Blijf meester DERDE BLAD DE EENWORDING VAN EUROPA. SOEST. Officiële Mededelingen. LATIJN OF ESPERANTO? BRANDWEER TE LEF. 3 33 3 VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956. De gemeenschappelijke markt. Elk Europees land beschermt zijn eigen markt, het ene echter veel meer dan het andere. Invoerrechten, contingen- teringen en andere belemmerende be palingen zijn aan de orde van de dag. Heel vaak gaan deze handelsbelemme ringen ten koste van andere landen, die daardoor hun producten niet kwijt kunnen of tegen verliesgevende prijzen. In het zich aansluitende land begint men dan hoe langer hoe meer op de beschermende hand van de oveheid te rekenen, het streven om zo voordelig mogelijk te produceren verlamt, en in dustrie en landbouw worden achter lijk, Wat opnieuw om bescherming doet roepen. Gelukkiff heeft ons land aan die wed loop om eigen landbouw en industrie te beschermen niet meegedaan, maar heeft de ondernemer hier te lande ter dege de handen uit de mouwen moeten steken, wat geleid heeft tot hoge op- brengstkosten, prima kwaliteiten en lage kostprijzen. Maar als ons land getroffen wordt door handelbelemmerende bepalingen in andere landen, kan het zich daar tegen moeilijk of niet verweren. Het sluiten van handelsverdragen heeft in dit opzicht weinig betekenis, omdat die op korte termijn opzegbaar zijn; overi gens heeft de ervaring geleerd, dat ze voor het vrijhouden van de markt in de regel weinig houvast bieden. Hoe het wel moet kunnen de Verenig de Staten van Noord-Amerika ons to nen. Daar vormen 48 staten één ge heel voor hun economie en voor hun wereldpolitiek. Een gebied, 232 maal 20 groot als Nederland, met een aan tal inwoners 15 maal zo groot als het onze, ligt aan de gemeenschappelijke markt ten grondslag. Daar geen grens- moeilijkheden, geen invoerrechten, geen contingenteringen, geen grenspaperas- sen, geen oponthoud aan de grenzen. Het handelsverkeer is vrij" over het ge hele gebied, ten voordele van alle 160 miljoen inwoners. En zo wordt de ka toen van de staat Texas, het fruit van Florida en Californië, de zuivel van Wisconsin zonder een enkel handels belemmering verspreid over dit grote gebied. De zoeven genoemde staten zouden met hun grote produktie, die voor verreweg het grootste deel naar buiten hun eigen gebied moeten wor den uitgevoerd, geen raad weten, in dien ze ook moeilijkheden hadden, zo als wij die die in Europa kennen. Pas als alle staten met hun 160 mil joen inwoners toegekocht zijn, moet worden uitgevoerd naar buiten. Pas dan onstaan eigenlijke overschotten. In ons land hebben wij reeds overschot ten als onze eigen bevolking de pro duktie niet meer opneemt. Ook Rus land en de satellietlanden sloten zich economisch aaneen. Ook al heeft de bevolking van de andere Europese landen dringend be hoefte aan onze produkten, wij kun nen daaraan niets doen, maar we kun nen slechts afwachten in hoeverre in voer wordt toegestaan. Er komt een kleine kenteringwij hebben de Benelux in wording; we kennen de Europese kolen en staal gemeenschap. En wij kennen de toe nemende invloed van de Europese Be weging, die zich tot taak stelt de één wording van Europa te bevorderen. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MijnhaBPT Maakt isGOED FEESTAVOND ANKER EMAILLE FABRIEKEN. De feetsavond, welke in hotel „Bos en Duin" gehouden werd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de perso neelsvereniging van de Anker Emaille Fabrieken, werd geopend door voor zitter Hamming, die een terugblik gaf op het verenigingsleven gedurende de afgelopen jaren. De heer Hamming dankte zijn medebestuursleden en al len die veel voor de vereniging deden. De 300 aanwezigen werden gezellig be zig gehouden door Eddy de Valk met medewerking van de imitator Klaas Komen en de goochelaar Houtello, die verraste door zijn wonderbaarlijke pres taties. Van het bedrag dat de tombola opbracht was 10 bestemd voor het t.b.c.-fonds van de vereniging en dit bedrag werd door de directie van de Anker Emaille Fabrieken verdubbeld. Aan het eind van de avond bleek, dat de 98 °/o van het personeel, die lid van de vereniging zijn, tot 100 °/o was uitgegroeid. Een bijzondere attraktie was het op treden van The Spotlights, die reeds eerder in Soest voor het voetlicht kwa men. EXPOSITIE HUISHOUDELIJKE TOESTELLEN. Een voor de huisvrouwen zéér inte ressante expositie van electrische huis houdelijke toestellen wordt gehouden door de Technische Unie te Amster dam in één der zalen van café-res taurant „Eemland". De nieuwste apparaten, die het werk van de huisvrouw aanmerkelijk ver lichten zijn tentoongesteld en worden gedemonstreerd. Niet alleen is de nieuwste wasmachine, uitgerust met pomp, te zien, een was- centrifuge, een klop-, veeg-, zuig-, boen- en schrobmachine, een koelkast, een stomend strijkijzer van geheel nieuw type, een consumptie-ijsmachine, maar ook wordt de werking getoond van de nieuwste keukentoestellen als de mixer, de groenten- en vruchten- centrifuge en groentenschaaf. Interessant is ook de snelkookpan, die in enige minuten een maaltijd kookt, die in smaak niet verschilt van een „gewoon" bereid maal en de grills, die vlees, vis en gevogelte in zeer korte tijd roosteren, bakken of braden. VERKEER IN ééN RICHTING. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6de lid, van het wegenverkeersregle ment; maken bekend, dat door hun college op 23 oktober 1956 is beslo ten het gedeelte van de Klaarwater- weg gelegen tussen de Wijnand Top- laan en de Beukenlaan gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee zulks in één richting en wel in de richting van de Beukenlaan, zulks on der intrekking van hun besluit van 24 februari 1954, afd. I, nr. 1956. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch inge diend bij de Commisaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.NW.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Nederlandse Mo- torrijdersvereniging en aan Gedepu teerde Staten dezer provincie. Soest, 30 oktober 1956. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de termijn waarvoor de bij besluit d.d. 3 juli 1956, afd. I, nr. 3738, aan H. van den Bos, Luite nant-Kolonel, wnd. Eerstaanwezend- Ingenieur der Genie, Bilderdijklaan 1, Amersfoort, verleende vergunning in gevolge de Hinderwet tot het oprich ten, in werking brengen en in wer king houden van een zeilmakerij met een aantal elektromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 5 2/3 p.k., in het voertuigenpark gelegen aan het Het Zeister Spoor te Soesterberg, ka dastraal bekend gemeente Soest, sec tie E, nr. 2411, is verleend, door hen is verlengd tot 1 februari 1957. Soest, 25 oktober 1956. ONTTREKKING GEDEELTE WEG Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan artikel 12, 2e lid, der Wegenwet ter openbare kennis, dat vanaf 1 november 1956 ge durende 14 dagen ter gemeentesecreta rie ter inzage van een ieder is ge legd het besluit van gedeputeerde sta ten der provincie d.d. 23 oktober 1956, 2e afd. nr. 3203/1845, alsmede het daar bij goedgekeurde besluit van de raad dezer gemeente van 28 september 1956, afd. I, nr. 3924, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Buntweg. Van de beslissing van gedeputeerde staten staat beroep op H.M. de Ko ningin open. Dit beroep kan worden ingesteld door iedere belanghebbende uiterlijk op de dertigste dag nadat de ze afkondiging heeft plaats gehad. Het adres van beroep wordt aan H.M. de Koningin gericht, maar ingediend bij de commissaris der Koningin in de ze provincie. Deze geeft een bewijs yan ontvangst af. Soest, 31 oktober 1956. VUILVERWERKINGSBEDRIJF. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemen zijn om aan het vuilverwerkingsbedrijf Soest-Baarn te Baarn, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het be paalde in artikel 20 van de Weder- opbouwwet. vergunning te verlenen voor het bouwen van een Dano vuilverwer kingsbedrijf op het perceel, gelegen aan de Maatweg, kadastraal bekend ge meen te Soest, sectie A, nummers 3166 t.e.m. 3169, zulks in afwijking van het uitbredingsplan in hoofdzaak van 14 maart 1951, goedgekeurd 14 augustus 1951. In verband daarmede stellen zij be langhebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendma king eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 1 november 1956. Sterk bekort geven we hier het oor deel weer, in het Handelsblad uitge sproken door Dra C. M. Burger, oud- directrice van een meisjes-h.b.s., die Franse taal en letterkunde doceerde. De Groningse prof. dr P. J. Enk heeft een pleidooi gehouden voor het La tijn, als een taal voor vooruitgang, broederschap en vrede. Prof. Enk is van mening, dat een internationale taal er bepaald moet komen. Dra Burger is het daarin met hem eens. Het Latijn is evenwel geen taal voor iedereen, wèl de vinding van de ge niale dr ZamenhofEsperanto. Dra Burger zegt o.a. verder Esperanto is in de bijna 70 jaar van zijn bestaan uitgegroeid tot een volwaardige taal, waarin alle onderwerpen besproken kunnen worden. Het is een neutrale taal, die psychologische weerstanden op roept bij de volkeren van verschillen de kleur op politieke richting; ze is door Oosterlingen en Westerlingen in korte tijd te leren en bewees interna tionaal al zeer goede diensten voor een groeiend onderling begrip, een taal waarin men met zijn vroegere vijanden kan praten zonder enig gevoel van gêne. Nu in verschillende steden de exposi tie wordt gehouden over het werk van de Unesco, onder de titel „De Weg tot Elkaar", is het goed te weten, dat ook op het gebied van de taaleen heid de Unesco op haar 8ste zitting te Montevideo in december 1954 'n re solutie aannam, waarin zij het Espe ranto als de oplossing van het inter nationale talenprobleem erkende, en in haar midden een permanent vertegen woordiger opnam van de wereldvere niging, de Universala Esperanto Asocio (U.E.A.), die alle Esperantisten-organi saties omvat. Laten wij Nederlanders medewerken „de weg tot elkaar" effen te maken, opdat ook onze kinderen betere wereld burgers worden.

Soester Courant | 1956 | | pagina 9