven ons huis een ze kere stempel, maar dan niet een ka merplant, welke >ich om een schil derij of buffet strengelt. Geef voor wat het behang betreft de voorkeur aan een lichte, strakke muur. Dit geeft cachet en rust. In Zweden heeft men grotendeels kale wanden. Houdt ook rekenir g met de kinderen. Een rustig behanc, geen angst voor mooie meubelen en geeft deze gezellige kleuren. Dit maak: evenwichtige kin deren. i Dat mevr. Smit er.n groot succes met haar lezing oogstte bewees het har telijk applaus aan 't einde van de middag. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een jongeman zou de wereld gaan veroveren en zonder een cent op zak ging hij in de richting van het oos ten, waar de wijzen vandaan kwamen. Duitsland was het eerste doel, maar in Soest werd hij aangehouden en de po litie heeft hem snel naar zijn ongeruste ouders teruggebracht. G. J. T. uit Amstelveen reed met zijn auto op de hoofdweg. Een andere wagen stond voor de spoorbomen te wachten, maar G. had dat niet in de gaten en passeerde en botste tegen de boom op. Deze werd beschadigd, even als koplamp, deur, dak en spatbord van de auto. Jongetje H. B. reed op zijn fietsje op de Burgemeester Grothestraat toen een andere jongen, eveneens B., tegen hem opreed. De kleine H. B. kreeg een hersenschudding door de val die hij maakte en werd vlug in bed gestopt. Mevr. K. uit Baarn heeft de Soes- ter politie verzocht haar echtvriend op de zwarte lijst te plaatsen. Deze voor zorgsmaatregel vc nd reeds in wijde omtrek plaats, zod-t K. onze gemeente BEJAARDENMIDDAG. Woensdagmiddag is er in het St. Josef- gebouw een middag voor de bejaar den, welke verzorgd wordt door de afdeling Soest van de UW. Alle personen van 65 jaar en ouder heb ben vrij toegang. De heer Van Vlij- zal enige speelfilms draaien, die hij met Soester vervaardigde. meisjes en jongens voor zijn alKOn,,.,^ uitkoos. Dc 35 JAAR NUT. Precies op de datum, waarop het de partement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 35 jaar ge leden werd opgericht, hebben de 350 leden dit feit in een feestelijke bijeen komst in restaurant Eemland herdacht. De heer J. Andriessen, de voorzitter gaf een overzicht van het ontstaan en de gang van zaken gedurende deze 35 jaar en toen bleek dat mevr. J. Dam- mers-Boeser de enige was, die van de oprichters nog in leven is, kreeg zij een hartelijk applaus van de nagenoeg volle zaal. De heer Andriessen wijdde enige aan dacht aan deze oprichting, welke op 19 oktober 1921 in het Ludgardisge bouw plaats vond. Tot bestuursleden OP ONOPVALLENDE WIJZE WORDT UW UITERLIJK VER JONGD EN VERFRAAID. SOESTERBERGSESTR. 44 - TEL. 2045 politie zette hem bij de andere zwarte schapen. T. R. de J. werd op verzoek van de politie te Amersfoort aangehouden omdat hij de zaak in de keistad op gelicht had. Een fietser, die vol jonge of oude jenever over de straat laveerde, werd opgeborgen. OPENING AUTORIJSCHOOL. Het aantal auto's neemt meer en meer toe en het hierdoor steeds drukker wordende verkeer eist niet alleen meer aandacht maar ook meer kennis van de automobilist. Ook de heer D. v. d. Broek, Becke- ringhstraat 35, heeft dit begrepen en opende een autorijschool, waarvoor on getwijfeld belangstelling zal zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 290 biggen in prijzen van 40.— tot 55.en 2 drachtige zeugen van 350.- tot 375, Op de eiermarkt werden aangevoerd 220 stuks. Hoendereieren van 17,25 tot 18,25. Henneneieren van 10.50 tot 15,50. Middenprijs 17,75. Prijs per k.g. 2,84 (basis 62V2 gram). 20 JAAR VERENIGING VAN SLECHTHORENDEN. Twintig jaar geleden werd de afdeling Baarn-Soest van de vereniging tot bevordering van de belangen van slechthorenden opgericht en de leden waren vrijdagavond bijeen in het ge bouw voor Christelijke belangen te Baarn. De zaal was versierd met bloe men om aan deze bijeenkomst het fees telijk karakter te geven, dat past bij een dergelijke gebeurtenis. De voorzitster, mevr. Spil-Bosch, sprak in haar openingswoord haar vreugde uit over de goede opkomst en de belang stelling, die er was van de besturen van andere afdelingen, waaronder Hil versum. Deze afgevaardigden boden bloemen aan. De secretaris, de heer E. J. Hartman, deed mededeling van het overlijden van het oud-lid, de heer Kroon, waarna 'n minuut stilte in acht genomen werd. De voorzitter van de afdeling Hilver sum, Ir. van Dullemen, gaf een reis beschrijving van Italië en Capri, waar bij films vertoond werden. De oud-voorzitster van de afdeling, mevr. Koning-Simons, sprak een slot woord en wekte de leden op de bijeen komsten trouw te bezoeken en door het maken van propaganda de vere niging tot groter bloei te brengen in het belang van alle slechthorenden in de afdeling. Nog te velen staan buiten de afdeling. S.E.C.-FEESTAVOND. De voetbalvereniging S.E.C. houdt za terdag a.s. de jaarlijkse feestavond in restaurant Eemland. Het A. tot Z. cabaret van Jan de Kleyn brengt een feestprogramma, waaraan medewerking verleend wordt door Ju lia en Bert van Laer, Wim Burger en Joke Smit. NUTSSPAARBANK, REIKT FRAAIE KALENDER UIT. Ter gelegenheid van de Wereldspaar week van 2431 oktober stelt de Nuts spaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank te Amersfoort, evenals voorgaande jaren weer een fraai uit gevoerde Voerman-kalender voor het jaar 1957 ter beschikking van haar inleggers. Het geheel is in fraaie kleuren uitge voerd en keurig verzorgd, zoals wij dat van Voerman gewend zijn. Zijn onderwerpen voor deze kalender heeft Voerman ook nu weer ontleend aan de natuur. Het vruchtdragen is tot onderwerp gekozen. Aan de achterzijde van de kalender bladen zijn een viertal artikelen op genomen, waarin een opwekking tot sparen is gekoppeld aan het kleurige tafereel dat aan de voorzijde is af gebeeld. Ook deze kalender zal weer door een ieder met vreugde worden i begroet. Aan de leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen zullen de eerste afleveringen van de „Gelukscent wor den uitgereikt, waarvan nog 2 afleve ringen zullen volgen in de loop van het schooljaar. De leerlingen van de 3 laagste klassen ontvangen een kinder verhaal, afgedrukt op de achterzijde van een als „drieluik" gevouwen kartonnen blad, met door hen zelf op te plakken plaatjes. De roemruchte film rock around the clock, die jongens opwindt tot een sta dium waarin ze stoelen versplinteren en bierflessen tegen de muur kapot gooien en van meisjes griezelige we zens maakt, die staan te springen alsof ze een muis ingeslikt hebben, komt naar Soest. De chef van de Soes ter politie ziet geen aanleiding de film te verbieden en terecht, want ds Spel berg is de film gaan zien en die vond het een aardige film met een beetje veel georganiseerd lawaai. De beslissing van al of niet draaien is niet zo moeilijk, want in Enschede - waar deze wonderfilm vertoond werd - zette de jeugd de boel op stelten en ging met de politie op de vuist. In Apeldoorn, waar de vertoning verbo den werd, gooiden ze de ruiten van de burgemeesterswoning in en twee jongelieden kregen zulke harde tikken van de politie, dat ze'in het ziekenhuis terecht kwamen. Dus op beide manie ren kan het mis gaan, maar in Soest kan dit niet, want de jeugd is hier verstandig en beschaafd. SCHAKEN. De onderlinge competities van de leden van de Soester Schaakclub zijn met elan ingezet, met als begin de volgende uitslagen J. J. ImmerzeelJ. v. d. Wal 10. J. J. W. BlomA. E. van Goor den Oosterlingh 10. H. Over- goorW. v. d. Drift 1—0. C. P. Ame- lunxenB. Beuken 01. K. F. Mud G. J. Boesjes afgebroken. A. van Dijk— C. Blokpoel 10. A. HilhorstJ. Spij kers 01. J. K. van ZijtveldG. Th. J. van Munster 1—0. W. Benschop— G. W. Geytenbeek 1—0. B. Beuken— K. F. Mud afgebroken. G. Landman A. E. van Goor den Oosterling, remise. W. v. d. Drift—J. J. Immerzeel 1—0. C. P. AmelunxenP. J. Hoek 01. H. Schreuder—A. van Dijk, remise. C. Samsom—J. Gorter, afgebroken. G. W. Geytenbeek—J. K. van Zijtveld 0—1. C. BlokpoelW. Benschop 0—1. A. Hilhorst—G. Th. J. van Munster re mise. C. van Zijtyeld Sr.J. v. d. Wal 1—0. Morgen (woensdag) speelt het eerste tiental een uitwedstrijd tegen Waver- veen, de oude club van C. Samsom. Het is de eerste ontmoeting van de competitie. Ik moet bekennen, dat ik van die grote advertenties in de dagbladen van vo rige week, met die in toga gestoken meneer, die een beschuldigende vinger naar mij uitstak en vroeg „wat doet u op 17 oktober geen snars snapte. Ik heb die man een paar ochtenden in zijn bebrilde ogen gekeken, maar ik kwam niet verder dan me af te vra gen wit wil die vrijer toch met z'n 17e Oktober Misschien was dat stom van me, maar het was toch tevens het bewijs, dat met de advertentie niet het beoogde doel werd bereikt, n.1. iedereen aan te sporen op die dag verkeersongevallen te voorkomen. Het aantal ongelukken juist op 17 ok tober toont overigens nog eens duidelijk aan, dat we iets anders zullen moeten verzinnen. Er zal iets moeten komen waardoor zelfs de meest botte weg gebruikers zijn verantwoordelijkheid gaat snappen door hem er ieder uur van de dag met z'n neus op te drukken. Op deze plaats heb ik enige jaren ge leden eens gepleit voor de amerikaanse methode om langs de wegen realitische posters te plaatsen, die weggebruikers tonen welke ellende ze kunnen veroor zaken, maar daar „Waterstaat" zelfs geen borden tolereert, die de automo bilisten vraagt om aan de kinderen te denken, behoeven we er niet over te peinzen, dat er op dit terrein veel te bereiken zal zijn. Tenzij het Dep. van Waterstaat kan worden overtuigd van de noodzaak, dat geen middel on beproefd mag worden gelaten om tot een veiliger verkeer te komen Met de tot nu toe gevolgde bestrijding bereiken wij praktisch niets. Een deel van de weggebruikers is niet te benaderen met fatsoenlijke verzoeken, i Wie zich de moeite neemt eens een poosje het verkeer op een hoofdweg te observeren, zal zien, dat, vooral onder het snelverkeer, een aantal lieden huist met een proletengeest, mensen die ach ter het stuur van een auto zitten met een gevoel, dat alles voor hen wijken moet. Met publicaties zoals wij vorige week zagen bereiken wij bij deze, alle inner lijke beschaving missende lieden niets. Wij zullen andere wegen moeten zoe ken om deze piraten te bestrijden en ik geloof dat een voornaam deel der strafmaat bij overtredingen zal moeten worden inhouden van het rijbewijs, een nieuwe verscherpte rijproef en bij herhaling nóóit weer op de weg. Wie dit te kras vindt, denke aan de 11 doden van 17 oktober. H. OEKMAN. pa GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hin derwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bij lagen van Th. A. Maaswinkel, Poort straat 23 bis, Utrecht, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een hout bewerkingsinrichting met machines, aangedreven door elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 13V2 p.k., op het perceel Den Blieklaan 35, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 3533. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 6 novem ber a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake inge komen stukken. Soest, 22 oktober 1956.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1