Het Broekenhuis Donderdag gesloten SOEST. CQ BATENBURG'S Erkende Auto- en Motorrijschool Dames- en Herenkapper E. A. RADEMAKER Donderdag a.s. „Allerheiligen" GESLOTEN. wegens LANGE CORDUROY JONGENS PANTALONS Kapsalon W. A. BUTZELAAR IN DE HOEK. Autoverhuur .VITESSE' De zaak met de betere SERVICE DINSDAG 30 OCTOBER 1956. 34e JAARGANG no. 81. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abotm. per kwart, 1.95 - per post 2.11 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOKSTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 25, SOÏSTDIJK TELEFOON 2566 PCSTGIRO 126159 GEMEENTERAADS VERG ADERIN G. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen vrijdag, 2 november a.s., te 19.15 uur, ter afdoe ning van de volgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 28 september 1956. 2. Ingekomen stukken a. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle admini stratie Maatschappelijk Hulpbetoon, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot ontslagverlening en be noeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. 4. Voorstel tot weigering van onthef fing van de verbodsbepaling in art. 2, le lid, van de Verordening ex artikel 4 der Hinderwet (1875) aan G. van Egdom en Zonen, Ossendamweg 43 te Soest, voor het oprichten van een elektrische timmerfabriek achter het perceel Schoutenkampweg 22. 5. Vooistel tot verdaging van de be slissing op het ontwerp uitbreidings plan Soesterberg-dorp. 6. Voorstel tot wijziging der Bouw verordening in verband met schuil plaatsen bij woningen. 7. Voorstel tot aanvulling van de ver ordening ter voorkoming van brand. 8. Voorstel tot stichting van een open bare kleuterschool in Soest-Zuid. 9. Voorstellen tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 50 van de Kleuteronderwijswet a. voor de aanschaffing van school- meubelen voor de Chr. kleuterschool in de buurtschap 't Hart. 10. Verzoeken om toekenning van ver goedingen als bedoeld in art. 13 der Lager-onderwijswet met voorstel van B. en W. 11. Voorstel tot vaststelling van de ge meentelijke vergoedingen over 1955 a. op grond van art. 103 lid 2 der L.o.- wet 1920; b. op grond van art. 35 lid 2 van het besluit b.l.o. 1949. 12. Voorstellen tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der La ger-onderwijswet 1920 naar aanleiding van de verzoeken van a. het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel" om aanschaf fing van leermiddelen en schoolmeu- belen ten behoeve van de v.g.l.o.-school wegens stijging van het aantal leerlin gen; b. het sub a genoemde bestuur om aanschaffing van leermiddelen en school banken ten behove van de u.l.o.-school wegens stijging van het aantal leer lingen; c. het sub a genoemde bestuur voor uit breiding van de Chr. u.l.o.-school; d. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor aanschaffing van 80 sets ten behoeve van de R.K. Jongensschool. 13. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het egaliseren van een terrein, gelegen aan de Waldeck Pyr- montlaan, ten behoeve van kinderspelen. 14. Voorstel tot aankoop van a. grond voor verbreding van de Braam- weg van J. v. d. Broek; c. grond voor verbreding van de Park laan van W. v. Breukelen; d. grond voor verbreding van de Nieu- weweg van W. Groenesteijn; e. grond voor verbreding van de Kor te Midddelwijkstraat van de N.V. Bouw en Aannemings Maatschappij Bakhuizen te Hilversum; f. grond voor verbreding van de Becke- ringhstraat van A. G. de Bruin; g. grond voor verbreding van de Erica- weg van J. Kramer c.s. 15. Voorstel tot het overdragen van de bevoegdheid aan het college van bur gemeester en wethouders tot verkoop van goederen van geringe waarde ge durende het jaar 1957. 16. Voorstel tot verkoop van a. een perceel grond, gelegen aan de Aagje Dekenlaan aan A. Schakel; b. een perceel grond, gelegen aan de Foekenlaan aan C. J. Schaap te Am sterdam; c. een perceel grond, gelegen aan de Foekenlaan aan J. J. Houtman te Soest; d. een perceel grond, gelegen aan de Laanstraat aan de N.V. Mode-ateliers Fld'gship te Amsterdam; e. een perceel grond, gelegen aan de Nieuwstraat aan G. J. Schmidt te Baarn; f. een perceel grond, gelegen aan de Beetzlaan aan H. v. d. Broek. 17 Voorstel tot beëindiging per 1 ja nuari 1957 van de regeling tot uit- ofening van het bouw- en woningtoe zicht, alsmede het toezicht op de open bare werken in de gemeente Hoogland door de dienst van Gemeentewerken van Soest. 18. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van vermakelijk- hedenbelasting. 19. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van leges. 2. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van rechten voor het ledigen van beer- en zinkputten. 21. Voorstel tot het garanderen van een geldlening ten behoeve van par ticuliere woningbouw. 22. Voorstel in verband met royement hypotheek. 23. Voorstel betreffende het openemen en beleggen van kasgeld in 1957. 24 Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 25 juli 1956 tot verstrek king van een geldlening t.b.v. de speel tuinvereniging ,,'t Hart"; 25. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van een schrijfboekhoudmachine met dub bele automatische voorsteekinrichting. 26. Voorstel inzake het adres van de tafeltennisvereniging „Shot". GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. MIDDELWIJKSTRAAT 49 TELEFOON 2175 PASTOOR S. TH. VISSER GEÏNSTALLEERD. Pastoor S. Th. Visser, de opvolger van pastoor W. Voss, is vrijdagavond in de kerk van H.H. Petrus en Paulus geïnstalleerd door deken G. Smit uit Amersfoort. Pastoor Visser, die op 16 oktober tot pastoor te Soest werd benoemd, is op 2 juli 1897 te Sneek geboren. Na studie aan de seminaries te Culemborg en te Rijssenburg werd hij in 1920 tot pries ter gewijd. In hetzelfde jaar werd hij kapelaan te Uithoorn, in 1922 te Lobith, in 1924 te Utrecht en in februari 1932 werd hij studenten-pastoor in de domstad tot heden. De kerk was bij deze plechtigheid overvol. Samen met deken Smit begaf de nieuw benoemde pastoor zich, onder het lui den der klokken, door twee rijen ver kenners naar de kerk, waar het kerk bestuur en de kapelaan wachtten. Toen de installatie door deken Smit plaats gevonden had, herinnerde deze aan de grijze pastoor Voss, die nog zo kort geleden een jubileum vierde toen hij 25 jaar in Soest was en die kort daarna om gezondheidsredenen met emeritaat moest gaan. Pastoor Voss was een pastoor naar het voorbeeld van Jezus Christus, daar hij zich als zieleherder geheel aan de parochie gaf. Zijn plaats zou nu wor den ingenomen door pastoor Visser, die werkte in een parochie zonder gren zen en zich nu zou moeten omschake len naar het werk van een parochie pastoor. De plechtigheid werd met klokgelui besloten. GOED ZO. Johan Bodegraven van de N.C.R.V. is welhaast berucht om zijn bedelakties voor de microfoon, die steeds een ge weldig succes hebben. Millioenen wer den op die manier voor de kanker bestrijding verzameld en na de ramp van februari 1953 zat hij evenmin stil. Thans vormen de gebrekkige en op an dere wijze hulpbehoevende kinderen het doel van een nieuwe sympathieke be- delaktie en ook Soest bleef niet achter. Vrijdagavond zijn 70 dames en heren in retsaurant „De Vergulde Pollepel" geweest, om in een klaverjastoernooi nrijzen te winnen en mede te werken aan het goede doel. En prijzen waren er genoeg. De voorzitter van de organiserende vereniging, klaverclub „De Vriend schap", de heer J. A. Wildenburg, dankte de gulle gevers. Fietsbanden, taarten, flessen met in houd, textiel, een krentenbrood, huis houdelijke artikelen, er was volop. En voor 'i gebrekkige kind was er 'n netto opbrengst van ruim 170 gulden, die Johan Bodegraven ter hand gesteld zullen worden. V.V.V. VERGADERT. Maandagavond a.s. zal de V.V.V. Soest Vooruit na het succesvol zomer seizoen de eerste vergadering houden in het Oranje-Hotel. Er zijn enige wij zigingen in statuut en huishoudelijk reglement te verwachten, terwijl tevens de fusie met Soesterberg ter sprake zal komen. De begroting 1957 komt ter tafel en als afwisseling brengt het be stuur de films, die van de bloemen corso's 1955 en 1956 gemaakt zijn. AUTOBOTSING. Op de Burgemeester Grothestraat kwa men twee auto's in botsing, toen J. C. L. uit Soest met zijn wagen uit een stilstaande file draaide en in aanrijding kwam met de auto van A. H. uit Leus den. L. kwam met kracht tegen een tuinmuur terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. 40 JAAR TUINBAAS. Op 1 november 1916 kwam de heer J. v. d. Breul, Birkstraat 78, in dienst van Jhr dr P. J H. Roëll, nadat hij het jonge beroep van machine-bank werker vaarwel gezegd had. Hij kreeg het huis ter beschikking waarin hij thans nog woont, maar in die tijd zag alles er anders uit dan nu. Het Vos- seveld, boerderij 'met een groot stuk grond, was eigendom van de heer Roëll en op deze grond zwaaide de heer v. d. Breul de scepter, terwijl zijn werkgever in Utrecht woonde, waar hij een consultatiebureau had. De boerderij werd afgebroken en er zou een villa komen, maar het liep allemaal anders en de tuinbaas werd huisknecht in Utrecht van 1922-1927. Twintig jaar geleden werd dr Roëll geneesheer-directeur van „Zonneglo ren" en aan de Soesterbersestraat viel er voor de heer v. d. Breul heel wat te redderen voor er bij het huis een tuin was die gezien mocht worden. Hele wildernissen werden opgeruimd en wegen aangelegd, maar de man die donderdag jubilaris is wist wat werken was en het kwam voor elkaar, zoals het in het Vosseveld voor elkaar ge komen was. In 1940 werd dr Roëll als geneesheer directeur van „Zonnegloren" gepension- neerd. Hij liet een huis bouwen aan de Bartolottilaan en opnieuw ging de heer v. d. Breul met grote ontginnings drift aan de gang. Acht jaar later over- sterke ontwikkeling van de export om de stijgende import te kunnen finan cieren. Dr. Delfgaauw is van mening, dat een gunstige ontwikkeling van de ze export te verwachten is, mits de noodzakelijke industrialisatie zich gun stig ontplooit. BIJEN VERENIGING. De Vereniging tot bevordering^ der Bij enteelt in Nederland, afdeling Soest, hield de eerste avond van het seizoen in „De Gouden Ploeg". Er stonden drie films op het programma en de heer W. A. van Elmpt, cursusleider, verwel komde de aanwezigen daar voorzitter Grijze verhinderd was. De heer Van Elmpt deelde mee, dat de films gra tis ter beschikking waren gesteld door de Zuidafrikaanse ambassade in ons land. De eerste film „Dr. Janse" toonde het doen en laten van een Zuidafrikaanse insektenkenner. „Brief uit Kaapstad" liet de schoonheid van deze plaats en de omgeving zien. De derde film „Ko ninkrijk der dieren", liet prachtige kleurenopnamen zien van „Krüger's nationale wildtuin", het natuurreser vaat in Zuid-Afrika, waar een grote verzameling dieren ondergebracht is. De heer van Elmpt dankte voor de films en de vele aanwezigen, onder wie oud-cursisten, voor de belangstelling. leeftijd 5 jaar f 9.75 Kleine stijging per maat. Alle kleuren,alle maten. Leeuwenstraat 33 - Hilversum Telefoon 5890 STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 leed dr Roëll en zijn echtgenote be trok een kleiner huis, eveneens op de Bartolottilaan, waar de tuinbaas J. v. d. Breul, ondanks zijn 71 jaren, nog steeds de zorg over heeft. Drie „wildernissen" zijn door de ju bilaris opgeruimd, maar hij is er wel gemoed. onder gebleven en het schijnt hem jong gehouden te hebben, want voorlopig gaat hij nog rustig zijn gang al is hij reeds 6 jaar boven de leef tijd, waarop de meesten er het bijltje bij neerleggen. De eerste november zal niet .onop gemerkt aan de heer v. d. Breul voor bijgaan en misschien neemt hij zich wel voor ook het 50-jarig jubileum te vieren in dienst van de familie Roëll. Hij is er kras genoeg voor. VOLKSUNIVERSITEIT. Dr. J. G. M. Delfgaauw te Rijswijk zal vrijdag a.s., in de kleine zaal van restaurant Eemland, voor de Volks universiteit spreken over „Heeft ons land een goede economische toekomst Bij zijn causerie zal de bevolkingsgroei en de arbeidsproduktiviteit ter sprake komen. De bevolkingsgroei vraagt een TEMPO NAJAARSCOMPETITIE. Voor de laatste rit van de Tempo- najaarscompetitie was de belangstel ling vrij klein. Zes seniores reden voor de vierde maal 50 k.m. en 4 juniores bonden de strijd over 25 k.m. aan. Er is echt gevochten om de ereplaatsen. Gerrit Ruttenberg trok al in de eer ste ronde van leer en heel langzaam wist hij zijn voorsprong te vergroten. Henk de Jager, Gerard van Wijk en Jaap v. d. Burgt zaten echter niet stil en als v. d. Burgt in volle conditie geweest was zou de uitslag waarschijn lijk anders geweest zijn. Piet v. d. Broek gaat steeds beter rij den, maar de demarages kan hij nog niet beantwoorden en Nol de Heus had nog last van blessures die hij vorige week opliep. Hij kreeg een lap van Gerrit Ruttenberg en wist met deze Piet v. d. Broek te passeren, maar toen moest hij de kopman laten schieten en v. d. Broek kwam weer gevaarlijk dicht in zijn buurt. In de laatste ronde sprong Gerard v. Wijk weg. Wel ging Henk de Jager achter hem aan, maar Van Wijk wist zijn tweede plaats te behouden. Bij de juniores was het ook een le vendige wedstrijd. Na wat lichte scher mutselingen ging Wout van 't Kloos- ster op kop, achtervolgd door Walter van Barneveld, Menze v. d. Broek en Nic Westhof. Hier viel de slag ook in de laatste ronde. Walter van Barneveld moest afhaken en v. d. Broek en West hof ffrepen v. 't Klooster weer bij de kraag. Westhof ging direct door en werd winaar. In een fel sprintje won Wout van 't Klooster van Menze v. d. Broek. Uitslag senioren 1. Gerrit Rutten berg, 50 k.m. in 1 uur 20 min. 35 sec. 2. Gerard van Wijk, 1.23. 3. Henk de Jager, 1.23.50. 4. Jaap v. d. Burgt, 1.25. 5. Nol de Heus, 1.30. 6. Piet v. d. Broek, 1.30.40. Uitslag juniores 1. Nic Westhof, 25 k.m. in 48 min. 2. Wout van 't Kloos ter op 120 m. 3. Menze v. d. Broek idem. 4. Walter van Barneveld op 250 m. Totaaluitslag over 4 ritten Seniores 1. Gerard van Wijk, 20 pnt. 2. Gerrit Ruttenberg 19. 3. Henk de Jager 16. 4. Nol de Heus 9. Juniores 1. Menze v. d. Broek 18. 2. Wout van 't Klooster 16. 3. Nic Westhof 12'/2. 4. Walter van Barneveld 5'/z. Cees van Rees 3. HEROPENING HANDELSHUIS. Het Handelshuis zal, na een grondige interieur-vernieuwing, zaterdagmorgen haar deuren weer openen. Bij gelegenheid van dit heugelijke feit stelt de direktie bij aankoop van be- Het is deze week niet zo moeilijk een keuze te maken waarover te schrijven. Over de Rock and'Roll-manie; het niet fraai gemeenteterreintje naast Schriks- laan 70, waarover ik een boze brief van omwonenden kreeg, of over de heroïke strijd, die de Hongaren tegen hun bezetters strijden. Temeer is dit niet moeilijk, omdat wij ouderen in die Rock and Roll niet vrij uitgaan en in feite, wanneer wij een jaar of 30 terugdenken, aan de Charleston, een beetje boter op ons hoofd hebben. Wat het terrein aan de Schrikslaan betreft, misschien zijn er wel plan nen op korte termijn, die de gemeente weerhoudt er nu veel kosten aan te maken. Laten we even afwachten. Van de Schrikslaan naar Hongarije is een grote sprong, maar dit zult u mij wel willen vergeven, omdat ik een voor de radio gedaan verzoek nog even onder uw aandacht wil brengen. Het verzoek van het Rode Kruis na melijk om een bijdrage, zodat het in staat zal zijn medikamenten en bloed- plasma naar de mensen in Hongarije te zenden. Dit is maar een heel klein beetje dat wij kunnen doen voor de mensen, die met niets meer dan hun blote handen, doch met een heilige wil om aan het schrikbewind een einde te maken, de tanks en de geheime politie tegemoet traden. Wij, die 5 jaar door het nationaal so cialistische Duitsland onderdrukt zijn geweest en uit ervaring weten hoe wei nig er uit te richten is tegen georgani seerde onderdrukking wanneer die steunt op machinegeweren en erger, wij kunnen niet anders dan diepe eer bied hebben voor de heldenmoed van deze mensen. Wij hebben 5 jaar lang, al ging het ook zeer langzaam, de bevrijding na derbij zien komen. De Hongaren hadden niets. Geen steun, geen contact en feitelijk alleen maar de hoop om zich aan vast te klemmen. Een hoop, die nu, door het bloedig verzet, ineens tastbaar is geworden en vooral nu het contact met West- Europa werkelijkheid is. Wij moeten deze helden in hun strijd om de vrijheid steunen. Wanneer wij aan onze eigen ellende van 1940-45 terugdenken dan draagt ieder naar vermogen bij voor de moe dige Kongaren. H. OEKMAN. STADHOUDERSLAAN 94 - TEL. 3069 paalde bedragen zeer bijzondere prij zen beschikbaar. Wij verwijzen hiervoor naar in dit nummer voorkomende advertentie. HERV. EVANGELISATIE. Als gevolg van haar 15-jarig bestaan houdt de Herv. Evangelisatie op vrij dag 2 en zaterdag 3 november een bazar in de Heeskapel, voor de aan schaf van een nieuw harmonium ten bate van de Evangelisatie-arbeid. Vrij dag om 3 uur hoopt ds Jalink de ba zar te openen. Daarna is er gelegenheid een kop]e thee te drinken en een van de vele stands met handwerken, textiel, luxe en huishoudelijke artikelen, levensmid delen enz. te bezoeken of aan een of ander spel deel te nemen. Zie voor verdere bizonderheden de ad vertentie in dit nummer. UITSLAG MINERVA PRIJSVRAAG. J.l. zaterdagmiddag vond onder grote belangstelling de openbare trekking plaats van de rebus prijsvraag van „Minerva", Soest-Zuid. Er waren 133 goede oplossingen. De gelukkige prijs winnaars waren als volgt le Prijs lederen Reiscassette, mevr. M. J. Haas. 2e Prijs Boekensteunen a 40.Mej. J. T. Blijdorp. 3e Prijs Vulpen a f 24.50, Makelaar v. d. Wijngaart. 4e PrijsBureauballpoint a 7Mevr. A. C. v. d. Giessen, ter wijl nog 10 dames en heren een vul potlood-stifthouder wonnen. KNAAPJE AANGEREDEN. Het vijfjarig jongetje H. L. stak plot seling de Prins Bernhardlaan over en liep tegen een fiets aan. Met lichte verwondingen, waarvoor dokter Stro band de eerste hulp verleende, werd hij naar huis gebracht.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1